"המשחק בין שתי המדינות הצלבניות"

למה באמת צריך היה לצפות מזידאן

1311

מהתגובות לפוסט שפרסמתי אמש אני מבין שלא הצלחתי להבהיר לגמרי את הנקודה אותה ביקשתי להעביר ולכן, ברשותכם, אנסה שוב:

אינני מצפה ואינני חושב שצריך שזידאן (וזידאן הוא באמת רק משל לאנשים שיכולה להיות להם השפעה על צעירים מוסלמים ברחבי העולם) יגנה את הטרור הג'יהאדיסטי. ממה שידוע לי על האיש אין לי שום סיבה להאמין בדבר מלבד העובדה שכמו כל אדם נורמטיבי הוא סולד ומזועזע מכך.

אבל לזידאן ודומיו כן יש תפקיד במלחמה של הציוויליזציה התרבותית באותם כוחות ימי ביניימיים.

הג'יהאד איננו צבא או מדינה, הוא גם איננו רק ארגון טרור. הג'יהאד הוא בראש ובראשונה רעיון.

ולכן זה לא משנה אם האויב הוא דאע"ש, אל קאעידה, או החמאס. לארגונים האלה יש כוח צבאי קטן שהמערב יכול להביס בקלות. הכוח האמיתי שלהם הוא ביכולת ללכוד את התודעה. ולכן המלחמה מולם היא בראש ובראשונה תודעתית.

מלחמה על התודעה של מוסלמים, בייחוד צעירים, ברחבי העולם. כי זה קהל היעד שאליו הם פונים.

הצעירים המוסלמים באירופה שמאמצים את האידיאולוגיה הג'יהאדיסטית לא עושים זאת מתוך ייאוש מתנאי חייהם. להיפך, פעמים רבות מדובר בכאלה שיש להם חיים לא רעים בכלל. הרבה יותר טובים מאלה שהיו להוריהם במדינות מהם הגיעו.

אבל כן מדובר באנשים שנמצאים בשולי החברה. לא מבחינה חומרית, כאמור, אלא מבחינת הזהות והשייכות.

כעת, רבות נאמר ונכתב, גם באכסניה זו, על החלק של המערב בעניין – כישלון הרב תרבותיות וכו'. אבל השורה התחתונה היא שכדי להשתלב צריך לא רק צד שירצה לשלב, אלא גם צד שירצה להשתלב. מי שמגיע לתרבות בעלת ערכים מסוימים ומעוניין לכפות עליה ערכים הפוכים לגמרי לא מחפש להשתלב. ולכן, מפעים ככל שזה יהיה, הוא גם לא מצליח להשתלב.

כך או כך, צעירים מוסלמים באירופה שמחפשים זהות ושייכות אותנטית מוצאים אותה כיום בג'יהאד. זה לא סתם שדאע"ש מדברים במושגים שנשמעים לאוזניים מערביות פרימיטיביים וארכאיים כמו "המשחק בין שתי המדינות הצלבניות". מושגים כאלו פורטים בדיוק על הנימים העמוקים ביותר של הזהות המוסלמית המודחקת של צעירים אירופאים שמרגישים ששכניהם הנוצרים נוהגים כלפיהם בצביעות והתנשאות.

ומכיוון שהג'יהאד הוא רעיון, צריך להילחם בו כמו שנלחמים ברעיונות: כמו שנלחמים, למשל, בגזענות נגד שחורים ובהכחשת שואה. צריך לקעקע כל מי שמביע צל צלה של תמיכה או אפילו הבנה לרעיון. גם אם זה עומד בסתירה לערכים ליברליים כמו חופש הביטוי. לעתים כדי להגן על הערכים שלך אתה צריך לפעול בדיוק בהפוך להם.

אבל סגירת מסגדים באירופה שמטיפים לג'יהאד וכליאת אימאמים שעושים זאת לא תפתור לבד את הבעיה. כדי לפתור אותה באמת מהשורש צריך להציג לצעירים המוסלמים זהות מוסלמית אחרת שתהווה מקור לתחושת שייכות לא פחות חזקה מזו של הג'יהאד.

