פרשת עקב – איך שומרים על ארץ ישראל?

השמר לך פן תאמר בלבבך כחי ועצם ידי עשה לי את החיל הזה

צילום: הדר אלפסי
צילום: הדר אלפסי

כִּי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, מְבִיאֲךָ אֶל-אֶרֶץ טוֹבָה:  אֶרֶץ, נַחֲלֵי מָיִם–עֲיָנֹת וּתְהֹמֹת, יֹצְאִים בַּבִּקְעָה וּבָהָר. אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן; אֶרֶץ-זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ.

משה ממשיך בדבריו לבני ישראל ערב הכניסה לארץ. הוא כבר יודע שהוא לא יהיה שם, אבל חשוב לו לומר להם כמה דברים לפני שהם מתיישבים איש תחת גפנו ותחת תאנתו.

בתוך עמו משה חי והוא יודע היטב מה הולך לקרות. הם עכשיו ינצחו במלחמות ויכבשו שטחים, יבנו מדינה ויקימו כלכלה משגשגת. "סטארט אפ ניישן" יקראו לזה. הם יבכו על "יוקר המחייה" אבל יטוסו לפחות פעמיים בשנה לחו"ל. כי אמנם "קשה" וזה… "אבל צריך לחיות".

והם יחשבו שהם כאלה גדולים. שהאף 15ים והטנקים שלהם עשו להם את העבודה. ושכל זה בכלל מגיע להם בטאבו. כי הם "העם הנבחר" וה"מח היהודי".

הִשָּׁמֶר לְךָ, פֶּן-תֹּאכַל, וְשָׂבָעְתָּ; וּבָתִּים טֹבִים תִּבְנֶה, וְיָשָׁבְתָּ. וּבְקָרְךָ וְצֹאנְךָ יִרְבְּיֻן, וְכֶסֶף וְזָהָב יִרְבֶּה-לָּךְ; וְרָם, לְבָבֶךָ וְאָמַרְתָּ, בִּלְבָבֶךָ: כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי, עָשָׂה לִי אֶת-הַחַיִל הַזֶּה.

אַל-תֹּאמַר בִּלְבָבְךָ, בְּצִדְקָתִי הֱבִיאַנִי יְהוָה, לָרֶשֶׁת אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת: וְיָדַעְתָּ, כִּי לֹא בְצִדְקָתְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ אֶת-הָאָרֶץ הַטּוֹבָה הַזֹּאת–לְרִשְׁתָּהּ: כִּי עַם-קְשֵׁה-עֹרֶף, אָתָּה.

אנחנו נוהגים להתהדר בזכותנו על הארץ. "אלוהים נתן לנו אותה" אנחנו מנפנפים בחוצפה כמו ילד קטן ומפונק שאבא שלו קנה לו אופניים חדשות.

אז זהו, שהארץ שייכת לבורא עולם והוא אכן נתן לנו אותה לרשתה. אבל יש תנאי מאוד ברור לכך:

וְעַתָּה, יִשְׂרָאֵל–מָה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ: כִּי אִם-לְיִרְאָה אֶת-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בְּכָל-דְּרָכָיו, וּלְאַהֲבָה אֹתוֹ. הָאֵל אֲשֶׁר לֹא-יִשָּׂא פָנִים, וְלֹא יִקַּח שֹׁחַד. עֹשֶׂה מִשְׁפַּט יָתוֹם, וְאַלְמָנָה; וְאֹהֵב גֵּר, לָתֶת לוֹ לֶחֶם וְשִׂמְלָה. וַאֲהַבְתֶּם, אֶת-הַגֵּר: כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם.

משה מבהיר לבני ישראל שגם אחרי שיכבשו את הארץ ויתיישבו בה הם יצטרכו להוכיח שהם זכאים לה. ושכדאי מאוד שהזכות הזאת לרגע לא תהיה להם מובנית מאליה. שארץ ישראל זה לא עסק משפחתי. שבגלל שזה של אבא שלנו אנחנו יכולים לעשות כאן, סליחה על הביטוי, בית זונות.

וההיסטוריה אכן מוכיחה, ואנחנו זמן לא רב אחר ט' באב, שהדרדרות מוסרית, שחיתות שלטונית ואבדן דרך ערכי הובילו לכך שעם ישראל איבד את זכותו על הארץ.

לֹא-יִשָּׂא פָנִים, וְלֹא יִקַּח שֹׁחַד.

עֹשֶׂה מִשְׁפַּט יָתוֹם, וְאַלְמָנָה;

וְאֹהֵב גֵּר, לָתֶת לוֹ לֶחֶם וְשִׂמְלָה.

