די ל"גזענות"

לפעמים ישר לצעוק "גזענות" מונע דיון חשוב

הבעיה עם האינפלציה בשימוש בטיעון "גזענות" כלפי כל מה ומי שאומר משהו שהוא לא בול על האמצע של המיינסטרים, היא שפעמים רבות זה ממסך את הטענה או המציאות שעומדים מאחוריה, שגם אם הם לא נוחים למאן דהוא, ראוי שיבואו לכדי דיון.

השבוע האחרון סיפק לנו שתי דוגמאות לכך:

הראשונה, ענת וקסמן. מה בעצם אמרה? שמי שבוחר בימין עושה זאת ממקום לא רציונאליסטי.

אז כן, מי שרוצה יכול להיעלב מאופן הצגת הדברים והדימויים בהם בחרה להשתמש, אבל האם הטענה הבסיסית שהציגה מופרכת?

לא בטוח.

מצד אחד, ישנם בהחלט מצביעי ימין אידיאולוגים שטענותיהם סדורות, ראויות וכבדות משקל. מצד שני, יש חלק לא מבוטל בקרב מצביעי הימין שעבורו הצבעה לימין היא אכן ביטוי של רגש ההזדהות עם קבוצת השייכות.

מצביעי ימין אידיאולוגיים מהסוג הראשון נמצאים בשכיחות הגבוהה ביותר בציונות הדתית ומצביעים לבית היהודי. בקרב מצביעי הליכוד, לעומת זאת, חלקם הולך ומתמעט.

איך אני יודע? כי זה מה שהליכוד בעצמו מעיד על בוחריו. בכך שמערכת בחירות שנייה ברציפות הוא לא מפרסם מצע ומוותר מראש על ניסיון לפנות לבוחרים דרך הצגת טיעונים סדורים. בכך שדובריו הבולטים כיום הם פוליטיקאים כמו מירי רגב  שעיקר כוחם (ולזכותם יאמר שהם עושים זאת היטב) בהפרכת סיסמאות שפונות לרגש הקולקטיבי וכמובן, בקמפיין של ראש הממשלה בבחירות האחרונות שתכליתו הייתה "זה או אנחנו או הם".

ואכן, לא מעט בוחרי ליכוד הודו שלמרות הסתייגותם ממדיניות הליכוד בשנים האחרונות ומראש הממשלה הצביעו מחל מבלי שהם מסוגלים לספק לך הצדקה טובה אחרת מלבד רגש השייכות הקולקטיבי.

ומכאן ניתן להבין את התסכול של ענת וקסמן על כך שבהינתן הדבר הזה אין לה אמצעים לשנות את המציאות הפוליטית הקיימת.

אלא שהתסכול הזה לא בהכרח מוצדק.

ראשית, שכל ורגש הן שתי דרכים שונות להבין את המציאות ולנבא אותה. ולא בטוח בכלל שאחת עדיפה על השנייה. פעמים שדווקא אינטואיציה טובה מתבררת כמדויקת יותר מרעיון שנשמע הגיוני ומשכנע על הנייר אבל קורס אל מול המציאות.

שנית, גם השמאל יכול לפנות לרגש. הנה למשל, יצחק רבין ב-1992 הצליח בכך היטב עם קמפיין שמשדר חוסן ויציבות לצד אופטימיות ותקווה, ופונה לרגש הקולקטיבי עם דגלי ישראל מתנופפים, סלוגן תפיס (טוויסט מבריק על "נאצר מחכה לרבין") וג'ינגל ("אין לי ארץ אחרת, ישראל היא הבית שלי") קליט:

הדוגמא השנייה היא גיא לוי.

גם גיא לוי איננו גזען. הרי הוא אימן בעבר שחקנים ערבים בקבוצות ובנבחרת הצעירה ועד לפני מספר חודשים עבד בקבוצה ערבית. הוא גם אמר במפורש בראיון המדובר שאין לו בעיה עם אף גזע או לאום. כל מה שעשה זה לשקף מציאות נתונה.

אלא שהמציאות הזו, וכאן מתחילה הבעיה שלי עם גיא לוי, היא לא פורס מז'ור. היא איננה גזירה משמיים.

המציאות הזו היא תוצר של תהליך שבו ארגון אוהדים קיצוני ואלים השתלט על היציעים באופן בריוני, ואחר כך על המועדון עצמו.

ואת התהליך הזה דואג גיא לוי לחזק כאשר הוא הולך להתחבק ולהצטלם עם אותם בריונים ואח"כ מכנה אותם "אנשים מצוינים ואוהדים נהדרים".

13131

וכאן גיא לוי כבר לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו. וגם לא שאר הגורמים במועדון שמשתפים פעולה עם אותו ארגון אוהדים קיצוני ואלים. כי אם פעם הייתה במועדון הבנה שזו אולי המציאות, אבל זו מציאות מעוותת שצריך למצוא דרך לשנות אותה, היום נדמה כי הדברים מתקבלים כמעט בשלוות נפש והופכים פחות או יותר לקו הרשמי של המועדון.

מועדון, יש להזכיר, שנושא את שם התנועה שמייסדה כתב את הדברים הבאים:

"עקרון שיווי הזכויות בשביל כל האזרחים מכל הגזעים, האמונות, הלשונות או המעמדות יונהג בלי כל הגבלה, בכל המגזרים של חיי הציבור במדינה […] ככל היהודים מוכן אני להישבע בשמנו ובשם צאצאינו, שלעולם לא נפר שיווי-זכויות זה".

לקראת מרתון בוסטון (1)
לא לחצתם אותנו (אחרי יונייטד)

180 Comments

גיסנו 18 באפריל 2015

מצויין.

אני אגב לא מסכים ב 100% לגבי גיא לוי – הוא נפל קרבן לפרובוקציה זולה שחוזרת בכל שנה מחדש, מדליקים את האש הזו ומוצאים שעיר לעזאזל תורן.
אם אריאל הרוש היה צריך להתנצל בפני לה פמיליה באופן פומבי אחרי שהעז לצאת נגד הגזענות שלהם – מה גיא לוי יכול לעשות? הרי אין לו גב לא מההנהלה, לא מהתקשורת ולא מהרוב השקט של הקהל שלא רוצה להתעסק בזה (ואלה שכן רוצים לוקחים חלק בנורדיה). אבל גזענות מוכרת וזה כיום יותר חשוב מהכל.

אותי חירפן כמה נתפסו לזה שוקסמן אמרה ״יוצאים מהחורים״ בתור גזענות. אני אשכנזי תל אביבי הייטקיס ואוהד מכבי ת״א. כמות הפעמים שאמרו לי שיצאתי מהחור שלי ב 3 השנים האחרונות שהקבוצה מצליחה היא אינסופית. אבל קל להסית אספסוף משולהב.

בני תבורי 18 באפריל 2015

מסכים מאוד. גיא לוי גדל בהפועל פ"ת עם האחים עודה וערבים אחרים שלא היו טובים מספיק כדי להגיע לבוגרת ואימן את וואליד באדיר. הוא גם בחור מאוד אינטליגנטי שידע שהשאלה תגיע והיה צריך לבחור אחת מבין שתיים: או לומר את האמת או למצוא דרך להתחמק מהשאלה.

גיא זהר 18 באפריל 2015

אולי אינטיליגנט ואולי לא גזען ואני אוסיף – גם מבין בתקשורת. ועדיין מסתבך בהערות לא ראויות: מהגביע של עטים מהקדנציה הראשונה בב"ש דרך האנרגיות השליליות מהקדנציה השנייה ועד השיר המביך על הבעלים של הפועל ר"ג.

גיסנו 18 באפריל 2015

גזען הוא כמעט תמיד לא אינטליגנט, אבל לא כל מי שלא אינטליגנט (או סתם חסר טאקט) הוא גזען.

דגש 18 באפריל 2015

הטעות של גיא לוי זה שהוא שכח. הוא שכח שהמצב בבית"ר חולה, מעוות וגזעני. עבור בית"ר לא להחתים שחקנים כי הם מוסלמים זה סטטוס קוו והנורמה, אבל עבור הליגה והכדורגל הישראלי זה סרטן.
לכן כשהוא מציג את המדיניות הנוראית הזו כדבר נורמלי שעלינו לקבל – מתנפלים עליו.
בצדק.

אלון 18 באפריל 2015

הוא יכול פשוט לא להסכים לאמן אותם

גיסנו 19 באפריל 2015

לאור מצבו התעסוקתי אני מניח שהוא העדיף לסתום את האף ולקבל משכורת.

שלמה 18 באפריל 2015

ההסתכלות של ענת ווקסמן היא הסתכלות אוריינטליסטית- השמאל הלבן הנאור עם צורת החשיבה הרציונלית מול הימינים המזרחיים הפרימיטיבים וקבלת ההחלטות האמוציונלית שלהם. ההסתכלות המנותקת והמתנשאת הזו היא זו שכל כך מעצבנת.

הרי בפועל גם לעבודה יש את המצביעים שנוהים אחריה כמו עדר עיוור ויציעו אמת גם אם יעמידו סוס בראש המפלגה, גם הקמפיין של השמאל הלך על הפן הרגשי עם המסר ששל 'אנחנו או הוא' ותמונות מפחידות של ביבי ולא דבר יותר מידי על מצע ועל דרך.
ככה זה בבחירות ובקמפיינים, מדובר במסרים קליטים שפונים אל הרגש ולא אל השכל.

בני תבורי 18 באפריל 2015

שלמה,
דבריה על וקסמן מעצבנים את מי שחושב אחרת ממנה בדיוק כפי שמעצבנים דברים של מישהו שחושב אחרת ממני. גם אם ההסתכלות שלה מתנשאת – ואני חושב שדבריה דווקא נאמרו מתוך מצוקה גדולה – הם עדיין לא גזענות. גזענות היא כשמפלים בין בני אדם על בסיס תכונות שאין להם שליטה עליהן, כמו צבע עור וגזע ומכאן צודק אלפסי כשהוא מדבר על זילות המושג גזענות.
דפוסי הצבעה רגשיים – משפחתיים – שבטיים קיימים גם בשמאל זה מאוד נכון, אבל זה לא הופך את דבריה של וקסמן לגזעניים.

Amir A 18 באפריל 2015

לא ראית את העידכון האחרון למילון אוקספורד? גזען: מי שחושב ההיפך ממני.

דור 18 באפריל 2015

ענת וקסמן ביטאה גזענות 'עדינה', לפחות אל מול הגזענות הברורה שהציגו חבריה למחנה עד כה (קמחי, גרבוז, חצרוני בחוץ, הוא סתם מצחיק אותי). וקסמן אמרה את מה שהיא שומעת בשיחות סלון על כוס יין ומוצארט ברקע, והיא אמרה משהו מנותק. הרי הליכוד ניצח ב-9 מ-10 הערים הגדולות, אז מבחינת וקסמן, ר"ג, ראשל"צ, ואפילו הרצליה הן ערי פריפריה נבערות שתושביהם אינם יכולים לחשוב באופן מושכל (כאילו במגזר שלה יש פלורליזם וריבוי רעיונות, נו שוין). היא מתחה קו מאוד ברור בין עדתיות לדפוסי הצבעה, כאשר כלל לא בטוח שהקו הזה קיים, במיוחד במציאות בה 30% מהזוגות הנשואים הם זוגות מעורבים. וקסמן וחבריה באמת אינם מבינים את דרך החשיבה של הצד השני, ומשם מתנשאים מעליה, תוך התעלמות מהמציאות וניתוק. על הדרך היא פגעה בעיקר במחנה שלה שאינו עושה בדק בית רציני בכדי להבין את הכישלונות שלו בשנים האחרונות, הרבה יותר קל לשכנע את עצמך שהצד השני 'אינו רציונאלי' מאשר להבין שהבעיה במחנה השמאל היא הרבה הרבה יותר עמוקה.

בני תבורי 18 באפריל 2015

דור,
וקסמן לא מונתה להיות הבודקת הרשמית למפלת השמאל. היא אמרה כאדם פרטי את אשר על לבה באופן לא חכם ובהחלט פגעה במי ששותף לעמדות הפוליטיות שלה. להזכירך, וקסמן היא שחקנית ואינה נבחרת ציבור כמו מירי רגב וינון מגל למשל שאמרו דברים חמורים הרבה יותר.

משה 18 באפריל 2015

או בנימין נתניהו.

איציק 18 באפריל 2015

וקסמן אדם פרטי, גרבוז אדם פרטי, חצרוני אדם פרטי. וכולם מתיימרים לייצג בדרך זו או אחרת את השמאל (כן, גם חצרוני התכוון לכך). אז אולי הם מדברים בשם עצמם, אך זה לא מנקה אותם. וזה שביבי או רגב מגעילים לא פחות בטח שלא מנקה אתה וקסמן ודומיה. הגינוי צריך להיות בגלל שזה רע ולא בגלל שאין מישהו שהוא רע יותר. גם את הרע יותר חובה לגנות.

Amir A 18 באפריל 2015

הדבר שמפריע לי בדברים של וקסמן ודומיה (מעבר להתנשאות והטפשות) היא הדרישה שלהם מהצד השני לחשיבה רציונלית, כשאני לא בטוח האם הם עצמם עומדים בדרישה הזו. אני לא משוכנע, לדוגמא, שוקסמן השקיעה מחשבה וניתוח בשאלה האם טרנספר הוא בעצם הפיתרון הרציונלי הטוב ביותר לסיטואציה בה ישראל נמצאת. לבוא ולומר "זה לא מוסרי ולכן לא צריך בכלל לדון בכך" לא שונה מהותית מלבוא ולומר "הרבי אמר להצביע ש"ס". בשני המקרים ההחלטה אינה רציונלית.

ערן (המקורי) 18 באפריל 2015

הכי מצחיק שלוקחים את חצרוני, בתור דוגמה לאיש זול. מעבר להיותו דמות קפיטליסטית קיצונית במידה נלעגת (דבריו על משה סימן המנוח, שהתאבד בשריפה), הוא היה פרופסור במכללת אריאל (אין יותר כיבוש מהמקום הזה).
ואחרי זה טוענים שהוא ״שמאל״, רק בכלל שבמסגרת יתר ״מעלותיו״, נכללת גם גזענות.

ערן (המקורי) 18 באפריל 2015

איש זול = איש שמאל.
אייפון…

איציק 18 באפריל 2015

עד כמה שאני זוכר, למרות שחצרוני היה פרופ' באריאל הציג את עצמו כאיש שמאל ואפילו האשים את מכללת אריאל (אז היא עוד היתה מכללה) שרוצים לפטר אותו על רקע דעותיו השמאלניות. וכן, הוא גזען.

גל ד 18 באפריל 2015

הוא יכול להגיד על עצמו שהוא איש שמאל כמה שהוא רוצה. זה לא הופך את זה לנכון יותר משאר השטויות שהוא מדבר.

איציק 18 באפריל 2015

הוא בטח לא איש מרכז/ימין/חרדי, היכן שלא תמקם אותו (ואולי אין לאן למקם אותו אלה כאירוע חריג בפני עצמו), לימין הוא בטוח לא מתאים.

גל ד 19 באפריל 2015

לא? אני מודה שאני לא מכיר את דעותיו מקרוב, ואין לי שום כוונה ללמוד אותן לעומק, אבל להבנתי הוא ראנדיאני. זה ימין באבו-אבוה.

באבא ימים 18 באפריל 2015

אני לא מוצא שום דבר גזעני בביקרת על מנשקי קמעות או משתטחי קברים. גזענות היא לספול מישהו בגלל מה שהוא לא בגלל מה שהוא עושה.

אם אדם חושב שהשתטחות על קברים הוא מנהג אידיוטי אין שום דבר גזעני בזה.

האמירה של חצרוני היא גזענית בגלל שהיא קובעת שזכותם של יהודים ממוצא אתני מסויים להגר למדינת היהודים פחותה.

