ירידה לצורך עליה

אולי צריך להתחיל את הדיון על פרשת מליקסון עם המושג הישראלי הנלוז "ירידה" או "יורדים" (ואני לא אכנס פה לעלבון הגזעני של משפחת האצולה שכינתה את האנשים הללו "נפולת של נמושת", עד שהחליטו בעצמם לרדת וכוסו בעיתונות כמו גיבורי תרבות).

במושג הזה טמונה חלק מהבעייה בהתייחסות הציבורית כלפי מליקסון. הוא, כמוני, יורד. זאת אומרת שהיינו באולימפוס מסויים שממנו אפשר רק לרדת, ואליו אפשר רק לעלות בחזרה ("עלייה"). קשה לנצח מהמצב הזה.

המושג הזה, בהפרטתו, מסביר גם את הדו פרצופיות ביחס למליקסון. הרי מה שעשה מליקסון מותר, כל עוד הוא גנאי שמשחק עבור גרמניה, והוא ממש מבורך אם הוא טל ברודי. קשה להתייחס ברצינות לטענה שטל ברודי בגד במולדתו. הוא היה יכול לבחור, והבחירה של ברודי, מפה או לא, היתה בחירה אישית. ישראל היתה המקום שבו הוא היה יכול לקדם את הקריירה האישית שלו.

ההתייחסות להחלטה הראשונית של מליקסון היא צבועה. כל אחד אחר במצבו, במקצוע נתון משלו, לא היה חושב פעמיים. אבל הכעס שלי לגבי התגובה לא מגיע מההתערבות בחייו האישיים ובהחלטות של מליקסון, אלא דווקא כי הוא בא להעיד על הלך הרוח הישראלי, על הפגם הלאומי. דווקא החלטה מהסוג שקיבל מליקסון לפני שחזר בו מעידה על מקום שצועד לכיוון של מדינה נורמלית.

מאור לגויים
הפיק של העונה: לונדון, 12.8.12, ארה"ב נגד ספרד

42 Comments

רפאל 23 בספטמבר 2011

שמע, אתה צודק אבל כמה שזה מפתה לחשוב שיש בישראל תרבות, תשתיות ומנטאליות של עולם שלישי זה ממש לא כך.
התקשורת מניעה את הדיון ובוודאי גם מערבת טוקבקיסטים בתשלום בשביל שיהיה חומר בעירה בזמן שאין ספורט לדבר עליו. גם זה, ד"א, לא תמיד באשמתנו, האזרחים הישראלים.
אליפות אירופה בכדורסל זה פאקינג שיעמום, נבחרת ישראל בכדורגל משחקת פעם בחצי שנה ואין לך מושג באיזה יכולת תגיע ועם איזה הרכב.
היורוליג של מכבי פשוט לא תופס את הדימיון כמו בעבר, שעה שחשבנו שזה אנחנו מישראל הקטנה נגד העולם הגדול והדב הרוסי בפרט.
ליגות העל בשני ענפי הספורט פשוט לא תחרותיים והאוהדים נראים גם כחלק פחות מתוחכם של החברה אם אפשר להגדיר זאת כך.

בשורה התחתונה, האנשים האיכותיים והחושבים פשוט מתעסקים בתחומים אחרים- אולי כאלה שיש בהם טיפה פחות פוליטיקה ועיסוק בשטויות.
הדיבורים האלה על ההתלבטות של מליקסון לא מייצגים שום דבר בתרבות המקומית, זו נישה של רכילות ספורט שיכולה אגב מאוד להצליח, אבל בהכרח רק על אנשים עם רמה שכלית בהתאם. והדבר נכון במידה זו או אחרת לגבי מדינות רבות אחרות ותקינות.

זאב אברהמי 23 בספטמבר 2011

רפאל, אני חושב שאתה טועה. הסיפור של מליקסון הוא כר מאוד נוח לעשות עליו דיון אמיתי על לאומיות, ישראליות, יהדות וכו'.

