פרשת תרומה – ושכנתי בתוכם

הארה רוחנית אפשר לקבל גם בפתח תקווה

mishkan

וְעָשׂוּ לִי, מִקְדָּשׁ; וְשָׁכַנְתִּי, בְּתוֹכָם.

ארבעה חודשים אני מספר לכם שהחידוש הגדול שהביאה היהדות לעולם זה האמונה באל מופשט, שאין לו לא גוף, לא צורה ואפילו לא שם. והנה עכשיו, פרשה שלמה שעוסקת בפרטי הפרטים של מתן הביטוי החומרי למציאות האל הזו.

כפי שניווכח עוד מעט בחטא העגל, מציאות האל המופשט הייתה מורכבת מדי למצב ההתפתחותי של בני ישראל במדבר. ובכלל, לשלב האבולוציוני של התפתחות התרבות האנושית. הפרקטיקה הדתית של עבודת האלוהים של בני ישראל, כפי שתבוא לידי ביטוי במשכן, דומה מאוד למה שהיה מקובל באותם זמנים. ויש בה ממדים חומריים ומעשיים מאוד. פראיים לעתים. וודאי פרימיטיביים, כי זה היה שלב פרימיטיבי.

ועדיין, משהו בבחירה הזו של המילים וְשָׁכַנְתִּי, בְּתוֹכָם ולא ושכנתי בתוכו, כפי שמתבקש היה לכתוב מבחינה תחבירית, רומז שיש כאן לפחות שאיפה למשהו גבוה יותר.

המשכן הוא אולי ביטוי חומרי למציאות האל, אבל אלוהים לא רוצה שיכלאו אותו שם. אלוהים מבקש לשכון בתוך בני ישראל, ולא רק בתוך המשכן.

והמציאות האלוהית הזו היא מציאות שבה אלוהים איננו אובייקט חיצוני, אלא הוא סובייקט פנימי. הערכים שביקש אלוהים להנחיל לבני ישראל במעמד הר סיני, אינם תלויים בזמן או במקום, הם משהו שהציפייה היא שאדם יישא אתו בכל מצב.

במובנים רבים, השאיפה לכונן מחדש את בית המקדש, וודאי את עבודת הקורבנות, היא קיבעון בשלב אינפנטילי. מצב שבו מציאות האל צריכה לקבל ביטוי חומרי הוא ברירת מחדל. השאיפה היא להגיע למצב שבו היכולת להעניק ממד רוחני ומשמעות לקיום הגשמי איננה תלויה בכך, אלא משהו שאדם מסוגל לעשות באופן טבעי ועצמאי.

באבולוציה של העם היהודי והתרבות האנושית כולה וְעָשׂוּ לִי, מִקְדָּשׁ הוא שלב התפתחותי מוקדם בדרך ל-וְשָׁכַנְתִּי, בְּתוֹכָם, ולא להיפך.

שבת שלום.

גרנד פרי שארג'ה: גרישצ'וק, ושייה לגרב וממדיארוב זוכים בטורניר לא מעניין במיוחד
לא נרד!

75 Comments

אמיתי 4 במרץ 2017

סופסוף טור על ארכיטקטורה..
נראה לי שמה שאלהים רוצה ממאמיניו בזה שהוא רוצה "לשכון בהם" זה
לומר שלא מספיק הקטע של להקים מקדש ולהעלות עולות ולבצע טקסים
אלא שמאמין נדרש להתכוון נפשית לעבודת האל והוא נהיה "מקודש" או
"עשה תשובה" ברגע שכוונתו ותפילתו היא לשם שמיים. זוהי דרישה מהאדם
המאמין לעבוד את אלוהיו מבחינה פנימית שהיא החשובה

matipool 4 במרץ 2017

חבל שכל כך הרבה מאלו שסו קולד "מאמיניו" שכחו את זה .

אמיתי 4 במרץ 2017

תמיד הרוב היה ככה ביהדות. לא חדש..

עובר אורח 5 במרץ 2017

דווקא לא כל כך נכון. תמיד העיקר ביהדות היה המעשה. גם הכוונה תמיד חשובה, ומספיק צועקים בתנך על אלה שמקריבים בלי הכוונה הנכונה. אבל אין משמעות לכוונה בלי המעשה.
לגם ייבוביץ שם בעיקר על זה את הדגש

אמוץ כהן-פז 4 במרץ 2017

אוהד הכדורגל יזדהה בהחלט אם המשפט הזה, המקדש הפיזי (האצטדיון המיתולוגי) בו אולי הוא לא יבקר לעולם ואהדת המועדון, על טקסיה, שתלווה אותו באשר הוא.
בית המקדש מוצג לעם בשלב זה כאידיאל, ככוכב צפון לנווט לפיו. תעבורנה שנים עד שהוא ייבנה ופחות מכך עד שייחרב. אם בוני המקדש המודרניים שואפים לחורבן בית שלישי, שייזדרזו לבנותו.

