הצדק שלהם

על היומרנות שבאימוץ נרטיב שאיננו שלך

liverpool

אני מודה שרציתי לכתוב על זה וקצת חששתי. אבל אז בא אריאל גרייזס בתגובה לפוסט של בני תבורי והוציא עבורי את הערמונים מהאש:

"אני מוצא את זה טיפה יומרני, אפילו מגוחך, לראות אוהדי ליברפול ישראליים שמדברים בפאתוס על הילסבורו ועל הצדק נעשה וכו'. לא מדבר על הטור המצוין של בני אלא באופן כללי על פוסטים בפייסבוק וכאלו. בניגוד לאהדה לקבוצה, שחוצה מדינות ויבשות, פה אף אחד מהאוהדים בארץ לא הושפע ישירות מהטרגדיה ואין לו מה לשמוח, יותר מכל אוהד ספורט, על הצדק שנעשה. במילים אחרות – הצדק נעשה לעיר ליברפול ולתושביה, ולא לאוהדים שלה."

תראו, כדי להבין את הסיפור של הילסבורו צריך להבין את הקונטקסט של ליברפול. מדובר בעיר פריפריאלית, אפורה, עם אחוזי פשיעה ואבטלה גבוהים (השיר הפופולרי בקרב אוהדי קבוצות החוץ באנפילד הוא "לעולם לא תשיגו עבודה" במנגינה של You'll never walk alone). תשכחו רגע מהדימוי הרומנטי שיש לכם מהתמונות של הקופ והשירים של הביטלס. ליברפול היא עיר קשה עם אנשים קשוחים.

הניגוד בינה לבין לונדון האופנתית זועק לשמיים.

במידה כזו או אחרת של צדק, שקשה לי מאוד להעריך אותה בלי ידיעה ממש עמוקה בהיסטוריה הפוליטית-כלכלית-חברתית של בריטניה, אבל כמו שקורה בכל מקום בעולם בסיטואציה דומה, אנשי העיר סוחבים איתם תחושות קשות כלפי הממסד הלונדוני. לדידם, ביחס הממסד לעיר ואנשיה יש מידה רבה של זלזול והתנשאות שמתבטאת במדיניות אטומה ושרירותית.

לכן גם כל כך היה חשוב להם לקבל הכרה רשמית מהממסד בכך שהם לא אשמים במה שקרה באותו אחה"צ ארור ב-15 באפריל 1989.

הייתי עשרות פעמים בליברפול ואני מאוד אוהב את העיר. חוץ מירושלים, זה המקום היחיד שכאשר אני נכנס בשעריו יש לי הרגשה של חרדת קודש. בירושלים גדלתי, ליברפול הייתה מושא החלומות שלי בימי נעוריי. יש דמיון בין הערים. שתיהן ערים קשות שקשה לאהוב במבט ראשון, אבל אם אתה מקלף אותן מהמעטפת המחוספסת אתה מגלה המון רגש ומקבל אהבה מיוחדת בחזרה.

אבל בשונה מירושלים, ליברפול היא לא שלי. היא של האנשים שגדלו וחיו שם. של הנכדים של הנכדים של אלו שברחו מרעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד במאה ה-19'. הסיפור שלהם הוא לא הסיפור שלי. כשאני מגיע לעיר אני אורח. אורח שמרגיש רצוי ושמח תמיד לחזור, אבל אורח.

לכן, בדיוק כמו לאריאל גרייזס, קשה לי עם זה שאנשים מרמת-גן או גבעתיים מאמצים את הסיפור וממלאים את הפיד שלי בפייסבוק בכתובות "Justice for the 96". כאילו מרגרט תאצ'ר סגרה את מכרה הפחם שאביהם עבד בו בשנות השמונים והם נאלצו לאכול פרוסה עבשה עם מרגרינה לארוחת ערב במשך כל ילדותם.

אני לא בא להגיד לאנשים איזו זהות לאמץ. אבל יש משהו מזויף ויומרני בכך שאנשים מאמצים זהות לא להם. כמו אותן בחורות מזרחיות עם שיער בלונד פלטינה או שלושת אלפים ישראלים בקלאסיקו.

כישראלי, על אף היותי אוהד ליברפול, המאבק בן 27 השנים לאיזושהי הכרזה משפטית שאין לה שום משמעות מעשית נראה טרחני במידה רבה. יחד עם זאת, ברור לי לחלוטין שמהמקום שלי אני לא מסוגל להבין את המשמעות של המאבק הזה עבור האנשים שניהלו אותו.

