יומן דאבל – הוצאת אוויר

תשננו וחיזרו אחריי: "זה הגביע"

cup

עובד איתי אוהד צ'לסי. בעצם, "אוהד" לא ממש נכון כאן, "אוהד שרוף" יתאים יותר. כזה שהעובדים במשרד כבר יודעים שכשיש משחק של צ'לסי ביום ראשון, הוא יוצא מוקדם. כזה שהאישה שלו יודעת שכשיש משחק, הוא ליד המחשב והיא ליד הילדים, כשאין ממש מקום או טעם לדיון.

ביום ראשון האחרון, למחרת ההדחה של צ'לסי, מובילת הליגה האנגלית, וכנראה אחת הקבוצות הטובות בעולם, מהגביע האנגלי על ידי ברדפורד, קבוצה מהליגה השלישית, שאלתי אותו מה קרה, או יותר נכון "איך זה קורה". כידען כדורגל, מישהו שמבין בטקטיקה ובקיא בפרטים הקטנים של המשחק, הוא הסתכל לי בעיניים וענה "אין לי מושג, זה הגביע".

"אבל איך", הקשיתי. "זה הגביע" ענה. אז הקשיתי שוב… איך לעזאזל מנצ'סטר יונייטד לא מצליחה להבקיע מול קיימברידג', קבוצת חובבים מהליגה הרביעית. הוא הסתכל עלי וענה "זה הגביע". הוא הוסיף אחר כך בציניות, את המשפט שגם אני לועג לו… "זה הקסם של הגביע". כן, קסם… כי כולנו רוצים לראות בוומבלי גמר גביע בין קיימברידג' לברדפורד. חלום חיי. אם זה יקרה, אני שוקל לטוס לאנגליה בשביל ההתמודדות הזאת.

אז אוקיי, לא קיבלתי ממנו תשובה. או שכן. "זה הגביע".

וזה כנראה ההסבר לכך שהקבוצה הטובה בישראל צריכה לחכות 85 דקות כדי להבקיע מול קבוצה מהליגה השלישית. כי "זה הגביע", אחרת זה פשוט לא הגיוני. ולא יעזרו הסברים על כך שההרכב המשני של מכבי שיחק, או ש"הפועל אשקלון טובה מהרבה קבוצות בליגת המשנה", כפי שטענו לא מעטים. 85 דקות?! "זה הגביע". זה לא הגיוני גם כשהקבוצה של יובל נעים מתבצרת בצורה יעילה בחצי המגרש שלה, או כשהיא מצדיקה את הביטוי "ליגה א'" עם בזבוזי הזמן הקומיים שלה (לגיטימי לגמרי אגב, כל עוד פיפ"א לא פועלת נגד התופעה).

כמו שלא היה היגיון שבית"ר ירושלים לא הצליחה לנצח את אשקלון בזמן החוקי או בהארכה. "זה הגביע".

אה, הנה עוד משהו שאני לא מוצא בו היגיון. מכבי ת"א לא הצליחה לעבור שני שלבים בגביע המדינה במשך עשר שנים. כלומר, מ-2005 ועד אתמול, מכבי ת"א לא הצליחה לחבר שני ניצחונות רצופים במפעל הזה. שניים. 2. 2!!!!!!!!!!!!!!!!

אבל זה סופסוף קרה. נדרשו לקרויף שלושה ניסיונות ומאמן ספרדי (שני), אבל מכבי ת"א הגיעה לרבע גמר. יומן הדאבל נושם לרווחה. ממשיכים קדימה. היא ווי קאם בייבי!

 

 

 

העולם החיצון
יומן הסופרבול של הפטס (3) - סיפורי סופרבול

21 Comments

אזי 28 בינואר 2015

וואו זה היה קשה!

מכבי עלתה עם הגנה עם ארבעה שחקנים שאני לא בטוח שהם בכלל יודעים את השמות אחד של השני, מזל שמהצד השני היה ליאור אסולין, שחקן שמסוגל להיות בנבדל גם כשמרימים כדור קרן.
בפעם היחידה שלא היה בנבדל, ברק לוי הצליח לעצור אותו מחוץ לרחבה בלי לגעת ביד, כאילו שאני לא שונא את חואן פאבלו מספיק.

