צומי (על ג'ובאן בלצ'ר ודייויד שטרן)

נשאר רק לקוות שהרצח המתועב יעיר כמה אנשים

ג'ובאן בלצ'ר הוא רוצח נקלה. מי שרוצה, מוזמן להצטרף לקופוני ההנחות: היא הרגיזה אותו, היא בגדה בו, פוטבול הוא משחק שמשלם לך יפה כדי שתייצר אלימות. בשורה התחתונה הוא לקח אקדח ורצח אשה, בת ואמא.

עכשיו, עם ההתאבדות של בלצ'ר אחרי הרצח דווקא אין לי בעיה. לא בגלל שהוא בחר לעצמו את העונש המתאים, אלא שנסיון החיים שלי לימד אותי לכבד את ההחלטות שאדם עושה כלפי עצמו. והוא לימד אותי לכבד גם אנשים שלוקחים החלטה כזו כלפי עצמם, למרות הכאב הסביבתי שהחלטה כזו מייצרת. אדם רוצה לקחת את החיים שלו – זכותו.

ואני רק אומר, שאם קורים דברים כאלו, והם קורים בתדירות יותר גבוהה ממה שאנחנו נחשפים אליהם, אז עדיף שהבן אדם הנקלה יהיה מישהו בסדר גודל של ג'ובאן בלצ'ר.

דורפן כתב על ההתייחסות התקשורתית והציבורית כלפי הפרשה, ואני מסכים איתו. רק שהשיעור הראשון שאנשים שאחראים על יחסי ציבור למדים על המקצוע הוא שאין דבר כזה פרסום רע. כי אם זה היה איזה ג'ו שמו, שהיה משתמש באקדח כלפי החברה שלו ולאחר מכן על עצמו, זו היתה ידיעה שבמקרה הטוב היתה נתחבת לשוליים של הפליליים.

אז נכון שאור הזרקורים מאיר כאן על הקורבן הלא הנכון, וגם קצת מאליל אותו, אבל "בזכות" בלצ'ר נושא שאוהבים להדחיק אותו קיבל תהודה על פלטפורמה עם חשיפה לעשרות מיליוני אנשים, שאולי ישאלו את עצמם שאלות לפני שהם עושים מעשים, ואולי תדענה לקחת צעדים מחוספסים יותר נגד כל איתות של אלימות נגדן.

**

למה דיוויד שטרן קנס את סאן אנטוניו ספרס ברבע מיליון דולר? כי הקבוצה של פופוביץ' שיחקה חמישה משחקים בחמש ערים שונות בשבעה ימים, והיתה לפני משחק ביתי חשוב נגד ממפיס, הקבוצה עם המאזן הטוב בליגה. זה לוח הזמנים שהליגה של שטרן סידרה לפופוביץ', מאמן של קבוצה מזדקנת שחייב לאזן את טובת הקבוצה שלו עם מצב הברכיים והגב של טים דאנקן ומנו ג'ינובלי.

זאת אומרת שגרג פופוביץ' עושה מה שטוב לקבוצה שלו. והוא גם לא מוכן לשקר עבור ההחלטות הללו. יכל להגיד להוא יש דלקת באוזן ולזה יש מוגלה בבוהן, ובחר באמת. זה חלק מהקנס.

החלק השני הוא שפופוביץ' לא מוכן לשחק את המשחק של שטרן. המשחק של פופוביץ' הוא כדורסל. של שטרן זה בידור דרך הכדורסל. אני זוכר לפחות שלושה מקרים שבהם מיאמי והלייקרס נתנו לשלושת הכוכבים שלהם לנוח במהלך העונה. אף אחד לא דיבר שם על אוהדים שלא קיבלו תמורה לכסף שלהם.

מה ההבדל? ההבדל הוא שפופוביץ' שם אצבע, לכל הפחות, על ההעדפות של הליגה. אם הוא היה נותן לכוכבים שלו לנוח נגד וושינגטון או מיניסוטה לאף אחד לא היה אכפת. רק שפופוביץ' נתן לכוכבים שלו לנוח דווקא במשחק יום חמישי, ועוד נגד מיאמי, וימי חמישי הם הפלטפורמה שבה הליגה מציגה את המרכולת הכי מבוקשת שלה.