כן, כן. אהב את הגר. לא רק עושה לו טובה שנותן לו ביטוח לאומי כי חייבים ולא נעים ושלא יגידו שאנחנו גזענים. וכדי שמישהו לא יחשוב בטעות שזה סתם מס שפתיים, איזה עצם שהוא זורק לשמאלנים, אז משה מיד חוזר ומדגיש וַאֲהַבְתֶּם, אֶת-הַגֵּר: כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם. ואהבה זה קשה כמו שראינו בשבוע שעבר.

וזו אמירה ערכית (כן, פעם עוד היו לעם ישראל מנהיגים שהמושג הזה לא היה זר להם) חדה וברורה:

רוצים לשמור על ארץ ישראל? תהיו בני אדם.

שבת שלום.

ושירתו הערבה של העפרוני
התיקו בווטפורד

20 Comments

אמיתי 12 באוגוסט 2017

אף פעם לא הבנתי או הערכתי את הטיעון ההסטורי-דתי..
מה אם יוכח שלא מגיע לנו לפי התנך אז נלך? אם יראו שלא ישבו יהודים פה לפני 2000 שנים אז המלחמות שלנו לא צודקות? או אם אין עם פלשתיני אז זה בסדר לכבוש אותו?
האמירה הזאת של משה מדגישה את הצד של בני ישראל בברית בין הבתרים. ושוב מנסה לבגר את העם. יעני״ זאת לא מדינה בחינם יא תינוקות״. עד היום לא התבגרנו בני ישראל. בטח לא אלא שיושבים בארץ

tazza 12 באוגוסט 2017

זאת לא נראה לי הנקודה, למרות שאין בכוונתי לבטל את הטיעון הנכון שאתה מעלה כאן.
הנקודה כפי שאני הבנתי היא שבאופן כללי כדי להתיישב, לקבל את חלקת האלוהים הקטנה שלך (no pun intended) אתה צריך להוכיח מוסריות, אחרת אתה תיצור אומה/שבט נחשלת, תגרור מלחמות ויוצא בזה.
המוסר הוא כללי- קיבלת אדמה, קיבלת את הפריוולגיה לקרוא למקום מסוים הבית שלך- תתנהג בהתאם.
שוב, אני לא נכנס פה למה שאתה כתבת וזה ראוי לקבל דיון משל עצמו.

אמיתי 12 באוגוסט 2017

זה החלק האחרון של התגובה שלי

yaron 12 באוגוסט 2017

יפה.
"קיבלת אדמה, קיבלת את הפריוולגיה לקרוא למקום מסוים הבית שלך- תתנהג בהתאם."
אחד הדברים המבאסים הוא הצטמצמות המרחב שאנחנו קוראים לו "הבית שלי". לראות אנשים שמטנפים את הרחוב עם לכלוך או צואת כלבים… כלומר השכונה הוא לא חלק מהבית שלי… לפעמים גם חדר המדרגות…
חוף הים, חלק מהבית שלי?
האמת היא שזה משהו גלובאלי, האם אנחנו ראויים לקרא לכדור הארץ הבית שלנו?

צור שפי 12 באוגוסט 2017

מאוד מתחבר לתגובה הזו ירון, גם אבל לא רק לקטע הגלובלי. אני גר בבניין רב דיירים, הרוב מאוד בסדר אבל, כמו שאומרים, מעט תפוחים רקובים מקלקלים את כל הארגז.

איציק 12 באוגוסט 2017

אני גר בבית פרטי ועדיין אנשים נהנים לזרוק לפעמים מעבר לפשפש שקיות ניילון או קופסאות קוטג' ריקות. אתה לא צריך בניין רב דיירים אפילו בפרטי דואגים שלא תרגיש לגמרי פרטי.