אם נתעלם מהעובדה שמכבי עלתה בהרכב תלאים (הגנה לא מתואמת, ראדי לא יציב, אייבינדר לא שולט על עצמו ורייכרט לא עלה בכלל לשחק), היא עלתה במערך הרבה יותר טוב מהמערך שעולה בדרך כלל בתקופה האחרונה.
ראדי ואייבינדר יותר התקפיים ממיטרוביץ' ונוסא, מה שאפשר לשחקני האגף להשאר באגף שלהם ולא שאב אותם לאמצע (למרות ששניהם שחקני אמצע במקור).
כשהם כן נכנסו לאמצע, המגנים עלו לתקוף ועלו הרבה. זיו היה יותר בחצי של אשקלון מאשר בחצי של מכבי, גולדברג (שחקן שחקן) שיחק בחצי השני כמעט חלוץ.
כששני המגנים עלו לתקוף, אלברמן (במשחק חד מאוד) ירד לחפות בתור בלם וקיבלנו לפרקים מערכים שדומים למערך שלושת הבלמים של סוזה.
אז אמנם השחקנים לא היו טובים, אבל הם התאימו למערך.
לראיה קיבלנו (לפחות ככה נראה לי) הרבה יותר בעיטות לכיוון השער (רובן לא מדוייקות, אבל הן נבעטו).

הבעיה היא שהשחקנים הכי טובים בקבוצה לא מתאימים למערך הזה.
ייני פחות התקפי מזיו, נוסא ומיטרו פחות התקפיים מראדי ואייבינדר.
למעשה, שני החילופים היחידים שאפשר לעשות בהרכב של אתמול ולהמשיך באותו מערך הם זהבי במקום רייכרט ובן הרוש במקום גולדברג.

בכל מקרה, אני מקווה שמכבי תשחק יותר קרוב לאיך שהם שיחקו אתמול, ולא איך שהם שיחקו בשבועות האחרונים בליגה.

יאללה מכבי!

טל בן יהודה 28 בינואר 2015

אני חושב שבפעם הראשונה הבנתי אתמול מדוע ראדי לא שחקן הרכב.
ייתכן שהוא יותר התקפי, אבל הוא מאבד המון כדורים, נראה לי שהרבה יותר מנוסא ומיטרו (אולי אנסה לדבר עם ההוא ממכביבול לגבי זה).

אז השאלה היא האם פאקו מוכן לקחת את האיבודים האלה בשביל הבישול הזה בסוף המשחק?
במשחקי ליגה, אני חושב שהתשובה היא לא. ואם אני מסתכל על העצבים שקיבלתי אתמול מכל איבוד שלו, אני חושב מתחיל לעבור לצד של פאקו בנושא הזה.

אזי 28 בינואר 2015

מסכים איתך, אמרתי שהוא פחות טוב אבל יותר התקפי.
הוא איבד המון כדורים. אבל מבין השלישיה של רייכרט, אייבנדר והוא, ששלושתם היו נוראיים בצורה שווה, היה ברור שמראדי יש הכי הרבה סיכוי להצלחה כלשהי בצד ההתקפי.

יכול להיות שמשחק עם נוסא ומיטרו גם יהיה טוב אם שני המגנים יעלו לתקוף כל כך הרבה כמו אתמול.

גיל שלי 28 בינואר 2015

שון גולדברג נתן אתמול משחק הרבה יותר טוב מכל המשחקים של עמרי בן הרוש השנה, למה אתה רוצה להחליף בינהם? בשלב מסוים פאקו עבר לשלושה בלמים (פרץ, קרלוס ואלברמן) ולכן ראית גם את יואב זיו וגם את שון גולדברג תוקפים מהאגפים (אצל זיו המילה תוקף היא בערבון מוגבל כמובן). באותו זמן הוא שיחק עם שני חלוצים כשיצחקי באגף ימין.

אזי 28 בינואר 2015

בתחילת השנה, כשהמגנים תקפו יותר, בן הרוש היה מצויין. לא דחוף לי להחליף בניהם (יש לי שקט נפשי פסיכולוגי עם שחקני הגנה יותר מנוסים)
אני חושב שהמערך היה דיי גמיש כשיצחקי לפעמים באגף ולפעמים חלוץ. בכל מקרה, זאת לא הנקודה.
הנקודה היא שזה שינוי שהוא לא עשה בשבועות האחרונים ואני אשמח אם זה יתחיל לקרות לפרקים מסויימים גם במשחקי ליגה.