לדייויד שטרן יש משחק, וזה משחק לגמרי אחר מהמשחק שאותו משחק גרג פופוביץ'. רבע מ יליון דולר ילמדו את פופוביץ' שיעור חשוב מאוד. אבל הייתי אומר שרבע מיליון דולר זה שכר לימוד לא זעיר כדי ללמוד לשקר.

הוא כבר לא יכול להיות סמל
יומן האליפות של הג'איינטס - אופייני ומעצבן

21 Comments

אלכס 4 בדצמבר 2012

וזו בדיוק הבעיה עם כל ה'ענף' הזה ששטרן מנהל, זה כבר מזמן לא ספורט.

גיל 4 בדצמבר 2012

הבעייה עם מה שאתה אומר בחלק הראשון שהנושא לא באמת מקבל תהודה. למעט מעטים שמזכירים את הרצח ואת ההקשר שלו, כולם כמעט מתייחסים לשחקן או לפוטבול.

לגבי שטרן, כל מילה בסלע. הוא מראה את הצביעות שלו בתור קומישנר. אם האינטגריטי של המשחק כל כך חשוב, לא יהיה לו"ז של 82 משחקים ולא יהיה אף פעם מצב של שני משחקים יום אחר יום. פופוביץ' לדעתי עשה את זה בכוונה להכעיס את שטרן וכדי להצביע על הבעייה של עומס משחקים. יש ביניהם היסטוריה ארוכה של סכסוכים מסתבר. מעניין גם ששטרן תירץ את הקנס בזה שהקבוצה לא הודיעה בזמן על ההרכב שלה למרות שהם מחויבים לעשות את זה רק שעה לפני המשחק. הוא גם דיבר על שלב מוקדם של העונה ולכן לא סביר שיקנוס את פופ אם יעשה זאת שוב לקראת סיום העונה.

ארז (דא יונג) 4 בדצמבר 2012

ספורט הוא בידור ואכן יש מחוייבות של הקבוצות לקהל שקנה כרטיסים – אם אני הייתי אוהד של מיאמי ומגיע למשחק נגד ספרס ב', הייתי מתאכזב.

מאידך, עד רגע זה אני לא מבין על איזה סעיף בתקנון הליגה פופ עבר, ועל מה הוא נקנס. לא נראה לי שיש סעיף שקובע שמספר מסויים של שחקנים מעל ממוצע דקות ונקודות כלשהו אמורים לשחק בכל ערב, ולכן התגובה והעונש הם לא במקום במקרה זה לדעתי.

גיל 4 בדצמבר 2012

אוהדי מיאמי מגיעים לראות את לברון ווייד. גם ככה האולם שלהם לא מאלא אלא אם מדובר במשחק נגד הלייקרס. פתאום סן אנטוניו הופכת לכזו אטרקטיבית. מעניין אגב שהרייטינג לשידור היה גבוה ממשחקים של הספרס בעבר.

יורם 4 בדצמבר 2012

זה מאוד קל (וחד צדדי) להציג את שטרן כנבל שרק מחפש כסף ואת פופוביץ' כאיש כדורסל טהור. אבל צריך לזכור שבסופו של דבר מישהוצריך להביא כסף לעסק הזה כדי לשלם את המשכורות המנופחות של השחקנים ושל פופוביץ' עצמו.

האמת היא, שב-NBA יש יותר מידי משחקים בעונה הרגילה. אם במקום 82 משחקים ישחקו רק 60 יהיו מירווחים הגיוניים בין משחק למשחק, השחקנים יוכלו להתאושש ויהיו פחות פציעות. אבל גם יהיו פחות הכנסות ולכן המשכורות יהיו נמוכות. עובדתית, השחקנים לא דרשו את זה מעולם. כנראה שגם הם מעדיפים כסף, והרבה.