ולכן מה שאני כן יכול לומר, כאדם, זה שאם הפסיקה של בית המשפט אתמול הקלה, ולו במעט שבמעט, על הכאב של אחת מהאימהות ששכלה את בנה באסון, אז וודאי שכל טיפת מאמץ שהושקעה כל השנים בכדי להגיע לרגע הזה הייתה שווה.

YNWA

תקופת הרנסאנס הראשונה של המרתון: ג'ים פיטרס, באדי אדלין ואבבה ביקילה
מי מנהל את זה ?

50 Comments

חיים הצהוב 27 באפריל 2016

אני רוצה להפנות אותך ל-ספר החוקים המלא – איך להיות אוהד של טל בן יהודה

ערן (המקורי) 27 באפריל 2016

חביבי, עשית רק חצי עבודה. מזל שמישהו הפשיל שרוולים, חיטט בארכיון, ומצא את המקור עתיק היומין:
http://debuzzer.com/benyehuda/67708/

אריאל גרייזס 27 באפריל 2016

אני חושב שלהפוך את זה לעניין של אהדה זה לעשות עוול גדול מאוד לאנשים שבאמת הושפעו מזה. להגיד "ניצחנו" כשהקבוצה שאני אוהד ניצחה זה סבבה לגמרי, להגיד אותו הדבר על מקרה הילסבורו זה לרדד את הטרגדיה של אנשים לרמה של אהדת ספורט. לא נעשה לנו צדק רק בגלל שאנחנו אוהדים את אותה קבוצה. למשפחות נעשה צדק ולעיר ליברפול.

גיל 27 באפריל 2016

למה אתה לא חושב שגם אוהדים מחוץ לליברפול לא מושפעים מזה? אז אולי אין להם קרובים שנפגעו שם אבל זה יכול לכאוב להם בדיוק כמו שלאנשים בכל העולם כאב כשהיו ארועי 9.11.

אריאל גרייזס 27 באפריל 2016

יכול לכאוב לך על מישהו שמת, אבל זה לא קשור בכלל לאהדה לקבוצה. מה שנעשה פה זה סוג של ניכוס של טרגדיה על מנת להרגיש טוב עם עצמך. אוהד ליברפול ישראלי לא הושפע בשום דרך ממה שקרה בהילסבורו. לא נהרג לו קרוב משפחה, אף אחד לא קרה לו סקאוז מסריח, או האשים אותו שהוא משתין על גופות או שודד אותן. אתה יכול, אם אתה בן אדם, בלי קשר לאיזה קבוצה שאתה אוהד, לשמוח שנעשה צדק לאנשים. אבל בדיוק כמו שיוציאו מישהו זכאי שישב 10 שנים בכלא ואני אשמח בשבילו אבל אני לא אגיד "ניצחון גדול שלנו", גם פה – אין פה ניצחון שלי. לטעמי, זה להפוך טרגדיה אמיתית ללא יותר מאשר משחק כדורגל, שעם כל הכבוד – הוא בסך הכל בידור.

גיל 27 באפריל 2016

איך אתה יודע למה הם מרגישים מה שהם מרגישים? גם לא מובן לי איך לא ברורה הרלוונטיות של האהדה לקבוצה. אדם אוהד קבוצה שהאוהדים שלה הואשמו בכל מיני דברים שהם לא עשו ועכשיו זיכו אותם. קשר יותר ברור מזה אין גם אם העוצמה אולי שונה כתלות גאוגרפית.

אני באמת לא יודע איך אתה מודד השפעה. אני מניח שלרוב תושבי ליברפול אין מישהו קרוב שהיה במשחק. אז בדיוק כמו שאוהד מקומי שאין לו מעורבות ישירה חש אי צדק שהכלילו עליו כך גם אוהדים מחוץ לעיר.

Je Suis Scouse 27 באפריל 2016

אתה מתיימר לבחון כליות ולב. איך אתה יודע שהתחושה על הזיכוי המוחלט של אוהדי ליברפול זהה לתחושה של ניצחון במשחק כדורגל? מנין היומרה להבין את הלך הרוח שלהם? יש אנשים שיש להם קשר למקרה כי אוהדי ליברפול כמותם נהרגו וקיים קשר ברור בין מותם לבין היותם אוהדי ליברפול.

זה לא כל הסיפור אבל האין זה מספיק כדי לעורר הזדהות?