אגב, שחקנים צעירים.
למרות שאלברמן היה מצויין אתמול, אפשר גם לשחק עם פרץ בתור הקשר האחורי שיורד להיות בלם שלישי בין טיבי וגרסיה.

בלייק 28 בינואר 2015

היכולת של ראדי מסבירה את הספסול או שהספסול מסביר את היכולת של ראדי (כן, ביצה ותרנגולת וזה)?
ואם הבעיה של פאקו עם ראדי היא איבודי כדור וחוסר ריכוז, אז למה אייגיבור משחק במקומו? חוץ ממסירות לבלמים או לשחקני האמצע שלצידו, לא מעט מסירות שלו לא מגיעות לכתובת או שמגיעות אבל לאט מידי/אחורה מידי.
מבחינתי ,ולא ראיתי את המשחק אתמול, שני ההבדלים העיקריים בינהם לטובת ראדי זה: 1. תרומה התקפית (מסירות, איומים לשער) 2. אכפת לו, הוא לא מפסיק לרוץ, ללחוץ, לצאת קדימה.
לאייגיבור אגב יש יתרוונת בפיסיות, באתלטיות, אולי ביכולת ללחוץ שחקן התקפה.
היתרונות של ראדי מצוינים בליגה שלנו לקשר 50/50, היתרונות של אייגיבור מצוינים לקשר אחורי קלאסי (אחד או אחד מצמד), אבל בעמדה הזאת הוא לא משחק במכבי ממילא (נדמה לי שהוא פתח בעמדה הזאת פעם אחת העונה, והוסט לעמדה במהלך 2-3 משחקים נוספים אחרי שאלברמן הוחלף).

גיסנו 28 בינואר 2015

ראדי נותן משהו שלא נוסא, לא מיטרוביץ', אלברמן בקטנה ואיינבינדר ממש לא נותנים – הוא מסוגל לרוץ עם הכדור.
נוסא מגושם בכדרור שלו ובד"כ מסתמך רק על כוח כדי לעבור שחקן וגם זה בקושי. אם מיטרוביץ' רץ יותר מ 4 מטר עם הכדור הוא מאבד את הידיים והרגליים, ואיינבינדר לאחרונה גם למסור ישר לא מצליח אז בטח שלא לרוץ עם הכדור ולעבור שחקן.

ראדי כן עושה את זה וזה פותח פקקים במרכז המגרש. הרבה פעמים המשחק של מכבי נתקע כי שלושה קשרים מתמסרים עם הבלמים, לא מצליחים למסור קדימה ולא מסוגלים לנסות פשוט ללכת לשם. ראדי עושה את זה וגם זהבי כמובן, כשהוא מוצב בקישור.

orimor2212 29 בינואר 2015

נתחיל מזה שראדי לא באמת לוחץ. עובדתית, מבין שחקני הקישור של מכבי, הוא חוטף הכי מעט (איגיבור הכי טוב בזה במכבי). הוא גם מאבד הרבה (הרבה) יותר ממיטרוביץ' ואיגיבור.

בנוסף, אחת הבעיות בראדי היא… שהוא רץ עם הכדור (בלעדיו בכלל לא, בניגוד לזהבי ונוסא המושמץ). הוא זקוק להמון נגיעות כדי לבצע פעולה טובה ותוקע את שטף המשחק, בעוד שאיגיבור למשל מציג דבר הפוך – הוא זורם עם התנועה ומשחק במעט נגיעות, דבר שמשחרר את המשחק של מכבי ותורם המון (והדריבל שלו ממש לא מגושם, אגב. זה בעיקר נראה ככה, סובל מתסמונת חן עזרא. בפועל קשה מאוד להוציא ממנו את הכדור).

רועי 28 בינואר 2015

זה הגביע. בדיוק שתי המילים שבגללן אני לא אוהב את המפעל הזה.

