רוחות של שינוי

הדבר הבאמת חשוב בהחתמה של עלי מוחמד בבית"ר

כשמשה חוגג הגיע לבית"ר ירושלים הייתי סקפטי. הדימוי המצועצע ששידר והעיסוק המוגבר בתדמית ושיווק גרם לי לחשוד שמדובר יהיה באמיר כבירי של בית"ר.

בשנתו הראשונה כבעלים נעשו במועדון לא מעט טעויות מקצועיות, עליהן עמדתי כאן בעבר. יחד עם זאת, כמו שאומרת אופירה – מה ששלו שלו. בתחום המשמעותי ביותר – המאבק בבריונות והגזענות – חוגג, לפחות עד כה, מתנהל בתבונה וקוצר הצלחות חשובות.

הסיפור בהחתמתו של עלי מוחמד הוא לא מוצאו או שמו, ומביך אותי אפילו להתעסק בזה, אלא התגובה של הרוב הנורמטיבי של אוהדי בית"ר. והתגובה הזו, לפחות מהאופן שבו זה משתקף ברשתות החברתיות, מרמזת שמתרחש כאן שינוי משמעותי.

אוהדי בית"ר, שהתגובה שלהם בעבר להשתלטות של לה פמיליה על המועדון, נעה בין היאלמות לבין הסכמה שבשתיקה, ואפילו תמיכה בחצי פה, מביעים כעת שאט נפש מאותה חבורה. אני מוצא את עצמי קורא מילים שכאילו נלקחו מתוך טקסטים שכתבתי כבר לפני עשור ומשפשף את עיניי בתימהון. דברים חשובים על כך שגזענות איננה דרכה של בית"ר ושמוצאו של שחקן איננו עניין להתייחס אליו, אלא רק יכולתו המקצועית לתרום לבית"ר.

לראשונה מאז שנות ה-60' של המאה הקודמת, בית"ר ירושלים תסיים את העשור הנוכחי ללא תואר. בשנות ה-70' זכתה בית"ר פעמיים בגביע המדינה, בשנות ה-80' זכתה באליפות אחת ושלושה גביעים, בשנות ה-90' בשלוש אליפויות, ובשנות האלפיים בשתי אליפויות ושני גביעים. ואילו בעשור הנוכחי, שאוטוטו מסתיים, אפילו לא גביע טוטו אחד לרפואה.

יש קשר הדוק בין הדעיכה המקצועית של בית"ר וירידת קרנה כמועדון צמרת בכדורגל הישראלי, לבין הפיכתו של ארגון לה פמיליה לגורם הדומיננטי ביציעים. לארגון הזה יש אחריות ישירה לכאוס הניהולי שהשתרר במועדון בעשור האחרון. מפגני האלימות והגזענות ואווירת הבריונות שהשליטו ביציעים, הרחיקו ממנה ספונסרים ומשקיעים. אף אדם נורמטיבי לא רצה לקשר את שם המותג שלו עם בית"ר כאשר אלו הערכים שהיא מייצגת. וההבנה הזו סוף מחלחלת בקרב אוהדי בית"ר.

משה חוגג לקח על עצמו משימה שאני סברתי שאיננה אפשרית, והיא לשקם את התדמית של המועדון. אני סברתי, ועדיין סבור, שהדרך לכך עוברת במאבק חסר פשרות בארגון לה פמיליה. אבל חוגג נוהג אחרת. הוא מנהל דיאלוג מול האנשים הללו, אבל עושה זאת תוך הצבת גבולות ברורה. האיום שלו, שמגובה במעשים, לתבוע את אלו שיפגעו במועדון, עושה את העבודה. ועם תוצאות אני האחרון שיתווכח.

לה פמיליה לא שינו את עורם. אבל מעולם לא ציפיתי שזה יקרה. הבעיה שלי הייתה תמיד אותו "רוב שפוי" כפי שנהוג לכנות אותו. הרפיסות והחידלון שלהם היא זו שגרמה לחבריי ולי לסבור, אחרי האירועים שתרחשו בעקבות הגעת השחקנים הצ'צ'נים, ששינוי מבפנים כבר איננו אפשרי ולהקים את בית"ר נורדיה.