איציק 4 במרץ 2017

תודה איציק,
מסכים עם הפרוש שהוא מתבקש, רק למה אז לתת דגש גדול על המבנה שהוא הפחות חשוב ורק שתי מילים על הפן הרוחני? הרי רואים שכך הפרוש הולך במידה רבה עד היום שרואים את בית המקדש כשיא העשייה והדבר החשוב ביותר. חלק חושבים שצריך לבנות אותו עכשיו ובכך לזרז את ביאת המשיח, והאחרים רואים את זה כקתרזיס המוחלט כיוון שהוא יבנה לכשיבוא המשיח וההתעלות תהייה בשיאה. ומבחינה הגיונית, בית המקדש הוא הדבר הכי טפל בשני המקרים. המשיח יבוא לא כשיהיה בית לאלוהים אלה כשתבוא ההתעלות הפנימית ולכן בניית המקדש לפני בואו אינה החשובה. בניית המקדש אחרי בואו חשובה עוד פחות, כי זה אומר שההתעלות הרוחנית הינה ברמה כזו שכבר אין צורך בסממנים פגניים והאלוהים כבר שוכן בכול אחד. כלומר לו אני אדם מאמין (ובמיוחד בשביל צביקה, אדגיש שאני לא), אז בניית בית המקדש הינו מעשה חסר כל הגיון בכל סצנריו, ובמיוחד בשני. בראשון עוד אפשר לטעון שהמקדש הוא בשביל הפחות מאמינים כדי לחזק את רוחם באמונה באל, אך אין זה טיעון שמשתמשים בו והוא בכל מקרה כלוש ביותר.

אמיתי 4 במרץ 2017

זה פעם ראשונה שלך לא?

איציק 4 במרץ 2017

תלוי במה…

אמיתי 4 במרץ 2017

בלהסכים עם האיציק השני

איציק 4 במרץ 2017

לאיציק פנים רבות

באבא ימים 4 במרץ 2017

זה מתחבר לי ממש יפה.

הייתי השבוע בבר מצווה של בן משפחה כך שיצא לי לשמוע את פרשת תרומות מוקראת בבית הכנסת. איש לא אמר דבר תורה אחר כך אבל אם הייתי צריך לומר הייתי אומר פחות או יותר את מה שנכתב בפוסט, כי זה די מתחבר לאירוע שמציין את המעבר מילדות לבגרות.

הרעיון הזה של בית המקדש כחפץ מעבר (סוג של שמיכי) הוא רעיון שאני מוצא בו לא מעט הגיון, אבל ההגיון הזה תופס גם ביחס לאל עצמו. אנחנו לא צריכים בתי מקדש כדי להאמין באל אחד. אנחנו לא צריכים אל כדי להיות בני אדם.

איציק 4 במרץ 2017

האם להיות בני אדם זה הדבר הטוב ביותר? או האם זו צריכה להיות השאיפה? לפי ההיסטוריה האנושית, זה ממש לא בטוח. יומרו המאמינים שהאמונה באל היא כדי לא להיות בני אדם, כי אם כדי לעבור לשלב גבוה יותר, שבלי האמונה אין אפשרות להגיע אליו.

באבא ימים 4 במרץ 2017

למה אתה מתכוון כשאתה אומר שלב גבוה יותר?

איציק 4 במרץ 2017

כשאתה אומר להיות אדם אז זו כל החבילה של הטוב והרע. בני אדם הביא הרבה אכזריות וכאב לשווא אם בייחס לאנשים אחרים, אם בייחס להרג בעלי חיים והתעללות בהם, הם פוגעים בסביבה בצורה שלא ניתנת לתיקון ועוד. כנראה זה נובע מייצר האדם. ככה הוא, עם הרבה תכונות טובות והרבה גם רעות. המטרה של הדת, יש שיומרו, להקטין את הפגיעה והסבל שהאדם גורם. אם הוא לא יהיה כזה, הוא לא יהיה אדם כי אם כנראה יעבור לשלב התפתחותי גבוהה יותר, בו בני האדם יהיו האב הקדמון של המין המפותח יותר רוחנית. בתורת האבולוציה נהפוך לעוד שלב בשרשרת, אם להקצין את ההסבר.

