יעילות מוכחת

סיכום החצי הראשון של הרבע

לברזיל היו 27 איומים לשער, לעומת 9 בלבד של בלגיה; 9 איומים למסגרת לעומת 3 בלבד לבלגים.

אבל רק שער אחד לעומת שני שערים לבלגים.

חלק גדול מהאיומים של ברזיל הגיעו בחצי השעה האחרונה – במצב שבו הייתה בפיגור שני שערים ולחץ גדול ולכן מרוכזת פחות מול השער. בנוסף, 11 איומים היו מחוץ לרחבה – מה שאפשר לקורטואה להרכיב קולאז' נהדר של הצלות מרהיבות.

אחרי המשחק נגד מקסיקו שיבחתי את האיזון בנבחרת ברזיל. כדי להמחיש זאת הבאתי את הנתון לפי החלוקה להתקפות בין האגפים הייתה כמעט שווה: 35% מצד שמאל ו-36% מצד ימין. אתמול החלוקה הייתה: 44% מצד שמאל ורק 24% מצד ימין, וזה עוד הנתון בסוף המשחק – שכולל את חצי השעה שבה שיחק דוגלאס קוסטה והחיה את האגף הימני. בשעה הראשונה האגף הזה כמעט ולא היה קיים.

אחרי משחק מצוין נגד מקסיקו, וויליאן נעלם כמעט לחלוטין: ב-57 הדקות על המגרש רשם 0 בעיטות לשער, מסירת מפתח אחת ו-27 נגיעות בכדור בלבד; ברזיל תקפה כמעט רק מצד שמאל – מרסלו, המגן השמאלי, נגע בכדור 99 פעמים, לעומת 47 נגיעות בלבד של המגן הימני פאגנר. כפי שניתן לראות ממפות החום, בעוד מרסלו בילה רוב הזמן בחצי המגרש הבלגי, פאגנר לא עבר את החצי:

מרסלו:

פאגנר:

הדומיננטיות ההתקפית של מרסלו חייבה את פאגנר להישאר מאחור כדי לא להפקיר את שני האגפים בעת ובעונה אחת להתקפות המתפרצות הקטלניות של הבלגים. עם כל הכבוד ליכולות ההתקפיות של מרסלו, הנתונים מראים שעם פיליפה לואיס ברזיל הייתה הרבה יותר מאוזנת על המגרש.

כל זה יצר מצב שבו ברזיל הייתה לא אפקטיבית. ניימאר מצא את עצמו שוב ושוב מול שניים ושלושה מגינים באגף – שבהיעדר איום מהצד השני יכלו להתרכז רק בו – ואיבד את הכדור לא פחות מ-5 פעמים במהלך המשחק – שווה ערך לכמות האבודים של כל שאר שחקני ברזיל ביחד.

השחקן החשוב ביותר של ברזיל עד המשחק הזה בטורניר היה פיליפה קוטיניו. גם אתמול הוא רשם 6 בעיטות לשער, מתוכם 2 למסגרת. אבל עם כל הכבוד לאיומים על השער, התפקיד העיקרי של קוטיניו במערך של ברזיל אמור להיות ניהול המשחק, וכאן לקוטיניו היה אתמול ערב חלש: הוא מסר רק 2 מסירות מפתח – אם כי אחת מהן הייתה מעשה אמנות של ממש בבישול לרנאטו אוגוסטו – ולא חילק נכון את כובד המשחק בין שני האגפים.

מול חוסר היעילות הברזילאי הזה, עמדה נבחרת בלגית שהמחישה יעילות קלינית מהי: עד הדקה ה-30' היא הובילה במשחק מבלי לבעוט בעיטה אחת למסגרת. בסיום, כאמור, היא עמדה על נתון של 2 שערים מ-3 בעיטות למסגרת.

אבל הנתון שמספר את סיפור המשחק הוא כמות הפעמים שבהם הוסר איום התקפי (clearances) – עשרים ושבע פעמים עשו זאת הבלגים לעומת 6 בלבד במקרה של ברזיל; בלגיה ניצחה ב-19 מאבקי כדור, לעומת 12 פעמים בלבד שזכתה בהם ברזיל.

