על סוגיית הכדורגל בשבת

לא כל דבר הוא עניין פוליטי

צילום: ינון פוקס
צילום: ינון פוקס

אחד התסכולים הגדולים ביותר שלי כילד הייתה העובדה שלא יכולתי להגשים את החלום להיות שחקן כדורגל. גדלתי במשפחה דתית ומרגע שעמדתי על דעתי היה ברור לי שכדורגל עבורי הוא מחוץ לתחום. נכון, זה לא שהיה יוצא ממני שחקן. ממש לא. אבל לפחות הייתי נותן לעצמי הזדמנות לרדוף אחרי החלום.

ולא רק שלא יכולתי לנסות את מזלי כשחקן, גם כאוהד החוויה הייתה מתסכלת ביותר. כמה קינאתי בחבריי החילונים שיכלו להאזין ל"שירים ושערים" בשבת בצהריים. שלא לדבר על אלה שזכו ללכת עם אבותיהם למשחק. לראות מגרש כדורגל מבפנים הייתה עבורי במשך שנים רבות פנטזיה רחוקה.

עבור כשליש מהאוכלוסייה בישראל, שמצהירים על עצמם כשומרי שבת, כדורגל הוא מחוץ לתחום. אם על אנשים בוגרים ניתן לומר שעשו בחירה מודעת באורח חיים מסוים שיש לו מחיר, לילדים שגדלים במשפחה דתית אין בחירה. הם לא יכולים לשחק כדורגל בשבת.

אנחנו מלינים ללא סוף (בצדק, דעותיי ומעשי בעניין ידועים) על כך שבית"ר ירושלים לא מעסיקה שחקנים ערבים. אבל מקבלים כמובן מאיליו את העובדה שאוכלוסיה גדולה אף יותר מודרת לחלוטין מהמשחק. לשחקנים הערבים המקצוענים יש לפחות 13 קבוצות אחרות בליגת העל בהן הם יכולים לשחק, וילדים ערבים יכולים לשחק בכל קבוצה (גם בבית"ר ירושלים). ילדים דתיים לעומת זאת לא יכולים לשחק בשום קבוצה.

ולכן חבל שהסוגיה הזו הפכה לסוגיה פוליטית. כאשר עבור החילוניים הניסיון להזיז את הכדורגל משבת נתפס כעוד ניסיון של כפייה דתית. ועבור שרת הספורט הנוכחית מדובר בהזדמנות לגזור עוד קופון פוליטי מקהל הבוחרים הפוטנציאלי שנתפס כמסורתי יותר.

אלא שהסוגיה הזו היא עניין חברתי, אנושי, של התחשבות בזולת. אנחנו חיים במדינה מורכבת, במובנים רבים יחידה במינה. וכדי לשמור על מרקם החיים העדין כאן אנחנו נזקקים פעמים רבות לפתרונות מורכבים ויצירתיים.

מבחינה פרקטית הסוגיה של כדורגל בשבת היא באמת מורכבת. ברמת הילדים והנוער זה כמעט בלתי אפשרי לא לשחק באופן גורף בשבת. מעבר לעובדה שאין את התשתיות לקיום משחקים בימי חול בשעות הערב, מדובר בתלמידי בית-ספר שאמורים להיות עסוקים בדברים אחרים במהלך השבוע ובנוסף ישנו הקושי של ההורים להסיע או ללוות את הילדים למשחקים באמצע יום עבודה.

יחד עם זאת, גם לכך ניתן למצוא פתרון יצירתי. כמו במקרה של קבוצות 'צו פיוס' – קבוצות משותפות של ילדים ובני נוער דתיים וחילוניים שלא משחקות בשבת. למעלה משמונים קבוצות כאלה, מגילאי טרום ילדים ועד נוער, רשומות כיום בהתאחדות לכדורגל. משחקים בהן קרוב לשלושת אלפים שחקנים – חילוניים, דתיים וערבים – בקבוצות המקבילות לקבוצות הגילאים במועדונים קיימים. כך למשל קיימת קבוצת הנערים בית"ר ירושלים צו פיוס, בה גדל החלוץ אבישי כהן שמשחק כיום בקבוצה הבוגרת.

זהו פיתרון טוב משום שמצד אחד הוא לא משבש את שגרת המשחקים בליגות הילדים והנוער – בכל ליגה יש לכל היותר קבוצה או שתיים מסוג זה, מה שמצריך פתרון עבור 2-4 משחקים במהלך העונה שלא מתקיימים בשבת, משהו שבהחלט אפשר להסתדר איתו עם מעט גמישות ורצון טוב. ומצד שני מאפשר לשחקנים דתיים לנסות את מזלם במקצוע. אחוז שחקני הנוער שהופך למקצועני הוא ממילא נמוך מאוד, ועבור יחידי הסגולה שמצליחים בכך ההחלטה האם לבחור באורח חיים דתי או להתפשר עליו עבור קריירה מקצוענית תגיע בשלב שבו יהיו בגיל ובמעמד בחיים בו יוכלו לקבל אותה באופן עצמאי.

ברמת הכדורגל המקצועני הבעיה סבוכה פחות. אין באמת סיבה טובה לכך שמשחקי כדורגל בשתי הליגות העליונות לא יתקיימו בזמן שבו גם שומרי שבת יוכלו לצפות בהם. במגרשים יש תאורה והטיעון לפיו קיום המשחקים בשבת אחרי הצהריים עוזר למשוך למגרשים משפחות עם ילדים לא עומד במבחן המציאות לטעמי. מה שמושך את האוכלוסייה הזו למגרשים אלו לא שעות המשחקים, אלא מתקנים שנעים ונוח לבקר בהם ואווירה יותר חיובית ופחות אלימה במגרשים.

ובכלל, אני סבור זה מכבר שיכול להיות אידיאלי לקיים את המשחקים בימי שישי בצהריים: מדובר ביום חופש עבור הרוב הגדול של האוכלוסייה, שומרי השבת יוכלו להגיע למשחקים ואלו שאינם שומרים יוכלו לפנות את השבת לבילוי עם המשפחה. ובעיקר משום שבימי שישי הכדורגל הישראלי לא צריך להתחרות עם השידורים הישירים מהפרמייר ליג, הבונדסליגה ושלל המשחקים מאירופה.

אלא ששוב, ברגע שהדבר הופך לעוד זירה במאבק בין חילונים לדתיים, ואפילו במובנים מסוימים בין השמאל הליברלי לימין המסורתי, הרצון הטוב וההיגיון הבריא נדחקים לקצה הספסל.

פתיחת עונה אופטימית? (רמז: לא)
עונה חדשה - נמרוד איתן

230 Comments

תומר חרוב 22 באוגוסט 2015

אני גם חושב שזו טעות להכניס את הדיון הזה לבינאריות של כפיה דתית וסטטוס קוו למיניהם. בנתניה יש הרבה שומרי מסורת אוהדי הקבוצה ואתה רואה כמה זה כואב וחשוב להם. אבל אני לא מסכים שעניין השעות לא משפיע על משפחות וילדים. אפשר לראות בעיניים איך במשחקי צהריים יש הרבה יותר ילדים ופעוטות ביציע, אי אפשר לערער על זה. גם הגיונית כשחושבים על משחקים שמתחילים בעשרה לתשע בלילה ולפעמים גם חוזרים מהם ב1 (תלוי איפה אתה גר ואיפה המשחק מתקיים) אז אף הורה לא יוכל להביא את הילד שלו למשחק כזה. גם לאדם מבוגר שעובד אלו לא שעות נורמליות.
כל פיתרון (וגם להישאר במצב הנוכחי) יהיה בעייתי כי המדינה והחברה לא החליטו מה הם רוצים להיות ואיך מיישמים את זה. כתבתי בפייסבוק שמשחק כדורגל מקצועני צריך להיערך ביום חופש, בשעה שילדים יוכלו להגיע אליו ושתהיה אפשרות להגיע בתחבורה ציבורית – בכל פיתרון (פרט ליום שבתון נוסף) שלושת התנאים האלו לא מתקיימים.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

תומר, ההתרשמות שלי היא שונה, שאין הבדל מהותי בין כמות הילדים ביציע בשבת בצהרים לבין הכמות במשחקים שנערכים במוצאי שבת או באמצע השבוע. אבל זה עניין מאוד סובייקטיבי וחבל באמת שאין לנו נתונים יותר מדויקים לבסס עליהם את הדיון בעניין הזה.

ירוק 22 באוגוסט 2015

+1 תומר

איציק – ומה עם חיילים? תקבע משחקים בשישי בצהריים, והדרת אוכלוסיה שלמה של חיילים, בעיקר קרביים. משחקים בשבת אפשרו לי ללכת להמון משחקים במהלך השירות (אם כי להזכר בזה גורם לי להרגיש זקן, זה היה כל כך מזמן..)

אגב, לא קראתי עדיין את כל התגובות, יכול להיות שהעלו את זה בהמשך. אם כן, מצטער.

ישי 22 באוגוסט 2015

אוכלוסיה של חיילים? כאילו המדינה מתחלקת לחיילים וללא חיילים?
ככל הידוע לי המדינה מתחלקת לכאלה שבאיזשהו פרק זמן בחיים שלהם הם חיילים וכאלה שמדלגים על זה איכשהו. העובדה שחייל יצטרך לוותר על משחקים בזמן השירות לא ממש מרגשת אותי. אני מבין גם שמבחינתך חיילים הם עורפיים שיוצאים כמעט כל שבת ולא כאלה שאת חלק גדול השבתות שלהם מבלים בבסיס, באבט"שים או בפעילות מבצעית.

משה 22 באוגוסט 2015

המוצר הנחות הזה מצליח בקושי לגרום לי לזפזפ אליו בשבת מדי פעם, אין שום סיכוי שאדע מה קורה שם בכל יום אחר. לא רואה איך ניתן לקיים מאות משחקי גילאים ברמות ילדים ונוער, ביום שישי יש בי"ס.
בעיני זו תלונה של שחקני דרג ג׳ שרוצים לאכול את העוגה ולשמור אותה שלמה. הלכת לכיוון מסוים, תפסיק לשחק כדורגל, שבת היא חלק מתנאי הפתיחה. זה כמו להחליט שמלצר במסעדה לא כשרה יחליט להתחזק ובתהליך ידרוש שהמסעדה תיסגר בשבת.

משה 22 באוגוסט 2015

ובתור בנאדם שעובד עד 19-20 כל יום איך אני אמור לצרוך (אם אני רוצה ) כדורגל באמצע השבוע ? איך אני אביא את הילדים למשחק בשעות כאלה ?
דרך אגב, סיום הפרשה הזו יהיה פשוט, או שפיפא תפסיק את זה או שבעלי הכסף פשוט ייצאו מהמשחק בגלל הפגיעה הכלכלית (שתהיה למרות "אלפי " שומרי המסורת שינהרו למשחקים…). בכל מקרה זה יהיה הרסני לענף.

היסטוריון של ספורט 23 באוגוסט 2015

אין כאן כל פגיעה כלכלית בטח לא מהותית.
אפשר לחשוב שאם המשחק של אשדוד -בני לוד היה בשבת מישהו היה מסתכל עליו.
כשמדברים על פגיעה כלכלית אוכלים את הלוקשים שמוכר לכם הזכיין ( ערוץ הספורט ). קחו זאת בערבון מוגבל.
אגב הליגה עברה לימי שישי ושני בגלל שאז טענו שאם היא לא תשחק ביום של ליגת העל היא תביא יותר קהל ….ובכן מה נשתנה ?
יש לי תחושה שהדבר היחיד שהשתנה זה חוסר הרלוונטיות של ערוץ הספורט .
הרי ליגת העל ממזמן לא אצלו ,כנ"ל הליגה האנגלית….עד העונה נשארה אצלו לפחות הליגה הספרדית …השנה גם זה לא ….אז בשביל שיהיה לו איזו עצם בשבת הוא רצה להזיז משחק בלתי רלוונטי בעליל לשבת.
מישהו באמת חושב שביום המרכזי של ליגת העל ,הליגה האנגלית ,הגרמנית ועוד שלל משחקים באירופה יסתכלו לצפות בליגה הלאומית ?

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

איך שהכדורגל שלנו נראה עדיף שלא ישחק אותו בשום יום בשבוע… (-:

trailblazer 22 באוגוסט 2015

ללא ספק

ניינר / ווריור 22 באוגוסט 2015

אם הייתי רואה כדורגל ישראלי הייתי עולה על בריקדות במלחמה נגד הכפייה הדתית שפושה גם בספורט. אבל באמת שלא אכפת, שחקו מתי שאתם רוצים

rami 22 באוגוסט 2015

1/3 מהאוכלוסייה <2/3 ממנה. התחשבות? יש משחקים שלא נערכים בשבת אלא במוצש, בימי ראשון-שני.
אני אחזור על זה שוב. 1/3 הוא קטן! יותר מ2/3. התחשבות? המיעוט כופה את רצונו על הרב, אז מי פה מתחשב? יש לי איך להגיע לים עכשיו (10:50 ליום שבת)? יש לי איך לבקר חבר טוב בתא? בירושלים? ואם בא לי לנסוע באופן פתאומי לגמרי לטיול באילת עכשיו? למרבה התדהמה התשובה היא לא. אין לי איך לעשות שום דבר כי אני חייב להתחשב במיעוט. אז אני מתחשב בו, וסותם את הפה. ואז מגיע המיעוט ודורש ממני עוד ועוד ועוד ועוד וזה לא ייגמר לעולם. אז שהמיעוט הזה יהיה הרב שיעשה מה שהוא רוצה (כמובן תוך התחשבות במיעוט החדש.. ברור שזה מה שהוא יעשה), ועד אז, מספיק עם הדרישות, ועם הנהי, והבכי.
אז אתה מציע פה כל מיני הצעות, כדורגל בשישי בצהריים (שעה שבה מרבית האנשים בכלל מתים לנוח אחרי שבוע קשה + סידורי יום שישי בבוקר), וזה בסדר, אבל מה עם הרב? למה הרב לא יכול להנות מלנסוע לים בשבת, אחכ לשבת לאכול עם חברים ואז לנסוע למשחק? אסור לו. הוא חייב להתחשב במיעוט.
להיות חילוני במדינה הזו הופך להיות פשע, ואני יותר ממרחם על הילדים שאי פעם יהיו לי אם הם יצטרכו לגור במדינה המזעזעת שתהיה פה.
ואני יותר ממתנצל שהתגובה שלי היא על כפייה דתית, משהו שכמובן ניסית שלא יקרה, אבל זו האמת, ועם כמה שהיא גרועה עבורי זה המצב פה. ואם לא נח לך לחשוב שזו כפייה דתית אז אתה משקר לעצמך.

ניינר / ווריור 22 באוגוסט 2015

10+
כל כך מדוייק

Adidas 22 באוגוסט 2015

+65116168146126849649684968468

Hgggg 22 באוגוסט 2015

אנשים כמוך הם סכנה דמוגרפית למדינת ישראל

גיסנו 22 באוגוסט 2015

אשמח אם תסביר למה, בצורה הגיונית, ובלי להשתמש במילים כגון ״סמול״, ״נאצי״ או ״הקרן החדשה לישראל״. (לא אישי, פשוט לא ראיתי עדיין הסבר מושכל לסוגיה שלא גולש לכוון הזה)

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

Hgggg התגובה האחרונה שלך נמחקה משום שאף אחד לא יכנה כאן מחנה שלא מסכים עם דעותיו (לא משנה ימין או שמאל) "סוג של נאצים"

Hgggg 22 באוגוסט 2015

טוב בסדר. למרות שזה נכתב בהקשר מסוים.
אכתוב את התגובה לגיסנו שוב: אנשים כמו רמי מאיימים על הזהות היהודית של המדינה. לא משנה אם אתה חילוני או דתי בסופו של דבר אתה צריך לקבל את זה שמדובר במדינה יהודית וכדי לשמור על זה צריך לשמור על חוקים שיכול להיות שהם לא נוחים לכל האוכלוסיה.
זה לא שהמדינה אוסרת על נסיעה בשבת, כולה אין אוטובוסים, ומגיע גם לנהגים יום חופש. מי שממש חייב לנסוע בשבת אז יש מוניות גם בשבת ובין הערים הגדולות יש מוניות שירות. אבל הכי קל להתבכיין כהרגלכם.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

"אנשים כמו" רמי, מאיימים על סוג מסויים של יהדות, על תפיסה מאד מסויימת של היהדות, במקרה הטוב. במקרה הרע צריך למחוק את התגובה.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 22 באוגוסט 2015

את רגשי הנחיתות שלך לגביי היעדר כוח הרצון שלך להיות דתי באמת תשמור לעצמך. המדינה תהיה יהודית באותה מידה אם אנשים יוכלו להגיע ממקום למקום בשבת.
בינתיים אני מציע שתהיה יהודי אמיתי ותנתק את האינטרנט ביום שבת. לא לעניין בכלל.

