פסטיבל מספרי סיפורים – מהדורת הפועל ירושלים

הכניסה אסורה לזרים! נכתב על ידי מכביסט בשביל מכביסטים

pmshj

במהלך סוף השבוע האחרון, רוחו של הדון שימון מזרחי ניגשה אלי בשנתי. ״מכביסט״, היא לחשה לי בקולו המפתה, ״הנני כאן״, השבתי וחיכיתי למוצא פיו של הדמות המשפיעה ביותר בכדורסל הישראלי בחצי המאה האחרונה. ״מדוע אינך מתייחס לדברים שהתרחשו ביום חמישי האחרון״, הוא שאל, ״תראה דון, קשה לי״. רוחו של הדון חייכה אלי, כלומר נתנה פרצוף מריר וזועף, ואמרה ״אל דאגה בני, זו אפיזודה חולפת, אנומליה, גליץ׳ במטריקס. תכתוב בני המכביסט, תכתוב. האומה הצהובה מחכה למוצא פיך. אני מבטיח שיהיה בסדר״. אז אם הדון מצווה עלי, אני מחויב להקשיב לו. ולכן אני כותב לכם היום.

נו טוב, זו לגמרי המצאה שלי ושום דבר ממה שנכתב בפסקת הפתיחה לא קרה, אבל תסכימו איתי שזה היה אדיר אם היה מדובר בסיפור אמיתי. ובכל זאת, אני כותב את לכם היום את הדברים האלה כי אני מרגיש צורך לפנות לאומה הצהובה וליישר כמה הדורים. האמת היא שלא התכוונתי לכתוב עוד משהו על עונת הכדורסל, מבחינתי הטור הזה סיכם את העונה שלנו כשלא היה צורך להוסיף דבר. כמו מכביסט מציאותי, התנתקתי מהרשת כמעט לגמרי מיום חמישי בשעות הערב המוקדמות ועד יום ראשון, בו חזרתי לפעילות מקוונת בצורה הדרגתית. במשך למעלה מ-60 שעות לא ביקרתי באתר אינטרנט ישראלי ולא פתחתי, העברתי או אפילו דילגתי על ערוץ ישראלי בטלוויזיה. לצערי, ראיתי את התוצאה של המשחק רק בבוקר שלמחרת, בחדר המתנה של אסותא כשהטלוויזיה הייתה פתוחה ולא הצלחתי להימנע בזמן מפזילה לכיוון המסך.

דעו לכם מכביסטים יקרים, שאין אנו מגזימים בתגובות שלנו ולו במעט. כאבנו מוצדק לחלוטין, שכן רובינו היינו עדים השנה לסוג של תקדים, כשקרה משהו שלא נראה במחוזותינו כמעט 50 שנה. הרי ראינו כבר את מכבי מאבדת אליפויות, כשחלקנו אף ראה וזוכר את מכבי מאבדת אליפות ב-1993, זה אף פעם לא נעים שלוקחים לך ככה צלחת. אבל, זו הפעם הראשונה מאז 1969 (כן, מאז פאקינג 1969!!!) ששני דברים קורים בו זמנית. לא רק שמכבי ת״א לא לוקחת אליפות, אלא גם שיריבה ״מושבעת״ שלה כן לוקחת. ולכן הכאב הוא כפול, משהו שלא חווינו כמעט דור שלם.

ב-1993 גליל הצילה לנו ת׳תחת, כשההפסד ההוא של הפועל ת״א עדיין מצחיק אותי, ובהפסד לגליל ב-2010 הצלחנו אפילו לשמוח קצת בשביל הנסיך, עודד קטש. גם מכבי חיפה והפועל חולון לא ממש מפריעות לנו (לעזאזל, חצי מהעשור הקודם עודדתי את הירוקים מהכדורגל רק כדי שהאדומים לא ייקחו אליפות), אין לנו שום דבר עם הקבוצות האלה שלקחו את התארים מולנו. אני אפילו זוכר משפט שכתבתי לפני הפיינל פור של 2008: ״יש לי הרגשה שהצלחת השנה לא תהיה של מכבי, אבל לפחות היא לא תהיה של ירושלים״, כשהאדומים בכלל לא עלו לפיינל פור. השנה חטפנו שתי סטירות ועל כן ימי האבל שלקחנו לעצמנו היו לגמרי מוצדקים.

מעבר לעניין הזה, אני לא בעניין של להרוס מסיבות או לדכא שמחות. הירושלמים לקחו אליפות בזכות וזה נראה לי די שפל, ואפילו קצת פתטי, להיכנס לרשתות החברתיות ולהתנצח עם אחרים על גודל או אופי ההישג, שלא לדבר על פרסום טור-אנטי בעודם חוגגים בכיכרות ושותים עד לא ידע. לא ולא, במקרים כאלה, מורידים את הראש ונותנים לזעם לעבור, כפי שכל האדומים מתנהגים כשאנחנו זוכים באליפות המקומית (חחחח התבלבלתי. אנחנו לא חוגגים תארים כאלה, התכוונתי גביע אירופה. זה הדבר היחיד שמוציא אותנו לכיכרות, לא אליפות של ישראל חחחח, אליפות של כל אירופה).

אך למרות יישום תכנית התנתקות פרטית שלי, סנוניות של מידע הצליחו לחדור מבעד מסך הברזל הווירטואלי שהקמתי סביבי. רסיסי תוכן, ציטוטים קטנים וגם כמה תמונות הצליחו לפלוש לקו הראייה שלי. כיום, בשנת 2015, הדרך היחידה להתנתק לגמרי תהיה למצוא קופסת קרטון ללא חשמל בסמטא חשוכה ולעבור להתגורר בה. וגם אז, יש לומר למחלקי העיתונים היומיים בחינם שאתה לא מעוניין. רק במקרה כזה, אולי תצליח להתנתק לגמרי מהעולם. אולי. ולצערי הדברים שהגיעו אלי, איך נאמר זאת בעדינות, גרמו לדם הצהוב שבי לבעבע.

שקרים, מיתוסים, המצאות ובדיות. או, אולי סוג של חשיבה חיובית ותקוות. בכל מקרה, לחלק מהדברים שפרצו את החומות והגיעו אלי אין שום אחיזה או קשר למציאות. ועכשיו שאוהדי ירושלים סופסוף הלכו לישון אחרי שחגגו ימים כלילות כמעט שבוע שלם, ואף אחד מהם לא נמצא בסביבה, אפשר להציג ולנתח את המיתוסים הללו בינינו בשקט, ללא חשש לפגוע בהם או להתנצח איתם. וטוב שזה רק אנחנו הצהובים נשארנו כאן וקוראים את זה, כי השתדלתי הפעם לכתוב את זה בשפה שרק אנחנו נבין, מכביסטית. אם מישהו שלא מבין את השפה בכל זאת הגיע לכאן וקורא את הדברים, אני יכול רק לייעץ לכם לעזוב. אם אתם בכל זאת ממשיכים, אתם מוזמנים להיעזר בשירותי ״גוגל תרגום״ של מכביסטית-עברית. לגבי העיתונאים ופרשנים שמציגים ומנסים להנציח את המיתוסים הללו, ובכן, הם גם ככה ימשיכו להפיץ את משנתם, הכל בעבור עוד קליק או אלפית אחוז רייטינג. מה שנמצא מכאן והלאה זה בעיקר בשבילנו.

*

אז ראשית כל, בואו ניפטר ממשהו שאתם עלולים להיות מופתעים ממנו, והוא שאין כוכבית על האליפות הזו. בניגוד לאליפויות הקיזוז בכדורגל או ל"אליפויות" בכדורסל (כשיותר נכון לקרוא להם "גביעי אליפות") שנלקחו במשחק אחד על ידי מכבי ת"א, הפועל חולון, גליל\גלבוע ומכבי חיפה, האליפות הזו נלקחה בצורה הוגנת וספורטיבית. נכון שהפועל ירושלים לא פגשה את מכבי ת"א, אבל אין באמת מחויבות כזו. למרות שזה לפעמים נראה ככה, למכבי ת"א אין מונופול על האליפות ואם קבוצה לוקחת (לה) את התואר בצורה הוגנת, כמו שירושלים לקחה השנה, אין שום סיבה לשים שם כוכבית.