אמוץ כהן-פז 4 במרץ 2017

בקיצור, באנושיות יש יותר אכזריות מ׳׳אנושיות׳׳.

איציק 4 במרץ 2017

אכן, אכן.

באבא ימים 4 במרץ 2017

ננסח את זה אחרת. אני לא חושב שהאנושות צריכה את האל כדי להיות מוסרית. היא אולי הייתה צריכה אותו בעבר. אני לא חושב שהיא צריכה אותו היום. היום אני חושב שלאל תפקיד שלילי בתהליך.

איציק 4 במרץ 2017

בזה אנחנו מסכימים ממזמן.

אמיתי 4 במרץ 2017

האנושות זה 7 מיליארד איש. לא יודע אם אצל רובם אפילו הדת היא
השפעה שלילית..בטוח שחלקם חייבים אותה ולא רק בשביל מוסר

איציק 4 במרץ 2017

מיליון אלים, והאנושות לא מצליחה להיגמל ממנה. יש כאלו שזה עוזר להם כמפרטים, ככלל כל הסיפורים, כל אחד עם האל שלו זה נזק אחד רציני ביותר.

איציק 4 במרץ 2017

סמים עושים גם טוב להרבה אנשים, גם כתות למיניהן. הדת לא פחות ולא יותר איחוד של סמים, אלכוהול וכתות. הטוב מכל העולמות. ברמה האישית לצריכה פרטית אולי זה סבבה, אבל כשזה הולך להמונים זה מסוכן וזה מאד מפחיד.

אמיתי 4 במרץ 2017

מה זאת אומרת להמונים? החברה המערבית ברובה מסוממת ברמה
כזו או אחרת..מה יש יותר באיטליה נניח אנשים ששותים באופן קבוע
או כאלה שהולכים לכנסייה באופן קבוע? מי יותר מוסרי? או אזרח יותר
טוב? אז שיפסיקו לשתות?

איציק 4 במרץ 2017

כולם רעים, מי פחות ומי יותר.
כמו בשתייה, יש כוסית לצהריים ויש לא לעזוב את הבקבוק כל זמן הערות.
גם בדת, יש הדלקת נרות שבת (לא שאני בעד), ויש להקדיש את כל היום לכבודו.
כאשר מגיעים לקיצון, הכל מביא לאסון, כל עוד זה במינון נמוך ומבוקר זה יכול להיות נחמד (וכוסית טוענים שאפילו בריא).
לאלכוהוליזם יש מכוני גמילה, ולא כל אחד מגיע לשם אלה רק כאלו שאצלם זה הגיע לרמות מסוכנות (וגם הם לא כולם), חבל שאין מכונים כאלו לשטופי דת.

אמיתי 4 במרץ 2017

איך אפשר לא להעריך את ההומניזם שלך?
גם דת וגם אלכוהול או כל סם אחר (ומבחינתי גם מדיטציה זה סוג של)
קשורים להשפעות חברתיות יותר מהכל. לא יודע מה אחוזי ההצלחה של
מכוני גמילה אבל מתערב שגם מי שמצליח להיגמל מחליף את זה במשו אחר..
זה צורך אנושי. וזה בסדר. וזה הרבה פעמים גם לא בסדר. לא יצורים פשוטים
אנחנו אבל הגישה שלך לטעמי היא הקיצונית ולא המתונה. הפוסל במומו פוסל

איציק 4 במרץ 2017

מה אני קשור להומניזם?
אני רדיקאל נאור. רב הדברים שנעשים בהגזמה הופכים למסוכנים או לעצמינו או לסביבה (או גם וגם), ולכן יש אפילו גמילה מאינטרנט, סקס וכמעט כל דבר. רק מדת אין מכוני גמילה. אין לי בעיה שיחליפו דת במשהו אחר (נניח קריאת ספרים) כמו שזה בסדר שהמכורים לאלכוהול יחליפו זאת בריקודי שורות למשל. אם החלופה מסוכנת או בלתי נשלטת אז כנראה לא עשינו כלום, אך אם החלופה מאזנת אז היא מבורכת.
העניין הוא רק אחוזי ההצלחה מגמילה מאלכוהול אלה עצם המודעות. הקהילה מודעת שמי ששותה בצורה מופרזת זקוק לעזרה ומנסים לעזור (יתכן וללא הצלחה). לפעמים האלכוהוליסט בעצמו מפתח מודעות ומבקש עזרה. לעומת זאת, לחברה אין שום מודעות לצורך בעזרה למכורים לדת (להבדיל, לכת יש מודעות בצורך בעזרה). הבעיה היא קודם כל במודעות לצורך בעזרה, אחר-כך נדבר איך, ועד כמה זה עוזר. נעשה מחקר השוואתי עם קבוצות מדגם. אבל שלב ראשון הוא במודעות.

