נמסיס

האוסטרלים שוב השפילו את האנגלים

CQa7P_wVAAAX5OK

יש לי חבר טוב שמשחק רוגבי חובבני וניסיתי להבין ממנו קצת על המשחק. "זה הרבה יותר קרוב לכדורגל מאשר לפוטבול אמריקאי" הייתה אחת הדרכים שלו להסביר לי את עקרונות המשחק. בשבוע שעבר, אחרי שראיתי את אנגליה מפסידה בשלומיאליות לווילס, רשמתי לו שאני מבין בדיוק על מה דיבר כשאמר שרוגבי דומה לכדורגל.

ארבע שנים התגוררתי באנגליה, מה שממש לא הופך אותי למומחה למנטליות האנגלית, אבל סיפק לי מעט תובנות. אחת מהן היא, שלפחות בכל מה שקשור לספורט, יש דמיון מפליא ולא מוסבר, לאור ההתנסות ההיסטורית המאוד שונה של העמים, בין האנגלים לבינינו הישראלים. הכול נע בתזזיתיות בין היסטריה לטרגדיה. פרופורציות זה לחלשים.

ראיתי את פניו של המאמן האנגלי, סטיוארט לנקסטר, כאשר כבר היה ברור שאנגליה בדרך לתבוסה. ומה אומר לכם?! אם אני אחד מבני משפחתו אני לא משאיר אותו לבד עם עצמו בימים הקרובים.

בהמשך ההתכתבות עם אותו חבר בשבוע שעבר הבנתי ממנו שכעת האנגלים מוכרחים לנצח את האוסטרלים כדי לשרוד בטורניר. השבתי לו שאם הייתי בקטע של הימורים הייתי שם הרבה כסף על האוסטרלים גם בלי לדעת אפילו מהם יחסי הכוחות. זה כי הם פשוט חזקים פי אלף מנטלית מהאנגלים בכל ספורט.

ליריבות הספורטיבית בין אנגליה לאוסטרליה התוודעתי בתקופה בה חיית בממלכה. בייחוד דרך סידרת הקריקט הדו-שנתית – ה"אשז". אני זוכר שבאותה תקופה היה לאוסטרלים קפטן בשם ריקי פונטינג ושעשע אותי לראות איך הוא מצליח שוב ושוב להוציא את האנגלים מדעתם תוך מלחמה פסיכולוגית מאוד לא מתוחכמת. מה שהזכיר לי את פרנק ארוק האגדי, מאמן נבחרת הכדורגל האוסטרלית בשנות השמונים, שהילך עלינו אימים עם הצהרות הזויות כגון "שלמה קירט הוא השחקן הכי מסוכן בנבחרת ישראל".

לא קשה להבין למה האוסטרלים מצליחים להוציא את האנגלים משלוותם פעם אחר פעם וליצור לעצמם יתרון מנטלי עצום. מספיק לראות את השחקנים ואפילו האוהדים האוסטרלים ביציע. שפת הגוף שלהם משדרת נינוחות וביטחון עצמי. הם נראים כאילו הם נהנים מהחיים, בעוד שפת הגוף של האנגלים משדרת שעבורם זו מעמסה כבדה מנשוא.

אולי זה קשור בעובדה שעבור האנגלים כל אירוע ספורט משמעותי הוא "הקרב על…", מלחמה עם…" והאוסטרלים פשוט באים לנצח. יכול להיות שככה זה כשההיסטוריה שלך רוויה באמת במלחמות עקובות מדם עם השכנים הקרובים. עם כל הכבוד לאופן שבו האוסטרלים לוקחים את החיים בסבבה, קל יותר לעשות את זה כשהצרה הכי גדולה שלך זה שיש לך יותר מדי שטח שאין מה לעשות איתו.

