נזקי הטכנולוגיה

לילה קר באיתיחאד

בתגובה לפוסט שפרסמתי אחרי המשחק נגד מנצ'סטר יונייטד, ובו הבאתי את נתוני ה-Xg של ליברפול העונה, אריאל גרייזס כתב ש"הסטטיסטיקה נוטה להתיישר". למרבה הצער שלו ושלי, הוא צדק בהחלט.

הנתונים מהמשחק הערב מעידים על משחק שקול עם יתרון קל לליברפול: סיטי בעטה יותר לשער (9-7), אולם ליברפול בעטה יותר למסגרת (5-4) והובילה (1.38-1.18) במדד ה-Xg. אם עד כה נהנתה ליברפול העונה מכך שספגה פחות שערים מכפי שהייתה אמורה לספוג (10 לעומת 17), הערב זה התהפך.

זה לא שסיטי גנבה את הניצחון, אבל תיקו היה משקף יותר, וגם ניצחון של ליברפול לא היה עושה עוול עם האופן בו התפתח המשחק. אחד-עשר מילימטר וטכנולוגיה מעט יותר מדי מתוחכמת (זה היה נראה הרבה יותר שער מזה של גרסיה ב-2005) הפרידו בין ליברפול לבין יתרון מוקדם, שיתכן והיה משנה את כל תמונת המשחק.

יורגן קלופ הקנה לליברפול העונה שיטת משחק נוספת, מערך 4-2-3-1, שמשמש אותה במשחקים בהן היריבות ממתינות מאחור ומאפשרות לה להחזיק בכדור בכדי להימנע ממשחק המעברים הקטלני שלה. אולם, הערב הוא פתח בשיטה "המסורתית" שלו, ה-4:3:3 עם שלישיית הקשרים ההגנתיים הטבעית – הנדרסון-מילנר-ויינאלדום.

זו הייתה מחשבה נכונה לעניות דעתי. היה ברור שסיטי, שהייתה חייבת את הניצחון, תלחץ מהפתיחה, ולכן ה-4:3:3 מתאים הפעם יותר. המטרה של קלופ הייתה לעבות את מרכז השדה בכדי להכיל את הלחץ, ומן העבר השני, לנסות לכבוש בעזרת השלישייה ההתקפית המהירה (סלאח-מאנה-פירמיניו) במשחק המעבר. השיטה הזו עבדה עבור ליברפול מצוין בצמד המשחקים נגד סיטי בליגת האלופות בעונה שעברה.

גם הערב זה עבד לא רע. סיטי רשמה בעיטה ראשונה למסגרת רק בדקה הארבעים וליברפול הגיעה בהתקפת מעבר למצב של אחד על אחד מול השוער. אלא שמאנה בעט לקורה ואגווארו קרע את הרשת, ולוח התוצאות הראה על 1:0 לגווארדיולה במחצית.

במחצית השנייה, ביתר שאת עם הכנסתו של פאביניו, עברה ליברפול למערך התקפי יותר ונטלה את היוזמה במגרש (במחצית הראשונה הובילה סיטי באחוזי החזקת כדור 55-45, במחצית השנייה היה יתרון דומה בהחזקת כדור לליברפול). מצד אחד, זה הוביל יותר מצבים ולשער של פירמיניו, שהגיע מהתקפה מסודרת בשיתוף מספר רב של שחקנים. מצד שני, זה חשף את ליברפול לאותן התקפות מעבר מהן חשש קלופ, אשר הניבו את השער של לירוי סאנה.

בסיכומו של דבר, ליברפול הציגה הערב את שני המערכים שלה ותפקדה בהם היטב. המזל שהיה לצידה במשחקים קודמים (פיקפורד; החמצת הפנדל של מחרז במפגש באנפילד), הלך הפעם נגדה. אבל מזל, שזו מילה אחרת לסטטיסטיקה, זה כאמור משהו שמתאזן לאורך עונה.

אליפות, קלישאתי ככל שזה יהיה, לא לוקחים במשחקים האלה, אלא בלילות קרים בסטוק. בחצי השני של העונה יש לליברפול שלושה משחקים נגד קבוצות מהטופ 6 (יונייטד בחוץ, טוטנהאם וצ'לסי בבית). לסיטי יש בדיוק את אותם משחקים, פלוס עוד משחק בית נגד ארסנל. סביר להניח שכמות הנקודות שתצבורנה השתיים במשחקים האלו תתקזז פחות או יותר. את התואר תקטוף זאת שתאבד הכי פחות נקודות במשחקים נגד השאר.

