מס על פנטזיות

מה עומד מאחורי המאבק בין ההתאחדות והמנהלת למשה כחלון?

racer

נדמה שמאז שעופר עיני הוא יו"ר ההתאחדות פתיחת עונת הכדורגל נראית כמו פתיחת שנת הלימודים – תהיה שביתה?! לא תהיה? איומים, שופוני ואבו עלי.

ההתאחדות לכדורגל מנסה להצטייר כאילו היא דואגת לאינטרסים של הכדורגל הישראלי, כאשר למעשה היא דואגת אך ורק לאינטרסים של המועדונים בשתי הליגות המקצועניות. אלא שבשביל זה יש את המנהלת. התפקיד של ההתאחדות הוא לדאוג לתשתיות של הכדורגל. לכך שיהיו כאן תנאים בהם יוכלו להתפתח שחקנים טובים יותר. המועדונים המקצוענים הם גופים פרטיים, שידאגו בעצמם לאינטרסים שלהם.

כספי הטוטו הם כספי ציבור. אפשר לקרוא לזה מס שהמדינה לוקחת על פנטזיות של אנשים. כעת באה המדינה ובצדק, רוצה לקבוע מספר סייגים שהם מאינטרס הציבור לגוף שגובה את המס הזה – המועצה להסדר ההימורים בספורט. זה בדיוק התפקיד של רגולטור.

בין היתר, מבקש משרד האוצר להגביל את אפשרויות הפרסום של הטוטו ואת סוגי ההימורים. תציצו רגע לפיצוציה הקרובה למקום מגוריכם. מה שתראו שם זה בדרך כלל אנשים קשי יום שמוציאים את הכסף שאין להם על אשליה עם סיכויים סטטיסטיים נמוכים מהסיכוי שימצאו גז אם יחפרו מספיק עמוק מתחת לבניין שלהם.

מה לישראל ולמרוצי סוסים?! אנשים יושבים בפתח-תקווה ומהמרים על הרויאל אסקוט והפסטיבל בצ'לטנהאם. זו הזיה.

ואת הטענה שאם תמנע מהם את האפשרות להמר על הדברים האלה בטוטו הם ממילא יעשו את זה בהימורים הבלתי חוקיים אני לא מקבל. זה שאנשים יכולים לצפות בפורנו מתי שהם רוצים באינטרנט לא אומר שצריך לשדר את זה בפריים טיים בערוץ 2.

המונח "הסכם שיווק" הוא מונח מכובס. זכויות השם של ליגת העל לא שוות 80 מיליון שקל בשנה שהטוטו משלם עליהם. ואם הקבוצות סוברות שכן? אדרבה ואדרבה, שיוציאו את זה למכרז ויגייסו את הסכום. "הסכם השיווק" הוא בעצם הסכום שהטוטו משלם מכספי הציבור למועדונים הפרטיים. תדע כל אם עברייה שדמי הכיס של הבן שלה שממלא ווינר משמשים למימון החוזה המופרך של עדן בן בסט ובן רייכרט (למשל).

את הכסף של הטוטו צריך להפנות להקמת מגרשים, לאקדמיות ומחלקות נוער. מן הראוי שייקבע שהקצבות הטוטו יופנו אך ורק לקבוצות הנוער והילדים. ומועדונים יזכו להקצבה רק במידה ומחלקות הנוער שלהם יעמדו בסטנדרטים מקצועיים מחמירים שיקבעו ע"י אנשי מקצוע חיצוניים (רצוי מחו"ל במקרה הזה). בנוסף, כתנאי לקבלת הכסף הציבורי, ידרשו הקבוצות לפעילות חברתית וחינוכית בקהילה ולשיפור התנאים והחוויה במשחקי הבית שלהם.

רוצים לכסף למגן ימני מסלובקיה? מעולה. תשפרו את המוצר שלכם כך שהיה יותר אטרקטיבי למפרסמים וימשוך יותר לקוחות (קהל במגרשים וצופים בטלוויזיה), תרוויחו יותר כסף ותעשו אתו מה שאתם רוצים.

הגיע הזמן לנתק את המועדונים מעטיני הקופה הציבורית ולייצר אצל הגורמים במערכת אינטרס לשפר ולקדם את הכדורגל הישראלי ולא רק את כישורי העסקנות שלהם.

מפכ״ל לא גזען
בחזרה לקרקע

85 Comments

פרופסור 1 בספטמבר 2016

כל מילה בסלע. שישקיעו בתשתיות – מתקנים, חוגים, בתי ספר לכדורגל, הדרכות מאמנים, ציוד הולם לשחקנים. ושיתנו לנו לפתוח עונה

דוד עראק 1 בספטמבר 2016

מילה בסלע, לא פלא שאת הקומבינות וההסדרים שבין ההתאחדות, הטוטו, ומשרד האוצר עושה ההתאחדות על הגב של קבוצות ליגה ב' (היחידות שהיו אמורות לשחק הסופ"ש), גיבורים על חלשים מאז ומתמיד היו שם…
מזכ"ל ההסתדרות לא יעז להשבית את הנבחרת. המטרה הרי לעשות רעש בלי שום השפעה באמת, ככה אפשר לספר "השבתנו את הכדורגל הישראלי עד שקיבלנו את מה שמגיע לנו" למרות שבפועל מה שקרה הוא שבוטל סיבוב א של הגביע של ליגה ב.
עוד נתגעגע ללוזון.

