עשיו שונא ליעקב מבטן אימו?

לא בהכרח

Francesco_Hayez_061

אין לי בעיה עקרונית עם ההגדרה שלי כיהודי-ערבי. עובדתית, זה מה שאני – יהודי ממוצא ערבי. העניין הוא ש"ערבי" בהקשר הזה הוא לא הגדרה אתנית או גיאוגרפית, אלא פוליטית-זהותית. היא משמשת את אלה שמעוניינים לחתור תחת האתוס הציוני בשם איזושהי שותפות גורל מוסלמית-יהודית מופרכת תחת המטריה התרבותית הערבית. שותפות בגורל ה"דיכוי" בידי ההגמוניה הציונית-אשכנזית.

ולכן, כציוני גאה וממש לא מדוכא, בכל זאת קשה לי עם ההגדרה הזו. כשותף אכפתי זו זכותי וחובתי להיאבק על המקום של הערכים והזהות שלי בתוך החברה הישראלית, לא פעם גם מול מזרחיים, ולא לאמץ עמדה לעומתית גם כשיש דברים שמפריעים לי.

מי שמעוניין להוציא את שנאת הערבים של הלה פמיליה מתוך ההגדרה הקלאסית של גזענות יש לו קייס לא רע. לה פמיליה אכן הרבה יותר קרובים לערבים אותם הם שונאים מאשר הקרבה לערבים של חובבי הערבים (במירכאות או שלא) מעיתון הארץ: הלה פמיליה שומעים מוזיקה ערבית, אוכלים אוכל ערבי ופועלים עפ"י קודים ודפוסי התנהגות רבים שמאפיינים את החברה הערבית. למעשה, זר שאין לו שום רקע על המזרח התיכון, לו יקלע למשחק בין בית"ר ירושלים לבני סכנין יתקשה מאוד להבחין בין שני הקהלים ללא עזרת צבעי הקבוצות.

אלא שזו הנקודה: שהגזענות היא לא הבעיה עם הלה פמיליה, אלא הסימפטום. הבעיה היא ראיית העולם הפשטנית הדיכוטומית: של שחור ולבן, אנחנו והם, טובים ורעים, טהורים וטמאים.

את הדברים שאמר ח"כ בצלאל סמוטריץ' על החאפלות של היולדות הערביות הוא יכול היה בדיוק באותה מידה לומר על החאפלות של היולדות היהודית ממוצא ערבי. גם לנו ברוך השם יש משפחות גדולות ומרעישות. האם זה אומר שהאמירה הזו לא גזענית? יכול להיות. האם זה אומר שזו אמירה לגיטימית? ממש לא.

כאשר בצלאל סמוטריץ' אומר ש"זה טבעי שאשתי לא תרצה לשכב ליד מישהי שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד עשרים שנה", וכאשר אשתו אומרת "לא נעים לי לשכב ליד ערבייה בחדר, מבחינתי אנחנו אויבים אחד של השני", הם מבטאים בדיוק את אותה תפיסת עולם פשטנית ומסוכנת של הלה פמיליה – התפיסה לפיה "עשיו שונא ליעקב מבטן אמו" וכל ערבי הוא בהכרח אויב.

אלא שעובדתית יש הרבה יותר סיכוי שהתינוק הערבי הזה יגדל להיות רופא שיציל את חייו של הילד של סמוטריץ' או יילד את הנכד או הנכדה שלו. וזה לא עניין של פוליטיקה או מוסר, אלא עניין פשוט של סטטיסטיקה והסתברות: עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לנובמבר 2012 כ-10% מהרופאים במדינת ישראל הם ערבים (2,281 מתוך 23,818 סה"כ העוסקים במשלח יד רופא בישראל). עפ"י נתוני השב"כ, בין השנים 2001-2004, שנות השיא של האינתיפאדה השנייה, נחשפו 104 התארגנויות טרור בקרב ערביי ישראל בהם היו מעורבים כ-200 ערבים ישראלים.

תראו, יכול להיות שעשיו שונא ליעקב. ובאמת ליעקב אבינו היו הרבה סיבות לחשוש שעשיו שונא אותו (אגב, סיבות אובייקטיביות, יעקב, בעזרת המניפולציה של אמו רבקה, גזל ממנו בערמה את הברכה הנחשקת של אביהם יצחק) והוא גם התכונן לכך (רש"י: "התקין עצמו לשלושה דברים: לדורון, לתפילה ולמלחמה"), אבל זה לא מנע ממנו להגיע למפגש אתו כשפניו לשלום ובידיו מנחה.

ביסוד האמונה היהודית לפיה כל אדם נברא בצלם אלוהים עומדת תפיסה עמוקה וחשובה לפיה אדם לא נולד מראש טוב או רע, אלא יש לו בחירה חופשית.