צרפתי 18 באפריל 2015

+1

איציק 18 באפריל 2015

אני חושב שיש בעיה בטענה זו. יש טקסט ויש סאב-טקסט. כנראה אנחנו שומעים אותו אחרת. כמובן שיש משטתחי קברים אשכנזים, וכנראה בכמויות מאוד גדולות, רק הם מצביאי יהדות התורה ברובם. משטתחי הקברים שהצביעו לליכוד היו רובם מזרחים. עד כמה שאני מבין, האשמה היתה מופנת לא לכלל משטתחי הקברים כי אם לאלו שהצביעו ליכוד. לכן רוב הטענות היו מופנות למזרחיים ולא באופן גורף.

דורפן 18 באפריל 2015

איציק – כל עוד יש סב-טקסט הדיון הוא די מיותר. הרי מה שלא ייאמר תמיד יהיה מי שישמע את הסאב-טקסט. שום דבר לא ירצה קוראי מחשבות.

באבא ימים 18 באפריל 2015

לגמרי. אגב- לא רק הדיון הזה. כל דיון הוא מיותר. בעצם אם נאמץ את הגישה שלך איציק אז אי אפשר לדבר על כלום יותר.

איציק 18 באפריל 2015

ודאי שכן, הרי זה נאמר לא במקום ריק, זה לא נאמר יש מאין. האם בית משפט מתייחס רק למה שנאמר, או גם איך שנאמר וזהו. כשבית משפט אומר שהוא מאמין ל-א' ולא ל-ב', האם אין עיניין של נסיבות, חמשל ש-ב' כבר נתפס על שקר ולכן עכשיו מאמינים לו פחות. הרבה משפטים היו ללא החלטות כי אם תלויות האויר אם לא היו קוראים בין השורות.
כאשר משטרה מפאנחת דברים האם היא מנתחת רק את הנאמר או הכתוב במסמכים, או מנסים להבין מה נאמר במה שלא נאמר? האם בניתוח יצירה ספרותית אנחנו לא אומרים שכנראה וסופר התכוון לכך בגלל א', ב', ג' כי אנו יודעים משהו על חייו, דעותיו, אמונותיו? כאשר אני אומר שאני לא מאמין לביבי או לבוז'י, האם לא יתכן וזה למרות מה שהם אמרו כיוון שאני אומר שאני קורא את הנאמר בביקורת, ואולי להפך מאמין בגלל ניסיון קודם.
ברגע שאין סאב-טקסט, הכל שטוח, (לפעמים אפילו טפל) ואין כמעט על מה לדון. ברגע שאין סאב-טקסט זה מטמתיקה, טענה, הוכחה, אפשר להתמוגג מההוכחה או לומר שהיא מסורבלת אך הכל חד וברור (אלה אם יש שגיאה בהוכחה עצמה).

באבא ימים 18 באפריל 2015

יפה. לו היית מציין דברים שגרבוז אמר או עשה בעבר ואשר אם תבחן לאורם את ההתבטאות הנוכחית תראה שמדובר בגזענות היה על מה לנהל דיון.

ברגע שאתה אומר ״יש סאב טקסט״ בלי להראות מהו אין על מה לנהל דיון כי אתה לא מבין שום עובדה אלא רק אמירה כללית שאי אפשר להסס אותה או להפריך אותה.

מהו הסאב טקסט?

איציק 19 באפריל 2015

האמירה שלה לא באה ממקום ריק, מואקום. היא המשך ישיר של גרבוז, קימחי, ועוד אנשי שמאל שמספרים איך הימין הבור והמזרחי גונב להם את המדינה. הסאב טקס זה אני איתם, עם כל אלו שהעבירו ביקורת כזו לפני. אני אומרת זאת קצת יותר עדיין אבל עם אותו הלך רוח. היא לא חייה בואקום, כך גם אני ואתה. כולנו מבינים שיש אוירה ציבורית טעונה וכדאי לברור מילים אם אתה רוצה להיות מובן ושונה מאחרים. היא לא עשתה זאת. אפשר לפטור אותה בטיפשות, ואני לא מוכן לעשות זאת, כי אני ממש לא בטוח שהיא כזו. אפשר לפטור אותה בניסוח לא כל-כך מוצלח, אולי. ואפשר לומר את מה שאני אומר. כל אחד שיעשה את הבחירות שלו.

באבא ימים 19 באפריל 2015

תראה לאן אתה הולך:

בהתחלה סאב טקסט היה עניין של אחריות אישית – אגם אחראי למעשיו – ולכן אם התבטא בגזענות בעבר ייחסו לדברים שלו בעתיד מניע גזעני. נשמע הגיוני.

אבל עכשיו כבר יצאת לגמרי מפרופורציות – אין בעצם שום עניין אישי. מה שאתה אומר הוא שאדם לא יכול לומר ביקורת שעל פניה היא לגיטימית בלי שייחסו לו מניע גזעני וזאת לא בגלל דברים שהוא עצמו אמר בעבר. אלא בגלל דברים שאנשים אחרים(!) אמרו בעבר – בגלל ה״אווירה״ whatever the fuck that is

על סמך אותו הגיון אני שואל אותך את אותה שאלה ששאלתי את אביאל: יש גזענות בעולם כלפי מוסלמים. האם כתוצאה מזה שיש גזענות כלפי מוסלמים יש לייחס מניע גזעני לכל אדם שמזדעזע מרצח על כבוד המשפחה, עריפת ראשים, ג׳יהאד וכריתת איברים?

אהד 19 באפריל 2015

באבא, זה פשוט להיתמם. ענת וקסמן חיה בעמה. היא הייתה יכולה להשתמש בביטויים אחרים, הייתה יכולה להסתפק בזה שהליכודניקים לא רציונאלים או אפילו טיפשים, אבל בחרה לנהוג בהתנשאות ולהכניס ענייני עדות (ביבי המלך האשכנזי).
מה למשל הקשר בין פרשת השוקולד לליכוד? התשובה היא שאליבא וקסמן וחבריה, המצביע הליכודניק צבוע בדמות מסוימת – הוא ערס, ברברי לא חכם וגזען וכן, גם מזרחי (לצערי זו המציאות, ערס הוא קודם כל מזרחי עד אשר הוכח אחרת). ומה השמאל ומדינת תל אביב (מילותיה שלה, לא שלי)? במדינת קוטבית כמו שלנו, השמאל הוא ההפך – ליברל, אינטליגנט, וככה"נ גם אשכנזי.
אז היא לא אמרה את זה ברחל בתך הקטנה, אבל זה מה שאפשר ללמוד בין השורות. מה לעשות ששחקנים כמו מל גיבסון הם נדירים.
ונקודה נוספת – היה מי שטען שוקסמן היא דמות פרטית. אני לא מסכים. פעם אחת משום שהיא "סלב", ועם הזכויות שמתלוות לסטטוס הזה באה גם אחריות מסוימת.
דבר שני, כי יש פה קצת צביעות, כיוון שענת וקסמן קיבלה את הבמה להגיד את אשר על ליבה בשל היותה שחקנית, כך שמבחינתי, מרגע שניצלה זאת, היא בוודאי צריכה לדעת שהיא חושפת את עצמה לביקורת.

איציק 19 באפריל 2015

באבא, אתה קושר עיניינים לא קשורים. אם עכשיו יבואו עשרה שיצאו נגד המוסלמים כקולקטיב שהם רוצחים על כבוד המשפחה, עורפי ראשים ומחבלים מתאבדים, ואז יבוא האחדעשרי ויומאר דברים דומים רק בצורה יותר מרוכחת, אז נכון שיתכן ולא אלו כונותיו, אך אם הוא מאותה הברנג'ה אל יתפלא שיחשדו גם בו. משהו שנראה כמו ברוז, הולך כמו ברוז ומגעגע כמו ברוז, שלא יתפלא שיחשבו אותו לברוז. כל אחד אכן אחראי למעשיו ודבריו, ולכן על אחריותו לא רק לברור את מילותיו כי אם גם את הזמן והמקום המתאים לכך. היא לא עשתה זאת ולכן היא מצתיירת ממש לא טוב. שתלמד להבא להיות יותר חכמה.

דורפן 19 באפריל 2015

איציק – אתה מכיר את ענת וקסמן? או אתה רק מכיר ״אנשים כמוה״ ואת ״הברנז׳ה שלה״ או ״את השמאלנים״

איציק 19 באפריל 2015

תגדיר מכיר. אישית לא, אך גם את ביבי ובוז'י אני לא מכיר אישית, וכנראה רבים מהמגיבים פה. אין לזה כל קשר לדיון. הקשר לדיון הוא אחר לחלוטין. היא שייכת לשמאל (וזה בסדר גמור); נתנו לה במה להגיד את מה שאמרה (וגם זה בסדר גמור); היא אמרה את מה שאמרה מרצונה החופשי (כך אני מקווה); היא לא דיברה בחלל ריק (אף אחד לא מדבר בחלל ריק כשמראינים אותו). לכן לדברים שלה יש הקשר של תוכן, זמן ומקום, גם אם לא כיונה אליו. ליבי על טיפשותה אם לא אלו היו כוונותיה. אין לי טיפה חמלה אליה אם זו היתה כוותה ועכשיו היא מנסה להתנער מכך.

אהד 19 באפריל 2015

מצטרף לאיציק.
ובשורה התחתונה, אם אנשים לא מבינים איך חלק לא מבוטל מהציבור תופס את דבריה כהתנשאות במקרה הטוב וגזענות במקרה הרע, אז כנראה שיש פה באמת ניתוק.

אביאל 18 באפריל 2015

באבא – זאת קצת תמימות, מנשקי קמעות ומשתטחי קברים זו מטאפורה בעיקר לדתי (חרדי בעיקר, אשכנזי או מזרחי) או לחלופין למזרחיים וכן, למרות שאני מזרחי, לא אני ולא אף אחד ממשפחתי כמעט מנשק קמעות ומשתטח על קברים, אבל אם תעשה ניסוי, תיקח חמישה אשכנזיים, חמישה מזרחיים וחמישה חצי-חצי לצורך העניין, תציג להם דמויות ישראליות ממוצעות ותבקש מהם להגיד מי מהם מנשק קמעות ומשתטח על קברים רובם יסמנו את שתי הקבוצות שציינתי.

העניין החמור עוד יותר בנאום של גרבוז הוא שבאותה משוואה של קומץ הוא הכליל מנשקי קמעות יחד עם אנשי תג מחיר, אנסים ומושחתים.

אגב יום למחרת אצל יעל דן בגלי צה״ל, יהושע סובול המשיך את המלאכה והוסיף גם סתם אנשים שמנשקים מזוזות לעניין.

באבא ימים 19 באפריל 2015

על סמך ההגיון הזה אם אני מבקר את הגיהאדיסטים, הרוצחים על כבוד המשפחה, עורפי הראשים, קוטעי האיברים, מכי הנשים, מרבי הנשים ותולי ההומוסקסואלים על מנופים אני גזען כי רוב האנשים ייחסו את הדברים הללו למוסלמים? גם במקרה הזה רובם המכריע של המוסלמים לא עושים את הדברים האלה וגם במקרה הזה אם תציג בפני אנשים תמונות ותשאל את אותה שאלה הם יצביעו על מי שנראה מוסלמי.

אגב – גם לבקר את מנשקי המזוזות זה לא גזעני. אדם יכול לבחור אם לנשק מזוזה או לא. אדם לא יכול לבחור לאיזה קבוצה אתנית להוולד.

כשחושבים על זה – ישראל היא כנראה המדינה האחרונה בעולם שבה הפוליטיקלי קורקט מגיע מהימין.

באבא ימים 19 באפריל 2015

האחרונה = היחידה

אביאל 19 באפריל 2015

באבא – אני באיזשהו מקום אמרתי שאין גזענות ואפליה נגד מוסלמים ? אגב, בניגוד ליהודים, היסטורית, הם לרוב הרוויחו את זה ביושר.

באבא ימים 19 באפריל 2015

המשפט ״הם הרוויחו את זה ביושר״ מראה לי ֿ שאתה ממש – אבל ממש – לא מבין מה זה גזענות.

אי אפשר ״להרוויח״ גזענות. גזענות הינה יחס מפלה לאדם בגלל גורמים שאין לו שליטה עליהם (כי אתה לא יכול לבחור את המוצא שלך). אתה בהגדרה לא יכול להרוויח את זה. אם אתה מרוויח את זה – זה אומר שזה לא בגלל המוצא שלך אלא בגלל דברים שעשית ולכן זו איננה גזענות. בהגדרה – גזענות שהרוויחו אותה ביושר איננה גזענות.

אני חושב שהמשפט הזה הוא דוגמא מובהקת לטענה הבסיסית של איציק. אתה פשוט מגדיר גזענות בצורה רחבה מדי עד כדי כך שאתה מונע דיונים חשובים. גרוע מזה – כשאתה מגדיר גזענות כמשהו שניתן להרוויח אותו אתה בעצם אומר שיש מקרים שבהם גזענות זה דבר טוב. אתה מעקר מתוכה את המימד השלילי שבה.

עדיף להגדיר גזענות בצורה צרה – זה גם מאפשר לבקר את המנהגים (וזוה דבר טוב) וגם מבטיח שגזענות לא תקבל לגיטימציה.

איציק 19 באפריל 2015

אני לא מבין איך אני קשור לדיון הזה שאתה מביא אותי כדוגמא. אני מניח שהמילה "ביושר" אכן לא במקומה, אך ב"הרויחו את זה" אין כוונה לאינדיוידואל כי אם כקולקטיב. אתן דוגמא. המון אנשים מפחדים להימצא במקומות בעלי רוב מוחץ של מוסלמים. האם זה מוצדק, כנראה שלו. אני היתי שנה בצרפת כרוב למרסיי ולא נסעתי לבקר בה בגלל הפחד. ידיד יהודי צרפתי יעץ לי לא לעשות זאת כי גם הוא הרגיש פחד. האם רוב המוסלמים מחבלים, ומתפוצצים? ודאי שלא. מה לעשות שרוב המחבלים והמתפוצצים הם מוסלמים ויוצרים רושם לא הוגן כלפי אוכלוסיה שלמה. אתה יכול לנסות להיות רציונאלי ולספר שזה לא נכון, אך לפעמים החלק הלא רציונאלי גובר עליך. כאן בארץ אני בייחסים מצוינים עם כמה וכמה מוסלמים. במכון בו היתי ובכנסים שאני נוסע אני מבלה עם מוסלמים, אך למרסי פחדתי לנסוע. אז נכון שהמוסלמים לא הרויחו כלום ביושר, אך העובדות בשטח שייצרו מיעוט של מוסלמים גורם לייחס כוללני, הגם שהוא לא הוגן.

אביאל 19 באפריל 2015

באבא – אני אסביר טוב יותר את ״הרוויחו ביושר״ – הטרור האיסלמי הוא הטרור המרכזי היום בעולם, בעקבותו סובלים מגזענות מוסלמים שאינם תומכי טרור, לעומת זאת תומכי טרור הם אלה שהרוויחו ביושר את השנאה והם גורמים גם לאחיהם שאינם תומכים בטרור לפגיעה גזענית.

בקשר לויכוח הארוך שלנו בנוגע לתמיכה בטרור בקרב מוסלמים, אני אוסיף את הלינק בתגובה הבאה, של מכון PEW שבודק את זה, תראה בדיוק על מה אני מדבר בנוגע לבעיה האיסלמית – אם הלינק לא יאושר אתה יכול לחפש

Muslim Publics Share Concerns about Extremist Groups

תחת PEW

אביאל 19 באפריל 2015

אציין ואומר ששיעור התמיכה במחבלים מתאבדים יורד לאורך השנים, אבל שים לב לשיעורי התמיכה בטרור בכלל ובארגוני הטרור בפרט.