ניינר / ווריור 1 בספטמבר 2016

ואני מתגעגע לדוד עראק המקורי…איזה סיפור עצוב וטראגי

דוד עראק 1 בספטמבר 2016

הומאז' לזכר אוהד חם עם סיפור עגום

מתן גילור 1 בספטמבר 2016

ושקיפות. רוצים כסף ציבורי? פרסמו דוחות כספיים מלאים ודוח מילולי מקיף. זכותו של הציבור לדעת מה עושים בכספו.

איציק 1 בספטמבר 2016

תגובה גועלית וקטנונית…
רואי החשבון האלו רק רוצים להרוס חגיגות.

MOBY 1 בספטמבר 2016

זה כבר קשקוש,
הם לא רוצים להרוס חגיגות, הם רוצים לעשות חגיגות על חשבוננו.

Ljos 1 בספטמבר 2016

ומכונות הימורים. מכונות שאיכשהו מגיעות כמעט רק לשכונות עניות.

תומר חרוב 1 בספטמבר 2016

כתבת את מה שאני חושב ואת מה שאמור להיות מובן מאליו. הכדורגל הוא יצור כלאיים שהוא בן של הטוטו שהוא עוד יצור כלאיים וכולם מנסים לסבן את כולם והכל במסווה של דאגה לספורט ולציבור. כאילו הכדורגל של אבא שלהם.

אריאל גרייזס 1 בספטמבר 2016

תכ'לס, הכדורגל הישראלי הוא זיקוק לא רע של הישראליות, על כל הקומבינה שלה. יד רוחצת יד, זה שדופקים את העניים עם המס כדי להעביר את הכסף לעשירים. כולם יודעים וכלום לא ייעשה.

רועי 1 בספטמבר 2016

מניח שעם הפרופיילינג הזה לאף אחד בדה באזר לא תהיה בעיה.

אריאל גרייזס 1 בספטמבר 2016

פרופיילינג של ישראליות? לא על זה יאיר לפיד בנה קריירה?

ערן (המקורי) 1 בספטמבר 2016

בול נוסף בפוני!

אחד העם 1 בספטמבר 2016

אפשר לומר איפיון. שימוש בעברית לא מעיד בהכרח על בערות…

ניק 1 בספטמבר 2016

הפרופיילינג לא אמור להיות על אנשים עניים אלא על אנשים טפשים.. אם אתה לא סוגר את החודש והולך ומבזבז את הלחם של הילדים שלך על הימורים, אז אתה טיפש.. במקרה גם טיפש שהוא עני

אריאל גרייזס 1 בספטמבר 2016

זאת תגובה פריבילגית משהו, אם נחקה את "הארץ". הטוטו ושאר ההימורים מוכרים לאנשים אשליות. בדרך כלל זה אנשים לא משכילים שלא מבינים באמת את הסיכויים שלהם לזכות. בנוסף, זה אנשים בלי עתיד או אופק שהימורים מהווים את האפיק היחידי שלהם לצאת מזה. והכי גרוע – הפיס מתרגטים אותם. היתה כתבה של אמסטרדמסקי לא מזמן על זה שכמעט כל המכונות מזל מוצבות באיזורים עניים. כן, זה טפשות להמר על הכסף שאין לך, אבל זה לא כי אנשים הם טפשים

איציק 1 בספטמבר 2016

איזה אשלייה הטוטו יכול למכור למיליונר? מה הוא כבר יוכל לרכוש שלא יכל קודם. לכן את האשליות מוכרים לעהיים, מנצלים את העניים, והעשירים מרויחים מזה בלי להמר.

ניק 1 בספטמבר 2016

איציק,
מה שאתה רושם לא לגמרי מדוייק . אנשים עשירים הם אלה שהכי מחפשים להתעשר. יש אלפי מילניורים שיכולים לפרוש היום ויהיה להם מספיק כסף ל5 דורות בלי לעבוד עוד יום בחיים והם עדיין ממשיכים לנסות לצבור עוד ועוד כסף (וכוח). אז כן, הם כנראה לא ילכו להמר על ה"הכסף הקטן" של הלוטו, אבל הם למשל יזרקו המון כסף בקזינו, שגם שם ברור שהזכייה היא רק אשליה.

אדם,
אני יודע שרוב האנשים מבצעים החלטות כלכליות לא רציונליות . זה לא הופך אותם לחכמים רק כי "כולם" עושים את זה.

בסוף ההבדל בהימורים הוא מה מרווח הטעות מאפשר לך – למיליונר שמפסיד 5000 שח בהימור זה כמו שיפול לי שקל מהארנק, לא מורגש. לאיזה חייל משוחרר זה אומר כמה חודשים בלי ג'ינסים חדשים, ולעני עם משפחה זה אומר פחות אוכל לילדים.

איציק 1 בספטמבר 2016

זה נכון אך הם עושים זאת בכספים הרבה יותר גדולים ממה שיוכלו לקבל מהטוטו. טוטו זה כסף קטן עבורם.