אמיתי 4 במרץ 2017

טוב עם כל הציניות השפעות הדת לא הרסניות כמו אלכוהוליזם
ואגב יש אירגוני תמיכה בחוזרים בשאלה. בגדול רוב החברות רואות
בדת משהו חיובי ואלה שלא מוצאות תחליפים דמויי דת כגון פטריוטיזם
סגידה למנהיג או לכסף. החברה מעצם טיבעה צריכה משהו כמו דת
כדי להתקיים. אלא אם כן אתה כמו גון לנון מה שקשה לי להאמין

איציק 4 במרץ 2017

מזה ג'ון לנון?
מה עדיף אלכוהוליסט או איש דאעש? גם נטורי קרתא לא עדיפים על אלכוהוליסטים. עזרה לחוזרים בשאלה זה מאוחר מידי, זה רק לאלו שלבד מבקשים עזרה, ומה עם ההמון שלא מודע שצריך עזרה. תראה כמה יש מחזירים בתשובה, מיסיונרים, קוראים לדאעש כפעולה אקטיבית. לא ממתינים שמישהו ירצה, הם מנסים להעביר אותו לצדם וזהו. אני ממש לא מבין למה חובה תחליף לדת. צריך תחליף לדת כמו שצריך תחליף לאלכוהול או תחליף לאינטרנט, או לבולים. אם מתפנה לך זמן, אתה צריך למלא אותו. פטריוטיזם, סגידה (כל סגידה) או בצע כסף אלו תחליפים רעים לכל דבר. נסה נגינה, ברידג', לימודים כלליים, אולי למצוא עבודה ולהתפרנס (רק עכשיו עלה לי הרעיון). אלו אחלה תחליפים. לא מבין למה החברה מעצם טיבעה צריכה משהו כמו דת. על סמך מה אתה מבסס זאת. רק בגלל שזה קיים? זה לא ביסוס טוב, פשוט לא הרגילו אחרת. הכל עניין של הרגלים.

אמיתי 4 במרץ 2017

גון לנון – אימגן..
חברה צריכה מסגרת מסויימת. וצריך למלא אותה בתוכן
כדי שתהיה אפקטיבית (כדי שיאמינו/יצייתו לה) לכן אין
חברות ללא החלק הזה. ובוודאי כשלוקחים בחשבון שחברות
מורכבות מאנשים וכבר סיכמנו שהם נוטים לצרוך סמים.
זהו לא עניין של זמן כי אם של תוכן. מה שלדעתי אתה נוטה
לשכוח דיי בקלות הוא שרוב בני האדם (כולם) אינם אתה

איציק 4 במרץ 2017

כל האנשים הם לא אני, אפילו אני לא עצמי לפעמים.
אני לא מבין למה צריך דת כדי למלא בתוכן. הצורך הזה נובע בגלל שכך החברה האנושית התרגלה באלפי שנים המון דורות. חלק מהחברה נגמלה וממלאת את עצמה בתוכן אחר (לא תמיד חיובי יותר וגם תוכן זה חובה להחליף). אתה משום מה אומר שאנשים לא יכולים בלי הרגל רע זה. אני מסכים שתמיד יהיו הרגלים רעים, אבל למה אי-אפשר דווקא בלי זה? האם אתה רועה עולם בלי סיגרים (נניח שאתה מנטרל פרסום אגרסיבי של החברות)? אני כן, אם לא לחסל אז מאד להקטין. בסביבה שלי אני רואה פחות ופחות מעשנים, חלקם לא הפסיקו כי אם הקטינו בצורה מהותית (בהשאלה, מליטאים לכאלו שמדליקים נרות שבת והולכים לבית כנסת ביום כיפור). אני ממש לא מבין שכל רע הוא בלתי נמנע ובהכרח בכמויות גדולות. ושוב, שים לב, אני מפריד בין צריכה פרטית לדילר, זה נכון לסמים, לאלכוהול, לדת, לכת.

איציק 4 במרץ 2017

ד.א.: איך אתה יודע שאתה מתכתב איתי או עם איציק אחר, שאני אפילו לא יודע אם באמת קוראים לו איציק או זה סתם כינוי מרגז שהוא אימץ לעצמו?