איציק 22 באוגוסט 2015

אנחנן אכן צריכים להיות מדינה יהודית, אך לא דתית. יהדות זו ממש לא דת. הדת היהודית היא חלק קטן מהיהדות עליו רוצים לשמור חלק מהיהודים. שיבחרו, דת או כדורגל.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

היהדות היא דבר מורכב שקשה להגדיר אותו. היא גם דת, גם לאום, גם קבוצת שייכות וגם זהות.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

ולכן התגובות הקשות למדי מצד אנשים המגדירים עצמם חילוניים ועדיין מתקשים לקבל מצב שאנשים אחרים מנסים להחליט עבורם מהי עמדה יהודית ומה לא. ולכן אנשים דתיים מתקשים לקבל שאנשים שאינם שומרי מצוות, מכנים עצמם יהודים ומתעקשים על דברים שכביכול עומדים בניגוד גמור לאותה יהדות.

איציק 22 באוגוסט 2015

בדיוק, ולכן מי שמנסה לפקפק ביהדותי (לא כעובדה של העברתה דרך ביצית האם) כאורח חיים כיוון שאיני שומר מיצוות משונות מרגיזה אותי. ליהדותי אין מקום לדברים אלו, אצלו יש. שיבושם לו ויתן לי לממש את יהדותי בשבת במשחק כדורגל (כאן המקום להדגיש שאני לא הולך לכדורגל לא בשבת ולא ביום אחר, אבל התביעה ממני לותר על זה כיוון שהוא בחר לחיות אחרת כובלת בחוצפה).

עדי 22 באוגוסט 2015

אני אגיב לטענה המקוממת "זה לא שהמדינה אוסרת על נסיעה בשבת, כולה אין אוטובוסים" – ה"כולה" הזה משפיע על כל מי שאין ידו משגת לקנות רכב או לא יכול לנהוג: קשישים שנשארים לבד בשישי בלילה ו/או לא יכולים לנסוע לרופא בסופ"ש ובחגים, חיילים, בני נוער, מי שמשתכר מעט (ותכלס, השכר החציוני הוא 5800 ₪ ברוטו, יש הרבה כאלו) וכו'. הוכח כבר בניסוי שהיה לפני כמה שנים שאוטובוסים בשישי בלילה מצמצמים בצורה משמעותית את כמות תאונות הדרכים הנגרמות בגלל שתיית אלכוהול, אבל הנסיעות הופסקו כי כנראה שפיקוח נפש לא באמת דוחה שבת.
למה לי מגיע להיות במעצר בית כל סופשבוע כי איתרא מזלי להרוויח פחות או כי מצבי הרפואי לא מאפשר לי לנהוג? אם הרכבים הפרטיים לא מאיימים על מדינת ישראל בשבת, אין שום סיבה שאוטובוס לא יפעל גם כן.

והנהגים יכולים לקבל את יום החופשה ביום אחר, מה גם שיש לא מעט לא יהודים (או חילוניים גמורים) העובדים כנהגים שזו לא בעיה מבחינתם לעבוד בשבת.

ולא, בחלקים שלמים באזור המרכז אין מוניות שירות בשבת, ואם אין לי כסף לרכב איך יהיה למוניות כשכל נסיעה היא מעל 100 שקל?

ר.בקצה 23 באוגוסט 2015

אני לא זוכר מתי היו אוטובוסים בשישי בלילה, אך אתה צודק לחלוטין- זה באמת עניין של פיקוח נפש. אגב, גם אם לא התכוונת- זו יוזמה אדירה.

דני 23 באוגוסט 2015

זו בדיוק הבעיה, לצערנו ישראל נהייתה מדינה יהודית ולא מדינת היהודים.

,unr 22 באוגוסט 2015

כל כך כל כך כל כך מדויק.

שלמה 22 באוגוסט 2015

+10
אכן, תמיד דתיים יציגו כל כפיית דתית כ"התחשבות"

+100 כשקוראים רב עם קמץ.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

אישית אני מאוד בעד שתהיה תחבורה ציבורית בשבת, בטח בערים בהן רוב האוכלוסייה חילונית. אני אישית לא נוסע בשבת כיום, אבל אני בהחלט מעוניין שלמי שכן עושה זאת תהיה האפשרות הנוחה ביותר לכך. בדיוק כמו שאני תומך בכך שלכל מי שרוצה לראות כדורגל תהיה האפשרות לכך.

rami 22 באוגוסט 2015

שמח שאתה בעד.

מי ששומר שבת מקריב דברים מסוימים בחיים שלו ואחד מהם הוא חלק (כן, בדגש על חלק ממשחקי המחזור התורן) ממשחקי הכדורגל. זהו מצבו. שומר השבת הוא המיעוט. ועל כן, אם הוא רוצה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה הוא מוזמן לעבור לכוכב לכת אחר כי בכדור הארץ טרם הצליחו לייצר מצב שכזה.
אני החלטתי ללמוד מקצוע מסוים, הוא דורש ממני הקרבה, למשל בניגוד למקצועות אחרים אני נדרש לבצע התמחות בשכר בדיחתי כנגד ההשקעה שלי, ואני חי עם זה בשלום. ידעתי שזה מה שיקרה כאשר עשיתי את הבחירה ללמוד אותו. מי ששומר שבת עשה את הבחירה שלו אבל הוא לא מוכן לקבל את ההקרבה שזה דורש ממנו, אז הוא מתחיל לבוא בדרישות לרב שיתחשב בו, שיעזור לו, שיפתור לו את הבעיות שלו. על הדרך הוא יטען שאין מה להשוות את ההקרבה שאני עשיתי בלימודים (ובחיים בכלל) מול ההקרבה שלו, היא הרבה יותר נשגבת, ואני בכלל לא מבין אותה. בעיני זה לא מצב תקין ולכן הדרישה/בקשה שלך שמשחקי כדורגל לא יערכו בשבת היא מקוממת במקרה הטוב וכפייתית במקרה הרע (והמציאותי).
אתה רושם "..שאני תומך בכך שלכל מי שרוצה לראות כדורגל תהיה האפשרות לכך" -זה לעולם לא יקרה. לעולם אין אפשרות שכולם יהיו מרוצים ויקבלו הכל. וזה לא רק בכדורגל, אלא בכל דבר. אז בטענה שלך שכולם יוכלו לעשות משהו (במקרה הזה לראות כדורגל) אתה בעצם מאמלל חלק אחר לטובת החלק שנח לך ושמתאים להשקפת העולם שלך. כאשר החלק הזה יהיה רב הוא מוזמן לקבוע באופן דמוקרטי שכך וכך. עד אז, כל מה שהחלק הזה עושה הוא כפייה.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

ברור לי שאי אפשר יהיה למצוא זמן שבו לכול האוכלוסייה יהיה נוח להגיע לכדורגל. ואני לא מצפה שבשעון קיץ יקימו משחקים במוצ"ש בעשר בלילה. אבל אין סיבה שכאשר שבת יוצאת בחמש וחצי להתחיל משחק בחמש ולא בשש או שש וחצי רק בגלל שזה יושב יותר טוב לערוץ המשדר בלוח השידורים.

rami 22 באוגוסט 2015

יש סיבה ואתה רשמת אותה, פשוט היא לא מספיק טובה בעינך אז אתה שולל אותה. הסיבה הזו (לוח השידורים) היא אחת הסיבות העיקריות לקיומן של לא מעט קבוצות בליגה, אבל אתה פוסל אותה כלאחר יד כי היא מפריעה לך. הערוץ המשדר שילם הרבה כסף כדי שיהיה לו מנדט לקבוע את שעת המשחק, ואם הוא קבע שהיא תהיה בשעה 5 ושבת יוצאת חצי לאחר מכן, אז זה מה שיש. שומרי השבת מוזמנים להקים גוף/ערוץ מתחרה שירכוש ביותר כסף את הזכות לקבוע את לוח השידורים וישדר משחקים בלילה בשעות אחרי תפילה, לחלופין הם מוזמנים להבין שכך עובד העולם ושאת המשחק הזה הם יפסידו ומשחק אחר הם יצליחו לראות. זה קורה לי כל יום, אני צריך לעבוד וללמוד ואני לא מתחיל לבוא בטענות ללוח השידורים שהוא לא מזיז משחקים לאמצע הלילה כי אז זה מסתדר לי ולציבור רחב של אנשים כמוני.

עדי 22 באוגוסט 2015

יש הבדל. אתה שולל את זה שיקוימו משחקים בשבת. אנחנו לא שוללים את זה שאם אינך רוצה לעלות לאוטובוס אתה תחויב לעלות אליו וגם אין מבחינתי בעיה שאוטובוסים בשבת לא יעברו בשכונות דתיות אלא הקו שלהם ישונה כדי להתחשב. תחשוב, אם אני רוצה להתחתן עלינו להקדיש זמן וכסף רב כדי לטוס למדינה אחרת(!!!) בשביל לעשות זאת, כי מאלצים אותי פה לעשות טקס דתי שאנחנו לא מאמינים בו ולא מחוברים אליו בשום צורה. הטיסה הזו מחייבת אותי לוותר על החברים והמשפחה בחתונה, ובכל מקרה אם יהיו גירושים יכריחו אותי לעבור דרך הרבנות שלא רצתה לחתן אותי מלכתחילה(!).

אי אפשר לנתק את בקשתך מהדת. לא כשמוסדות הדת היהודית והעסקנים המייצגים אותה בשלטון קובעים את סדר היום לחלק של יותר משליש מהעם, ולא נותנים לו שום זכות בחירה, וככל שהזמן עובר זה רק נהיה יותר גרוע – ראה את פעילותה של עיריית ירושלים בשבוע האחרון כדי לסגור ולקנוס עסקים שפועלים בשבת כבר שנים. אי אפשר לבקש כבוד והתחשבות כשזה חד צדדי.

ניק 22 באוגוסט 2015

צודק לחלוטין!

ערן (המקורי) 22 באוגוסט 2015

+ המון, רמי.
וכל עוד יש כאן רק יום מנוחה מעבודה אחד, כל ניסיון לפגוע ביכולת לשחק בו פוגע קשות בענף- ממשחקי ילדים בשבת (בבוקר, לפני החום) ועד לבוגרים (יכולת של אוהדים להגיע למשחקי חוץ. קשה עד בלתי אפשרי ביום עבודה).

no propaganda 22 באוגוסט 2015

לא יכולתי לכתוב את זה יותר טוב

ארז טיקולסקר 22 באוגוסט 2015

למה 20% מוסלמים פחות חשובים משומרי מסורת יהודים? למה לשחק בששי מותר למרות שזה יום המנוחה שלהם על פי אותו סעיף בחוק, ולשחק בשבת אסור? למה הילד שלי בן שש וחצי שלא יכול ללכת בששי בצהריים כי יש בית ספר ולא בראשון בלילה כי צריך לישון, פחות חשוב מילד חרדי מירושלים שממילא לא מתעניין במשחק? כמה שחקני כדורסל דתיים יש בליגה הראשונה למרות שמשחקים בה ביום חול? איזה ערוץ טלויזיה ישים מליונים על תוכנית שתאלץ להתחרות במאסטר שף או באיזה זולל רייטינג אחר? והטוטו? מי ישחק בקיץ הישראלי כדורגל מקצועני בששי בצהריים? ואיך בדיוק זה יום חופש כשהילדים בגן ובבית הספר? אלף סיבות למה המאבק הזה לא יצלח. הוא פוליטי. הוא יגווע. כדורגל ישחקו ביום המנוחה. כמו בכל מקום. הפוליטרוקים מההסתדרות יקבלו את דקות התהילה שלהם והנושא יירד מסדר היום.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

אני מודה שאני מאוד לא בקי בחוקי הדת המוסלמיים, אבל לא ידוע לי על איסור לשחק כדורגל ביום שישי, או לנסוע וכד'. בייחוד לאור העובדה שהרוב המוחלט של הקבוצות הערביות משחקות בימי שישי. במידה ואכן קיימת מניעה כזו זה בהחלט צריך להוות שיקול.

עמיר פ 22 באוגוסט 2015

באיסלאם אין איסור לעבוד או לנסוע ביום שישי.
אה וזה לא 20% מוסלמים, זה 20% ערבים שכוללים בתוכם מוסלמים ונוצרים ודרוזים (למרות שעם הדרוזים זה קצת שנוי במחלוקת).

גיא זהר 22 באוגוסט 2015

ומישהו מתחשב במוסלמים בזמן הרמדאן?

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

איציק, הסוגייה חשובה וראויה
אף על פי שאני לא רואה סיכוי (וסיבה) לשינוי, כמה מחשבות.

א. בחירות של הורים מגבילות את הילדים באיספור דרכים, לא רק דת ושבת וכדורגל, זה אפילו קטן מדי בשביל לקבל יחס רציני.

ב. מסכים מאד עם תומר חורב, משחקים צריכים קהל ולכן הם צריכים להיות משוחקים בשעות שקהל יכול להגיע. שישי בצהריים לטעמי זו שעה גרועה. אם אתה דתי אתה צריך לעזור בהכנות לשבת ואם את חילוני ואתה לא בים (סתם דוגמא רעה) סיכוי טוב דווקא שאתה כן עובד או שסוף כל סוף יש לך זמן לעשות משהו בבית.
אם יש משהו שחורה לי תמיד זה המחשבה של לקחת ילדים למשחק חוץ בתשע בערב. זה לא הגיוני בעליל. מלבד בחודשי הקיץ הבלתי נגמרים שלנו, משחקים צריכים להיות בצהריים, אולי משחק אחד שבועי בשבע.

ג. המסקנה העיקרית היא, וזה לא נוגע כלל לדיון הזה, שעשוי להרוויח ממנו על הדרך, שצריך להוסיף עוד יום מנוחה.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

אתה צודק מאוד מאוד ב-א'. ועדיין החברה לא צריכה להעניש אותך פעם נוספת. וזה לא קטן, אני זוכר כמה זה הפריע לי והעציב אותי כשהייתי ילד.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

אבל איציק, החברה "מענישה" אותך בהרבה דברים. אם ההורים שלך בחרו לגור בערבה, או ברמת הגולן, אתה חווה את ה"ענישה" של החברה בכל יום מימי השבוע. בתור ילד לא היה לי איך לצאת מהיישוב (ואני גר בשיא המרכז) כמעט בכלל. החברה "הענישה" אותי כי לא השקיעו בהקמת קולנוע?

אותך העציב הכדורגל, ילדה הועצבה כי לא נתנו לה ללבוש מכנסיים אופנתיים, ילד שהוריו טבעוניים מועצב כי בא לו סטייק והילדים צוחקים עליו. והשכן היה מסכן כי כל השכונה הייתה צוחקת על אבא שלו עם שתי הרגליים השמאליות במגרש. אי אפשר לברוח מזה שלכל החלטה יש עלות, וכשאתה ילד אתה משלם לפעמים על החלטות של ההורים.

זה לא קטן, זה ענק! זה קטן במובן של יכולת (והצורך) של החברה הכללית להכנס לדיון על כל החלטה כזו.

עופר פרוסנר 22 באוגוסט 2015

איציק – כל עוד אין יום חופש נוסף בישראל – (נניח, יום ראשון) – אין סיבה שלא לשחק כדורגל בשבת. קל ופשוט. זה עניין שעולה וחוזר מדי פעם, אותם טיעונים כל פעם – אבל בתכלס – בטח בעונה כזו שבה יותר מ-50 אלף איש קנו מנויים – אין הצדקה לשנות את הימים או השעות של המשחקים.

מאור חורי 22 באוגוסט 2015

הבעיה העיקרית היא דווקא בכדורגל המקצועני.
הכדורגל כמו רוב הדברים בעולם כיום, גלובלי. הקבוצות והנבחרת שלנו משתתפות במפעלים בינלאומיים שמשוחקים גם בימי שבת (בעיקר משחקי הנבחרות), שחקנים עוברים מקבוצה במדינה אחת לקבוצה במדינה אחרת וכל הליגות הבכירות בעולם משוחקות בשבת.
שחקן, כמו כל אדם, ששואף להיות הכי מקצוען בתחומו, צריך לקחת בחשבון שם בחר בתחום הכדורגל ייאלץ לשחק בשבת, הרי אתה לא באמת רואה מצב שבו שחקן בארץ אומר "לא" לצ'לסי או ברצלונה בגלל שהוא שומר שבת, נכון?
.כמו חייל דתי שמחלל שבת בצבא, או רופא שמחלל שבת בבית החולים כי מדובר בקיפוח נפש, כך כדורגלן דתי צריך להחליט אם הוא פעם ב… נוסע בשבת בכדי להתפרנס במקצוע שהוא אוהב, ולאחר מכן שיפרוש יעשה מה שהוא רוצה עם חייו, או שהוא שומר את הכדורגל בתור תחביב.
או – שאפשר לקבל החלטה שהכדורגל בארץ הוא לא מקצועני ואז שישחקו גם בשלישי ורביעי כי גם ככה אין שאיפות לליגת האלופות, אבל כל עוד יש שאיפה למקצוענות חייבים לשחק בשבת.