רפאל 24 בספטמבר 2011

כר פסודו-אינטלקטואלי בהחלט : ).

דורי גיל 23 בספטמבר 2011

אותי מדהים שהוא הלך על זה מלכתחילה. מה הוא חשב? שלא יאכלו אותו חי? שלא ימררו לו את החיים לעד? כאם הוא לא מגיע מאחת המדינות הכי לאומניות בעולם. הוא שכח שלדודו אוואט כמעט עשו משפט שדה כי הוא העיז לרצות לשחק, שומו שמיים, ביום כיפור? שמשייטים מצטיינים מנעו מדליה כי אסור להם לשייט ביום בו האל הגדול סופר לנו את חטאינו?

מליקסון התנהג בצורה תמימה בצורה יוצאת דופן. הייתי בטוח שהוא מודע לזה שהוא הולך לעבור עליהום אבל היורו והאפשרות להתקדם בקריירה היו יותר חשובות לו. לא, הוא פשוט לא טרח לחשוב ברצינות כנראה על ההשלכות של הבחירה שלו.

amit pros 23 בספטמבר 2011

דורי,אוואט הוא אדם פרטי,ולכן אף אחד לא יכול להגיד לו מה לעשות.
השייטים יצגו את ישראל,והם מחוייים לכבד את חוקי ומנהגי ישראל.
ואם הנוהל הוא שלא מתחרים ביום כיפור הם בבעייה ואסור להם להתחרות
בדיוק כמו אתלט אמריקאי שלא יכל להתחרות באולימפיאדה ברוסיה,או הפוך כי ככה ארצות הברית/רוסיה החליטו.

דורי גיל 23 בספטמבר 2011

עמית, אני חושב שרק חיזקת את מה שבאתי לומר. גם מתוך הציבור הרחב והתקשורת (במקרה של אוואט) וגם מתוך חוקי המדינה (למרות שאין לי שמץ של מושג איפה יש נוהל כתוב שאוסר על ספורטאים מטםם המדינה להתחרות ביום כיפור. ואם יש כזה זה ביזיון, אפשר לחשוב שאנחנו גרים בתיאוקרטיה חשוכה.) הלאומנות מתפרצת לכל עבר וללא כל היגיון.

dice 23 בספטמבר 2011

התיאוקרטיה החשוכה הזאת אוסרת על ספורטאים לייצג את המדינה ב3 ימים בשנה: יום כיפור, יום הזכרון ויום השואה.
יש עוד תיאוקרטיות חשוכות בעולם שדורשות מהספורטאים שמייצגים אותן לכבר כמה כללים בסיסים. אבל בטח לדעתך מדובר בסוג של תרבות וכיבוד היסטוריה משובחת, ולא ב"לאומנות מתפרצת".

ניר 23 בספטמבר 2011

או שאין לך מושג מהי לאומנות, או שאין לך מושג על העולם. להגיד שישראל היא אחת המדינות הלאומניות בעולם זה מופרך ברמות של כתבה ב"העיר". אני לא מכיר מדינה אחת בעולם שיש בה בקורת עצמית על גבול הפסיכוזה כמו בארץ (פעם חשבתי שלפחות המדינות הסקנדינביות ודאי פחות לאומניות, היום אני יודע שמעט אומות מאוהבות בעצמן כמו השבדים והנורבגים, למשל). פשוט מצוץ לגמרי.

זאב אברהמי 23 בספטמבר 2011

ניר, מה מופרך בכתבה בהעיר?

אמיר 24 בספטמבר 2011

נראה לי שאתה לא מבין לאומנות מהי.
אומה יכולה להיות מאוהבת בעצמה ולא להיות לאומנית.
בארץ אולי אנחנו לא כל כך אוהבים את עצמנו, אבל תהיה בטוח שאנחנו שונאים את האחר ומאמינים שאנחנו עליונים עליו.