אמיתי 4 במרץ 2017

סיגריות זה סתם הרגל רע ונעשה לא מקובל חברתית. לדת יש תפקיד חברתי מובהק לכן היא שונה מכל היתר ולכן אין חברות בלי דת או התחליפים שציינתי. מזהה את הסגנון הקולח שלך בכל מצב. גם כשאתה אינך אתה. מה זה משנה לי בסופו של דבר איזה איציק זה?.. מנסה להתמודד עם הטיעונים ולא עם הפרסונה

איציק 4 במרץ 2017

אני לא מכיר את הפרה היסטוריה (גם לא ממוחה בהיסטוריה) אבל לא נראה לי שלאנשי המערות הייתה דת, והם הסתדרו מעולה. תפסו ממוטה, ציירו סיפור, מצאו אישה שמתאימה וחיו. עד כמה שאני זוכר, עבודת האלילים באה אחר-כך, כלומר יש חיים בלי אלים ואלילים. אם אתה חושב שאתה טוב מהם, אז אתה מיעוט. הם היו טובים בהרבה, צרכו רק מה שצריך וצרחו רק כשצריך.
ואני מתכתב אתך רק כי אתה האמיתי האמיתי.

אמיתי 4 במרץ 2017

אין השוואה יא חביבי.. יחד עם ההתקבצות לשבטים והמעבר לחברות
יותר גדולות והחקלאות ואחכ הציוויליזציה הגיע גם האמונה והדת.
גם היום חברות ילידים באמזונס הן אליליות. לא חושב שאני טוב מאיש
אבל אני אמיתי!!

איציק 4 במרץ 2017

כשהיינו ילדים "אמת" היה "אנו משקרים תמיד" ולכן הינו בעד "מחל," אבל מאז אני כבר יותר נגד כולם.
אני לא מבין, למה אתה מקשר אמונה עם גודל קבוצת האנשים. ייתכן שזה קרה במקרה בו זמנית, אבל ממך נשמע כאילו גידול הקבוצה בהכרח גורר אמונה. אודה לך אם תפרט על גרירה זו.

אמיתי 4 במרץ 2017

לא מאמין לך שב״אמת״ תודה לי אבל בכל זאת. כדי שקבוצת אנשים גדולה תחייה בצוותא ותחייה בשביל מטרה מסויימת נדרש נראטיב. סיפור. שם האמונה באלים או אל או אידאולוגיה מסויימת נכנסת. היא הדבק של החברה שמאחד אותה. בלי זה אין חברה רק אוסף אינדיבידואלים או אנרכיה. ואגב אני אישית מעדיף את זה ככה ומחפש את זה

איציק 4 במרץ 2017

"שם האמונה באלים או אל או אידאולוגיה מסויימת נכנסת." זה שונה מחיוב האמונה כי יכולה להיות גם אידאולוגיה כחלופה. אני מסכים עם זה, כי זה כבר לא מחייב דת באופן מוחלט.
אני אישית חשבתי שלחיוב האמונה בכח עליון אין קשר לגודל הקבוצה אלה הצורך בהסבר לתופעות שמעבר להבנתנו. כיום מישהו גדול וחזק ממך מסביר את זה גיוון שביכולתו לעשות דברים שנשגבים ממך. למסכנה זו יכול להגיע גם יחיד, ללא כל צורך בקבוצה.

אמיתי 4 במרץ 2017

כבר כתבתי שאין הבדל בין לקדש את מאו או קפיטליזם לבין ללכת לבית כנסת. העניין הוא בצורך. יחיד או קבוצות קטנות פחות צריכות את זה. פגשתי גם יחידים שמאמינים בדבר מסויים שלהם. קורה

איציק 4 במרץ 2017

אין הבדל כאשר מאמינים שלמנהיג יש יכולות על, אבל כשלא מאמינים כך זה לא אותו הדבר. כשהמנהיג מת, נגמר פולחן האישיות, מתחילה הגמילה. עם אלוהים זה אף פעם לא נגמר. זה הבדל מהותי כי הציפיות שונות. לא שפולחן אישיות של 30 שנה לא יכול להיות מסוכן, אפילו 15 יכול להספיק, רק בכול זאת זה אירוע מקומי חולף. מה יגרום לסיים את הפולחן הדתי? כאן הסכנה גדולה בהרבה כי אין תאריך לתחילת הגמילה.

אמיתי 4 במרץ 2017

איך הולכת הגמילה ברוסיה מסטאלין? ובסין? זה לא כזה פשטני ודיכוטומי. גם ההנחה שלך שדת היא בהכרח משהו רע היא רדודה. בגדול הייתי אומר שהעולם נהייה יותר חילוני בהרבה מובנים אבל באותה מידה הדת מקצינה..

