חד במינו (טים טיבו קוורטבק היסטורי?)

המספרים הם לא הדרך הנכונה למדוד את טים טיבו. הם לא מרמים, הם פשוט מעוותים את המציאות. אתה יכול להרים גבה על 25 אחוזי הצלחה בנסיונות מסירה, אבל שתיים משמונה נראה הרבה יותר טוב מאשר 12 מ-48. המספרים שהרבה יותר קרובים לתאר את טיבו הם ממוצע היארדים לנסיון ריצה. והנצחונות. ויגידו אנשי השיווק: גם מספר החולצות שהוא מוכר.

אני לא יודע אם זה יקרה, אבל לטים טיבו יש סיכוי להיות קוורטרבק היסטורי, פורץ דרך, אבן הפינה במשחק ששונה. בריידי ומאנינג היו והינם קוורטרבקים מצויינים, אבל אני מתקשה להבחין בפריצת הדרך שעשו. אף אחד מהקוורטרבקים השחורים שהגיעו לליגה החל משנות האלפיים במוקדמות לא שינו את הליגה.

טיבו יכול לשנות את המשחק בשני מובנים: קל יותר לטפח טיבואים במכללות מאשר מאנינגים, ואם הוא ימשיך רק לנצח (ואף אחד לא יכול לסתום את הגולל על האפשרות שטיבו מגיע כבר השנה לפלייאוף), יהיו מספיק קבוצות ומאמנים נואשים שילכו על המודל הזה. בעידן שבו ספר שיאי המסירות באוויר משוכתב פעם בשבוע, הצלחה של טיבו היא מהפכה של ממש בעמדה, במשחק, בענף.

הליגה אכן צועדת קדימה ברגרסיות: עשור אחרי שלקח אליפות, טיבו יכול לגרום לטרנט דילפר להיראות כמו גאון בפרמטרים הלא מודרניים של עמדת הקוורטרבק. הוא נולד בשביל הדברים הללו. הוא יכול, בהגדרות מסויימות, לגמור לצד מונטנה.

##

רק שהג'טס הם לא האיי.אף.סי מערב. ניו יורק היא קבוצה שחוזרת מהר וחזק מהשפלות, והיא לא יכולה לתת למירוץ הוויילד קאדר לברוח לה. ניו יורק ג'טס 13:20. 

זה הדבר:
ילדים זה השקעה (צ'רלי ג'קסון, בן 5, הוחתם ביונייטד)

33 Comments

עומרי 18 בנובמבר 2011

מונטנה? Seriously?
אחרי שניים-שלושה ניצחנות על קבוצות חלשות?
אני לא אומר שטיבו הוא קוריוז אבל אני חושב שילמדו אותו די מהר. והוא גם פציעה שמחכה לקרות.

Walter Sobchak 18 בנובמבר 2011

most importantly, he's a virgin.

ניב שטנדל 18 בנובמבר 2011

אני מסכים, ובאופן אישי גם שמח בשביל טיבו, שכל מי שאינו אמריקאי פוריטני קטל. אני חושב שיש לו אופי, ואת זה אי אפשר ללמוד.
וזה נכון מבחינתי, אגב, גם לגבי סאנצ׳ז. שהוא לא בדיוק ג׳ו ניימת׳, אבל הוא גם לא בלוף.

גיל 18 בנובמבר 2011

קווטרבק היסטרי לא היסטורי. זה ניסוי חביב אבל לא יחזיק לאורך זמן. הוא פשוט נוראי רוב הזמן והניצחונות שלו כן מרמים כי הם נגד קבוצות חלשות. זה כמו הויילד קאט שעובד כשהוא נעשה במינון נמוך, אבל לשחק אופשין משחק שלם זה מביך. סטיב יאנג (שהוא אגב האיש הכי חכם בטלביזיה לדעתי) אמר שזה מטומטם לתת לו לשחק ככה. הוא הרי רוצה להיות קווטרבק לגיטימי ולא אחד של גימיקים. אז עד שהוא לא ישפר את המסירה אם הוא בכלל יכול אני לא חושב שהוא ישיג משהו.

ג'ורג' 18 בנובמבר 2011

מצחיק. כשסטיב יאנג שיחק הוא עשה כמעט בדיוק את אותם דברים. ההבדל הוא שיאנג כמובן מוסר יותר טוב ושהיה לו אחד, ג'רי רייס, שהפך כל מסירונת קטנה לט"ד ענק.

גיל 18 בנובמבר 2011

לא צריך להגזים, הוא לא עשה אותם הדברים. הוא אכן רץ לפעמים אבל לא בתור שיטת משחק. והוא היה מוסר אדיר, מהגדולים ששיחקו את המשחק. זה בטח לא רק בגלל רייס.

גיל 18 בנובמבר 2011

טוב, אני חוזר בי. כל ניתוח הגיוני בקשר לבחור הזה אפשר לזרוק מהחלון.