השינוי בקו הטיעון שלך במהלך היום די מוזר. נראה חי שבבוקר התלוננת על דבר אחד ועכשיו על דבר אחר לגמרי. בבוקר התלוננת על ניכוס ועכשיו על זילות. אם הבעיה שלך היתה בזה שהבעות שביעות הרצון מרדדות את העניין לנצחון במשחק כדורגל הייתי מצפה שתשתמש במילים ״מקומם״ ״מרגיז״ ״מחטיא את המטרה״ ״עושה עוול לקורבנות האמיתיים שעבורם זה הרבה יותר מסתם משחק כדורגל״. ״קצת יומרני״ ו״מגוחך״ לא ממש נשמע לי מתאים אם לזה התכוונת מוקדם יותר.

Are you really makng this up as you go along?

Je Suis Scouse 27 באפריל 2016

ושאלה אמפירית – מה לדעתך חשות משפחות הקורבנות לנוכח גילויי ההזדהות ההמונית עקב ההחלטה. האם זה גורם להם להרגיש טוב יותר או רע יותר? האין זה המבחן האמיתי או רק מה שעובר את מבחן הטעם הטוב שלך?

בני תבורי 27 באפריל 2016

אתה לא כולל כמובן את ששת אוהדי יונייטד שהגיעו למייקס פלייס וצרחו לנו "רוצחים", נכון?

אריק 27 באפריל 2016

אנשים מטומטמים שמאמצים לעצמם דמות לא להם, ומטומטמים כל כך כדי לבחור דמות מאומצת מטומטמת לא פחות מהם.

אסף THE KOP 27 באפריל 2016

הם בטח באו מההפגנה למען החייל מחברון

בא בלילות 27 באפריל 2016

סליחה? "לא הושפע"?! אתה באמת רוצה לומר לי שזה לא השפיע של איך שהקבוצה שחקה ותפקדה בשנים שחלפו מאז….?
בחייך…

איאן ראש 28 באפריל 2016

אמנם זה כלום לעומת האובדן של האנשים אבל צודק.

באבא ימים 27 באפריל 2016

אתה יכול להסביר למה אתה מתכוון שאתה אומר לאמץ נאראטיב שלא שלך.

משעשית את זה אתה יכול להסביר למה הקריאה justice for the 96 מהווה אימוץ הנאראטיב הזה?

האם כאשר נוצרי אומר (נניח לצורך העניין בפייסבוק) שלאור ההיסטוריה של העם היהודי ראוי שתהיה לו פיסת קרקע שבה הוא יוכל להגן על עצמו ולכן יש לתמוך בישראל הוא מאמץ נאראטיב שלא שלו? אם לא היכן עובר ההבדל?

אריק 27 באפריל 2016

אני ואתה כבר ניהלנו את הויכוח הזה בקשר ליריבות בין ליברפול ליונייטד.
אני לא מבין באמת מה זה סקאוזר ואתה לא מבין באמת מה זה מנק. (מתוך הנחה שלא חיית בלנקשייר).
לכן יש משהו קצת דבילי בהקנטות הדדיות שכוללות מונחים כאלה בין האוהדים בארץ.
זה אותו דבר. הסיפור הזה נוגע ללב מהמון סיבות אבל אין לו קשר לאוהדי ליברפול בישראל יותר מלאחרים.
לגמרי מסכים

באבא ימים 27 באפריל 2016

אני מסכים כמעט עם הכל. רק שאלת הבהרה- למה אתה מתכוון כשאתה אומר "אחרים"? אוהדי ליברפול אחרים או אוהדי קבוצות אחרות או ספורט בכלל?

אריק 27 באפריל 2016

סיפרתי היום למישהו שנחשפתי לסיפור בבירה של אחרי משחק עם חברי קבוצתי באוסטרליה שהיו אקדמאיים אנגלים שאהדו קבוצות אחרות ליברפול (הם היו אקדמאיים ;) )
הם תיארו את המקרה כנבזות של הממסד כנגד אוהדי כדורגל. חושב שאנחנו פה בארץ, כאוהדים קרובים יותר אליהם מאשר אל חברי המעגל הראשון. ככאלה הנצחון הוא “שלהם“ ולא שלנו.
חושב שלשם כיוון אלפסי ואם אתה מסכים החלק הראשון שכתבתי אז זה פלוס זה, שכנראה הופיע בפייסבוק, עצבן אותם.