איציק 4 במרץ 2017

הגמילה מסטאלין הייתה כבר מזמן, למרות שבשנים האחרונות יש שוב כמיהה אליו מחלקים מסוימים באוכלוסיה וזה מדאיג. ממי הגמילה בסין? ממאו? נגמלו מזמן, וגם האידאולוגיה כבר לא מה שהייתה פעם ואני מקווה ומאמין (לא במובן הדתי) שזה ילך וייחלש. הדת היא משהו רע, נקודה., אבל לא שימוש בכלי רע הוא למטרות רעות. אם כתוצאה מהדת יוצא בן-אדם הגון, אז אפשר לחיות עם זה שמשתמשים בכלים שגוים, אך לפחות למטרות טובות. יש לי חברים דתיים והם אנשים נהדרים (לדעתי), אך זה לא בגלל שהם דתיים, וגם לא למרות, כי אם בגלל שכך חינכו אותם בנוסף לדת, אולי בעזרת הדת.
בו נדגים לך, מישהו לוקח אקדח ועם הקת דופק מסמרים כדי לחזק משהו. אז הוא עשה משהו חיובי ומועיל, אבל עדיף להשתמש בפטיש. זה שהוא לא יצא לירות ברחוב ובחר לתקן דברים זה נחמד, אבל זה לא מצדיק שימוש באקדח. אני מודע לכך שזו דוגמא קיצונית במידת מה, אך בטח לא מוגזמת. אני גם מודע שיש כאלו שלוקחים פטיש ובמקום לדפוק מסמרים הורס כל מה שנקרא בדרכו, אבל זה רק אומר שגם הפוך יתכן. אם תספר לי שעם אקדח אפשר להינצל ממחבל, אז כן, אם דת תמנע שימוש בקוקאין אז לרוב זה עדיף. זה לא אומר שזה טוב.

אמיתי 4 במרץ 2017

אין שומדבר שהוא רק טוב או רק רע.. שוב טיפה פשטני..
אבל קבל שיר לדיון ולפוסט
טוב זה לא נותן לשים קישורים. התלונה על התגובות פה
הייתה חרב פיפיות..קיצר הזכיר לי את "גוד איז אין האוס"
של ניק קייב..

איציק 4 במרץ 2017

או, אותו בדיוק צריך להוציא מה"האוס" הוא העז מהסיפור של הרב.
איציק כתב, ש"האוס" זה משהו שפחות חשוב, אז להוציא.

איציק 4 במרץ 2017

נ.ב.: באר-שבע וליברפול ניצחו.
מכבי פוקס הפסידה.
שבוע טוב

אמיתי 4 במרץ 2017

שבוע מבורך צדיק

איציק 4 במרץ 2017

יש 22 אותיות ובחרת דווקא צדיק, בחירה יפה :-)

עדי אבני 4 במרץ 2017

מזכיר לי את מאיר אריאל, והאבחנה שהוא עשה בין בין-אנוש לבן-אדם, כשכולנו רוצים להיות בני אדם אבל אנחנו, מה לעשות, אנושיים מדי

עדי אבני 4 במרץ 2017

בתור בן אדם
אני מוכן לתת כתף
ובאמת לפעמים אני גם בא
ומשתתף אבל
בתור בן תמותה
בתור בן תמותה אין לי זמן לפעמים
בתור בן תמותה אין לי זמן לפעמים.

בתור בן אדם
אני יכול לחשוב אבסטרקט
ולבור לי אקט עם טקט
שיקשט לי את המצפון
עת אני בקקט
אבל בתור בן תמותה
בתור בן תמותה אני עלול להיות
קצת לא בן אדם כדי שאוכל עוד קצת לחיות.

בתור בן אדם
אני מבחין בין טוב לרע
ומשתדל גם שתמיד תמיד תמיד
תהיה ברירה בין טוב לרע אבל
בתור בן תמותה
בתור בן תמותה כשרע לי זה לא בגלל
ששכני לספסל הוא קצת הרבה יותר אומלל.

– המהום –

בתור בן תמותה אני מוציא את לילי בניחוש
מה זה כבר יכול להיות המיחוש הזה
שפעם כאן פעם כאן

בתור בן אדם
אני חושב יש תכלית
אפילו אם החושך
רק מתחדד על כל תגלית אבל
בתור בן תמותה
בתור בן תמותה אני חושב יש תכלית
אפילו אם אני והרופאים מתקשים להחליט
אני בן אדם בן תמותה.

matipool 4 במרץ 2017

אתמול חל יום הולדתו וכמו ששר לו אהוד בנאי בבלוז כנעני – הנר שלו עדיין בוער .