וכאן נכנסים לתמונה גיבורי תרבות כמו זידאן שיכולים להציע זהות כזאת. לא על ידי הכחשת או הדחקת המוסלמיות שלהם. להיפך, על ידי הדגשתה.

באמצעות היותם מודל של מוסלמי ששומר על זהותו המוסלמית, בד בבד עם דבקות בערכים אנושיים אוניברסאליים של זכותו של כל אדם לחיות את חייו בהתאם לאורחותיו ואמונתו, בשלום ובשלווה.

כיום, עבור צעירים מוסלמים רבים באירופה, מי שמדבר בזכות אותם ערכים אוניברסאליים נתפס ככופר. כמי שמכר את נשמתו עבור מנעמי החיים המערביים. לעומת זאת, דאע"ש ודומיהם נתפסים ככאלה שמחזירים את הכבוד המוסלמי האבוד.

כעת, ייתכן שאנשים כמו זידאן אינם מעוניינים להוות מודל הזדהות מכל סוג שהוא ומעייניהם נתונים לעולמם הצר. אני מקבל בהקשר הזה את הערתו של רונן דורפן בתגובה לפוסט הקודם לפיה לא צריך לנדב אנשים להיות גיבורים.

יחד עם זאת, אני מסוגל רק לדמיין את התגובה (המוצדקת) של השחקנים המוסלמים בנבחרת צרפת אם היה קם פוליטיקאי שהיה קורא לא לכלול אותם בנבחרת בגלל היותם מוסלמים.

או אז סביר להניח שהיינו מגלים, שלפחות חלקם, דווקא כן דעתניים ויודעים לבטא היטב את תפיסת עולמם.

למוסלמים החיים במערב יש בדין את הזכות ליחס שווה ולכך שאמונתם תכובד. אבל באותה מידה בדיוק חלה עליהם החובה לפעול ככל אשר לאל ידם כנגד אלו שיוצאים בשמם כנגד אמונתו ואורחות חייו של מישהו אחר.

בדיוק כמו בדוגמא הנפלאה הזו:

Je Suis Lassana Diarra
טבק ומכבי, הולך טוב

54 Comments

דוד מירושלים 15 בנובמבר 2015

מסכים עם כל מילה

איציק 15 בנובמבר 2015

אני חושב שבשם הפלורליזם, חופש הדת והפולחן הקריבו המון ערכים אחרים. היה צריך לחייב כל מהגר לחנך את ילדיו במוסד שיקנה ערכים אוניברסלים, לא במקום האיסלם אבל לצד האיסלם כמשהו שהוא לפחת שווה לו. לא היה צריך לאפשר ךהם במוסדות פנאטיים תחת איצטלה של ערכים, דת ומסורת. מי שלא מוכן לכך צריך להיות מגורש חזרה לארץ מוצאו או כל ארץ אחרת. עלומר האזרחות צריכה להיות מותנת. אני מודע לכך שהרבה מניפולציות לא ראויות יכולות להעשות ורצון לשטיפת מח, ולכן חובה לעשות זאת בזהירות, אך זה עדיין עדיף על להפקיר את הכל לידי האיסלם הקיצוני.
לגבי ההערה שלך שהם היו דעתנים אם היו מביעים דעה נגד מוסלמים בנבחרת אך שותקים במצב הנוכחי. גם אני מצפה מהם שיקומו ויומרו דברם. גם אם הם לא רוצים להיות איקונים וסלברטאים (ורובם כנראה רוצים) הם כאלו. מצד שני, במקרה הראשון, להביע דעה נגד השתתפות מוסלמים בניבחרת זה פשוט. לא יאונה להם כל רע על הדברים.ביציאה נגד האיסלם הראדיקאלי הם עלולים לשלם בחייהם.

שמעון כסאח 15 בנובמבר 2015

"באמצעות היותם מודל של מוסלמי ששומר על זהותו המוסלמית, בד בבד עם דבקות בערכים אנושיים אוניברסאליים של זכותו של כל אדם לחיות את חייו בהתאם לאורחותיו ואמונתו, בשלום ובשלווה."