אגב, ציינת שזה לא הוגן לקפח את האוכלוסייה הדתית, אבל מה עם החיילים שיוצאים בחמישי-שישי וחוזרים בראשון לבסיס? להם לא מגיע לראות כדורגל? (אני במשך 3 שנים בקרבי בקושי הצלחתי ללכת למשחק בגלל שבית"ר תמיד שודרה במשחק המרכזי)
מה עם סטודנטים שלומדים במהלך השבוע ולא יכולים לתזז בין אצטדיונים?
מה עם אנשים שעובדים במשמרות ערב?
מה עם מוסלמים שלא נוח להם לשחק בשישי או בכלל בכל חודש הרמדאן?
סטטיסטית, יש יותר אנשים שיגיעו למשחקים בשבת ויש יותר אוכלוסיות שנפגעות מכך שמשחקים לא משוחקים בשבת.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

מאור, לשחקן בוגר יש את הבחירה, לילד שגדל במשפחה דתית אין.
מעבר לזה ברור שאין אפשרות למצוא מועד שיהיה נוח לכולם. צריך למצוא את הפשרה הטובה ביותר. לטעמי זה שישי בצהריים. ושוב, לא רק בגלל שזה מאפשר לשומרי שבת להגיע למגרשים, זה גם יגדיל באופן כללי את כמות הצופים משום שבשעות האלה הכדורגל הישראלי לא צריך להתחרות עם צ'לסי ובאיירן שאפשר להישאר בבית במזגן ולראות בטלוויזיה. אני עוד זוכר שפעם לא היו משדרים את גמר הגביע האנגלי בשידור ישיר כדי שלא לפגוע בכמות האנשים שמגיעה למשחקי הליגה. אגב, באנגליה עד היום אסור לשדר כדורגל משום מקום בעולם בשבת בין 15:00 ל-17:00 (שנה שעברה החצי שעה הראשונה של הקלאסיקו לא שודרה בגלל זה).

מיקו גוטליב אהלן סבבה 22 באוגוסט 2015

לכאורה. לא עשית שום מחקר, מבוסס על הערכה כללית מאוד ואינטרסנטית. סלח לי שאיני מאמין.

איציק 22 באוגוסט 2015

"לילד שגדל במשפחה דתית אין" אז לילד שגדל במשפחה של עולים חדשים אין הרבה יותר דברים, ואפשר להביא קבוצות נוספות. ילד מקבל את היתרונות והחסרונות הנובעות מהבחירות של ההורים. אולי זה אכזרי אבל ככה זה. לעומת זאת אין לו כדורגל בשבת אבל יש לו דף גמרה לפני השינה, וילד חילוני לא יכול לקבל זאת גם אם ירצה כי הוריו לא יכולים או לא רוצים לתת לו את זה, וזה ממש לא הוגן.

מאור חורי 22 באוגוסט 2015

ילדים דתיים/חילונים/מסורתיים יכולים לשחק גם בשלישי אחר הצהריים מבחינתי, זה מה שאני הייתי עושה בתור שחקן בקבוצה של המתנ"ס.
הבעיה היא עם הכדורגל המקצועני, כאשר שישי בצהריים היא אופציה נחמדה, אבל עדין הוא מוגדר כיום עבודה/לימודים.
לכן, אתה אתה נשאר עם חלק גדול באוכלוסיה שיוצא מקופח, בין אם מדובר בחילונים או דתיים, תלמידים או הורים שצריכים להביא את הילד מהגן, אנשים עובדים או חיילים שיוצאים בשישי מאוחר מהבסיס.
בתור אדם חילוני אולי נראה לך לא הוגן ששבת הוא הפתרון האידאלי מבחינתי, אך בתור אחד שיש לו קרובי משפחה דתיים אני יכול לומר שמעטות הפעמים בהם הפסידו משחק בשבת, כאשר בחרו לישון אצל קרובים שגרים בסמוך לאצטדיון או הלכו ברגל, בעוד לי בתור חייל, סטודנט, אדם שעובד בשישי, לא הייתה בכלל אופציה אלטרנטיבית.

ולמיקו, לא עשיתי מחקר, אבל בתור חייל ובתור סטודנט מיעטתי להגיע למשחקים מכיוון שרובם היו בימי ראשון-שני, בעוד שבזמן שהייתי נער כמעט כל המשחקים היו משוחקים בשבת. עובדתית אז היציעים היו יותר מלאים ביחס למה שהאצטדיונים אז הכילו.
מודה שגם היו פחות שידורים ישירים של כל המשחקים, אבל זה נושא אחר שיש לדון בו בנפרד.

גיא זהר 22 באוגוסט 2015

אחרי שמנקים את הבולשיט לטעמי הילדים שזה מפריע להם יכולים לשחק בשישי שכבר מזמן היה צריך להיות יום שבתון נוסף ובמידה רבה כזה בפועל. משחקים בצהרים אפשר לשחק בין נובמבר למרץ. מי שמקצוען ישחק גם על הירח אם יגידו לו, לא רוצה, שירד לליגה א'. והתכוונת לשליש מהציבור היהודי, לא הישראלי!

גיסנו 22 באוגוסט 2015

״הדרה״, כמו גזענות, לא יכולה להיות כנגד משהו שנעשה מבחירה, גם אם זו בחירה של ההורים בדביל הילד שלהם.
נשים לא בוחרות להיות נשים, לכן יחס שונה כלפיהן זו ״הדרה״.
הומואים ולסביות לא בוחרים להוולד ככה (ומי שמאמין שכן כמו גיא דיין לוחם השבת צריך לקבל סטירה לפנים שתעיף אותו חזרה אל המאה ה 21), להפלות אותם זו הדרה.
אנשים לא בוחרים את צבע העור שלהם או איפה להוולד. להפלות על סמך זה זו גזענות.

אתה לא בהכרח בוחר אם להוולד יהודי. הבחירה איזה יהודי תרצה להיות היא שלך ושל משפחתך. אבל זו בחירה, אז צריך להתמודד עם ההשלכות.

אפשר גם להפסיק לחיות את השבת לפי מציאות שנכתבה לפני כמה אלפי שנים, אבל זה דיון אחר

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

ילד לא בוחר לאיזה משפחה להיוולד ואני לא חושב שהחברה צריכה להעניש אותו על הבחירות שההורים שלו עושים. למרות שכמו שכתב D! בצדק גמור הבחירות של ההורים משפיעות על הילד באינספור דרכים שהם הרבה יותר משמעותיות מכדורגל. זו המציאות ואלו החיים. אבל החברה לא צריכה להוסיף על זה עוד.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

מצטער איציק, עם כל הכבוד, הבעיה של הילד שלא יכול ללכת לראות כדורגל היא שאבא שלו בחר לא לקחת אותו, לא עצם זה שהמשחקים נופלים על שבת. כתבת למטה ש"אבא שלי מאוד רצה ולא יכל" – הוא יכל, הוא בחר שלא, כי הוא רצה שיהיו לך ערכים כאלו ואחרים.
אי אפשר להתמוגג מזה שבכל אירופה המשחקים בשעות אחה"צ ביום המנוחה וכולם יכולים לבוא, המגרשים מלאים והקהל מגוון בנשים וילדים – ואז להתלונן שזה לא בסדר שיש אנשים שרוצים שזה יהיה אותו דבר פה.

MOBY 22 באוגוסט 2015

איציק מזל טוב,
הפעם ליכלכת, זה בדיוק עניין פוליטי. הרי עוד חודש וחצי משחקי השבת הופכים למוצאי שבת ואילו משחקי השישי צרכים להיות משוחקים בשעה 13:00 על מנת לא לחצות את השבת (ומה עם הקבוצה האורחת?).
ללכת בשבת לכדורגל עם הילדים הקטנים זה זכותי לא? או שגם כזאת זו יחד עם אי היכולת לתחבורה ציבורית במדינה מערבית פסיכית (איפה השיוויון פה, למרות שעירי היא מהשפויות).

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

תודה MOBY
אני לא דטרמיניסטי בעניין הזה. ברור לי שבשעון קיץ אי אפשר לשחק במוצאי שבת בעשר בלילה ובשעון חורף בימי שישי בעשר בבוקר. אבל כן צריכה להיות התחשבות איפה ומתי שאפשר. וכמו שאתה רוצה ללכת לכדורגל עם הילדים גם אבא שלי מאוד רצה ולא יכל. ואם היו מתקיימים משחקים במוצאי שבת בשבע בערב גם אתה יכולת לקחת את ילדיך וגם אני הייתי יכול ללכת עם אבי ללא מעט משחקים. ולגבי תחבורה ציבורית בשבת כתבתי את דעתי לעיל.

rami 22 באוגוסט 2015

איזה קטע שאני בכלל נוטה לימין. אבל אני לא אפריע לך בבניית התיאוריות שלך, ואאחל לך בהצלחה בשימור צביונה היהודי של המדינה ומניעת הדרך לתהום.

rami 22 באוגוסט 2015

לא ברור איך התגובה הזו הגיעה לכאן, זה נרשם כתגובה לHgggg .

ניק 22 באוגוסט 2015

מכל הטקסט לקחתי את המשפט של "לילדים שגדלים במשפחה דתית אין בחירה" … פה מתחילה ונגמרת אחת הבעיות הכי גדולות שלנו כעם.
דור אחרי דור של אנשים שלוקחים להם את חופש הבחירה ואת הזכות לחשיבה עצמאית.
יש לך בעיה X? לך תתיעץ עם הרב שלך! שלא תעיז לחשוב לבד או לעשות מחקר עצמאי או להתייעץ עם אנשי מקצוע.
ואם נלך למצב הקיצוני – הומואים מארגנים מחאה? בוא נדקור אותם ונזרוק את כל האחריות על אלוהים. כמה פשוט.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

להגיד שהורים שמגדלים את ילדיהם עפ"י המסורת היהודית שוללים את הזכות לחשיבה עצמאית זו התייחסות מאוד פשטנית לדת בכלל וליהדות בפרט. כן, יש דברים שאין בהם בחירה, כמו למשל שבת. אבל אפשר לשמור שבת ועדיין לחנך את הילדים שלך לסובלנות ולכיבוד כל אדם באשר הוא אדם ללא קשר לאורחות חייו. מי שמפרש את הדת כאישור לרצוח נערה צעירה הוא לא רק חלאת המין האנושי שצריך להירקב כל ימיו בכלא אלא גם לא יהודי במובן הכי בסיסי של להיות יהודי.

איציק 22 באוגוסט 2015

למה בשבת אין בחירה? זו הבחירה של האדם הדתי לוותר על הבחירה של השבת, ומרגע שעשה את הבחירה נגזרות כל שאר ההשלכות שהוא צריך לשאת בהם ולא לבוא בטענות לאלו שבחרו אחרת.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

קיצר אתה דמגוג.
מישהו החליט ש"צביון יהודי" זה שבמשך 25 שעות המדינה צריכה לחזור לימי הפרהיסטוריה (בעצם לא כי העולם כולה קיים 6000 שנה בלחץ), כי איפושהו כתוב באיזה ספר "לא תעשה לך אש".
בעונה האחרונה של בית הקלפים, קווין ספייסי אומר מתישהו "אני יכול להבין את אלוהים של הברית הישנה. הוא שלט על ידי פחד ואימה" וזה בדיוק מה שאנשים כמוך מנסים לעשות, להפחיד ולאיים. כולם אויבים וכולם אסון ואתם רק יורים ססמאות בלי תוכן.
יפה שאתה מדבר על הצביון היהודי של המדינה בזמן שאתה מגיב באינטרנט (תועבה!!!!!) בשבת (גוי!!!! תועבה!!!!!)

מישהו שלפי הסיפורים היה קצת יותר חכם משנינו אמר פעם שהתורה על רגל אחת זה "ואהבת לרעך כמוך", יותר מדי יהודים שכחו מזה מזמן. כשליותר מדי אנשים חשוב יותר קודם כל להיות יהודים, אבל רק לפי איך שמישהו החליט לפני 3000 שנה ולא אחרת, מאשר אשכרה להיות בני אדם, אנחנו בדרך למטה. חזק. ראיתי קצת עולם, וככל שמדינה הייתה נחשלת יותר והתעמרה יותר באזרחיה – כך הפטריוטיזם עולה. לפי עליית הפטריוטיזם הדתי במדינה שלנו, תסיק את המסקנות לבד.

אני לא שמאלני, לא תומך בקרן החדשה, לא ממש נאצי לפי מה שבדקתי, עושה מילואים, משלם מיסים, לא חושב שבסוריה/עזה/מצרים עדיף ולא מעוניין לגור שם אבל מעדיף שהמדינה שלנו תשאף להיות יותר כמו מדינות המערב מאשר מדינות ערב.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

לעזאזל, זו תגובה ל Hggg ולא לכותב הפוסט.

rami 22 באוגוסט 2015

גם לי זה קרה!
לדעתי מחקו לו את התגובה עם הנאצי-תהום-זהות יהודית

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

התגובות הגיעו לפה משום שמחקתי את התגובה הנ"ל של Hggg.

Hgggg 22 באוגוסט 2015

אתה בעצמך דמגוג כשאתה קובע שאני דתי רק בגלל שאני תומך ברעיון השמירה על הזהות היהודית של המדינה.
לא רק שאתה דמגוג, אתה אומר שהדתיים אחראים להחלשת המדינה שזה לא רק דמגוגי זה גם גובל בהסתה.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

– מי שקופץ להגן על "הצביון היהודי של המדינה" שנקבע ע"י אנשים שמתנגדים לאינטרנט בכללותו ובכלל בשבת – לי זה נראה אירוני שהוא מגיב לי פה בשבת.
– אין לי בעיה עם דתיים. למדו ועובדים איתי המון דתיים. אחלה חבר'ה. מדברים הרבה ולפעמים מתווכחים קצת והכל ברוח טובה. המטבח בעבודה לא מספיק כשר לטעמם – אז הם אוכלים מקופסאות שלהם עם כלים חד"פ ולא באים בטענות לאף אחד. מסתפקים בתקצירים אבל לא באים בטענות לאף אחד ששמח שהמשחקים בשבת. מבסוטים כשיש להם הזדמנות ללכת ומבינים שזה המצב.
– יש לי בעיה עם פנאטים מתלהמים, שבטוחים שכל העולם צריך להתנהג כמו שהם רוצים (שים לב שלא אמרתי שאנשים צריכים להתנהג כמוני – אלא שאם הם בוחרים להתנהג בצורה מסוימת שיבושם להם אבל זו לא בעיה שלי). אנשים שמדרדרים את המדינה זה לא דתיים בכללותם, את זה אתה החלטת להבין מהדברים שלי כי אתה אוהב ססמאות חזקות ולצעוק ולאיים, בדיוק כמו שכתבתי בתגובה הראשונה. כנס קצת לתגובות בפייסבוק לכתבות של ויינט ודומיו על הרצח במצעד הגאווה, למשל, ותבין.
פנאטיות דתית לא משנה של איזה דת, קיטוב בחברה, שיסוי של אנשים אחד בשני בשם *השלם את החסר*, איתנו או נגדנו – זה מה שמדרדר את החברה. אם אסור אוטובוסים בשבת בשם ה"סטטוס קוו" כי צריך להתחשב, אבל עכשיו שרת הספורט רוצה להעביר חוק שיאסור על משחק כדורגל בשבת – בשבילי זה עוד סממן מדאיג, אז כנראה שעכשיו אני אויב המדינה וצריך לגרש אותי? כי זה מה שתמשתמע בשיח הציבורי.

איציק 22 באוגוסט 2015

יש הבדל תהומי בין ציביון יהודי לציביון דתי, לך כנרא אין מושג מהו.

גיא ד 24 באוגוסט 2015

מה זה ציביוו יהודי? נשמע לי הרבה יותר גרוע מצביון דתי…

איציק 24 באוגוסט 2015

אני יהודי ולא דתי. אני נושא אלפי שנות היסטוריה כנצר של יהודי כולל הדברים החיוביים והשלילים (והיו גם שליליים). אני לא צריך מצוות בישביל זה, כמו שהצרפתי לא צריך את הברית החדשה. כלומר אני מקבל את היהדות כאומה, ואשמח אם תחדול להיות גם דת. לא מבקש להתכחש לחלק הזה כחלק מההיסטוריה והמורשת שלנו, אך חושב שאין בה כל צורך יותר (כבר די הרבה זמן אין בה צורך). הדת מילאה את חלקה החשוב (לא בלי תקלות) ממעמד הר סיני (אם היה אחד כזה) ועד בערך תחילת הספירה ואולי 200-300 שנה אחרי זה. מאז היה אפשר יופי להסתדר בלעדיה, וכמובן ללא כל דת אחרת (שהן לא טובות יותר בעיני כמובן).

אסף the kop 22 באוגוסט 2015

כמה קשקשת.
מבחינת החוק השחקנים צודקים ב – 100 אחוז.
מכריחים אותם לשחק בשבת וזאת עבירה פלילית.

