מה קורה כאן?

מעל מיליון דולר בשביל גל מקל?! (כולל פודקאסט לקראת הגמר גביע)

gm

בכל פעם שאני נמצא בשיחה שהנושא הוא שווי ערך של משהו מסוים, בין אם מדובר בדירה, מכונית, בית עסק או כל דבר אחר, אני בסופו של דבר מוצא את עצמי אומר "זה שווה מה שמישהו מוכן לשלם עליו". הרי זה ממש יפה שמחירון רכב כותב שהאוטו שלך שווה 30,000₪, אבל אם אתה לא מוצא מישהו שיציע לך מעל 25,000₪, כנראה שזה מה שהאוטו שלך באמת שווה. אותו דבר כמובן לגבי דירה, שמאי יכול לתת את כל ההערכות הנפלאות שלו, אבל היא בסופו של דבר היא שווה את מה שהצלחת לקבל עליה.

אז השאלה שחייבת להישאל בימים אלה היא זו: וואט-דה-פאק?! האם גל מקל שווה מעל מיליון דולר? אני אחזור על זה: מיליון דולר?! כי על פניו, לפי אותה אמת שאני משנן פעם אחר פעם, התשובה היא בהחלט כן. לפי הפרסומים האחרונים, זו העלות המשוערת של השחקן לקבוצת כדורסל בישראל לעונה אחת בחוזה רב שנתי, ונראה שכרגע ישנן שתי קבוצות שמוכנות לשלם עליו את הסכום הזה.

ובכל זאת, אני חייב לשאול שוב. גל מקל? השחקן היקר ביותר בכדורסל הישראלי?  מה בדיוק קורה כאן? ולמה?!?!

אבל לפני שנענה על השאלות האלה, ומיד נעשה זאת, יש להזכיר שני דברים חשובים. האחד, לגל מקל יש תעודת זהות כחולה, מה שמעלה את הערך שלו בעקבות החוק הרוסי המופלא. העובדה הזו פירושה שאם ניקח שחקן זר עם אותן היכולות בדיוק, הערך שלו נמוך יותר מזה של מקל בישראל.

העניין השני שחובה לדעת הוא שהעלות של גל מקל מוכפלת מכיוון שהוא ישראלי ויש את העניין הפעוט הזה של מסים. השחקן עצמו ירוויח אי שם מעל חצי מיליון דולר נטו לעונה, אבל בשביל הקבוצה, העלות שלו היא כפולה. עכשיו בואו נמשיך לתשובות.

אז כדי לענות על השאלות הגדולות האלו, בואו נסתכל על שתי הקבוצות שכביכול מוכנות לתת לו את הסכומים (הלטעמי מופרכים) הללו, כשנתחיל דווקא עם הפועל ירושלים. כבר שני עשורים שהפועל ירושלים מנסה להוות תחרות למכבי ת"א, ללא הצלחה גדולה. אכן היו הבלחות מדי פעם, אבל לא הרבה מעבר לכך. עכשיו היא מנסה שוב בכל הכוח. אז אם היא שוב רוצה להתמודד מול מכבי ת"א, שאלה אחת שצריכה להישאל היא כמה שווה לה אליפות בישראל? שהרי הרוב יודו שמשם מתחילים וזו צריכה להיות המטרת העיקרית של המועדון נכון להיום. אז… מהו הסכום הזה?

ואם נמשיך ונשאל שאלות בעניינם, אפשר גם לשאול כמה שווה להם לשבור מיתוסים ולתת את הרושם ש״הישראלים הכי טובים כבר לא משחקים במכבי ת״א״? (ואני בכוונה מציין ״רושם״, כי זה לא כל כך נכון, שלושת הישראלים הטובים ביותר בקיץ האחרון היו לטעמי טיוס, פניני ולנדסברג ואף אחד מהם לא משחק היום בירושלים).

אתם בטח חושבים שאני אשאיר אתכם כאן בלי תשובות. לא, אני לא בחור כזה, בוודאי שאענה לכם. ובכן, אם לבעלים של הקבוצה המדוברת ישנם משאבים בלתי מוגבלים, אז התשובה הנכונה היא "כמה שיותר". ברגע שאין לך מכסה למשאבים שאתה מוכן ויכול להשקיע בקבוצה, וגם לא אכפת לך להפסיד כסף, ואין כמובן תקרת שכר, אז התשובה הנכונה היא "כמה שזה יעלה". וכשאומרים את זה ככה, אז מעל מיליון דולר על גל מקל פתאום נשמע די נכון מבחינתם.