ניר 24 בספטמבר 2011

אמיר, "תהיה בטוח שאנחנו שונאים את האחר ומאמינים שאנחנו עליונים עליו". למה בדיוק אני אמור להיות בטוח בזה? כי כתבו ככה בווינט? יש לי 35 שנות נסיון בארץ, אני חושב שאני מכיר את הישראלים לא פחות טוב מאף אחד כאן. יצא שאני מכיר גם כמה עמים אחרים. מעטים אלה שמקבלים את האחר כמו הישראלים (אבל אני אשמח לשמוע דוגמאות סותרות)

זאב, "העיר" היה (לא יודע אם עוד קיים) כתב העת המופרך שקראתי בחיי. לטובה, בכתבות שנעו בין המציאות לדמיון של ארי פולמן, לרעה ב %99 משאר החומר. יש לי כמה דוגמאות בראש אבל לא קשורות לנושא.

איתן בקרמן 24 בספטמבר 2011

עמית מה דעתך על שינוי "הנוהל"?

דוד מירושלים 23 בספטמבר 2011

זאב, ישנה אמנם איזה נטייה (כללית, לאו דווקא שלך) משונה לתלות כל דבר תועבה במדינת ישראל, אבל במקרה הלשוני (ירידה/עליה) זה לא מונח שהמציאו בישראל או במאה העשרים, הליכה לארץ ישראל נקראת עליה עוד בתנ"ך, לא עולה לי לראש איזה מקור אבל הנה פסוק מספר עזרא: וְאֵלֶּה בְּנֵי הַמְּדִינָה, הָעֹלִים מִשְּׁבִי הַגּוֹלָה, אֲשֶׁר הֶגְלָה נְבוּכַדְנֶצַּר מֶלֶךְ-בָּבֶל, לְבָבֶל. וַיָּשׁוּבוּ לִירוּשָׁלִַם וִיהוּדָה, אִישׁ לְעִירוֹ.

בשאר הדברים אני מסכים איתך, אבל אני חושב שההחלטה צריכה הייתה להיות של מאור עצמו, ולא של עיתונאים עבורו (לשני הצדדים, הגיוס ההיסטרי של היותו 'ספורטאי מצטיין' בצה"ל מצד אחד, ושל ג'סי אואנס(?) מצד שני מגוחכים באותה מידה).

ואי אפשר להתעלם מהסמליות שבהחלטתו הסופית, החלטה שמגלמת את התום והטרגדיה שאפיינו את השחקן הזה לכל אורך הקריירה שלו.

rondi 23 בספטמבר 2011

תסלח לי אבל אתה מדבר שטויות.

אם היה מדובר פה על 'ירידה' אז הייתי מסכים, אבל בניגוד אלייך לא נראה לי שמליקסון בשום שלב וויתר על הזהות הישראלית שלו או אפילו בחר לשים את הזהות הפולנית שלו לפניי הישראלית. הוא רק ניסה לנצל סיטואציה מקצועית לטובתו. הרי ברור שהצעה מכל קבוצה מליגה בכירה באירופה תסיים את הקשר של מליקסון עם האומה הפולנית…

טל ברודי לעומת זאת בחר להיות ישראלי. יכול להיות שזה קידם אותו מקצועית, אבל הוא בחר לשים את הזהות הישראלית שלו לפניי האמריקאית (לגביי קולואוטי לדוגמא אני עדיין לא משוכנע…).

על בוטאנג לדוגמא גם הייתה לי ביקורת בזמנו. אם בן מהגרים בוחר לשחק בנבחרת של מדינת המקור שלו בגלל הזדהות, והוא רוצה להיות מזוהה בעולם כשחקן גנאי זו זכותו, אבל אם הוא בוחר לשחק שם רק כי הנבחרת של המדינה שלו לא נתנה לו הזדמנות, זה ניצול ציני לדעתי של שתי המדינות…

אין לי עניין להתערב בענייניו האישיים של מליקסון, ואם הוא בוחר להיות פולני זו זכותו המלאה כמובן (כפי שאני מכבד את זכותך להיות גרמני), אבל מכל ההתנהלות של מליקסון לאורך הפרשה הזו נראה לי שהוא פשוט נקלע לסיטואציה שבה שיקולים מקצועיים חדרו לתוך סוגייה שהיא הרבה יותר גדולה מזה.