אביאל 19 באפריל 2015

והלינק – אציין ואומר ששיעור התמיכה במחבלים מתאבדים יורד לאורך השנים, אבל שים לב לשיעורי התמיכה בטרור בכלל ובארגוני הטרור בפרט.

http://www.pewglobal.org/2013/09/10/muslim-publics-share-concerns-about-extremist-groups/

באבא ימים 19 באפריל 2015

איציק. הכוונה היתה לאלפסי. הטענה הבסיסית שלו היתה שמרוב שאנשים צועקים ״גזענות״ אי אפשר להגיד כאן כלום.

אביאל – אתה מסבך את הדברים סתם. ביקורת על רצח על כבוד המשפחה איננה גזענות גם אם כל הרוצחים מגיעים ממגזר מסויים כשם שביקורת על השתטחות על קברים איננה גזענות גם אם כל המשתטחים מגיעים ממגזר מסויים.

ברגע שאתה מגדיר אחד מהם כגזעני על כורחך אתה מגדיר את האחר כגזעני. זה יהיה נכון גם אם רוב המוסלמים תומכים בטרור או ברצח על כבוד המשפחה כי עדיין זה יותיר המון מוסלמים שלא תומכים. בדיוק כשם שרובם המכריע של המשתטחים מצביע לימין (אני חושב שזו הנחה די סבירה). ההבחנות שלך והסקרים לא מקדמות את הטענה שלך.

למה להתחכם כאשר ההסבר הוא הרבה יותר פשוט? גזענות היא יחס שונה על רקע מוצא. אנשים אחראים למעשים שלהם. כשאתה מגדיר ביקורת על מעשים כגזענות אתה נותן למעשים חסינות מביקורת.

אתה ואיציק ואהד עושים את זה כאן ביחס ליהדות. השמאל הקיצוני והמוסלמים עושים את אותו דבר באירופה ביחס לאיסלאם. אם יש הבדל אני לא רואה אותו. שני סוגים של פוליטיקלי קורקט.

והפוליטיקלי קורקט הזה פוגע בכולנו כי אנשים מפחדים להגיד דברים.

דיון אמיתי היה לומר: ״גרבוז מדבר שטויות כי רוב מצביעי הימין אינם דתיים״ או ״ענת וקסמן מדברת שטויות כי יש טעמים רציונליים להצביע לימין והנה הם…״ כשאתה רץ וצועק "גזענות״ זה נראה כאילו אין לך קייס אמיתי וכל מה שאתה רוצה זה לסתום פיות. כמו המוסלמים והשמאלנים באירופה.

באבא ימים 19 באפריל 2015

רק כדי לדייק – אהד דיבר רק על ענת וקסמן. אני דיברתי על דברי גרבוז כך שזה לא מדויק לכלול אותם בכפיפה אחת. כך שהפוליטיקאי קורקט שהוא מפעיל הוא לא ביחס ליהדות אלא ביחס לדפוסי ההצבעה בבחירות האחרונות.

איציק 19 באפריל 2015

באבא,
לכבוד הוא לי להיות באותה סירה עם אלפסי אך כאשר אתה מגיב אלי רבות, כדי שיקל להבדיל רצוי להדגיש.
אני מאוד מסכים מאוד עם הפסקה האחרונה שלך, אך יש גם מעבר. כאשר ציירו את היהודים עם אף גדול או תאבי בצע זה על רקע גזעני והכללה כלפי כל היהודים, למרות שכמובן יש יהודים עם אף עוד יותר גדול ואפילו יותר תאבי בצע. כמובן שמה שאמרה ענת וקסמן לא נכון לגבי כל המזרחיים ונכון לגבי חלק מהאשכנזים ואלו שטויות. צריך לגנות אותם בגלל טיפשותם ואי-נכונותם. יחד עם זאת, אני לא מצליח להשתחרר מהתחושה שהיתה בהם גם גזענות והנאמר כוון רק לצד אחד של משטטחי הקברים (המזרחיים) והכליל את כל המזרחיים לתוך זה. וכמובן שהיה ייחס של זילזול כלפי משטתחי הקברים ובכך זילזול למזרחיים. ניתן לא לאהוב את הריטואל הנ"ל, ואף אני חושב שהוא סר טעם בגדול, אך לא בגלל שזה מנהג מזרחי, וכמובן שאני לא חושב שזה תנאי הכרחי כדי להצביע ליכוד.

אהד 19 באפריל 2015

באבא, וקסמן לא באה למתוח ביקורת על תופעה חברתית. גם אני, כגרבוז, לא משתגע בלשון המעטה על עניין ההשתטחות על קברים אן תופעות השוקולד. כאמור, אין פה ניתוח של תופעה סוציולוגית, אלא חיבור של תופעה אחת, הנתפסת כנחותה עי הדובר, עם הבחירה בליכןד, הנתפסת כהזויה עי הבוחר. החיבור בין השניים הוא זה שמדיף ניחוח גזעני להבדיל מהתופעה.
עניין סאבטקסט.

איציק 19 באפריל 2015

אהד, פה אני לא מסכים איתך. אם העיניין הוא רק בקשר השתטחות על קברים הצבעה לליכוד, אז בקשר זה אין שום דבר גזעני. רדוד, בזוי, כן; גזענות לא. כאשר מקשרים לזה השתטחות על קברים מזרחים פרימיטיבים המצביעים לליכוד, זו גזענות. ההרגשה שלי היתה זאת. אם אתה לא מרגיש/מבין כך, אך אין כאן גזענות.

באבא ימים 19 באפריל 2015

איציק –

הדוגמה שנתת מצויינת.

האמירה ״היהודים הם תאבי בצע״ היא אמירה אנטישמית כי היא מיחסת לאנשים תכונות שליליות לפי מוצאם.

עם זאת – אין ספק שאת תאוות הבצע מותר לבקר.

נסה את המשפט הבא –

״החזירים תאבי הבצע מוול סטריט כמו גולדמן סאקס ובר סטרנס הרסו את הכלכלה שלנו״ – האם זו היא אמירה אנטישמית?

אהד – נניח שהוא לא היה מדבר על מנשקי הקמעות אלא רק על גנבים, מושחתים, אנשים שחשובים שדמוקרטיה זו עריצות הרוב וכל האוכלוסיות האחרות אליהן התייחס. האם גם אז זו היתה גזענות? אם מה שאתה אומר הוא נכון למה זה דווקא מנשקי הקמיעות שהדליק את העניין?

איציק 19 באפריל 2015

באבא, אנחנו מסכימים עם הדוגמא שלך. לכן אם אומר שמשתטחי הקברים הפרימיטיבים מצביעי ליכוד אז אין פה שום דבר גזעני, אך אם אומר שהמזרחיים משתטחי הקברים הפרימיטיביים מצביעי ליכוד אזי יש כאן גזענות. שים לב, היא לא אמרה פרימיטיבים אך זה ברור מהקונטקסט שהיא לא אומרת משתטחי קברים כאיזה ערך נעלה כי אם כערך בזוי. אותו כנ"ל לגבי המזרחים. היא לא אמרה במפורש, אך אחרי כל החברה הנהדרים שהצביעו על כך במפורש, נראה שגם הכוונה שלה היא כזו. אם הרגשתי שגויה, אז אין פה גזענות כי אם טיפשות בלבד.

אביאל 18 באפריל 2015

התגובה שמסבירה בצורה הטובה יותר את תוצאות הבחירות, אם להרצוג והמחנה הציוני ירד האיסמון הם יפנימו, יעשו חושבים, יעשו שינויים ואולי אז יצמיחו אלטרנטיבה לנתניהו.

גל 19 באפריל 2015

דור, הנתונים שציינת לא מדויקים. המחנה הציוני ניצח ברמת גן (31% למחנה הציוני לעומת 23% לליכוד) ובהרצליה (34% למחנה הציוני לעומת 22% לליכוד). הליכוד ניצח בערים גדולות אחרות – ראשל"צ, אשדוד, י-ם, פתח תקווה וב"ש. אך לא ברמת גן, גבעתיים, תל אביב, הרצליה, הוד השרון, רעננה, כפר סבא.. לכן לתושבים באזור המרכז יש תחושת יאוש אמיתית, זו לא הבחירה שלהם. בכמה אמירות אנטי דמוקרטיות ולא ראויות ביבי הצליח להפחיד חלק ניכר מהאוכלוסייה ולנצח בהפרש גדול.

איציק 19 באפריל 2015

אולי נציע להם באופן רישמי לפנות לאו"ם כדי להקים את מדינת תל-אביב. זה טיעון הזוי, שיש להם תחושת יאוש. למי ל-20+ שבחרו ביבי? אז כשעבודה תנצח, בבאר-שבע ירגישו יאוש? אני לא תמכתי בביבי, אך כל הדיונים האלו מוציאים אותי מדעתי.

רטקסס 19 באפריל 2015

יא אללה, המועמד שהצבעתם לו לא נבחר לראשות הממשלה.
בואו נשבור את הכלים.
כמו הילד הקטן בבית ספר שלקח את הכדור הביתה ולא נתן לכולם להמשיך לשחק. פאתטי ביותר.
אגב, 20% בת"א, ר"ג וכו', זה לא אנשים? הם לא "תושבים באיזור המרכז"? הם כן. להם אין תחושת ייאוש.
אתה רוצה להגיד לי שבאמירות ה"לא דמוקרטיות ולא ראויות" שלו, נתניהו הצליח לשכנע מצביעי מחנ"צ להצביע ליכוד? באמת?

the bird 19 באפריל 2015

כשמנותקים לא מבינים כמה חוסר הקלט הוא גדול….
ואז נשאר רק פלט
אעלק מיואשים במרכז חחחחחח
"אתם" באמת חושבים שכולם דבילים ורק אתם הנאורים החכמים….אולי בטעות זה הפוך
ואולי ההפחדות שלכם מהשטן
ביבי לא קנו אותם בציבור ….כי הוא קצת יותר חכם ממכם

גל ד 19 באפריל 2015

בחייך, מה יאוש? אנחנו מיעוט, רק עכשיו זה נקלט שם, תגיד?

שלמה 18 באפריל 2015

אני לא מסכים, ומבחינת עמדות פוליטיות אני שייך למחנה השמאל ובהחלט מזדהה עם מפח הנפש והתסכול מתוצאות הבחירות, ועדיין אני חושב שדבריה נגועים בדעות קדומות ומהווים חצייה של קוו אדום.

אז נכון שיש ערבוב והרבה פעמים משתמשים במושג גזענות גם כשמדובר בדעות קדומות, אבל בפועל זה לא באמת משנה באיזה מושג משתמשים בעיני זה לא לגיטימי באותה מידה.

בני תבורי 18 באפריל 2015

דעות קדומות, בהחלט כן. חצייה של קו אדום, ובכן זה תלוי היכן אתה שם את הקו הזה. לביבי למשל אין בעיה להציב אותו בתוך החברה הישראלית פנימה ולהבדיל על פי גזע ודת.

שלמה 18 באפריל 2015

אני לא כל כך מבין את הטענה שלך, מה שאתה אומר זה 'למה אתם מדברים על ענת וקסמן ולא על ביבי'?
למה לא לדבר על שני הדברים? בשניהם הייתה חציית קו אדום והייתה התנפלות ציבורית ותקשורתית על הדובר, ובשני המקרים ההתנפלות הזו מוצדקת לחלוטין (בניגוד לטענה של אלפסי שההתנפלות על וקסמן אינה מוצדקת).

בני תבורי 18 באפריל 2015

הטענה שלי שאצל וקסמן אלה דברים של אדם פרטי ואתה יכול להתנפל עליה או לבוז לה. אדם פרטי לא מחויב לקווים אדומים לבד מאלה שהוא מקדש לעצמו. אצל ביבי זה מופע גזענות, אלא אם כן יש לך פירוש אחר ל "הערבים מובאים באוטובוסים לקלפי".

דור 18 באפריל 2015

ביבי אכן חצה קווים אדומים. היו לו נסיבות מקלות, היה פה ניסיון להשפיע מבחוץ על הבחירות בישראל (דבר שהאמריקאים ניסו לאחרונה גם בניגריה ובאחת ממדינות מזרח אירופה שאיני זוכר את שמה). הפלא ופלא, המגזר הערבי באמת הצביע באחוזים גבוהים משמעותית מבעבר, ואם לא הייתה הצבעה גבוהה גם במגזר היהודי יכלה המפלגה הערבית להגיע להישג משמעותי מאוד. להבנתי האישית מדובר במפלגה גזענית עם סממנים אנטישמיים מובהקים, וביבי נעמד על הרגליים האחוריות בכדי למנוע מצב מביך. היום ברור לכולם שאם להרצוג הייתה הזדמנות להקים ממשלה עם הערבים הוא היה עושה זאת, תחת ציווי אמריקאי, ואז באמת היה אפשר לסגור את השאלטר.

אסף the kop 18 באפריל 2015

אם ביבי גזען, אז מהי בדיוק הרשימה הערבית ?

באבא ימים 18 באפריל 2015

בניגוד לבית״ר היא דווקא מקבלת יהודים.

אסף the kop 18 באפריל 2015

רק מסרבת לשתף פעולה עם מר"צ כי היא ציונית מדי לטעמה.
אתה משחק אותה תמים ?

באבא ימים 18 באפריל 2015

ממש לא. כשם שציונות איננה גזענות. גם התנגדות לציונות איננה גזענות. אם הסירוב לשתף פעולה עם מרץ היה כי הם יהודים זו היתה גזענות. אתה עצמך מודה שזה לא המצב. אני מקוה שהנקודה ברורה עכשיו.

אסף THE KOP 18 באפריל 2015

סבבה. אז כל מה שבית"ר צריכה להכריז זה שהיא מקבלת לשורותיה רק שחקנים ציוניים ושלום על ישראל.
זאת לא תהיה גזענות לכאורה.

אסף כלשהו 18 באפריל 2015

בדיוק. הבעיה היא שהיא לא עושה זאת (אלא אם כן כל השחקנים הזרים שהגיעו לימק"א וטדי עד כה הם תומכים נלהבים של ז'בוטינסקי)- היא נותנת לכולם לשחק בשורותיה חוץ מלבני מוצא מסוים מאוד. זו האמאמא של הגזענות.

באבא ימים 18 באפריל 2015

בטח- ואז להסביר מה לכל הרוחות עשו בשורותיה ציונים דגולים כמו שאלוי, פישונט, שאנדור, האמר, דרק בואטנג וז׳רום לרואה.

אסף the kop 18 באפריל 2015

יחתימו אותם על טופס.
העיקר שתהיה רגוע.

באבא ימים 19 באפריל 2015

אני רגוע לגמרי. אני גדלתי כאוהד בית״ר ירושלים והיום אין לי בעיה אם היא תודח מאו״פא. למען האמת – אין לי בעיה שהיא תרד ליגה. אני חושב שראוי שהיא תשנה את השם שלה ל – ״פ.צ. כהנא צדק״.

shadow 19 באפריל 2015

באבא

אתה לא באמת מנסה להסביר לאסף מה קורה, כי אם כן אתה מבזבז את זמנך על טרול.

אביאל 18 באפריל 2015

באבא – אבל בבית״ר שיחקו פאצ׳ה וגם שני הצ׳צ׳נים, הטיעון שלך נופל בכל בית משפט – בבית״ר שיחקו שחקנים מוסלמים.

באבא ימים 19 באפריל 2015

אם אני מבין נכון- הפלסטינים הולכים לפנות לאופא על כך שיש קבוצה שכמדיניות – שניתן בעקבות דבריו של נושא תפקיד בכיר בקבוצה לראות אותה כמדיניתו מוצהרת – לא משתפת ערבים.

אני לא מבין איך הטענה לפיה בעבר שותפו מוסלמים לא ערבים תסייע להגנה. ההבחנה שעשיתי בדיון האחר שלנו תקפה גם כאן – ערבי זה מוצא אתני. אי שיתוף על רקע זה כמדיניות(!) – זה הגדרת טקסטבוק של גזענות.