ועכשיו שהבנו את זה, בואו נמשיך אל עבר הקבוצה השנייה שנמצאת במרוץ על גל מקל, מכבי ת"א. אלופת אירופה. חייבים לתהות כמה שחקן כמו גל מקל שווה לה, או צריך להיות שווה לה? אז כשבאים לבדוק את העניין הזה, השאלה הראשונה שצריכה להישאל גם כאן היא כמה שווה למכבי ת"א אליפות בישראל, והשאלה השנייה היא כמה שווה לה לתת את הרושם ש״הישראלים הכי טובים *עדיין* משחקים אצלה".

אז בניגוד לקבוצה מהבירה שמנסה לתת לה תחרות, למכבי ת"א דווקא כן יש תקרת שכר משלה. כפי שנכתב העונה ב"ישראל היום" על ידי אלי סהר, מכבי ת"א היא כיום ארגון שלא מפסיד כסף. אחזור על זה שוב: הבעלים של מכבי ת"א, מהקבוצות הבכירות בכדורסל האירופאי, אינם מפסידים כסף. אני אקח סיכון ואניח שהם היו רוצים להמשיך במגמה הזו. אני לא יודע אם אתם יודעים זאת, אבל להפסיד כסף זה לא כיף. אז "סכום בלתי מוגבל" זה משהו שאין להם.

בנוסף לכך, למרות שאיני יכול לשים ערך ספציפי על "אליפות בישראל", אציין שבשביל מכבי ת״א זה משתנה ותלוי בגורמים נוספים. בניגוד ליריבה שלה, מכבי ת"א לא צריכה להוכיח כלום לאף אחד, היא אחד מהמועדונים המצליחים ביותר בספורט המקצועני ביבשת כבר 40 שנה. מעבר לכך, המצב כרגע שהוא שיש לה חוזה שמבטיח לה השתתפות ביורוליג עד שנה אחרי שהעולם ייחרב, בין אם היא תיקח אליפות בישראל או לא.

האליפות בארץ היא חשובה, אבל לא עד כדי כך. בתיאוריה, מכבי ת"א יכולה לאבד אותה שנה אחר שנה כשבמקביל היא מגיעה לפיינל פור האירופאי שנה אחר שנה (בתיאוריה!). אני באמת מאמין לדון שימון שהאליפות חשובה לו והיא "הלחם והחמאה של המועדון", רק שלי כאוהד, פחות. אני אמכור את אליפות המדינה וגביע המדינה בעבור גביע אירופה בכל יום בשבוע בלי למצמץ, כשאני לגמרי חושב שזה צריך להיות היעד הראשון של המועדון ב-2015.

אז… כמה שחקן כמו גל מקל צריך להיות שווה לה? לא מעל מיליון דולר זה בטוח. בסכום הזה לדוגמא, היא יכולה להחזיר מפרישה את דיוויד בלו ולהישאר עם עודף. הרבה עודף. בסכום הזה לדוגמא, היא יכולה להחתים עוד תותח מהשורה הראשונה, מישהו שמקביל לפארגו. סתם כדי לסבר לכם את האוזן, בסכום הזה לדוגמא (או לא רחוק מכך), אני מעריך שמכבי יכלה להשאיר בשלב מסוים בקיץ האחרון את טייריס רייס וריקי היקמן (לא שאני הייתי בעד להשאיר את האחרון באיזה שהוא שלב).

בדיוק השבוע רועי גלדסטון פרסם את סכומי החוזים של כמה שחקנים ממכבי ת"א, בואו ונסתכל עליהם. פארגו מקבל ממכבי 900 אלף דולר העונה ויקבל בשנה הבאה מיליון. בריאן רנדל מקבל השנה 275 אלף דולר ויקבל בעונה הבאה 350 אלף, סופו מרוויח פחות ממיליון העונה, וכך גם בעונה הבאה. האם זה נשמע למישהו סביר שמכבי ת״א תשלם על גל מקל סכום שגבוה ממה שהיא משלמת על השחקנים שהרגע הוזכרו?