אדם 1 בספטמבר 2016

זה פשוט לא קשור לחוכמה וטיפשות, זה קשור לאיך שהמח שלנו עובד. לייחס אותם לטיפשות זה להדחיק שגם המח שלך עובד ככה בסופו של דבר (כנראה שבנושאים אחרים).

אדם 1 בספטמבר 2016

זה ממש לא הופך אותך לטיפש. אתה יוצא מנקודת הנחה שגויה לחלוטין שאנחנו מסוגלים תמיד לבצע בחירות מושכלות. אם זה היה המצב אז שוק הפרסום לא היה קיים. מאוד כל לעבוד עלינו, בהמון דברים, ומאוד קל לגרום למח שלנו לפספס את ההסתברות האמיתית. לדוגמא, רוב האנשים יעדיפו לקבל 50 ש״ח ברגע זה מאשר 100 ש״ח בעוד שבוע, במקרה הזה כי יש לנו בעיה להעריך ערך ביחס לזמן.

ערן (המקורי) 1 בספטמבר 2016

בול בפוני

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

מסכים עם הכל – ומצד שני אם הולכים למהלך הזה יש לשחרר את הקבוצות לבעלות יזמית מלאה.
לשחרר את הגבלת הזרים, להוריד מחויבות למימון כרטיסי נוער וחיילים , לבטל לחלוטין את תקציב המינימום ועוד.
שהמדינה תדאג לתשתית ושהקבוצות ידאגו למודל הרווח שלהם.
ונ.ב
הייתי מבטל באותה נשימה את היכולת לקבל מימון ציבורי מעיריות – אין סיבה שעיריית באר שבע תממן את השכר של בן שהר.

איציק 1 בספטמבר 2016

דוקא עם באר-שבע יש לך בעיה. שנה אחת של הצלחה ואתה כבר מבוהל מבאר-שבע שהיא הדוגמא הראשונה שעולה לך לראש.

איציק אלפסי 1 בספטמבר 2016

מסכים לגמרי, גם המימון מהעיריות צריך ללכת לנוער וקהילה ולא לשכר שחקני הקבוצה הבוגרת.
לגבי הרגולציה – אני חושב שהיא כמעט ולא קיימת בספורט הישראלי. הגבלת הזרים, תקציבי מינימום, כרטיסי נוער וכו' עד כמה שאני יודע זו לא דרישה של המדינה אלא של ההתאחדות והמנהלת. אם יהיה לזה רוב בקרב הקבוצות יוכלו להיות גם עשרה זרים בכל קבוצה (אני אישית נגד הרעיון, אבל בעד לאפשר לקבוצות להמשיך להחליט בנושא בעצמן) ולא יהיו תקציבי מינימום. מחירי הכרטיסים הם עניין של היצע וביקוש בשוק. הורדת המכירים וקביעת מכסות לכרטיסי נוער הם תוצאה של מחאה צרכנית (דוגמת מחאת הכרטיסים) ולא של הנחיה של הרגולטור.

גיל שלי 1 בספטמבר 2016

למה כשעירייה ממנת תאטרון זה בסדר וקבוצת כדורגל זה לא טוב? בארצות הברית למשל עיריות בונות אצטדיוני פוטבול בכסף ציבורי שמשמשים קבוצות פרטיות כדי שקבוצות הפוטבול ישחק אצלן בעיר

איציק 1 בספטמבר 2016

יש הבדל בין לבנות מתקן, שיכול גם לשמש למטרות אחרות כמו קונצרטים והופעות לבין לתת כסף לכל מטרה. האיצטדיון הוא גם לרוחת הציבור שבא לאיצטדיון.
דבר שני, לא ניתן להשוות בין כדורגל לתאטרון. כאשר הכדורגל יהיה בידים ציבוריות ועובדיו יתפרנסו בהתאם אז תוכל להשוות. תאטרון רפרטוארי זה דבר גרעוני שהמדינה ממנת כדי שיהיה כנכס תרבותי. כדורגל או כדורסל הם בידור להמונים אך בטח לא נכס תרבותי, וההוצאותעליהם ענקיות כדי שהפרימדונות יעלו על כר הדשה. כששחקן כדורגל ירויח שכר מינימום ויחפש לעצמו חלטורות להשלמת הכנסה (שזה עצוב שהרבה שחקנים נאלצים להתפרנס ככה) אז נדבר על תקצוב של כדורגל מכספי ציבור.
כל הנאמר לא מתייחס לקבוצות נוער או חוגים של מתנ"ס-ים כמובן.

גיל שלי 1 בספטמבר 2016

ראית את המשכורות של שחקני התיאטרון? כדורגל זה תרבות בדיוק כמו שתאטרון זה תרבות. האצטדיונים שנבנים כוללים את תאי האירוח שעולים הון, והם מיועדים למשחקים בלבד, לא להופעות.

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

אין לי בעיה עם עיריה שבונה מתקן ומסבסדת את השימוש בו .
גם אין לי בעיה שעיריה תגיד שכרטיס להפועל אשקלון הוא בהנחה לתושב העיר.
יש לי בעיה קשה עם כספי ציבור שהולכים לקבוצת כדורגל תחרותית – בניגוד לטוטו ששם אני עוד יכול לחשוב על מאזן גומלין (הטוטו צריך ליגה חזקה) – פה אני אפילו את זה לא רואה.