דורפן 4 במרץ 2017

ולכן החזרה של עם ישראל לאמונה במקומות מקודשים היא מפחידה ופרימיטיבית.

איציק 4 במרץ 2017

למה ככה, תפתח קצת את הראש, קצת פלורליזם מחשבתי, קצת הכלה של האחר.
לא הייתה רוצה שהם יחשבו עליך ככה.

עובר אורח 5 במרץ 2017

קצת דחוק לומר שחלק כל כך מרכזי בתורה (בערך חומש וחצי) לא באמת רלוונטי, לא?

איציק 5 במרץ 2017

למה לא?

אריאל 5 במרץ 2017

השבוע הפוסט שלך משקף יותר את עמדתך ופחות את פרשת השבוע

אופיר מ 5 במרץ 2017

ממש לא, זוהי פרשנות מיינסטרימית שהתקבלה על ידי גדולי מובילי דעת הקהל ביהדות (חז"ל) לאורך כל הדורות. אפשר גם לראות את המהלך ההיסטורי של זניחת הקורבנות כטקס מרכזי – ריכוזי על ידי האליטות דאז (עקב החורבן אמנם, אבל לא נעשו נסיונות רציניים לשחזר טקסים דומים בגלות או מאז שיבת ציון) ומעבר לתפילה – אמירה אישית בלתי אמצעית של כל אדם באשר הוא כלפי אלוקיו

אריאל 5 במרץ 2017

לא רק שזה לא מיינסטרים זה אפילו לא דעת שוליים. אין פרשן אחד בחז"ל שיאמר ש"השאיפה לכונן את בית המקדש היא קיבעון בשלב אינפנטילי" אין פרשן אחד שיאמר שהמצוות הקשורות למקדש לא רלוונטיות. כדעה שלך או של אלפסי או כל מי שהוא זה בסדר גמור אבל לייחס את זה ליהדות זה פשוט לא נכון.

איציק 5 במרץ 2017

למה, אלפסי או אופיר הם לא יהדות? מי קבע מהי יהדות? קצת בעיתית וכפייתית ההצהרה שלך. אני דווקא חושב שהמון יהודים חושבים כמותם.

אריאל 5 במרץ 2017

תכלס באת לחמם תודה

איציק 5 במרץ 2017

אתה באת לחמם, כי תגובתך מקוממת. זה ניכוס של היהדות למי שאתה חושב שהם אלו שאחראים עליה. מבחינתי זה ממש לא מתקבל על הדעת.

אריאל 5 במרץ 2017

אל תתקומם. אני לא מנכס כלום. התורה אומרת איקס אתה אומר ווי אז תגיד אני לא מסכים עם התורה. אל תגיד התורה אמרה כמוני. זה הכל. אין צורך בהתלהמות.

איציק 5 במרץ 2017

לא מדויק, התורה אמרה גם וגם כפי שהראה איציק אלפסי. אתה יכול לומר ש-א' מופיע הרבה יותר מ-ב' ולכן כנראה הוא יותר חשוב. טענה לגיטימית ביותר. הטענה של איציק "הגודל לא קובע" ותוכן הכתוב בצמצום חשוב יותר או לפחות אמור להיות חשוב יותר. גם לטענה זו זכות קיום. אני לא נכנס לדיון מה חז"ל אמרו כי אין לי מושג, אבל בנוסף לכך, לפי הכתוב בתגובתך נשמע כאילו אתה פוסל את מה שאיציק כאילו אין לה זכות קיום ביהדות, ואצטט "כדעה שלך או של אלפסי או כל מי שהוא זה בסדר גמור אבל לייחס את זה ליהדות זה פשוט לא נכון." משפט זה ממש הכעס אותי. אני מניח שלא זו הייתה הכוונה, אבל ככה זה נשמע.

אריאל 5 במרץ 2017

גילוי נאות – אני מעריך מאוד את אלפסי וקורא כמעט כל שבוע ונהנה. גם את אופיר אני קורא בתגובות וגם אותך ואת כולכם אני מעריך. אז בוא נוריד הגנות כולנו יהודים ומי אני שאקבע בכלל.
מה שכן את האמת שלי אני אומר כפי שראית.

איציק 5 במרץ 2017

זה בסדר גמור, לא ציפיתי אחרת.