ובחירה חופשית זה דבר קשה. זה מצריך אותך להתמודד עם המציאות, שהיא דבר מורכב מאוד. ומי שלא יכול להתמודד עם המורכבות הזו נסוג לראייה פרימיטיבית של העולם בשחור ולבן. של אנחנו והם.

וזה מה שמוליד את השנאה.

כי בהתחלה "הם" זה באמת האויב, אבל אח"כ "הם" זה גם כל מי שדומה לאויב, ואח"כ כל מי שיכול להיות אולי פעם מתישהו האויב, ואח"כ מי שהוא לא האויב אבל לא שונא מספיק את האויב ובסוף, בעצם, כל מי שהוא לא אני.

חרם צרחנים
האם הפוסט של דורון קרמר מסביר למה לא משחקים ערבים בבית"ר?

88 Comments

גילי פלג 9 באפריל 2016

פוסט חשוב, ערכי ואנושי אלפסי.

אלכס דוקורסקי 9 באפריל 2016

1+

ריצ'י מקאו 10 באפריל 2016

+1

רון עמיקם 9 באפריל 2016

איציק!

מעבר למילים החשובות, שמח שהשיר המצורף מושר על ידי קובי פרחי, אוהד מכבי יפו, וחבר ההנהלה הראשונה של מכבי קביליו יפו – דובר המועדון – קבוצה שחרטה על דגלה שאין דבר כזה ערבים ויהודים – יש ישראלים. כל ישראלי יכול לשחק במכבי יפו.
עמאש מנצור, מג'סר א-זרקא, וגילי קין מרמת אפעל, הם שני בלמי הקבוצה. וזו רק דוגמה אחת.

יואלזיניו 11 באפריל 2016

קבוצה שחרתה על דגלה, אין דבר כזה ערבים ויהודים. כולנו בולגרים!

Trailblazer 9 באפריל 2016

חזק וברוך

דיזידין 9 באפריל 2016

כשחטפתי דום לב, אח ערבי החזיר אותי לחיים במכת חשמל ואח״כ רופא ערבי עשה לי את הצנתור.
מציע לסמוטריצים לדרוש שרק רופאים מלה פמיליה יטפלו בהם.

Amir A 9 באפריל 2016

איציק, איזה יופי של פוסט. אני רק אומר שאנשים כמו סמוטריץ' ואישתו מפחידים אותי הרבה יותר מגופים כמו הלה פמיליה.

טומי 9 באפריל 2016

יש משהו בדבריך על סמוטריץ׳.

פאקו 9 באפריל 2016

אותי לא סמוטריץ׳ ולא לה פמיליה מפחידים אלא דווקא אחד כמו בנט שמשתמש בסמוטריץ׳ כדי להיראות ממלכתי.

ר.בקצה 9 באפריל 2016

מכיר את הבדיחה על השפן והכובע?
אם בנט לא היה מגנה את סמוטריץ, היית טוען שהוא מהנטל. כעת כשהוא מגנה אותו, אתה טוען שהוא משתמש בו…

אותי מפחידה סגידת השמאל לתומכי קדאפי, אסד וסטאלין.
גם אותך?

גיא זהר 9 באפריל 2016

איפה שמעת גינוי? אני ראיתי משפט כללי על שכל בני האדם, גם ערבים, נולדו בצלם (חחח, מעניין שדווקא השתמש במשפט הזה עם המילה הזו). איפה יש כאן גינוי?

ר.בקצה 9 באפריל 2016

הוא יצא בפירוש נגד שנאת האחר באופן כללי, ושנאת ערבים בפרט:

״…לא לשיח מפלג בעם, ולא לשנאת האחר: גם היהודי וגם הערבי", הוא אמר בוועידת מפלגתו, "כולם בני אדם. כולם נבראו בצלם. לכל אחד נשמה מיוחדת, משפחה, רצון לחיות בכבוד. המחנה הלאומי הוא לא שנאת ערבים ולא שנאת האחר. הוא אהבת האדם, הוא אהבת ישראל"…״

המגיב שמעליי רמז שהוא עושה זאת רק משום שזה תורם לתדמיתו הממלכתית.

במפלגת העבודה, למשל, גינו את זוהיר בהלול באותו סגנון, ומבחינתי הגינוי שלהם היה ראוי לחלוטין.

גיא זהר 9 באפריל 2016

זה מזכיר לי את אלו שאחרי פיגוע אומרים שהם נגד פגיעה בחפים מפשע. זה חרטא. לגבי המחנ"צ אותו כנ"ל. ולא שאני חושב שבנט בדעתו של בצאלאל והבהמות, הוא פשוט פחדן.