"הישראלים הכי טובים משחקים במכבי" זה משפט נחמד בשביל יחסי ציבור, ואולי זה באמת היה חשוב בשביל לשמור על האליפויות של מכבי בשנות ה-80 וה-90, כשהם קבעו מי תשחק בגביע אירופה לאלופות. אבל היום אני מוצא את עצמי בצד של הקפטן גיא פניני שאמר אחרי הזכייה במילנו בשנה שעברה במילים כאלה ואחרות "אני לא מעדיף ישראלים על פני התחרותיות של מכבי באירופה". מיליון דולר יכולים להגביר את התחרותיות של מכבי ת"א באירופה אם הם ילכו על זר איכותי, הרבה יותר מאשר אם ילכו על מקל.

אני יודע שאני מלא בשאלות היום, אז הנה עוד אחת. אם כל מה שאני כותב כאן נכון (ולמישהו יש ספק בכך?), אז למה מדווחים לנו שמכבי ת"א עדיין במרוץ? האם היא באמת שוקלת לשלם על השחקן הישראלי את הסכום המופרך הזה? האם היא לא מבינה ששווה לה לשים סכום כזה על רק זר ברמה הגבוהה ביותר? ובכן, הפעם אין לי תשובה. כולי תקווה שהיא נמצאת במשא ומתן הזה רק כדי להעלות את המחיר שלו לצד השני, ואז כשהמחיר גבוה מספיק, לפרוש.

האם גל מקל הוא שחקן שהעלות שלו צריכה להיות מעל מיליון דולר? למרות שבטח הבנתם את דעתי בנושא, היא כלל לא משנה. המציאות היא שאם שחקן קיבל חוזה ב-NBA, ולבש את המדים של קבוצה מסוימת (או שתיים) לכמה משחקים, זה אוטומטית מקפיץ את המחיר שלו במקומות אחרים. קצת כמו הכדורגלנים הישראלים שיוצאים לאירופה להתייבש על הספסל וחוזרים לחוזים מנופחים. זה כמובן עוזר שיש תחרות על מוצר, "ישראלי בכיר", שאין הרבה ממנו במלאי, הרווח כולו של היצרן.

*

אני וידידי גיל שלי מנהלים דיונים פורים רבים לגבי כל הנושא הזה של מכבי ת"א-הפועל ירושלים וחלוקים בעניינו אורי אלון. ראשית, כן אציין שאני לא יודע כמה אנשים מוצלחים ממנו יש בכל העולם הזה. למכור חברה לגוגל ואז עוד חברה לטוויטר? כל מה שחסר לו זה למכור חברה לפייסבוק ואפשר למנות אותו לנשיא האינטרנט. רק מה, העובדה שאתה יודע להקים ולנהל בהצלחה עסקים לא בהכרח מעידה על כישוריך בניהול קבוצות ספורט.

גיל כבר כתב כמה פעמים שאורי אלון מזכיר לו את מיץ' גולדהאר, אבל לי הוא מתחיל להזכיר ירושלמי אחר, אחד בשם ארקדי גאידמק. בטח אם מקל בסופו של דבר יחתום שם בסכומים המדוברים. אז לא, אורי אלון לא סוחר בנשק, אבל הכסף הבלתי מוגבל והחוזים שכרגע נראה שניתנים לא רק למען הפועל ירושלים, אלא גם בשביל לתת קונטרה למכבי ת"א, כשבאופק ישנה רק את אליפות ישראל ואין בכלל הבטחה ליורוליג (יורוליג? יורוליג?! תעברו את פלוישט ואז נדבר על יורוליג!), מעלים ניחוחות מוכרים מהעבר.

אם גיל ואתם תתעקשו, אז אולי אפשר לומר שהוא מזכיר קצת את הגולדהאר שנתן את החוזים מופרכים לקולאוטי וברק יצחקי, בעידן שלפני ג'ורדי. אולי הוא יתפתח למיץ' הנוכחי, אולי לא, אחד יכול רק לשער ולנחש. בינתיים, ניחוש לא פחות בטוח ולא יותר פרוע מכך הוא שעד שאורי אלון יתפתח לשלב הבא באבולוציה שלו, מכבי ת"א תאסוף בינתיים לארון שלה את גביע אירופה מספר שבע.