בסיכומו של דבר אני מכבד אותו על ההחלטה שקיבל…

B. Goren 23 בספטמבר 2011

מליקסון יכול לשחק עבור כל קבוצה שיחפוץ והקשר שלו עם האומה הפולנית לא יסתיים כפי שטענת. העובדה שהוא בעל דרכון פולני אינה תלויה בקבוצה בה הוא משחק ולכן אתה טועה בנקודה הזו.

זאב אברהמי 23 בספטמבר 2011

רונדי, אתה טועה בשני תחומים: לא ויתרתי על הזהות הישראלית שלי. זו פשוט טענה מופרכת, ובתחום הקריירה שלו הוא שם את הזהות הפולנית שלו לפני הישראלית.

אביאל 23 בספטמבר 2011

מעניין מאוד שדווקא אתה ודורפן שלא גרים בארץ אוהבים לעשות מהסיפור הרבה רעש לכיוון ההפוך, בעיתונות ובכלל בשיחות היום יום של אוהדי הספורט הדבר כמעט ולא עורר רעש כזה גדול כמו שאתם מנסים לייצר שמדובר על ישראל כמדינה לאומנית קיצונית שמתערבת לכל אזרח בחיי הפרט. המקסימום של הויכוח, כמו שנכתב כאן למעלה היה בטוקבקים ובאתרים כמו Ynet וOne שהם בעיקר אוהבים לעשות כותרות צבעוניות מכל דבר ולנפח כל דבר כדי להתחרות אחד בשני.

אלעד 23 בספטמבר 2011

אביאל, לא יודע מה הייתה עמדת התקשורת, אבל עובדה שהוא שינה את החלטתו "עקב לחצים בלתי פוסקים". אביו אפילו הגדיר זאת כלינץ'. אז הסיפור הזה כן עשה רעש, שמן הסתם לא אתה ולא אני הרגשנו כמו שמליקסון עצמו הרגיש.

זאב אברהמי 24 בספטמבר 2011

אביאל, הדיון שלי ושל דורפן תואם את המגמה של האתר כולו. לא מדובר בדיון ספורט גרידא, אלא במשהו שהוא מעבר לזה. אני עדיין טוען שההתייחסות למליקסון מאירה משהו יותר גדול על המקום שממנו הוא בא.

אתה יודע, אתה מבין את העליהום הישראלי, אם לצידו היה גם מעקב של מה זה לחיות כמהגר, בלי שפה, בחורף אימים. נזכרו במליקסון פתאום עכשיו.

B. Goren 23 בספטמבר 2011

אברהמי, אני שותף מלא לאופטימיות שהבעת בשורה האחרונה.

amit pros 23 בספטמבר 2011

אברהמי,אני לא חושב שאתה צודק,אני דווקא מסכים יותר עם רפאל ואביאל.
בסביבה הקרובה שלי,כמעט כולם טוענים שהם היו עושים אותו הדבר כמוהו,ותכלס אפשר להבין אותו,וזכותו לעשות מה שהוא רוצה.אין כאן יותר מדי ויכוח,ואגב הפתרון שהוא בחר סוף די הזוי….

B. Goren 23 בספטמבר 2011

עמית, אני מניח ומקווה בשביל מליקסון שהוא טרם אמר את המילה האחרונה שלו.