האם היינו שמים כוכבית בשנת 1993 אם הפועל ת"א הייתה גוברת על גליל עליון בסדרת הגמר ולא עוברת דרך מכבי ת"א? כמובן שלא. אין סיבה לעשות זאת השנה. להפועל ירושלים פשוט היה את המזל שלא להיפגש עם מכבי ת"א. גם אם אתם חושבים שהיא הייתה מנצחת אותה (ואני כמובן אחלוק עליכם), זה לא היה דומה למה שראינו מול הפועל אילת. ולגבי הגמר שכולנו קיווינו לו, נוכל לקבל אותו בפיינל פור של שנה הבאה אם הפועל ירושלים תהיה שם (מכבי ת"א מפספסת גמר פעם ב-22 עונות, לא סביר שהיא תפספס אותו שוב בעשור הקרוב. ולגבי ירושלים, זה היה הגמר הראשון שלה מאז 2007. אני רק אומר שאם צריכים להמר על קבוצה אחת מבין השתיים שתפספס את גמר 2016, אל תשימו את הכסף על מכבי ת"א).

ועכשיו שסיימנו עם העניין המטופש הזה של הכוכבית, בואו נתחיל ולחקור את המידע המגוחך שהגיע עד אלי.

מיתוס ה״עונה מדהימה״. אז אחד הציטוטים שחדרו מבעד לחומה הבצורה הייתה של ליאור אליהו, ״עשינו עונה מדהימה״. באמת שניסיתי להדחיק ולא לחשוב יותר מדי על אירועי הגמר, אבל המוח שלי לא יכול היה שלא לעכל את המשפט הזה ולהתחיל מיד לצחקק. אל הציטוט הזה נוסף יצירת קשר מעמית מכובד בדה באזר ששלח לי הודעה שבה הוא כתב לי שהלך הרוח בתקשורת היא ש"האליפות מגיעה לירושלים כי היא הייתה הקבוצה הכי טובה השנה" והוא קצת לא מבין את זה. אגב, למרות ששמו שמור במערכת, אספר לכם שהוא אינו מכביסט.

ובכן בדיוק לשם הדברים האלה התכנסנו. בוא נשחזר את ה״עונה המדהימה״ הזו שבה ירושלים הייתה ״הקבוצה הכי טובה״. בקצרה כמובן, אני מבטיח שנעשה זאת בקצרה.

נפתח בגביע המדינה? יאללה. אחרי שמכבי ת״א אירחה את משחקי הגמר במשך עשורים, היסטוריה קטנה התרחשה בכדורסל הישראלי והגמר נערך בארנה, אולמה הביתי של קבוצה שלא נקראת ״מכבי תל אביב״. הנה הזדמנות מצוינת בשביל הקבוצה האדומה מהבירה למרוח גביע ביתי בפרצופים של הצהובים. זה היה המשחק הראשון בין השניים העונה על תואר שנספר במניין התארים, והמשחק הסתיים עוד לפני הרבע האחרון שהיה כולו גארבג׳ טיים. ירושלים קיבלה בראש, בבית, עוד משחק תבניתי של ״20 הפרש״ (כי זה תמיד 20 הפרש). מכבי אמנם הפסידה בעבר גביעים בהיכל, אבל אף פעם לא בצורה כזו.

הלאה. אירופה. יורוקאפ. האמת, בשביל כולנו, בואו נעשה את זה ממש מהר. ירושלים הציגה קמפיין אירופאי על גבול המביך. בעצם, למה על גבול, זה היה מביך. מהקמפיינים היותר גרועים שקבוצת כדורסל ישראלית הציגה באירופה כשהיא הודחה כבר בשלב הראשון על ידי קבוצות מתנ״ס. זה מדכא, בואו נמשיך.

הליגה הישראלית. למי שכבר הספיק לשכוח, הליגה השנה נמשכה 33 מחזורים מייגעים ומפרכים. זה היה כמו דאבל מרתון ששום דבר לא מחכה לך בסופו. ועדיין, בליגה אף ארוכה יותר מאורך הגלות, ירושלים סיימה אחרי מכבי ת״א בעונה גרועה של הצהובים (גרועה גרועה גרועה!!!!!!!!!!!). הסוגיה של ״האם זו העונה הגרועה ביותר אי פעם של מכבי״ עדיין בדיונים, אבל אין ספק שזה בטופ 5, ואיכשהו, גם בעונה היסטורית גרועה של 33 מחזורים, ירושלים לא הצליחה לעקוף אותה בטבלה. תנו לעובדה הזו לשקוע לרגע.

ירושלים עשתה אליפות היסטורית ומדהימה. לחזור על זה? הנה, הפועל ירושלים עשתה אליפות היסטורית ומדהימה! אבל נא לא לשכתב את ההיסטוריה בשלב כל כך מוקדם, יש לנו את כל החיים לפנינו ואפשר יהיה להציג את כל העונה הזו כמדהימה בהמשך. אל תפגינו סימנים של אלצהיימר כבר עכשיו.

אגב, זו נקודה מצוינת להצביע על הפערים הבלתי נתפסים בין שני המועדונים. אם מכבי ת״א הייתה לוקחת אליפות, שהייתה הופכת כמובן לדאבל, הדעות לגבי העונה הזו היו חלוקות ביו ״עונה מאכזבת״ ל״עונה סבירה״, כשזה כולל את העובדה שהיא שוב בטופ 8 באירופה. אבל אליפות בלבד אצל הירושלמים כבר מתויגת כ״עונה מדהימה״. זה המועדון שכביכול מאיים על ההגמוניה הצהובה? נו באמת.

מה כן ייחשב במכבי ת״א ל״עונה מדהימה״ אתם שואלים? ובכן, תחזרו לעונת 2013/14 של המועדון ותראו. יחי ההבדל הקטן הזה.

מיתוס ״סוף עידן״. בדיוק כמו אופנה, גם תקשורת הספורט היא דבר מחזורי, רק עם שינויים בפרטים הקטנים. כל מה שהחברה של היום עושים זה קופי לכתבות שהופיעו בעיתונים בקיץ 1993, ואז פייסט לאינטרנט 2015.

אחת ה״ראיות״ שמנציחי המיתוס הספציפי הזה מספקים שוב ושוב הוא מספר האליפויות שמכבי לקחה (או איבדה) בשמונה השנים האחרונות, ארבע (או ארבע). הבעיה היא שהראיה הזו אמינה בערך כמו הראיות במשפט של או ג׳יי סימפסון (רחוק מדי?). אני תוהה אם אלה שמציגים את ה-4 מ-8 הזה משקרים רק לאחרים, שזה סתם לא יפה, או שהם משקרים גם לעצמם, שזה כבר עצוב. אחחחחח איזה כיף זה פשוט להתעלם מהפיל הוורוד שבחדר, ובפיל אני מתכוון לשיטה שיושמה כדי לקחת גביע אליפות בארץ. אולי נחבר את משיחי השקר הללו למכונות אמת ונשאל אותם כמה מהארבע "אליפויות" האלה מכבי הייתה מאבדת אם שיטת הפלייאוף של סדרות לא הייתה נשכחת מאחור.

בשביל מה אנחנו כאן, בואו ונבדוק את המצב ההיפותטי הזה בעצמנו. אפשר להעיף הצידה את גליל\גלבוע די מהר, כי אני לא יודע אם נמצא בן אדם אחד בגלקסיה הזו שמאמין שגליל הייתה לוקחת שלושה מתוך חמישה משחקים מול מכבי ת״א, גרוע ומנותק ככל שאלן אנדרסון היה. אז תעבירו מהר אליפות אחת מתוך הארבע למכבי, בואו נעבור למכבי חיפה.

אז כן, היה לה את גל מקל, ודונטה סמית׳ ועידו קוז׳יקרו, אבל הנה כמה דברים שלא היו לה עד לאותו משחק גמר בודד: ניצחון מול מכבי ת״א באותה עונה. הקבוצות שיחקו בינן חמישה משחקים והמאזן היה 5-0 צהוב. אתם תבואו ותגידו עכשיו ״גם אילת לא ניצחה את מכבי ת״א של השנה עד למשחק 3 בחצי הגמר״ וכמובן תהיו צודקים, אבל יש בכל זאת עוד כמה הבדלים.

מכבי חיפה ניצחה את הגמר במשחק בודד בביתה ואם הגמר היה מתקיים בסדרה, יתרון הביתיות היה של הצהובים. מכבי ת״א הייתה די בריאה בתקופה ההיא, כשעל הקווים עמד דיוויד בלאט. אני מצטער, אבל אני לא רואה שום מצב שמכבי ת״א בריאה תחת דיוויד בלאט מאבדת סדרת גמר עם יתרון ביתיות לקבוצה שלא ניצחה אותה עד לאותו השלב. אם אתם חושבים שכן, כל הכבוד לכם, אבל אנחנו נעביר אליפות נוספת מתוך הארבע למכבי ת״א. בואו נעבור לחולון.