וגל מקל? היי, קפיטליזם בייבי! איטס פאנטאסטיק! קח מה שאתה יכול ומהר, כי נודע לי ממקור עלום שם שקריירות של ספורטאים אינם נמשכות ליותר מדי זמן. אני הראשון שיודה שכסף בבנק בהחלט עדיף מהתמודדות ברמות הגבוהות ביותר ב-NBA או באירופה. בהצלחה ילד.

*

ולקראת גביע המדינה הערב, מכביבול ארחה את שרון דוידוביץ' מ-Ynet לפודקאסט שעוסק במשחק הערב וגם, איך לא, בגל מקל. תהנו:

משחק שמשנה גורל של עונה
ליגת שוקי ההון - וול מארט, יוון ועוד

44 Comments

אזי 22 בפברואר 2015

אני מסכים עם כל מה שכתבת בפוסט, אבל שכחת משהו אחד קטן.
*למה* הקבוצות צריכות את גל מקל.
אני מרגיש מהפוסט שאתה יוצא מההנחה האוטומטית שמי שתביא את גל מקל תיקח אליפות. אני לא בטוח בזה.
אני חושב שדווקא במכבי, המצב קצת מוזר, כי מכבי לא צריכה את גל מקל בשביל הליגה. יוגב אחיון מספיק טוב בשביל לקחת אליפות בליגה.
מכבי צריכה את גל מקבל דווקא בשביל אירופה
ואם כבר לשלם מליון דולר בשביל שחקן לאירופה, אפשר להביא זרים הרבה יותר טובים מגל מקל.

מצד שני, מקל יקבל בארץ חצי מליון דולר והקבוצות ישלמו מליון דולר.
זה נראה כאילו הכי משתלם זה שמקל ימצא לעצמו קבוצה ברוסיה שתשלם לו 800K נטו וכולם יצאו מורווחים

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

לא לא… אולי לא הסברתי ת'צמי טוב, כי:
1. אני לא יוצא בהנחה כזו
2. אתה משקף את דעתי בדיוק.
"ואם כבר לשלם מליון דולר בשביל שחקן לאירופה, אפשר להביא זרים הרבה יותר טובים מגל מקל."
זה בדיוק מה שאני טוען בהקשר של מכבי.

גיל שלי 22 בפברואר 2015

מבחינתי אורי אלון זה גולדהאר והמתחרים שחר

צביקה 22 בפברואר 2015

נו באמת. להשוות את שבא וקנה כל מה שזז בארץ כדי לברוח מכתבי אישום לאורי אלון שהיה ביד אליהו כאוהד בשנת 96 בגמר גביע?
אני אמנם אוהד הפועל וכל זה, אבל בכל זאת אני רואה את מה שאורי עושה בהפועל כהגשמת חלום ילדות של כל אוהד, שיום אחד הוא יעשה ימבה כסף ובכסף הזה יקנה את הקבוצה שלו ויוביל אותה להצלחות. לכן לדעתי דני קליין הציל את הפועל למכור את השליטה לארקדיא הבין שזה אופורטוניסט שבא לעשות יח"צ על חשבבוצה, ולכן אם הוא רוצה להביא כסף שיביא אלינו את מריו אוסטין בכיף,כשסירבלארקדייח"צמריוא לקנות את הקבוצה לא. אצל אורי זה אחרת.

צביקה 22 בפברואר 2015

וואי וואי כמה בלאגן בפסקה האחרונה, ככה זה כשכותבים מהטלפון…

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

אוקיי, כן, נאבדתי לקראת הסוף…
אבל לגבי ההתחלה, אני משווה בין השניים בעיקר בצורה ומניעים שנראה שהם מביאים שחקנים. לא יותר מזה.
דילגת על הקטע שתיארתי אותו כאחד האנשים המוצלחים בעולם ללא ציניות?

גיל שלי 22 בפברואר 2015

אני רק שאלה, אתה סגור על זה שפארגו יותר טוב ממקל? אני ממש לא

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

אני אפילו לא יודע איך בכלל להתחיל לענות על זה.

רועי 22 בפברואר 2015

סגור, חתום, פרוק, בדוק ונצור.

גיל שלי 22 בפברואר 2015

נדמה לי שיש גם כמה בnba שחושבים אחרת

רועי 22 בפברואר 2015

כן, כי קריירת ה NBA של מקל היתה כזו הצלחה מסחררת.