אביעד Mets 18 בנובמבר 2011

היה נחמד לראות את כל אוהדי הג'טס לידי צוחקים עליו לאורך כל המשחק ואוכלים את הכובע בדרייב האחרון.
זה נשאל לא מזמן אבל לא זוכר שראיתי תשובה, איפה רואים פוטבול בארץ?

טל בן יהודה 18 בנובמבר 2011

אביעד, השאלה היא איפה לא רואים כאן פוטבול.

כרגע, 4 ערוצים משדרים פוטבול בשידור חי (אני לא מתייחס לשידורים מוקלטים או תוכניות סיכום כאלה ואחרות).
שלושה ערוצים פתוחים: ESPN, פוקס ספורט, METV וערוץ אחד בתשלום, 5 פלוס לייב.

סה:כ משודרים כאן בין 6-8 משחקים ישירים בשבוע.

ארץ הקודש מחבקת את ה"נשיונל פוטבול ליג".

גיל 18 בנובמבר 2011

אתם רואים יותר פוטבול בארץ ומשחקים יותר טובים מרוב האנשים בארה"ב.

אביעד mets 18 בנובמבר 2011

תודה טלב״י. התכוונתי למקום באיזור תל אביב.

גיל 18 בנובמבר 2011

אגב, הג'טס הללו פשוט פתטיים. כל השבוע הם לגלגו על טיבו ועכשיו אין להם איפה לקבור את הראש מרוב בושה. מגיע לקבוצה העלובה הזו שתפסיד ככה.

טל בן יהודה 18 בנובמבר 2011

אחרי המשחק הזה, כל מה שאני רוצה להגיד זה:
טיבוווווווווווווווווווווווווווווווווווו

ווינר מארץ הווינרים. 4-1 כמתחיל מתחילת העונה.

עצם העובדה שנאחנו מזכירים את הברונקוס ואת המילה "פלייאוף" באותו משפט נזקפת אך ורק לזכותו. אני אתן לכל הפרשנים לשבור את הראש בניתוח של השחקן הזה… אני כצופה נייטראלי פשוט נהנה מהתופעה הזו.

עכשיו אם תסלחו לי, אני הולך להצטלם בתנוחת טיבו (tebowing!)

MOBY 18 בנובמבר 2011

אני לא הצלחתי להבין איך מחברים את טיבו, במשפט אחד, כיום לצד מונטנה.
אברהמי בבקשה הרחבה על ההגדרות המסוימות. (אני משער שהן לא קשורורת לנתונים פיסיים)

גלן 18 בנובמבר 2011

נחזור על דברימו. שלושה ניצחונות על קבוצות מליגת האין הגנה . כשהוא נפגש עם משהו שנקרא הגנה מהליגה היותר רצינית בעת הזאת הוא יוצא חבול ומוכה ובאמת מתקרב למפגש עם אלוהיו. למזלו נשאר לו עוד רק לחטוף מכות משיקגו ומיניסוטה.

טל בן יהודה 18 בנובמבר 2011

שלא יתפרש מכאן שאני אוהד דנבר או חסיד של טיבו…

אבל הג׳טס לא נחשבים לקבוצת הגנה טובה? מהז׳אנר שאתה מדבר עליו?

גלן 18 בנובמבר 2011

גטס מודל 09 זה ממש לא גטס 11 כמו שכל הבית שלהם בא,פ,ס מודל 09 זה לא 11. התבונה ההגנתית נשארה השנה אצל האח השני של משפחת רייאן ובמכסחי השדים של הנפס. אפילו הבית ההגנתי של סטילרס-רייבנס-בנגלס נראה לי חלש יותר ממשרדי ההגנה בדטרויט פריסקו ושאר הרוצחים.

שרון 18 בנובמבר 2011

צמד העופרים שבתמונה הופך את הפוסט לחסר טעם.

ויינר 18 בנובמבר 2011

אני לא קונה ולא אקנה את טיבו. מאותה סיבה שאני לא קונה עד היום את מייקל ויק. אני חושב שקווטרבק צריך להצטיין במשימה הכי פשוטה ועם זאת הכי מורכבת שהיא מסירה לאדם הנכון כשאתה בפוקט. כל דבר מעבר לזה הוא בונוס, לא תחליף. וגם טיבו יפצע מתישהו.