איציק 1 בספטמבר 2016

יש לי כמה מכרים שילדיהם שחקני תאטרון. הם לא כוכבים, שחקנים ממוצעים והמשכורות שלהם מאד נמוכות, קצת מעל המינימום. אז יש כאלו שמרויחים משכורות עתק כמו שחקן כדורגל בינוני ומטה. אני לא מדבר על משכורות סלבס, כי אם כאלו שסיימו בית צבי. כדורגל לפי שום הגדרה לא מוגדר כתרבות, במקרה הטוב כבידור. כאשר בונים איצטדיון אז משקיעים בתנאים לכולם וזה בסדר גמור. אני לא טוען שרק הקהל צריך להינות מהתנאים, גם העובדים במתקן צריכים תנאים ראוים. בכול מקרה, זהו כסף מפוקח שהולך למטרה מוגדרת ולא לכל מטרה שהבעלים יכול להחליט להביא שחקן בסכום עתק רק כי התפנה לו הכסף מהעיריה ואחרת שחקן זה לא היה בכלל ברשימה (לא יודע אם בפועל דבר כזה קורה, אך מי מפקח שזה לא יקרה?).

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

ההשוואה לתיאטרון מיותרת ולא נכונה.
בכל מקרה עיריה לא צריכה לתקצב קבוצת כדורגל בליגה העליונה – אם עיריה מסוימת משקיעה בביה"ס לכדורגל וזה מפוקח זה תקין בעיני.
אבל המצב היום הוא של תמיכה עירונית גבוהה – בנתניה נתנו "הלוואה" , בבאר שבע יש תקצוב גבוה, באשקלון לדעתי זה בכלל פרויקט עירוני וכך הלאה – מוגזם.
גם בסל זה ככה

איציק 1 בספטמבר 2016

יש קבוצות מקצועניות (לא נוער או תמיכה בבניית מתקנים) בארץ שאינן מקבלות את תמיכת העיריה?
היתי מהמר שחולדאי אולי לא נותן גרוש, אבל אני לא בטוח.

מתן גילור 1 בספטמבר 2016

אני מניח שאפשר להגדיר את כולן כמקבלות תמיכנףה כזו או אחרת, אבל לא אצל כולן זה כולל להעברה ישירה של כספים.

אדם 1 בספטמבר 2016

כדורגל בהחלט מוגדר כתרבות במקומות שמתייחסים אליו ככה, ע״ע גרמניה.

איציק 1 בספטמבר 2016

גם שם זה לא תרבות, בטח לא במובן הקלאסי של משהו שנותן ערך מוסף חוץ מבידור להמונים.

אדם 1 בספטמבר 2016

הרשה לי לא להסכים, לפחות לא לפי התיאורים של ערן לוי. ברגע שבונים מסביב למועדון קהילה שלמה זה הופך לתרבות ומן הסתם ילדים למדים מהתעסקות בספורט המון דברים מעבר לסתם בידור. קשה לי לחשוב על משהו שאפשר להעביר בתיאטרון ואי אפשר למצוא בכדורגל כאשר מתייחסים אליו בצורה נאותה.

גיל שלי 1 בספטמבר 2016

אני לגמרי עם אדם

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

אין ויכוח – כדורגל זה תרבות, אבל גם יין זה תרבות
עיריה לא צריכה להשקיע בגחמות בידוריות של ראש עיר.
שתשקיע בביה"ס לנוער – זה בדיוק ההגיון של הפוסט.

איציק 1 בספטמבר 2016

שלושתכם טועים… עו לא החלטתי האם בגדול או מאד בגדול.
אם כדורגל זה תרבות אז גם אבי ביטר וסרנגנה הם תרבות ואז כל מה שמירי רגב אומרת על תרבות זה נכון.
צריכך גם את הכדורגל להעביר משר הספורט לשר התרבות.

מתן גילור 1 בספטמבר 2016

כדורגל נותן לא פחות דברים חיוביים מאשר מחזה או קוצרט.
סטריוטיפ שגוי לחשוב שכדורגל הוא רק בידור בהצגה יש מעבר.

אדם 1 בספטמבר 2016

איציק, אני חושב שאתה טועה בכל שאתה מתייחס במילה כדורגל למה שמיוצג בכדורגל ישראלי. כאן הוא באמת לא תרבות אבל זה לא מעיד על המושג באופן גורף.
שאלה, אתה טוען שפופ זה לא תרבות או שרק אבי ביטר וסרנדה הם לא?