אריק 23 בספטמבר 2011

אנטי בהחלט לא ציוני, וטיעוני שנות השבעים שאלפסי הביא אתמול על טיב השירות הצבאי מרתיחים את דמי. אני חייב להגיד שאני לא לגמרי מסכים עם התמיכה בהחלטה שלו, זה כמובן עניין שלו ומה שיבחר שיהיה בריא ובהצלחה. אבל אני חושב שאם הוא רואה את ישראל כמקום שבו הוא רוצה לחיות, אז לדעתי ושוב רק לדעתי הוא יצטער בעתיד על ההחלטה וגם לא ירגיש בנוח בנבחרת פולין, ולא בגלל מאידנק אלא בגלל שהוא לא פולני וזה לא היה שונה בבלגיה. אבל בכל מקרה זאת החלטה שלו וזה לא ענייני. בטח שטיעונים לאומניים לא צריכים להישמע בעניין הזה, אבל דעות ליברליות מתאימות כאשר בן אדם היגר לארץ אחרת ומרגיש שהוא חלק ממנה ופחות מתאימות כאשר מישהו הולך לעבוד למספר שנים ולא ידוע באיזה מדינה. אני אישית מזמן הייתי מבטל את כדורגל הנבחרות, מדובר בעניין מיותר

אריק 23 בספטמבר 2011

זאב החלטתי לעשות הכל להחזיר אותך ואת רונן לארץ, לכן אני מצרף את הקליפים הבאים A MUST SEE:
http://www.youtube.com/watch?v=YB-7734p-EI
http://www.youtube.com/watch?v=glQDf8vXvkQ&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=FP3gJN_YScM&feature=related

אלעד 23 בספטמבר 2011

המשפט האחרון מסכם את כל הרגשתי לגבי הפרשה הזו. לרגע הרגשתי שהנה עוד סימן להתקרבותנו לתואר "מדינה נורמלית"…. ואז חזרנו 50 שנה אחורה

עידן. 23 בספטמבר 2011

הלוואי ומליקסון יעשה את הבחירה הנכונה עבורו, יחזור בו מההודעה האחרונה ויבחר לייצג את פולין.

הלוואי וישראל תקבל את פולין בטורניר הבא של מוקדמות המונדיאל.

הלוואי ובמשחק מכריע על העלייה למונדיאל, מליקסון יגיע עם נבחרת פולין לישראל ויתקע לנו שלישיה.

מגיע לנו על ההתנהגות הברברית כלפיו בימים האחרונים..

אזי 23 בספטמבר 2011

סתם חבורה של מתלהמים
אני לא זוכר כתבה אחת, או טור אחד, או פרשנות אחת, בעיתון, באינטרנט או בטלווזיה, נגד לאזרח את קולאוטי כדי שישחק בנבחרת.
ועם כל הכבוד לעלווית… הוא עדיין, קודם כל, ארגנטינאי.
וזאת עובד שכשמכבי רצתה לוותר עליו, ההצעות היחידות שלו היו מארגנטינה.
אבל אף אחד בארץ לא אמר "היי.. הוא ארגנטינאי… למה אנחנו צריכים אנשים כאלה.. שישאר בלאום שלו"
אבל שאחד כמו מליקסון רוצה ללכת להצליח, ולעזוב את המקום הזה, שהוא תמיד נתפס בו כמו איזה קוריוז.. אז כולם מתלהמים…

מעניין אותי איך תגיב אופירה כשגם מאמן הנבחרת הבא לא יזמן אותו… אם היא תשים לב בכלל.. אם מישהו ישים לב… חוץ ממליקסון.. שיראה את היורו מהיציע..

שמרלינג 23 בספטמבר 2011

א. היציאה נגד הביטוי 'יורד' היא פתטית. מדובר במושג עתיק. בטח גם 'חזרה בשאלה' נראה לך שערוריה.
ב. מליקסון, כך הבנתי, לא ירד מהארץ עדיין. אני מבין שרצית להכניס את עצמך לסיפור על מנת לצבור תקופה ולצאת להתקפה כנגד החברה הלאומנית במדינה אותה עזבת, אבל לאט לך.
ג. כמו גם בפוסט של דורפן, כנראה שיש משהו בשהיה מחוץ לישראל שגורם להרגשה שהחברה או התקשורת בישראל תקפה את מליקסון בצורה קיצונית. לפחות ממה שאני ראיתי ומהאנשים איתם דיברתי, לא כך. אבל הרפלקס התוקפני והמגנה כלפי ישראל לא צריך לחוש את הדברים מקרוב בשביל להפעיל את עצמו.
ד. הגינויים העצמיים האלה שרצים פה בתגובות, ובייחוד מצד אלה שביקרו בישראל פעם אחרונה לפני המון זמן פשוט מעצבנים. אני נוהג לבזבז הרבה זמן בצריכת תקשורת ספורט ובשיחות עם חברים בנושא. אני לא מכיר אחד שהתלהם כלפי מליקסון, שלקח את זה קשה שהוא ישחק בפולין, שראוי להקרא צבוע. אתה מבין כמה זה מעצבן שכמה חבר'ה פבלוביים מגנים אותך מגרמניה, הונגריה או ווטאבר?