קשקשן בקומקום 9 באפריל 2016

כשבנט רוצה לגנות מישהו ספציפי, על משהו שהוא אמר, הוא יודע יפה מאוד לעשות את זה. במקום זה הוא בא עם איזה ציטוט מקראי ושאר קשקושים ממלכתיים.
ומעבר לזה – כן, כשלבנט יש מישהו כמו סמוטריץ' במפלגה שלו והוא לא עושה שום דבר כדי להעיף אותו, באמת לא משנה מה הוא יעשה – הוא ייצא רע, ובצדק. אלא אם הוא מאמין שאחד כמו סמוטריץ' צריך להיות במפלגה שלו.

פאקו 9 באפריל 2016

הפוך גוטה. הוא מרוויח מכל הכיוונים. בקרב המחנה שלו העובדה שהוא משאיר את סמוטריץ' היא אמירה ברורה לגבי העמדות האמיתיות של המפלגה. עבור כל האחרים סמוטריץ' הוא מה שמאפשר לו כביכול להראות את הקונטרה. ושלא יהיה ספק, כשבנט חושב שמישהו פוגע במפלגה (כמו ינון מגל), הוא ידאג מהר מאד שהאחרון ימצא עצמו בחוץ.

ר.בקצה 9 באפריל 2016

סמוטריץ הוא איש רשימת תקומה.
בנט לא יכול לעשות לו שום דבר.הוא לא מינה אותו ולא יכול לזרוק אותו.

Amir A 9 באפריל 2016

בטח שהוא יכול. כל מה שהוא צריך זה להגיד לרשימת תקומה ״או שאתם זורקים אותו או שאני מפרק את הסיפור איתכם.״. הוא יסתכן באובדן פופולריות בצד הקיצוני של הימין אבל ירוויח את ההכרה שהוא לא יגלה סלחנות כלפי גזענות. אפשר לנחש לאן הרוח נושבת.

ר.בקצה 10 באפריל 2016

מה אתה אומר…
בנט יהרוס את מפלגתו כדי להוציא את סמוטריץ׳, לפני שיהרוס את מפלגתו…

הרשה לי לנחש-
(גם) בבחירות הבאות לא תצביע לבית היהודי…

Amir A 10 באפריל 2016

ר.בקצה, בבחירות הבאות אם לוח הזמנים המתוכנן יעבוד כמו שצריך, אני אצביע לדמוקרטים בעיקר בגלל ההקצנה שעוברת על המפלגה הרפובליקאית.
בנוגע לבנט, אני יכול רק להניח שאם סמוטריץ' היה אומר משהו כמו "צריך להקים מדינה פלסטינאית שבירתה מזרח ירושלים ולתת להם גם את הריבונות בהר הבית" הוא לא היה נשאר במפלגה חצי שניה אחר כך בין אם זה היה הורס אותה ובין אם לא. לא ככה?

ר.בקצה 10 באפריל 2016

אמיר,
הוא היה מוכרז כמורד ועף בפריימריס של הבחירות הבאות, אם בכלל היה ניגש אליהן.

Amir A 10 באפריל 2016

ר. בקצה
במצע הבית היהודי לקראת בחירות 2015 נכתב (כפי שמצאתי באתר גלובס):

יחס למיעוט הערבי
כיום מדינת ישראל שוגה פעמיים. היא מבליגה אל מול הסתה של גורמים ערביים החותרים להשמדת ישראל, ואילו היא מפלה כנגד הערבים הרוצים להשתלב בחברה הישראלית. אנו נפעל בדיוק הפוך. נחישות אל מול גיס חמישי, וחיזוק של אזרחים ערבים הרוצים בטובת ישראל.

האמירות של סמוטריץ' נוגדות את מצע המפלגה. מדוע הוא לא מועמד על מקומו?

צור שפי 10 באפריל 2016

אינני מאוהדיו של בנט אבל גינוי היה כאן. יהיה מעניין לראות אם השידוך של בנט עם תקומה ימשיך להתקיים גם בעתיד. בנט פועל מיומו הראשון בפוליטיקה למצב את עצמו כמנהיג לאומי ולא ראש מפלגת נישה, גם הניסיון הכושל שלו להציב ברשימה את אלי אוחנה היה חלק מהעניין הזה. לא אתפלא אם ינסה משהו דומה עם אישיות מקליבר יותר רציני בפעם הבאה וגם לא אתפלא אם הוא ינתק את החיבור בינו ובין תקומה. לא עכשיו, לקראת הבחירות.