כאמור, אני מבין מעט מאוד ברוגבי, אבל אני קורא אצל רונן דורפן שהחולשה המקצועית המרכזית של האנגלים זה שהמשחק שלהם שמרני ומיושן. ובכן, גם זה מוכר לי מהיכן שהוא…

מבחינה מנטלית זה לא מפליא. במצבים של חוסר ביטחון אתה נשען על הבטוח והמוכר. תמיד הפתיע אותי הדיסוננס הזה שנדמה שקיים אצל האנגלים בין ההתנשאות מצד אחד, לבין חוסר ביטחון מצד שני. זה מתבטא אפילו בדברים פשוטים, כמו העובדה שהם מסיימים כמעט כל משפט ב"הלא כן?" ("?It's a beautiful day, isn't it")

במשחק נגד ווילס לאנגלים הייתה הזדמנות להשוות בשניות הסיום באמצעות בעיטה לשער. אבל הם בחרו ללכת על טריי והפסידו את המשחק. אתמול, במצב של 20-10 בדקות הסיום, הם עשו בדיוק הפוך – בעטו לשער וצימקו ל-20-13, במקום לנסות ללכת על טריי ולהפוך את המשחק לצמוד הרבה יותר.

פעם הייתי אוהד שרוף של האנגלים, במיוחד בכדורגל. משהו בלוזריות שלהם היה רומנטי בעיני. כיום, כפי שוודאי שמתם לב, זה בעיקר משעשע אותי.

יחד עם זאת, כמה טוב שיש אותם. באמת. תמיד הסיפור הכי טוב שיש. היחידים שמסוגלים לגרום לי להיות מרותק לקריקט ורוגבי.

הדרבי של מדריד - נמרוד איתן
ליגת שוקי ההון - יוגה, פוטין, ג'ורדי

23 Comments

יהושע פרוע 4 באוקטובר 2015

מדויק. מעולה. אני כלכך מקנא באוסטרלים – אין בהם טיפת פחד

אליעזר והגזר 4 באוקטובר 2015

יש איזה משחק כדור שהאנגלים המציאו שהאוסטרלים לא טובים מהם מלבד כדורגל? גם בכדורגל הפערים הצטמטמו, ואני כבר לא בטוח שהאנגלים טובים יותר, במיוחד עם הנבחרת הנוכחית.

משה 4 באוקטובר 2015

בעשור האחרון באשז האנגלים מובילים 5:3. האוסטרלים לא ניצחו באנגליה מאז 2001, רוב התקופה הזו עם פונטינג כקפטן.

אליעזר והגזר 4 באוקטובר 2015

ועדיין אם אני לא טועה באליפות העולם האחרונה אוסטרליה זכתה בתואר החמישי שלה בעוד שהאנגלים עפו בשלב הבתים.
אבל אני לא יודע שום כלום בקירקט ומסתמך על סמך כתבות שקראתי באינטרנט.

שלמה 4 באוקטובר 2015

האוסטרלים טובים גם במלחמות אמיתיות, יש לא מעט עדויות של משתתפים במלחמות (לא אוסטרלים) שטוענים שהחיילים האוסטרלים היו החיילים הטובים ביותר עם המנטליות החזקה ביותר.

איציק אלפסי 4 באוקטובר 2015

לא מפתיע אותי לשמוע את זה

שלמה 4 באוקטובר 2015

*(העדויות הן ממלחמת העולם הראשונה והשנייה)

אסף המושבניק 4 באוקטובר 2015

ברמת החייל הבודד זה בוודאי נכון. האוסטרלים ןהניו זילנדים נלחמו בגליפולי וגם בא"י. היו כוחות מצטיינים.

אמנם צריך לזכור שיש כאן עניין של מכנה משותף נמוך. בזמן שבאנגליה אחוז המתגייסים היה גבוה מאוד בסופו של דבר, בקולוניות ובטריטוריות התגייסו פחות אנשים וסביר שהחיילים שהתגייסו היו יותר בעלי ניסיון ורקע וכישרון צבאי מהחיים האנגלי או אפילו הבריטי הממוצע. (למרות שגם הסקוטים נחשבים חיילים מצטיינים)

Ljos 4 באוקטובר 2015

ועדיין, מדובר בצבא היחיד שאני יודע עליו שהפסיד במלחמה לציפורים (מלחמת האמו הגדולה, 1932).

משה 4 באוקטובר 2015

אני מסכים עם הניתוח שלך. אצל האנגלים יש תמהיל מוזר של שחצנות מעורבת עם חוסר ביטחון כך שהם מצד אחד לא מתאימים את עצמם להתקדמות בעולם (למרות שקאפלו ואריקסון היו ניסיון כזה שכשל ) ומצד שני מצפים לכישלון שמגיע (ועדיין מופתעים ).

בני תבורי 4 באוקטובר 2015

אני עדיין מבכה את סיום המנדט בפלסטינה א"י….

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

לגמרי. מתי נפגשים לתה?