יש לכם בעיה עם זה ? תשנו את החוק.

Amir A 22 באוגוסט 2015

סופסוף מישהו אומר את האמת. אם החוק אוסר על עבודה בשבת אז לא ברור לי איך משחקים בשבת. וצריך לזכור שלא מדובר רק על השחקנים אלא גם על הסדרנים, מוכרי הכרטיסים, צלמי הטלוויזיה, ועוד ועוד.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

אבל יש הרבה דברים שהחוק מתיר לעסוק בהם בשבת. גם ליהודים.

Amir A 22 באוגוסט 2015

האם יש היתר העסקה לגוף שמפעיל את הכדורגל בישראל? שלא תבין לא נכון, אני נגד איסור העבודה בשבת. זה צריך להיות בחירה של כל אחד ואחד. אבל ברגע שהחוק קובע שאסור, אז נגמר הסיפור.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

d
כדי להעסיק בשבת צריך היתר.
בלי היתר זאת עבירה פלילית.

זה החוק.

Ljos 22 באוגוסט 2015

מהזכרון העמום שלי משיעורי אזרחות בתיכון, הכדורגל קיבל היתר בגלל הסטטוס הקוו המפורסם, לא?

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

לא

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

והכדורגל לא קיבל היתר, זו השאלה שלי?
ניסיתי למצוא באינטרנט ולא קיבלתי תשובה.
אתה כותב מידיעה או מחשבה?

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

למיטב הבנתי לא.
http://www.kikar.co.il/179609.html

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

שלחתי קישור.
שיאשרו אותו תראה.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

מעולה. תודה.
(דרך אגב, תוריד את הפתיחה של הקישור -www או http – וזה , והוא יעלה בלי בעיה)

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

kikar.co.il/179609.html

מקווה שעבר.
ככה גם גיסנו הטמבל יצליח להבין מה זה חוק.

גיא ד 22 באוגוסט 2015

הוא בכלל לא הגיב לשרשור הזה. סתם בא לך לקרוא לו טמבל?

גיסנו 22 באוגוסט 2015

אתה יודע, אומרים שמי שקורא לכולם טמבלים הוא בעצם טמבל בארון, או אפילו יותר גרוע – שמאלני

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

התגובה שלך לא רואיה אסף, ואני מכיר את התשובה אז עזוב.

תודה על הקישור. אכן. אבל איציק העלה פה למטה את נושא הסטטוס קוו ושינוי של משהו שקיים כבר שנים. דעתך?

גיסנו 22 באוגוסט 2015

אני בטוח שגיא דיין פרסם את הסטטוס האחרון שלו בנושא בגלל שמדאיג אותו שהוא עובר עבירה פלילית, וגם מירי רגב לפתע דואגת לחשש למאסר של מאות שחקני כדורגל עבריינים.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

עוד תגובה חכמה שקשורה לעניין.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

כזה אני, משתדל להגיב לאנשים באותה נימה ורמה שהם כותבים בה.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

יחסית לאידיוט אתה יודע להסביר את מצבך.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

טוב אחי.

גיסנו 23 באוגוסט 2015

ד"א, כששאלו את יאיר לפיד מה עמדתו בנושא לגליזציה של מריחואנה, הוא ענה "זה לא חוקי". ככה בדיוק נשמעה התגובה שלך.

איציק 22 באוגוסט 2015

יש גם עיניין של סטטוס קוו. כל השנים משחקים בשבת, כלומר דה פאקטו היה התר. רוצים לשנות, צריך סיבה טובה מאד.

עופר 22 באוגוסט 2015

היתר זה בסה"כ מסמך חתום על ידי שר הכלכלה.
הבעיה היחידה היא ששר הכלכלה הוא חרדי

בנישי 22 באוגוסט 2015

אם מכבי מציעים לגיא דיין "הצדיק" חוזה של 200 אלף יורו בשנה, סביר להניח שהיה תוחב הכיפה לכיס כמו גם את המשכורת החודשית

ZORK 22 באוגוסט 2015

הרצון הטוב שלך וההיגיון הבריא שלך שווים רמיסה של המסורת החילונית שלי, של כדורגל ביום המנוחה. אתה אפילו לא מוכן להכיר בחשיבות שלה עבורי (ואני מניח שאתה מכיר את ההיסטוריה של התפתחות הספורט העממי ולאח"כ המקצועי ולמה הוא קשור בטבורו ליום המנוחה) ומתחיל את הדיון מראייה חד צדדית של העוול שנעשה לך.
בכל אופן מה שאתה דורש הוא קבלה של ערכי השבת שלך ע"י כלל האוכלוסייה בכל תחום- הרי גם נהגי אגד הדתיים יבואו ויבקשו שלא לעבוד בשבת ואיציק אלפסי ירשום טור איך הוא תמיד חלם להיות מאחוריי ההגה.

אביב 22 באוגוסט 2015

הפתרון היחידי כמו שאני רואה את זה, הוא להפוך את יום א׳ לחצי יום עבודה. כמו יום שישי. עובדים עד 13:00-14:00. אחרי זה, היום מוקדש לפנאי ולתרבות ובמקביל, יאריכו את יום העבודה הרגיל בעוד שעה.

כל השאר בהכרח יבוא על חשבון מישהו.

עדי 22 באוגוסט 2015

במגזר הפרטי עובדים לא פעם מינימום 9 שעות ביום, וידוע שבישראל על פי סטטיסטיקות עושים הרבה יותר שעות נוספות מאשר ברוב הארצות המערביות. זה בלי לדבר על לפעמים שעתיים ביום או יותר נסיעה בפקקים או בתחבורה ציבורית מקרטעת. איפה נדחוף עוד שעה כל יום? ולמה, כי כשיש לנו כבר יום מנוחה אנחנו במעצר בית כי אלוהים היה בחופש בשבת לפני 7000 שנה ואנחנו צריכים לציין את זה מאז כל שבוע בהשבתת התחבורה הציבורית?

מאנו 22 באוגוסט 2015

הדתיים לא מודרים מהכדורגל, אלא מדירים את עצמם. הורים לילדים דתיים שלא נותנים לילדיהם לשחק בשבת מדירים את ילדיהם מבחירה. אף אחד לא מדיר אתכם.
לא רוצה, אל תשחק בשבת. מספיק לשווק את זה כאילו אתם "לא יכולים". אתם לא רוצים. די לגניבת הדעת.
די מצחיק שאתה טוען שזה "לא פוליטי". כמו שכל הדת היהודית היא "לא פוליטית". למעשה הדת היא הדבר הבסיס הפוליטי האפקטיבי ביותר שקיים.

מאנו 22 באוגוסט 2015

חוצמזה, ההשוואה לאי העסקת ערבים בבית"ר היא מבישה. גניבת דעת.

דיזידין 22 באוגוסט 2015

עוד תיקון נדרש:
בנות ישחקו כדורגל בשמלות וכיסויי ראש, כדי שבנות חרדיות יוכלו גם הן להשתתף.

MOBY 22 באוגוסט 2015

וחוגי שחיה יבשה

Amir A 22 באוגוסט 2015

הדבר שהכי בולט כאן בתגובות הוא שאין נסיון למצוא פתרון כלשהו שיאפשר, אפילו חלקית, למיעוט באוכלוסיה להנות מהספורט. כמו שהמיעוט לא מנסה למצוא פתרונות שיאפשרו לרוב להנות מתחבורה ביום שבת וכדומה. עושה רושם שלאף אחד כבר אין את הרצון להתחשב ולהקריב קצת למען האחר.

ZORK 22 באוגוסט 2015

בחיים של אדם מבוגר יש שלב שבו הוא בוחן את המסורות השונות והאמונות שעיצבו אותו למול מציאות החיים שהוא מעוניין לבנות. מכאן נוצרת רפורמה, שינוי והתחדשות באמונות. העולם הדתי עשה זאת פעמים רבות, אבל כשיש מאבק פוליטי הוא מציע דבר אחר- לעשות רפורמה של המציאות עצמה.

Amir A 22 באוגוסט 2015

אני לא חושב שאלפסי ביקש לגרום לשמש להתסובב סביב כדור הארץ. מה הבעיה לקבוע לדוגמא שבכל ליגה יהיה משחק אחד בכל מחזור שישוחק בערב במהלך השבוע, או ביום שישי לפני כניסת השבת? והמשבצת הזו תישמר לטובת קבוצה שומרת שבת?
אם חושבים לדוגמא על הפוטבול האמריקאי, בכל מחזור יש את ה- Monday Night Football, שמשוחק בשעות שבדרך כלל ילדים כבר ישנים. והאיצטדיונים מפוצצים במשפחות, הרייטינג בשמיים והמדינה לא נופלת. מה הבעיה להתחיל מסורת דומה (להבדיל אלפי הבדלות) בכדורגל הישראלי?

Ljos 22 באוגוסט 2015

לא מכיר מספיק את ליגות הנוער ומטה, אבל לפי מה שאלפסי כתב קבוצות כאלו כבר קיימות היום. ובקשר לליגות הבוגרים – בליגה הלאומית כבר שנתיים אין משחקים בכלל בשבת (והסיפור החל מכך שרצו להעביר משחק אחד לתוך השבת עצמה) ובליגת העל יש לפחות שני משחקים כל מחזור שמשוחקים בימי ראשון ושני, כאשר אחד מהם הוא המרכזי, בדיוק כמו ה-Monday Night Football.

Amir A 22 באוגוסט 2015

נו, אז מה הבעיה לגמור את הסיפור הזה בכך שאת הרצועה שלא משוחקת בשבת מקדישים לקבוצה שומרת שבת? בכך גם יכולים ליצור לקבוצה הזו באופן מיידי גרעין אוהדים די גדול, לא?

Ljos 22 באוגוסט 2015

אוקיי, אבל מי תהיה הקבוצה שומרת השבת? ואיך אפשר לשמור רק על אחת כזו בכל ליגה, או לדאוג שבכל מקרה של ירידת ליגה תשאר קבוצה כזו? ומה עם שחקנים או אוהדים שומרי שבת של קבוצות אחרות? והאוהדים הנוכחיים של אותה קבוצה שמעדיפים את המשחקים בשעות נוחות עבורם?

Amir A 22 באוגוסט 2015

מתחילים מאפס. בכל מקום שירצו להקים קבוצה שומרת שבת יוכלו להקים אותה והקבוצה תתחיל מליגה ד' או מה שלא יהיה. בדיוק כמו שנורדיה התחילה. בכל ליגה יהיה משחק אחד שישוחק באמצע השבוע. במידה ואין קבוצה שמוגדרת כשומרת שבת בליגה, המשחק יהיה בין שתי קבוצות רגילות. במידה ותהיה יותר מקבוצה שומרת שבת אחת, הבכירה מבין השתיים תזכה לשחק באותו החלון. מכיוון שידוע מראש מי הבכירה ביותר, הקבוצה האחרת תוכל לבחור אם לשחק בשבת או לא להגיע לליגה האמורה. במקרה כזה (נניח קבוצה שומרת שבת עולה לליגה הבכירה שם כבר יש קבוצה שומרת שבת אחרת) הבאה אחריה בדירוג תעלה לליגה הבאה.
לגבי שחקנים או אוהדים שומרי שבת של קבוצות אחרות – זו כבר הבחירה שלהם. ניתנה להם האפשרות לשחק ולצפות בכדורגל במהלך השבוע.
פתרונות אפשר למצוא. צריך רק לרצות.

Ljos 23 באוגוסט 2015

ההצעות שלך באמת מתחילות איזשהו נקודת פשרה אפשרית, במקום שמבקש פשרה. עם אנשים שמוכנים לפשרה וישמרו עליה. אני כבר רואה איך שחקנים שומרי שבת יתלוננו שלא ניתן להם חופש תעסוקה, והם מוגבלים לקבוצות מסוימות. קבוצות לא באמת יבחרו לא לעלות ליגה מכיוון שאין מקום לקבוצה נוספת שלא תשחק בשבת, אלא יעלו ואז ידרשו שיתנו להן לשחק לא בשבת בכל זאת.
את הדברים שהצעת ניתן לבצע כבר עכשיו ללא שום שינוי חוקים או מחאות (כאמור, ישנם משחקים מחוץ לשבת), רק קצת יוזמה של שחקנים ואוהדים שומרי שבת והסדר קטן של ההתאחדות. אבל הדרך שנבחרה מראה על פנייה לשיטות שכבר עבדו בעבר במקומות שונים, למשל בתחבורה הציבורית. ולמה להסתפק בקצת ובעתיד כשכבר הוכח שאפשר להוציא הרבה יותר כאן ועכשיו?

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

זה קצת מרחיק לכת אמיר (אף שזה נכון).
המיעוט נהנה מהמון ספורט רק מזה הוא נהנה מזה אחרת. מעבר לכך, כמו שאיציק אמר, יש קבוצות שלמות שכן מאפשרות גם למיוט ליטול חלק בספורט הזה ספציפית. יכולה גם לקום, למשל, ליגת בתי ספר דתיים, שתאפשר לדתיים להתקדם בספורט באופן הדמוי מקצועני שקיים בארץ.
הליגה הרשמית והראשונה לא יכולה, בשלב הזה להפוך לליגת יום ראשון. מיעוט שבוחר על עצמו הגבלות מסויימות לא יכול לדרוש אותן מהכלל. כמו שהכלל לא צריך לכפות על המיעוט דברים מסוימים (למשל, תחבורה ציבורית במאה שערים וקולונוע ביום שישי מול בית הכנסת בבני ברק). זה כמו שצמחונים יבקשו להוציא בחוק את כל הבשר ממסעדות בישראל.

מאנו 22 באוגוסט 2015

מהיכרותינו עם אותו מיעוט, אין שום פשרה שתוכל להיעשות, כלומר "להיפגש באמצע". מבחינתם השבת היא יהרג ובל יעבור. אין פה שום מקום למו"מ.

Amir A 22 באוגוסט 2015

אני קצת מתקשה לשים את כל אותו המיעוט באותה מיקשה. אני משוכנע שיש הרבה מסורתיים בישראל שלא היתה להם בעיה עם תחבורה ציבורית בשבת וכדומה.
ולגבי אלו שלא מוכנים "להיפגש באמצע", לא היתה לי שום בעיה להבהיר להם מה המשמעות של לא "להיפגש באמצע" כשאתה המיעוט.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

רק שלמיעוט הזה נותנים באופן מסורתי את היכולת להחזיק את הרוב בביצים.

Amir A 22 באוגוסט 2015

בהנחה גורפת שרוב המצביעים לא עד כדי כך מטומטמים, אני מניח שהם יודעים מה הקשר בין המפלגה לה הם מצביעים ובין כניעה למפלגות החרדיות. אז או שהכניעה הזו לא מפריעה להם, או שיש נושאים אחרים שחשובים להם יותר, או שהם כן עד כדי כך מטומטמים. בכל מקרה את הטענה לגבי הכניעה לחרדים צריך להפנות לנציגיך בכנסת ולקהל המצביעים, לא למפלגות החרדיות.

גיסנו 22 באוגוסט 2015

אין ספק, זה פשוט שלצערי הקטע של "להבהיר להם מה המשמעות של לא "להיפגש באמצע" כשאתה המיעוט" קצת לא רלוונטי.

אני חושב שבכללי יש יותר מדי אנשים שלא חושבים לפני שהם הולכים להצביע, לפחות לא עם הראש. ולא רק מהצד הימני של המפה.

Amir A 22 באוגוסט 2015

בהנחה שההצבעה לכנסת מהווה אינדיקציה למה האזרחים רוצים, אני לא משוכנע מי המיעוט בישראל. הלך הרוח שמקבל בהבנה החלת כללים שתואמים את רוח התורה לא נולד היום, ומקבל חיזוק בכל מערכת בחירות. אני לא משוכנע שאם היו הולכים היום למשאל עם על אישור תחבורה ועבודה בשבת ההצעה הזו היתה זוכה לרוב.
לדוגמא, גם בתגובות כאן הוזכרה המילה "מתחזקים" כדי לתאר את החוזרים בתשובה, למרות שלטעמי האישית הם דווקא "נחלשים" לאור ויתורם על הבחירה החופשית. אבל בישראל העמדה המסורתית והדתית כפי שהיא מיוצגת כיום בישראל נתפסת כעמדה החזקה יותר, המוסרית יותר. תרצה או לא, במובן מסויים אתה כפי הנראה המיעוט.

אהד 22 באוגוסט 2015

לא מסכים איתך אמיר. זו סוגייה שלא משתקפת היטב בבחירות. החרדים בוחרים בחרדים בגלל שנציגיהם דואגים למגזר שלהם. ימין – שמאל בוחר (באופן מסורתי) על סמך סוגיות מדיניות – ביטחוניות. סוגיות חברתיות וענייני דת-מדינה נדחקים הצידה. מעטים האנשים שבחרו ביבי בגלל הצביון המסורתי שהם מאמינים שהוא יקנה למדינה.