באבא ימים 28 באפריל 2016

אבל אני חושב שאמפירית אם תבחן אוהדים של קבוצות שיש להם אהדה בינלאומית, תמצא ששיעור אוהדי ליברפול שמרגישים שהנושא הזה קרוב אליהם, מעניין אותם, או מקומם אותם גבוה לאין ערוך מאשר אוהדי קבוצות אחרות והסיבה לזה היא תחושת הקהילה שיש בין אוהדי אותה קבוצה. לתחושת הקהילה הזו יש כל מיני ביטויים. רואים את זה בבאנטר בין אוהדי ליברפול ויונייטד כאן בבלוג, ראינו את זה בדיון המשעמם למוות בעקבות אירועי המשחק בין מכבי תל אביב וסכנין. העובדה שאוהדי ליברפול יזדהו עם זה יותר מאחרים היא טבעית. נראה לי שבלא מעט הקשרים אתה מכיר בה. אם זכרוני אינו מטעני זה אתה שחתום על הביטוי ״שתו לי אכלו לי״ – לפחות כאן בדה באזר- בהקשר של ליברפול (אני לא אומר את זה כפרובוקציה). אני לא חושב שיש כאן חלוקה בינארית בין בני המקום לבין שאר חובבי הספורט/ אוהבי צדק. כעניין אמפירי יש רמות שונות של הזדהות שנחתכות לפי מעגלי קרבה ואוהדי ליברפול ככלל קרובים לעניין יותר מאוהדי קבוצות אחרות. השאלה איננה אם זה קיים אלא מה ההסבר לכך שאוהדי ליברפול שאינם בני המקום מזדהים יותר.

יש שני הסברים אפשריים: ההסבר שאני מציע- דהיינו תחושת קהילה (שכאמור יש לה ביטויים אחרים מה שנותן תוקף להסבר) או ההסבר שאיציק ואריאל מציעים לפיו אוהדי ליברפול מתחלקים לשתי קבוצות- המקומיים שגונבים טאסות והלא מקומיים שגונבים נאראטיבים. תחליט אתה מה נשמע לך יותר הגיוני.

yaron 27 באפריל 2016

פוסט יפה :-)
העניין הוא שחלק עצום מהפעולות שאנחנו עושים מסתכמות בהזזת עכבר ושתי הקלקות.
לכן הם לא באמת מאמצים איזשהו נרטיב בדיוק כמו שאנחנו לא ממש מוחים חברתית כשאנחנו עושים לייק לפוסט נזהם. כולה עשו קופי פייסט ל- justice for the 96
הנה גם אני עשיתי אחד :-)

ברלה 27 באפריל 2016

גם להגיד לאנשים מתי זה הגיוני להזדהות עם משהו זה טיפה יומרני ואפילו מגוחך. אנשים מזדהים עם אירוע משמעותי שקשור לקבוצת הכדורגל שלהם, מה מוזר בזה?

איציק אלפסי 27 באפריל 2016

אין שום בעיה להזדהות. גם אני ישבתי השנה ביום הזיכרון להילסבורו וראיתי סרט על האסון כדי להבין טוב יותר מה קרה שם. היומרנות היא לצייר גרפיטי בתל אביב Justice for the 96.

גיל 27 באפריל 2016

אני באמת לא מבין מה לא ברור. בניגוד לכורי פחם האוהדים בארץ הם בדיוק אותם אוהדים כמו האוהדים בליברפול. הם יכולים ללכת לפחות משחקים והם לא גרים בעיר אבל הם עדיין אוהדים. לכן כשנעשה עוול לאוהדים של הקבוצה הם יכולים להרגיש פגיעה אישית ולכן השמחה האישית על הזיכוי. זה נראה לי מאוד טבעי.

צור שפי 27 באפריל 2016

אני מוחה (בתוקף!!) נגד היציאה השוביניסטית על עלמות החן המזרחיות עם הבלונד פלטינה.

איציק אלפסי 27 באפריל 2016

לא רק שוביניסטית, גם גזענית :)

edgecator 27 באפריל 2016

סקסיזם בצד, זו אמירה מטופשת ומתנשאת שמעידה בעיקר על בורות רצינית (כך שכלל לא מפליא שהיא שורבבה לפוסט הזה).