Amir A 10 באפריל 2016

אני לא מצפה באמת מבנט שישבור את הכלים עם תקומה עכשיו. אם הייתי יועץ פוליטי שלו והוא היה אומר לי שזה מה שהוא מתכוון לעשות הייתי אומר לו שהוא אידיוט. לעומת זאת אם סמוטריץ' היה אומר שצריך להחזיר את הר הבית ובנט היה מסתפק בגינוי במקום לשבור את הכלים עם תקומה עכשיו ומהר הייתי אומר לו, בתור יועצו הפוליטי, שהוא אידיוט.
הפוליטיקה הפכה להיות משחק של מספרים וכל דיון על ערכים (או מוסר למי שמאמין במושג הזה) מיותר לחלוטין. מקיאוולי היה גאון שהקדים את זמנו ב-500 שנה.

ר.בקצה 10 באפריל 2016

אמיר,
הסברתי לך בתגובות הקודמות-
אין לבנט השפעה על רשימת תקומה. הוא לא מינה את אנשיה, ולא יכול להיפטר מהם.
הדבר היחיד שהוא יכול לעשות זה לגנות את ההתבטאות הזו, וכך אכן עשה. מי שאולי יכול להעמיד את סמוטריץ' על מקומו הוא ראש רשימתו אורי אריאל, והאופציות שלו לאותה "העמדה על המקום" מוגבלות ביותר.

קח למשל את המקרה של זוהיר בהלול- חלק מחברי מפלגתו טוענים כעת שאין לו מקום במפלגת העבודה. מה עוד הם יכולים לעשות חוץ מלומר זאת?
לא הרבה.

קשקשן בקומקום 9 באפריל 2016

אני חושב פאקו שאנחנו מסכימים. הוא יוצא רע בעייני. ואני לא רלוונטי לבנט.
לפוטנציאל שלו (נניח יאיר לפיד ימינה) – הוא יוצא טוב בכל מקרה

Gilad 10 באפריל 2016

מה אתם רוצים מבנט? שיגרש את סמוטריץ, יגנה את אריאל וימתן את בן דהן? כדי למצוא חן בעיניכם? בנט הוא פוליטקאי סופר מוכשר, אם הייתי מצביע לו [שייפער חור באדמה מתחתי אם זה יקרה בטעות יום אחד] הייתי מבסוט כל דקה וכל שניה. הרי בסופו של דבר כנרה שכמעט מחצית מהעם מסכים בצורה זו או אחרת עם סמוטריץ, תרדו מבנט. זה שהאידאולוגיה שלו היא הסכנה הכי גדולה בעיני למדינת ישראל לא אומר שהוא לא עושה עבודה מצוינת.

קשקשן בקומקום 10 באפריל 2016

זה די מה שכתבתי, לא?

דוד מירושלים 9 באפריל 2016

חזק וברוך איציק!

אמוץ כהן-פז 9 באפריל 2016

כגשם ביום שרב…
מסקרנת אותי תרבות הזהויות שצצה לה לפתע, מבחנתי, מ׳שום מקום׳ (אני חי מחוץ לישראל מ1992) עם ה׳שיח המזרחי׳ המתריס המוביל אותה.

ר.בקצה 9 באפריל 2016

מדובר ביוזמה של אנטי ציונים ממוצא מזרחי, שמנסים לתת סנוקרת לזהות היהודית-ציונית מהצד העיוור שלה.

אמוץ כהן-פז 10 באפריל 2016

ומעבר למאמרים מבולבלים ב׳הארץ׳, זה תופס בציבור הרחב?

ר.בקצה 10 באפריל 2016

לא תופס ולא יתפוס.
אלה כל מיני "אינטלקטואלים" שמזהים את הציונות עם האשכנזים שלשיטתם דפקו את ההורים שלהם, אז הם מנסים להוריד את התינוק עם המים.
הארץ, כביטאון אש"פיסטי שהוא, קופץ בחדווה רבה על כל יוזמה אנטי ציונית ולכן נותן להם במה.
בהערכה זהירה, הם ממלאים מונית שירות לפתח תקוה.

מאנו 9 באפריל 2016

מדהים אותי שפעם אחר פעם אנשים לוקחים יותר מדי ברצינות שטויות שאנשי ימין מתנחלי פולטים לאוויר. מדובר בסה"כ באינטרס פוליטי צר, אותו אינטרס שגרם לישראל כץ להגיד לבלגים שיפסיקו לאכול שוקולד, ובכך להעלות קרנו בקרב בוחריו, על חשבון יחסי החוץ של מדינת ישראל.
לא צריך להתרגש יותר מדי.
עם זאת, כתבת יפה סה"כ.

באבא ימים 9 באפריל 2016

זו בדיוק הסיבה למה כן צריך להתרגש מזה. דווקא העובדה שיש דיווינדים אלקטורלים באמירות האלה. האמירות הללו לא מביישות את מי שאומר אותם, הן מעלות את קרנו.