אמיתי 5 במרץ 2017

אריאל ממה שאני יודע כן נקבע שמאחר ולא ניתן להעלות עולות ולקיים את המצוות הקשורות במקדש עצם הלימוד של המצוות והפילפול עליהן כמוהן כהעלאת. עולה וקיום מצוות המקדש. לא יודע כמה פסקי הלכה נפסקו בקשר למקדש. אני מנחש שמעט מאד. קרי זה חלק שאינו משמעותי ביהדות

אריאל 5 במרץ 2017

אמיתי, מסכים עם החלק הראשון של דבריך במובן שעד שיבנה המקדש יש תחליפים. מה שבטוח אין אף אחד מהפרשנים שסובר שזה שלב אבולוציוני להפך הכמיהה למקדש היא קונצנזוס ביהדות, ונזכרת בכל תפילה. המרחק מהדיון אם זה משמעותי לדיון אם זה נצרך הוא רב.

אמיתי 5 במרץ 2017

לשון אחר לחלק השני
היהדות כבר 2000 שנים ללא מקדש ושורדת היטב
כפנומן היסטורי ותרבותי. בשתי המאות האחרונות היא
ניתקלה בחילוניות והמודרנה ומאז היא במשבר. הפיתרון
לא נימצא בבניית מקדש שלישי..בית המקדש כבר אינו
רלוונטי ליהדות ממזמן. ולכן רוב הדורות של יהודים בהיסטוריה
לא זה מה שהעסיק אותם. וכך גם כיום.

אמיתי 6 במרץ 2017

ואגב אריאל זה שמשהו ניזכר בתפילה איננו מעיד על כלום. נוסח התפילה לא השתנה ברובו 2000 שנה ואין לו קשר לאבולוציה של היהדות. זה דבר שמקבלים כמו שהוא. טקסט מוכתב מלמעלה. התורה שבעל פה לעומת זאת..

אריאל 6 במרץ 2017

תסובב את זה איך שתרצה לא תמצא ביהדות מי שחושב שהמקדש לא רלוונטי. לא תמצא פוסק שביטל את מצוות המקדש. אבל אם תחפש הפוך תמצא בשפע. בוא נגיד שדי קשה לא למצוא. אז אדרבא בוא תראה לי מי ביהדות סובר ככה. כבר אומר לך לא תמצא כי אין. יצא לי ביבי.

אמיתי 6 במרץ 2017

אף אחד לא יבטל את מצוות המקדש אבל מצד שני גם לא תמצא
לי פסק הלכה הקשור במקדש. כי אין מקדש. אבל יש הרבה פסקי
הלכה על פורים או לחילופין על השבת. כי הם רלוונטים והמקדש
איננו. קח את הרמבם אפילו. הוא כותב רבות על החשיבות של תורה
לשמה והתכוונות הפנימית של האדם המאמין. אני חושב שהוא דן
בעולם הבא יותר מאשר בבית המקדש. ואני חושב שהמצב זהה גם
לפוסקים וחכמי הלכה בימינו. ייתכן ואני לא מכיר או יודע מספיק.
אשמח שתתקן אותי

אריאל 6 במרץ 2017

לרמבם יש ספר שלם על הלכות המקדש. זו פתיחת הספר:
"ספר שמיני והוא ספר עבודה

הלכותיו תשע, וזה הוא סידורן: הלכות בית הבחירה, הלכות כלי המקדש והעובדים בו, הלכות ביאת המקדש, הלכות איסורי מזבח, הלכות מעשה הקרבנות, הלכות תמידין ומוספין, הלכות פסולי המוקדשין, הלכות עבודת יום הכיפורים, הלכות מעילה"

וזה לגבי בניית המקדש גם רמבם:

"מצות עשה לעשות בית לה', מוכן להיות מקריבים בו הקרבנות, וחוגגין אליו שלוש פעמים בשנה–שנאמר "ועשו לי מקדש"

אמיתי 6 במרץ 2017

רואה? למדתי משו חדש..
ועדיין בלי להכנס לעובי הקורה של מה בדיוק יש בספר
הזה לא בזה ידוע הרמבם ולא על זה הוא נעשה גדול
הפוסקים של העם היהודי. מדובר באיש אשכולות שכתב
על מגוון עצום של נושאים..מורה נבוכים זה בטח גולת הכותרת
של עבודתו המאד רחבה.

איציק 6 במרץ 2017

לא הייתה בתגובתי לגרום לריב ומדון בין שני צדיקים (כנראה שאחד מכם יצטרך להיות צדיק סופית).

אמיתי 6 במרץ 2017

קנאת סופרים תרבה תורה

אריאל 6 במרץ 2017

+1
יום טוב אנשים

איציק 6 במרץ 2017

תרבה תורה שבעל-פה או בכתב?

אמיתי 6 במרץ 2017

תורה שבטלפתיה. יום קסום

Comments closed