אני מודה שכאן הקייס שלי כבר יותר קשה. חולון סיימה ראשונה את הליגה באותה עונה, כלומר יתרון הביתיות בגמר היה שלה באולם הפחים. היא גם ניצחה את מכבי באותה עונה פעמיים עד לאותה נקודה (מתוך שלושה מפגשים). וגם צביקה שרף עמד על הקווים ויותם הלפרין היה על הספסל. דאם, זה ארבעה סטרייקים.

מנגד, אני אטען שמאז שהחלו לשחק בסדרות של הטוב מ-5 בארץ, מכבי הפסידה רק סדרה אחת בהיסטוריה שלה עד לאותה נקודה, להפועל גליל עליון. האם חולון הייתה מצליחה לעשות זאת מול קבוצה מנוסה יותר במאבקים מן הסוג הזה עם שחקנים כמו ווצ׳יץ׳, בלו ושארפ? שלא לדבר על מאמן שלא הפסיד מעולם סדרה עם מכבי? אני באופן אישי סבור שמכבי הייתה לוקחת משחק בחולון, ובספק גדול שחולון הייתה מסוגלת לקחת משחק בנוקיה, כשהלחץ של סדרה שונה לחלוטין מהלחץ שיש על מכבי ת"א במשחק אחד.

אבל, אבל, אבל, כדי שלא תגידו שאני חד צדדי לחלוטין, אני נותן להם את זה. זה שלהם, אני לא מעביר את האליפות הזו למכבי. ראיתם מה זה?!

ו… אילת. מכבי הייתה מאבדת שתי אליפויות מתוך שמונה ופתאום הכל נשמע קצת שונה. האם אנחנו בכלל שומעים את הטענות המופרכות הללו על "סיום עידן" או "תום תקופה" אם מכבי מאבדת אליפות ב-2008 ואז חוזרת לקחת עוד שש אליפויות רצופות בנונשלנטיות האופיינית לה אחר כך? הרשו לי להטיל בכך ספק גדול. הכל מתחיל מהנתון הזה של 4 מ-8, בלעדיו אנחנו שומטים את הקרקע המוצקה עליה מבוססות כל התיאוריות האחרות. ״מכבי של פעם לא הייתה נותנת ש…״, ״זה לא אותו שימון מזרחי״, בלה בלה בלה. לא הייתם שומעים דבר לולא הפלסטר הזה של הפיינל פור.

ואולי המשפט הנהדר של ג׳ורג׳ קוסטנזה מתאים כאן יותר מכולם, ״זה לא שקר אם אתה מאמין בזה״. מה אומר לכם, עצוב שיש אנשים שמאמינים לזה.

מיתוס הישראלים הבכירים. עכשיו הגענו לחלק הבאמת כיפי. גבירותיי ורבותי, נאמבר טן, יותםםםםםםםםם הלפריייייין. נאמבר פור, ליאוווווווווווור אליהו. תודו שחיכיתם לזה. האמת שגם אני. בואו נתחיל.

רסיסים נוספים של מידע הגיעו אלי לגבי שני השחקנים הבכירים הללו. מסתבר שאחד הגורמים העיקריים לכך שמכבי הפסידה את האליפות הוא ש״הישראלים הבכירים״ הללו נמצאים בירושלים היום ואם הם לא היו בורחים למכבי ת"א, אל היריבה שהם העדיפו על פניה, ייתכן שזה לא היה קורה. האליפות הזו רק מעצימה את הפגיעה במציאות שכבר למדנו לקבל בכדורסל שלנו, "הישראלים הטובים ביותר הולכים למכבי".

ראשית, אם נשים את הקלפים על השולחן, אף אחד מהשניים הללו לא העדיף ללכת לירושלים. ליאור אליהו עדיין היה במכבי ת"א אם היא לא הייתה משתחררת מהחוזה המופרך שלו ביוזמתה, שכחתם את זה? רק אחרי שמכבי אמרה לאליהו "אתה לא שווה את הכסף" ונתנה לו סטירה הוא בחר ללכת לבחורה הפחות מושכת. לא בדיוק הפתעה או "רעידת אדמה". אצל יותם הלפרין הסיטואציה די דומה, כשבקיץ 2013 הלך וחתם אצל אורי אלון רק אחרי שהמו"מ מול מכבי לא נסגר.

ולפני שתגידו שאני מפגין זיכרון סלקטיבי ותלכו לשכתב את ההיסטוריה שהלפרין העדיף את ירושלים מלכתחילה, לכו לידיעות על החתמתו בקבוצה. הנה כמה מהם:

  • ציטוט מידיעה של גלדסטון בספורט5: "קפטן הנבחרת, שהבין כי מכבי תל אביב לא מעוניינת להחתימו, השיב בחיוב להצעה של האדומים".
  • ציטוט מוואן: "אוהדי הפועל השמיעו דעתם כשסיפרו שלא ייתכן שרק לפני שבוע הצהיר הלפרין כי הוא חוזר לביתו למכבי ת"א ומכיוון שפוצץ הסיכום עם מכבי, הגארד מגיע לבירה".
  • ציטוט מוואלה! ספורט: "כזכור, להלפרין היה סיכום כספי עקרוני עם סגנית האלופה, ואף הצהיר עם שובו לארץ כי "רק עניינים פורמאליים מפרידים ביני לבין מכבי תל אביב", אולם לא מעט גורמים בהנהלה הצהובה לא התלהבו מחזרתו למועדון".

אבל העיקר ש"הצברים הבכירים" בוחרים בירושלים על פני מכבי ת"א. העובדה היא שאורי אלון מצליח להחתים רק את הפירורים שמכבי ת"א מחליטה להשאיר לו. אגב, הראשון שאולי היה לו סיכוי לשבור את הקונספציה הזו היה גל מקל, כאשר אם ירושלים הייתה ממשיכה ליורוליג הייתה עומדת בפניו דילמה אמיתית. אבל ההחלטה של ברתומיאו די מבטיחה שמה שהיה בגזרת הצברים הבכירים בישראל, הוא שימשיך להיות.

שנית, אני שמתי את הצברים הבכירים במירכאות בפסקה הקודמת כי אני לא באמת מאמין שאליהו והלפרין עדיפים על שלושה מארבעת הישראלים הבכירים במכבי ת"א. בקיץ 2014, לפני נסיבות כמו מצב רוח או פציעות, מכבי ת"א החזיקה בסגל שלה את שלושת הישראלים הבכירים ביותר שמשחקים בישראל, אלכס טיוס, סילבן לנ-דס-ברג וגיא פניני (הצבר הבכיר ביותר מבחינתי).

אין לי מספרים רשמיים, אבל אני מרגיש בטוח מספיק לכתוב שרוב מוחץ של אוהדי מכבי עדיין תומך באי החזרת הלפרין לקבוצה ומצדד במהלך של קיץ 2013. מדובר בשחקן שפשוט לא מסוגל לעשות את זה על הבמה הגדולה. תסכימו איתי שזה לא דבר קל להפסיד תארים במכבי ת"א, ובשנתיים האחרונות שלו בקבוצה, כשכבר נחשב לשחקן שאמור להוביל וגם קיבל חוזה שתואם למציאות הזו, מכבי סיימה עם 1 מ-6 (ותודה לג'יימי ארנולד על האחד הזה). תהרהרו במספרים המדהימים האלה עוד טיפה.

אם ניקח את ארבעת המסגרות בישראל שהירושלמים שיחקו בהן בשנתיים האחרונות (פעמיים גביע המדינה ופעמיים ליגה), אז הקבוצה הגיעה לשני גמרים וזכתה באחד, זו שמכבי ת"א לא עמדה ממולו בצד השני. ואני כמובן שלא בדקתי זאת, אבל גונבה לאוזניי שמועה שבמשחק השני של הגמר מול אילת, הלפרין קלע את ה-2 נקודות הראשונות שלו רק ברבע הרביעי כשהכל היה גמור. בלשון המעטה, לא נפלתי מהכיסא כששמעתי את זה.