אפילו הטענה שהסיבה היא המלחמה המתמשכת בין בין העמים והעוינות שנוצרה בעקבותיה היא טענה חזקה יותר מאשר ״כן – אבל שיתפנו מוסלמים, יש לנו רק בעיה עם ערבים״. אגב – מה שמפיל את הטענה הזו היא העובדה שכל הקבוצות האחרות כן שיתפו ערבים. איכשהו הן הצליחו להתגבר על העוינות שהביאה המלחמה.

ר.בקצה 18 באפריל 2015

הערבים הם מתנגדיו הפוליטיים, שהתגייסו במוצהר להפיל את שלטון נתניהו.
http://maki.org.il/חכ-חנין-צאו-להצביע-כדי-להפיל-את-שלטון-ה/

נתניהו בסה״כ קרא לתומכיו לצאת להצביע עבורו, כמשקל נגד להצבעה הערבית האנטי ליכודית (למעשה, הכנופיה המשותפת היא מפלגת ימין קיצוני ערבי, כך שלא ניתן להגדיר את ההצבעה עבורה כאנטי-ימנית).
זאת ועוד, בזמן אמת אכן דווח על שיעורי הצבעה גבוהים מהממוצע במגזר הערבי (למשל, העיתונאי ג׳קי חורי, מ״הארץ״), כך שלא ברור על מה המהומה.

מלבד העובדה שהשמאל הפסיד, כמובן…

גל ד 19 באפריל 2015

גם אני ממתנגדיו הפוליטיים של ביבי. איכשהו לא זכור לי שביבי הזהיר מפני שמאלנים יהודים (אולי כי שכחנו מה זה להיות יהודים) שנוסעים בהמוניהם לקלפיות.

איציק 18 באפריל 2015

איציק, אתה צודק ולא צודק.
מדיברי ענת וקסמן נטפה גזענות, רק שהיא לא אמרה זאת מפורשות. ענת וקסמן היא אדם משכיל ושחקנית מוערכת, וככזו היתי מצפה ממנה (לא יודע למה, ומה הקשר בין השכלה לדרך ארץ, אבל ציפיתי) שתעביר את הביקורת בצורה חדה ישירה, אך ללא ההתנשאות הכמעט גזענית שלה.
גיא לוי כנראה לא גזען כי אם איש קטן וחנפן, אך מה לעשות, למרות שאין הוא גזען, דוריו גזעניים. לכן הוא גם הואשם בגזענות, כי שם בפיו מילים אלו. מה היתה עושה אם היתה רואה אותי צועד עם שלט "לסלק את הערבים," "הטרנספר זו הדרך." וזאת למרות שאתה יודע (אתה לא באמת יודע, אבל נניח שכן) שאני עושה מחקר בשיטוף ערבים, מלמד ביחד איתם ומנחה אותם. האם היתה מתחיל לחשוב שיש סיבה נסתרת ליציאתי עם שלט זה או שפשוט יצאה האמת? אז אולי אתה היתה מתחיל לנתח (בכול מקרה לא היתי יוצא טוב), אבל האינסטינקט הראשון של הרוב היה לצעוק לי שאני גזען, ואולי להוסיף עוד מספק כינוים לא מחמיאים, ובצדק.

צרפתי 18 באפריל 2015

היא אולי ׳משכילה׳ (אינני יודע מי היא אבל בראיון צפיתי) אבל לא מאוד חכמה (וגם העברית לא יצאה מחוזקת…)

דורפן 18 באפריל 2015

ענת וקסמן היא (כנראה – לא מכיר אותה למרות שפעם במקרה פגשתי בה) לא גזענית. לפחות דבריה לא שם ממש. היא גם לא עשתה את האבחנה שלה על רגע גזעי-לאומי אלא על רקע דיעה פולטית. כשאנשים כמו איציק אומרים ״נוטף גזענות הם אלו שרוצים לעשות את ההקבלה לפיה כל מזרחי הוא ליכודניק ולהיפך. לא כל דיבור לא יפה על קבוצת אנשים הוא גזענות. אבל בעיקר היא חסרת משמעות. הניפוח של דבריה היא בדיוק כמו שאני אקח את הדברים שכותב טוקבקיסט חולירע (היה איזה אורי דהן אחד שכתב שחבל שהאשכנזים לא חוסלו כולם בשואה) ואקרא לו ״דובר ימין״. נמאס מההסתה הזו. חצרוני זה פגוע מוח. וקסמן זו טמבלית. איש לא בחר אותם. ביינון מגל ובצלאל בהמה ומירי רגב אנשים בחרו.

גיא לוי אינו גזען – מהנימוקים שפורטו. הוא גרוע מזה. הוא מי שהולך עם הזרם. עם הרוח הנושבת. האנשים הללו – ולא הרשעים – הם מגש הכסף עליה הגזענות משיגה את מבוקשה. הם המליונים ששתקו על העבדות, על הפשיזם, על האפרטהייד. אנשים טובים – רק רוצים לגמור את היום וללכת הביתה.

יואב דובינסקי 18 באפריל 2015

בהקשר לכתבה שלך בישראל היום על דרישת הפלסטינים להרחקת ישראל מפיפ"א, אני חושב שבעוד בנושאי המעברים עוד אפשר להסתתר מאחורי טיעונים ביטחוניים, את המדיניות של בית"ר שמוצגת גם דרך דברים של המאמן ולא רק של הקהל, ישראל (או ההתאחדות) תתקשה להסביר.

אסף the kop 18 באפריל 2015

זה דווקא קל.
האם יהודים יכולים לשחק בקבוצות הפלסטינאיות ?

austaldo 18 באפריל 2015

יש יהודים שרוצים לשחק בקבוצות פלסטינאיות?

אסף the kop 18 באפריל 2015

יש מוסלמים שרוצים לשחק בבית"ר ?

באבא ימים 18 באפריל 2015

היו לפחות שניים שאני זוכר. הם לא שרדו זמן רב.

אסף the kop 18 באפריל 2015

שזה שניים יותר מאשר סך השחקנים היהודים ששיחקו בכל (!) קבוצות הליגה הפלסטינאית.

הייתי ממליץ למרצח רג'וב שלא לצעוד במשעול הזה.

באבא ימים 18 באפריל 2015

אני חושב שלרג׳וב יש יועצים יותר מוצלחים ממך. מספיק מוצלחים כדי לתת לנו בראש בזירה הבינלאומית כבר שני עשורים. מספיק מוצלחים כדי להפוך את המשלחת לחברה לגיטימית בכל מוסדות הספורט הבינלאומיים למרות מינכן. נראה לי שהוא מסתדר מעולה בלי ההמלצות שלך.

וזו בדיוק הבעיה שלך. אתה עסוק בלהתפלש בצדק של עצמך במקום להבין שאתה נלחם בצונאמי של דה לגיטימציה שאתה רק מספק לו תחמושת.

אסף the kop 18 באפריל 2015

לא.
מי שמספקים תחמושת לרג'וב המרצח הם אידיוטים שימושיים שמבינים ומצדיקים אותו.

אביאל 18 באפריל 2015

באבא – תן לי את הקבלות של הצונמי, בוא לא נדבר שוב על העתיד ועל נבואות, תן לי קבלות, בפועל, מה נמנע מישראל בעקבות הפלסטינים ? מה נפגע בישראל ? רק אל תגיד לי היצוא, מחקר של בנק ישראל הראה שמגמת הצמיחה בייצוא נמשכת באותו הקצב, אגב הייצוא הוא הפרמטר החשוב ביותר כלכלית למדינת ישראל במישור הבינלאומי.
תדמית ? גוגל, פייסבוק, אפל (פעם ראשונה), לוקהיד מרטין, עלי באבא, טאטא וכו׳ לא היו מתקרבים לפה ומסכנים את המוניטין והתדמית הבינלאומית שלהם בשביל מרכז פיתוח חשוב ככל שיהיה, ישראל היא פסיק במחזור הכספי שלהם, צא מדוקרטינת החרם הערבי.
מדינות ערב ? לפי כל הדיווחים שיתוף הפעולה עם מצרים, ירדן, סעודיה, המפרציות ודומיהן נמצא בשיא.
פוליטי ? אובמה למרות כל האיבה עם נתניהו מטפל בישראל בכפפות של משי לעומת בוש האב ובייקר שמנעו ערבויות אמריקאיות לבניית הדירות לעולי חבר העמים, האם חווינו משהו כזה במישור הבינלאומי בעשור האחרון ? שום דבר לא התקרב.

הפגנות ומחאות ? תראה לי קבלות שמשפיעות עליך או עלי ביום יום ואל תגיד לי הפגנות בקמפוסים אמריקאים, הפגנות שם היו אלימות יותר, חזקות יותר וגדולות יותר כלפי כל מה שמריח רפובליקני החל ממלחמת וייטנאם, זה לא מנע מרפולביקנים להיות בשלטון במשך 22 שנים מאז (מתוך 40).

האיסלם הקיצוני עושה לישראל את מרבית המלאכה היום, אף אחד לא ידרוש מישראל לסגת מהגולן כעת ומספיק הזדהות ברמה קטנה-בינונית עם דעאש ביהודה ושומרון כדי להוציא גם אותם מהמשחק.

אביאל 18 באפריל 2015

באבא – מה השרידות חשובה לבית המשפט ? בבית״ר שיחקו מוסלמים, כל הטיעון על גזענות כלפי מוסלמים נופלת, הם לבשו את מדי הקבוצה, שיחקו לא מעט, קיבלו כסף והיו בפועל שחקני בית״ר, גם אם זה לחצי עונה – להזכירך הם הגיעו כחלק מסיכום של גאיידמק עם בעלי טרק גרוזיני, בעצמו מוסלמי שאירח את שחקני בית״ר לעיני קהל מוסלמי.
ולסיום יש את פאצ׳ה, מוסלמי ששיחק בבית״ר ויש גם את איברהים נדאללה לצורך העניין, הקייס המשפטי לא מחזיק מים בפני בתי משפט, מה גם שאין הוכחה לכך שיש הוראה מלמעלה בצורה מובהקת שבית״ר לא רוצה מוסלמים – באותה מידה אני יכול לשאול אותך אם בקורס טיס יש מוסלמים או בסיירת מטכ״ל או בגוגל ת״א, בפייסבוק וכו׳ – אין דרך להוכיח משפטית שלבית״ר יש מדיניות גזע מסודרת כלפי מוסלמים.

באבא ימים 19 באפריל 2015

אופ״א אינו חייב להתיר לכל מועדון כדורגל להתחרות.או״פא גם איננו בית משפט. דיני הראיות החלים שם מקלים הרבה יותר מאלו החלים בבית המשפט. יש לך אמירה מפורשת של נושא תפקיד בכיר במועדון. זה לחלוטין יכול להספיק – יותר מזה: יש לא מעט התבטאויות עבר בנושא. אוחנה אמר דברים דומים.

כתבתי בתגובה אחרת – טענת ההגנה – ״אין לנו בעיה עם מוסלמים אלא רק עם ערבים״ לא ממש תחזיק מים.

דורפן 19 באפריל 2015

כן – וגם לאור דברי המאמן

יואב דובינסקי 18 באפריל 2015

אני לא אוכל לבוא לפיפ"א בטענות אם היא תודיע להתאחדות שכל עוד המדיניות המפלה של בית"ר ממשיכה המועדון לא יוכל לקחת חלק בתחרויות שעליה אמונה ההתאחדות לכדורגל ואם ההתאחדות לכדורגל לא תאכוף את זה, לא תהיה ברירה אלא להרחיק את ההתאחדות הישראלית מההתאחדות האירופאית והעולמית, קרי אופ"א ופיפ"א.

אסף the kop 18 באפריל 2015

כל מה שבית"ר צריכה היא לתת את רשימת 8 השחקנים המוסלמים ששיחקו בבית"ר.
אל תיכנס לפאניקה דובינסקי.

קשקשן בקומקום 18 באפריל 2015

ואם יבקשו את רשימת הערבים אזרחי ישראל ששיחקו בה וישאלו את המאמן וההנהלה בצורה רשמית האם לדעתם יש מקום שערבים ישראלים אזרחי ישראל ישחקו בבית"ר? שיתכבדו נא ויענו ויתמודדו עם הבבונים שלהם. או שגם זאת שאלה מוגזמת בעיינך אסף?

רטקסס 18 באפריל 2015

לא ידעתי שפיפ"א היא משטרת המחשבות.
לשאול את המאמן וההנהלה בצורה רשמית האם לדעתם יש מקום שערבים ישראלים אזרחי ישראל ישחקו בבית"ר?
וואלה יופי.
אני בעד לעשות סקר כלל-אירופי בין כל המועדונים במזרח אירופה שמביעים אנטישמיות וגזענות כמה מהם יקבלו שחקן יהודי, שחור, אפריקאי, ערבי ועוד.
לשאול את בעלי הקבוצות הטורקיות והמצריות אם יקבלו יהודי, לשאול מועדונים בסרביה על שחקנים מונטנגרים ומקוסובו וכן הלאה וכן הלאה.

קיצור, חיים בסרט.

אסף THE KOP 18 באפריל 2015

כמובן שבשם חוסר האיזון הקדוש טיפוסים מהסוג הצדקני של הקשקשן בקומקום לא ישאל קבוצות פלסטינאיות האם יהודים-ישראלים יכולים לשחק בשורותיהם.
מה מתלוננים על ג'יבריל רג'וב שיש לו שגרירים מצוינים בישראל ?

באבא ימים 18 באפריל 2015

פיני בלילי?

איציק 18 באפריל 2015

טוב, הוא נראה אחד מהם ;)

באבא ימים 18 באפריל 2015

חיים רביבו

איציק 18 באפריל 2015

אני חושב שטורקיה זו דוגמא לא מתאימה. יש הבדל מהותי בין התנהגות השלטון לבין מה שחושב העם. מספיק לראות מה קורה בקמפוסים כדי להבין את ההבדל המהותי בין הדברים.

אסף THE KOP 18 באפריל 2015

יפה.
הצלחנו להוריד אותך מהטיעון השקרי שמוסלמים לא שיחקו בבית"ר.
עכשיו אתה מצטמצם לערבים ישראלים תושבי ישראל.
מה השלב הבא, התמקדות בשחקנים שבאו ממוסמוס מזרח ?

דורפן 19 באפריל 2015

אסף – מכיוון שהמועדון עצמו טוען את הדברים – רביבו, טביב, גיא לוי – עבודת הסנגור שלך קשה. וזה בכלל לא משנה אם שיחקו מוסלמים בעבר. השאלה היא אם מפלים בהווה.

דורפן 18 באפריל 2015

אסף – בארגון אופ״א (שידידותי לנו מאד וקיבל אותנו למרות אי שייכות גאוגרפית) הטיעונים ״הם התחילו״ ״הם יותר רעים״ ״קקה״ ו״פיפי״ וגם ״הכל עובר עליך״ לא תופסים. לעומת זאת יש מלחמה מתמדת של אופ״א וגזענות וקבוצה שרוצה להשתתף במפעלים האירופאים והמאמן שלה מצהיר שמוסלמים וערבים ואפילו דרוזים לא ישחקו אצלה. אפילו הם חברים בהתאחדויות ידידות באופ״א. הבעיה היא שכאן הרעש של הטוקבקיסטים לא קובע. רק מדיניות מוצהרת של מועדון שמאמנו ומנהלו ובעליו כבר הצהירו על כך.