זה יפה אבל אתה מבקש מהאיסלאם להיות משהו אחר.
איסלאם אינו רק דת, הוא גם אידיאולוגיה וכזאת שגורסת שהיא העליונה ואף דת/אידאולוגיה אחרת אינה יכולה להתקיים לצידה, רק תחתיה, לכל אחד יש את הבחירה: להתאסלם או לחיות בהתאם לאמונתו *תחת* האיסלאם(בן-חסות) בהגבלות שהאיסלאם משית עליו.

הח'ליפות אינה המצאה של דעאש, היא דבר שמדברים עליו בכל מסגד בכל תפילת יום שישי.

KO 15 בנובמבר 2015

קשה לסמול להבין את זה. תבורי, דורפן, הפרשן ואחרים בכלל לא מבינים מה זה איסלם. הם חושבים שאלה רק הפאנאטיים או כמה פירושים קיצוניים. הם לא יודעים היסטוריה ולא מבינים שמוחמד עשה בדיוק מה שדאעש עושים. הם לא קראו עם השבאטים היהודיים בערב הסעודית שמוחמד השמיד בעצמו.

איסלם זו אדיולוגיה שחייבת להיות מושמדת.

יוני 15 בנובמבר 2015

גם דוד המלך היה עורף ראשים ומציגם לראווה. לאי סלאם אין פטנט רשום על אלימות. רומאים, מונגולים, סינים, צרפתים אפילו הולנדים באינדונזיה, ידעו לטבוח יפה במי שצריך.
יש מיליארד מוסלמים, רק פרומיל מהם ג׳יהאדיסטים.

הפרשן 15 בנובמבר 2015

טוב, הבעיה כאן היא שאתה חושב שהינך מומחה בתולדות האיסלאם ובאידאולוגיה שלו.
אתה בטח יודע אם כן שלפי הספר הכי קדוש אצל המוסלמים אחרי הקוראן שמאגד בתוכו את הציטוטים\מצוות\אירועים בחייו של נביא האיסלאם, סחיח בוח'ארי, הנביא מת כאשר השריון שלו היה מופקד אצל שכן יהודי בתמורה לקצת קמח. מה שאומר שעד יומו האחרון היו יהודים בבירת האיסלאם ונביא האיסלאם סחר איתם. בנוסף לפי האיסלאם, הנוצרים והיהודים ככלל הם "אהל ד'מה", ואסור להכריח אותם להמיר את דתם. זה ברמת האדאולוגיה האיסלאמית.

מה שקרה עם חלק מהשבטים היהודים לפי האיסלאם הוא שהם בגדו בברית שהייתה בינם לבין המוסלמים, ובכך היה להכחיד את המוסלמים שגרו איתם בעיר 'מדינה', ועל כן היה העונש שלהם, שבכמה מקורות איסלאמיים היה עונש לפי ההלכה היהודית. אתה יכול להסכים עם זה או לא, אבל זה מה שהמוסלמים מאמינים בו. כך שהעונש לא היה בגלל היותם יהודים, אלא בגלל הפרת ברית והשתתפות בקונספירציה לחיסול הנביא ושאר המוסלמים איתו.

אתה בטוח ידעת את זה, אדוני המומחה. ושוב אני לא נכנס לויכוח היסטורי, אני מציין את מה שהמוסלמים מאמינים וממה האידאולוגיה שלהם נגזרת בעניין הזה.

וכמובן שאחרי שבהנו עד כמה אתה בקי באדאולוגיה האיסלאמית, אני מפנה אותך לאדאולוגיה התנ"כית- בטח תמצא מטעמים אדאולוגיים נאורים גם שם.