צור שפי 1 בספטמבר 2016

איציק – לא הבנתי את ההשוואה של כדורגל לאבי ביטר ולסרנגה ולצורך העניין גם לא לשלום חנוך וצביקה פיק. תרבות זה המון דברים, יש תרבות גבוהה ואליטיסטית ויש תרבות עממית ופופולרית. אין משוואה שאומרת שתרבות גבוהה זה טוב ועממית זה רע. בשתי הקטגוריות תמצא טוב ורע כאשר כמובן גם תמיד קיים אלמנט הטעם האישי אבל הוא לא הקובע הבלעדי מה טוב או רע. בתחום התרבות הגבוהה יש דברים ש"מוסכמים" כטובים ואז הם נקראים קנון. בטהובן, מוצרט, שייקספיר, רמברנדט, דוסטוייבסקי וכו' – אני לא חייב לאהוב אותם כדי להכיר בהיותם נכסי צאן ברזל של התרבות. אני חסיד של סבסוד תרבות גבוהה ואליטיסטית כי היא בדרך כלל איננה אטרקטיבית לצריכה וכדי שיהיה לה ביקוש צריך לבנות אצל האנשים הרגלי צריכת תרבות כזו ולחשוף אותם אליה. מדהים לראות באירופה איך לוקחים ילדים קטנים למוזיאונים הכי קנוניים כדי להרגיל אותם לתרבות הגבוהה מגיל צעיר. כדורגל הוא תרבות פופולרית וככזה איננו זקוק לסבסוד ברמה המקצוענית – רק ברמת התשתית.

איציק 1 בספטמבר 2016

מתן, אדם, צור, אתם תוקפים אותי שלושתכים ומאלצים אותי לתקוף בחזרה כי אני לא מוכן להתגונן ;)
אני לא טוען שכדורגל טוב יותר או אע יותר ממוצארט או שקספיר, זה פשוט לא תרבות כי אם בידור להמונים לא כמשהו שלילי כי אם כעובדה. אנחנו לא נגדיר חשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי כפיזיקה לא בגלל שזה טוב יותר או רע יותר מפיזיקה, אלה כי זה מתמטיקה. זה לא שיפוטי כי אם ככה זה. אני חושב שזה מבלבל אותכם קצת כי כשאומרים שמישהו אדם תרבותי זה לא אחד שיודע את שקספיר ושר את הקוראל של בטהובן, כי עם אדם ערכי מבחינת התנהגות. מצד שני יש הרבה אנשים שיוצרים תרבות נפלאה אך אנו נקרא להם חסרי תרבות כי הם מתנהגים מתחת לכל ביקורת. אז כן, כדורגל יכול לתת יופי של ערכים גם לכדורגלן וגם לקהל, זו עדיין לא תרבות, אולי נכבס זאת כתרבות הפנאי. גם שלום חנוך זה בידור, וגם סרנגה (ותיכיו אסביר למה שמתי אותו בתגובותי). הם יכולים להיות מעולים ויכולים להיות עלובים, הם יכולים להקנות ערכים ויכולים להיות גועל נפש, אך הם בידור או תרבות הפנאי. לכנות את המיזיקה הקלה, סטנד-אפ, שעשועונים, פסטיגלים, או כדורגל כתרבות זה בכוח להיות פוליטקלי קורקט במקום שזה לא קיים ולא נחוץ. כבודם במקומם מונח, בלי לזלזל אך לא צריך לבלב מושגים.
נ.ב.: תשובה זו יכולה להיות גם תשובה לגיל ויניב.
לצור במיוחד, מבחינתי כדורגל וביטר הם שניהם תרבות הפנאי או בידור להמונים אך לא תרבות. לקחתי כדוגמא שני זמרים ים תיכונים (ומבחינתי גרועים במיוחד). העלתי את זה כי השרה מירי רגב עשתה השואה בין הזמר הים תיכוני למוזיקה קלאסית והצורך בסיבסוד דומה. זה מקומם גם מכך ששמים את המוזיקה הים תיכונית כתרבות ועוד כמגבילה למוזיקה קלאסית; שנית להשוות בין הכסף שמתגלגל במוזיקה ים תיכונית ולומר שהם צריכים תמיכה כמו מוזיקה קלאסית מקוממת. אין זה אומר שסוגי מוזיקה פופולארית אחרות צריכות לקבל תמיכה של משרד התרבות כמו המיזיקה קלאסית.

Ljos 1 בספטמבר 2016

אני חושב שיהיה יותר פשוט, איציק, אם תגדיר מהי תרבות. לא על דרך השלילה (כניגוד לבידור), אלא מה היא באמת, לפחות בעינייך.

איציק 1 בספטמבר 2016

אני לא מגדיר את התרבות על דרך השלילה ;)
מה רע בניגוד ל…
האמת, האתגר שלך תפס אותי לא מוכן (מה שנכון, נכון), זה משהו שחשתי, הבנתי, הרגשתי בבטן אך לעולם לא הגדרתי, בטח לא באופן מילולי. אני ממש לא יכול לנסח לך את זה. לתת רשימת מכולת זו לא הגדרה ואם אפספס משהו אז מישהו יעלב. לא מסיגל לתת הגדרה, גם לא בטוח שיש הגדרה אחת, אבל די ברור מה לא שם, וחלק ממה שלא שם רשמתי. מודה שנכשלתי במשימה שלך, והיא מאד מעניינת, מניח שהלילה לא אשן טוב, ועדיין לא בטוח שבבוקר אוכל לכתוב לך תגובה יותר מנומקת.
שאפו על ההתקלה!!!

דיזידין 2 בספטמבר 2016

איציק, לדעתי כל מה שאתה אומר נכון, אם רק תחליף את המילה ״תרבות״ במילה ״אמנות״.
יש אמנות, יש בידור, יש ספורט – והם כולם חלק מ״תרבות״. ככה אני מבין את השפה.
וכך, מוצארט ושייקספיר זה אמנות, וסרנגה ופטריק קים זה בידור.