המצב זהה אצל אליהו. רק אציין כאן שזה ממש לא מקרי שמכבי ת"א זכתה בגביע אירופה מיד אחרי העזיבה שלו (למבינים, דוגמא קלאסית ל"תיאוריית יואינג" של ביל סימנס). כמו שזה לא מקרי שבעונה המלאה הראשונה שלו בקבוצה, ירושלים כשלה באירופה. התייחסתי לזה כבר בעבר, אבל לכו תסתכלו על הסטטיסטיקות של אליהו במכבי ת"א באירופה ושימו לב איך הם נראים כמו מדרגות יורדות ככל שהעונה מתקדמת.

אם אליפות מקומית זו הראיה איתה מישהו ייגש לבית המשפט כדי להוכיח שמכבי ת"א טעתה לגבי השניים, אולי כדאי לוותר בשלב הזה ולחכות עוד קצת. זה לא גביע אירופה של מכבי ת"א, אבל הצלחה ביורוקאפ תהיה כבר עליית מדרגה. לטעון ששניהם נהיו פתאום ווינרים אדירים יהיה לעג למילה ווינר. הם כן הצליחו להביא אליפות לקבוצה שהיא לא מכבי ת"א, וזה הישג עצום. אבל עדיין יש מרחק בין זה לבין געגועים, חרטות והרצון שיחזרו.

*

ועכשיו לקיץ. ירושלים מקבלת עוד צ׳אנס להוכיח שהיא ראויה ליורוליג דרך היורוקאפ, ומכבי כרגיל מתכוננת לניסיון כיבוש נוסף של פסגת אירופה. יהיה מספיק זמן לבקר (או שלא) את מהלכי ההנהלה, קודם ניתן להם לסיים את הרכבת הפאזל. שיהיה קיץ מוצלח.

כמה שיעורים מפתיחת עונת ההחתמות בNBA
עונת המלפפונים - הפועל באר שבע - גיא זהר

86 Comments

אריאל גרייזס 2 ביולי 2015

אז מה, כואב להפסיד אליפות, הא? בוא קבל חיבוק

תני 2 ביולי 2015

כואב בוודאי.
חוץ מזה, כל מילה בסלע.

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

יש לך בעיה עם מרות הא?
אמרתי לך לא להיכנס!

רועי 2 ביולי 2015

לגבי אליהו, "בחר ללכת לבחורה הפחות מושכת" וגם זה אחרי שהוא ישב בבית עד אמצע נובמבר כשאף קבוצה באירופה לא רוצה לגעת בו, בטח לא בסכומים שהוא חשב שמגיעים לו.

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

תודה על התיקון

יניב פרנקו 2 ביולי 2015

שחקן שיוצא לחו"ל וחוזר מוקדם משלם המון מס – בגיל של אליהו למצוא קבוצה בכירה שתשלם סכום של פי שניים ממה שהפועל ירושלים הציעה זה מאוד קשה – ולכן הבחירה הגיונית.
ולפני שאתם קופצים עם זה שמכבי הייתה משלמת לו את זה (ירדה מ800 אך הייתה מוכנה לשלם כמו ירושלים) צריך לזכור את מה שהוא אמר לפני כמה ימים – שמכבי רצתה להכניס הסכם יציאה כל שנה.
אליהו בחר נכון ובחוק הרוסי הוא כלי נשק חשוב.
מאוד מזכיר לי את מקרה אלירן עטר – לא השחקן שישנה את מאזן הכוחות אך ויתור אסטרטגי וטעות שמותר להודות בה.

רועי 2 ביולי 2015

זו היתה בחירה מחוסר ברירה מוחלט.

לא טעות ולא כלום,
אצלי אישית זה הגיע למצב שאני לא מסוגל לראות אותו על הפרקט, לא קשור לכסף בכלל.

כשמדברים על ישראלים בכירים צריך לזכור דבר חשוב מאוד, חוקי המשחק השתנו.
הסגל של קבוצה למשחקי ליגה מורכב מ 5 זרים ו 7 ישראלים, מתוך שבעת הישראלים שניים מתחת לגיל 21, אחד מתחת לגיל 25, זה משאיר מקום ל 4 ישראלים בכירים לא תלויי גיל. במסגרת החוקים האלה אי אפשר לקבץ את כל הישראלים הטובים שיש בגלל העובדה הפשוטה שהקבוצה תאלץ לא להלביש ישראלי (אחד או יותר) למשחקי ליגה.

יניב פרנקו 2 ביולי 2015

אצלך אישית .
אם אתה מסתכל מערכתית ולא משלב אמוציות – זו טעות מערכתית לוותר על אחד מ3 הישראלים הכי טובים ובטח כשהמתחרה הישיר לוקח אותו.

רועי 2 ביולי 2015

גם בראיה הזו, לא הייתי משאיר אותו במכבי.
המתחרה הישיר של מכבי זו לא הפועל ירושלים, אלא קבוצות יורוליג. הוא לא מספיק טוב ליורוליג.
יש לך את יוגב, לנדסברג, פניני, טיוס (מעבר לשלושת הישראלים עם מגבלות הגיל). על מי מהם היית מוותר לטובת אליהו ?
כל הניתוחים שמבוצעים עכשיו ע"י "פרשנים" מסתכלים רק על תמונת המצב הנוכחית של החודש האחרון, שמכבי נטולת פניני ולנדסברג.
ברור שכשהישראלים היחידים הם יוגב, ג'ייק כהן וטיוס כפי שהיה בחודש האחרון, אז יש מקום לאליהו. זה לא היה המצב בשנה שעברה כשוויתרו עליו (היה את דיוויד בלו) ולא מצב הישראלים בתחילה השנה הזו.

יניב פרנקו 2 ביולי 2015

קודם כל הנהלת מכבי נלחצת מהסיטואציה – אתה תראה שהסגל שייבנה ייבנה גם בראיה מקומית ולא רק בראיית יורוליג.
ואתה צריך לעשות הפרדה בין ישראלים למתאזרחים – ללנדסברג וטיוס אין שום בעיה לצאת עכשיו לכמה שנים לשחק באירופה ומי יודע אם בכלל יחזרו לארץ פעם – שיקולי המס הם לא קריטיים.
הסנריו שמכבי נשארת בלעדיהם הוא ריאלי – יוגב או אליהו הרבה יותר בטוחים – ולכן תחת החוק הרוסי – מכבי היתה צריכה להסתכל על מצבת הישראלים שלה באופן אחר.

הנהלת מכבי הנוכחית עושה לא מעט טעויות – קורה לכולם- במקרה הזה עשתה טעות (דווקא על הלפרין אני לא חושב שזו הייתה כזו טעות)

רועי 2 ביולי 2015

לא רואה איך אפשר לעשות שינוי משמעותי בראיה מקומית, אין יותר מדי אופציות, המקסימום זה גל מקל.
כפי שהוכח כבר, שום דבר לא בטוח (ראה מקרה יוגב-קובאן),
טיוס כנראה יעזוב, בגלל זה מכבי תנסה ללכת על דאור פישר.
אני לא חושב ששחרור אליהו היה טעות. נסכים שלא להסכים.

אזי 2 ביולי 2015

חשבתי שיוגב אוחיון מחק לפני שנתיים את ההבדל בין ישראלים למתאזרחים

יניב פרנקו 2 ביולי 2015

זה כמו להגיד שבן רייכרט מחק את רעיון הצעירים

רועי 2 ביולי 2015

לא, אבל נראה שזה בדרך למחוק את רעיון החוזים.

תומאס נוימן 2 ביולי 2015

הוא בדרך למחוק את הרעיון

אזי 2 ביולי 2015

מה שבן רייכרט עושה נותן מכה אנושה לרעיון החוזים ארוכי הטווח. כן.
קבוצה מוכנה לשלם לשחקן יותר כדי שיבטיח להשאר אצלה יותר זמן.
מכבי תל אביב פתחה השנה את החוזה של טל בן חיים, העלתה לו את השכר, החתימה אותו למלא שנים ומחקה את סעיף היציאה לחו"ל.
הקבוצה מרוויחה את השחקן להרבה שנים והבטחה שתוכל למכור אותו רק אם המחיר באמת יתאים לה.
השחקן מרוויח שכר יותר גבוה.

תקדים בן רייכרט (אם יהיה) יביא למצב שעוד שנתיים, אחרי שטב"ח נהנה משכר גבוה, הוא יכול להחליט שלא בא לא יותר לשחק במכבי, הוא "בן ערובה", ולצאת לאיזה קבוצה שבא לו באיזה מחיר שנראה לו.

כמו שרועי כתב
בן רייכרט לא מחר את רעיון הצעירים
הוא מחק את רעיון החוזים, לא משנה באיזה גיל.