תשווה את הדברים הללו לדבריו של גרבוז על מנשקי המזוזות ותשאל את עצמך את השאלות הבאות:
איזו אמירה גזענית יותר?

איזו אמירה גונתה יותר?

איפה שולם מחיר פוליטי גבוה יותר?

ניר 9 באפריל 2016

אני ממש לא בטוח שהתשובות לשאלות האלות ברורות כל כך. גרבוז לא ממש מוקצה ע"י המחנה שלו. העבודה שלמה מחיר אלקטורלי כבד – מן הסתם אם הבית היהודי היה בונה על קולות ערביים, גם הוא היה מאבד אותם כמו שבוז'י איבד קולות מזרחיים. האמת, הגיע לו. מי שבוחר בגרבוז בתור השליח שיעביר את המסר שלו להמונים הוא אדיוט מלכתחילה.

באבא ימים 9 באפריל 2016

אתה חושב שהאמירה של גרבוז היתה גזענית יותר מזו של סמוטריץ או גזענית כמו זו של סמוטריץ?

MOBY 9 באפריל 2016

גרבוז? הרבה פחות
אין ולו טיפת גזענות. יש בהחלט ירידה על אנשי הקמעות שרצים לרבנים כגון הרנטגן והאמ אר אי או החוקן.
וזה ללא הבדל עדתי, דנקנר ותשובה כאחד.

מאנו 9 באפריל 2016

+1
מספיק לראות את כמות החרדים האשכנזים שנוהרים לאומן להשתטח על קבר הרבי.
לא מזרחים ולא בטיח. פשוט התאים לביבי להשתמש באמירה כדי להסית.

אביאל 11 באפריל 2016

מובי – לא זכור לי שתשובה הולך לרבנים.

מאנו 9 באפריל 2016

האמירה של גרבוז לא הייתה כלל גזענית. היא הייתה אולי מתנשאת, הייתה בה אולי זלזול בפרקטיקות דתיות מסויימות. מי שרצה למצוא בה סממנים גזעניים, טעה לדעתי, כי לא היו בה, אבל זה ברור למה ניסו למצוא את אותה גזענית – לצורך רווח פוליטי והסתת נגד.

באבא ימים 10 באפריל 2016

זו בדיוק הנקודה שלי. השמאל שילם מחיר יותר כבד כי בפוליטיקה שלנו התנשאות היא טאבו אבל גזענות – לא כל כך. לכן אתה צריך להתרגש. זה לא הדברים עצמם אלא העובדה שלציבור מאוד גדול אין בעיה איתם.

גיא זהר 9 באפריל 2016

מסכים איתך לגבי סמורטיץ. לא מסכים לגבי אישתו.

טל 12 9 באפריל 2016

פוסט נהדר.

יניב פרנקו 9 באפריל 2016

הפסקה השלישית מלאה בגזענות וסטיגמות והאמת שקראתי אותה מספר פעמים כדי להבין אם אני קורא נכון ניתוח הכללתי כזה בישראל של 2016.

אשמח להבין במיוחד מה המטבח הערבי ואיזה מאכלים אוכלים בלה פמליה ואיזה בהארץ.

איציק אלפסי 9 באפריל 2016

הרוב הגדול של האוהדים מלה פמיליה הם יוצאי עדות המזרח, שההורים או ההורים של ההורים שלהם הגיעו מארצות ערב. באופן טבעי, תרבותית (אוכל הוא סממן תרבותי) הם קרובים יותר לערבים מאשר יוצאי אירופה.

S&M 9 באפריל 2016

כנראה שלא קראת מספיק פעמים אם ההערה שלך היא שהוא אמר משהו על מה שאוכלים בעיתון הארץ. :)

המשוואה של אלפסי מדויקת.
יהודים ממוצא מזרחי אוכלים אוכל ערבי. אני לא מתבייש בזה, ומתגעגע לבישולים של אמי. בשבוע שעבר הכנתי טבית, למשל. במטבח הערבי זה נקרא מקלובה או מסנף או שמות אחרים. קובה, ממולאים, טחינה, ועוד, זה הכל אוכל ערבי שחברי לה פמיליה גדלו עליו.
קוד ההתנהגות שלהם הוא הקוד השבטי הערבי, כולל האלימות ונקמת הדם השבטית. זה אותו קוד סיציליאני. השם אומר הכל.
והמוזיקה, נו.

המקסימום המשותף ללה פמיליה ולערביי עיתון הארץ, זה שאוורמה או שיפודים עם חומוציפסלט.

יניב פרנקו 9 באפריל 2016

ישראלים ב2016 אוכלים מיני מטעמים בלי קשר למוצאם – בלה פמליה ובעיתון הארץ יש ישראלים מכל הסוגים והמינים.
אבל ההכללה שלה פמליה שווים מזרחיים ועיתון הארץ שווה אשכנזים נוחה ללא מעט גורמים בדיונים האלה.