אסף THE KOP 18 באפריל 2015

דורפן.
אתה צודק, לעומת בלוגים של ספורט בהם הטיעונים ״הם התחילו״ ״הם יותר רעים״ ״קקה״ ו״פיפי״ וגם ״הכל עובר עליך" הם שיאים של פסגה אינטלקטואלית, באופ"א יש נכון לעכשיו הבנה ששימוש פוליטי בארגון הוא, אפעס, מבאס.
יחד עם זאת אני מציע שתצטרף לארגוני BDS ודרישתו של המרצח רג'וב ותדרוש את השעיית הכדורגל הישראלי עד שיטפלו בבית"ר י-ם. לא יודע אם זה יפתור את הבעיה אבל זה בטח יצחצח לך את המצפון.

עופר פרוסנר 18 באפריל 2015

השאלה מה אתה מעדיף – להיות צודק או להמשיך לשחק באירופה. מבחינתך אולי עדיף להיות צודק ושיישרף העולם. מבחינת קבוצות ואוהדים אחרים – הם רוצים לשחק באירופה.
אז אם אני מיץ' גולדהאר או אלונה ברקת או איזי שרצקי (בהנחה שאלו יהיו שלושת הבעלים האחרים שיסבלו בעונה הקרובה מהשעייה) – אני חושב שהם לוחצים על כל מי שאפשר כדי שלא ישעו את ישראל מאופ"א. ואני מעריך שיש לשלושתם איזה שהוא כח גם בהתאחדות שהיא זו שצריכה לאכוף את זה.

אסף the kop 18 באפריל 2015

פרוסנר
תעשה לי טובה.
כמו שמכרתם את המתנחלים אתם מנסים להפוך את בית"ר לשעיר לעזאזל.
מריחים אתכם מקילומטר.

עופר פרוסנר 20 באפריל 2015

התגובות שלך זה הדבר הכי חמוד באינטרנט.
אני יודע שבפנים אתה מת על זה.
אבל בתור מי שמחליט (גם על מתנחלים וגם על אופ"א) אתה צודק.
מודה באשמה

אביאל 18 באפריל 2015

דורפן – זה לא יעמוד במוסדות הספורט הבינלאומיים או לצורך העניין בבית משפט אירופי אם יגיע לכך, שם דווקא ראיונות עיתונאיים בשפה זרה ולא מובנת כל כך לא בטוח יתפסו כראייה לאיזה מדיניות גזע בקבוצה, צריך קצת יותר בשר.

דורפן 19 באפריל 2015

אביאל – רק שאופ״א עצמאית מבית המשפט האירופי ובית״ר דווקא לא נופלת תחת שיפוטו בשום דרך. (גם לא ברור לי למה אתה בטוח שיפסוק לטובתה, אבל ניחה)

austaldo 18 באפריל 2015

+1000

משה 18 באפריל 2015

אני חושב ששניהם לא גזענים בבסיסם. ענת וקסמן הביעה כאב בצורה לא חכמה במיוחד ובהתנסחות לא נכונה. אני חושב שברגישות הכללית כרגע היא היתה צריכה לבחור מילים יותר בקפידה.
גיא לוי הוא פחדן עלוב. פחות מפריע לי מה שהוא אמר, מפריעים לי החיבוקים והליקוקים. עם כל הכבוד לפרנסה, זה מקביל בעיניי לקידום בתפקיד תוך קיום יחסי מין עם הממונה. כנראה שזה קידם אותך אבל האם אתה מסוגל להסתכל על עצמך במראה ?

משה 18 באפריל 2015

וגם אני לא חושב שהוא גזען, סתם שפן.

S&M 18 באפריל 2015

כן, בטח, מצביעי ימין דתיים אידיאולוגיים הם רציונאליים. שהרי אין יותר רציונאלי מלהאמין באל כל יכול בלתי נראה שמתגלה בפני אנשים מיוחדים, והבטיח לאחד מהם את הארץ, ולהקריב אלפי אנשים בגין ההבטחה האלוהית הזו. מאוד רציונאלי.

עכשיו בוא נעבור לדיון רציונאלי האם המפסק החדש להדלקת אור מחלל שבת או לא.

אסף the kop 18 באפריל 2015

במשיח רבין תנוחם.

ירושלמי 18 באפריל 2015

יש לך את זה ביותר מתנשא ומגעיל?

אסף the kop 18 באפריל 2015

מה אתה מתרגש ממתכנסי קברי צדיקים בכיכר מלכי ישראל ?

באבא ימים 18 באפריל 2015

אמונה דתית יכולה באופן תיאורטי להיות רציונלית. אם אדם באתה חקר ושאל ובדק וקרא והגיע למסקנה לאחר בחינת הראיות לפיה הסיפור שעומד בבסיס האמונה הדתית הוא נכון.

במציאות – אמונה דתית על פי רוב איננה רציונלית. רובם המכריע של האנשים נולדים לתוך דת. הם לא בוחרים בה. את רובם המכריע מלמדים להאמין בגיל מאוד צעיר כאשר יכולת החשיבה הביקורתית שלהם לא מפותחת מספיק על מנת להטיל ספק. רובם מקבלים את הקביעה לפיה עקרונת הדת הם נכונים כמובנת מאליה.

רק כדי להמנע מאמירה גורפת אומר שהתיאור הזה נכון לגבי רוב הדתות בעולם.

באבא ימים 18 באפריל 2015

באתה=באמת

אביאל 18 באפריל 2015

S&M – פששש, אהבתי שפסלת בזה הרגע את קאנט, דקרט, בנת׳ם, מיל, ניוטון, לוק, סמית, הובס, ברק, יום, מונטסקייה, רוסו, שפינוזה, מנדלסון ואחרים שכולם האמינו באותו ״הרי אין יותר רציונאלי מלהאמין באל כל יכול בלתי נראה״, שלא נדבר על השוטים היוונים, סוקרטס, אריסטו ואפלטון שהיו גרועים הרבה יותר והאמינו שלפסלים שבני אדם יצרו יש כוחות – אתה בהחלט מגלם את היופי שהמודרניות הביאה, באבחת מקלדת אחת אתה בעצם ממוטט חזרה את כל היסודות שגרמו לכך שתוכל לכתוב באותה מקלדת כאן בדה באזר.

בהחלט סתירת הסתירות, עצם העובדה שאתה יכול לשבת כאן ולכתוב את הדברים שלך, הם תודות לאותם אנשים לא רציונאליים המאמינים באל בלתי נראה, אותם אנשים שבנו אחד אחרי השני את היסודות לעולם המודרני שבו אתה חי ועל בסיס אותם ערכים שהם הסיקו אתה מתקיים האמינו באותו אל, אז בעצם מה זה גורם לך להרגיש ? אם אותם אנשים הם לפי הדברים שלך שוטים גמורים, שעבדו עליך ?

דיזידין 19 באפריל 2015

גזום הגזמת.
כל אותם גאונים שציינת אכן האמינו באל, אך לא בזאת הייתה תפארתם.
או במונחים של הדיון הזה, האמונה באל לא היתה החלק הרציונלי בתפיסתם.
סתם, לדוגמא, כל הטיעון היפהפה של דקרט בקוגיטו נופל בגלל ההתעקשות שלו להוכיח ולהניח את קיום האל. זה המסמר בגלגליו.
וקאנט, הוא היה צריך את האל רק כאידיאה, כמקור סמכות או ודאות. זה על גבול האתאיזם.
ולוק, הוא היה בית ספר לאתאיסטים.
וכך הלאה והלאה.

S&M 19 באפריל 2015

האל היה הפגם בתורותיהם. האל המומצא הוא פיקציה.
ואם תתרחק רגע ממה שכתבת, תבין שהמשפט "באבחת מקלדת פסלתי אותם" הוא בדיוק הפגם בדת. שאותם אלו שמאמינים באל המומצא שלהם, שופטים הכל בשחור ולבן, שאם אתה לא מאמין באל, אתה ככה, ואם אתה כן מאמין באל אתה אחרת.

שפינוזה היה יכול להיות פדופיל בועל סוסים, ועדיין להיות גאון. מה קשור מחט לתחת?! הובס, רוסו ואחרים היו יכולים לשלול את מוצא האדם מהקוף, ולא להאמין בטבע, בפרא האציל ועוד, ועדיין לכתוב מסות מעניינות ומרתקות. מה קשור קיום אל למה שהם כתבו?!

תתרחק עוד קצת ממה שאתה כותב, חבוש כובע מוסלמי לרגע, ותיכנס לראש מוסלמי. אלו שמפוצצים אנשים בגלל שהעליבו את מוחמד, לוקחים בחשבון שמוחמד היה שודד, רוצח ואולטרא-ביגמיסט? והוא מאמין באותו אלוהים שלך – אז הוא בסדר?

חלאס כבר.

אביאל 19 באפריל 2015

מה אני כתבתי ומה אתה ענית ? אתה טוען שכל מי שמאמין באל הוא לא רציונאלי, אני הבאתי רשימה של הפילוסופים שיסדו את המודרניות, כולם עובדי האל, לפי הדברים שלך כל אותם אנשים שבכלל יצרו את המחשבה הרציונאלית הם לא רציונאלים כי הם מאמינים באלוהים.

גם צורת הכתיבה שלך, הודאות המוחלטת בה אתה כותב שאין אל באופן ודאי סותרת כל גישה מדעית מודרנית, כאילו כל הידע נמצא אצלך.

ירושלמי 18 באפריל 2015

הצביעות של חלק מהאנשים פה מחליאה אותי.
מה הוא כבר אמר? הוא התכחש לזה שיש גזענות? הוא אמר שהוא שונא ערבים? הוא רק אמר שזה לא התפקיד שלו לבוא ולחנך אנשים ושאם האחריות צריכה להיות מוטלת על מישהו אז זהו שר החינוך שצריך לדאוג לכך, ולכן אל תצפו שהוא זה שיצטרך להתעסק עם חבית הנפץ. תפקידו הוא לאמן.
רותה לומר, שכדי לעשות שינוי משמעותי בחברה השינוי צריך לבוא מתוך מוסדות המדינה ומהחברה עצמה.
ואתם מזכירים לי את אותם התושבים שגרים באזורים מסויימים בת"א שצועקים ומצקצקים נגד הגזענות ונגד גירוש הפליטים הסודנים והאריתראים כל עוד הם לא מסתובבים בשכונה שלהם.
תעצרו רגע ותשאלו את עצמכם כמה ישראלים ערבים אתם מכירים? כמה מהם שייכים למעגלים הקרובים שלכם? כמה מהם עובדים אתכם בחברת היי טק שאתם עובדים בה ובתעשייה בכלל? כמה מהם חלקו אתכם את ספסל הלימודים בבית הספר, בתיכון ובאוניברסיטה?
אבל זה ברור שברגע שנכריח את ביתר להחתים שחקן ערבי כל בעיות הגזענות במדינה ייפתרו.
עד אז נמשיך להאשים את גיא לוי שרק הציב בפנינו מראה.

אסף the kop 18 באפריל 2015

ענת וקסמן היא נכס לימין.
את בית"ר י-ם צריך לסגור.

והכי חשוב, שהשמאלנים ימשיכו לאכול את הלב.

אלעד 18 באפריל 2015

את ביתר ירושלים צריך לסגור = כי הם נכס לשמאל?

דורפן 18 באפריל 2015

לימין אין שום צורך בענת וקסמן. כאילו שהם לא היו מוצאים איזה אדם לא-בעל-תפקיד אחר באיזשהם שוליים (כמו חצרוני מאוניברסיטת אריאל) כדי להאחז בו. מסיתים תמיד מוצאים משהו. כאילו מיהי ענת וקסמן.. (אגב, טעיתי בתגובה קודמת, השחקנית שפעם פגשתי היא עינת וייצמן, לא ענת וקסמן)

אסף THE KOP 18 באפריל 2015

הפכת גם מומחה לימין ? כי למי אתה מצביע בד"כ תזכיר לנו ?
והכי מצחיק, אלה שהם המסיתים הגדולים ביותר בוכים על הסתה.
לך תקרא שיר של אלונה גייקלה.

אביאל 18 באפריל 2015

דורפן – אביהם של כל הוקסמנים, הגרבוזים וכו׳, היא דווקא לא דמות פרטית, למרות שאפשר להתווכח על זה שוקסמן או גרבוז בתור אנשים ידועים בציבור, שמקבלים במה ציבורית ובהרבה מקרים גם תמיכה כספית ציבורית הם למעשה אדם פרטי לחלוטין. נחזור לאביהם, שהיה ממנהיגיה החשובים של תנועת הפועלים בישראל ומהוגי הדעות שלה, חבר הכנסת, שר ומזכ"ל ההסתדרות (וויקיפידה) – יצחק בן אהרן עם ״אם זה רצון העם אז צריך להחליף את העם״ שסלל את הדרך.

MOBY 18 באפריל 2015

צדקנים וצקצקנים מספיק.
שניהם לא גזענים. ואוהדי הצהבת פתאום יצאו מהחורים ותקפצו לי אם אתם חושבים שאני גזען.
וכשנרחיק את הבחורה עם הדגל והסרטן מהכנסת (כי זו התחלת הגזענות לקרוא לקבוצת אנשים בשמות תואר חייתיים, ולא לצאת מהחורים לא דומה כי זה ביטוי, גם ארנבות שפנים וקוויות יוצאים מהחורים). נוכל כולנו להתחיל לקרב ללבבות.
גיא לוי אולי פחדן אבל שחקנים ערבים שלא שיחקו בביתר,לדעתי כי אני לא ההסטוריון שלהם, לא התחיל בתקופת גאידמק או אוחנה אלה הרבה לפני. ( איציק אני טועה?).
אז ביתר היא קבוצה גזענית אבל למעט נאתכו אני לא רואה שחקן ערבי שיכול לשדרג אותה. חבל שאין עוד תאום ארמלי או טורק. אני רוצה לראות שטביב מחתים קליבר כזה והפמיליה לא מתיישרת במקרה כזה.

איציק 18 באפריל 2015

הם כנראה לא גזענים, אבל האמירות שלהם כן. זה שזה לא בא מגזענות כי אם מטימטום או חנופה עדיין לא אומר שהאמירות לא גזעניות.
זה שרגב היא בושה גזענית לא פוטר את האחרים ודי לנופף כל הזמן עם ה"אבל היא תחילה." אם היה פוסט עליה היתי מצתרף למגנים אותה, אבל הפוסט לא עליה, ואולי עוד יגיע.

גיא זהר 18 באפריל 2015

מוחמד גאדיר ואם מוותרים על מטוביץ',טווטחה.

אביאל 18 באפריל 2015

גאדיר אמר שהוא לא מוכן לשחק בבית״ר, למה טווטחה יעזוב את חיפה ? ולמה ששחר ישחרר אותו ?

MOBY 19 באפריל 2015

בחייך גאדיר לא בקליבר של השמות שהזכרתי. וטו ואבטחה היה בדרך והחליט להפסיק להתאמץ. בכל מקרה חיפה מול י״ם? לי ברור לאן ללכת כנראה שגם להם.

רטקסס 18 באפריל 2015

המחשבה הבסיסית שיש שוני בין "ימין" ו"שמאל", או יותר נכון, שההחלטה להצביע למחנה אחד מבין השניים נובעות מסיבות שונות (וחלקן מדורגות "טוב" או "רע" יותר) היא מקור הבעיה והסיבה העיקרית לטענת גזענות.
יבוא אדם פלוני לכדור הארץ ויציגו לפניו את עמדות הימין ואת עמדות השמאל: במה יבחר?
גיבוש דעה פוליטית "רציונאלית" היא השקר הכי גדול במערב. האם כל מצביעי המחנה הציוני ויש עתיד בסביון ובספר שמריהו לא שמעו על טרכטנברג והתכנית הכלכלית שלו? האם הם מדמיינים לעצמם את שלי יחימוביץ בתפקיד שרת הכלכלה?
ניתוחים מפה ועד הודעה חדשה מדברים על ההזדהות של מצביעי הימין וההצבעה השבטית. זה לא קיים בשמאל? קיים מאוד. הצבעה מונעת פחד? מה זה "בידוד בינלאומי, דרדור יחסים עם ארה"ב" אם לא קריאה לפחד?
כשבוחנים הליכי ביצוע וניהול לא הולכים לפי מבחן התוצאה, זו טעות; הולכים לפי דרך קבלת ההחלטות בתקופה נתונה והאם הן היו סבירות.
לא צריך להיות דתי, מזרחי, ליכודניק, לאומן, גזען, פריפיראלי וכו' כדי לגבש דעות ימין – אפשר סתם להיות כזה. בדיוק כמו שאפשר בצורה דומה להיות איש שמאל.
הגזענות היא לחשוב שיש שוני ולייחס את זה למחנות מאוד ברורים ומופרדים בחברה הישראלית: דתיים (גרבוז), חסרי השכלה (וקסמן), פריפיראלים.
למי הם מתכוונים? כנגד מי הם יוצאים? הרי יש גם אשכנזים מנשקי קמעות ואני מכיר מאות אנשים שהקשר היחיד שלהם לפוליטיקה מסתכם ב"רק לא ביבי".