אחרי הקרקס שעשו לו היפנים בשעה הראשונה, רוברטו מרטינז שינה לגמרי את המערך שבו שיחקה עד כה בלגיה בטורניר – ממערך של 3:4:3 שבו יש קשר אחורי אחד (ויטסל) ושישה מתקיפים (קראסקו, דה ברויינה, מונייה, הזאר, מרטנס ולוקאקו), הוא עבר למערך של 4:3:3 עם שלושה קשרים אחוריים (פלאיני, ויטסל וצ'אדלי) ושלושה מתקיפים בלבד (דה ברויינה, הזאר ולוקאקו).

כתוצאה מכך, כמות האיומים לשער (9 אתמול לעומת ממוצע של 18.7 במשחקים הקודמים בטורניר) ואחוזי החזקת הכדור (43% לעומת ממוצע של 55% במשחקים הקודמים) ירדו משמעותית, אבל בלגיה שיחקה בדיוק כמו שצריך לשחק בכדי לנצח משחק כזה.

*

הנתונים מרבע הגמר הראשון אתמול מספרים סיפור די דומה:

צרפת איימה 11 פעמים לשער וכבשה שני שערים משתי בעיטות למסגרת. אורוגוואי איימה מספר פעמים דומה לשער ואפילו רשמה יותר איומים למסגרת (4), אבל אפס שערים.

גם במשחק הזה הנתון שמספר את הסיפור הוא כמות הפעמים בהם הוסר איום על השער – וכאן הנתון הזה מהדהד: 45-15 לזכות הצרפתים. צרפת גם ניצחה ב-34 מאבקי כדור, לעומת 23 פעמים בהם זכתה אורוגוואי.

בקיצור, הראתה שכל מה שאורוגוואי יודעת לעשות, היא יודעת עוד יותר טוב.

בלגיה-ברזיל. פירלו על גלגלים
פרמיירה מונדיאל - עוזי דן ובורוביץ' - על כל הסיבות לכשלון ולשברון הלב של ברזיל

42 Comments

גיא וינטרוב 7 ביולי 2018

כתבת יפה.
אני חייב לדעת אחת ולתמיד – איך מגיעים לנתונים שיוצרים מפות חום? ובאותה מידה גם מרחק ריצה לכל שחקן? לכל שחקן יש משדר בגרביים או משהו כזה?

no propaganda 7 ביולי 2018

יש טכנולוגיה כזאת עם צ'יפים במגנים אבל היא זה לא מה שפיפא משתמשים בו. נם משתמשים ב3 מצלמות ועושים טריאנגולציה כדי לזהות תנועה

קלבדוס 7 ביולי 2018

לפעמים כל מה שצריך הוא שיפוט הוגן. לברזיל נשדד פנדל, ואז כל הניתוחים היו מתהפכים בהתאם.
או שמישהו יכול להסביר איך זה לא פנדל:
https://twitter.com/FA110/status/1015315271664521216

no propaganda 7 ביולי 2018

כי הוא בבירור התחיל לפול לני המגע, גם בדקו את זה בואר

קלבדוס 7 ביולי 2018

וזה שונה מהפנדל שניתן לצרפת בהחלטת ה-VAR הראשונה בטורניר, כי?
שם האוסטרלי אפילו הגיע לכדור ראשון לפני גריזמן
https://www.youtube.com/watch?v=AzZz4w8B_OM

no propaganda 7 ביולי 2018

רואים בבירור שבפנדל שצרפת קיבלה, גריזמן התחיל ליפול רק אחרי הפגיעה של האוסטרלי שבעט לו ברגל

dmc 7 ביולי 2018

זה פנדל

דניאל 7 ביולי 2018

אישית, אני לא חושב שהיה פנדל.
אבל אם יש נבחרת שמגיע לה שלא ישרקו לפנדל שלה, זאת נבחרת הסימולנטים של ברזיל.
צדק פואטי ממש.

Gil - Zimbabwe 7 ביולי 2018

פוטין.

רועי 7 ביולי 2018

לא היה, אם היה זה גבולי ביותר. הכדור לא היה בשליטה שלו וכבר היה יוצא החוצה, כאשר היה מגע קל. הנגיעה לא שינתה דבר ולא כל נגיעה זאת עבירה.