אדם 16 בנובמבר 2015

תרשה לי לחלוק עליך. הידע שצברת על האיסלם הוא ידע שמייפה את ההיסטוריה של האיסלם. ישנם 24 פסוקים הקוראים להילחם בכופרים בקוראן, שני פסוקים המזכירים את אקט הטבח. ההחלטה של מוחמד להרוג את היהודים במדינה הייתה כלכלית כדי שלשבטים שתמכו בו יהיה איפה לגור במדינה.. במיוחד אחרי ההפסד בקרב אוחוד שלא סיפק את ההכנסות הדרושות לנתיניו. מוחמד היה פוליטיקאי משופשף.. מתי שזה התאים לו קרא ליהודים אהל ד'מה ומתי שלא התאים לו הם הפכו לנכדים של הקופים והחזירים.. בהתבסס על הטענה שהקוראן הוא דבר האל.. זה לא מוזר שאלוהים משנה את דעתו בצורה כה קיצונית? צדק מי שאמר שהאיסלם הוא אידיאולוגיה יותר מדת במובן הרע של המילה. גם אני כיליד התרבות הערבית גיליתי את זה עם הזמן והתפקחתי.

קפטן קוקי 15 בנובמבר 2015

אם אני לא טועה, אפשר למצוא די בקלות למצוא רעיונות כאלה גם ביהדות. זה לא אומר שכל יהודי באמת חושב כמו דב ליאור.

S&M 15 בנובמבר 2015

אם אתה אומר את זה על היהדות, אתה בטח מזרע עמלק.
משה היה צדיק.
יהושע, אוי יהושע. עד היום גבעות יהודה בוכות על לכתה בטרם עת של הנפש הזכה הזו, הוי יהושע. איך, איך לא הספקת לסיים את כל המעשים הטובים שהתחלת לעשות, וכמה היית מספיק אם רק היו נותנים לך עוד קצת זמן כדי לעלות צפונה.
אבל מוחמד זה משהו אחר. הוא כמו דאעש.

אסור להשוות.

שמעון כסאח 15 בנובמבר 2015

קפטן קוקי אתה טועה, ביהדות יש רעיונות של בידול והסתגרות פנימה, לא של כפיה על אחרים, התפשטות ועליונות פיזית.

קפטן קוקי 15 בנובמבר 2015

וואלה? אז הנה כמה ציטוטים של דמויות בולטות ביהדות של ימינו.
"כאשר הגויים הפכו לכאלה שאינם מצווים ואינם עושים – הרי שהם כבר לא שייכים לאלה שחייבים בקיום שבע מצוות, ואם כן חייהם אינם יקרים כמו שהיו קודם"/ "בעצם אנחנו טוענים כלפי כל אדם מהמלכות הרשעה: אם אתה שייך למלך הרשע – דמך בראשך על כך שאתה מסייע לרוצחים; ואם אתה לא מסייע לו – אתה צריך לסייע לנו (למלכות שלנו), ומותר להרוג אותך כמו שאנחנו הורגים את אנשינו שלנו (כי כולנו בצרה משותפת ובמצב כזה מותר להרוג מעטים כדי להציל את הרבים)"

לא יודע מה איתך, לי זה נשמע מאוד דומה למה שאומרים חכמי דת מדתות אחרות.

גיא זהר 15 בנובמבר 2015

ספר את זה לחשמונאים שבהחלט התפשטו וגם גיירו בכפייה, שלא לדבר על מסורת ההתפשטות של דוד ושלמה. ביהדות כמו גם בדת אחרות יש הכל מהכל. ודווקא רוצחי ההמונים הגדולים בהיסטוריה מג'ינג'יס חאן ועד השילוש הלא קדוש של המאה העשרים היטלר, סטאלין ומאו לא פעלו בשם דת מונותואיסטית.

שמעון כסאח 15 בנובמבר 2015

לקחת את מקרה הגיור הכפוי היחיד מעולם ולהשוותו לאין ספור מקרים של המרה בכוח לאיסלאם אכן מראה שיש המון דמיון.

חוץ מזה אתם כולכם(גיא, S&M, קוקי) מצדיקים אותי בקשר לאופי האיסלאם מכיון שאתם אפילו לא מנסים לסתור אלא עונים "יהודי שתוק, אתה בדיוק אותו דבר"

באבא ימים 15 בנובמבר 2015

אני לא יודע מה כולם אומרים, אבל תרשה לי להציע הסבר אלטרנטיבי. גם בקאנון היהודי וגם בקאנון המוסלמי יש ציוויים אלימים. כשם שהיהודים יכולים לדחות את הציוויים האלימים בקאנון שלהם כך גם המוסלמים.