איציק אלפסי 27 באפריל 2016

אשמח לפירוט

edgecator 27 באפריל 2016

בחורה מזרחית שצובעת את השיער בבלונד פלטינה שקולה לחלוטין לגבר לבן שצובע את השיער בירוק, ששקול לחלוטין למי שעונד שעון כתכשיט ותו לא. אין פה דבר מלבד האסתטיקה הפרטית של כל אחד מאותם אנשים בהיותה חלק מהאותנטיות הגולמית שלהם (כשהשפעה חיצונית, ככל שישנה, קיימת תודעתית אצל כל אחד מהם). כך שבעוד שאותה בחורה רק מבקשת להתקיים בתור מי שהיא עצמה, אתה טוען שהיא אינה מי שהיא טוענת שהיא ומנסה, בעצם, להעמיד פני אחר.

איציק אלפסי 27 באפריל 2016

בחורה מזרחית שצובעת לבלונד מנסה להיראות אירופאית כי היא חושבת שזה יותר יפה. אין בזה שום דבר אותנטי. אותנטי זה להרגיש שאת יפה כמו שאת ולשדר את זה. אירופאיות לא יותר יפות ממזרחיות ולהיפך. יש יופי אירופאי ויש יופי מזרחי.

Ljos 27 באפריל 2016

מה קובע מי אתה? האם החיצוניות קובעת מי אתה או אתה קובע את החיצוניות לפי מי שאתה?

edgecator 27 באפריל 2016

צמד המילים "כמו שאתה" חסר כל משמעות, בוודאי בפריזמה דרכה אתה משתמש בו. הרי מהנקודה שלך עולה שכל מי שמשנה את חיצוניותו הראשונית בכל צורה שהיא – מתלבש, מתאפר, מתבשם או מתגלח – איננו אותנטי, שלא לומר יומרני ומזויף. כל אדם מתנהג כמו שהוא מעצם היותו מי שהוא, היומרה היא של מי שמנסה לקבוע אחרת לגביו ושלו בלבד.

חוק פו 28 באפריל 2016

האמת צודק,

ומזרחיים לא צריכים ללמוד באוניברסיטה. בטח לא דיסציפלינות מערביות כמו פסיכולוגיה. הם צריכים לעשות דוקטורט במדעי השחור, המכתוב, האבוללה והעראק על הבטן.

מאנו 27 באפריל 2016

מסכים עם הטור. עם זאת, קצת לא הבנתי את הבעיה שלך עם "שלושת אלפים ישראלים בקלאסיקו". אני לא רואה שום בעיה בתופעה של ישראלים שנוסעים לראות כדורגל בחו"ל. אתה בעצמך גם עושה את זה, לפי מה שכתבת. להניף דגלי ישראל ביציע ולהפוך ל"קטלונים" זה באמת מגוחך, אבל הרוב לא כאלה. סתם הולכים למשחקים בקאמפ נואו או בברנבאו, כמו שהולכים ללובר או לותיקן.

*הכותב מעולם לא היה בקלאסיקו, בקאמפ נואו או בברנבאו.

איציק אלפסי 27 באפריל 2016

אתה צודק. הכוונה יותר לאלה שתומכים בעצמאות קטלוניה מתוקף העובדה שהם אוהדים של מסי.

מאנו 27 באפריל 2016

+1

martzianno 27 באפריל 2016

לעשות לייק בפייסבוק זה לא ממש לאמץ זהות או נראטיב.
וגם אם כן זאת זהות קצרת מועד. עד האסון הבא.
אפשר לקרוא לזה הזדהות ואז הכל בסדר.

אריאל גרייזס 27 באפריל 2016

זה יותר מלייק בפייסבוק, אחרת לא היינו אומרים כלום

Eyal 27 באפריל 2016

אני לא מצליח להבין מה הבעיה פה? ונגיד ולמכבי סל היו מיליוני אוהדים בכל אירופה שהיו מציינים את יום השואה בפייסבוק זה היה דבר רע? . אני מסכים שזה מקומם (אבל ממש טיפה) שאנשים מנסים לספח לעצמם דברים לא להם אבל האלטרנטיבה היא שהם לא יתעניינו בכלל שזה הרבה יותר חבל (לדעתי). לפחות ככה הם חוקרים, לומדים, מרגישים שייכים ומבחינתי שיעשו יום זיכרון וישלחו עצומות לעצמאות קטלוניה , מה זה באמת משנה?

באבא ימים 27 באפריל 2016

איציק,

עדיין לא ענית לשאלה שלי למה אתה מתכוון כשאתה אומר אימוץ נאראטיב שאיננו שלהם וכו׳.