כח הגברה 22 באוגוסט 2015

מעבר לאבחנה הטריויאלית בין ערבי (להיולד ערבי זו לא בחירה) לבין יהודי דתי (לשמור שבת זו בחירה שלך\של משפחתך), יש משהו מאד בסיסי שאני לא מבין:
אם אתה מחזיק באמונה\ערכים מסויימים, אבל אתה לא מוכן להקריב למענם כלום, להיפך – הסביבה צריכה להתחשב בך ולהתאים עצמה אליך – זו לא אמונה כל כך חזקה, לא?

אהד 22 באוגוסט 2015

+מיליארד

גיא ד 22 באוגוסט 2015

+1

גיא ד 22 באוגוסט 2015

כמו גם שברך של ילדה בת 12 מסיכה את דעתם מהתורה ולכן יש לכסות כל ברך..

אביאל 22 באוגוסט 2015

יותר מזה, הרי הכוונה בעם הנבחר, בעם סגולה ושאר המחמאות היא לא ליותר זכויות, בדיוק ההפך, ליותר חובות וזו הנקודה ממנה הרבה מהדתיים (בעיקר החרדים) כיום מתעלמים.

רפאל 23 באוגוסט 2015

יש גם עניין שכאן בישראל זה המדינה היהודית היחידה בעולם.
בכל מקום אחר אתה חייב להתחשב בתנאי המדינה.
כאן זה המקום היחיד שלגיטימי לבקש להתחשב בך על רקע יהדותך.
לא יודע מה הפתרון.
אבל זה בטח לא קל ובטח לא משהו שאפשר לפטור מעלינו עם עקיצות וקלישאות, כמה שהן יכולות להיות מבדרות.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 22 באוגוסט 2015

חרדים לא יכולים להנות מכדורגל כי אין הפרדה בין גברים ונשים ביציע. ילדים חרדים לא בוחרים לא להשלח לשבת ליד נשים ביציע, אלא המשפחה שלהם בוחרת בשבילם. חוץ מזה, הרב כדורי יצא נגד כדורגל ולכן זה בזוי. לפיכך, אין אפשרות בכלל לשחק כדורגל בלי להדיר חרדים מהמגרש.
ואין עולם שבו שליש מהאוכלוסיה במדינת ישראל שומרת שבת.

פיירמן 22 באוגוסט 2015

גם שישי בצהריים זה לא שעה אטרקטיבית לאנשים שבזמן הזה עושים הכנות לשבת, או כאלה שרוצים לחזור הביתה מרחוק. בגדול אין שום שעה שנוחה לכל האוהדים אבסולוטית, והפשרה הכי טובה היא לגוון בהתאם למשחק ולקהל האוהדים, בדיוק כמו שעושים עם צו פיוס.

אבל עם כל הכבוד לאוהדים, הם לא האישיו פה. כדורגל משוחק קודם כל על ידי שחקנים והאוהדים זה רק בונוס (כן כן, בניגוד לקלישאות – יש כדורגל בלי אוהדים. לכו לליגות הנמוכות, או אפילו למשחק בין רעננה לקרית שמונה), וההתחשבות צריכה לבוא קודם כל כדי להיטיב עם מקסימום שחקנים. אם יש רוב של שחקנים שהמשחקים בשבת מפריע להם – צריכים לבוא קודם כדי לאפש למקסימום שחקנים לשחק כדורגל.

אולם אם השחקנים האלה גם רוצים להתפרנס יפה, הם צריכים להיענות לדרישות פרנסיהם – הטוטו, הטלוויזיה והבעלים הפרטיים. ביום שבו את הכסף ששמים בעלים פרטיים יחליפו האוהדים – הם יוכלו לנהל מול השחקנים שלהם מו"מ ולנהל מו"מ במנהלת ובהתאחדות מול שאר הגופים…

צור שפי 22 באוגוסט 2015

אני מאוד בעד הרוח הסובלנית של הפוסט ובעד נסיונות לחפש פתרונות אבל בחברה כל כך הטרוגנית ומגוונת כמו שלנו אני לא רואה פתרון מושלם ותמיד יהיה בסוף מישהו שייפגע. צריך רק לעשות מאמץ שהפגיעה תהיה קטנה ככל האפשר. אני תומך ברעיון להעביר את האוכלוסיה היהודית לשבוע עבודה-לימודים של חמישה ימים כשימי המנוחה יהיו שבת וראשון כמו במרבית העולם, על יום שיש הקצר ניתן לפצות בתוספת שעת עבודה/לימודים בשני-חמישי וצריך יהיה לבדוק מול אזרחינו המוסלמים את המשמעויות לגביהם תוך ניסיון להיות גמיש ולתת להם לבחור להישאר במתווה הנוכחי. במקרה כזה הייתי מרכז את כל פעילות הכדורגל במוצ״ש/ראשון. כחילוני הייתי שמח אם הציבור הדתי/מסורתי ייגלה גם הוא התחשבות וייאפשר תחבורה ציבורית בשבת כי המצב הנוכחי בלתי נסבל.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

בשביל הרוב המוחלט של האוכלוסייה שבוע העבודה הוא של חמישה ימים כבר עכשיו כשימי המנוחה הם שישי-שבת. להוסיף גם את יום ראשון בעצם יהפוך את שבוע העבודה לארבעה ימים. המשק לא יוכל לעמוד בזה ואז אנשים יצטרכו לעבוד בשישי/ראשון. לדעתי אין צורך לשנות את שבוע העבודה, אולי רק לעגן בחוק גם את יום שישי כיום מנוחה.
ולגבי תחבורה ציבורית, כמו שכתבתי אני לגמרי בעד ואני חושב שכך גם רוב הציבור המסורתי. מי שמטרפד את זה הם בעיקר החרדים וזה כבר עניין פוליטי.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

לא יודע מאיפה מצאת את המוחלט הזה.
בשמונה עשרה השנים שלי בשוק העבודה תמיד עבדתי שישי (ולרוב גם שבת).
מבין החברים/מכרים שלי, יש חלוקה של חצי וחצי, וחלק גדול עובד גם בשבת (עצמאיים בעיקר).

צור שפי 22 באוגוסט 2015

איציק תקרא שוב מה שכתבתי: אין ירידה לארבעה ימי פעילות בשבוע, שיעבדו ביום שישי, נכון שהוא קצר אבל בתמורה יוסיפו שעה בכל אחד מארבעת הימים האחרים. עם ארבעה ימים של תשע שעות ושישי של שש אתה עדיין מגיע ל-42 שעות עבודה בשבוע, יותר מאשר במרבית מדינות העולם המערבי.

עדי 22 באוגוסט 2015

איפה אתה חי, במקומות רבים עובדים עכשיו מינימום של 45 שעות בשבוע (9 שעות ביום, זה הסטנדרט ברוב מקומות העבודה הפרטיים), וזה בלי שעות נוספות. איפה נדחוף עוד שעה נוספת כל יום? הרי ממילא הפריון פה נמוך מאוד, ואחד האשמים בכך הוא שיש יותר דגש על שעות ביום מאשר על מה עושים איתן, ויש גבול לכמה שעות ביום אתה יכול להיות פרודוקטיבי.

עופר 22 באוגוסט 2015

שבוע עבודה של ארבע ימים נהוג ברוב מערב אירופה.
לא יודע מאיפה ההמצאות שהמשק לא עומד בזה. בינתיים בישראל עובדים בשעות מטורפות לצד השני הרבה יותר מן האירופאים. אז אם נוריד יום בסה"כ נשתווה.
מחקרים מראים את הממצא המדהים הבא: ככל שעובדים פחות שעות כך התפוקה גדלה. בגלל זה אמהות שהן המטפל הראשי לילדיהן הן עובדות מאוד יעילות.

אזי 22 באוגוסט 2015

איציק, כל מה שאתה אומר טוב ויפה, אבל אתה לא יכול להתעלם מהמכלול.
נושא הדתיים והכדורגל לא חי בבועה.
הוא חי בתוך מדינה שהולכת ומתקטבת.
אין תחבורה ציבורית בשבת, ההשתלטות של הרבנות על החיים שלנו (גיור ונישואים בפרט), היחס של הדתיים להומואים (ואני לא מדבר על הרוצח האידיוט הבודד אלא על ההתיחסות החרדית הקולקטיבית למצעד התועבה), ההגבלים ההולכים וחוזרים על כשרות, התיחסות של חרדים לנשים לא דתיות (כמובן גם לנשים דתיות, אבל זאת כבר בעיה "שלהם") וכמובן התיחסות של חרדים לבני משפחה חוזרים בשאלה.
כל אלה, כל מה שכתבתי לעיל, משפיע על החיים שלי ושל שאר החילונים באופן ישיר.
אז לא.
אני לא מתכוון לתת להם גם את הכדורגל.
אני מצטער איציק. אבל כבר לא איכפת לי מה הציבור הדתי רוצה או לא רוצה.
זאת תגובה מאוד קשה ומאוד עצוב לי לכתוב אותה, אבל אם הציבור הדתי והחרדי מתעקש להתשלט לי על החיים, אני לא מתכוון להתחשב בו בשום דבר.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

בדיוק ההפך.
הרבנות הולכת ונחלשת. קיימות היום אלטרנטיבות למוסד הזה שלפני 30 שנה היית רק יכול לחלום עליהן.
עסקים ומוקדי בילוי פתוחים בשבתות.
יש פתיחות וקבלה כלפי האוכלוסיה הלהט"בית.
אפשר להשיג אוכל לא כשר בקלי קלות.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

אההה…
וזה לא הציבור הדתי שרוצה לקחת לך את הכדורגל בשבת.
אלו הכדורגלנים עצמם שלא מוכנים לעבוד עבורך בשבת.

משה 22 באוגוסט 2015

הכדורגלנים שמתראיינים הם כאלה שרק רז זהבי יודע שהם משחקים.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

ואיך זה קשור לעניין ?

משה 22 באוגוסט 2015

כתבת שהכדורגלנים לא מוכנים לעבוד בשבת, לא ראיתי את זהבי או בניון מדברים, רק שחקני עבר של קבוצות עלומות. בניגוד לשחקנים האלה, המקצוענים מבינים את ההכרח לשחק בשבת ואת האילוצים בעבודה שלהם. אם הם לא מבינים גולדהאר ושחר יסדרו להם את המחשבות.

אזי 23 באוגוסט 2015

לצורך העניין ונושא הכדורגלנים.
כל עוד יש חוק במדינה שאומר שצריך אישור לשחק כדורגל בשבת, אסור לקיים משחקים עד שישיגו אישור כזה.
המדינה הזאת היא מדינת חוק, מעל הכל.
ואיסור עבודה בשבת הוא גם נושא סוציאליסטי מעבר לנושא דתי.

אבל הפוסט הזה מדבר על הפן הדתי של העניין.

אזי 23 באוגוסט 2015

"קיימות אלטרנטיבות"
אתה מבין שאם אתה מתחתן בקפריסין אתה צריך להתגרש ברבנות?

"עסקים פתוחים בשבת"
ד"ש מהקולנוע בירושלים

אתה מדבר על התקדמות בנושאים שאמורים להיות מובנים מאליהם.

ר.בקצה 23 באוגוסט 2015

כל מה שכתבת בתגובתך הקודמת, היה קיים לפני 30 שנה, כולל חתונה בקפריסין. התהליך הוא הפוך- לפני 20-30 שנה יכולת לחלום על לקנות לחם בפסח (אני זוכר שכילד הלכתי לקנות המבורגר בבורגר ראנץ, וקיבלתי אותו בתוך מצה), היום אתה קונה לחם בחנויות בלי בעיה. סע בשבתות מהצפון לדרום, תגלה אלפי עסקים פתוחים. אוכל לא כשר, למשל, הוא סוגיה שכבר לא עוסקים בה. הבעיה העיקרית הייתה ונותרה תחבורה ציבורית בשבת.

איציק אלפסי 22 באוגוסט 2015

אזי, אתה מתייחס לכל הציבור הזה כמקשה אחת. יש הבדל גדול בין דתיים מסורתיים לבין חרדים בכל הנקודות שהעלית. וגם בתוך החרדים יש גישות שונות. רק לגבי העניין של היחס להומואים – לפני 10 שנים היית מדמיין את מנהיג המפד"ל מגיע לנאום בהפגנה שלהם כמו שביקש לעשות נפתלי בנט?

גיא ד 22 באוגוסט 2015

יופי טופי, הוא מכיר בקיומם. הוא עדיין לא מכיר בכך שמגיעים להם הזכויות שמגיעות לכל אדם..

צור שפי 22 באוגוסט 2015

גיא ד, מדובר בתהליך. כמו שכבר כתבו פה, לפני עשור אי אפשר היה להעלות על הדעת שבנט או מישהו דומה לו יבקשו לנאום בעצרת להט״ב וגם יתמכו בהסדרת זכויות לאוכלוסייה הזו, אם גם לא באופן מלא (למשל אי הסכמה להגדיר זוגיות לה״טבית כנישואים, עניין שהוא סימלי/טכני במהותו ולא מהותי).

מול התהליך הזה אתה יכול לנקוט גישה שתקדם אותו או טהרנות שתפגע בו. אני יודע איפה אני עומד.

עניין לא פחות רלבנטי הוא ההתנפלות של חלק מהפעילים על בנט ובמקביל החיבוק שלהם לדב חנין, חבר כנסת שאני מאוד מעריך אבל שהדעות במפלגתו באשר לסוגייה הלהט״בית חשוכות הרבה יותר מאשר בזו של בנט. זו צביעות מקוממת.

גיא ד 22 באוגוסט 2015

זה ממש הכעיס אותי שלא נתנו לכל מי שרצה לדבר.
גם האלימות שהופנתה מצד חלק מהמפגינים ממש הכעיסה.
עדיין אני ממש לא מתרשם מהרצון של בנט לשאת דברים בעצרת בעוד שבממשלה ובכנסת הוא פועל לרעתם

אזי 23 באוגוסט 2015

ברור לי. יש הבדל גדול.
ורוב מה שכתבתי מתיחס דווקא לחרדים שהם כנראה לא מתעניינים בכדורגל לא משנה מתי הוא ישוחק.
והדתיים שכן מתעניינים בכדורגל כנראה לא מסכימים עם שום דבר מהצרות שכתבתי בתגובה שלי.

אבל הדת היא אותה דת.
והדת הזאת מנסה להשתלט על כל דבר שקורה פה.
אי אפשר שהכיפות הסגורות ירצו שלא ישחקו כדורגל בשבת והחרדים ירצו שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת (למרות שברור לכולם שאלו לא רק חרדים) ואז תגיד "אנחנו לא אותה מקשה".

אם כל אחד היה יכול לעשות מה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה ואז הדת היתה באה בבקשה בודדת – תנו לנו גם לראות כדורגל, אז הייתי דן איתך על היתרונות והחסרונות של כדורגל מקצועני ביום השבתון.

כרגע – אני רואה את זה כמלחמה על החירות שלי.

אייל הצפון 22 באוגוסט 2015

פעם הייתה בדיחה על יהודי חרדי שנראה קונה במאה לירות ואוכל, בשבת, סנדביץ' עם חמאה ונקניק. כשנשאל מה הרבותא, ענה שבישראל במחאה אין חלב, בנקניק אין בשר, ומאה שקל זה לא כסף.
והנמשל הוא שאם החרדים רוצים אין דבר שאי אפשר למצוא לו הכשר הלכתי. יש פלטות שבת, יש מעליות שבת, ואם היו רוצים אפשר היה למצוא הסדר שיאשפר לקהל לצפות במשחקים ולשחקנים לשחק בלי לחלל שבת.
היה שחקן ברידג' מקצוען (כלומר שהתפרנס במרידג') חרדי אמריקאי שבארה"ב שיחק בשבתות (מובן שבלי ננסוע בשבת), וכשעלה עם אשתו לארץ התברר לו מהר שפה, בניגוד לארה"ב אי אפשר גם לחיות כחרדי וגם להתפרנס, ואחרי שנתיים בחר לחזור לארה"ב.
בסופו של דבר, בישראל כמו בישראל מעדיפים לריב מאשר למצוא פתרון.
וכמה שיותר אלפסי יהיה יותר טוב.

יואח האדום 22 באוגוסט 2015

אפעס נראה קצת אינפנטילי הסיפור הזה של אלוהים , לא?

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

עד שאתה חוטף ת'סרטן.

צור שפי 22 באוגוסט 2015

יואח, אני גם לא מאמין אבל התגובה שלך מצערת ולא מכבדת.

דורפן 22 באוגוסט 2015

אני בעד מוצאי שבת. כי אם כבר מתחשבים אז אפשר להתחשב גם בערבים.

אסף THE KOP 22 באוגוסט 2015

חמישי בערב.
שישי לפני כניסת השבת.
מוצ"ש.
ראשון בערב.
שני בערב.

לא חסר מתי.
והכי צודק – יום ראשון חופש גם ואז שיישחקו בו חופשי.