קפטן קוקי 15 בנובמבר 2015

בול

שמעון כסאח 15 בנובמבר 2015

באבא, היכן דיברתי על ציווים אלימים? ניסחתי את לוז העניין אידיאולוגיה הגורסת עליונות מוחלטת, זה המצב גם אם אלו שרק מחכים להעלב יעלבו.

באבא ימים 15 בנובמבר 2015

העליונות האיסלאמית הכלל עולמית היא אחד מן הציוויים שמוסלמים יכולים לדחות כמו שיהודים דוחים ציוויים בדת שלהם. בהקשר הזה אין בה שום דבר יחודי.

באבא ימים 15 בנובמבר 2015

זה עוד ציווי דתי שמוסלמי יכול לקיים או לא לקיים בדיוק כמו ציוויים דתיים אחרים שיהודים יכולים לקיים או שלא לקיים, הכל על דרך פרשנות. בדיוק כשם שיש יהודים מאמינים שחיים בשלום עם הומוסקסואליות ובידיוק כמו אירשד מנג׳י שהיא מוסלמית לסבית.

Ljos 15 בנובמבר 2015

יש לי חבר שאני נוהג להתווכח איתו הרבה. בסופו של דבר, אני יכול לשייך כל פער בדעות בינינו להבדל אחד. הוא מייחס חשיבות עילאית לכל דבר שהאדם נולד איתו: מדינה, מין, אתניות ומבחינתו אפילו דת. אני מעדיף לתת כוח לבחירות והחלטות של אדם בחיים. זה קצת מה שאני מרגיש מהפוסט הזה. אדם שנולד מוסלמי, אך בוחר לתת לעניין חשיבות מופחתת, או אפילו אפסית, הוא מכחש או מדחיק. אדם ששם ערכים ותפיסות שונות מאלו שמזוהות עם אלו שהוא נולד אליהן הוא בהכרח מי ש״נתון לעולמו הצר״. כאילו האופציה שאנשים יזדהו עם דברים שהם בוחרים ולא כתובים מהגנטיקה ותעודת הלידה לא קיימת. וזה די צורם לי.

איציק אלפסי 15 בנובמבר 2015

וואו, ממש בא לי למרוט את השערות מול המסך… איך הצלחת להבין את זה מהפוסט שלי?! הרי בדיוק את המסר ההפוך ניסיתי להעביר!
שהעניין עם הג'יהאד הוא לא גנטיקה. שמוסלמים לא נולדים ברבריים ואכזריים. אלא שזה תוצר של נסיבות חברתיות ותרבותיות שצריך לשנות.

Ljos 15 בנובמבר 2015

הרגשתי שאתה מייחס לאנשים – לזידאנים, בהכרח זהות מוסלמית (לא ברברית ואכזרית, אלא מוסלמית. בדומה לזהות יהודית) בלי שהם רצו לקחת אחת על עצמם, אלא הם מעדיפים להקרא "צרפתים", "בני אדם" או כל דבר אחר שיבחרו. אם טעיתי, או כתבתי בצורה לא נכונה, אז אני לוקח הכל בחזרה ומוסיף התנצלות.

shohat 15 בנובמבר 2015

בינתיים זידאן ממקם עצמו בצד הכל צרפתי שנפגע מן ההתקפות. הוא ביטל את השתתפותו במשחק הצדקה של בקהאם, צייץ שנסע להיות עם המשפחה וכתב we are all one and pray for Paris.

אתה מצפה ממנו לתגובה כנציג קבוצת מיעוט ואילו הוא משייך עצמו לרוב השפוי, בלי קשר לדת שלו, כדבר מובן מאליו. וגם בזה יש מסר: "זו התקפה עליי ועל משפחתי".