יניב פרנקו 2 ביולי 2015

אני חושב שעולם החוק והמשפט התחלק ל-2 – לפני בן רייכרט ואחריו.
תגידו ? לא הגזמתם ?.

רועי 2 ביולי 2015

יניב,
הצורה שבה מתנהל שוק העברות כיום בכדורגל האירופי התחיל ממקרה של שחקן אחד – ז'אן מארק בוסמן.
אל תזלזל בכוחן של פסיקות.

יניב פרנקו 2 ביולי 2015

אני אקח הימור מושכל ואנחש שהפרשה הזו לא תשנה את הכדורגל בישראל.

סחבק 2 ביולי 2015

אם בא לך לדייק, תזכיר שחולון עקפה את מכבי בטבלה גם לאחר הפחתת נקודה.
בעונה ההיא זו הייתה אליפות סגולה גם בסדרה של הטוב מ-7.
Once in a purple moon.

פאקו 2 ביולי 2015

+++
הדרך של להציג את זה בצורה של "יאללה קחו" מתעלמת מהעליונות של חולון על הליגה באותה העונה (למשל שבשלושת הסיבובים לא הייתה קבוצה אחת בליגה עם יתרון במאזן על חולון). ואגב, הלפרין ואליהו היו במכבי באותה העונה.

גיא 3 ביולי 2015

צודק.
ההפסד היחיד של חולון למכבי באותה עונה היה ביד אליהו, משחק שמכבי ניצחה בנקודה ודי במזל.
לחולון הגיעה האליפות באותה העונה ללא צל של ספק.
הלפרין ואליהו היו באותה העונה במכבי, אבל:
הלפרין ברח מהמשחק כשהוא מבצע עבירות קצב מסחרר ברבע האחרון.
אליהו הושבת ע"י צביקה שרף ולא שותף באף משחק.

נבות 3 ביולי 2015

אם לא שיטת הפיינל פור, אני בכלל לא בטוח שמכבי מגיעה לגמר. בחצי היא פגשה את בני השרון שבשלושת המשחקים הקודמים באותה עונה ( שניים ביד אליהו) היא ניצחה. רק בפיינל פור מכבי ניצחה, במשחק שנגמר על פוזשן אחד. (גם אחד המשחקים בעונה הסדירה נגמר על פוזשן אחד ).
מהשמעלה לי את התהייה ( מצטער מראש על דברי הכפירה ) האם יכול להיות שהיו גם עונות שמכבי נהנתה, כביכול, מהפיינל פור. לדוגמה בהנחה שהמשחק הראשון בסדרה מול אילת הוא משחק חצי הגמר בפיינל פור, מכבי הייתה השנה בגמר

יוסי 2 ביולי 2015

מעולה כרגיל, טל.
עכשיו, לגבי הפסקה האחרונה (הרי זה ידוע שכתב טוב כמו הפסקה האחרונה שלו), מישהו יכול להסביר בתרבותיות ובלי להעיף כיסאות מהחלון (מה שאני עשיתי) למה שיחררו את רנדל?

רועי 2 ביולי 2015

דורון קרמר הסביר את זה יפה מאוד בטור שלו היום בישראל היום.

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

אני חושב שקרמר מספר רק חצי מהסיפור.
אני אצטט את הציוץ המדויק שלי שאני חושב שמסביר הכל:
"למרות שהיינו (או חלקנו) רוצים להאמין בכך, למכבי סל אין תקציב בלתי מוגבל.
לא נראה לי שיש מישהו כאן שחושב שרנדל שווה כמיליון דולר ברוטו."

בגלל הוותק של רנדל כזר בארץ, מכבי תצטרך לשלם עליו מיסים די גבוהים ועלותו למודון תהיה 900 אלף דולר.
רנדל טוב, אבל אני בכנות חושב שאפשר להביא זר שייתן את אותה התפוקה בחצי מזה.
במועדון שאין לו תקציב בלתי מוגבל, זה משמעותי.

לגבי מה קרמר כתב, זה מתחבר יותר לציוץ הזה שלי:
https://twitter.com/frak001/status/613783316127313920
(נכתב על פארגו, נכון גם לגבי רנדל)

רועי 2 ביולי 2015

גם קרמר כתב: "כמובן שעניין המיסוי שיחק תפקיד קריטי בעלות מול תועלת"

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

כנראה שפספסתי.

Asaf 3 ביולי 2015

טל השאלה במקרה של רנדל היא עלות מול תועלת בעצם, העלות בהחלט גבוהה בשל ענייני המיסוי וכו׳ שהוזכרו הן כאן והן אצל קרמר והאמת שלא הוזכר גם פיזית מועד לפציעות (למרות שביחס לעצמו את העונה הזו עבר יחסית בשלום) אבל האם זה לא שווה את התועלת כאשר יש לך זר שהשתלב מצוין הן מקצועית גם ברמת היורוליג שהיה חששות האם רנדל מתאים לרמה הזו (לטעמי השחקן הכי חשוב במכבי אחרי דווין סמית) ועושה רושם שגם חברתית מאשר לקחת הימור על זר אחר בערך באותו הסכום לפי הפרסומים השונים שלא שיחק ביורוליג לפני זה וייקח לו זמן להשתלב בתוך המרקם הקבוצתי???
לטעמי כאשר הפער הכספי שוב לפי הפרסומים השונים לא מאוד משמעותי בין השניים-רנדל ואמביקווה (כ-100 אלף דולר) היה שווה להמשיך עם רנדל שכבר רץ עם והשתלב בה נהדר

ארז 2 ביולי 2015

טל,
בכנות – האם לדעתך מי שחוגג טרבל בכדורגל בזכות גביע הטוטו יכול להתייחס לגביע ווינר כאל "לא תואר אמיתי"?

לזכות ירושלים, בהקשר הזה – הם לא טוענים שזכו השנה בדאבל.

רועי 2 ביולי 2015

גם מכבי כדורגל לא היתה חוגגת דאבל אם לא היתה זוכה בגביע המדינה.
משהו בשילוב הזה של שלושה תארים…

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

מכבי ציינו לפני שנה זכייה ב-100 תארים.
זכיות בטורנירים של קדם עונה לא נספרו כחלק מה-100 תארים האלה.
לכן ציינתי במפורש "תואר שנספר במניין התארים".
לזה התכוונתי… כל אוהד יכול להחשיב איזה תואר שהוא רוצה.
מכבי ת"א, הקבוצה, לא סופרת את זה.

גלעד 2 ביולי 2015

זה כל כך כיף לקרוא את טב"י נכנס ל"ב2006 היינו יותר טובים אבל משה נפצע, ב-2089 הגג נפל ולכן בפועל אנחנו עדין אלופי כל הזמנים בכל הליגות וכל המקצועות".
גם אם הטיעונים בחלקם נכונים, זה שצריך לכתוב אותם בכזה פאתוס עם הפניות ומראי מקום – זה הניצחון הגדול של ירושלים.
אוהדי מכבי תל אביב, שרק לפני שנה, בעקבות מאמן על שעשו לו את המוות וסדרת צירופי מקרים, קריסות וניסים הצליחה לנצל במלואה שיטה כדי לזכות בגביע [ואח"כ לצאת נגד אותה השיטה כאן בארץ, משעמם] בכלל לא הכירו בקיומו של התחביב הנישתי שנקרא כדורסל ישראלי, נאלצים עכשיו לשייף מקלדות לקרבות על התודעה.
איזה כיף.
כתבתי כבר פעם-פעמיים – טב"י, תלמד להינות מזה, הרי בעידן פרידמן ינוקא יתכן וצפויות כמה שנים שכונות באירופה, אין כמו קרבות אמיתיים בביצה המקומית כדי להחזיר את האוהדים לבסיס.

גלעד 2 ביולי 2015

שחונות כמובן. אולי גם שכונות

יוני ק 3 ביולי 2015

מצטרף בחום..

S&M 2 ביולי 2015

משחק אותה קול, אלק. העיקר בבוקר למחרת גמרת באסותא.
מקווה שהכל בסדר. :)

יוני ק 3 ביולי 2015

גדול!

Amir A 2 ביולי 2015

את כל הטור הזה אפשר לסכם ב- 1:23 דקות:
https://www.youtube.com/watch?v=Z_-pDpLVVNc

תומאס נוימן 2 ביולי 2015

ליאור אליהו, בשקלול התרומה שלו בשני צידי המגרש, בקושי נכנס לטופ 10 השחקנים הישראלים הטובים בליגה (כולל מתאזרחים כמובן, כי אין סיבה שלא).