טל,
מה עם איזה פוסט על הכדורסל ?
בכל זאת, בתוך שבוע אחד ניצחנו את המועמדות מספר אחד ושתיים לאליפות

טל בן יהודה 28 בינואר 2015

אמור להגיע מחר…
אם אעמוד בזה.

שמעון 28 בינואר 2015

טל, נראה שכל ארבעת תארי הכדורגל והכדורסל ילכו לצהובים, מברוק.
אני יורד מהארץ!!!!

אזי 28 בינואר 2015

למה ככה? רק חמשת התארים ילכו למכבי תל אביב,
כי הפועל ירושלים זכתה כבר בגביע ווינר

טל בן יהודה 28 בינואר 2015

מנסה לנחס אה?
לא יעבוד לך!!!!
מלח מים מלח מים

דניאל 28 בינואר 2015

משהו יודע האם זה נכון שהחל משלב רבע הגמר הגביע ישוחק במתכונת של בית חוץ ? ככה הבנתי.אם כן הסיכוי של מכבי לגביע עולה משמעותית

פעם ראשונה 28 בינואר 2015

לא החל מרבע הגמר, אלא רק בשלב רבע הגמר.

דניאל 28 בינואר 2015

תודה,קצת מוזר למה רק הרבע ולא כל הדרך או לפחות מהרבע והלאה?

יוסי 28 בינואר 2015

בגלל שזו פעם ראשונה.

*סטגדיש*

גיסנו 28 בינואר 2015

לא זוכר משחק שהייתי כ"כ מתוסכל מההתנהלות של פאקו.
ומחוסר תגובה של שופט לבזבוזי זמן והצגות.

קצת נמאס לי כבר לומר אחרי כל משחק "העיקר ש… למרות…", קראו לי מפונק אבל מכבי כבר הראתה מספיק עליונות העונה על יריבותיה בשביל לא להגיע למצב כזה של התקפי לב כל שבוע. אבל העיקר שסוף סוף עברנו את השמינית המקוללת למרות ששיחקנו ממש ממש ממש חרא.
10 שנים חיכינו לאליפות.
אז בהתחשב בפרק הזמן שעבר מהגביע האחרון, אני הייתי מודאג במקום היריבות הבאות שלנו בגביע….

עכשיו אני רוצה ביום שני את החמישיה שפואד גזל מאיתנו.

נולי 28 בינואר 2015

דווקא אהבתי את זה שפאקו נותן לשחקני הספסל הזדמנות לשחק בגביע ועושה ניסיונות. הקבוצה תקצור את הדיווידנד בליגה, כשתוכל לרענן את ההרכב בהמשך הדרך עם שחקנים חדים ולא עם שחקנים ממורמרים, שמעלים עובש על הספסל. זה מן הסתם גם תורם לשקט ואווירה טובה בחדר ההלבשה.
לעניות דעתי, זהו ניהול נכון לטווח ארוך, גם אם כתוצאה מכך הקבוצה לא תמיד מפגינה כדורגל ברמה גבוהה.

גיסנו 28 בינואר 2015

הבעיה שלי לא בזה שהמחליפים משחקים, אדרבא. גם הייתי מבסוט משון גולדברג. רק אם וכאשר ישחק בליגה נדע אם באמת צומח לנו מגן שמאלי איכותי.
אבל המון שחקנים היו לא מדוייקים. שוב לעלות עם שחקנים לא בעמדה המתאימה להם (הפעם זה היה רייכרט וקצת איינבינדר). תגובה מאוחרת מאוד להתנהלות ההתקפית הכושלת, לזה שאיינבינדר במחצית הראשונה היה אולי עם 5% דיוק במסירות, ורייכרט פשוט לא עשה כלום.
באופן כללי אני לא מצליח להבין את ההתעקשות של פאקו לשים שחקנים מחוץ לעמדה הטבעית שלהם שבה הם יעילים באופן קבוע (בעיקר זהבי חלוץ שפיץ ונוסא קשר קדמי).