נקודת המוצא שלי היא שאין הבדל בין הצבעה לאף מחנה פוליטי ו"רציונאלי" זה מושג מתמטי. בפוליטיקה בכל העולם מחנות שונים מצביעים עקב דמות, אמון, זהות, ייחוס, בטחון, הזדהות ועוד. הצבעה נובעת פעמים רבות מהאופי של המצביע וכמה הוא מוכן לקחת אחריות על כתפיו (אני נתתי יד לממשלה הזאת?).

למה בכלל יש ניסיון להיכנס לעובי הקורה? מה שונות בחירות 2015 מ2013 או מ2009?

אביאל 18 באפריל 2015

תמיד שאלתי את עצמי, איך זה שישראל היא המקום היחיד בעולם בו האנשים שמשלמים הכי הרבה מס רוצים להעלות שלטון מפלגה שתוסיף ותעלה להם את המס עוד יותר – זה גם מוביל לשאלה הבאה – האם באמת הרצוג הוא מייצג של אותו ״צדק חברתי״, בתור שותף במשרד עורכי הדין השני בגדולו במדינה, אחד שידו נמצאת בכמעט כל עסקה כלכלית מרכזית, כזו שמייצגת באופן המובהק ביותר ומכשירה למעשה את הצנרת בכל מה שקשור להון-שלטון, לצורך העניין ציטוט מדויק מאתר הפירמה בנוגע ללקוחות שלהם:

״אנרגיה ומשאבי טבע, מימון פרויקטים, תשתיות ותחבורה, איכות סביבה ושינוי אקלים, בטחון פנים, תעשיות ביטחוניות ותעופה, מוסדות פיננסיים, תרופות ובריאות, מדעי החיים, היי-טק ועוד. בין לקוחותיו של המשרד ניתן למנות מספר רב של חברות בינלאומיות ומקומיות, חברות פרטיות וציבוריות, חברות רב-לאומיות, חברות תעשייתיות, חברות ממשלתיות, קרנות השקעה והון סיכון, חברות היי-טק, קופות ובתי חולים, מוסדות פיננסיים, מוסדות אקדמיים ויחידים. בנוסף, מתמחה המשרד בייעוץ לגורמים כלכליים מהגדולים בארץ ובעולם בעסקאות מורכבות ורחבות היקף. למשרד גם ניסיון במתן ייעוץ משפטי למדינת ישראל, לרשויות ולתאגידים סטטוטוריים״

איפה הסוציאליזם איפה ?

רטקסס 18 באפריל 2015

ועוד מילה על בית"ר ירושלים: אם אנחנו מקדשים קשר בין תרבות לספורט ובין קהילה לספורט, מאוד סביר לדעתי שקבוצה מסוימת תדרוש שהשחקנים שמשחקים בשירותיה יזדהו עם ערכי המועדון. סביר בעיני שאם בית"ר מציגה את עצמה כמועדון ציוני ואוהב ישראל, הם ישאפו שהשחקנים שמשחקים שם גם כאלו.
התיאוריה הזו נתקלת בבעיה כאשר יש שחקנים זרים בבית"ר והם לא מוכנים שיגיעו אפילו מוסלמים: יש הבדל בין השתייכות קהילתית לגזענות על בסיס דת/לאום.
כך אני רואה את הסוגיה: ערכי בית"ר מפורסמים וידועים. שחקן ערבי שרוצה לשחק שם – צריכים לקבל אותו בזרועות פתוחות. הוא מביע בעצם הצטרפותו לקבוצה את ההסכמה שלו לערכים שלה.
הקבוצה לא רוצה שחקן ערבי רק כי הוא ערבי או זר מוסלמי צ'צ'ני רק כי הוא כזה?
גזענות מגעילה ומבחילה.

איתן 18 באפריל 2015

הפתרון הכי טוב מבחינת בית"ר בסיטואציה הזאת, גם לאור העובדה שלא מגיעים לכאן זרים שבעתיד יהיו פרוספקטים לייצוא ואין רווח יחסית גדול של כסף עליהם, עדיף לביתר שתאמץ את שיטת אתלטיקו בילבאו שמשחקת רק עם באסקים, את בילבאו לא השעו מאופ"א, אמנם ככל ששחקניה מתקדמים ביכולתם ככה גם הרצון שלהם לעזוב גדל וגם הרצון למשכורת יותר גדולה(הררה,מרטינז), זה גם ההסבר לתנודתיות הגדולה במיקום שלהם בטבלה משנה לשנה…אבל אין ספק ששחקני הקבוצה משקפת את רוח המועדון, ושהאוהדים מחוברים הרבה יותר לקבוצה…אז אם כך למרות שאני כן חושב שלה פמיליה ארגון גזעני, אבל מדיניות המועדון של לשחק רק עם יהודים יכולה להיות פתרון טוב ויעיל,למצב שאליו נקלעו.

שי 18 באפריל 2015

לדעתי אתה טועה ומביע דעה שלא מבוססת על אחיזה מלאה במציאות. יש מספר רב של בוחרי ליכוד שבחרו במודע בליכוד כי מבינים שאין עתיד ליש עתיד. שמאמינים כי לנתניהו היכולות לקחת את המדינה קדימה ושהוא לא ממציא ומבטיח דברים שהוא לא יוכל לקיים.
מאמינים בדרך הקפיטליזם. מאמינים שלמרות מה שנוני אומר המצב פה דווקא סבבה והאנשים חיים טוב.
והכי חשוב שהמלחמה בטייקונים מתחילה במלחמה בנוני שניסה לנגח את נתניהו כי גרם להם לפשוט רגל. (דנקנר וכו…)
מה גם שקמפיין המחנה הציוני (שמורכב מהרבה מאוד אנשים שנגד הציונות אגב), היה הכי חסר דעה והתבסס על רק לא ביבי והחבאת הציפי, ללא שום אמירת דעה.

the bird 19 באפריל 2015

שי מה קרה לך????
כל מי שהצביע היה במחילה
ואז ביבי בא עם המילה ערבים באים
כולם יצאו והצביעו מחל
אנחנו סתם עכברים פחדנים

אסף the kop 18 באפריל 2015

קצת על הי

-1 ביולי 2013, כחודש לפני ביקור שחקניברצלונה ברשות הפלסטינית ובישראל, התראיין רג'וב לטלוויזיה הפלסטינית ואמר כי ישראל: "היא מדינה של פרחחים. הפשיסטים יכולים ללמוד מהמדינה הזאת. הממשלה הזאת – אין חצוף ממנה בהיסטוריה האנושית – מגדול עד קטן… במסגרת סמכויותיי, כל אחד שייכנס לפעילות [ספורטיבית] משותפת כלשהי עם הישראלים, אמחק אותו מרשימות ההתאחדות [=התאחדות הכדורגל הפלסטינית], בין אם הוא שחקן, מאמן, שופט, או חס וחלילה מועדון. אנו קוראים לכך וזה מה שנעשה… לא ארשה ולא אסכים שיהיה משחק משותף בין הערבים וישראל… אם תתפרסם תמונה של מסי ליד הגדר, חומת ברלין החדשה, ויראו את הנאצים החדשים… הרי שזה כשלעצמו פסגת ההישגים"

אסף the kop 18 באפריל 2015

ומהמחבל הזה שמאלנינו חוששים…
פשוט הזויים.

the bird 18 באפריל 2015

אסף ואביאל יישר כח
כרגיל כל השמאלנים פה באתר
יוצאים מהחורים (:

אסף the kop 19 באפריל 2015

תשמע, הם צפויים כמו מאמק הסתה של יגאל סרנה או טור של יהודה נוריאל על אלבום של שלום חנוך…
זאת התקופה הזאת בשנה שהם נהנים לצחצח את המוסר הנעלה שלהם. השבוע יחול יום הזיכרון, תתכונן למתקפת סיפורי נכבה, נקסה וטקסי התייחדות אלטרנטיביים בשיתוף משפחות של מחבלים.

אסף the kop 19 באפריל 2015

מאמר

the bird 19 באפריל 2015

אסף
אני מוריד את הכובע בפניך ובפני אביאל,
שאתם עונים פה לכל ה"שמאלנות הנאורה" שמרימה את דגל ההתנשאות במלוא עוזה
שאפו !

מתי 19 באפריל 2015

אני חושב שאתה מייחס הירואיות מופרזת לויכוחים וירטואליים…

the bird 19 באפריל 2015

כשמדובר בקו מנחה של כל הבלוגרים ונושאי כליהם פה,
"ההרואיות שאני מייחס להם"
היא בהתאמה…..כי יש בבירור
דעה העוברת כחוט השני בין כולם.
וזה כשאנחנו באתר שאמור לדבר על ספורט כביכול….כל 1 מהם
דוחף את המשנה השמאלנית שלו
(וחלקם את המאוד קיצונית שיש
ע"ע בורוביץ)
לכן כשיוצאים נגד 1 מהם…
"כולם יוצאים מהחורים" להגן על השני

שורה 19 באפריל 2015

המזרחים הם יוצאי מדינות האיסלאם, שם התרבות היא פרימיטיבית וחשוכה, אלימה ופטריאכלית, שוביניסטית וחסרת כבוד לזכויות אדם.
זה כל מה שאנחנו אומרים.

רטקסס 19 באפריל 2015

ה"מזרחים" הם קודם כל יהודים, ומחזיקים בערכים יהודים אוניברסלים הרבה לפני שהם מחזיקים בערכים "איסלאמים".

אבל היי, יש לי רעיון: אולי נעשה שלום עם המדינות האלו? אולי נבטח בהם שכורי הגרעין שלהן מיועדים לשימושים אזרחיים? אולי נייבא תושבים מתחתית קו העוני שלהן (="פליטים") לישראל במסגרת הסכם שלום? אולי נקים עוד יישות מדינית ולאומית בלב מדינת ישראל עם שליטה אפקטיבית בחלק מהנכסים האסטרטגים של ישראל? אולי לא נקפיד על מעבר סחורות בנמל לעזה, הרי הם ודאי רוצים להכניס רק סוכריות וספרי לימוד?

אני שופע רעיונות טובים היום.

אסף the kop 19 באפריל 2015

אני מבקש ממך לא לבלבל שמאלנים עם לוגיקה. גם ככה קשה להם.

אהד 19 באפריל 2015

צריך להיות ישרים ולציין שזבלים כאלו יש גם בימין וגם בשמאל.

אביאל 19 באפריל 2015

דורפן ובאבא – קחו את מה ששורה כתב, תעטפו אותו יפה וכביכול אינטלגנטי תקבלו את וקסמן, גרבוז וסובול ותודה לשורה שעזר לכולנו.

שורה 20 באפריל 2015

לא יודע מאיפה הנחתם שאני שמאלן.
אני גם לא גזען. פשוט מכיר בעובדות.
הרי אני לא סבור שאני שווה יותר מפרענק רק כי אני אשכנזי.
פשוט המשפחה שלי גדלה וחונכה במשך דורי דורות בחברה פחות פרימיטיבית.
זה לא עניין של גזע או ביולוגיה. זה עניין תרבותי (שסממניו בין השאר פטריאכליות, שוביניזם, אלימות כנורמה) שייקח למזרחים כמה דורות להשתחרר ממנו.
בינתיים זה לא קרה.

אהד 20 באפריל 2015

מי שחושב שכל יוצאי אירופה היו משכילים (ולא למשל חיו בכל מיני עיירות שכוחות אל) ושכל המזרחים חיו בתת תנאים הוא לא רק גזען, אלא בעיקר טיפש. ואתה צודק, באירופה לא הייתה אלימות. סתם מלחמות ורצח עם.

אהד 20 באפריל 2015

מי שחושב שכל יוצאי אירופה חיו בקדמה גדולה ושכל המזרחים חיו בתת תרבות, הוא לא רק גזען אלא בעיקר טיפש. וכן, באירופה לא הייתה אלימות. היטלר הוא בכלל ברזילאי והפוגרומים התרחשו בקוסטה ריקה.

רטקסס 20 באפריל 2015

אתה פשוט שיקפת סימפטום נפוץ מאוד בקרב אנשים שמתיימרים להיקרא ליברלים:
יוצאי מדינות האיסלאם הם פרימיטיבים וחשוכים, אלימים, פטריאכלים וחסרי כבוד לזכויות אדם.
לא אמרת מה זה אומר מבחינתך, אבל מהתגובה השניה ניתן להבין ש"אלו העובדות" ו"המזרחים עוד לא השתחררו מכך", כך שאו שאתה מזלזל בהם, או מתנשא מעליהם, או שפשוט לא מוכן שהם יהיו חלק מהעם שלך. או שאתה לא רוצה. או שאתה לא מקבל את זה. או שאתה חי עם זה קשה…

אבל מצד שני.. אותן יוצאי מדינות האיסלאם הן אלו שמפגינים עבורן, שרוצים למנות שר בממשלה מתוכן, רוצים להקים איתן קואליציה, רוצים לחתום עם המדינות על הסכם שלום…

איך זה מסתדר?

באבא ימים 20 באפריל 2015

אביאל – צר לי שאינני מתרשם מהדמגוגיה. היא פשוט לא מקורית.

בדיוק בטקטיקה הזו משתמש גם השמאל הרדיקלי והמוסלמים באירופה כדי להשתיק כל ביקורת על האיסלאם. הם נאחזים באיזה פשיסט או מטיף נוצרי קיצוני שאמר משהו על כל המוסלמים ואומרים שאנשים כמו סם האריס, איאן חירסי עלי או מאג׳יד נאוואז הם גרסות מעודנות יותר של אותו דבר.

הנה העובדות:

גרבוז לא אמר מילה על מזרחים.

וקסמן לא אמרה מילה על מזרחים.

סובול לא אמר מילה על מזרחים.

שורה דיבר על מזרחים.

אתה מתעקש להתעלם מההבחנה המאוד בסיסית בין שלילת האחר בגלל מוצאו (שעל כך אין לו שליטה) לבין ביקורת על מה שהוא עושה (שעל כך יש לו שליטה). אתה לא נתת שום הסבר מדוע ההבחנה הזו לא תקפה (חוץ מאשר היומרה שלך לקרוא מחשבות).

שורה הוא לא החלום הרטוב שלי. הוא החלום הרטוב שלך. כמו שאמרתי – פוליטיקלי קורקט ימני. אני באמת לא מוצא טעם בהמשך הדיון.

איציק 20 באפריל 2015

או שאתה צודק או שהם פשוט יותר חכמים מהגזען שורה ואמרו זאת בצורה מטאפורית יותר.