וכאן, לטעמי, ליגת האלופות יכולה להוות פקטור משמעותי. להגיע למשחק בבורנמות' בשבת בבוקר, אחרי ערב אלופות דרמטי בטורינו או מדריד באמצע השבוע, זו חתיכת אנטי קליימקס ולפיכך מוקש רציני. אני אישית בהחלט לא אזיל דמעה אם ליברפול תודח בשמינית הגמר נגד באיירן מינכן, ובמקביל אאחל לסיטי להגיע רחוק ככל האפשר במפעל האירופי העונה.

התחילה העונה
הצאצאים של גלזר

23 Comments

dk 4 בינואר 2019

נראה לי שאתמול יותר מכל פעם אחרת בחיים רציתי את העוד ס"מ הזה :)

איציק אלפסי 4 בינואר 2019

אימוגי' של קריצה

Matipool 4 בינואר 2019

לגמרי.

גיללתר 4 בינואר 2019

אפשר להוציא את הקבוצה מהתירוצים, אי אפשר להוציא את התירוצים מהקבוצה.
פפ גווארדיולה בעצמו אמר שאתם הקבוצה הכי טובה באירופה לפני המשחק, ועדיין הצלחת להשחיל פסקה בכיינית על פטנט טכנולוגי שקובע חד משמעית- גול או לא.

Matipool 4 בינואר 2019

מה בדיוק בכייני בפסקה?

גיללתר 4 בינואר 2019

עצם העלאת הנושא כנקודת עניין. מה ההבדל בין זה לבין קורה, או הרחקה אחרת מהקו?
זה לא טעות שיפוט, אף אחד לא נשדד. כמעט סיטי ירו לעצמם ברגל.
״ייתכן והיה משנה את המשחק״, נו ו?
לא היה גול, לא השתנה המשחק. שתי הקבוצות יכלו לנצח, ואם ליברפול היו מנצחים, זה לא היה עולה

dk 4 בינואר 2019

לא נראה לי שמתלוננים כמו שפשוט זה מתסכל כי אין יותר קרוב מזה לגול (אולי גול שנפסל)

איציק אלפסי 4 בינואר 2019

בדיוק

אמוץ כהן-פז 4 בינואר 2019

מה שבלטה במהלך הזה זו הפאניקה שאתם זורעים ברחבות היריב שגורמת להגנות לבצע שגיאות לא מחויבות. שער השיוויון גם היה כזה.

גיללתר 6 בינואר 2019

על הרחקה מהקו(זה מה שקרה שם בסופו של דבר), בכלל לא היה דיון ולא הייתה תמונת הנושא של הטור

Ollie Williams 4 בינואר 2019

לתחושתי מהצפייה במשחק דווקא הרגיש שסיטי היו טובים יותר ומסוכנים יותר, כשהכניסה של פאביניו איזנה את המשחק אבל גם הפכה אותו לקוסט-טו-קוסט והמון מצבים בשני הצדדים.

נכון שזה מאוד טכני ו"קר", אבל אני מוכן לספוג את הסוג של מיינדפאק נדיר כשהס"מ הזה מונע גול, בשביל להפסיק לראות כדורים שעברו את הקו ב 20 ס"מ ולא הוכרו כגול.

איציק אלפסי 4 בינואר 2019

נכון, זו הייתה התחושה. אבל הנתונים מראים שהמשחק היה שוויוני, עם יתרון קל לליברפול מבחינת איכות המצבים שהגיעה אליהם. החצי שעה האחרונה הייתה אכן קוסט-טו-קוסט מאוד מהנה לצופה הניטראלי, אבל זה פתח את המשחק לכל תוצאה אפשרית, ולליברפול, שתיקו היה תוצאה מעולה מבחינתה, זה לא היה טוב.