S&M 9 באפריל 2016

כי היא נכונה בגדול.

יניב פרנקו 9 באפריל 2016

היא נכונה רק למי שרוצה לגרוף ממנה הון פוליטי.

בני תבורי 9 באפריל 2016

s&m,
תן לי להבין: תבית ומקלובה זה היינו הך? משום מה חשבתי שתבית זה החמין העירקי ומקלובה, שאני מכין בהצלחה יחסית, זה מאפה עוף עם אורז. מה אני מפספס?

S&M 9 באפריל 2016

אתה לא מפספס. כן, תבית זה חמין עיראקי. עוף שלם מלא ותפור, וסביבו סיר עם תכולה (אורז, בשר, בצל, ירקות ורסק עגבניות), מאוד דומה למה שהערבים קוראים מנסף. זה יכול לבוא עם בשר כבש, בקר או עוף. התוצאה היא אורז שמן, עשיר בטעמים, בעל מרקם רך. כמעט ריזוטו. והבישול הארוך, 6-8 שעות, נותן לו טעמים של חמין.
מקלובה נעשית על אותו עקרון בדיוק, עם מרכיבים כמעט זהים, אלא שבה "השוס" זה להפוך אותה על המגש, כדי שהשרוף יעטר את המנה מלמעלה.
תכלס, זה אותו מאכל. ההבדל הוא בבשר. העיראקים עושים טבית עם עוף. הערבים והדרוזים מעדיפים כבש, אבל בצוק העיתים ומחירי הבשר, הם מבשלים גם עם עוף ושומן כבש.

Matipool 9 באפריל 2016

עשית אותי רעב לאללה . איפה אני משיג עכשיו מקלובה או טבית לעזאזל ?

ניינר / ווריור 9 באפריל 2016

בהתחלה לא הבנתי מה מייחסים כל כך הרבה חשיבות לאמרה של דגנרט חשוך כמו סמוטריץ. אבל האמירה הזו האירה את שנאת הערבים החולנית של חלק ניכר מאוכלוסיית המדינה. בעוד מספר שנים לא רב הסמוטריצים יהיו רוב במדינה

Amir A 9 באפריל 2016

ניינר, אל תשלה את עצמך שמדובר רק בשנאת ערבים.

ר.בקצה 9 באפריל 2016

טיעון חסר בסיס-
מרזל ודומיו נכשלו כבר פעמיים בניסיונם להכנס לכנסת. אין להם מספיק קולות.

רועי 9 באפריל 2016

דברים שרק כהנא אמר פעם נשמעים גם מספסלי הליכוד
מצד שני דברים שנאמרו פעם משמאל למפ"ם נאמרים מתוך מפלגת העבודה.

קשקשן בקומקום 9 באפריל 2016

מצד שני העלו את אחוז החסימה. לדעתי מספר המצביעים להם בבחירות האחרונות היה כפול מהבחירות לפני כן

ר.בקצה 9 באפריל 2016

מצד שלישי, הוא רץ עם אלי ישי ויוני שטבון.
אתה מסוגל להבחין בין מצביעי ישי ושטבון למצביעי מרזל?
ובבחירות הקודמות הם רצו עם אריה אלדד.
בקיצור, אפשר להרגיע את ההיסטריה- תאלצו למצוא טחנות רוח אחרות להלחם בהן.

S&M 9 באפריל 2016

הם לא נבחרים רק בגלל שזה מאגר הקולות של הליכוד. אחרי העלאת אחוז החסימה, מצביעי ליכוד מפחדים לברוח ימינה. בתחושת הבטן שלי, והיא גדולה, 50% ממצביעי הליכוד היו בקלות יכולים להצביע למפלגת לה פמיליה. למה הם לא מצביעים היום? כי ביבי מבריח אותם מכהנא בקריאות "הערבים נוהרים לקלפי" והם ממהרים להציל את הליכוד מפני הדובי של בוז'י.

the bird 10 באפריל 2016

אתה ממש מינה צמח
כמוה מספר שטויות
וגם מאמין בהם

ר.בקצה 10 באפריל 2016

תחושת הבטן שלך לא רלבנטית.
בפועל, אם מרזל היה מקבל 10 מנדטים, אתה ודומיך הייתם אומרים בדיוק אותו דבר- שהעם נסחף לימין הקיצוני.
בדיוק כמו בבדיחה על השפן והכובע.