דורפן 4 באוקטובר 2015

יש גם צד שני. האומה הכושלת הזו שרק נדמה לה שהיא יודעת משהו ניצחה העונה בטור דה פראנס, בפורמולה 1, ראשונה באירופאיות באליפות העולם באתלטיקה, ראשונה מהאירופאיות באליפות העולם בשחיה ושלישית במשחקים האולימפיים האחרונים.

יש כנראה שינוי במפת הספורט האנגלי לספורט יותר אישי.

הדמיון בין ראגבי לכדורגל נגמר בשמרנות. בכדורגל המחסום הגדול הוא ליגה מקומית מצליחה כלכלית שמונעת את התפתחות השחקן האנגלי ולאיש אין בעיה עם זה. הם נהנים מהפרמייר ליג. ובראגבי שום נבחרת בחצי הכדור הצפוני לא טובה כמו חצי הכדור הדרומי. זה כמו להאשים נבחרת אסיאתית שהיא לא ברמה של אירופה.

מאנו 4 באוקטובר 2015

רוסיה נחשבת אירופאית, והיא לפני הבריטים בטבלת המדליות. וחוצמזה, חלק לא מבוטל מהמדליות הבריטיות באליפות העולם האחרונה בשחייה הושגו במקצועות זניחים של קפיצה למים לסוגייה, ולא בשחייה.

איציק אלפסי 4 באוקטובר 2015

אני לא חושב שחוסר ההצלחה של הנבחרת האנגלית הוא בגלל הפרמייר ליג. אני לא רואה הבדל גדול בין ההישגים של נבחרת אנגליה לפני הקמת הפרמייר ליג ואחרי. הבעיה של הנבחרת האנגלית מאז ומעולם הייתה שבאנגליה לא גדלים מספיק שחקנים טובים ברמה עולמית ושמבחינה טקטית היא בפיגור מתמיד אחרי הנבחרות הגדולות באמת. וזה נכון עוד מאז שהונגריה הגיעה לוומבלי ב-1953 ונתנה להם שישייה.

מאנו 4 באוקטובר 2015

נכון מאוד

מאיר (חדש בשכונה) 4 באוקטובר 2015

נכון, ואני עוד זוכר שלפני שנת 1978, חשבו באנגליה כי הנבחרת נכשלת כי אין זרים בליגה , דבר שמביא לשמרנות, חוסר הפריה ואי יכולת ללמוד מהזרים. בגלל זה אישרו אז לראשונה להביא זרים….

תומר (הוותיק) 4 באוקטובר 2015

ויש דבר אחד שהם עושים ברמה אחת מעל כולם, מוזיקה!

מאנו 4 באוקטובר 2015

פחחחח

צור שפי 4 באוקטובר 2015

ג׳ין בורדו ממתק משובח.

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

אני רק הערה. ההחלטה ללכת על שלוש נקודות יחסית בטוחות ב 20-10 היתה נכונה. היה מספיק זמן לשחק. אנגליה היתה בסוג של קמבאק ולכן עדיף לצמצם למרחק של טריי ולהמשיך משם.

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

התחושה שלי היא שקיים פער גדול בתפישת המציאות הספורטיבית של האנגלים. הם אף פעם לא באמת היו הכי טובים. הם אפילו לא המציאו את המשחקים האלו (כדורגל, ראגבי, טניס ועוד). לכל המשחקים האלו היו גרסאות מוקדמות. האנגלים, בהיותם אנגלים, פשוט טובים ברגולציה. כלומר, הם ניסחו את החוקים וקבעו גופים לניהול. בגלל זזה הם חושבים שהם מולדת הספורט ולכן טובים בו. זו פשוט טעות.

רפאל זר 4 באוקטובר 2015

אם במשחק מול ווילס התחושה היתה שהאנגלים הפסידו פשוט בגלל שלוולשים היו ביצים יותר גדולות, המשחק מול אוסטרליה היה בעיקר ניצחון טקטי.
פעם ראשונה שאנגליה לא מגיעה לרבע, פעם ראשונה שהמארחת לא מגיעה לרבע.
אליפות מרתקת, עדיין לא הצלחתי לשים את האצבע מי יהיו הבני זונות שיפתיעו בחצי הגמר/וינצחו את השחורים. בטח הצפרדעים שקצת מתחת לרדאר כרגע..

Comments closed