בעצם קיומו כאייקון זידאן מייצג את האלטרנטיבה שאתה מדבר עליה. השאלה אם מתפקידו גם להטיף. אם זה בכלל יעיל יותר להשגת המטרה החשובה שאתה מדגיש. אני לא יודע. יכול להיות שגם הוא מתלבט בנושא.

האם ידוע לך אם זידאן עוסק בפעילות חינוכית פוזיטיבית, מפגשים עם בני נוער וכו'? גם זו דרך להשפיע ולקדם המטרה החשובה שאתה מתייחס אליה.

קפטן קוקי 15 בנובמבר 2015

ייתכן שזידאן עושה הרבה מאוד כדי להשפיע על אנשים. אבל עמידה פומבית שלו – כגיבור תרבות צרפתי מוסלמי – יכולה לערער את החלוקה הבינארית שקיימת בתודעה בין מוסלמי לבין צרפתי.
במובן הזה, מה שעושים הפשיסטים ומה שעושה דאעש הוא זהה – מייצרים הבחנה בין הקטגוריות האלה כעומדות אחת מול השנייה – ומחייבת את זידאן למשל לבחור האם הוא צרפתי הוא מוסלמי. הוא, כאדם שהוא דוגמה חיה לכך ששתי הקטגוריות יכולות להתקיים במקביל, יכול להראות להם שהם טועים בהתבטאות פומבית.

צור שפי 15 בנובמבר 2015

אני לא חושב שהחלוקה הבינארית בין מוסלמי וצרפתי קיימת, לא בצרפת בכל אופן. אני גם לא חושב שהיא קיימת בישראל: 20 אחוזים מהישראלים הם מוסלמים ככה שצריך להיות מאוד רדיקלי (כדי לא לנקוט שפה אחרת) כדי להשאיר אותם מחוץ לגדר הישראליות. ולוסי אהריש היא אולי דוגמה בולטת אבל ממש לא יחידה.

S&M 15 בנובמבר 2015

אלפסי, זידאן ביקש למסור לך שהוא נפגע ממה שכתבת, ויגיב אחרי שיסתיימו שלושת ימי האבל.

ומאטרצי ביקש למסור שתנצל את היומיים שנותרו כדי לברוח כמה שיותר רחוק.

ירושלמי 15 בנובמבר 2015

אם רק הדת המוסלמית הייתה מפותחת כמו הדת היהודית הפתרון שאתה מציע היה יכול להיות ישים.
בעוד אצלנו אנשים נלחמים (ובצדק) ויוצאים בקול בשער העיר נגד אלמנטים מרכזיים בדת שבעבר היו מחייבים עונשים כגון סקילה שריפה הרג וחנק (נסיעה בשבת, פתיחת חנויות, חופש פולחן, גיור, נישואים אזרחיים, שוויון להט"ב), רק מפני שהדת עברה טרזאקציה שלקחה מאות שנים, וכיום אנשים מבינים שמה שנאמר בכתבים (תנ"ך על שלל פרושיו ומשניותיו) הוא אינו מחייב, וליהודי מותר לבחור (לא סתם נאמר "עשה לך רב") בלי שיחייה תחת איום על חייו ובני משפחתו.

לעומת זאת הדת המוסלמית עדיין לא הגיעה למצב כזה.
כשכתוב בכתבים (שאחריהם עוקבים ולפיהם נוהגים מנהיגי המיינסטים בדת המוסלמית) שצריך להרוג כופרים ולרצוח יהודים, איך אתה מצפה שיבוא זידן ויתן פרשנות חדשה לכתוב?
כאשר אפילו המוסלמים החילונים מודים שכל עוד ישראל מאיימת בהפיכת השליטה על אל-אקצה אין על מה לדבר ולא יהיה שלום, ומעמידים זאת כתנאי חשוב הרבה יותר מטיפול בתחלואות היום השוטפות (עוני, ביוב, חשמל, חינוך וכו') אז על מה יש לדבר?
אנשים כמו לוסי הם אינם מוסלמים גם אם הם אומרים זאת. בכל מדינה מוסלמית אפילו לא קיצונית היא כבר מזמן הייתה יושבת בכלא במקרה הטוב.
מתי נבין שאין עם מי לדבר ואין פתרון קצר טווח.
הסיכסוך הוא בלתי פתיר והדרך היחידה לסיומו הוא עימות ישיר ונצחון של אחד הצדדים בין אם נרצה ובין אם לא.
ועד שהדת המוסלמית לא תהפוך עורה (כמו שהיום הדת היהודית והדת הנוצרית אינן מאויימות על חייהם של הכופרים בהם) לא נחיה בשקט.
עד שזה יקרה, לא זידאן ולא נעליים.