אבל השינוי הזה, לפחות לעת עתה כאמור, מתחיל אולי לקרות.

והוא קורה כי חוגג יצר מצב שבו לאוהדי בית"ר יש כעת מה להפסיד. אחרי שנים ארוכות של בעלי בית מופרכים, חוגג, לפחות על פניו, נראה כמו בעל בית שסוף סוף מביא את בית"ר למאה ה-21 – בהתנהלות, במעטפת המקצועית והניהולית ובשאיפות ההישגיות. ואוהדי בית"ר, בצדק רב, לא מוכנים לאבד את כל זה, אחרי שנים ארוכות בהן פנטזו על כך, בשם "עקרונות" של חבורת בריונים.

התהליך הארוך שעברתי כאוהד בית"ר בעשור האחרון, הן ביציעי טדי והן בתפקידי בנורדיה, גרם לי להבין שמעטים מאוד האנשים שיעשו מעשה המנוגד לאינטרס או לדחף הטבעי שלהם בשם איזשהו ערך. אני לא אומר את זה ממקום של עליונות מוסרית. גם אני אדם כזה. כולנו כאלה. זו תכונה אנושית.

ולכן, כדי לקדם את הערכים הנכונים, חשוב לייצר מציאות שבה התנהלות ערכית תשרת גם את האינטרסים של אותם אנשים. לשם כך יש צורך בתבונה רבה, נחישות ואורך רוח.

בינתיים משה חוגג מפתיע, לפחות אותי, ומגלה לא מעט מכך. כבית"רי וכאזרח במדינה הזו אני רק יכול לאחל לו הצלחה מכל הלב. אני יותר מאשמח לאכול את הכובע.

כשהדוראנט התקלקל (פודקאסט עם ציפי שמילוביץ׳)
הראויים

30 Comments

יאיר אלון 13 ביוני 2019

הלוואי ויצליח. נראה שבדיבורים האיש חזק מאוד ואומר את כל הדברים הנכונים (חזק בדיבורים מתקשר לאנשים כמשהו שלילי של מי שלא מגבה במעשים, פה חוגג נמצא מעט מדי זמן כדי לדעת מה יהיה בצד המעשי אך המחמאה על הדיבורים שחשובים גם הם אין בה טיפת ציניות).
כרגע לדעתי הוא עוד לא הגיע לנקודה קשה עם לה פמיליה, נראה מה יהיה אז. איתם אני דווקא די מאמין שיסתדר גם בזכות המחשבה על קו של עונשים אישיים בדמות תביעה ולא משהו קולקטיבי מעורפל ובעיקר בזכות הפרשה עם המשטרה שפגעה מאוד בראשי הארגון עד כמה שאני מבין והחלישה אותו.
הנקודה הבעייתית ביותר ביחס לחוגג וליכולתו לחולל שינוי מהותי אמיתי היא בצד המקצועי. כרגע כפי שרשמת אוהדי בית"ר תומכים בו כי הם לא רוצים לאבד אותו. אולם רק רצון זה לא מספיק, גם ללוני היה רצון כשכל הקהל של מכבי קילל אותו. אם בית"ר תמשיך לא להצליח מקצועית אז הקהל יתהפך מהר מאוד אני בטוח. וכרגע לי לפחות, נראה שהפאזל לעונה הבאה הולך בכיוון רק קצת יותר טוב מהעונה שעברה.
יוסי בניון כשחקן עבר ענק ספק אם מתאים להיות מנהל מקצועי גם בגלל האופי ובעיקר כמי שזה עתה פרש וספק כמה מכיר את השוק מחוץ לגבולות ליגת העל. ממשיך ברוני לוי שעדיף על קלינגר או לוזון אך גם הוא בינוני במקרה הטובה וממשיך בהחתמות או בשחקנים המקושרים לבית"ר ומלבד עלי מוחמד השאר נראים לי לא טובים מספיק.