אסף רביץ 7 ביולי 2018

מרסלו ופאנגר לא ממש שיחקו באותה עמדה אתמול. רוברטו מרטינז השאיר בהתקפות של ברזיל שני שחקנים למעלה: את לוקאקו באגף ימין ואת הזאר באגף שמאל. עד שצ'יצ'ה הגיב כבר היה 2:0, אבל התגובה הייתה שמירנדה נצמד ללוקאקו ופאנגר להזאר, כך שהוא מעשית עבר לשחק עם שלושה בהגנה, מרסלו בעמדה המקבילה לוויליאן/קוסטה וניימאר הרבה יותר באמצע. השינוי עבד ועזר לברזיל ליצור הרבה מאוד מצבים טובים במחצית השנייה, גם בגלל שהשלישייה ההתקפית של הבלגים הייתה פחות חדה במחצית השנייה ולא ניצלה כמה התחלות טובות של מתפרצות שהיו יכולות לסגור עניין. אבל בשורה התחתונה ההפתעות הטקטיות של מרטינז (גם המערך הגמיש שנע בין שלושה לארבעה בהגנה שברזיל לגמרי לא הייתה מוכנה אליו) הכריעו את המשחק במחצית הראשונה.

איציק אלפסי 7 ביולי 2018

השינוי במשחק של ברזיל היה בדקה ה-57' כשדוגלאס קוסטה נכנס. אז היא התחילה לשחק משני האגפים והיו הרבה יותר מרווחים בהגנה הבלגית.

אלעדכ 7 ביולי 2018

נותרנו עם משחקים בין-אירופאיים עד סוף הטורניר. אתם יודעים מה זה אומר, כן? ש-י-ע-מ-ו-ם.
קבוצות אירופאיות שפוגשות זו את זו בשלבי נוקאאוט (להבדיל מהמשחק חסר ההשלכות שהיה בין ספרד לפורטוגל) זה שיעמום טקטי בלתי נסבל.

no propaganda 7 ביולי 2018

נניח המשחק הנוראי בחצי גמר 2006 בין גרמניה לאיטליה. או המשחק הנוראי בין שוודיה לרומניה ב94

אלעדכ 7 ביולי 2018

טוב שלא הלכת להונגריה-גרמניה ב 54'

no propaganda 7 ביולי 2018

גרמניה אנגליה ב2010 מספיק קרוב?
2014 היה מונדיאל עם נוכחות לא אירופאית גדולה בשלבי ההכרעה אז כמעט לא היו משחקים כאלה. גרמניה צרפת היה משחק לא רע, לא מצליח להזכר העוד משחק בין אירופאיות במונדיאל הזה, ודאי לא בין אירופאיות בחירות

no propaganda 7 ביולי 2018

ואפשר גם להזכר בחצי גמר ארגנטינה מול הולנד שהיה כנראה משחק חצי הגמר הגרוע בהיסטוריה של המונדיאלים.
אורוגוואי, ארגנטינה וקולומביה משחקות כדורגל אירופי לגמרי. הנבחרת שהכי מייצגת כדורגל דרום אמריראי של פעם במונדיאל בכלל לא עברה את שלב הבתים

משה ו 7 ביולי 2018

אלעד, מציע שתימנע להגיב על נושאים שאתה לא בדיוק מבין בהם.
כדורגל אירופי הוא תוסס ומלהיב, והכי טוב – עובדה.
ברוך שפטרנו מהנבחרות הכסחיסטיות והפרובוקטיביות האלה…

אלעדכ 7 ביולי 2018

סליחה משה, מתנצל מעומק ליבי. מקרמה מישהו?

ירומיל 7 ביולי 2018

תן לי בכל יום שעמום טקטי בלתי־נסבל ולא את תערובת הלכלוך והבכיינות של אמריקה הלטינית.

אלכס 7 ביולי 2018

+100 ירומיל

אחד העם 7 ביולי 2018

https://www.youtube.com/watch?v=SgXSomPE_FY
באסה גדולה.
אין דרום אמריקה
אין אפריקה
אין אסיה.
ארבע שנים חיכינו
כמה מונדיאלים עוד נותרו לנו?

Matipool 7 ביולי 2018

זה תלוי בגיל שלך, מצבך הבריאותי והפוליטיקה העולמית שעוד יכולה לדפוק לנו מונדיאל פה ושם.
לי, אני משער שנשארו בערך 7-8 מונדיאלים.

Amir A 7 ביולי 2018

וואלה? אנחנו באותו גיל אם אני לא טועה (50 הוא ה-20 החדש…) ואתה בונה על 8 מונדיאלים? סחתיין על האופטימיות.