KO 15 בנובמבר 2015

כל מילה.

בר שושני 15 בנובמבר 2015

לכן כתבתי בפוסט ההוא שההתמודדות עם דעא"ש ודומיו היא לא רק צבאית, אלא גם בדיוק במישור הזה: תמיכה, עידוד, חיזוק הקולות הפנים-מוסלמיים המתונים יותר, לא כגשר למערב, ולא על מנת שהמערב ישתכנע שהאיסלאם אינו אלים, אלא על מנת ליצור תנועה רחבה, תוך-איסלאמית, שרואה דווקא בדעא"ש את הכופרים, מסלפי הדת.

השיח הזה של הכפירה הוא משמעותי במיוחד בתוך העולם הדתי (גם בתוך העולם היהודי ד"א, והיה משמעותי מאוד גם בנצרות ולא מאוד מזמן).

הבעיה העיקרית היא לא הכתוב בקוראן, וגם לא הבון-טון האיסלאמי הנוכחי, הבעיה העיקרית היא שהמבנה של פסיקת הלכה ופרשנות הטקסט בעולם המוסלמי אינה נמצאת בידיים של אדם אחד (כמו שהיה לאורך רוב התקופה אצל הנוצרים), וגם לא אצל קבוצה די אחידה של פוסקים (משנה ותלמוד אצלנו, שקבעו את היסודות לפרשנות ואת דרך המלך לכל מעשה של פרשנות עתידי), אלא מבוזר לחלוטין. כל אחד יכול לפסוק פאתווה.

הבסיס לשיח הפנים-מוסלמי הזה חייב להיות רחב בצורה יוצאת דופן. וזה מהלך קשה, אבל אין לו תחליף.

KO 15 בנובמבר 2015

'על מנת שהמערב ישתכנע שהאיסלאם אינו אלים', 'מסלפי הדת'…
תגיד סמולני חולמני, האם בכלל למדת את האיסלם כדי להעז ולפלוט שטויות כאלה??

בר שושני 15 בנובמבר 2015

האמת שכן. ואתה?

איציק אלפסי 15 בנובמבר 2015

ירושלמי,
"אנשים כמו לוסי הם אינם מוסלמים" וואלה?! כבודו הוסמך באופן כלשהו לקבוע מי הוא מוסלמי "כשר" ומי לא?
אני אישית רחוק מלהיות מומחה לאסלאם, אבל לוסי אהריש, ומוסלמים רבים אחרים שאני מכיר בארץ ובחו"ל, הם גם מוסלמים וגם כאלה שדבקים בערכים אוניברסליים של כבוד לאחר ואמונתו, אז כנראה שזה אפשרי.

ירושלמי 15 בנובמבר 2015

איציק, אני לא חסיד גדול של ויקיפדיה, אבל:
"אהריש גדלה בדימונה להורים מוסלמים, מערוף וסלווא, שהגיעו מנצרת. התחנכה במסגרות יהודיות, ונהגה לחגוג חגים יהודים לצד חגים מוסלמים‏[1] כולל אימוץ מנהגים יהודיים."

ספר לי עוד עד כמה היא מוסלמית.

קירקגור 15 בנובמבר 2015

טוב, כמו שאתה לא חסיד גדול של ויקיפדיה ובכל זאת משתמש בה… אולי לה מותר להתחנך במסגרות יהודיות (שטפו לה שם את המוח?) ולהגדיר את עצמה כמוסלמית. בכל זאת דמוקרטיה עדיין פה, לא?