זאב אברהמי 24 בספטמבר 2011

שמרלינג. למה יורד זה פתטי. אני מקווה בשבילך שתצליח לדבר עם כמה יהודים אמריקאיים ותבין כמה פתטי בעיניהם המושג הזה.
איפה הכנסתי את עצמי לסיפור. ולא עזבתי את ישראל בגלל לאומנות. אלימות היא סיבה הרבה יותר מוצלחת.
אבא של מליקסון טוען שנעשה לבן שלו לינץ', ככה שאני מרשה לעצמי לחשוב שאנחנו לא מגזימים.

איברה 24 בספטמבר 2011

לתקוף טרמינולוגיה כמו "יורד/עולה" זה פתטי 1. כי היא התנחלה בלשון לפני המון זמן, כמו שהדגים פה מישהו.
2. כי אתה לא תוקף את הטענה המהותית אלא רק את שימוש הלשון שהיא משקפת. למשל: לחיות בארץ (מסוימת, ישראל) לבני הקהילה שלי זה דבר בעל ערך יותר מלגור במקום אחר. אם אתה לא מסכים – תגיד למה ואל תנאץ את המילים שבהם אני בוחר להגדיר תופעות.
לדעתי זה לגיטימי לשקף את עולם הערכים שלי בלשון שבו אני נוקט.
זה יותר מלגיטימי – זה הכרחי. גם אתה משקף בטרמינולוגיה שלך את עולם הערכים שלך. מה לעשות? בשביל זה יש לנו שפה.
ואני מעתיק את התגובה שלי מהבלוג של דורפן לאחד הגולים באותו ענין:
ברור שטרמינולוגיה מבנה עמדות ומסמנת ראוי או לא ראוי. אבל זה נכון לכל צד, גם אם הטרמינולוגיה היתה אחרת או הפוכה. בשביל זה יש לנו שפה אנושית, כדי להביע משאלות, ערכים ורצונות.
ההיררכיה הברורה המשתקפת בין "עליה" לעומת "ירידה" שימשה לדוברי העברית (והארמית) בכל תקופותיה לסמן גם מיקום עדיף ועליונות מרחבית. למשל: במקרא משמש הפועל "לעלות" אל המקום אשר בחר ה'. ברור שזה ו המקום החשוב ביותר בעיני הדובר והפועל המתבקש הוא "עלה". אצל חכמי בבל דווקא מי שעקר מבבל לא"י נקרא "נחותי" שזה… יורדים (ואפשר לשמוע בחלק מההיקרויות גם את "הטפו! נפולת של נמושות). וכדי לתאר מי שבא מא"י לבבל היו משתמשים בפועל "אסק" – "נסק" שזה כמובן לעלות (ומכאן מסוק). זה חלק ממאבק עצום שהתקיים בתקופה ההיא בין המרכז היהודי בבבל לזה שבא"י.
וכן הלאה.

אז מי שרואה בארץ, במולדת מקום חשוב, עליון, שפתו משקפת את זה. אתה יכול לא להזדהות עם זה, אבל גם השפה שלך משקפת העדפות והטיות. למשל לומר "מי שהמציא" מודיעה לנו שלדעתך בשימוש במילה הזו אין כאן יותר מאשר מניפולציה זולה. ויש עוד דוגמאות אפילו בטקסט הקצר הזה.