ayalon 9 באפריל 2016

מצויין וחשוב

טומי 9 באפריל 2016

תודה לך איציק על המאמר החשוב, המסביר את כל התורה כולה בדרך כל כך פשוטה, ולא רק פשוטה – אלא גם אנושית וניתנת ליישום.
כל מה שעלינו לעשות הוא להסתכל לכל אדם בעיניים ולהתבונן בו ולשמוע את קולו באופן נקי, ללא סטריאוטיפים.
יכול להיות שבמבט הזה נראה את החיובי שבו, אבל גם הצד השלילי שלו עלול להופיע, ובוודאי שגם גווני הביניים, שאינם ניתנים להגדרה של טוב ורע. כך או כך – חשוב להתבונן בכל אדם כפי שהוא.
כל כך פשוט – אבל באותו זמן, זה גם לא כל כך פשוט, ואנשים המתקשים להתבונן בזולתם ולהקשיב באופן נקי, הזקוקים למפלט הביטחון של ההגדרות הידועות והמוכרות – עלולים ליפול בפח שהפנאטיות טמנה להם, או כמו שכל כך היטבת לנסח במאמר שלך, איציק:
״ובחירה חופשית זה דבר קשה. זה מצריך אותך להתמודד עם המציאות, שהיא דבר מורכב מאוד. ומי שלא יכול להתמודד עם המורכבות הזו נסוג לראייה פרימיטיבית של העולם בשחור ולבן. של אנחנו והם. וזה מה שמוליד את השנאה.״

כולי תקווה שנלמד איך להוליד אהבה.
ושוב תודה!

Amir A 9 באפריל 2016

טומי, ניוז פלאש: התנועה ההיפית מתה ב- Altamont Speedway ב-69.

טומי 9 באפריל 2016

אמיר,
אין למה שכתבת שום קשר לדברי, ואם אתה מתייג אותי בסטיריאוטיפ של ״היפי״, בגלל השורה הלפני אחרונה שכתבתי אז:
א. תקרא שוב את המאמר של איציק, במיוחד את 2 השורות שציטטתי, כי כנראה לא הבנת את המסר שלו.
ב. אני לא מתנצל שאני תומך באהבה בין בני אדם, ולתנועה ההיפית ולשום תנועה אחרת אין שום מונופול על האהבה או על הפרשנות שלה. אגב, השקפת עולמי הוא מתונה ומורכבת, ויש שמאלנים קיצונים שייטענו שאני בכלל ימני, כך שמה שכתבת לא היה בכלל במקום.

Amir A 9 באפריל 2016

חוק פו

בני תבורי 9 באפריל 2016

עכשיו תסביר לו גם את זה

Amir A 9 באפריל 2016

)-: "חוק פו, הקרוי על שם ממציאו נייתן פו (Nathan Poe), הוא מימרה אינטרנטית המשקפת את העובדה שבאינטרנט, בהיעדר הבעות פנים או טון הקול של האדם שאומר משפט, פרודיה עלולה להתפרש באופן רציני אם לא הסבירו אותה כהלכה."

מתוך וויקיפידיה.

אמיתי 9 באפריל 2016

אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש

אמוץ כהן-פז 10 באפריל 2016

גדול. דרך אגב, בלי צחוק, גם אני בעד אהבה אבל אקפיד לשמור על אחורי.

אריאל גרייזס 9 באפריל 2016

אנשים כמו סמוטריץ לא מפחידים אותי. הם אומרים את מה שהם חושבים וההיסטוריה מוכיחה, כפי שציינו פה – החל מכהנא, דרך גנדי וכלה במרזל – שהכח האלקטורלי שלהם קטן בהרבה מהרעש שהם עושים.
מה שמפחיד אותי הרבה יותר זה רמות הציניות שפוליטיקאים הגיעו אליהן. נכון, תמיד פוליטיקאים היו אומרים דברים בשביל לצבור כח אלקטורלי. אבל נדמה שבשנים האחרונות הציניות כל כך גדולה שאין כבר שום מחסום למה שפוליטיקאי יגיד כדי לקושש עוד כמה קולות. נעלמה לחלוטין האחריות הציבורית. פוליטיקאים שמשסים ציבור אחד במשנהו רק כדי להרוויח כמה קולות בקלפי – וראש ממשלה שלא עושה כלום בעניין מחשש לאבד את אותן קולות – זאת הסכנה העיקרית פה היום. ואם פעם זה היה שמור לאנשים באופוזיציה בלבד ומי שהיה בתהליך קבלת ההחלטות לפחות היה מנסה להיות ממלכתי, הרי שהיום אין שום בעיה לשר אחד בממשלה לתקוף את הממשלה שבה הוא יושב או סתם לסמן ציבורים שלמים. זה רע. רע מאוד.

MOBY 9 באפריל 2016

סמרטוטריץ צריך למצוא את עצמו מחוץ לבית המחוקקים. האיש יכול למצוא סימוכין לתורתו במחשכי שנות ה-30 של המאה שעברה.
על פניו, היחידים שיכולים לסייע לסמרטוט בעת צרה זה החבורה של יהודה משי….