כמובן שהחוק הרוסי המטומטם מגדיל את הערך שלו, אבל עדיין הוא לא שחקן ששווה יותר מ-250,000 דולר שכר עונתי.

מכבי ויתרה עליו וקיבלה גביע יורוליג. היא לא הפסידה את האליפות בגלל שאחד כמו ליאור אליהו היה חסר לה (כמו שירושלים לדעתי היתה זוכה גם בלעדיו, ואולי אפילו יותר בקלות).

ניינר 2 ביולי 2015

אתה חייב לעשות משהו נגד המרירות הזו. זה לא בריא

ירח אדום 2 ביולי 2015

נדמה לי שאתה יכול להנחות את פסטיבל מספרי הסיפורים עם מה שאתה מספר לעצמך… :)

ישי 2 ביולי 2015

לא הבנתי למה האליפות של ירושלים היא בלי כוכבית.
אליפות שלוקחים בסדרה של שני משחקים (זה בכלל סדרה או משחק אחד ארוך) היא בהגדרה עם כוכבית.

אם הייתי אוהד ירושלים, הדבר היחיד שהייתי לוקח מהאליפות הזו הוא המחצית השנייה של המשחק השני. אילת כבר היו מאוד קרובים למהפך, וכולנו יודעים שירושלים במקרים כאלה בדרך כלל עושה במכנסיים (אפילו במשחק מול נהריה). איכשהו הם הוציאו מאיפשהו איזשהו ניצוץ של ווינריות והביאו את העליונות שלהם לידי ביטוי. עם ווינריות כזו אולי השנה האירופית הבאה שלהם תיגמר בצורה פחות מביכה מ-2:8.

רן 3 ביולי 2015

כלומר "אליפויות אירופה" של מכבי (כל האליפויות, כולל אלו שנלקחו בליגה מסחרית שבה לא משתתפות אלופות המדינות השונות) הן עם כוכבית?

יש לי זכרון ארוך. מ 77 זה תמיד מוכרע במשחק אחד בלי סדרה

גיא 3 ביולי 2015

זה ההבדל בין גביע לבין ליגה.
בגביע (גם אם חלקו משוחק בשיטת ליגה, ראה יורוליג, ליגת האלופות וכו'), כל קבוצה משחקת נגד חלק מהקבוצות ומשחק הגמר הוא אחד ויחיד (או שניים במקרים בודדים).
בליגה כל קבוצה משחקת נגד כל הקבוצות כך שיש יתרון לקבוצה בעלת הניצחונות הרב יותר ולכן היא צריכה לקבל יתרון כלשהו. גמר בודד של ליגה מוחק את היתרון הזה.

7even 2 ביולי 2015

כל המונולוגים של אוהדי מכבי מאז שירושלים זכתה באליפות כ"כ מביכים, בחיי.
פשוט שבו קצת בשקט ותנו לסערה לחלוף.
מה גם את זה אתם לא מסוגלים לעשות?

רועי 2 ביולי 2015

ישבנו בשקט כל הסופ"ש, הסערה חלפה ביום שני בערב, לאחר שהגיעה לאזור ברצלונה ושם שככה.

יוסי 2 ביולי 2015

+1
ירושלים עוד לא בשלה לליגה של הגדולים.
בתור מכביסט, כולי תקווה שהיא תהיה שם ב-16/17 אחרי זכייה ביורוחרטאמשמשבננה קאפ, כי זאת הדרך היחידה להיכנס לשם מקצועית ללא שוחד כזה או אחר (קבוצה שמבטיחה קהל גדול והכנסות, זאת גרסה תמימה לתיאור שוחד).
בגביע הליגה, זאת צלחת חד פעמית, וכולם יודעים מה עושים עם צלחת חד פעמית בסוף הארוחה.

אלעד 2 ביולי 2015

טוב, אני יודע שאני לא אמור להיות פה, אבל עשיתי לעצמי טובה ופסחתי על הזחיחויות (כל פעם שזוית עיני נתקלה ב"אליהו" או "הלפרין", דפדפתי הלאה).
אז רק לעניין טיעון הדומיננטיות – אתה כנראה צודק שבסדרות מכבי לא הייתה מפסידה את כל האליפויות. אבל אתה בודאי זוכר את מכבי הדורסנית והמפחידה של פעם, כזאת שבשנה שעברה בשני מפגשים מול מכבי חיפה הייתה מזמברת אותה ב-30 הפרש, ולא נזקקת לחישובים מסובכים של הפרשים.
מכבי הזו נעלמה ואין לזה קשר לסדרות או פיינל פור, מכבי כבר לא דורסת. והנה שאלה – אם שנה שעברה הייתה סידרה, יכול להיות שחיפה הייתה לוקחת?

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

אם מכבי לא הייתה זוכה באליפות אירופה, ולחיפה היה את הביתיות, לא פוסל את זה על הסף.
עדיין היה נדרש מאמץ עילאי ירוק וסדרה גרועה ממש של מכבי + מכת פציעות, אבל לא פוסל.

אבל, כפי שכתבתי בעבר, אני מאמין שבעונה שמכבי זוכה בגביע אירופה, היא לא תשמוט תואר בארץ לא משנה מה.
היא תשחק עם הביטחון עצמי שמגיע לה לזכות… ביתרון ביתיות צהוב, אני חושב שזה היה נגמר בסופו של דבר 3-0 צהוב (אולי אולי אולי 3-1).

גיא זהר 2 ביולי 2015

מפעל שלא מאפשר לאלופת בלגיה, אלופת אוקראינה וגם אחת אלופת ישראל להתמודד אינו אליפות אירופה לקבוצות ולכן מכבי לא היתה בשנה שעברה אלופת אירופה כמו שסן אנטוניו לא היתה באותה שנה אלופת העולם כפי שהאמריקאים אוהבים לכנות זאת

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

אשמח אם תחזיר כבר לספריה העירונית את ״ספר החוקים הרשמי להגדרת אלופת אירופה ואליפת עולם״. באתי לקחת עותק ואמרו לי שזה חסר

גיא זהר 2 ביולי 2015

ג'ינובילי לקח את הספר ב2001 ולא החזיר…

פראליה 4 ביולי 2015

לא מסובך –

נבחרות (בהכרח בינלאומי, לכל מדינה נבחרת אחת) – אליפות. (עולם, אירופה..)

קבוצות – מקומי – (לכל מועדון קבוצה אחת) – אליפות. (פרמייר-ליג, בונדסליגה..)

קבוצות – בינלאומי – (בכל מפעל אפשרות לכמה קבוצות מכל מדינה) – (צ'מפיונס-ליג, יורוליג..)

פראליה 4 ביולי 2015

.. קבוצות בינלאומי – גביע

תומאס נוימן 2 ביולי 2015

נכון, היתה רק אלופת היורוליג, שזה הרבה יותר קשה כי מסננים מראש את כל האלופות החלשות

גיא זהר 2 ביולי 2015

לא מתווכח לגבי הקושי. למישהו יש ספק שסן אנטוניו היתה הקבוצה הטובה ביותר בעולם ב2014? ועדיין מישהו קורא לה בארץ אלופת העולם?

אלעד 2 ביולי 2015

טל, "מכבי אלופת אירופה 2014", זה כמו "גליל עליון אלופת ישראל 2010" (או איזו שנה שזו הייתה). מכבי לא זכתה בגלל איכויות יוצאות דופן, זו לא מכבי של שאראס ופארקר, ובשני משחקיה מול חיפה שהיו צמודים להפליא (והסתיימו ב 1:1) כל חולשותיה נחשפו לרבות השתן שעלה לרייס לראש שהרגיש לפתע כמו גורדן (שהוא לא)

תומאס נוימן 2 ביולי 2015

בהעדר חוק רוסי – מכבי היתה דורסנית בדיוק כמו פעם

גיא זהר 2 ביולי 2015

מכבי רוצה שבארץ ישחקו זרים ללא הגבלה. כפשרה מעדיפה את החוק הרוסי על אפשרות של ארבעה זרים ללא הגבלה. פעם לא היה חוק רוסי כי היתה הגבלה על כמות הזרים (והבוסמנים).