D! פה ועכשיו 22 באוגוסט 2015

בערב זה גרוע. איך לוקחים ילד (גם דתי) למשחק בק"ש שנגמר באחת עשרה בלילה? חוזרים לב"ש בשתיים ואז לבית הספר בשבע?
ואני אומר ילד, אבל גם לי נמאס לחזור ממשחקים בשעות כאלו ואפילו יותר מוקדם. לשחק אחרי שבע זה רע ולא חשוב שעושים את זה בכל מקום בעולם כי זה נוח לצופים בבית ולרייטינג. אי אפשר להעביר ליגה שלמה לשעות כאלו.
ראשון בצהריים, ערב מוקדם זה מעולה – אבל עד שנוסיף פה יום מנוחה יבוא המשיח ואז ממילא לא יהיה כדורגל

יהושע פרוע 22 באוגוסט 2015

ה"נסיון לשמור על המרקם החברתי" הוא לא ערך בפני עצמו

אלפסי חבל לי שאתה מפספס ככה

ושאלה אליך לסיום: במהלך הרמאדן לקיים משחקים רשמיים?

צור שפי 22 באוגוסט 2015

איך נוהגים במדינות ערב בזמן הרמדאן?

יהושע פרוע 22 באוגוסט 2015

לא יודע מה אכפת לי

MOBY 22 באוגוסט 2015

לדעתי קצת התבלבלנו.
החוק עבודה ומנוחה מדבר על יום מנוחה ולא על יום מנוחה בשבת.
כדורגל כמו קולנוע כמו מסעדות כמו בתי מלון כמו כדורסל כמו ספורט בכלל מקבע יום מנוחה. שאיברי ינוח ביום ראשון יחד עם לודמילה ורקפת מיס פלאנט או צור ויגאל מהמימדיון.
קשקשת, שיקומו בעלי הקבוצות ויתבעו על הפרת הסכם או אובדן הכנסה.

אהד 22 באוגוסט 2015

1. מבחינת כפייה, ברור שאין פה כפייה על שומרי השבת. זה המחיר שאדם צריך לשלם בעבור הערכים שלו. אם מחר אבי איבגי יחליט שקול באישה ערווה, האם לעולם לא נאפשר לנשים לשיר את ההמנון?
2. איציק, כל אחד והחוויה שלו. אבא שלך לא לקח אותך למשחקי כדורגל בשבת בשל היותו דתי? חבל. קצת חבל לי יותר על אותם אלו שאבא שלהם לא לקח אותם לשום מקום (משחק, ים, בריכה, סרט, סבא) כי אין במדינה תחבורה ציבורית.
3. לHGGG. המדינה צריכה להיות בעלת ציביון יהודי זה משפט חסר משמעות, אם אתה לא מחליט באיזה היקף ובאיזה מחיר.
4. מבחינה סוציאליסטית יש פה גם סוגייה מעניינית. אני מבין את הרציונאל של לשמור על יום מנוחה גם לכדורגלנים, אבל אני חושב שכלכלית דווקא עדיף להם לעבור ולשחק בשבת. יותר חסויות, יותר פרסום ויותר קהל משמעו עוד כסף לקבוצות האלו, שכנראה יגיע בסופו של דבר גם לשחקנים. אני ממש לא בטוח שרוב שחקני הלאומית בעד איבגי וחבריו. נראה לי שהם דומיננטים מאוד ושאף אחד לא יעז לצאת נגדם.

איציק 22 באוגוסט 2015

מה שאתה כותב זו עוד סיבה שצריך להפריד את הדת מהמדינה כמה שיותר מהר. המדינה תתנהל לפי מה ש/מקובל העולם, מה שמתאים לה, והדתיים יחיו את חייהם כפי שנח להם ובהתאם להתנהלות המדינה.
ואם כבר מדברים על פשרה, אז אחלה, חצי מחזור ישוחק בימי חול, וחצי מהדתיים יבואו לקדורגל בשבת. ככה כל אחד ילך קצת לקראת השני. אם לא מתאים, אז לא מתאים לכולם. מצדי, שיעשו ליגת רגל האלוקים לימי חול. אין לי בעיה ואולי גם חילוניים יבואו לראות את סאטמאר נגד נטורי קרתא.

יואב 22 באוגוסט 2015

כל זה מסתכם בכך שלהיות יהודי מאמין זו בחירה. בחירה שבין השאר מגיעה עם כל מני הגבלות. הדרישה להתחשב בהגבלות שלך, שאתה בחרת בהם במודע, תוך כדי כך שאני אוותר על זכויותי, מבטאת חוסר הגינות והתנשאות (כי בעינך, דרכך יותר חשובה). לא ממש אכפת לי מתי ישחקו כדורגל, אבל אסור למשהו אחר להגיד לי איך לחיות את חיי.
וכן, ילדים לא בוחרים בדרך מסויימת, אך כך העולם עובד – כל עוד אינך בוגר, אתה חי לפי הבחירות של הוריך.

אביאל 22 באוגוסט 2015

איציק אלפסי – בוא נסתכל בצורה רחבה יותר על הספורט בארץ, כל הענפים, הגדולים והקטנים, כמה דתיים משחקים בכדורסל ? ספורט שלא משחקים בו בשישי-שבת, כמה באתלטיקה ? כמה בטניס ?

ברור לי שכדורגל הוא הענף העיקרי בארץ ועל כך המהומה, אבל בוא לא נשכח את הדבר הבסיסי יותר, עיסוק בספורט (מבחינה מקצועית) הוא לא פופולרי בקרב הקהל הדתי, בטח ובטח כאשר האדיקות הדתית הולכת ומתחזקת, לכן אני לא בטוח שמדובר באיזה שינוי שהוא סדר עולם חדש, בוא גם לא נשכח, שעד לפני שלוש שנים שיחקו בליגה הלאומית בשבת והכל היה בסדר. ערוץ הספורט רצה לתת את הדגש (ולמלא את לוח השידורים בשישי) ולכן המתכונת שונתה, כאמור לימי שישי בלבד, אם אני צריך לנחש הרצון למשחק מרכזי בשבת הגיע בעיקר בגלל הפסד הזכויות של הליגה הספרדית והרצון למלא את חלל השידורים שנוצר בערוץ.

בקשר לאוהדים, בקבוצות עם קהל קצת יותר מסורתי, כמו בית״ר, הרוב המוחלט של המשחקים לא משוחק בשבת ויש התחשבות.

ולסיכום, עוד עניין שהוא בעיקר פופוליסטי מהזווית הפוליטית.

MOBY 22 באוגוסט 2015

ואם אני לא טועה הכתובות קעקע של הכדורגלנים קצת משכיחות את השבת, לא?

אנדר 22 באוגוסט 2015

כמה שיטחי.

אז אתה בחור טוב כי עזרת לזקנה לחצות את הכביש או בחור רע כי גנבת חניה שמישהו אחר חיכה להיכנס אליה ?

MOBY 23 באוגוסט 2015

לא אבל אני לא יכול לרקוד בשתי חתונות, לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה וכד….
לנשק את כתובת הקעקע לשים כיסוי ראש (כיפה וירטואלית ידנית) ולשאת תפילה אל השמיים.
זה כמו להגיד שאתה אפיקורס לצום בכיפור לא לסוע בשבת ולהניח תפילין.
או להגיד שאתה סטרייט אבל היו לך התנסויות חוזרות ונשנות של קיום יחסי מין עם בני מינך.
זה לא עובד

אנדר 23 באוגוסט 2015

ניראה לי שאתה מערבב בין אידאה (ואכן בעולם אידיאלי אדם יבחר את דרכו ויתמיד בה ללא 'פשרות' (לא יודע אם זה הניסוח הנכון…ואם כן, אז הכוונה כמובן ללא פשרות מול עצמו) ) לבין המציאות.

בעולם כפי שאני מכיר היום, אכן אנשים חווים התנסויות מיניות שונות ונשארים סטרייטים, אנשים אכן מגדירים עצמם משתייכים לזרם דתי / פוליטי / אידיאולוגי זה או אחר למרות שהם מתנסים וחוקרים גם דרכים אחרות.

וגם בעולם הדתי, על ההיצע הרחב שלו, אדם יכול להתבטא בצורות מסוימות שלא יעלו בקנה אחד עם היהדות ובצורות אחרות שכן. בכ"ז, בסופו של דבר, שבת היא עיקרון נעלה יותר מלא לקעקע את הגוף (מבלי להפחית מחומרת האיסור) ואחת הבריתות המקודשות (ע"פ היהדות) עם בורא עולם

ואגב, אם ביקרת בפייסבוק לאחרונה, אתה עלול למצוא שאנשים רוקדים היום בהרבה יותר משתי חתונות בערב אחד

MOBY 23 באוגוסט 2015

לא נמצא בפייסבוק.
מכיר רק את הדור הולך ופוחת.
תקרא שוב את מה שכתבתי על התנסויות, חוזרות ונשנות זה לא התנסויות חד פעמיות (ברבים) , הן חוזרות ונשנות…..
ובעולם הדתי של היום, לפי דבריך, הנצרות היא בעצם זרם בעולם הדתי. וככזו אין שום בעיה בישראל היהודית לשחק בשבת.
אי אפשר לנשק את הקעקוע ולהתרעם על משחק בשבת, ז"א אפשר , עובדה.
זה פשוט מגוחך בכל צורה אפשרית.

אנדר 23 באוגוסט 2015

אם אתה כופר ברעיון של נרטיב ושל בחירה אז אין לך בעצם מה לחפש בעולם המודרני. לא שאני לא מסכים איתך שיש בזה סוג של הזניה וגיחוך של רעיונות, אבל בעולם של היום כל אחד מספר את הסיפור שלו. זה פוסט מודרניזם בהגדרה

אמיתי 22 באוגוסט 2015

לדעתי הפספוס הגדול הוא של הכדורגל כענף
שילדים מהמגזר הדתי לו צומחים בו להיות שחקנים או אוהדים
בניגוד למה שנכתב קודם ממש לא חסר שחקני כדורסל שבאו מבתים דתיים (אם הכדורסל היה משוחק בשבת לא היה שחקן בשם מאיר טפירו או ברק פלג וזאת רק דוגמא קטנה )
ואולי אם הקהל הדתי שמגיע לאולמות הכדורסל היה מגיע לאיצטדיוני הכדורגל זה היה נראה קצת יותר תרבותי ממה שזה נראה כרגע

איציק 22 באוגוסט 2015

כן, ממש מצאת מי ילמד אותנו תרבות, עד עכשיו אני מחזיק את הבטן כל כך היא כואבת מרוב צחוק. אין שום קשר בין דת לתרבות והדברים האיומים ביותר נעשים בשם הדת (גם במובן האישי).
לגבי טפירו ופלג, אני בטוח שתמצא יהודים כשרים לא פחות בכדורגל. זה לא מה שמונע ממי שרוצה להוריד כיפה ולשחק בשבת להוריד אותה. טפירו ופלג שיחקו בשבת כשהיה צריך, כך שהדוגמא שלהם כלושה ביותר.

גיא ד 24 באוגוסט 2015

יכול להיות שהקהל היה קצת יותר תרבותי, יכול להיות גם שהיו יותר דקירות של להטבים. מי יודע…

אמיתי 22 באוגוסט 2015

הדוגמא לא קלושה בכלל מכיוון שכאנשים בוגרים הם שיחקו בשבת אל אם הם היו מחויבים לשחק בשבת בתור ילדים הם לא היו צומחים להיות שחקנים בכלל
כמו כן אני לא יודע איזה דתיים אתה הכרת (אבל נשמע שזה לא אותם אלה שאני הכרתי )
אם תחשוב קצת לעומק תבין שהכדורגל כרגע מאבד את הפוטנציאל של חברה שמייצרת כמעט 50% מהקצינים הקרביים נראה לי שזה חומר לא רע לספורטאים
לגבי תרבות עידוד בספורט אתה מוזמן לראות את ההבדל בין הקהל של הפועל ירושלים בכדורסל לכל קהל של הכאילו כדורגל שמשחקים פה

איציק 22 באוגוסט 2015

אני דוקא מכיר אחלה דתיים, רק שהם ממש אחלה לא בגלל שהם דתיים כי אם בגלל שהם בני אדם כאלו. אני גם מכיר אחלה חילוניים, ותתפלא אפילו ערבים. לדת או העדר דת אין קשר לאיכותו של האדם (אם נשמיט את העובדה שדת היא סם להמונים שרצוי אולי להיגמל ממנו, אנחנו כבר מספיק מפותחים כדי להיות בסדר גם ככה).
ילדים דתיים (כמו החילוניים) יכולים לשחק כדורגל כל ימות השבוע. אם הם רוצים להיות מאוגדיםיש כללים. 50% מהקצינים הנפלאים שאתה מדבר עליהם (ואני ממש לא ציני ומעריך אותם), עושים את עבודתם בשבת כשיש הכרח. כדורגל זה בחירה ולא הכרח, אני גם בוחר לותר על הנאות שלא מסתדרות לי, אלו בחירות שכל אדם עושה, גם הדתי. יש דברים שהוא צריך להחליט, מה יותר חשוב, הדבר הלא מוחשי שהדתיים מכנים אלוהים או הכדורגל. אין 100%, ואם אני צריך לבחור האם לאבד חלק מהציבור הדתי או את רוב החילוני שהיום הכי נח לו, אז התשובה ברורה. וכשהדתיים יתחילו להתחשב קצת בחילוניים, אולי נישקול גם את זה (וכנראה נענה בשלילה, אבל לפחות נשקול).

איציק 22 באוגוסט 2015

נ.ב.: תבדוק גם מה אחוז המשטמתים מבין הדתיים, ומה אחוז חובשי הכיפות בבתי כלא, ואז תבין שלהצביע רק על הקצינים זה לטמון את הראש בחול.

אמיתי 22 באוגוסט 2015

אני חושב על טובתו של הכדורגל שאם היה משוחק ביום שהציבור הזה הי יכול להיות חלק ממנו אולי הוא היה נראה קרוב ברמתו לכדורסל
ואולי אפילו היה נחמד ונעים ללכת לראות פה כדורגל אם היה פה כזה
אגב מצורת הכתיבה שלך אי אפשר בכלל לנחש שאתה מחבב איזשהו דתי

אמיתי 22 באוגוסט 2015

נראה לי שאתה לא כל כך מכיר את החלוקה בין דתיים לאומיים(קצינים בצבא שחקני כדורסל שצמחו מהחברה הזאת)
לבין חרדים (שברובם משתמטים )
לבין סתם עבריינים טיפשים שאחרי שהם נעצרים שמים כיפה כי הם חושבים שהשופט מטומטם

איציק 22 באוגוסט 2015

אני לא חובב דתיים, לא חובב חילונים, לא חובב קבוצה ספציפית. אני חובב בני אדם נחמדים (יכולים להיות גם חרדים, תתפלא). אהי סולד מבכפיה הדתית, ולא מסוגל להכיל שום דבר מהאופן הבוטא והברוטלי הזה.
אם הדתיים רוצים להיות חלק מזה, בבקשה, שימצאו פסק הלכה שיאפשר זאת. זה לא בא מתוך התנגדות לשיתוף דתיים כי אם מהסיבה שפיתרון אחר ירחיק הרבה יותר אוכלוסיות, אז בשיקול על מי לותר או לא אני מעדיף את המצב הקיים. ולא, לא אני ויתרתי על הדתיים, הבחרו לותר על כדורגל, לטובת משהו, מישהו אחר. זו זכותם ואני מכבד אותה רק שיפסיקו לדרוש ממני להתאים את חיי לנוחיותם. החברים הדתיים שלי לא מצפים ממני לעשות זאת, ואני לא מפריע להם באמונתם, ובגלל זה אנחנו מסתדרם נפלא. אם שאר הדתיים היו נוהגים כך, הרבה מהבעיות לא היו קיימות.
לגבי מי אני מכיר ומה אני יודע אתה מנחש, ומנחש לא נכון. תבדוק מה אחוז היושבים בכלא שהם היו דתיים לפני המשפט או כאלו שהיו מסורתיים והוריהם היו דתיים, ותראה שאחוזם לא יותר נמוך מחלקם בחברה, לכן גם אם תותר על הטיפשים (ולמה שתותר, הרי הם חוזרים בתשובה, וחובה לקל אותם גם אם חטאו, הרי את האור ראו) חלקם של הדתיים הוא לא פחות מחלקם באוכלוסיה היהודית.

גיא ד 24 באוגוסט 2015

50% אחוז מהקצינים הקרביים ו100% מהטרוריסטים היהודים.

ר.בקצה 24 באוגוסט 2015

הטרוריסט עמוס קינן לא חבש כיפה. כך גם אודי אדיב. נדמה לי שגם עמי פופר חזר בתשובה רק בכלא.

אמיתי 22 באוגוסט 2015

נ.ב
לא להכיר את מה שכתבתי זה גם סוג של לטמון את הראש בחול

עופר 22 באוגוסט 2015

בגילאי ילדים ונוער לא צריכה להיות בעיה.
כדורסל לא משחקים בשבת וההורים מסתדרים, אז למה בכדורגל אי אפשר?