צור שפי 9 באפריל 2016

רגע, אז כשה״אוהדים״ צורחים ״מוות לערבים״ הם בעצם מאחלים מוות לעצמם?

אמיתי 9 באפריל 2016

לפי אלון עידן מהארץ זוהי צורה של שינאה עצמית ורצון להתכחש לחלקים מעצמם ( החלקים הערביים). יש בזה משהו

קשקשן בקומקום 9 באפריל 2016

פעם היה דבר כזה שנקרא בושה. להיות גזען היה בושה. היום גזען הוא פשוט אחד ש"אומר מה שחושבים". היום אין בושה – היום להיות "צבוע" זה יותר גרוע מלהיות גזען, אלים או חשוך.
בכל אדם יש משהו גזעני, או שאיפה להיות עם אנשים שדומים לו. אבל היתה הבנה שזה ייצר נורא, לא מבוסס על שום דבר מושכל ושיש להלחם בו, ובטח ובטח להתבייש בו. היום? היום זה "צבוע", כי הרי הערבים (כולם) שונאים אותנו ועדיף לך בעזה? יא מתייפייף סמולן.

גיל 9 באפריל 2016

בדיוק. גזען שמדברת על כך גלויות הוא אמיתי ולכן הגזענות שלו לגיטימית בעוד מי ששולט בתגובות וברגשות שלו נחשב ללא אמיתי וליותר גרוע. ואני חשבתי שגזענות ושנאה הן נבלות בלי קשר לאם הדובר שלהן גאה בהן או לא.

אופיר 9 באפריל 2016

מצוין, קשקשן. שפה מעצבת תודעה, ואלימות מילולית על כל צורותיה אינה "ישירות" או "כנות" שיש להתגאות בהן. עדיף פוליטיקלי קורקט אם זו האלטרנטיבה.

ריצ'י מקאו 10 באפריל 2016

מדויק!

edgecator 10 באפריל 2016

הגם שזה נכון, מדובר בבן לוויתו המתבקש של שלטון הטרור (לא הצלחתי להתאפק) של הפוליטקלי קורקט. שלטון תחתיו כל אמירה שאינה מתיישרת לחלוטין עם תחושת צדק קולקטיביסטית מסוימת, שנתפסת ע"י אותו קולקטיב כתחושת הצדק המוחלטת – וגם כאשר היא כלל אינה חותרת תחת אותה תחושה עפ"י אי-אלו ניתוחים רציונליים – נתפסת כנגע רע שיש לבער מן העולם, פעמים רבות יחד עם הדובר עצמו. וזו, בעצם, תמונת המראה של אותה גאווה גזענית.

ניב 9 באפריל 2016

מצוין ממש.

בני תבורי 9 באפריל 2016

סמוטריץ' לא מטריד אותי כי הוא אומר את מה שהוא חושב אלא כי הוא חושב את מה שהוא אומר.

אנונימוס 9 באפריל 2016

סמוטריץ הרבה פחות מדאיג אותי מראש ממשלה שאומר בעצם אותו דבר, רק עם תספורת יותר מושקעת.
כמו שלא באמת מדאיג אותי מה יעשו לחייל שהרג את המחבל מחברון, הרבה יותר מדאיג אותי עשרות אם לא מאות המקרים הדומים (ואף גרועים בהרבה) האחרים לאורך השנים עליהם אף אחד לא שומע או גרוע מכך – שומעים ויודעים, ולאף אחד לא אכפת כי זה לא צולם.

the bird 10 באפריל 2016

ואותי מדאיג
איפה קונים את הכרטיס לסרט שאתה חי בו….
סתם כדי לסגור את המשרד שמוכר אותו

ר.בקצה 10 באפריל 2016

אותי מדאיגה ההתאבקות שלכם בעפר רגליהם של תומכי קדאפי, אסד, סטלין, ג׳ורג׳ חבש, חיזבאללה וטובחי חברון (לא גולדשטיין, אלא האלה שבישלו יהודי על פרימוס).
כל אחד והדאגות שלו.

פאקו 10 באפריל 2016

אתה באמת חי בסרט. לביבי יש תספורת מושקעת?!

אנונימוס 11 באפריל 2016

דוגמה עדכנית מהיום
https://www.facebook.com/john.brown.3591/posts/1017363171683408

לגבי איכות התוצאה אני לא ערב. אבל השקעה בטוח יש שם בתספורת של ביבי, ברמה של איזור 6500 ש"ח בחודש, מה שאומר להערכתי 6450 יותר מסמוטריץ.
http://fashion.walla.co.il/item/2830800

לילה טוב לכל חובבי הסרטים.

Comments closed