גיל שלי 22 בפברואר 2015

אם תשווה לזו של פארגו תגלה שכנראה מדובר בשאלה לגיטימית. אבל הרגע נזכרתי שאסור לחשוב אחרת ממך, אני יורד מכל העניין

רועי 22 בפברואר 2015

להבדיל מהיחס שלך לאנשים שחושבים אחרת ממך בנושא פאקו.

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

אם זה המדד… אתה גם מסוגל לחשוב שגל מקל טוב יותר משאראס.

רועי 22 בפברואר 2015

100+

גיל שלי 22 בפברואר 2015

זה לא המדד, ראיתי מה פארגו עשה בצסק"א, אני רואה אותו גם השנה. לצד משחקים ענקיים, יש לו משחקים מאוד חלשים, ואין לו השפעה גדולה על שאר הקבוצה.
יכול להיות שאני לא מבין בכדורסל, אבל לי זה לא נראה מופרך שהתרומה הכללית של מקל לקבוצה היא לא בהרבה יותר קטנה מזו של פארגו.

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

אתה עכשיו קצת מזכיר את הוויכוח שמתנהל בין צ'רלס בארקלי לדריל מורי.
מבין השנייה, בעלות זהה, אני אקח את פארגו כל פעם. אבל זה רק אני…

איציק 22 בפברואר 2015

יש הבדל מהותי אחד… פארגו כבר חתום, וכבר משלמים לו. האם הערך המוסף של מקל למי שכבר קיימים שווה את המחיר?

תומאס נוימן 22 בפברואר 2015

מקל הוא פוינט גארד יותר טוב מפארגו.

גל ד 22 בפברואר 2015

למקל יש גם יותר אליפויות מפארגו.

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

תבדוק שוב.

עידן. 22 בפברואר 2015

אני מניח שיש גם כמה בNBA שחושבים שבנו אודריך טוב משאראס. אז מה?

אבל אפילו לגופו של עניין, התקופה ה"טובה" של ג'רמי בNBA (ב- 2013 אז שיחק 25 משחקים בקליבלנד). הוא קלע 8 נק למשחק. מעט יותר מה-2.5 של מקל בעונה שעברה.

אני באמת לא מבין מאיפה מקל הפך פתאום לכוכב העל שהוא. בתקופות הלא קצרות שהוא לא שיחק בארץ, בין אם במכללות ובין אם באיטליה, הוא היה בינוני לחלוטין. בNBA הוא קיבל צ'אנס והוכיח שהוא לא קרוב לרמה הנדרשת. אז כן, הוא היה טוב בחצי העונה שלו בחיפה, אבל לא ברמה של יותר מרביב לימונד למשל.

לדעתי (ולצערי כי אני אוהד מכבי), מי שעשתה את העסקה הכי טובה של התקופה האחרונה היא בכלל הפועל ת"א, כי דיז'ון תומפסון שחתם שם השבוע (אני מניח שעל חוזה קטן), הוא שחקן הרבה יותר טוב מגל מקל.

גל ד 22 בפברואר 2015

הטענה שהוא הוכיח שהוא לא קרוב לרמה הנדרשת לא קשורה למציאות.

בדאלאס היו מרוצים ממנו, אבל נקרתה להם הזדמנות להחזיר את בראה, שהיה חלק משמעותי מקבוצת האליפות שלהם, והם החליטו לשחרר את מקל.

בניו אורלינס מקל שידרג כמעט מייד את תפוקת הספסל. הם החליטו להיפטר מהחוזה שלו (יחד עם כמה אחרים) כדי לנסות להחתים שחקן בקנה מידה גדול יותר. לא כ"כ הצליח להם.

גם באינדיאנה רצו אותו, אבל היה להם חלון של יממה להחתים שחקן, ולמקל לא היתה ויזה. בסך הכל הוא דווקא הוכיח שהוא כן מתאים לליגה הזו, פשוט היה לו מזל מזעזע. אם אפשר להגיד את זה על שחקן שמקבל כרגע שתי משכורות וחופשי לקבל חוזה נוסף.

עידן. 22 בפברואר 2015

בדאלאס היה לו מזל גדול שגם הרכז המחליף המוביל (דווין האריס) וגם המתחרה שלו (שיין לארקין) נפצעו רגע לפני תחילת העונה ונתנו לו צאנס גדול להוכיח את עצמו. כל זה הספיק ל- 2.4 נק ו- 2 אס' למשחק ב- 34% מהשדה וכמובן להוצאה מהסגל ברגע שכל הפצועים חזרו. בראה או לא בראה, דאלאס שחררו את מקל ושילמו לו את החוזה לשלוש שנים בלי לקבל עליו שום תמורה.