tazza 12 באוגוסט 2017

הפוסט הזה וגם הקודם (המדבר על אהבה), מעלה בי תהיות על דמותו של אלוהים בתנ"ך.
כבר כמה זמן שנזרקו בדרכי תאוריות על כך שגם כותבי התנ"ך, או לפחות מקצתם, לא האמינו שיש אלוהים, אבל הוא היה חייב להיות שם בשביל שהסיפור יוטמע בתרבות. בעיקר משום שלא מעט עמים באותה התקופה האמינו באלים בדמות פסלים, סלעים, הרים וכו'….
כשחושבים על זה, אלוהים לא צריך שתאהב אותו, אבל היכולת להבין שכל מה שיש לך הוא לא רק בזכותך, אלא בזכות תהליכים שקרו הרבה לפני שנולדת וימשיכו הרבה אחרי שתחזור אל בטן האדמה, היא משהו שקשה לאגו האנושי לתפוס. אלוהים הוא מטאפורה למילוי הוואקום שנוצר. כן, לא פוסל את העובדה שבני אדם השתמשו באלוהים כדי להסביר תופעות טבע שאז לא היו ידועות למשכילים בני התקופה, לא פוסל את הקיצוניות. אבל כמו כל דבר- תלוי פרספקטיבה ואידיאולוגיה.
אלוהים הוא בעצם כוחות הטבע, סדר ברור בעולם. זו רק דעתי כמובן.
יש איזון וטוב בעולם הזה כשאנשים מתנהגים בצניעות (כי אני הוציאתך מארץ מצרים, 10 המכות וכו'- כל אלו לא בזכותך כלל) כאשר אנשים מגלים אמפטייה, למשל כמו לאהוב את הגר והזר בארץ. היכולת לאהוב את השונה ולהפוך אויב לחבר תוך כדי התגברות על מכשולים מראה על גדולה אמיתית שהלוואי והייתה לנו כעם.

איציק אלפסי 12 באוגוסט 2017

מתחבר מאוד למה שכתבת שאלוהים מייצג סדר ברור בעולם. נדמה לי שבגלל זה אנשים מאמינים. גם אמונה במדע היא דת, בדיוק במובן הזה – שהיא מבטאת את האמונה שיש סדר בעולם.
ומדענים הם פעמים רבות הפנטיים הדתיים הגדולים ביותר.

tazza 12 באוגוסט 2017

יש על זה כמה עמודים טובים ב"קיצור תולדות האנושות", מסביר מצוין איך המדע הוא הדת המודרנית.
ולאו דווקא צריך ספר, פשוט תראה אנשים אומרים- "אני מאמין במדע". זה מתמצת את כל הבעיה פה.

מתן גילור 12 באוגוסט 2017

כל היחס לדתות ה"ישנות" (אמונה באלים) והיחס לדתות החדשות מקבל חידוד מצוין לנכתב ב'קיצור תולדות האנושות' בספר השני בסדרה 'ההיסטוריה של המחר'.

סוס זקן 13 באוגוסט 2017

אין אמירה יותר אנטי-מדעית מ"אני מאמין במדע".
אמונה היא "My mind is made up, don't cofuse me with facts".
המדע מבקש הוכחות, ולוקח תמיד בחשבון את האפשרות של טעות. אין דבר המשמח מדען יותר מאהכרה שדבר שנחשב נכון מוכח כטעות. כך המדע מתקדם.

shadow 13 באוגוסט 2017

יש סיבה שהתגובה שלי נמחקה?

Havlicek stole the ball 12 באוגוסט 2017

טזה – בקיצור, אלוהים של שפינוזה? היהודים לא קיבלו את זה בעין יפה.
איציק – מדענים הם לא "פעמים רבות" פנטסטיים דתיים, אלא להפך – קורלציה מוחלטת בין חילוניות/אתאיזם להשכלה גבוהה. אז ברור שיש "עשבים שוטים" הליבוביץ לאומן וכו', אבל זה בטח לא המקרה השכיח.
תודה על הפוסט

tazza 12 באוגוסט 2017

לא בדקתי על שפינוזה, מה שבטוח הוא שזו התאורייה היחידה שמתיישבת עם הידע המוכח לפי שעה של האנושות.
זה גם מסביר מדוע אלוהים לפעמים עושה דברים שלכאורה סותרים לחלוטין את תיאורו כרחום וחנון.
מן תער אוקהם לתנ"ך.

yaron 12 באוגוסט 2017

תודה איציק, פוסט יפייפה.

איציק אלפסי 12 באוגוסט 2017

תודה

ניינר / ווריור 12 באוגוסט 2017

הכמה פסוקים האלה מסבכים לנו את החיים היום בגלל שיש הרבה אנשים שחושבים שזה קושאן על פיסת הקרקע הזו. ואם באמת יש אלוהים ואם באמת היה רוצה לתת לנו פיסת אדמה משובחת היה נותן לנו את צרפת ולא את פיסת הקרקע העלובה בה אנו נאחזים היום

איציק 12 באוגוסט 2017

כמו תמיד יפה ותודה.
וכדי שלא יהיו בלגנים והאשמות סרק אעצור כאן.

tazza 12 באוגוסט 2017

אני רואה אוהדי ב"ש עברו מ"עמה יעמיק" עיראקי ל"אשב לבד בחושך" הפולני. אירופה לא עושה לכם טוב חביבי

איציק 12 באוגוסט 2017

פשוט לא רואה סיבה לפגוע באנשים בשאלות קשות. הם אוהבים סחבקיה, שיהינו ממנה, אני לא צריך להיות שותף לה.

Comments closed