Ollie Williams 4 בינואר 2019

ומצד שני עם שתי הקבוצות האלה לא יכלתי לדמיין תסריט אחר.
אבל כמו שאמרת בכדורגל לפעמים זה עניין של מזל – הקורה של סאנה המשיכה פנימה וזו של מאנה דווקא לא. תסכול זה מובן אבל אף קבוצה לא נשדדה פה, גם נצחון לליברפול היה ריאלי בהחלט.
וכמו שאביאל כתב למטה (ותאמין לי שנדיר שאנחנו מסכימים) – להיות מעודד עקב חישוב מדד ה xG ואז להתלונן על חדירת הטכנולוגיה לכדורגל זה קצת לאחוז את המקל משני הצדדים.

איציק אלפסי 6 בינואר 2019

לא התלוננתי.. סתם התבאסתי

Matipool 4 בינואר 2019

איציק – מסכים כמעט עם כל מילה וגם אחלה שיר.
לפני המשחק חשבתי על אותו מערך כמו שעלה אבל לאור ההרכב שלהם, חשבתי שעדיף שפאביניו יעלה במקום מילנר גם מכיוון שהוא רק חזר מפציעה. בחוכמת הדיעבד, אני חושב שזה היה הופך את התוצאה.

איציק אלפסי 4 בינואר 2019

מילנר באמת לא היה במיטבו אתמול, ויכול להיות שפאביניו היה מועיל מעט יותר. אבל קטונתי מלחלוק על קלופ. יתכן שהשיקול שלו היה שלמילנר יש הרבה יותר ניסיון בסוג משחקים באינטנסיביות כזו.

D! פה ועכשיו 4 בינואר 2019

זו לא הטכנולוגיה. מאנה היה צריך לפגוש ברשת.

איציק אלפסי 4 בינואר 2019

זה נכון בלי קשר

אביאל 4 בינואר 2019

אלפסי – קצת מצחיק שאתה מביא נתונים סטטיסטיים שמעידים על מי יותר טוב ובין השורות אתה מלין על הטכנולוגיה, בתור אוהד נייטרלי אתמול אני יכול לומר שסיטי היו טובים יותר, שלטו יותר, היו יותר מסוכנים ושהכדור היה אצלכם ברגליים בעיקר מסרתם לרוחב. מה גם שהשער שלכם וההרחקה מהקו נבעו מטעויות הגנה באמת מוזרות של הסיטי, מה שלא היה קורה לפני חודש בערך אבל אם איך שסיטי (ובעיקר ההגנה שלה) נראים בחודש הזה מסבירים את השלושה הפסדים בארבעה משחקים.

איציק אלפסי 4 בינואר 2019

אני חושב שגם סיטי הניעו לרוב את הכדור לרוחב. החצי שעה אחרונה, הייתה טובה, אבל רוב המשחק הקבוצות נזהרו (בצדק) אחת מהשנייה ולא תקפו במספרים גדולים.
אפשר לראות במפת החום שמרבית הנעת הכדור התרכזה במחצית המגרש של כל אחת מהקבוצות:
https://www.whoscored.com/Matches/1285074/Live/England-Premier-League-2018-2019-Manchester-City-Liverpool

Dr.van nostrand 5 בינואר 2019

אליפות לוקחים איך שרק אפשר.
נודה על האמת-נדיר ביותר ב 29 השנים האחרונות שליברפול בעמדה שהיא מתמודדת על האליפות בשלב זה של העונה ובפרט תלויה בעצמה.
למעט מספר בודד של משחקים בכל מני התרחשויות לאורך 3 העשורים האחרונים זה לא משהו שכמעט קורה. אז כדאי שיעשו את העבודה.

Yavor 5 בינואר 2019

קשה לי להבין את הפיסקה האחרונה.
אתה מעדיף לוותר לגמרי על הסיכוי לאליפות אירופה בשביל להגדיל את הסיכוי לאליפות מקומית?
אני ממש לא. זה תבוסתני ולא מתאים לאופי של קבוצה כמו ליברפול. וגם נכון להגיד: לא מתאים לאופי של קבוצה של קלופ

איציק אלפסי 6 בינואר 2019

כן. ואין לי בעיה להיקרא תבוסתני. המטרה של ליברפול היא אליפות הליגה אחרי 29 שנים, וזה מקדש את כל האמצעים. עם כל הכבוד לליגת האלופות, זה מפעל גביע. כדי שליברפול תחזור להיחשב אימפריה באמת (כקבוצה, כמועדון היא תמיד הייתה ותישאר), היא צריכה לזכות באליפות.

Comments closed