איברה 24 בספטמבר 2011

התכוונתי כמובן: שבו היא משתקפת.

אסף THE KOP 23 בספטמבר 2011

ואף מילה על התקשורת שפימפמה את הסיפור הזה וניפחה עכבר להר…

תושב חוזר (אבו צ'יצ'ריטה) 23 בספטמבר 2011

אני מסכים עם מי שטען שענין הירידה כלל לא קשור כאן. אני גם בטוח שהאם היה מדובר בנבחרת הולנד ולא פולין עם אסוציאציות השואה הבלתי נמנעות היתה תגובה אחרת לגמרי. זאביק אני חושב שנסחפת ויצא לך טור די מאולץ (אני באופן אישי הייתי חש לא נוח לראות את מליקסון עונד לצלילי ההמנון הםולני ומייצג את הנבחרת שלהם, למרות שזו זכותו כמובן ואני הייתי מכבד את הבחירה. אין לי גם שום בעיה עם זה שהוא יוציא דדרכון פוני והייתי מוציא בעצמי לו יכולתי…אבל מה לעשות שלסמליות כאן יש משקל, וכדרוגל נבחרות מחדד את האלמנט הלאומי והלאומני בכל מקום ובהגדרה)

זאב אברהמי 24 בספטמבר 2011

אני חושב שיצא לך תגובה מאולצת. היו הרבה הזדמנויות להפוך את מליקסון לישראלי ברמת הכדורגל. אף אחד לא נותן לו צ'אנס, והוא יכול לשחק בנבחרת יותר טובה, שגם תארח את האירו הבא. אתה עושה מהעניין הזה עניין לאומי, אני טוען שיש כאן חדירה לפרטיות.

תושב חוזר (אבו צ'יצ'ריטה) 23 בספטמבר 2011

אני סקרן לדעת מה היו התגובות בבריטניה לו היה שחקן בריטי הולך לשחק בנבחרת גרמניה, לא בטוח שהן היו שונות מהותית מהמקרה שלנו. לא מדובר בניגרי שרץ עם דגל דני או צרפתי שהלך לנבחרת אלג'יר – ישראלי ויהודי בנבחרת פולין לוחץ על כל מיני בלוטות

ניר 23 בספטמבר 2011

אני גר בחו"ל בחמש השנים האחרונות, ואני לא מבין מה אתה ודורפן רוצים.

1. מקריאת התקשורת והתגובות כאן לא נראה שהיה בכלל ענין מסביב לזה בארץ.

2. הענין המסוים שכן היה, דומה בדיוק למה שהיה קורה בכל מדינה קטנה יחסית, חובבת כדורגל ועם נבחרת כושלת.

3. המושג "יורד" כבר מזמן לא בשמוש, ודאי שלא באופן שלילי. להיפך, לא מעט אנשים מתייחסים אלי כאילו הצלחתי במשהו בעצם מגורי בחו"ל, למרות שאנחנו באותו מקום בקריירה ובחיים.

4. "נפולת של נמושות" אולי בטוי לא חכם במיוחד, אבל "גזעני"? אני סקרן לאיזה גזע בדיוק הוא מתייחס.

5. ההשוואה של מליקסון לרופא או איש עסקים שעובד בחו"ל מופרכת לגמרי. אף אחד לא חושב שמליקסון לא צריך לעשות קריירה באירופה, להיפך.

6. הנמוק של "ספורטאי מצטיין" בצבא דוקא לא כזה מופרך, ולא "שנות השבעים". בסביבתי המיידית אנשים עושים צבא ומלואים ואפילו נפצעים וגרוע מזה – גם אחרי שנות השבעים. לא רוצה להיות מחויב לאף אחד? לך תהיה ג'ובניק ותריב עם הרס"ר שישחרר אותך לאימונים.

7. והשיא הרשימה ההזויה של דורפן, שבסגנון הוגי הדעות של "הארץ" ממציא איזה ישראלי מגעיל מאד (וגם גזען) שכביכול מיצג את הרוב, ולידו הכותב יכול להראות חכם, שקול ורחב אופקים.