ישי 22 באוגוסט 2015

וואו, איזו סובלנות כלפי האחר יש בתגובות לפוסט הזה.
כמובן שזה בגלל שהאחר הוא כל כך גרוע כי הוא לא מאפשר נסיעה בשבת וכו' וכו'. אולי אם הדתיים יעשו קצת פיגועים, אז יהיו קצת יותר אנשים באתר הזה שידברו על הנרטיב הדתי וכאלה.
כנראה שיש אנשים שיכולים לחוש אמפתיה רק כלפי אויבים.

איציק 22 באוגוסט 2015

לא, זה לא בגלל שהם לא נותנים לנסוע בשבת, כי אם כיוון שהם לא נותנים לחיות במדינה נורמטיוית. וכן, בהתנהגותם הם עושים הרבה יותר נזק מהאויב (עליו אנחנו יכולים להגבר). ההתפרקות מבפנים הרבה יותר חמורה מהאויב מבחוץ וזה התהליך שקורה בחברה שלנו. אז הגיע הזמן לעצור זאת, ולומר לא עוד. רוצה לשמור על אמונתך, שמור, אל תיכנס לי לחיים.

נתי 23 באוגוסט 2015

+1
אל תתבלבל
ההלך רוח פה בתגובות הוא קומץ מעם ישראל
אם הם היו הרוב זהבה גלאון ואחמד טיבי היו עושים רוטציה בראשות הממשלה

איציק 23 באוגוסט 2015

כל כך הרבה בורות וגסות רוח. יש פה אנשי ימין אידיאולוגי (להבדיל מהימין המשיחי) של מסוגלים לדמיין שני אלו בשילטון, ובו בזמן לא מוכנים לשילטון הדת במדינה, שיוצאים נגד הכתבה של איציק אלפסי. קצת לחשוב לפי התגובה לא יזיק.

אהד 23 באוגוסט 2015

ישי ונתי,
כמה טיפשות יש בתגובות שלכם. נותנים לכם הסברים מנומקים. אפשר לקבל ואפשר לא להסכים איתם, אבל מסתבר שהכי עדיף להפליץ איזו תשובה מטומטמת על פיגועים וערבים ואחמד טיבי.

אמיתי 22 באוגוסט 2015

או שהם לא היו מזהים אותה גם אם היא היתה יושבת להם על הכתף

רפאל 22 באוגוסט 2015

אהבתי את הגישה האנושית.
מאמין גם שאפשר למצוא פתרונות עם דיאלוג בונה בין אנשים ולא מחנות פוליטיים.
יכול להיות שאפשר לעשות משהו כחלק מהסדר כולל של עסקים/תחבורה ציבורית, כלומר שאלו יפעלו במתכונת שבת
או בהיתרים מיוחדים ובתמורה משחקי הכדורגל יתקיימו במועדים אחרים ולא בשבתות וחגים.

בכל מקרה, זה נושא מהותי ואקטואלי. חשוב שידברו עליו, גם אם יהיו תגובות ראשוניות קשות.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 22 באוגוסט 2015

נקודה חשובה שנשכחה. גם דתיים עובדים באמצע שבוע. הבחירה אצלם היא בין לא נוח לבין לא יקרה. בכל מקרה הם לא מרוויחים פה יותר מדי, וההפסד אצל החילונים גדול יותר.

אנדר 22 באוגוסט 2015

בעיקרון רוב המגיבים פה הם קלישאות . פאנטיים שונאי כל מי שהם לא. והכי מצחיק שברעות החולות שלהם, הם מאשימים את האחר. הגמל מת מצחוק.
כלכך עלוב, שאפילו בפוסט של אדם חולם ומאמין (בזולת) כמו אלפסי הם יטרחו לזהם בהתנשאות, צדקנות ולהט חילוני-משיחי. בראבו

משה 23 באוגוסט 2015

פפפפשששש, אתה כל כך נעלה ואינטיליגנט. הרבצת פה מקבץ קלישאות חסרות פשר בלי להביע דעה על הנושא אלא רק על המגיבים. אנחנו לא ראויים להתגלות כזו מצידך, סלח לנו.

אנדר 23 באוגוסט 2015

קראתי פה רבות מהתגובות שלך. באופן כללי (שתקף גם למקרה הפרטי הזה) אני לא מאמין בויכוחים בפלטפורמה כזו או דומה לה שבד"כ מובילה ממילא להתבצרות ואחיזה חסרת פשרות וקונפורמיסיטית בדעות שהביאו המשתתפים מלכתחילה מהבית. בטח אין לי רצון לנהל דין ודברים בצורה וברמה כזו

ביחס לתגובה הספציפית שלך – כשאתה מנסה להשמע ( או להקרא) ציני או שנון, נסה קצת יותר. והשתדל לא לחזור על מילים שנכתבו בתגובה לפניך ('קלישאות', אם תתקשה לתפוס בעצמך)

משה 23 באוגוסט 2015

רוקנת מתוכן את המונח טוקבק, חבל שלא הודעת לנו לפני 170 תגובות בערך, כמו גם על המילים שמותר לי או אסור לי להשתמש בהן כשאני מגיב לך.

אהד 23 באוגוסט 2015

עוד תגובה מפגרת (אנדר). כן, אנחנו פשוט שטופי שנאה, אין ספק.
ונחמד בתור אדם שלא מאמין בקונספט של טוקבקים (למרות שאני זוכר שכתבת לא מעט), אתה מסביר לנו מה אנחנו.

אנדר 23 באוגוסט 2015

אחת משתיים : או שבחרת לסלף את דברי או שאינך מאמין בהבנת הנקרא בסיסית (משה ידידך בכלל לא לגיטימי בעיני שאגיב לו)

לא כתבתי שאינני מאמין בקונספט של דה באזר לכשעצמו, אלא בקונספט של הדיון כפי שהתנהל כאן מלכתחילה – פחות או יותר חד צדדי וממש לא בצורה של דיון ואין צורך בכלל להרחיב

ואם אתה כלכך נעלב שמסבירים לך כיצד אתה מתנהג, אולי תתנהג אחרת.

אהד 23 באוגוסט 2015

זה שכתבת שדבריך סולפו, לא הופך את זה לנכון. לפחות תהיה גבר ותעמוד מאחורי מה שכתבת.

אהד 23 באוגוסט 2015

ואגב, גם להגיד טעיתי זה בסדר גמור:
"רוב המגיבים פה הם קלישאות . פאנטיים שונאי כל מי שהם לא. והכי מצחיק שברעות החולות שלהם, הם מאשימים את האחר. ".

אנדר 23 באוגוסט 2015

'תהיה גבר' זה פוליטיקלי קורקט להגיד?

בכל מקרה, אני מאמין מאוד בלהתנצל כשצריך, אם קראת תגובות שלי (כמו שאתה מעיד) אולי נתקלת בפעמים שהתנצלתי. אני ממש לא חוזר בי מאיך שהגדרתי את המגיבים פה והמקס' זה שאגיד שהיה יותר נכון להתייחס להתנהגות, אבל מה לעשות ש'מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך' ובמיוחד פה שאינני מכיר את האישיות מאחורי המסך והמילים הם חזות הכל.

בכל מקרה הרעיון של דברי שסולפו לא שויך לכך אלא לעניין פסילת רעיון הטוקבקים מעיקרו – מה שלא נכון. התייחסתי לדיון שמתנהל בצורה הספציפית הזאת.

אגב, להגיד טעיתי זה בסדר גמור

אהד 23 באוגוסט 2015

שוב, דבריך לא סולפו כי אם לא הובנו (אגב, לא ניתן להבין ממה שכתבת שהתייחסת לדיון הספציפי הזה).

איציק 23 באוגוסט 2015

אנדר,
לא בפעם הראשונה אני קורא אותך. לפעמים מסכים, ולפעמים פחות, אך לפתוח דיון על כך שאתה לא רוצה להשתתף בדיון (תהה הסיבה אשר תהה) זה קצת "מוזר". אם כבר אתה משתתף בדיון, תתשתף בדיון המהותי (גם אם נראה לך שרב המגיבים פנאטים ודבילים כמוני – דבילים תוספת שלי ועל דעתי בלבד, אולי).

אנדר 23 באוגוסט 2015

אהד – 'לא הובנו' אכן הייתה אחת האפשרויות.
איציק – מותר לי לא לרצות להשתתף בדיון ועדיין להביע את דעתי על האופן בו בוחרים אנשים לקיים אותו.

דעתי בנושא ? אני לא מעורה בפרטי הפרטים, אולי מפני שהכדורגל בישראל לא הכי חשוב לי, אולי מפני שאכן – אדם דתי צריך לעשות את הבחירות שלו. בכל מקרה ובכלליות – אני חושב שצריך לאפשר לקבוצות שמעוניינות לשחק ביום חול לעשות זאת (אולי אפשר להרים איזו שהיא פלטפורמה שדרכה כל קבוצה תערוך משאל בקרב אוהדיה) ואני לא חושב שצריך להכריח שמירת שבת בקרב קבוצות ואוהדים שלא מעוניינים ולא בקרב איש (למרות שאני בטוח שחייב לחתור לפיתרון ולא לפתור את זה ב'בשבת זה הכי נוח', ולא מסיבת האוהדים אלא מפני שיש כאן פגיעה בחופש העיסוק על רקע דתי באופן גורף בפני מי ששומר שבת. חילול שבת לא רלוונטי וקשור מהותית לכדורגל) אני לא מאמין בכפייה ובכל מקרה אני לא מאמין בהידברות כמו שנערכת פה מעל הבמה הזאת. פנטיזם ושמרנות חילונית קשה לא פחות ובמקרים מסוימים יותר מפנטיזם ושמרנות דתית וזה בדיוק מה שקרה פה עם רוב המגיבים).

אגב, מספיק עם מניפולצית ה'רגשי' בה כל אחד משייך לעצמו את הכינויים המועדפים עליו. מעבר לכך שזה ילדותי זה פשוט לא עובד

איציק 23 באוגוסט 2015

אין שום מניפולציה, אם התחלת עם פנטיות, חשבתי שראוי להמשיך ולרדד הלאה. אין לי בעיה עם דעתך, ללא קשר להסכמתי אליה. רק מרגע שהבעת אותה פתחת דיון שלם על אי רצונך להשתתף בדיון. זה נראה לי מוזר ומשעשע כאחד.
שחהיה לך המשך יום נפלא.

אנדר 23 באוגוסט 2015

לא ממש מעניין אותי מה משעשע אותך איציק, אבל ניחא. אני לא פתחתי דיון, אני הבעתי את דעתי. זה שיש מס' מגיבים שלא מסוגלים לדלג זו לא בעיה שלי. יום נהדר גם לך ידידי

איציק 23 באוגוסט 2015

זה משעשע לקרוא שאני ידידך ובו זמנית לא מעניין אותך מה משעשע אותי. אותי מענייין מה משעשע את ידידי.
נ.ב.: זו התממות לכתוב תגובה ולהאשים אחרים שלא התאפקו והגיבו. ברגע שהגבת, פתחת דיון, ומי שרוצה מצטרף אליו.

אנדר 23 באוגוסט 2015

אני דווקא לא מסכים איתך לגבי השעשוע. 'ידידי' זה אומר שלפחות פה בדה-באזר אני נהנה לקרוא חלק מהתגובות שלך (לצערי בחלקים הקשורים לדת הבעיה שלי היא לא עם הדעה השונה שלך אלא עם התפיסה כלפי הדתיים שהיא די כוללנית), זה אומר שאני באופן כללי שמח כשיוצא לנו לשוחח אבל מפה ועד להתעניין במה משעשע אותך….

מפריע לך שכתבתי 'ידידי' ?

איציק 23 באוגוסט 2015

ממש לא.
לגבי טענת הכוללניות אני לא יודע על מה היא מתבססת. אני לא מוחמה לזרמים ביהדות, אך הדעה שלי לא נצרכת בכך.

אנדר 23 באוגוסט 2015

ואותי מרתק למה אתה הראשון שקפץ לאמבטיה הרותחת (ואפילו לא תבין את המטאפורה ואני לא אטרח לסבר את אוזנך האטומה ממילא)

אנדר 23 באוגוסט 2015

*את הרפרנס

אהד 23 באוגוסט 2015

המשעשע הוא שאני כן מכיר את הרפרנס (גם כי בניגוד למה שאתה חושב, אני כן מגיע מבית מאמין). אבל לא נורא, העיקר שהתנשאת.

אנדר 23 באוגוסט 2015

אבל זה לא יוחס אליך, ויש לכך אפילו שתי עדויות.

א : אתה לא הראשון שהגיב

ב: לפי סדר השירשור זה בבירור מיועד למשה

אני לא מבין, אתה עד כדי כך מאמין גדול בהתנצחות לשם התנצחות שאתה לא טורח לבדוק ?

אשרי המאמין

אהד 23 באוגוסט 2015

כזה אני, מתנצח למען ההתנצחות. בכל מקרה, עדיין התנשאת.

משה 23 באוגוסט 2015

אטום…לא לגיטימי…אתה ממש שיא האינטיליגנציה האינטרנטית, סוג של בינה עליונה שמחלקת לי גם ציונים. אין לי רצון להיכנס לדיון או ויכוח עם טמבל מתנשא כמוך.

אנדר 23 באוגוסט 2015

הורס אותי, רגשי נחיתות של אנשים. יום טוב

אנדר 23 באוגוסט 2015

אגב, מראש לא היינו אמורים להיכנס לדיון, הדעה והרצון שלך לא רלוונטיים. תמשיך להשפריץ שינאה ולקוות שילטפו אותך

משה 23 באוגוסט 2015

אתה אתנחתא קומית באמצע יום עבודה.

עידן. 23 באוגוסט 2015

אנדר- לא השתתפתי בדיון שהתפתח כאן (למרות שיש לי דעה מוצקה בנושא), פשוט כי גם אני כבר התעייפתי מויכוחים אינטרנטיים אינסופיים.

איתך היו לי כמה ויכחים בעבר ואפילו שהצלחת להכעיס אותי לא פעם, דווקא זכור לי שהתנהלת באופן מכובד ופתוח לדיון (בעיקר זכור לי וסלח לי אם אני לא מצטט במדויק, שמאוד היה חשוב לך למצוא "היכן אנחנו נפגשים ומה מאחד אותנו" כבני אותו עם, הנמצאים בצדדים שונים ברוב תחומי החיים).

לצערי מצאתי שהתגובה שלך כאן היא מאוד לא ראויה, מתנשאת ואפילו שטופת שנאה (בקיצור ובאופן אירוני משהו, כל מה שאתה יוצא נגדו).

בדיון שהתפתח כאן רוב מוחלט של המגיבים הביע את עמדתו האישית בנושא טעון, דאג לנמק אותה וניהל ויכוח עם העמדה של אלפסי באופן מכובד ומכבד. אתה יכול שלא להסכים עם העמדות שהוצגו, אתה גם יכול להצטרף לדיון תוך מתן "שני הסנט" שלך בנושא. אבל לבוא ולהשתלח בבוטות ובאופן מכליל במרבית המגיבים כאן, תוך סירוב לנמק העמדה שלך (בגישת "אני טוב מידי לדיון הזה"), זו כבר דמגוגיה במיטבה.

אנדר 23 באוגוסט 2015

עידן, אתה זכור לי היטב (לחיוב, היה לי העונג לשוחח איתך אז) ושמח לקרוא תגובה ממך, גם אם היא מוטה מאוד בעיני. אז אתה אומר שקראת מדגמית (או יותר) תגובות מהפוסט, והתגובה שלי היא שטופת שינאה, מתנשאת ומשתלחת? יודע מה… גם אם אסכים איתך (ואני לא) זו רק מראה למה שהוצג פה אז למה להתפלא ?

כבר כתבתי מדוע אין טעם לתת את ה'שני סנט' שלי בנושא ב'דיון' כזה.

shadow 23 באוגוסט 2015

איך מסתדרים יהודים מאמינים מחוץ לישראל?

רפאל 23 באוגוסט 2015

בשבת הם הולכים לבית כנסת, בראשון לאמסטרדם ארינה או משחק חוץ.
ככה הם מסתדרים.

shadow 24 באוגוסט 2015

ולא מפריע להם כל התחבורה הציבורית בשבת וזה שהכל פתוח וכל הילדות החשופות?

פו 23 באוגוסט 2015

*לפחות בקרב יהודי ארגנטינה (קרוב לחצי מיליון איש)
מסתדרים ככה שמי שמעוניין לעסוק בספורט באופן מקצועני מבין שהוא עלול לעסוק בכך (לפרנסתו) בשבת/ערבי שישי ומתמודד עם זה.
מי שלא מוכן לעסוק בכך בשבת מבין שהוא לא יכול לעסוק בספורט מקצועני ועובר לעסוק לפרנסתו בתחום אחר.