איציק 2 בספטמבר 2016

מקבל חלקית

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

איציק (אלפסי) אני די מסכימים – אבל יש פה שאלה עקרונית – אם מי שמנהל את מ.ס אשדוד לא מקבל כספי ציבור בכלל – הוא זכאי לזכות לנהל את העסק שלו כמו שהוא רוצה – אין הרי הגבלה על חברת הייטק שלא לקחת עובדים זרים מעל כמות מסוימת, למכור מוצרים בפיקוח מחירים ולהעמיד תקציב מינימום.
אם זה עסק פרטי של ג'י בן זקן – שינוהל כעסק לכל דבר.
וכוחות השוק יקבעו את מחירי השחקנים, כמות הזרים וכיוצ"ב.

איציק 1 בספטמבר 2016

עובד זר צריך אישור מהמדינה, ויתכן ולא יקבל אשרת עבודה. הרי צריך להראות (לפחות בתאוריה) שאין עובד מקומי שיכול לעשות את העבודה. בנוסף, ג'קי בן זקן הבעלים של מ.ס. אשדוד ויכול לעסיק 70 עובדים זרים. את הליגה מנהלת המינהלת והיא יכולה לקבוע שלא תאפשר לנהל אותה אם ירשמו במנהלת מעל 7 עובדים זרים. אז הוא רשאי להעסיק 70 כרצונו, אך כדי להשתתף בליגה לא יוכל לרשום יותר מ-7.

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

זה לא משנה וזה קצת דמגוגי.
אם אתה מבקש מעסק להתנהל כלכלי באופן טהור ובהנחה שאפשר להשיג מגן שמאלי בעלות נמוכה משמעותית מהישראלי אתה צריך לאפשר את זכות הבחירה ליזם.
אם אתה תוריד את ההקצבות הציבוריות יהיה לך רוב עצום במנהלת לזה שכן בעלי הקבוצות יצטרכו לעשות יותר בפחות.

איציק 1 בספטמבר 2016

ברגע שהמנהלת תאשר, אז זה בסדר גמור. זה קורה בספרד, אנגליה ועוד מקומות. רק ציינתי שיש הבדל בין זכותו לבין האפשרות לממש זכות זו כי הוא כפוף למנהלת.

מתן גילור 1 בספטמבר 2016

למה אתה חושב שאין שם הגבלת זרים?

איציק 1 בספטמבר 2016

אני לא בטוח האם יש או אין אבל עד כמה שזכור לי היו קבוצות יורוליג עם 11 זרים מתוך 12. אני לא יודע האם זה ביגלל חיוב של לפחות שחקן מקומי אחד או לא, אבל גם אם כן זו לא מגבלה מאד חריפה.

מתן גילור 1 בספטמבר 2016

איך אתה נוהג לומר? יורוליג זה מפעל פרטי… וזה גם לא כדורגל. אאל"ט, בספרד יש מגבלה של 3-5 זרים (לא זוכר בדיוק אבל משהו בטווח הזה). למותר לציין שאזרחי האיחוד האירופאי אינם בגדר זרים במדינות האיחוד.

Ljos 1 בספטמבר 2016

בכדורגל בספרד יש מגבלה של 3 זרים (לא אירופאיים ולא חברים בהסכם קוטונו (שכולל גם חלק נרחב מאפריקה).
בכדורסל בספרד יש מגבלה של 7 זרים (2 אמריקאיים ו-5 אירופאיים) כש, אם הבנתי נכון, חמשת המקומיים הם בעצם שחקנים שגדלו בספרד מכל אזרחות שהיא.

איציק 1 בספטמבר 2016

:-)
נכון, אני כל פעם שוכח שמבחינתם אזרחי האיחוד לא נחשבים זרים (כנראה). בכול אופן, כדורסל או כדורגל זה לא משנה, יכולנו לקחת כדורמים, העיקרון הוא אותו עיקרון, רק בכדורמים מתגלגל יותר כסף.

Ljos 1 בספטמבר 2016

ותהיה התנגדות שחקנים, אולי גם מהקהל. הבעלים לא פועלים ולא יכולים לפעול בריק.
כך גם לגבי מחירי הכרטיסים למשחקים (שכבר עכשיו הם סוג של פשרה).
אבל אני לא מסכים ברמה הבסיסית – אני לא חושב שצריך להפקיר את הליגה לטוב ליבם של הבעלים שיעשו כרצונם. הגבלות צריכות להיות, וכוחות השוק לפעמים מוגבלים מדי בשביל זה.

Lord Anthony 1 בספטמבר 2016

מספר הזרים זה הגבלה פנימית של הענף, אין בין זה ובין הקצבות ציבוריות דבר וחצי דבר.
גם היום מצופה מהקבוצות להתנהל כעסק כלכלי לכל דבר. הקצבות עירוניות אולי מאפשרות קיום לקבוצות שבאופן רגיל לא היו מתקיימות, אבל ההשפעה שלהן על הענף לא עד כדי כך משמעותית.