אסף THE KOP 27 באפריל 2016

"Justice for the 96"

אריק 27 באפריל 2016

+1

רפאל 28 באפריל 2016

מה ז'בו היה חושב על זה? : )

cookie-monster 28 באפריל 2016

היומרנות היא של מי שמתימר להגיד איך אנשים צריכים או לא צריכים להרגיש, ועם מי ומה הם צריכים או לא צריכים להזדהות. ואז ללהכות חטא על פשע ולהגיד ש*הם* אלה שמזויפים ויומרנים, ולא אתה בעצמך.

גיל בתגובה 5 תמצת את זה בצורה הכי פשוטה ומדויקת.

וכן קראתי על קשריך הענפים כ'אורח' בליברפול אבל אם נדמה לך שאוהדי ליברפול המקומיים הסקאוזרים חושבים שלאוהדי ליברפול בינלאומיים אין זכות ודבר לנושא בכלל צפה בוידאו הזה של לפחות אחד מהם ( שגם לינקקתי בפוסט של תבורי בתגובה לגרייזס)
https://m.youtube.com/watch?v=c_wMxGY-mVg

אביאל 28 באפריל 2016

מצטרך לגיל, אני לא מבין על מה הסיפור ואיפה פה היומרנות, קהילת אוהדי ליברפול היא קהילה מדוימנת בדיוק כמו שאנדרסון הגדיר, ככזו, בטח ובטח בעולם גלובלי בו אוהד בסין או בישראל יכול לראות מה קורה בחדר ההלבשה של הקבוצה דרך הרשתות החברתיות ובעצם לנשום ולחיות אותה הוא הופך לחלק מהקהילה הזו, לכן הוא מזדהה גם האסונות וגם השמחה שלה. יש אנשים שזה נראה להם פתטי אבל עם רגשות ומחשבות של בני אדם קשה מאוד להתווכח, עם אוהד ישראלי של ליברפול חש הקלה או שמחה בעקבות ההתפתחות האחרונה אין בזה שום דבר מזויף.
אגב, ההערה לגבי הבלונד פלטינה היא דיי סתמית, מה בדיוק הקשר ? באותה מידה אני יכול לשאול למה אתה אלפסי בתור יהודי ממוצא מזרחי מאמץ את אורח החיים הנוצרי-מערבי שהתבסס בעידן הנאורות והמהפכה התעשייתית ? זה אגב, בדיוק מה שהרבה מאוד חרדים קיצוניים אומרים ואני מניח שהיית מתייחס לשאלה כזו בביטול.

באבא ימים 28 באפריל 2016

לגמרי (זה בערך מה שכתבתי אצל בני). רק נקודה אחת שחשוב לחדד. למותם יש קשר ישיר להיותם אוהדי ליברפול.

שלמה 28 באפריל 2016

איני צריך את אישור בית משפט כזה או אחר שינקה את אוהדי האימפריה ליברפול מבחינתי הכשל היה של משטרת בריטניה האמונה על ביטחון אזרחיה לגבי פלטינה בלונד זו סתם הקנטה ישנן אירופיות רבות המשתזפות כדי להראות שחומות כמו בנות המזרח וחלקן אף צובעות לשחור

שלמה 28 באפריל 2016

גם באסון הייזל בבלגיה לא היו אלה אוהדי האימפריה אשמים באסון שקרה באותו משחק נגד הגברת הזקנה הרשם היה במשטרה המקומית שאף הודתה בכשלונה

ששון 28 באפריל 2016

אה הא, כן כמובן, בטח. המשטרה אשמה בהייזל.

אריק 28 באפריל 2016

ברור שהיא אשמה עיקרית, היא והרשויות. אלא שבהייזל היה "אשם תורם" של האוהדים.

יואב בורוביץ' 29 באפריל 2016

לכתוב שאנשים כותבים משהו מיותר בפייס זה מיותר באותה מידה, לא?
גם לא מבין מדוע זה בעייתי לאמץ "זהות שלא שלך". כל מי שאוהב את הביטלס מאמץ זהות מוסיקלית/תרבותית/מקומית/היסטורית שאינה שלו- והוא עדיין מתענג עליה כל החיים. גם 3000 ישראלים בקלאסיקו כיוון שהם רוצים לחוות חוויה מיוחדת ולהתענג על כדורגל גדול זה לא בעייתי כלל. להיפך, ההיצמדות ל"זהות שלך" (אם יש בכלל דבר כזה) היא היא קרתנות.

Comments closed