זיגי 18 בנובמבר 2011

אני חושב שאנחנו נמצאים על סיפו של מהפך בהתייחסות לק"ב. 30 שנה של ק"ב כוכבים – החל מעידן מונטנה-מארינו-קוסאר-קלי-אלווי (בתוספת בומר וסימס), דרך תקופת אייקמן-יאנג-פארב (ואברט וג'ף ג'ורג'), עד התותחים של היום – הרגילו אותנו למדוד ק"ב דרך מספרי ה-completion והיחס ט"ד/אינטרספשינס. זוכות הס"ב ללא ק"ב דומיננטי (ברס 85, רייבנס 00) נתפסו כמין חריג הגובל בנס.
המספרים של ק"ב עתירי תהילה של לפני עידן מונטנה מעוררים מבוכה – ביצועי עונת השיא (78, פרו-בול ואול-פרו) של טרי ברדשואו מביכים לעומת המספרים משנה שעברה של פלאקו, לדוגמא, לא בדיוק ק"ב עלית.
מה הנקודה? אני חושב שמאמנים ובראשם הארבו החכם יותר, הבינו שגם אם מה שיש לך בידיים זה אלכס סמית', אין לך אליבי לכשלון. כמו שאפשר היה לקחת ס"ב או להגיע אליו עם דילפר, דלהום (השם ירחם), צ'נדלר (מי?), אפשר להיות מתמודדת רצינית עם סאנשז, פלאקו, אלכס סמית' או טיבו – גם אם לאף אחד מהם אין את היד או הראש של מאנינג (טוב, גיל שלי, מאנינגס), בריידי, בריז או אהרון. זה רק דורש מחשבה, העזה, הפעלת דמיון – משהו שלרוב מאמני הנפ"ל אין.

גיל שלי 18 בנובמבר 2011

צודה.

גיל שלי 18 בנובמבר 2011

הכוונה לתודה על ההתחשבות

Tal 18 בנובמבר 2011

אומנם מגיע לטיבו כל הקרדיט שבעולם על המאזן המפתיע מאז שהפך לפותח, אבל אני חושב שמגיע גם קרדיט לג'ון פוקס, סנדרס, אלווי ושות' שקצת לא ניתן להם, על חשיבה מחוץ לקופסה.

הם ידעו בדיוק מה יש ומה אין לטיבו כשנתנו לו להיות הק"ב הפותח (והציניקנים יגידו שרק מטעמים כלכליים), ובמקום לספסל אותו אחרי התצוגה המבישה במשחק השני שפתח (מול וושינגטון נדמה לי) הם החליטו לשנות את כל ההתקפה שלהם, כך שתתאים לנקודות החוזק שלו בלבד.
3 משחקים מאז, ניראה הביצוע היה מצוין וההתקפה של הברונקוס היא מוזרה (54 ניסיונות ריצה לעומת 8 ניסיונות מסירה במשחק הקודם!), מגושמת, חד גונית ולא אורתודוקסית. אבל מנצחת.

כל הכבוד לצוות האימון והניהול של הבורנקוס שהלך על הכל ועד הסוף עם טיבו. ביצירתיות ובתחבולות מנצחים משחקים.

אגב, בקשר להשוואה לויק- אני חושב שטיבו הוא גירסה יותר מוקצנת של מייקל ויק – מוסר פחות טוב אבל רץ הרבה יותר טוב. בעוד שכולם יודעים שויק ירוץ שמאלה אם לא תהיה לו אופציית מסירה, לטים טיבו יש משחק ריצה טוב גם דרך האמצע וגם דרך שני הצדדים, הוא שובר תאקלים טוב יותר וגם ניראה שהוא רוצה קצת יותר לנצח.

ג'ורג' 18 בנובמבר 2011

אני לא חושב שהם ידעו בדיוק מה יש בטיבו. בעיקר ידעו מה אין בו. הם ניסו אותו כי….ובכן, אורטון נכשל. לא היה להם מה להפסיד.

אפרופו ההשוואה לויק, אני מוצא הרבה משותף. טיבו הוא שחקן נשמה. הוא לא אנוכי ויעשה הכל ע"מ לנצח. ויק מאד דומה מבחינה זו. לשניהם יש רגליים והם יועים איך לרוץ – כל אחד בנתיב בשונה, בעוצמה שונה, בסגנון שונה. שניהם מנצחים משחקים בשנתם הראשונה – כי ההגנות עדיין לא יודעות איך להתמודד איתם. האם ההגנות ילמדו לקרוא את טיבו כמו שלמדו את ויק? נשאר רק לחכות ולראות. מבחינת כח לקחת את הקבוצה על הגב, להנהיג, טיבו מזכיר לי את אלוויי (ובאמת אמרתי בדיוק את זה לפני הדראפט). יש לו את ה**משהו** הזה שיש למעטים. אם הוא רק היה יודע לזרוק הוא היה ק"ב ענק.