השדרוג של הספסל של ניו אורלינס כלל ארבעה משחקים, בהם מקל קלע 1.5 נק ב- 15% מהשדה. כמו שנאמר, לניו אורליס לקח ארבעה משחקים בלבד בכדי להבין שהם לא מעוניינים ב"שדרוג" שמקל נותן להם.

מאז ועד היום עברו כמה חודשים ולא נמצאה שום קבוצה שהייתה מוכנה לתת למקל אפילו חוזה ניסיון ל10 ימים.

אז אני מרגיש די בנוח לומר שהוא הוכיח שהוא לא הוכיח שביכולתו לשחק ברמה הנדרשת בNBA.

תומאס נוימן 22 בפברואר 2015

במכללות ובאיטליה הוא היה טוב. התקופה של ב-NBA, למרות שהוא כנראה לא מתאים לשם, שידרגה אותו. האינדיקציה היחידה לכושר שלו לאחר תקופת ה-NBA היתה במשחקים של הנבחרת בקיץ. ושם ראו שחקן יותר טוב מהשחקן ששיחק בחצי השנה בחיפה. הוא היה אדיר, הכי טוב בנבחרת, יחד עם כספי.

אם זו רמתו של מקל כיום – הוא שווה מיליון דולר בעונה – חד וחלק. כמו גם כספי אם הוא היה חוזר לאירופה.

ניר 22 בפברואר 2015

גיל,זו לא השאלה מכבי צריכה את מקל כדי שיאזן את פארגו

רועי 22 בפברואר 2015

מה עם איזה פוסט "2 מ 9" ?
לא מגיע מקום של כבוד לתצוגה המבישה של קבוצת הכדורגל אתמול ? כן, מבישה.

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

מאמין שפרק ביומן הדאבל יגיע בהמשך. אין מה לדאוג…

רועי 22 בפברואר 2015

אני מציע שזה יהיה הפרק האחרון ביומן.
כי דאבל לא יהיה השנה.

נולי 22 בפברואר 2015

לא בטוח. גם היריבות של מכבי כדורגל לא מי יודע כמה

MOBY 22 בפברואר 2015

לא נראה לי שתל אביב באמת במרוץ אחרי מקל (גודס , כן כי יש במקל איכויות שאין ולא יהיו לאוחיון). אגב את ההבדל בין מקל לרוט ראינו במהלכים האחרונים בחצי גמר הגביע (שנכנס לסיוטים יחד עם "תעשו על טולברט עבירה").
המחיר – כפי שאמרת, כמה שמוכנים לשלם!! בכלל המחירים של שחקני הכדורסל בישראל לא ראליים (אליפות , אינה מבטיחה עליה בהכנסות או שיתוף במפעל האירופי המכניס ביותר). אני מבין את הרצון של ירושלים, אני לא מבין את המחיר, אבל אולי באמת החליטו להביא אותו וההתמודדות היא עם קבוצה באירופה, אישית הייתי מתחיל לחסוך כסף לכספי…. הוא שובר שיוויון אמיתי (גם תדמיתית), גם באירופה.
לגבי התדמית של מכבי – לדעתי, ההנהלה יותר מחוששת לאבד את הקולות הצפים, הצופים שהם הבסיס לקבלת הדיווידנדים על זכויות השידור. ביום שתשחקו ללא אוחיון, פניני, כמות הצופים הצפים תפחת, זאת דעתי, ולזה מתכוננים (במשרדי הירקון, אדריאטית…).

טל בן יהודה 22 בפברואר 2015

תהיתי אם להכניס את דעתי על כספי, אבל באמת שלא נראה לי שהיה לזה מקום.
אבל הנה הזדמנות:
מדברים המון על כספי חוזר לישראל ו\או מכבי ת"א, ואני בכנות לא רואה את זה קורה אלא אם זה ממש בשלהי הקריירה לעונת פרידה.

כפי שכתבתי על מקל ועל כדורגלנים שהולכים להתייבש על ספסלים באירופה, גם הסטאטוס של כספי נחשב למשהו.
אם וכאשר יחזור, אני מאמין שהוא יהיה בסטטוס של מיליון יורו נטו מקבוצות רוסיות\יווניות\ספרדיות, בקלות… אם לא יותר.
חוזה כזה אומר עלות של 2 מיליון יורו מינימום לקבוצה ישראלית… לא רואה את זה קורה.