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

היום יש ישראבלוף – אתה יכול לקחת קבוצה בעיריה הנכונה ויחד עם כספי ציבור של הטוטו להחזיק אותה – חלק גדול מאוד מהענף חי על זה – כאשר אתה שואף למודל שבו אין מעורבות של כספי ציבור – יש לזה מחירים והמחיר הוא ציפיה הגיונית של בעלי מועדונים שישחררו מהם הגבלות מסוימות ויתנו להם למכסם רווח.

Ljos 1 בספטמבר 2016

על חשבון מי יגיע מיקסום הרווח?

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

חלקו על הצרכן וחלקו על העובד הישראלי.

Ljos 1 בספטמבר 2016

אז גם להסתמך יותר על אנשים כמו ג׳קי בן זקן, גם בלי שקיפות, גם בלי יכולת להשפיע וגם זה יעלה יותר? איפה חותמים? :)

Lord Anthony 1 בספטמבר 2016

תסתכל על ליגת העל, כמה קבוצות עירוניות (או שמקבלות כסף מהעיריה) יש?
אשקלון, סכנין במידה מסויימת, אשדוד חלקית וזהו, לאורך זמן המודל הזה לא בר קיימא.

הטוטו זה סיפור אחר כי במידה מסויימת לכסף שמגיע ממנו יש הצדקה, מכיוון שהוא מקנה לטוטו שליטה על ימי המשחקים מה שמגדיל את מחזורי ההימורים, זה לא שההשקעה הזאת ב"שיווק" לא שווה כלום לטוטו.

יניב פרנקו 1 בספטמבר 2016

לדעתי החלק של העיריה בבאר שבע לא רחוק מהטוטו.
לא יודע לגביי קרית שמונה , כפס ורעננה.

Eyal 1 בספטמבר 2016

כל מילה.

אורי גרוס 1 בספטמבר 2016

הקבוצות הגדולות לא רואות בכסף של הטוטו כסף ציבורי. הן טוענות שכסף הזה ניתן עבור שיווק ופרסום. הטיעון המופרך הזה הומצא כדי שיוכלו לבוא ולהגיד שמתחת לעשרה אחוז כסף ציבורי אין לחייב אותן בשקיפות.

איציק 1 בספטמבר 2016

אני ממש לא מסכים שעופר עיני דואג לשתי הליגות הבכירות. עופר עיני דואג לעופר עיני, ולעופר עיני בלבד. שתי הליגות הבכירות זה הפלטפורמה שבאמצעותה עופר עיני חושב שיוכל לדאוג לעופר עיני בצורה אופטימאלית ולכן זה מה שהוא עושה.

קשקשן בקומקום 1 בספטמבר 2016

אפשר עוד כמה עופר עינים במשפט?

איציק 1 בספטמבר 2016

נגמרו לי, כמו אותיות אהו"י.

Ljos 1 בספטמבר 2016

תשאיל מעופר עיני. אני בטוח שיש לו כמה מסתובבים חופשי.

ערן (המקורי) 1 בספטמבר 2016

פוסט מדויק. מצב מקומם ומרגיז, החוליים ברורים.
אבל גם ברור שתקווה לשינוי הינה פנטזיה בלבד.
ההתאחדות, עיני- מייצגים את הרע במעורבות של עסקנים ופוליטיקאים.
הטוטו – כמו מפעל הפיס – יצרו כזה בור שומן אדיר לעצמם, שאין סיכוי שיוותרו עליו, ומתפוגג הסיכוי שיכריחו אותם.
המנהלת – הבטחה גדולה, שנראית כרגע כמו בדיחה (פרסום הלו״ז של משחקים; השידורים והתקצירים; האתר) לא מצחיקה.
כמו שציינו מעליי, ייצוג מהימן של ישראל הציבורית, 2016.

גיל שלי 1 בספטמבר 2016

אני מבקש, מדובר בהסתדרות לכדורגל

איציק אלפסי 1 בספטמבר 2016

לגמרי

ניתאי 2 1 בספטמבר 2016

לדעתי דווקא חלק לא מבוטל מאלה שיושבים בפיצוצויות כל היום ומהמרים על מירוצי סוסים ועל קבוצות שהם בחיים לא שמעו את השם שלהן, לא יהיו מסוגלים להמר בצורה לא חוקית. אבל הם היו מבזבזים את כספי הביטוח הלאומי שלהם על משהו אחר.

Lord Anthony 1 בספטמבר 2016

מה שצריך לעצור קודם כל זה את הפירסום האגרסיבי של שני הגופים האלו, זה אחד המגדלים הגדולים ביותר של המדינה שמאפשר לגופים האלו לפעול בחופשיות כזאת. הרי ברור לכל בר דעת שההימורים בטוטו לא מהווים תחליף להימורים בלתי חוקיים, אלא רק נועדו לקיים את מפעל הג'ובים שנקרה המועצה להסדר ההימורים בספורט, כנ"ל לגבי מפעל הפיס.

Amir A 1 בספטמבר 2016

למישהו יש מושג לאן הולכים כספי הלוטו והפיס בישראל? האם יש דו"ח רשמי שאומר "כך וכך למוסדות חינוך, כך וכך לתשתיות, כך וכך למשכורות" וכדומה?