Matipool 7 ביולי 2018

אכן באותו גיל וחמישים של היום הוא לא חמישים של פעם. אנחנו נראים ומרגישים צעירים יותר.
אם אני זוכר נכון, ממוצע אורך החיים כיום בישראל הוא בסביבות 82. אישית, יש לי הרגשה שאני אגיע ל-84 בלי הסבר לכך אבל בטוח שאם אגיע למצב סיעודי, אדאג לחתוך את הסיפור.
מה הממוצע אצלכם שם? המחסור בשמש מקצר את לוח הזמנים?

Amir A 7 ביולי 2018

בקונטיקט ממוצע החיים הוא בסביבות 81, כך שאנחנו באותה סירה. לגבי מצב סיעודי אנחנו באותו ראש. יש לי ביטוח למצב כזה שעלה לי תשלום חד פעמי של $200. $180 בשביל בקבוק שמפניה טוב ועוד $20 של צינור גמיש לחבר מהאגזוז של האוטו לחלון.
רק הדאגה היא איך לתפוס את זה ברגע הנכון, שניה לפני שהמצב מתדרדר לסיטואציה שכבר אי אפשר לחתוך את הסיפור לבד (או כי אתה לא זוכר שאתה רוצה לעשות את זה או כי אתה כבר לא יכול לעשות את זה).

Matipool 7 ביולי 2018

כן, זה נכון. הרבה בריאות..

holden 8 ביולי 2018

חחחחחחחחחחחחח
אני קורא ומתפתל מצחוק
אני בונה גג גג על אולי 4 או 3 מונדיאלים,
לא מאמין שאגיע לגיל 84,

מה שבטוח חבל לי שלא נסעתי הפעם למוסקבה כי קטאר פחות מעניין, אמריקה פחות מושך ואחכ? וואלה אחכ החשמל כבר לא יעבוד אז על הפאטה.

לגבי הסיום האלגנטי?
חבר טוב שלי שיושב איתי לפעמים בים ואוהב לעשן ולהתמסטל נון סטופ אמר לי משפט כזה:
וואלה אני לא מבין את אלו שמתאבדים ותולים עצמם ומתים באכזריות, אני שארצה אעשה את זה בקלאס-
אפרוש סדינים צחורים על המיטה מוזיקה טובה, הרבה אלכוהול וכל הסוגים של הכדורים הקיימים גם המעוררים וגם המרדימים"

Amir A 8 ביולי 2018

הולדן, בעקרון החבר שלך צודק. אבל איך אפשר להבטיח שזה יעבוד? הדבר האחרון שאתה רוצה זה להתעורר אחרי ערב כזה עם מערכת פנימית מתפקדת, אבל ברמה של משפחת בנדי.
אני חושב על הכורים הצ'יליאנים שנתקעו לפני כמה שנים במכרה והשאירו מכתבים לקרובים בחוץ. כדי לנחם את הקרובים הם ציינו שהם לא סובלים מכאב או משהו כזה. רק חוסר צלילות כללי, כתוצאה מהמחסור בחמצן ורמות הפחמן החד-חמצני. בגלל זה קונים ואן, מוציאים את המושבים האחוריים, מסדרים יפה את המזרון עם הסדינים הצחורים של החבר שלך, שמים מוזיקה טובה ברקע ומשתמשים בצינור ה-$20 שציינתי.

פרסלני 7 ביולי 2018

אהבתי.

אני מאלו שחשבו מההתחלה שמרסלו היה צריך להשאר על הספסל. הקבוצה נראתה טוב יותר בשני המשחקים בלעדיו ולואיז תורם לצד ההגנתי הרבה יותר.
חבל שטיטה לא גילה בסוף גמישות (אבל כנראה שמרסלו אצלו באנקר).

Matipool 7 ביולי 2018

מסכים וגם שטות הבאנקר של ז׳סוס.

BRT 7 ביולי 2018

בקשר למשחק של ברזיל
זה נשמע יותר כניתוח הבדיעבד,
אם הקורה של סילבה נכנסת ולא העצמי של פרננדיניו הכל היה נגמר אחרת ,
ביחס למה שקרה על המגרש והיכולת ששתי הקבוצות הראו.
הסיכום של דורפן יותר מיצה את זה,
הבלגים הצליחו לפרקים להשתוות לברזיל ,
וזה אם כבר הצלחה גדולה,
אבל אין ספק מי הייתה הטובה יותר באופן משמעותי

קורא בין השורות 7 ביולי 2018

יותר מההצבה של מרסלו הדומיננטי ההתעקשות לפתוח עם וויליאן שהיה אנמי לאורך רוב הטורניר היתה בעוכריה של ברזיל.
גם ההתעקשות על ז׳סוס היתה לא מובנת, הוא לא תרם משהו מיוחד למשחקים..