כמי שכבר אינו מזהה את עצמו כאוהד בית"ר אבל יש לו הרבה חברים שעדיין כן ובייחוד כמי שסולד מגזענות בכל רובד בחברה שלנו אני מאחל לחוגג הצלחה לפחות כפי שהייתה בימיו היפים של המשה (דדש) הקודם.

איציק אלפסי 13 ביוני 2019

כל מילה יאיר. אוסיף רק שרוני לוי לא נראה לי בדיוק האיש הנכון לכדורגל השמח וההתקפי שחוגג והקהל רוצים לראות. וגם אלי אוחנה, ששום דבר לא יקח את שהוא בשביל בית"ר ואת הזכרונות המופלאים שיש לנו ממנו, אבל עד כה בקריירה המקצועית והניהולית שלו לא הראה שיש סיבה להפקיד בידיו את ראשות המערכת.

יאיר אלון 13 ביוני 2019

אם בונים על שלומי אזולאי אולי גם אוחנה יכול לתרום מכישוריו למלאכת הכיבוש.

yaron 13 ביוני 2019

חוגג סימן כמה מאמנים ישראלים כמתאימים ולוי היחיד מביניהם שניתן להביא. בחירה סבירה פלוס.

איציק 13 ביוני 2019

למה צריך דווקא מאמן ישראלי?
זה קיבעון מיותר.

yaron 14 ביוני 2019

מסכים לגמרי אבל זה כבר דיון אחר.

אריאל 13 ביוני 2019

יפה שיש לך נכונות לאכול כובעים. אחלה פוסט וסחתין על חוגג.

רוני 13 ביוני 2019

שום שינוי.
הכל דיבורים אפס מעשים, אם הוא באמת רוצה שינוי כולם יודעים מה צריך לעשות.

Ollie Williams 14 ביוני 2019

גילוי נאות: לא אוהד בית"ר
ואולי להביא שחקן כמו עלי מוחמד – שהוא קודם כל אחד השחקנים הטובים בליגה, ואחר כל גל לא מוסלמי אבל השם שלו בעייתי, זה צעד ראשון?
להשתחרר מאחיזה של ארגון כמו לה פמיליה זה תהליך שצריך לקרות בשלבים. העובדה שלא ויתרו על הבאה של שחקן ראוי ביותר רק בגלל שיש כמה דבילים שיעשו מזה רעש. ואולי הצעד הבא כבר יהיה להביא שחקן ראוי שבמקרה הוא גם מוסלמי או ערבי רחמנא ליצלן.
להביא ערבי רק כי הוא ערביאם הוא לא שחקן ראוי זה בדיוק מסוג הצעדים שגם הרוב השפוי לא יקבל, ובאיזושהי מידה של צדק.

איציק אלפסי 14 ביוני 2019

כל מילה.

yaron 13 ביוני 2019

משה חוגג עשה ניסוי כלים מאוד מתוחכם. שחק אפריקאי בשם עלי מוחמד, רק מה, הוא נוצרי :-)
לה פמיליה הגיבו באופן אוטומאטי והתעלמו מהפרטים. ברגע ששמו לב לכך עשו פניית פרסה וחזרו בהם תוך שהם מציינים שיקראו לו 'מו'.
אי אפשר לדעת איך זה ייגמר מכיוון שזה עדיין לא התחיל… רק אז נדע אם הצבת הגבולות מזיזה להם.

Matipool 15 ביוני 2019

נתלו על אילנות גבוהים, הח׳ברה מלה פמיליה.
״מו״ יש רק אחד והוא לובש חולצה אדומה באנפילד. אגב – הוא מוסלמי ואני אוהב אותו. שיזדיינו לה פמיליה.