אהד 20 באפריל 2015

ואחרי זה בשמאל לא מבינים למה בבאר שבע ובעיירות הפיתוח לא מצביעים להם. באבא, אפשר לקרוא את הסאבטקסט. אם גרבוז ויתר חבריו מהשמאל חושבים שהדברים שהם אמרו הם בסדר, אז חבל לעבודה על הזמן.

the bird 20 באפריל 2015

באחת התגובות אתמול כתבתי "שטן" על ביבי כאמירה מטאפורית
כמה שהשמאל חושב על ביבי מסתבר שכיוונתי לדעת "גדולים"
כמו מר פרידן היום בגלובס

באבא ימים 20 באפריל 2015

אהד – כענין עובדתי אתה צודק לגמרי. מפלגת העבודה לא תנצח אם לא תכנע לכללי הפוליטיקלי קורקט שמכתיב הימין ותשחק את המשחק לפיו נישוק קמעות והשתטחות על קברי צדיקים חסינים מביקורת. זו שזו המציאות האלקטורלית לא אומר שהדברים שנאמרו הם גזענים, זה רק אומר שיש מספיק אנשים שנפגעים מהם. לדעתי הם לא אמורים להפגע מהם אבל איני יכול לשלוט ברגשותיהם של אנשים.

אני חוזר לדוגמא שלי – יש לא מעט מוסלמים שנפגעים מביקורת על האיסלאם. זה לא אומר שהביקורת על האיסלאם היא גזענית.

בואו נודה על האמת – גם אם מפלגת העבודה תאמץ לחלוטין את הכללים זה לא יעזור לה. הרי מפלגת העבודה התנערה מן הדברים של גרבוז בשניה שבה הם נאמרו. מספיק אשכנזי אחד, לא נבחר ולא מייצג (גרבוז זה בוודאי לא עבודה – שמאלה ממרצ ככל הנראה) – כדי שהכתם ידבוק במפלגת העבודה. גם זה חלק משיח הפוליטיקלי קורקט – הקביעה לפיה אם זה מה שגרבוז אומר – אז זה מה שהרצוג חושב.

אם אתה רוצה ניתוח של הבחירות – הם הוכרעו בגלל שני גורמים:

1. הפחד הקיומי

2. השנאה בת 60 ומשהו השנים כלפי האשכנזים.

לדעתי למרות הרעש הגדול שעשו דברי גרבוז הסיבה הראשונה הכריעה הרבה יותר.

את הלקח של השמאל – מרכז הישראלי אפשר לסכם בשתי מילים: גבי אשכנזי או בשתי מילים אחרות
גבי אייזנקוט (טוב אולי זה לא ילך – בשני המקרים שם המשפחה אשכנזי מדי).

אסף the kop 20 באפריל 2015

איך הנאצים קשורים לעניין ?

אהד 20 באפריל 2015

שוב באבא, הבעיה לא הביקורת על התופעה, כי אם החיבור בינה (או בין תופעת השוקולד) לבין ההצבעה לליכוד ולש"ס. בפשטות, וקסמן אמרה שיש קורלציה בין הערסיות (שוקולד) והפרימיטיביות (קמעות) להצבעה לליכוד. כל זה כשברקע מפמפמים לנו שהמזרחים בחרו ליכוד והאשכנזים שמאל והתפיסה בציבור לפיה ערס שווה לרוב מזרחי. אפשר לקרוא בין השורות. אגב, אני לא חושב שהיא גזענית ממש, אלא שהיא מחזיקה בדעות קדומות. לא שזה משנה לי מדי.
הליכוד ניצח בגלל כמה דברים:
1. הפחד הקיומי.
2. התחושה של יוצאי המזרח כי האליטה האשכנזית (בניגוד ל"סתם" אשכנזים) מחזיקים בדעות קדומות כלפי מזרחים.

אכן, גרבוז כחלק מהאליטה נתפס כאיש העבודה. האמת היא שלו היו פחות יוסי יונה, זוהר בהלול, מיכאלי וכו', היה אפשר להבחין בין העבודה והרצוג למרצ וגרבוז. אגב, העבודה הייתה נתפסת מלכתחילה כיותר מזרחית, השטויות של גרבוז לא היו פוגעות בה.

אתה צודק לגבי איזנקוט. אם השמאל רוצה לנצח הוא צריך מנהיג שייתפס כחזק ובמקביל, לאמץ את גישת בנט (לא מתנצל) כקו מנחה. אופציה אחרת היא להחליף את העם.

רטקסס 20 באפריל 2015

אתה יודע מה, לא אמרו מילה על המזרחים, בסדר גמור. (למרות שחצי מדבריה של וקסמן זה: "אני עיראקית, אני חצי נחותה" וכו', אבל נניח)
אבל אתה טועה בהבחנה הבסיסית שלך – אין פה שום "ביקורת" על מה שאדם עושה – אלא יש שלילה.
והנה דוגמא הפוכה:
"כל אוכלי החזרים והשפנים האלה, שמנשקים את האישה ביום ושוכבים עם הפילגש בלילה, כל השותפים הבכירים שמרוויחים מיליונים ורבים עם אחותם על הירושה, שסבתא שלהם לא הורישה להם דירה בבזל, רוצחי התינוקות, השיכורים, שאוכלים חומוס אצל ערבים אבל בחיים לא יגורו איתם באותו בניין, עם האוכל חסר הטעם והבעת החיים העצובה תמיד, המושחתים בממשלה, מעלימי המסים, הם הקומץ. אולי הם הרוב"?

מתוך: דברים שגרבוז בחיים לא היה אומר.

גרבוז חיבר ביחד את: "האיש המתועב שרצח את ראש הממשלה", "מנשקי הקמעות ומשתחווי הקברים", "הגנבים ולוקחי השוחד", "מושחתים ונהנתיים חזיריים" ביחד. כלומר, ה"ביקורת" (לדבריך) שלו זהה על מנשקי קמעות ועל גנבים.
מעניין מאוד.
בצבא היינו קוראים לזה "הקטנת ראש".

באבא ימים 20 באפריל 2015

כל מה ששמת במרכאות הוא לגיטימי לגמרי בעיני. זה אולי שטויות – ואגב אולי לא – אבל זה בוודאי לא גזענות.

הרב עובדיה אמר דברים די דומים על החילונים. הדברים גררו לא מעט ביקורת – אבל אני לא חושב שמישהו האשים אותו בגזענות.

אביאל 20 באפריל 2015

באבא – נלך לפי הדרך שלך, אז וקסמן, גרבוז וסובול, אה והיום נוסף גם אודי פרידן לחברה – הם לא גזעניים, בסדר, נקרא להם שונאי ימין ומתנשאים, הסברים מספקים לזה שהם מקבלים שנאה ובוז חזרה, הם מנצלים את הבמה הציבורית שניתנת להם מתוקף היותם אנשים מפורסמים – שחקנית, אמן, מחזאי ופרסומאי ומשתלחים בצורה בוטה וחמורה באנשים שלא מסכימים איתם – זה מראה לך בדיוק מה הליברליות של השמאל הישראלי שווה.

ובנינו באבא, אתה יכול להתחכם עד מחר עם הטיעונים שזה לא גזענות, בדיוק כמו שיש את הרף המוסרי מעל לרף החוקי, גם פה מתחבא מעל לרף המילים החריפות שמנוסחות בקפידה איבה עמוקה לכל מה שהוא לא הם או חושבים שהם וזו בהחלט גזענות, גם אם לא נוח לך עם זה.

אביאל 20 באפריל 2015

בטח ובטח ובטח אם תיקח את העובדות ההיסטוריות, שכוללות הדרה מוחלטת של המזרחיים, החרדים, הדתיים, הערבים וכו׳ שנעשתה פה במשך 40 שנים בצורה ממוסדת, גם אם נניח שתבנה מכונה שתבדוק אם הם גזענים או לא ויוכח שהם לא, מספיקות המילים שלהם באוזניהם של אנשים בעלי התודעה של הקיפוח כדי שהם ירגישו שוב את אותה גזענות ישנה חוזרת, בדיוק כמו שמספיק שגרמני יגיד את ״היהודי…״ וכולנו פה נקפוץ, אתה לא יכול למחוק את ההשלכות ההיסטוריות כאילו אין עבר.

באבא ימים 20 באפריל 2015

"שונאי ימין ומתנשאים" זה הגדרה מצויינת. מהי התנשאות בהקשר הזה? זה בסך הכל לומר "הדרך שלי טובה יותר". אני לדוגמא חושב שהדמוקרטיה הליברלית עדיפה על תיאוקרטיה. אז אני מתנשא על תיאוקרטיה.

השמאל מתנשא על הימין והימין מתנשא על השמאל. זה לגיטימי לגמרי. השמאל לא מתנשא על המזרחיים. (אגב – אני חושב שהימין כן מתנשא על האשכנזים. אני לא ראיתי שלטים של "אשכנזי מצביע לאשכנזי").

יש לא מעט שמאלנים שחושבים שמי שמצביע ימין הוא אידיוט. יש לא מעט ימנים שחושבים שמי שמצביע שמאל הוא אידיוט ו/או בוגד אבל הנה ההבדל – הפוליטיקאים של השמאל לא יעזו להתבטא באופן מתנשא על הימין. אלו הם אמנים ולא נושאי תפקיד. לפוליטיקאים מן הימין אין שום בעיה להתבטא באופן מתנשא על השמאל, לקרוא להם בוגדים, לקרוא להם בהמות, להפיק סרטי "הר שטירמר". השמאל "נתפס" בהתנשאות. הימין מתנשא מהמקפצה – אצל הימין ההתנשאות היא מדיניות.

בואו נחזור להתנשאות על מזרחים – איך זה שפרשת אוחנה לא הזיזה יותר מדי לאנשים (שם אגב אני מזכיר ההתבטאויות היו ממס' 2 של יו"ר המפלגה)? כי בשיח הפוליטיקלי קורקט שלנו לימין מותר.

הליכוד עלה לשלטון ב – 1977. אינני יודע על איזה 40 שנות הדרה אתה מדבר. אבל בוא נדבר על הדרה. איך זה שבליכוד לא היה מעולם מועמד מזרחי לראשות הממשלה ובעבודה כן? מישהו בכלל זוכר איך דוד לוי – כנראה בכיר יוצאי עדות המזרח בליכוד אי פעם – גמר את הקריירה שלו בליכוד? מישהו זוכר שבמפלגה שלו קראו לו "קוף שירד מהעצים"? מישהוא זוכר שמה שהביא את נסיכי הליכוד לתמוך בביבי בבחירות הפנימיות מול דוד לי היה זה שהוא אמר להם שלו יש את הסיכוי הכי טוב לעצור את "החזית המזרחית".

אני חושב שאם יש מישהו שחושב שמצביעי הליכוד הם לא רציונליים זו הנהגת הליכוד. איש לא פגע בשכבות החלשות (נכס אלקטורלי חשוב של הימין) יותר מביבי כשר אוצר. הוא ידע שהוא לא ישלם על זה מחיר פוליטי. האם אתה חושב שהסיבה לכך היא שהוא סבר שהשכבות החלשות מקבלות את התיאוריות המקרו כלכליות שלו כנכונות ומתנדבות לשלם את המחיר?

אביאל 20 באפריל 2015

באבא – להגיד שהשמאל לא מתנשא על המזרחיים זה כבר בדיחה, לא אמרתי שכל השמאל מתנשא מעל המזרחיים, אבל אני מוכן לקחת אותך בשבוע הבא לסיבוב בתי קפה ועוד כמה מקומות בת״א, נשב יחד ונקשיב לשיחות מסביב, תעשה לי טובה, זה כבר מעל לתמימות – גרבוז, וקסמן ושאר חבריהם מספקים הוכחות יום יום להתנשאות הזאת.

פרשת אוחנה לא השפיעה ? אני דווקא זוכר ירידה קבועה בסקרים, עוד הרבה לפני ״הכניסה תחת האלונקה״ של הבית היהודי והצניחה ביום הבחירות.

מאז 48 ועד 77, אלה שנות ההדרה, אם אתה עדיין טוען שלא היתה הדרה למזרחים אז באמת הויכוח נגמר, יש מאות ואלפי מאמרים אקדמיים, ספרים ומה לא בנושא ואת מרביתם תתפלא דווקא לא כתבו יוצאי המזרח.

בקשר לבחירה בעמיר פרץ, אתה מוזמן להסתכל על מפת הפיזור של הבוחרים בעבודה, בבחירות קודם לכן ובבחירות שלאחר מכן, תראה ירידה תלולה במעוזי מפלגת העבודה בזמן שפרץ היה המועמד ואז עליה חזרה שברק שב להנהיג.

נתניהו שילם מחיר פוליטי, כל כך מהר שכחת את 13 המנדטים של הליכוד עם החזרה של נתניהו, העניין הוא שאולמרט וקדימה היו כל כך גרועים ומושחתים שנתניהו הצליח לקחת את השלטון חזרה, שנתניהו חזר לתנועה היא היתה בשפל היסטורי מאז 77.

הפריפריה בוחרת בליכוד מהסיבה הפשוטה ביותר שמפלגת העבודה היא שהפכה אותם לפריפריה, לא רק הפכה אותם בעיקר תקעה אותם שם, הגיע בגין ומעל לכל גרם לפריפריה להרים את ראשה, מאז אנחנו רואים את השינוי האמיתי, שינוי שלא בא רק בכסף ותקציבים אלא שינוי תודעתי (ויגיד לך כל איש כלכלה שזו הדרך הנכונה לשפר לאדם את החיים, לתת לו הזדמנות במקום לתת לו כסף – זה שיפור בר-קיימא), שהפריפריה או אם לחדד גם המזרחי יכול, רואים את זה במספר חברי הכנסת, ראשי הערים, האנשים העשירים, מנהלי החברות מאז 77 והיום, תראה מי מנכ״ל בנק הפועלים, תראה מי יו״ר לאומי וזה עוד יותר מתחדד אצל מה שנקרא העצמאיים – שם הפריפריה והמזרחים לקחו את עתידם בידיים, לי במקרה יש אבא כזה.

אהד 21 באפריל 2015

אולי הוא התכוון לפואד, זה שהודח רגע לפני הבחירות לטובת מצנע.

באבא ימים 20 באפריל 2015

ואם אתה חושב ש"איבה עמוקה לכל מה שהוא לא הם או חושבים שהם" זו גזענות. אז אתה באמת לא מבין מהי גזענות. זה גם משפט סופר מופרך.

אתה חושב שגרבוז חש איבה עמוקה לבודהיסטים? ברור שהם לא הוא ולכן לפי המשפט שלך הוא אמור לחוש איבה עמוקה כלפיהם.

יש לא מעט אנשים בימין שחשים איבה עמוקה לשמאל – הם גזענים?

אני חש איבה עמוקה לנאצים, לפשיסטים או לגיהאדיסטים – אני גזען?

אני חושב שבמקרה שלך ההגדרה של אמיר נכונה. בעולם שלך מי שלא מסכים אתך הוא גזען. אתה פשוט תמונת המראה של השמאלנים באירופה.

אביאל 20 באפריל 2015

באבא – ראשית, אני לא שונא, לא יודע איך הגעת למסקנה הזאת ועל בסיס מה, ההתקפות האישיות עלי ועל אסף מראות את הפרצוף האמיתי של השמאל בישראל.

בשנאה לכל מה שאתה לא הכוונה לכל מה שקרוב אליך או יותר נכון מה שנראה לך כמאיים עליך, הרי גרבוז הוא בדיוק מאלה שמתלוננים יום ולילה שגנבו להם את המדינה, שאנשי השוקולדים של וקסמן הורסים את כל מה שהיא בנתה, אתה יכול לנסח את זה איך שבא לך, זה בא מפחד מסוים ומשנאה, זה בסופו של דבר משחקי כוח, בהם האליטות הישנות לא מוכנות להכיר בעובדה שכוחן הולך ויורד, שזה קורה משתמשים בכל הכלים, מערכת הבחירות האחרונות הוכיחה את זה במלוא כוחה, עם קמפיין תקשורתי מפלצתי נגד נתניהו – לצערה של האליטה הגיע ועלה כוח חדש, הרשתות החברתיות, כך שאמצעי העברת המידע עברו הפרטה, שקיפות ושיחררה חסמים, כך בעצם לאט לאט נוגסים יותר ויותר בכוחה של המדיה המסורתית, בדיוק בגלל זה כולם נדהמו בערוצי החדשות מתוצאות הבחירות.