אדם 16 בנובמבר 2015

השאלה היחידה היא איך היא מגדירה את עצמה, לא איך אתה מגדיר אותה.

אסף THE KOP 15 בנובמבר 2015

אלפסי, כמה מברברים ומסבירים את הנושא.
כולם יודעים מה הבעיה.
כולם יודעים מי הבעיה.
כולם יודעים איך צריך לטפל בבעיה.
אבל אף אחד לא עושה כלום וגם לא יעשה.

Duncan 15 בנובמבר 2015

מפחדים1

shadow 15 בנובמבר 2015

אנחנו הישראלים טובים בדיבורים.

ארנון 15 בנובמבר 2015

נכון. הירושימה!!!

אסף the kop 15 בנובמבר 2015

המזל הגדול שטיפוסים כמוך לא היו קיימים בכמויות בימי מלחמת העולם השניה. יתרה מכך, שום אדם נורמלי לא נתן לשכמותך להיות בקרבת תלמידים.

קירקגור 15 בנובמבר 2015

בבקשה. שתף אותנו אחר כך איך הלך לך…

קשקשן בקומקום 16 בנובמבר 2015

איך צריך?

7even 15 בנובמבר 2015

אם הצרפתים חושבים שהבעייה שלהם ושל אירופה היא דעא"ש אז הם בבעייה מאד מאד חמורה.

נראה לי שהבן שלי בן ה-3 יילמד שפעם היה דבר כזה שנקרא אירופה.

אלון 15 בנובמבר 2015

לא להזמין רופא בגלל שהוא ערבי זו גזענות

אסף the kop 15 בנובמבר 2015

לא לטפל ביהודים כי אתה אמבולנס פלסטינאי זה פשע נגד האנושות ומעילה בתפקיד

קשקשן בקומקום 16 בנובמבר 2015

נכון.
ואיך זה סותר את הנקודה של אלון?

אלון 16 בנובמבר 2015

נכון

אהד 16 בנובמבר 2015

זה קשקוש. לא להזמין רופא ערבי כי אתה שונא אותו כיוון שהוא ערבי זה גזענות. לא לעשות את זה כי אתה מפחד זה עניין אחר.

Freddy Wrup 15 בנובמבר 2015

אם לא זידאן, לפחות מראדונה שלח תנחומים….
עם גינויים ותנחומים כאלה, עדיף שישתקו.

Freddy Wrup 16 בנובמבר 2015

באמת רצוי שיותר כדורגלנים יביעו דעה ויגנו.
כמו מראדונה.

פורנוהוליק 16 בנובמבר 2015

באמת רצוי שיותר כדורגלנים יביעו דעה ויגנו.
כמו מראדונה.

אופיר 16 בנובמבר 2015

אופסי…

אופיר 16 בנובמבר 2015

אז אחרי יומיים שבהם נכתבו פה דברים מעניינים (רהוטים יותר או פחות) על ידי אנשים בעלי מגוון דעות, זו השורה התחתונה מבחינתי:

אם אני ראש שירותי הבטחון בכל מדינה חפצת חיים, אני משקיע מאמץ כביר בגיוס סוכנים מתוך הקהילה המוסלמית במדינה כדי שירגלו אחרי בני הקהילה המוסלמית. אני מורה לבודקים הבטחוניים בגבולות ובשדות התעופה לבדוק ביתר קפדנות נוסעים בעלי חזות ערבית, ומבהיר שגם נוסעים ממוצא פקיסטני יזכו לתשומת לב מיוחדת, על אף הדמיון החזותי שלהם לנוסעים בני הדת ההינדואיסטית (שלא יזכו לתשומת לב מיוחדת). אני מבהיר לראש הממשלה שלמען בטחון האנשים עליהם הוא מופקד, המלצתי היא לבדוק שבעתיים מהגרים חדשים בני דת האיסלאם, גם אם הדבר אומר עיכוב של שנים בתהליך ההגירה שלהם.

כל דבר אחר שיעשה בשם מראית עין של שיויון יהווה מעילה בתפקידי.

Comments closed