איציק אלפסי 15 ביוני 2019

אם כבר פותחים את זה, חייב להודות שלי אישית כן יש בעיה עם סלאח. לא בגלל שהוא מוסלמי כמובן, אלא בגלל שלא לחץ ידיים לשחקני מכבי ת"א. אם שחקן לבן לא היה מסכים ללחוץ יד לשחקנים שחורים כל העולם היה מזדעזע בצדק ולקריירה שלו לא הייתה תקומה. מאוד לא אצטער אם ריאל או מישהו יקנו אותו באיזה מאתיים מליון ונביא בכסף הזה מישהו אחר. למרות שהוא שחקן ענק, אני מעדיף שאחד כזה לא יהיה בליברפול.

Matipool 15 ביוני 2019

איציק – הנושא דוסקס כבר רבות ובכל זאת:
דמיין את הסיטואציה שאתה נמצא במקומו. ילד צעיר בן 21 כמדומני בשנה הראשונה שלו מחוץ למצרים עם לחץ עצום על הכתפיים של מדינה עם 80 מיליון איש שרובם ככולם לא רוצים שילחץ ידיים ואולי אף הגיעו איומים מגורמים שונים. אני בטוח שהיום בגילו, במעמדו ובכוח שיש לו אחרי השנתיים בליברפול, הוא היה נוהג אחרת. הוא פועל למען מעמד האישה בעולם המוסלמי ותורם רבות לארגונים שונים ולנזקקים. לא סתם נבחר לאחד ממאה המשפיעים השנה בעולם.

איציק אלפסי 15 ביוני 2019

מתי, כמו שאנחנו לא עושים הנחות להנהלת בית"ר ולשחקנים בעניין הגזענות, כשגם עליהם מופעל לחץ, כך אין מקום לעשות הנחות לסלאח או לאף אחד אחר. אני מקווה שהיום היה נוהג אחרת. ברור לי שבליברפול דבר כזה לא היה עובר.

אלון 15 ביוני 2019

אבל הוא כן לחץ ידיים

איציק 13 ביוני 2019

פוסט הרבה יותר מידי מוקדם לדעתי.
אולי אתה חוזה אתה העתיד אך אין שום עדויות שתומכות בפוסט. גם שחקן החדש הם אולי יעשו את המוות שירצה לבד ללכת, אבל אולי יבלעו את הגלולה המרה של שמו כיוון שהוא נוצרי. לא רואה אותם נרתעים מחוגג אם וכאשר יגיע שחקן מוסלמי, וגרוע מכך מבחינתם, ערבי מוסלמי.
לגבי בניית הקבוצה, גם לא רואה ראייה נכונה של הדברים. בשנה שעברה אולי היו טעויות שהן שכר לימוד, אבל לקחת את יוסי בניון שבשנים האחרונות נראה שמלחמות אגו זה הדבר הכי חשוב בשבילו; רוני לוי, מאמן עם כדורגל די משעמם, גם כאשר יעיל; והשארת אוחנה, שלא עשה שום דבר פרט להיותו מגן אנושי של טביב בזמנו.
לא רואה איזה שחר חדש לבית"ר אבל אולי בסוף יצליח.

איציק אלפסי 13 ביוני 2019

לגבי המקצועי – מסכים.
לגבי השינוי – כפי שכתבתי, הסיפור הוא לא לה פמיליה אלא שאר האוהדים. לה פמיליה שואבים את הכח שלהם מהשתיקה/תמיכה של שאר הקהל. כשהם יאבדו את הלגיטמציה הזו הם יהיו בבעיה ואז, בשילוב עם הצלחה מקצועית, יהיה אפשר להשלים את המהלך ולהחתים שחקן ערבי.
אני חושב שהייתי מספיק מסוייג בפוסט, ואם לא אבהיר שוב – הכיוון חיובי אבל אנחנו עדיין רחוקים מסוף הסיפור. אבל כמו שידעתי לבקר, צריך לדעת לתמוך ולפרגן כשקורים דברים חיוביים. זה שכיום יש אפס קריאות ושירים גזעניים ביציעי טדי זה משהו שעד לא מזמן היה נשמע דמיוני. אי אפשר להתעלם מזה שמשהו קורה. זה שזה יכול להתפוצץ ולקרוס בעל רגע? בהחלט. לכן אני עדיין לא רץ ועושה מנוי לבית"ר. חובת ההוכחה עדיין על חוגג והאוהדים.