יוספיהו 22 בפברואר 2015

טל אתה צדקת כשהפרדת בין כספי למקל. הם במעמד שונה לחלוטין.
כספי הוא שחקן מוכח שתיאורטית יהיה שחקן מוביל בכל קבוצת טופ יורוליג.

אלו הפורוורדים בקבוצות טופ יורוליג:

ריאל- נוצ'יוני, ריברס
צסקא- ווימס, מרקושבילי,וורונצ'ביץ'
בארסה- דולמן, נאכבר, תומאס
אפס- סאריץ, פרפרגולו, בייליצה
פנרבחצ'ה- ווסלי, בייליצה

למעט ווימס, אף אחד מהם לא טוב מכספי.

המקרה שהכי קל להשוות הוא של יאן וסלי:

פורוורד מבטיח , צעיר מכספי רק בשנה, שנבחר גבוה בלוטרי ולא הוכיח את עצמו במשך 3 שנים מלאות בNBA בקבוצות בינוניות מינוס.

ולמרות שחזר לאירופה עם הזנב בין הרגליים קיבל חוזה עתק בטורקיה (מעל 2 מליון דולר לעונה)

יוספיהו 22 בפברואר 2015

פוסט מצוין.

לדעתי הנהלת מכבי במו"מ בעיקר כדי לשדר לאוהדים שהיא "נלחמת" על השחקנים הישראלים הטובים בשוק, ולא כדי להעלות את המחיר להפועל י"ם.(ז'תומרת, זה יכול להיות נחמד מבחינתם אם זה מה שיקרה אבל אני בספק אם מכבי עסוקים ב"בוא נעלה את המחיר של מקל ונגרום לאורי יש-לי-כסף-מפה-ועד-הודעה-חדשה אלון להוציא עוד 100K על מקל. ")

אבל נראה לי ששנינו חושבים שמכבי נמצאת במו"מ וירטואלי שהיא יודעת שלא תנצח בו.
וזאת בדיוק הסיבה שהיא במו"מ… יחסי ציבור אל מול האוהדים.

מתן גילור 22 בפברואר 2015

אליפות ישראל תגדיל באופן משמעותי את הסיכוי של הפועל ירושלים להתמודד שוב במוקדמות היורוליג ואולי אף בשלב הבתים. לפיכך, כספית, היא שווה הרבה יותר מאשר למכבי ת"א, ולכן שווה לא להשקיע יותר בשחקן שלדעתה יכול לשפר את הסיכוי.

איציק 22 בפברואר 2015

מה העלות של מקל (מעבר לכך שהיא מופרכת כמו רוב הסכומים על ספורטאים בכלל ובישראל בפרט) צריכה להיגזר מהערך המוסף שהוא מביא. במכבי הוא ידרוך על האצבעות של פארגו, היינס ואוחיון. היינס גם כך יום אסל חודש בסל ולכן לא מחשיב אותו. מה שיותר מפחיד זה שהוא יכול לפרום את הצמד פארגו אוחיון שמתפקדים לא רע בכלל ביחד. כניסת מקל למשוואה עלולה להזיק יותר מלהוסיף לא בגלל שמקל רע כי אם בגלל מה שיקרה לאחרים. כיוון שאני מעריך שהתרומה של מקל יכולה להיות קטנה בהרבה מהנזק שעלול להגרם, אני נגד הבאתו באמצע העונה (תחילת עונה הוא סיפור אחר לגמרי).
בירושלים הסיפור אחר. הלפרין ישמח שיהיה מישהו שיקח את ההובלה בדקות ההכרעה רק שלא יצטרך לקבל את ההחלטות. למקל כבר ראינו, אין שום בעיה של לקחת אחריות. לכן לירושלים הערך המוסף, במיוחד במאני טיים הוא מאוד גדול, ושווה להכניס את היד לכיס.
כל מה שנותר למכבי זה לנהל משא ומתן עקר כדי שתיהיה ניראות כלפי אוהדיה שהם מנסים (ואם יסכים לבוא ב-200K אז הסיכון שווה), ובו זמנית להעלות את ערך השוק שלו כדי שהפועל תשלם יותר.