יוני 4 בדצמבר 2012

בקצרה אני חושב שבענף מעודד אלימות כמו פוטבול חובה להכניס עבודה אינטנסיבית של פסיכולוגים לאבחן מי עומד על הקצה ואני מניח שיש לא מעט כאלה שפשוט עוד לא נתקלו בטריגר שיפוצץ הכל.
בכלל בכל ענף ספורט לא חסר סיפורים כמו הטרגדיה של השוער הגרמני אנקה שהתאבד וללא ספק בעבודה פסיכולוגית נכונה היה ניתן למנוע את מותו וזאת רק דוגמא אחת.
יום טוב

c web 4 בדצמבר 2012

בקשר לשטרן-פופ האמת היא איפשהו באמצע והפתרון היחיד הוא להוריד את כמות המשחקים. אומנם זה לא ספורט שוחק כמו פוטבול אבל הוא גם לא קליל כמו בייסבול ולשחק 82 פעם בטווח זמן כה קצר פוגע בסופו של דבר במוצר כי השחקנים לא נותנים(לא יכולים אולי?) לתת 100 אחוז בכל כך הרבה משחקים וגם את הקהל לא מעניין לראות שתי קבוצות בחצי כוח. למה 2 קבוצות צריכות להיפגש 4 פעמים במהלך עונה סדירה?! זה גורם לאוהדים לבוא פחות למשחקים כי הלייקרס והקליפרס נפגשות 4 פעמים בסטייפלס בשנה אז למה להם לבוא לכל המשחקים? אם היה דרבי רק פעם או פעמיים בשנה זה כבר ימשוך יותר אוהדים.
לפי דעתי גם צריך לעשות סידור מחדש של הבתים כי שינויים כמו המעבר של הסוניקס מסיאטל לאוקלהומה יצר מצב שהם רחוקים מאוד משאר קבוצות הבית

איציק 4 בדצמבר 2012

התיחסות מעניינת לחלק הראשון היתה ביציע העיתונות אתמול. הופיע משהו (לא זוכר את שמו) ששיחק פוטבול נדמה לי בקבוצה תל-אביבית, אם יש דבר כזה. הוא סיפר ששחקנים כמו הרוצח/מתאבד הם מכונות שמאומנות לאלימות מגיל 7; חוטפים מכות בראש מגיל 7; סף הרגישות לאלימות יורד; תפקוד המוח בירידה; כל התכונות הטובות המכינות אותך להתנהג כמו דהוא התנהג. לא תמיד זה מגיע לרצח, אך עם כל המטען הזה והשטן לראש של כוכב ברמה זו או אחרת הם תמרעצי עלימות. אם תוסיף לכך שהשגת נשק באה"ב זה אפילו לא מאמץ, אלו התוצאות המתקבלות.
לגבי ההחלטה של סטרן. נכון שיש בה מהצביעות, אבל גם בליגה המצחיקה שלנו בכדורגל מאיימים לכנוס קבוצות שיעלו עם הנוער למשחקי גביע טוטו, אחזור על המפעל, גביע הטוטו. כלומר יש דרישה לעלות עם ההרכב החזק ביותר, או חזק דיו. כולם עושים מה שפופוביץ' עושה, רק הוא עשה זאת מהמקפצה. כשאתה לא סופר את הבוס, הבוס כואס, גם כשהו לא הכי חכם. אם היה חכם, היה דואג לא לשים חמישה מישחקים בשיבעה ימים, כיוון שזה לא ריאלי לשחקן צעיר לעמוד על הרגלים, ובטל לא לזיקני ספרס. כמו שאמרו קודם, הפתרון ההיגיוני, להקטין את מספר המשחקים ולרווח את הליגה. הבעייה שאז זה יפגע בריוחיות כנראה, וזה הדבר האחרון שסטרן יסכים לו, כי זה הדבר הראשון אליו הוא מחויב.

גיל 4 בדצמבר 2012

זה לא במקרה שרוב מקרי הרצח או האלימות של שחקני פוטבול מגיעים משחקני הגנה.