Ljos 1 בספטמבר 2016

רשמית, יש. ועדה שקמה לפני יותר מעשר שנים קבעה (אני מצטט מכתבה בדה-מארקר):
"מפעל הפיס מחלק 60% מההכנסות שלו כפרסים ו-25% נוספים מושקעים במטרות ציבוריות. מתוך סכום זה, 46.25% מועברים למשרד החינוך כדי לבנות בתי ספר, ו-46.25% נוספים מועברים דרך הרשויות המקומיות לצורכי חינוך, תרבות, ספורט ובריאות. הקריטריונים ברורים ופשוטים: גודל האוכלוסיה של הרשות המקומית הוא 50% מאמות המידה, 25% – הדירוג החברתי־כלכלי של העיר, 20%- המרחק מאזור המרכז, ו-5%- שיעור המשרתים בצה"ל".
זה אחרי שנים שלא היו שום קריטריונים ונקבע לפי "מי שצועק יותר מקבל יותר". אבל בשנים האחרונות החליטו למצוא דרכים לעקוף את ההחלטה. למשל בעזרת 7.5% מההכנסות שעוברות לא דרך הקריטריונים אלא למטרות תרבותיות שונות, פרויקטים לאומיים (לך תדע איזה ועבור מי) ומלגות.

ניינר / ווריור 1 בספטמבר 2016

בינתיים מפעל הפיס מממן בעיקר משכורת מטורפת ליושב ראש דביל ומושחת

Kirma der faux 2 בספטמבר 2016

מסכים לחלוטין. אין בין עידוד ספורט ומתן כספים לקבוצות מקצועניות שום קשר.

בנוסף יש לי אלרגיה לספונסרות של חברות הימורים על ספורט. לראות את הלוגו של חברת הימורים על חולצת הקבוצה מנפץ את אשליית התחרות הספורטיבית לחלוטין. כולל הbet victor הזה שצורב לי את העיניים בטריינינגים שלנו השנה.

איציק 2 בספטמבר 2016

יש לי שאלה לא לגמרי קשורה. האם תקין שמיכללה ציבורית המתוקצבת על ידי המל"ג תהייה ספונסר של קבוצת כדורסל מליגת על.
ברור שתמורת זה יש לוגו על החולצות וזה פרסום המכללה, אך האם זה תקין?

אמיתי 2 בספטמבר 2016

כן

איציק 2 בספטמבר 2016

OK, למה?
אין כסף להוציא מרצים לכנסים, אין כסף למחקר אבל לשלם לקבוצת כדורסל כן? אני לא אומר שזה המצב במכללה ספציפית זו אבל זה פחות או יותר המצב בכל המכללות.

איציק אלפסי 2 בספטמבר 2016

הכסף לקבוצת הכדורסל הוא לא תרומה לקהילה אלא פרסום. אם הוא לא היה הולך לשם הוא לא היה הולך למחקר אלא לפרסום במקום אחר.
למכללות אין אינטרס להשקיע במחקר והוראה (למרות שהן מדברות על "מצוינות בהוראה" אבל זה שם קוד ל"תעשו מה שהסטודנטים רוצים כדי שיהיו מרוצים וימשיכו לשלם"). מחקר לא יוצר למכללות הכנסות, הן מתקיימות בזכות שכר הלימוד של הסטודנטים ולכן כל המשאבים שלהם מושקעים בלמשוך סטודנטים ולרצות אותם. המבנה של ההשכלה הגבוהה בישראל מעודד race for the bottom ולא מצוינות אקדמית.

איציק 2 בספטמבר 2016

איציק, יש הרבה דברים נכונים במה שאתה אומר, אך גם הרבה אי דיוקים בנושא המחקר. מניסיון אישי אני אומר לך שזה ממש לא נכון, וגם מל"ג לאט אבל משנה גישה. הם אפילו מתחילים לאשר למכללות תואר שני עם תזה.

איתן 2 בספטמבר 2016

עולם כמנהגו נוהג- העניים ימשיכו להיות עניים אם הם ייבנו על כספי הטוטו\לוטו
הטפשים ימשיכו להיות טיפשים וכדומה…

הבעיה היא הנגישות של המהמרים להימורים, דרך האינטרנט,דוכנים מכונות מזל וכדומה,השרץ מקבל הכשר על ידי זה שנבנים מתקנים מכספי המהמרים,לטענת הפיס

אני אומר שאין כל דבר רע בארוטיקה גם בערוץ 2 ,לא בפריים טיים אבל לאחר 12 בלילה אין מניעה,היה גם בעבר ארוטיקה בRTL הגרמני טוטי פרוטי וכו'…(טוב נו שכחתי שישראל מדינה דתית, ובדרך כלל דת היא הופכית לביטוי מיני) ועל אותו עקרון: צריך אם כבר להקים קזינו באילת,לאפשר שכל ההימורים יתבצעו שם ,לאסור הימורים בשאר אזורי הארץ,או להגביל את כמות הכסף שניתן להמר בו(על ידי כרטיס מיוחד שמונפק למהמר)-כל זאת להימורים חוקיים, מן הסתם על הימורים לא חוקיים כבר יש פחות שליטה-אם בכלל.

Comments closed