משה השונמית 14 ביוני 2019

בתור אחד שלא היה בטדי שנים איך אתה יודע שאין שירים גזענים? זה קשקוש בלבוש. אולי בנורדיה אין. בטדי יש גזענים אחושילינג. ערסים גזענים

איציק אלפסי 14 ביוני 2019

בשונה מבתגובה הזו, ביציעי טדי לא היו השנה שום גילויי גזענות:
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/404301

Ollie Williams 15 ביוני 2019

איציק בוא נדייק – הקריאה שלא נשמעה יותר היא "הנה עולה הקבותה הגזענית של המדינה". נשמעו קריאות גזעניות ביציע, אבל ירידה של 65% בכמות הקריאות (מ 54 ל 19)כאשר רוב הקהל מנסה להשתיק את הקריאות. שזה שיפור ענק. לשם השוואה במכבי ת"א ירדו מ 16 בעונה שעברה ל 5 העונה.

ואגב מכבי ת"א –
"חל שיפור משמעותי כאשר ביציעי הקבוצה נשמעו 5 פעמים קריאות גזעניות על ידי קהל אוהדים, לעומת 16 בעונה שלפניה, אם כי אלה בניגוד לאוהדי בית"ר ירושלים, לא השתיקו את הקריאות הללו – 4 מתוך הקריאות היו של בודדים והושתקו על ידי רוב יושבי היציע"
רק לי הסתירה הלוגית בסוף הפסקה כואבת בעין?

אדם 18 ביוני 2019

מה למכבי ת"א ולפוסט הזה?

Ollie Williams 20 ביוני 2019

אם היית טורח ללחוץ על הלינק שאיציק צירף, לא היית צריך לשאול

אורן השני 13 ביוני 2019

איציק, פעם רשמתי לך שאני לא מבין מה אתה רוצה ומצפה מהקהל השפוי, עכשיו אני מבין יותר, אפשר לראות בפייסבוק לדוגמה כמה הם מנסים להשתיק את לה פמיליה ולצחוק עליהם על כמה שהם מגוחכים, ממה שראיתי יש בהחלט תמיכה חד משמעית בחוגג ונגד לה פמיליה וכבר לא מפחדים להשמיע את קולם גם אם זה "רק" ברשתות החברתיות.

דאג קולינס 14 ביוני 2019

ארגון שהשיג את המטרה ממשיך להתקיים מכוח האנרציה. האם נורדיה תמשיך?

איציק אלפסי 14 ביוני 2019

שאלה מצויינת. נורדיה תמשיך, כן. היא כבר קיבלה חיים משלה.
אישית, והאנשים שנמצאים כיום בנורדיה לא מסכימים אתי, אני גם חושב שהיא צריכה להפסיק להציג עצמה כאלטרנטיבה לבית"ר וליצור לעצמה זהות משלה.

דאג קולינס 14 ביוני 2019

מקווה שילכו אחריך. היית לך ולחבריך תרומה בתהליך שעברה הקבוצה.

נועם 16 ביוני 2019

האנשים שנמצאים היום בנורדיה חלוקים בדעתם בנושא עד מאוד, גם אם יש קו המקובל על הרוב שאכן הולם את העמדה שהצגת

צור שפי 15 ביוני 2019

״תהליך״ ו״שלבים״ הם מונחים שאינני מקל בהם ראש. אני גם לא כותב מעמדה של לרצות בכשלון הפרוייקט של חוגג. יחד עם זאת, אסור להתעלם מכך שיש כאן תהום ואותה אסור כידוע לחצות בשתי קפיצות: הבאת שחקן ערבי/ישראלי/מוסלמי לבית״ר. כל עד הרוביקון הזה עוד לפניו הרי שחוגג טרם הגיע לקטע הקשה ביותר.

איציק אלפסי 15 ביוני 2019

אכן

Comments closed