בלייק 2 ביולי 2015

לא מבין את האנטי ליאור אליהו שרץ פה, וכבר הפך למין מוסכמה כזאת, לא רק אצל טב"י.
פניני, טיוס, אוחיון ולנדסברג טובים ממנו? קשנ להשוות גארד לפורוורד, אבל ראינו כמה טיוס טוב ממנו. כל כך טוב יותר, שמכבי מתים שהוא יסגור כבר את הביי-אאוט שלו. אז יש כאן מי שאומר שטיוס של העונה זה משהו אחר. אבל לא, זה בדיוק אותו שחקן. את מה שהוא עשה השנה, שחקן כמו ליאור אליהו לא עשה וכנראה גם לא יעשה. חלק מהעניין של שחקן ישראלי שרואה את עתידו בכדורסל המקומי ובכלל במדינה. לטיוס פשוט לא אכפת. זכותו, אגב, אבל אי אפשר לנתק את זה ממכלול התכונות שבונות אותו כשחקן.
פניני שחקן לא רע, אבל שור מועד שכבר סבל מהרחקה ממושכת, לא זוכר באיזה עניין….. אבל כנראה היה צריך לסבול מיותר הרחקות כאלה. יש לו יד לא רעה לשלוש (היו עונות טובות פחות ויותר), הגנה בינונית מינוס (בהשוואה לגארדים אירופאיים), חדירה מינוס, ריבאונד – לא ממש, אבל מוסיף התלהבות ורוח לחימה (במיוחד למי שחושב שקללות וצביטות מוסיפות התלהבות).
לא זוכר שפניני קיבל חוזה של מיליון יורו מקבוצת יורוליג לגיטימית כמו טאו ויטוריה. ברור שאליהו לא שחקן מושלם, אבל הוא הישראלי הטוב ביותר בתפקידו בארץ ושחקן חמישיה בנבחרת כבר שנים.
בכל אופן, לגבי התרומה של אליהו לעומת פניני בעונה שעברה – שמישהו יזכיר לי מה פניני עשה בפיינל פור? הוא כבר היה פצוע? אה, לא… מעניין…

7even 2 ביולי 2015

לפחות לאליהו יש משחק פוסט.
מתי לאחרונה טיוס עשה איזה "מוב" לסל על שחקן.
קפוץ גבוה ודאנקק. זו מילת הקסם אצל טיוס.

עצוב להגיד – אבל זה מקנה חוזים גבוהים גם ב NBA. במשחק של היום הוא משחק של גארדים.

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

המשחק היום שונה מהותית מזה שלפני שנה כשטיוס היה מרכיב מרכזי בקבוצה שזכתה בגביע אירופה?

אהד 2 ביולי 2015

בלייק, כל מילה.

תומאס נוימן 2 ביולי 2015

לוקח את פניני על אליהו anyday. לפניני יש יותר איי-קיו כדורסל בציפורן מאשר אליהו בכל הגוף. פניני שחקן הגנה בינוני, אבל השחקן שלו לא חוגג עליו אוטומטית כמו אצל אליהו. פניני הוא לא שחקן "מועד", היתה לו רק הרחקה אחת כזו כל הקריירה. אליהו הצליח להיות שודד באימונית לעונה אחת, וקיבל חוזה גבוה מכפי ערכו בטאו. ראינו בקיץ הקודם שאף קבוצה באירופה לא היתה מוכנה להציע לו אפילו חצי מיליון. תבדוק היטב מה פניני תרם למכבי בכל העונה שעברה ביורוליג. ותבדוק את תרומת פניני (והדקות שלו) בנבחרת בקיץ הקודם לעומת אליהו. אדלשטיין לא פראייר. הוא יודע כמה נזק אליהו גורם, והנזק הזה תמיד עולה על התרומה ההתקפית (שהיא לא מועטה). והוא יודע מה התרומה של פניני על המגרש, גם שהוא לא קולע.

כן – פניני, אוחיון, לנדסברג, שלושתם תורמים יותר מליאור. טיוס? לא באותה ליגה בכלל. מה שהוא עשה בהגנה לצסק"א וריאל שנה שעברה, אליהו יכול רק לחלום על זה.

ליאור שחקן התקפי נהדר, אם כי מאוד מוגבל (כי אין לו קליעה מחצי מרחק ומעלה, מעולם לא היתה לו ומעולם לא תהיה לו). הוא גם שחקן עצלן שמתעקש לא לעבוד על מגרעותיו ולשפר אותן (בעיקר בהגנה). אתלט כמוהו – אין סיבה שלא ישפר את הפן ההגנתי. שיקח דוגמא מדיוויד בלו, מקרה דומה של שחקן התקפי נהדר עם גוף אתלטי, שהיה חור בהגנה כשהגיע לראשונה לישראל. אבל בלו עבד על עצמו והפך למפלצת בהגנה שיכול לשמור היטב על עמדות 3, 4 ואפילו 5.

טל בן יהודה 2 ביולי 2015

בלייק,

אתה מתמקד בכישרון. ואכן, בכישרון, אתה צודק. ליאור אליהו כנראה עדיף על כל השחקנים האחרים הישראלים כאן. כולם, אבל מה לעשות שלא על הכישרון לבדו חי הספורטאי.

ספורטאי זה כישרון, זה מוסר עבודה, זה הישגיות, זה דבקות במטרה, זה החוסר פחד לקחת אחריות. במכלול של כל אלה, פניני שחקן שלם יותר מאליהו. מה שחסר לפניני בכישרון הוא משלים בעבודה קשה ודברים אחרים. אם אני ג׳נרל מנג׳ר אני לוקח את פניני לפני אליהו בדיוק בגלל כל התוויות שנדבקו באליהו (וכנראה שלא במקרה).

אני לא אוהב לחזור על דברים שכתבתי, אבל בכל זאת, זה לא מקרי שמבין השניים, אחד הניף גביע אירופה והשני לא. אחד תמיד הוריד ת׳ראש ועבד קשה לכפר על החסרונות שלו, עשה מה שדרשו ממנו, היווה דוגמא, השני התעצל. תמיד הצביע לעבר הכישרון שאתה מהלל ואמר לעצמו ״יהיה בסדר״. ולכן ברמות הגבוהות יותר באירופה הוא לא היווה פקטור בקבוצות של בלאט למשל.

בלייק 2 ביולי 2015

תומאס – בין להעדיף את פניני לבין הקטנת אליהו לשחקן גמור מרחק גדול. פניני שחקן מועד שהסתבך במספר תקריות משמעתיות (לא רק במכבי כמובן), שרובן לא טופלו, עד אותם איחולי אהבה לשולדנבראנד. גם באירופה מכירים את המשחק הנקי של פניני (וכמו שמאריץ' הראה, גם שם יטאטאו את זה מתחת לשטיח אם זה יעזור להשיג חוזה או תואר).
לגבי שנת השוד של אליהו בויטוריה – רק להכניס את השוד לפרופורציה – מי שלא רצה להמשיך את ההתקשרות היה אליהו, ולא טאו. הם רצו להמשיך לתת לו לשדוד אותם. דווקא כאן, היתה הנקודה שאליהו הראה אופי שאפשר להגדיר כחלש כשהעדיף את החיבוק של מכבי על העבודה הקשה בויטוריה (זה כבר יותר מתקשר לתגובה של טב"י, בהמשך).
לקחתי את עצתך – זאת הסטטיסטיקה של פניני בעונת התואר האחרונה ביוורליג:
ב- 18.4 דקות למשחק: 5.6 נק' (46.2% ל-2 ו- 41.3% ל- 3. 58.3% מהקו, נתון מזוויע לגארד שהפתיע אותי), 1.8 ריב', 1.8 אס', 0.37 חטיפות.

לא מדהים, בלשון המעטה. אחוזים יפים ל-3.
לא חיפשתי נתוני נבחרת, אבל אם אדלשטיין כל כך לא מאמין באליהו למה הוא ממשיך לשחק איתו כשחקן חמישיה מוביל?

אם אתה חושב שפניני, אוחיון ולנדסברג עדיפים על אליהו – זאת זכותך, אני חושב אחרת. גם במכבי לאורך השנים נתנו לו הרבה יותר הזדמנויות מלנדסברג למשל. אז כנראה שאני לא היחיד שחושב ככה.
לגבי השיפור לאורך השנים – אליהו השתפר בהגנה (לא שהוא מדהים, אבל הוא שומר טוב יותר ממה ששמר בצעירותו), בפיסיות, בהבנת המשחק. במה טיוס השתפר? בקפיץ?