ר.בקצה 23 באוגוסט 2015

חצי מיליון?
צמצם בחצי…

אלעד 23 באוגוסט 2015

אני לא הולך בד"כ למגרשי הכדורגל, אז אני לא קהל היעד. אבל אתרום שני סנט לנושא – אתמול כן הלכתי (לסמי עופר). לקחתי את בני בן ה-5. המשחק התחיל ב-20:00. ב-20:30 הוא כבר היה גמור מעייפות. שלא לדבר על העייפות שלי היום בתחילת יום העבודה.
כדורגל צריך להיות משוחק בשעות נוחות לכל המשפחה. בישראל הימים היחידים המאפשרים שעות אלו הם שישי ושבת. כמובן לא ב-20:00, אלא יותר לכיוון 17:00. מתי ישחקו באמצע שבוע בשעות כאלו?

היסטוריון של ספורט 23 באוגוסט 2015

קראתי את המאמר וחלר ניכר מהתגובות .
כמה הערות.
1. לצערי רובכם הפכתם כאן את היוצרות ובמקום כפייה "חילונית " טענתם לכפייה דתית ברשותכם אבקש לעשות קצת סדר על מנת שאולי זה יסבר את האוזן.
א. לא מדובר במקבל השרות אלא במספק השרות.
לצורך העניין מקבל השירות הוא הצופה ומספק השירות הוא ספורטאי.
עכשיו אם מישהו היה עותר כי הוא היה רוצה לראות את המשחקים והוא לא יכול ולכן מבקש שישוחקו במוצ"ש זו כפייה דתית .
אבל כאן העותרים הם לא הדתיים בכלל אלא הכדורגלנים שלמעשה מאלצים אותם לשחק בניגוד לרצונם בגלל איזה שהוא זכיין .
(שנדבר בו בהרחבה מאוחר יותר ).

ב. בכל זאת נניח מדובר במיעוט זניח (כמו למשל הסייף פירליך שעתר בזמנו כנגד קיום תחרות סייף בשבת ).
הייתי אומר יש כאן דילמה כי מצד אחד אותו מיעוט לא יוכל לממש את זכותו לשחק כי זה מתנגש לו עם חופש הדת.
אבל כאן אנו מדברים על מאסה גדולה ויוצאת דופן של ספורטאים (לפי הידוע בין 30 אחוז ליותר מ 50 אחוז מהכדורגלנים ליגה זו ).
כאן לא מדובר במיעוט זניח אלא ברצון כולל
ג. תוסיפו לכך את המציאות של השנים האחרונות בה המשחקים שוחקו ביום שישי ותקבלו ניסיון של זכיין לשנות ברגל גסה את כללי המשחק .

2. בואו נדבר קצת על הזכיין ועל כל " המסביב " .

ובכן הזכיין הוא ערוץ הספורט שמנצל את הבמה ואת חבריו לתקשורת בכדי להציג מצג שווא ולתקוף באופן חסר רסן את מי שזכאי על פי חופש הדת לבקש לא לשחק ביום הקדוש לו (יום חוקי אגב ).
אבקש להציג מספר שאלות.
א. כמה שילם הזכיין על זכויות השידור ?
ב. כמה תקבל על זכויות אלו קבוצת ליגה לאומית ממוצעת ?
ג. האם היו הצעות אלטרנטיביות למכרז זה ?
סדרת השאלות הללו חשובה בשביל לדעת האם באמת הזכיין הוא בלעדי וכמה בכלל מקבלת הקבוצה בשביל שהוא יוכל לבצע שינוי דרסטי שכזה.
אבל אלו שאלות קטנות.
השאלות הגדולות הם
ד. האם באמת הזכיין זכאי לשלוט בלוח המשחקים ?
עזבו רגע שאלות שנוגעות לדת ומדינה ותנסו לחשוב רגע על רוח הספורט .
אם לא נגביל את הזכיין נוכל לקבל תוצאות אבסורדיות של לוח משחקים לא ספורטיבי (נניח קבוצה שתשחק בליגה האירופאית ביום חמישי והזכיין יתעקש שתשחק בשבת בגלל הרייטינג ).
בנוסף שכל אחד ישאל עצמו האם זה שיש זכיין אומר שהוא יכול להחליט לשדר מתי שהוא רוצה ? כן נניח יום הזיכרון ויום השואה ….ואם תטענו שזה בניגוד לחוק ….אז מה ההבדל בין זה לחוק השבת (זה חוק וזה חוק….אלא הראשון חוק מובן לכם והשני לא….כי אינכם דתיים ופחות רגישים ….אז מה לכם כי תלינו על החרדי שלא עומד ביום הזיכרון ? וחס וחלילה שישתמע מכך שאני מסכים על לזלזל ביום הזיכרון ויום השואה ).

בקיצור לתת לזכיין את הזכות בלוח המשחקים זה אפשרי אך לא פשוט בכלל .

ה. האם הזכיין ערך סקרים וראה הבדלים בין המשחק ביום שישי לשבת ? אם כן שיראה נא את הסקר ?
ונפרט קצת יותר .
ראשית הסברא הפשוטה אומרת שדווקא ביום שישי יש הצדקה לליגה הזו ….לפחות מבחינת רייטינג .
שכן יום שבת הליגה עומדת לתחרות עם ליגת העל ועם משחקים מרכזיים בכל יתר ליגות אירופה הגדולות (הגרמנית ,האנגלית ומשחקים בודדים מליגות ספרד /איטליה ) …לא נראה לי שדווקא אז משחק ליגה לאומית יזכה לרייטיניג גבוה יותר מיום שישי או כל יום אחר.

שנית : למה בכלל הליגה עברה לפני שנים מספר ליום שישי (ובהמשך לשני ) אם לא בגלל הרצון להפריד אותה מהליגה הראשית ?
ולכן זה מעורר חשש רב שאין כאן שיקול אמיתי של רייטינג אלא של משהו אחר שעוד מעט ניגע בו …אבל אדרבא שערוץ הספורט ייספר בדיוק מה כתוב בסקר שהוא ערך (וכמובן איך הסקר נערך ).

תחושתי לפחות היא שהסיבה היא לא עניינית לציבור הרחב .
כפי שכבר כתבתי ערוץ הספורט איבד את כל הנכסים המשמעותיים שלו בכל הנוגע לספורט בסוף השבוע.(קרי השבת ).
הרי ליגת העל ממזמן לא אצלו (למעט תכנית סיכום המחזור ) ,הליגה האנגלית גם כן כבר ממזמן לא כאן ….והנה גם הליגה הספרדית של מסי ורונאלדו עברה ידיים ….בניסיון נואש להישאר רלוונטי מנסה ערוץ הספורט לשווק מוצר (ירוד יש לומר ) ביום השבת….

3. השימוש והבמה שעושה הזכיין בערוץ התקשורת שבידו (ובחבריו העיתונאים ).
הזכיין אמנם מתחיל כל כתבה בנושא כך "גילוי נאות אנו הזכיין "
אבל הוא מטיח בשחקנים כל מיני הטחות .
למשל
א. אתם כפויי טובה (כשערוץ הספורט יספר לנו כמה קבוצה מקבלת מהשידורים וכמה הייתה מקבלת בלעדיו נדע אם הוא צודק ).
ב. חמור מכך אתם צבועים הרי הם תקבלו הצעות מליגת העל תשחקו בשבת …וגם כך שיחקתם במשחקים שגלשו לשבת.
ג. כן הוא בא בטענות לשחקנים מליגת העל שהביאו תמיכה בחבריהם מהליגה הלאומית ….למרות שהם (שחקני ליגת העל ) משחקים בשבת.
אבקש להגיב בקצרה לטענות אלו .
1. אני הייתי מציע לאפשר לקבוצות להשתחרר מן החוזה…אני מניח שאם הסעיף הזה של יום שבת היה מופיע מראש הרבה קבוצות והרבה שחקנים היו מוכנים לוותר על כמה שקלים ובתנאי שלא לשחק בשבת.

2. בעניין הצעות מליגת העל אז מעבר לכך שיש לשחקנים קייס רציני (על ידי השופטת…) הרי שלא ניתן להאשים את כל הכדורגלנים כמקשה אחת בהאשמה שכזו (ייתכן ששחקן כזה או אחר היה מסתנוור מאד כסף ולא עומד בניסיון של עצמו …אבל מכאן אמירות חסרות בסיס של פרימו שהם היו משחקים גם ביום כיפור המרחק רחוק מאד ).

3. גלישת השבת : זו טענה שלדעתי נובעת מבורות שכן יש בהלכה זמן שנקרא תוספת שבת …שהוא בערך 72 דקות מזמן כניסת השבת לפי הלוחות.
בפרק הזמן הזה עדיף כמובן לפי ההלכה לשמור את השבת זה ראוי מאד לכל שומר שבת…יחד עם זאת הרבה אנשים לא עומדים בזמן זה ומקיימים תוספת שבת יותר מצומצמת ….זה עדיין לא עושה אותם מחללי שבת.
אני עצמי שומר שבת אבל לא תמיד מצליח לשמור גם על התוספת שבת …..בקיצור זו דמגוגיה במקרה הרע או בורות במקרה הטוב.

סיכומו של דבר הייתי מציע נוסחה כזו .
כפייה דתית היא בהגדרה (שאני המצאתי ) אתה (החילוני ) אל תעשה משהו כי מה שאתה עושה מפריע לי (הדתי ).
וזה כולל תחבורה בשבת וכו' .(למרות שזה שטחי כי יש מה שנקרא פגיעה ברגשות…שאם לא כן הרי יגיד לך החרדי באותו האופן אל תיפגע מכך שאיני מתייחס לצפירה….וזה מקומם מאד לפחות אותי ).

לעומת זאת אם אני לא עושה משהו כי זה פוגע בי זה נכלל בחופש הדת (וזה המקרה כאן …גם כאן אני מסכים שזה שטחי מדי כי לא כל אחד יהפוך לבדו את העולם ..כמו למשל אותן סייף /שחיין בודד שעתר למנוע תחרות בשבת (ושוב אני מבין את הסייף /שחיין ןבמידת מה מסכים איתו) .
אבל כשמדובר בכזו מאסה משמעותית (ליגה לאומית) זה עומד בעיקרון חופש הדת ולא כפייה דתית.

אהד 23 באוגוסט 2015

אתה קצת מערבב מונחים. כפייה חילונית זה כשאני מונע מאדם דתי לקיים מצווה או כשאני מכריח אותו לעבור על איסור. זה לא המקרה כאן! אף אחד לא מונע מאבי איבגי וחבריו (סלח לי, אבל לא ברור לי מאיפה הבאת את המספר 50% מהכדורגלנים) לשמור שבת. הרצון שלו לעשות זאת מתנגש עם הרצון שלו להתפרנס מכדורגל. בעולם אידיאלי, איבגי היה צריך להחליט מה חשוב יותר מבחינתו. לצערי, זה לא עולם אידיאלי והוא פשוט החליט להכריח את כולם לא לשחק בשבת.
כפייה דתית זה כשמאלצים אדם חילוני לקיים או להישמע למצווה או איסור דתי. זה מה שאיבגי עושה. מונע מאיתנו לצרוך כדורגל בשבת בשל העדפותיו.
לגבי "שינוי החוקים" במעבר בין שישי לשבת – אין פה עניין של הסתמכות. כשגדלנו כל אחד ידע שכדי לשחק כדורגל מקצועני הוא יצטרך לחלל שבת. גם איבגי וחבריו, אז במשך כמה שנים הוא הרוויח מהמעבר לשישי, אבל זה לא שהוא בנה עליו.
מה הכוונה בספקי השירות? אם זו הבחירה שלהם, מדוע ניר ברקת רוצה לסגור עכשיו מרכולים בירושלים? והאם עושים הצבעה דמוקרטית של הרוב קובע או לא? זו ראייה קצת פשטנית.
לגבי עניין הזכיינית, קודם כל לא ברור האם דעתך הייתה משתנה לא טעמיה היו זכים וצחים כשלג. אני מניח שלא, כך שלא מבין את ההתעסקות המיותרת בזה. בכל מקרה, גם אם הטעם שמנית הוא נכון, זה עדיין יכול להסביר מדוע עדיף דווקא לקבוצות הלאומית לשחק בשבת – בגלל שערוץ הספורט צריך למלא את המשבצת באותו היום, הוא יהיה מוכן לשלם יותר עבור זכויות השידור.

היסטוריון של ספורט 23 באוגוסט 2015

סליחה אבל מי שמערבב מונחים זה אתה.
עייפתי אבל בקצרה.
זו לא בעיה של איבגי מול כולם חצי מהליגה רוצה לשחק ביום שישי שמעתי זאת מכמה אנשי כדורגל .
להגיד אמירה שאתה יכול לבחור בשבת אבל לא בכדורגל זה לכרות את הענף כולו ( לא הכדורגל אלא הקיום ).
כי מחר תכריח כל אחד להתפרנס או לשתוק ….
אדם יכול וצריך להתפרנס במדינה מבלי שיכריחו אותו לפגוע בדתו.
בעניין ערוץ הספורט גם אינך מדייק כי למרות שעקרונית אני תומך בתרבות בה יתאפשר שכל אירועי הספורט לא יתקיימו בשבת ( לא משם סיבה דתית דווקא אלא משום שוויון הזדמנויות .)
אני מבין שבלתי אפשרי לשנות תרבות זאת כרגע ולכן אני לא תומך במהלך שיגרום לשינוי רדיקלי בליגת העל כרגע.
אשר לזכיין באתי לומר כי צריך נקודת איזון או סיבה מאד מיוחדת לבצע שינוי משמעותי שכזה.
והזכיין מנסה להוליך אותנו בקש כאילו המשמעות של משחק בשבת תהיה כזו אקוטית .
במקרה ראיתי הרבה תוכניות ספורט השבוע וההתקוששות של פרימו כאילו המשחק בשבת ייתן להם במה הצחיקה אותי מאד …כי אין יום שהמשחק של הליגה הלאומית יביא יותר מכמה שברירי אחוז של רייטיניג.

shadow 24 באוגוסט 2015

אף אחד לא מכריח אותו להתפרנס מכדורגל בשבת. הוא יכול להתפרנס מכל דבר אחר.
רוב האנשים במדינה לא מתפרנסים מכדורגל.

פרימו או לא דוגמא לכלום ושימוש בטיעונים שלו רק מחליש את העמדה שלך.

היסטוריון של ספורט 24 באוגוסט 2015

היום זה כדורגל ומחר זה למכור בקניון …אתה לא יכול להגיד למישהו ממה להתפרנס.
והכי חשוב אתם נטפלים משום מה לאיבגי ומתעלמים מהעובדה ש30-50 אחוז לא רוצים לשחק בשבת .

בן ג 24 באוגוסט 2015

בתור אדם חילוני לחלוטין, לשחק בשבת באופן רשמי וממוסד זו סוג של כפייה חילונית במדינה כמו שלנו.

זה פשוט לא לתת לאזרחי המדינה לשלב את חופש העיסוק ואת חופש הדת.
זה פשוט להגיד לכל הדתיים- אתם מאמינים באלוהים ומרוצים לקיים מצוות? אז תוותרו על חלומכם להיות כדורגלנים מקצועיים .

אם צריך לבחור בין כמות הצופים/הכנסות הזכיין/ תרבות הכדורגל בשבתות לבין ליצור הזדמנות לכל שומרי השבת במדינה להיות כדורגלנים- הבחירה הנכונה לדעתי חייבת להיות שוויון ההזדמנויות.

איציק 24 באוגוסט 2015

יש להם הזדמנות והם מבחירה החליטו לא לממש אותה, ולבחור במימוש האלוהים. זכותם, ואנו מכבדים את חופש הדת ולא מחייבים אותם לבחור בכדורגל.

shadow 24 באוגוסט 2015

אתה חילוני כמו שאני בודהיסט הודי

בן ג 24 באוגוסט 2015

איציק- וודאי שזו פגיעה. אתה מתנה את יכולתם להתפרנס בכדורגל בזה שלא יוכלו להתמקצע )או לחלום להתמקצע( בזה שיוותרו על אמונתם הדתית ומתעלם מהעובדה שניתן לשחק כדורגל גם ביום שהוא לא שבת ובכך לא לוותר הן על חופש העיסוק והן על חופש הדת.

לנו החילונים לעומת זאת, ולא משנה באיזה יום ישוחקו המשחקים, יינתן גם חופש העיסוק וגם החופש מדת. אף אחד לא כופה עלינו שום דבר.
שוב, אם שמים לרגע על מאזניים את העובדה שציבור שלם לא יכול ראות ולשחק כדורגל מקצועימקצוענים רק בגלל שבחר לקיים מצוות

קשקשן בקומקום 24 בספטמבר 2015

איכשהו תמיד ההתחשבות וההתקרבות הנדרשת היא חד כיוונית…

ביום שאיזה דתי יגיד שהוא מוכן לנהוג בשבת בשביל שעולה חדש עני זקן מפתח תקוה יוכל לבלות את ארוחת שישי בערב עם הבת שלו שגרה בבת ים (זה לא מצוה?)…נדבר

Comments closed