8. בסופו של דבר כולם מקבלים שזכותו של מליקסון לשחק איפה שהוא רוצה. אף אחד לא חושב שזו מכת מוות לנבחרת. החלטת? תעמוד מאחורי זה. ההתנקנקות דקה אחרי ההחלטה מתמצתת את הקריירה שלו.

זאב אברהמי 24 בספטמבר 2011

אבא של מאור מליקסון טוען שנעשה לינץ' לבן שלו, ככה שהטענה שלך על וסר עניין קצת לא במקום.
ואני אסביר לך למה נפולת של נמושות היא ביטוי גזעני: כי הוא התייחס לירידה של אחרי מלחמת יום כיפור, כי הוא התייחס ליורדים מאוכלוסיה מאוד מסויימת בחברה הישראלית שהלכו לחפש צ'אנס יותר טוב לחיים שלהם בברוקלין או לוס אנג'לס. ברגע שהאצולה האשכנזית החליטה שהיא יורדת זה נהיה בוןטון.

איתן בקרמן 24 בספטמבר 2011

זאב אני מסכים עם חלק גדול ממה שכתבת, אבל בוא נדייק בענין משפחת רבין: קודם כל זה לא המשפחה אמרה, זה יצחק אמר, ולא המשפחה היגרה לארה"ב, אלא הבן יובל.

הביטוי נפולת של נמושות אכן היה אומלל, אבל אני לגמרי לא בטוח שהוא כוון בעיקר למזרחיים. היו אז לא מעט יורדים מהאליטה האשכנזית כדבריך, קיבוצניקים ותל אביבים וכאלה, שהעדיפו לעבור לחיות בחו"ל (אחד מהם היה בנימין נתניהו, עד שהמוות של יוני החזיר אותו).

בסביבה החברתית האשכנזית ברובה שבה גדלתי היה ברור שהוא מתכוון אליהם, ככה שכנראה כל אחד לקח את זה אחרת.

ניר 24 בספטמבר 2011

כמו שכתב בקרמן, לי לא ידוע על תקופה שהיורדים היו מזוהים עם "אוכלוסיה מסוימת".

לגבי אבא של מליקסון, יש כאן אבא של כדורגלן שטוען שלא מתייחסים כראוי לבנו. אני חושב ששמעתי על מקרה או שניים כאלה.

תושב חוזר (אבו צ'יצ'ריטה) 23 בספטמבר 2011

אותי מענין שבין כל המלל ששפכו על הנושא הזה אף אחד (נדמה לי) לא התייחס לעובדה שאולי למאור עצמו יש בעיה אישית אמיתית עם ההחלטה הזו, וקשה לו לראות עצמו במדי נבחרת פולין. הוא דיבר על זה בעצמו ואני מאמין לו שיש לו דילמה אמיתית. אבל יותר מתאים לתזה להציג את זה כאילו זה רק בגלל האספסוף הישראלי הנבער והגזען שהתנפל עליו בניבים חשופים…

איתן בקרמן 24 בספטמבר 2011

גבר, יש רק בעיה אחת עם התזה שלך, ולא חשוב אם למאור יש או אין בעיה אישית: אכן, אם יורשה לי לצטט ניסוח יפה "האספסוף הישראלי הנבער והגזען התנפל עליו בניבים חשופים". וואט טו דו.

moby 24 בספטמבר 2011

כמו בכל דבר חדש ומוזר ומשנה אורחות חיים. הדבר הראשון הוא לבטל ולהראות כמה הרעיון גרוע בלי לחשוב יותר מדי. בדרך כלל מלווה בסיסמאות גדולות על המקרה בכמה מידות.
ואז הקולות החזקים ביותר הם השוללים.
אח"כ שומעים את הטיעונים הנגדיים ובד"כ הטיעונים חכמים יותר וניתן לבסס עלהים דיון.

Comments closed