טל – שוב, זכותך להעדיף את פניני כמובן, בטח כשיש לזה תזה מוצקה לפיה פניני הוא שלם יותר, חזק מנטלית, אולי רוצה יותר. אבל אי אפשר להתעלם מהכישרון של אליהו ומה שהוא עושה איתו. וגם אם אתה חושב שהוא יכול לעשות הרבה יותר (ויכול להיות שאתה מאוד צודק בזה), אפשר לשפוט את מה שהוא עושה עכשיו גם בלי להסתכל על חצי הכוס הריקה של הפוטנציאל.
לגבי ההנפה – ספורט קבוצתי כמו ספורט קבוצתי. גם בן אלטיט הניף גביע. ועוד בעונה הראשונה שלו בבוגרים של מכבי !! והתרומה שלו ושל פניני בפיינל פור היתה זהה!! אתה חושב שבן אלטיט ביכולת שהציג עד היום עדיף על אליהו?

דמוסתנס1 2 ביולי 2015

אתה טועה חביבי. דווקא בקיץ אדלשטיין בקושי השתמש באליהו ששימש כשחקן שביעי (!) ברוטציה. פניני נתן קמפיין נפלא יחד עם מקל וכל השאר סיפקו את העבודה. אליהו מוכשר, אבל אני מכיר מעט מאוד שחקנים שרואים את המשחק כמו גיא פניני, יש לו יכולת מסירה ברמה הכי גבוהה באירופה וזה לא מקרי שהתפוקה של סופו ירדה כשפניני היה בחוץ.

דירוג הישראלים שלי:

כספי
מקל
פניני
אוחיון
אליהו
ניסים
יבזורי
הלפרין

*בלי מתאזרחים כמובן

מתי 2 ביולי 2015

ערימה של שחקנים בינוניים. סטטיסטים בהצגה של האמריקנים.

בלייק 3 ביולי 2015

אתה צודק, אליהו בקמפיין המוקדמות האחרון לא עלה בחמישיה (לפחות ברוב המשחקים). חיפשתי סטטיסטיקה מהקמפיין ולא מצאתי, אז אני לא יודע כמה דקות הוא קיבל.
בכל אופן, זה לא משנה את טענת הבסיס, שאליהו שחקן טוב ומוביל בכדורסל הישראלי. אגב, אם נלך על ההעדפות הנוכחיות של אדלשטיין אז אליהו עולה על טיוס…
ולגבי הרשימה שלך – את דאוסן אתה סופר כמתאזרח או פשוט חושב שהוא פחות טוב (לפחות כרגע) מהשחקנים שכן הזכרת?

יוסי 2 ביולי 2015

חיכתי לטור הזה, כמה עצב ומרמור צהוב! עונג צרוף!

ואל תדאג טל, הנצחון הזה לא סימן שום דבר, הניצחון של שנה הבאה יסמן את המפנה (אבל בינינו גם אם זה יקרה אתה תתכחש)

ברגע שמכבי מסיימת עונה עם מאזן שלילי מול ירושלים וזה לא מפריע לך – אני תוהה אם אתה צהוב אמיתי….

ישי 2 ביולי 2015

מוזר, גם יבזורי העדיף את מכבי.
מעניין שמכבי יודעת גם לפתוח את הכיס כשהיא רוצה מישהו.
מה שבטוח מהתחרות הזו ירוויחו הישראלים הבכירים (שהשכר שלהם ממילא גבוה בגלל החוק הרוסי).

Asaf 3 ביולי 2015

מקווה שאני טועה אבל מקצועית על פניו ההעדפה של יבזורי לא בטוח נכונה,לאור מצבת הגארדים המסתמנת במכבי של אוחיון,מקל/זר כלשהו,
רוצ׳סטי ולנדסברג הוא במקרה הטוב הגארד החמישי מה שמבטיח העדר דק׳ יורוליג משמעותיות והפיכתו לשחקן רוטציה בליגה ולא יותר.
י-ם יכולה והציע בערך אותו שכר כאשר ברוטציית הגארדים שלה ,
הלפרין,טימור וזר נוסף רכז אני מניח, כאן הוא לא פחות בכיר על הנייר מטימור ומבחינת יכולת גם לא נופל מהלפרין אפשרות להרבה יותר דק׳ וגם במסגרת אירופית השנייה בטיבה אומנם ועדיין עדיף על חימום הספסל במכבי סטייל חנן קרן,תומר שטיינהאור ועוד רבים וטובים.
ושוב אציין שאני מקווה להיות הראשון שטועה בעניין כי יבזורי הוא אחד השחקנים הישראלים הכי מוערכים ואהובים עליי,פינטזתי לראות אותו בהפועל האמיתית (ת״א) במעמד של ישראלי בכיר בשל הקשר עם קטש אבל אנחנו עדיין לא יכולים להתחרות כספית עם מכבי וי-ם

בלייק 3 ביולי 2015

שכחת גם את פניני שאמור לחזור

סולי 3 ביולי 2015

מצחיק ש"גביע ווינר" לא נספר במניין התארים, אבל "גביע הטוטו" משלים טראבל….

טל בן יהודה 3 ביולי 2015

הי סולי,

מפנה אותך לתשובה שלי בתגובה מס' 5, שהעלה את אותה הסוגיה.

סולי 4 ביולי 2015

אז גביע הטוטו השנה לא נחשב באמת במניין התארים של מכבי רגל?

MOBY 3 ביולי 2015

מרמור….
זה הרבה פחות מספק מתואר אליפות (מעניין שהכוכבית של האליפות שנה שעברה נעלמה לה והתפיידה)
אבל בהעדר אליפות השנה אסתפק במזמור הזה. וכל הכבוד לירושלים לשמחה ולעליה להר הרצל, תותחים.

מאשקה 3 ביולי 2015

+ 58

טל בן יהודה 3 ביולי 2015

או שאני לא מבין אותך, או שפספסת שתי פסקאות שלמות בהן הסברתי שלאליפות של הפועל י-ם השנה אין מבחינתי כוכבית.
אם אין לאליפות של השנה כוכבית, למה שתהיה על זו של שנה שעברה?

MOBY 3 ביולי 2015

יש לך כוכבית לפני שנתיים. אני מוסיף כוכבית לפני שנה ומכפיל בכוכביות השנה. האלופה לא התחרתה עם אף אחת מהפיינליסטיות של לפני שנה ועם האלופה של לפני שנתיים.
אוהדי הצהבת כלכך עסוקים בכוכבים וכוכביות ששכחתם להגיע למשחקי הכדורסל. גם הקהל הירוק התעייף.
קצרו את הליגה. לקבוע 4 זרים בטופס (אני מעדיף שלושה אבל מודע שאני הוזה כנראה) וקביעת הסגל יומיים לפני המשחק. לא רואה כיום כאלו טאלנטים בישראלים שיכולים למלא את מקומות 7-10 הם יורידו את עלות השחקנים הישראלים למחיר שפוי.ה״אירופאיות״ שיחתימו 10 זרים למשחקים באירופה.
קצרו את הליגה.
ותקבעו משהו שיבסס מסורת. פיינל פור, שני משחקים, סדרות או חיובים מה שלא יהיה אל תשנו כל שנה שנתיים.
אה… וקצרו את הליגה.

זינק 3 ביולי 2015

כבר כתבתי כאן בעבר ואחזור על זה שוב – ירושלים זה הדבר הכי טוב שקרה למכבי תל אביב.
ברגע שההנהלה מרגישה איום (והם אכן מרגישים כך) מקומי, זה דוחף אותם להיות הרבה יותר חדים ואגרסיבים בכל הנוגע להחתמות שחקנים. מקומיים וזרים כאחד.

יוסי 3 ביולי 2015

ימים יגידו. אם ירושלים תיקח ב-10 השנים הקרובות עוד יותר מ-3 גביעי ליגה (או בשמם האחר, צלחות אליפות), אז תהיה למכבי בעיה.
בימי מלפפונים כאלה אסור לשכוח שהעונה האמיתית מתחילה רק עוד שלושה חודשים.

פראליה 4 ביולי 2015

כשאתה חושב שבכל בהגדרה מגיע לך, האופציה לשמוח כמעט לא קיימת,
לקחת, כי זה המצב הקיומי – אין מה לשמוח, הסדר בא על כנו, המובן מאליו.
כשלא לקחת, הבכי הבלתי פוסק הזה על שלקחו לך, אף-פעם לא יגמר.
מתי אתם שמחים, צהובים רכים של מישהו?

טל בן יהודה 4 ביולי 2015

כשכולם סביבי עצובים.

matipool 5 ביולי 2015

מוטי דניאל , אחד שהיה הרבה זמן בתוך המערכת ושיחק גם מחוץ לה אמר פעם שכשמכבי זוכה באליפות זו תחושת הקלה ולא שמחה אמיתית כמו בקבוצות האחרות .

Comments closed