באבא ימים 21 באפריל 2015

לא כתבתי בשום מקום שאתה שונא. אתה פשוט ממהר להגדיר אנשים כגזענים. וזו תמונת המראה של השמאל האירופי -אותה טקטיקה בדיוק.

אני לא חולק על שנות ההדרה (העבודה עצמה התנצלה עליהם)- אתה פשוט ספרת 28 שנה כ – 40 שנה. אבל בוא נדבר על זה. נכון – מפלגת העבודה הפכה את המזרחים לפריפריה. אני מבין את העוינות ההיסטורית כלפי השמאל – אבל ככל שהדבר הזה היה מדיניות היא הסתיימה לפני 38 שנה. האם עלה על דעתך שהעוינות הזו בגלל מעשי העבר גורמת לאנשים לראות את המציאות בהווה בצורה לא נכונה? לחפש גזענים מתחת כל חור? לנסות לחשוף כוונות נסתרות? לחפש ״פרצוף אמיתי״? ומעבר להכל – לייחס לציבור שלם גזענות בגלל התנהגות של בודדים? אחרי הכל – אתה יכול לדבר על דפוסי הצבעה מכאן ועד באר שבע. העבודה עדיין בחרה במנהיג מזרחי (שניים למען האמת -תודה לאהד) והליכוד לא.

האם יש שמאלנים גזענים – בוודאי. אבל האם אין ימנים גזעניים? יש ועוד איך – לא רק כלפי ערבים (אני לא מדבר על השנאה על רקע הסכסוך אלא על גזענות, אמונה שהם נחותים ממך), ולא רק כלפי אשכנזים, אלא גם כלפי מזרחים אחרים. בין מרוקאים ותימנים אין גזענות? ההבדל הוא שאצל שמאלנים גזענות ככל שהיא קיימת היא סוד אפל – משהו שאנשים מתביישים בו. השמאל רואה מנהגים שנראים לו פסולים אבל מתקשה לבקר אותם בגלל הפחד שזה יהיה גזעני. הימין מתגאה בגזענות שלו. אתה לא צריך ללכת לבתי קפה. אתה יכול ללכת לכנסת.

כשאני משווה את השנאה של הדור שלישי של ניצולי השואה לגרמניה לשנאה של הדור השלישי לעליית מארצות האיסלאם לאשכנזים אני לגמרי לא בטוח היכן השנאה עמוקה יותר.

.

אהד 21 באפריל 2015

המשפט האחרון הוא הגזמה פרועה.
אין קהילה שחפה מגזענות או מדעות קדומות. לא על זה התעורר הוויכוח, אלא האם יש בדבריה של וקסמן וגרבוז ניחוח גזעני. אני חושב שניחוח יש ככל הנראה ושלכל הפחות האמירות הללו מקורן בדעות קדומות ובהתנשאות.
ואנא הזכר לי מתי הימין בכנסת התגאה בגזענות שלו?

באבא ימים 21 באפריל 2015

1. האמת היא שהויכוח התעורר על רקע אמירה שלי לפיה יש להבדיל בין שלילה על רקע מוצא לבין שלילה של רקע התנהגות – והשאלה היא מה מהן היא גזענות.

2. כמה אתה חושב שבני הדור שלי (ואני טכנית דור שני) שונאים גרמנים בהשוואה לשנאת המזרחים לאשכנזים.

3. הנה כמה מקרים:

מירי רגב – המנצחת הגדולה של הפריימריז בליכוד – " הסודאנים הם סרטן בגוף שלנו".

ליברמן לאיימן עודה – "למה באת בכלל לאולפן לכאן ולא לאולפן לעזה? למה אתה לא נבחר ברמאללה ואתה הולך להיבחר לכנסת ישראל? למה אתה בכלל נמצא כאן? אתה לא רצוי כאן." עודה אני מזכיר חי במדינת ישראל ולא ברמאללה.

ליברמן בתשובה לטענה של עודה שהערביים הם 20 מאזרחי ישראל – "בינתיים".

דני דנון: ""לעצור את התופעה הקשה הזאת לפני שיהיה מאוחר מידי, הקשרים מתחילים מרצון על ידי פיתוי, ונגמרים בכפייה של התעללות נפשית, מינית ופיזית" דיון בועדת הקליטה על "חטיפתן של צעירות עולות חדשות מבריה"מ, על ידי בני מיעוטים"

אריה דרעי "אם 'הליכוד ביתנו' יעדיף ממשלה שתייצג את העשירים, את האשכנזים ואת מעמד הביניים, אנחנו נשב באופוזיציה ונראה כמה זמן זה יחזיק מעמד"

עד כאן לגבי חברי כנסת מכהנים אבל יש עוד –

שירה מיסטריאל מס' 10 ברשימת ליברמן לכנסת " "פחחחחח ערבי מסריח. למי שלא ראה יש סרטון ביוטיוב 'ערבי נדרס'. לילה מעולה!!!"

הרב עובדיה:

"היה צונאמי ויש אסונות טבע נוראיים. כל זה ממיעוט התורה. איפה שיש תורה זה מקיים את העולם. שמה יש שם כושים. כושים ילמדו תורה? יאללה נביא להם צונאמי אחד, נטביע אותם. "

""לא נולדו הגויים רק בשביל לשמש אותנו, לשרת אותנו. אם לא, אין להם מקום בעולם. רק בשביל לשרת את עם ישראל.""

קמפיין "מזרחי מצביע למזרחי"

אהד 22 באפריל 2015

אתה חוטא לטענה הבסיסית שלך. האמירות של ליברמן (הראשונה), של דנון ושל דרעי הן לאו דווקא על רקע גזעי – למשל ליברמן אומר לעודה האדם שבשל דעותיו הוא מתאים יותר לרמאללה. לא מבין מאיפה אתה מבין פה משהו גזעני. מירי רגב היא לא גזענית אלא טיפשה, והיא הסבירה שהיא לא התכוונה לסודאנים אלא לתופעה ההסתננות לארץ. אמירה אומללה, שהיא בעצמה חזרה בה ובטח לא "התגאתה" בה.
אני עוקב אחרי הפוליטיקה הישראלית ולא מכיר את שירה מיסטריאל, כך שהיא כנראה לא כזו חשובה. מה בדיוק גזעני במזרחי מצביע למזרחי? יש לזה טעם רע אולי, אבל איפה האמירה שזה בגלל שמזרחים טובים יותר?? והרב יוסף היה זה שהכשיר את יהדותם של יהודי אתיופיה. גזען הוא כנראה לא והאמירה כושים אולי נשמעת לנו מקוממת, אבל שגורה אצל בני דורו. שופטת העליון לשעבר מרים בן פורת הייתה משתמשת בה חדשות לבקרים והיא גם לא הייתה גזענית.
האמירה השנייה היא לא גזענית לפי מה שאני מבין ממך, כי אם גזענות היא משהו שמתבסס על מוצא ולא על התנהגות, הרי שבוודאי שאפשר להמיר את הדת. אם נולדת תימני תישאר תימני, אם נולדת יהודי תוכל תמיד להמיר את דתך. חוץ מזה בכוונה ביקשתי דוג' מהכנסת, כיוון שהתפתח מוטו חדש שהצד הימני בכנסת גאה בגזענות שלו, מוטו שלדעתי אינו נכון.

באבא ימים 22 באפריל 2015

אחדד – הכוונה לא היתה דווקא גזענות מעל במת הכנסת – המקום הפיזי בו נאמרים הדברים איננו מה שחשוב – אלא התבטאויות גזעניות של חברי כנסת. הכוונה היתה להראות שמי שמתבטא מן הצד הימני של המפה הוא שחקן משמעותי הרבה יותר בחוגים שלו (כי הוא נושא תפקיד או בעל השפעה פוליטית רבה) מאשר מי שמתבטא מן הצד השמאלי של המפה (על פי רוב אמנים, שאינם נושאים שום תפקיד ושבמובן מסויים אמורים לומר את האמירות השערורייתיות – אמנים אחרי הכל). ההשוואה בין השמאל לימין לא הוגנת בקטע הזה. הרי אם גרבוז ווקסמן וסובול מייצגים את השמאל הרי שאת הימין מייצגים עמיר בניון והצל – זו אמורה להיות ההשוואה הרלוונטיות. מיהם הפוליטיקאים מן השמאל שנתפסו באמירות גזעניות?

דני דנון מקיים דיון בכנסת על הבעייתיות שביחסים רומנטיים בין יהודיות לערבים וזה לא גזעני בעיניך? זה נירנברג! הרי ברור שהבעיה אינה עם אונס או עם חטיפה או עם התעללות. אלו ממילא עבירות פליליות – אתה לא צריך דיון בכנסת – אתה צריך לקרוא למשטרה. בהנחה שמדובר בחטיפה ובהתעללות – מדוע קיים דיון מיוחד בבני מיעוטים? עבריינים יהודים לא עושים את זה?

אם אמירה המבקרת את מנשקי הקמעות היא אמירה גזענית בעיניך איך היית מתייחס לקמפיין ״אשכנזי מצביע לאשכנזי״? היית אומר שזו לא אמירה גזענית? למה כשזה מגיע ממזרחים זה לא גזעני?

אני שומע את הטענה לפיה היהדות לא גזענית כי אפשר להמיר את הדת. אני לא חושב שזו טענה רצינית. כדי להיות מסוגל להמיר את הדת אתה צריך בראש וראשונה לדעת עליה ולהבין מה טוב בה ומה נכון בה. אתה באמת חושב ש – 2.5 מיליארד סינים והודים קיבלו חשיפה אמיתית ליהדות שתאפשר להם להבין מה טוב, מה נכון ומה יפה בה ואז קיבלו החלטה מודעת לדחות אותה? מה לגבי 800 מיליון האפריקאים החיים במדינות הסאב סאהארה? בכלל – מה לגבי 1.6 מיליארד מוסלמים שכל מה שהם יודעים על היהדות זה מה שהאימאמים שלהם מספרים להם? היהדות ניסתה לפנות לאנשים האלה ולהציג את הקייס שלה? איך הם אמורים לדעת? היהדות הרי מתגאה בזה שהיא איננה דת מיסיונרית (למעט ביחס ליהודים – דהיינו אנשים שיצאו מהרחם הנכון). רק אם היהדות היתה דת מיסיונרית טענת האפשרות להתגייר היתה טענה רצינית.

אהד 22 באפריל 2015

לזה התכוונתי. שאלתי אותך מתי ח"כים דיברו בגזענות בגאווה עד כדי כך שאפשר לכנות את זה תופעה. הדוג' שנתת לא היו משכנעות (לדעתי) כי הן היו מועטות יחסית, חלקן לא היו גזעניות וחלקן לא בוודאי לא נאמרו בגאווה (רגב כאמור חזרה בה).
מבחינתי אין פה תחרות. יש גזענים פה ופה. אני לא מתיימר לטעון שיש תופעה רווחת בקרב השמאל או בקרב הימין. זה אתה עושה. מה שכן, חלק מהעם תופס את השמאל ככזה והשמאל לא עושה יותר מדי לדעתי כדי לטפל בזה. אפשר להתווכח נכון או לא נכון, אבל בשורה התחתונה תמיד יש איזה נאום צחצחים לפני כל בחירות. העובדה שאתה לא מבין על מה המהומה בהקשר של וקסמן וגרבוז רק ממחישה (בהנחה וחלקים גדולים מהשמאל חושבים כמוך, לא יודע לגבי זה) את הניתוק מהתחושות של המזרחים.
אשכזני מצביע לאשכנזי היא אמירה מכוערת ומפלגת, בדיוק כמו מזרחי מצביע למזרחי. ההבדל היחיד הוא שהאשכנזים מבחינה סטטיסטית נמצאים במקום טוב יותר מאשר המזרחים, והאחרונים רצים על הטענה של הקיפוח העדתי. אפשר להסכים עם זה או לא (למשל הקיפוח במגזר החרדי שבו מתנהלת ש"ס כלפי ספרדים הוא גדול), אבל יש פה הבדל. אבל למה אנו הולכים רחוק – מה קורה בפועל בציבור הערבי? האם אין קריאה לפיה ערבים צריכים לבחור בערבים? והאם מפלגות העולים לא קוראות לעולים להצביע עבורן? והאם הקריאה של הגמלאים לבחור בגמלאים גם הייתה פסולה? מבחינתי, מכיוון שש"ס סבורה כי יש עדיין קיפוח נגד מזרחים, אין שום בעיה בקריאה שלהם לאותם "מקופחים" בדיוק (ולא רק) להצביע עבורה, שכן היא תטפל בהם.

שמע, אפשר להיות פוליטיקלי קורקט או שאפשר להצביע על בעיה אמיתית – נערות צעירות מבתים הרוסים שמנוצלות ע"י ערבים (או שבדים או יהודים). אם זו תופעה (ולהבנתי זה כן) אין שום פסול בניסיון לעזור להן. העובדה שישנם הבדלים תרבותיים ודתיים לא פעם צובעת את התופעה הזו בגוון אחר.

שמעתי, אני לא כאן כדי להגן על הרב. זו אמירה מגעילה, ועם זאת, אני שוב טוען שלפחות תיאורטית ועל סמך ההבחנה שלך (שאני אגב מסכים לה), לא מדובר במשהו שאינו בר שינוי ועל כן לא מדובר בגזענות. תישאל ככה: נניח וגוי מתגייר, האם הרב יוסף עדיין היה חושב שהוא משרת? בלי קשר, אני לא יודע אם הוא בכלל "הימין הקלאסי". לא הוא זה שהוביל את ש"ס לחתום על הסכמי אוסלו?

באבא ימים 22 באפריל 2015

אני מכיר בעובדה שיש לא מעט מזרחים שמרגישים כך. אני לא יכול להתווכח עם תחושות. אני כן יכול להטיל ספק בבסיס העובדתי העומד מאחורי התחושות הללו. במובן מסויים אתה כבר הסכמת איתי שהבסיס העובדתי לכך רעוע. הרי אתה עצמך אומר שהשמאל לא מנצח בתחרות הגזענות הזו. ברור לך גם שהשמאל לא יוכל למנוע מאנשים להתבטא וכמו שבימין תמיד מישהו יהיה מישהו שיאמר משהו גזעני גם בשמאל יהיה מישהו (על פי רוב לא שחקן פוליטי) שיאמר משהו שיכול להתפס על רקע העבר כגזעני.

הנה מה שבשמאל כן עשו —

התנצלו באופן רשמי
מינו שני אנשים ממוצא מזרחי להנהיג את מפלגת השמאל הגדולה
התנערו מייד מכל אמירה שיכולה להתפס כגזענית אצל בני עדות המזרח (גרבוז שה המקרה האחרון). מישהו בימין התנער מעמיר בניון?

תמכו באופן עקבי במדיניות שלפי דעתם היא המדיניות הטובה ביותר לצמצום פערים חברתיים. השמאל סבור שהדרך לצמצם את הפערים החברתיים שהנפגעים העיקריים מהם הם בני עדות המזרח היא ע״י חינוך מערבי ומודרני. השמאל סבור שחינוך דתי רק יעמיק את הפערים מכיוון שהוא מלמד את האנשים מיומנויות שא

באבא ימים 22 באפריל 2015

נקטע באמצע–

שלא מועילות להם בחיים בעולם הזה. ביקורת על מנשקי קמעות מגיעה גם מהמקום הזה. השמאל גם סבור שהעמקת האחיזה הישראלית בשטחים מפנה לטובת הפרוייקט הזה משאבים שאמורים להיות מיועדים לצמצום הפערים החברתיים.

מה השמאל צריך לעשות?

Comments closed