יואב מקטמון 22 בפברואר 2015

הרבה דברי טעם.
רק זה שקראת לגיידמק ירושלמי, מעבר לעובדה שזה לא נכון, זה גם מעליב.
בלי קשר לאורי אלון ולהפועל, האיש ההוא לא ירושלמי.
אני כן. והפסקתי לעשות מנוי וללכת למשחקים כשהוא נהיה הבעלים שלנו.
אז רק על הסעיף הזה מגיעה לירושלמים התנצלות.

אדם בן דוד 22 בפברואר 2015

דורסמן כבר הוכיח שעם כסף אפשר להפיל את מכבי
חולון שלו הייתה לוקחת את מכבי בסידרה.
אורי אלון רוצה קודם כל לעבור את המכשול הכי גדול של ירושלים- האליפות הראשונה.
אחריה, בהנחה שהכיסים שלו יאפשרו לו (ונראה לי שכן) כבר יהיה יותר קל.
ביחד עם הארנה, והקהל- ולצערה של מכבי ביחד עם השם של מכבי ביורוליג- תוך שלוש שנים מהאליפות הראשונה הוא מסתכל למכבי בלבן של העין.
וכמו שמיץ' קנה וקנה בשנות נימני- למשל המחטף של יצחקי- ככה גם אלון עכשיו.
מקל שווה לו את הסכום הזה. זרים כמו של מכבי גם הוא יכול להביא.
ימי פומפיי האחרונים.
אני רק מקווה ששימון לא יקשיב להצעות של הקהל האדום, ימשיך לחיות לפחות עוד עשרים שנה כדי לחוות איבוד של 15 אליפויות ונאמר אמן.

ישי 22 בפברואר 2015

לדעתי, הדרך של ירושלים ממש לא עוברת באליפות בישראל. זה כמובן דבר נחמד, אבל המטרה שלה צריכה להיות הצטיינות ביורוקאפ. אפשר להיות קבוצה שבאופן קבוע לא לוקחת אליפות אבל משתתפת ביורולויג (מלאגה למשל). אם הפועל תקח השנה דאבל (במיוחד בצורה שהאליפות בארץ עובדת) זה לא יזיז לאף אלד באירופה.
לכן, אם לאלון יש כסף מיותר, היה עדיף (שייתן לי, אבל אם לא) שישקיע בהצלחה באירופה בשנה הבאה ולא באליפות השנה.

ג'וליאנו 22 בפברואר 2015

אם כבר נמשיך את ההשוואה לכדורגל, יכול להיות שאורי אלון חושב שמקל יהיה הזהבי שלו. לא במובן הדורסני והבלתי-ניתן-לעצירה של זהבי (תירגע, טל), הרי בכל זאת לא מדובר באותה רמת כישרון ועילאיות ביחס לשאר הליגה, אבל כן הישראלי הכי טוב שיש *כרגע בשוק*, בדיוק כפי שהיה זהבי בזמנו. ומה לעשות, בזירה המקומית בה יש הגבלה רצינית של זרים (בכדורגל) וחוק רוסי (בכדורסל)- זה בהחלט יכול להתברר כשובר שוויון (או קרוב לזה, בכל זאת הפועל ירושלים..).

אריגו סאקי 23 בפברואר 2015

אם אני לא טועה, שחקן שחוזר מחו"ל אחרי פחות משנתיים חייב לשלם מס הכנסה על התקופה שלו בחו"ל.
לכן אני לא חושב שמקל יחזור לארץ בקרוב.

יוספיהו 23 בפברואר 2015

המקרה של מקל לא דומה למקרה הלפרין למשל ששיחק באירופה:

מאחר ופערי המס בין ארה"ב לישראל יותר נמוכים מאשר בין אירופה לישראל, הכסף שמקל יאבד אם יחזור לארץ הוא די זניח ביחס למה שהרוויח שם.

הלפרין זה היה מקרה אחר כי הוא היה יכול לאבד די הרבה כסף אם היה חוזר לארץ

X 25 בפברואר 2015

גל מקל: " "במכבי מאוד יכולתי לעזור, אבל גם משיקולי מס זה לא היה עושה היגיון.".

http://sports.walla.co.il/item/2832828

רועי 23 בפברואר 2015

טוב שלא הגיע למכבי. לא שווה את הכסף. בטח לא לעונה וחצי

Comments closed