אמיר ברמן 30 בינואר 2015

ניתוח תופעת ה ״זה הגביע״ מנקודת המבט של ספורטאי תחרותי בילדותי (טניס) ושמנמן מקלדת בהווה.
טורניר גביע משוחק בשיטה הידועה בשמה ״נוק-אאוט״, קרי כל משחק בטורניר יניב תוצאה של המשך לשלב הבא או הדחה. אין אמצע.
מניתוח חובבני ביום שישי בצהריים, אחרי סנדוויץ׳ טונה וארבע שעות משחק בגינה עם הזאטוט (מידע המצביע על מידת העירנות והחדות שלי), אני יכול להצביע על הסיבות הבאות לסטייה הסטיסטית (כביכול) במשחקי גביע:
1. אין אפשרות לתקן
רמת התפקוד של ספורטאי מושפעת בין השאר מגורמים מנטליים. בתור ספורטאי תחרותי בעברי, אמנם בספורט רגיש הרבה יותר להשפעות מנטליות מכדורגל, אני יכול להגיד שהידיעה שאין דרך לתקן הפסד גורמת לשחקן המצוי לשחק ברמה נמוכה יותר מהפונטציאל שלו. לרוב התפועה תשפיע על הצד החזק יותר. יוצאים מן הכלל מעטים שלא מושפעים כמעט מהלחץ הזה.
2. הרמה מותאמת לרמת היריב
מתחרה חזק יותר מושך אותך למעלה ומתחרה חלש מושך למטה. זה טבעי. כשקבוצת כודרגל מליגה ראשונה משחקת נגד קבוצה מליגה רביעית אוטומטית שחקני הליגה הרביעית משחקים חזק יותר בשביל לעמוד בקצב ומנגד שחקני הקבוצה מהליגה הראשונה ישחקו לאט יותר. למה? כי הם יכולים להרשות לעצמם מבלי להיפגע (יש מעט חטיפות, איבודי כדור וכיוצא בזה). למראית עין אין השפעה רבה על הפערים, אבל צמצום פערי הרמה תוך כדי משחק מעלה את הבטחון של הקבוצה החלשה ואת הסיכוי להצלחת פעולות התקפיות שלהם.
3. שינוי טקטי תוך כדי משחק לטובת ההתקפה וחשיפת ההגנה למתפרצות
הקבוצה החזקה לרוב שולטת במשחק. מתחילתו ועד סופו. הקבוצה החלשה צריכה להתגונן וחזק. ככל המשחק מתקדם ויישאר פחות זמן על השעון ייגבר הסיכוי לשינוי המערך בקבוצה החזקה לטובת ההתקפה. שינוי כזה יעלה את ההסתברות להבקעה (עיין ערך מכבי נגד אשקלון, גול בדקה ה 85 אחרי כניסה של זהבי במקום רייכרט, ובן בסט במקום אייבינדר) אולם יעלה גם את הסיכוי לספיגה. במשחק הזה אשקלון הייתה קרובה להבקיע בדקות הסיום.
4. פנדלים
פנדלים הם מקרה פשוט בו פערי הרמות מצטמצמים פלאים ורמת הלחץ עולה. ההסתברות לנצחון של כל אחת מהקבוצות שווה הרבה יותר מאשר בתחילת המשחק. והיות ובמשחקי גביע מגיעים הרבה לפנדלים (קבוצה נחותה תעשה בונקר כדי להגיע לפנדלים), אז בהרבה משחקים שעל הנייר היו מוטים לטובת הקבוצה החזקה משתנים לשקולים (עיין ערך בית״ר נגד אשקלון).

וברמה האישית יותר, אני אישית אוהב את ההפתעות בגביע. אני יודע שעדיף לראות יונייטד-צ׳לסי בגמר מאשר ברדפוד נגד קיימבריג׳ אבל צריך לזכור שטורניר הגביע הוא בראש ובראשונה בשביל האוהדים של אותן קבוצות לא בשבילך (הצופה בטלויזיה). הגביע מאפשר לאוהדים של שיכון המזרח להגיע לשחק מול קבוצה מליה ראשונה או שניה ולחלום לכמה שבועות שאולי יגיעו לשחק בסמי עופר מול 15 אלף צופים. כנ״ל באנגליה. אנחנו רק צופים מהצד.
לסיום, אני תמיד בעד האנדרדוג. זה רק הולך ומתחדד ככל שאני מתבגר. טורניר גביע הוא כר פורה מאוד לאנדרדוגים. בשבילי זה מעולה.

Comments closed