Matipool 7 ביולי 2018

זה בגלל שוויליאן היה טוב בשמינית (המשחק היחיד הטוב שלו) וכל מילה לגבי ז׳סוס.

שחר 7 ביולי 2018

אם זה בסוף קרואטיה – בלגיה, אז לא כזה ברור שהצד החזק של ההגרלה פייבוריט ברור.
ברזיל – אנגליה נניח היה נחשב כחד צדדי יותר.
פוטין יתן לקרואטיה לעלות?
אם כן אז יש מצב שהם בגמר, כל השאר בצד שלהם לא עשו הרבה בטורניר

no propaganda 7 ביולי 2018

צרפת פייבוריטית מול בלגיה לא פחות מברזיל, וצרפת גם תהיה פייבוריטית בגמר אם תעלה

ניתאי 7 ביולי 2018

המשחק הזה הוא הכי רחוק ממשחק שאפשר להבין אותו דרך הסטטיסטיקה. גול מכלום ושוער מעולה הם סיבות לא פחות טובות מהטקטיקה של מרטינס או מכובד המשקל של ברזיל.

איציק 7 ביולי 2018

צריך לייצר מפת חום של התחזויות ניימר והצגותיו לעומת כל שאר שחקני המונדיאל ביחד.
בפרומאים ל-100 שנה להבימה הוא יכל להחליף את שכטר ולוותר לחלוטין על קושניר. כל זה גורם לכך, שניימר לא מקבל שריקות גבוליות שאפשר לשרוק לכאן או לכאן. בסופו של דבר זה פוגע בקבוצה שלו. ניימר גם מתברר (לפחות בנבחרת) כשחקן שרוצה להראות כמה הוא טוב מהיריב, במקום להיות מועיל לנבחרת, וזה השחקן בו נבחרת ברזיל שמה את יהבה. כשזה המצב, מפת החום (האהובה כל כך) לא מספרת את הסיפור הנכון, רק סטטיסטיקה.

אביאל 7 ביולי 2018

אלפסי – יש בעיה מרכזית במתודולגיה שלך, זה לא בדיוק מדויק להתסכל על כל המשחק ולקבוע באופן שרירותי שהיעילות ניצחה, אתה לא לוקח בחשבון משתנה מאוד מרכזי כמו המעמד, זה רבע גמר מונדיאל, פעם בארבע שנים, בלי יכולת תיקון, במגרש זר לחלוטין, עם תודעה בקרב הרבה שחקנים שהם לא יזכו להגיע לנקודה הזו שוב (בגלל זה רואים הרבה בכי), לכן קבוצה שמובילה, מטבעה, תלך קצת יותר אחורה ובהתאמה לקבוצה בפיגור יש הרבה מה להפסיד, בטח במשחק כמו ברזיל-בלגיה שהשער הראשון הוא שער עצמי מקרי לחלוטין שיכול לקרות גם לקבוצה הכי טובה הכי טובה בהיסטוריה, זה יכל להתרחש בדיוק להפך והנתונים היו הפוכים וברזיל היתה היעילה כאן, ככה שהסקת מסקנות בעניין הזה היא בעייתית מאוד.

איציק אלפסי 7 ביולי 2018

אביאל, יש לי תחושה שגם אם היה הפוך וברזיל הייתה עולה ל 1:0 היא לא הייתה מסיימת עם 3 בעיטות למסגרת. צרפת עלתה ל 1:0 מוקדם ובעטה רק עוד פעם אחת למסגרת בכל שאר המשחק.

דנידין 7 ביולי 2018

יש לי הרגשה שהנבחרות הלאטינו אמריקאיות יצטרכו לעשות חישוב מסלול חדש בזכות הוא"ר….כל נושא הגילגולים, תפיסות, ויכוחים, לחץ על השופטים, צלילות שנמצא חזק בדי אנ אי שלהם מתחיל להשתנות לנו מול העיניים והם יצטרכו להתאים את עצמם. לדעתי בעידן תרום וא"ר הברזילאים היו יוצאים עם פנדל אתמול.

אורן השני 7 ביולי 2018

1+

Comments closed