לסיכום: אני לא הייתי עדיין נותן "כל הכבוד" לצוות האימון של הברונקוז. איך אומרים, the jury's still out

Tal 19 בנובמבר 2011

פילי היא קבוצתי האהודה, והלוואי והייתי מחזיק מויק כמו שאתה מחזיק ממנו. כמו רוב חובבי הפוטבול, מאוד הערכתי אותו ואת הייחודיות שהוא הביא באטלנטה, אבל בפילי השנה נדמה שכל מה שנשאר מהורסטיליות הזו שלו היא קבלת החלטות שגויה.
העונה שעברה נראית מעט כמו גימיק, כשכל פעם שויק מעט תקוע הוא מנסה לרוץ שמאלה, נחסם ולעיתים קרובות נפצע. גם אם פילי בדרך נס תגיע לפלייאוף, ויק לא יחזיק בריא עד אז.
לעומת זאת, אתה רואה רסיבר נפלא (אך קצת אהבל) כמו דשון ג'קסון מתבזבז למוות (למרות שלויק יש יד בקליבר המתאים), סלוט רסיבר מחונן כמו סטיב סמית' בכלל לא מנוצל, ובמיוחד בתחום ההתמחות שלו – דאונים שלישיים, אבל את ויק חוטף שוב ושוב מהגנות שרק לוחצות אותו טיפה ושמות ליינבקר או שניים בנתיב הימני שלהן.

בקיצור, עם כל הכאב- אני חושב שויק הוא שחקן אנוכי שחושב על הסטטיסטיקה של עצמו ולא של הקבוצה.

בנוגע לטיבו- יש לו עוד 5 ק"ג של נשמה ברגליים. גם כשכל העולם יודע שטיבו הולך לרוץ, משום מה אף אחד לא מצליח לעצור אותו.
שמעתי שההנהלה של דנבר התאימו לו טקטיקת התקפה שמכונה Read first offence. אין לי מושג מה זה אומר, אבל עצם כך שאימצו סגנון התקפה שונה לחלוטין (ומי שרואה משחקים של דנבר בהחלט מרגיש את הביזאריות) והתאימו אותו לק"ב המוגבל אך המיוחד שלהם – בהחלט עומד לזכותם לדעתי.

גל ד 18 בנובמבר 2011

כן, זה מדהים איך טיבו גרם לסנצ'ז לזרוק אינטרספשן פחות משלושים יארד מהאנד זון שלו.

גל ד 18 בנובמבר 2011

שלא לדבר על איך שהוא גרם ללנארד לפספס תיקול באנד זון.

Sooner 18 בנובמבר 2011

שילך לשחק ראגבי. שם יש לו יותר סיכוי להיזכר בהיסטוריה.

ניינר 18 בנובמבר 2011

זה לא יימשך עוד הרבה זמן, כי אי אפשר לשחק ככה פוטבול לאורך זמן, אבל בינתיים אני נהנה מאד מכל משחק של טיבו. אם הם מגיעים לפלייאוף אפשר יהיה להכריז בוודאות על ביאת המשיח

Avg. Joe 18 בנובמבר 2011

המספרים של טיבו עד כה
* To qualify for passer rating, the player must have thrown at least 14 passes/game.
זה דף הסטט' לק"ב באתר הNFL.
ז"א שטיבו לא זכאי להכלל ברשימה- ואם זאת 4-1 בתור פותח.
לא בדקתי, אבל אני מעריך ששורה סטטיסטית של 56/125 ל 44.8% השלמות ל709 יארד עם 7 ט"ד במסירה ועוד 388 יארד ריצה עם 3 ט"ד (סך של 219.4 יארד התקפי/משחק)
זה בסך הכל עבודה לא רעה, בטח טובה יותר ממה שחשבו ואיחלו כל האנליסטים.
מוקדם מדי לקפוץ למסקנות על סוף עידן המסירה, כרגע טיבו מעורר עניין, מנצח

בליקי 18 בנובמבר 2011

לא יודע לגבי טיבו, מאוד מאוד מוקדם.

מה שכן, לבחורה שלידו יש שדיים היסטריים.

תושב חוזר (אבו צ'יצ'ריטה) 19 בנובמבר 2011

אני עצבני כי הג'טס הפסידו (אגב למי שמשבח את ההגנה שלהם ממליץ לקרוא באתר של ה NFL את הניתוח של התפקוד של קרומארטי ועוד שחקן ששמו פרח מזכרוני במהלך הריצה לט"ד של טיבו).
אבל: צריך לעשות חוק באתר שהמלה "היסטורי" על שלל הטיותיה אסורה לשימוש ביחס לשחקנים שלא השלימו לפחות עונה בליגה (בכל ספורט, בכל ליגה). טים טיבו שיחק בערך חמישה משחקים יותר ממני ב NFL, באותה מידה אפשר לקיים את הדיון עלי. אני גם מתכבד להציע שיפור לחוק האמור, לפיו במקום לעשות דיון בפוטנציאל של שחקן ששיחק שלוש דקות ומחצה להפוך להסטורי (או לא), לשים עוד תמונה כמו זו שמעטרת את הפוסט הזה. זה בהחלט צמד במימדים היסטוריים

Comments closed