גורדיטו 4 בדצמבר 2012

איתי אשכנזי, הבן של גבי אשכנזי, היה שחקן, מאמן ועכשיו הוא גם פרשן ערוץ הספורט לענייני פוטבול (אם לא בא לכם לקבל את קופמן נובח או את שימי ריגר צוהל ונוער)

ג'רמייקל רוג'רס 4 בדצמבר 2012

סטרן מועסק על ידי בעלי הקבוצות .הם מקום רשאון. אחכ סטרן אחרי זה ה gm ואחרי זה המאמן.
פופוביץ היה יכול להושיב אותם על הספסל כל המשחק ואף אחד לא היה מדבר . הוא ידע מה הוא עושה וידע שהקנס יהיה .
אני הייתי קונס במליון דולר ומשעה את פופביץ לארבע משחקים.
סטרן צודק באלף אחוז ועובדה שהוא מקבל גיבוי מכל הליגה

אריאל ש 4 בדצמבר 2012

ד"ר לס בא לביקור?

אלעד 4 בדצמבר 2012

הגיבוי שהוא מקבל ממארק קובאן זו ההוכחה הראשונה לכך שהוא טועה. מדובר באדם שלא הבין למה השחקנים שלו צריכים לשחק עבור הנבחרות שלהם, הרי את המשכורת שלהם הוא משלם.

אריאל ש 4 בדצמבר 2012

אני חושב שזה היום שסטרן איבד את זה סופית. הוא העביר פה מסר חד משמעי ששידורי הטלוויזיה חשובים יותר מבריאותם של השחקנים (שזו בכלל חשיבה לטווח קצר), שהוא לא מסוגל להודות בטעות שיבוץ, שבליגה שלו הכוכבים הם מעל לקבוצה ושהאגו שלו מעל לכולם.

אני חושב שבטווח הארוך, השחקנים ימצאו דרכים להכניס לחוזים כל מיני עקיפות לתקדים שסטרן שם פה, או שלחלופין הם ילמדו כאמור לשקר.

אריאל גרייזס 4 בדצמבר 2012

בוא נגיד ככה – פופוביץ' לא שם את האצבע על ההעדפות של הליגה – הוא הוציא לה אצבע. משולשת. והוא משלם על זה בכסף וזה בסדר מבחינתו.

איציק 4 בדצמבר 2012

כמובן, זה לא הכסף שלו, אלה של הבעלים. אבל נראה לי שגם הבעלים מוכנים לספוג את זה.

אלעד 4 בדצמבר 2012

מכל מה שקרה בשבוע האחרון – וזה כולל את הדרבי התל-אביבי וגרורותיו, הנושא שעיצבן אותי יותר מהכל זה הקנס שהספרס קיבלו. זאת האמירה הכי בוטה של הליגה בתקופת סטרן לכך שזו ליגה של "כוכבים" ולא של קבוצות. אם עד עכשיו זה היה מרומז, אז כאן זה נאמר חד וחלק – לא שיתפת כוכבים, תקבל קנס. איך אמורים להרגיש שחקנים כמו גארי ניל ומאט בונר שכמעט ניצחו במיאמי והדבר היחיד שנאמר להם זה שהם לא מעניינים לצפייה? ומה היה קורה עם הספרס היו מנצחים (והם לא היו רחוקים מכך)? פופוביץ פשוט יכול היה להגיד שהוא עשה את המקסימום בשביל לנצח את המשחק, והצליח בכך – איך אפשר במקרה כזה להצדיק את הקנס?

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 4 בדצמבר 2012

אי אפשר, אלעד, כי זו כבר לא ליגה של כדורסל…זו ליגה של שואו…משוחקת לרוב ע"י שחקנים עם מנטליות של שכונה ומנוהלת לשם העסק בלבד.

אלעד 4 בדצמבר 2012

זה לגמרי לא חייב להיות ככה, ואני מקווה שהמחליף של סטרן יחשוב באופן מקורי ולא ימשיך את הקו של קודמו

אלכס 5 בדצמבר 2012

זה כבר טבוע ב-DNA של ה-NBA, בערך משנת 2002, כל ערכי הכדורסל הולכים ונמוגים לטובת "כוכבים". שלא לדבר על הרמה…

amitpros 5 בדצמבר 2012

חבל על דבר אחד
שלעולם לא נזכה לראות קנס על אי שיתוף של בראיין סקלבריני.
הקנס של סאן אנטוניו באמת הזוי.
ואם הארבעה היו משחקים עשר שניות ויורדים היה יותר טוב?

Comments closed