עתיד. עבודה. לבנות. תרבות.

אני וגיל שלי כותבים על מיץ' גולדהאר בעקבות הראיון האחרון שהעניק

MG2009

טל בן יהודה:

אם לא נסעתם השבוע ברכבת ולקחתם אתכם לדרך עיתון בחינם, או פשפשתם בנבכי טמקא ספורט, כנראה שפספסתם (עוד) ראיון מצוין עם מיטש גולדהאר, הפעם מבית היוצר של עמיר פלג. (הערת אגב: אני מעדיף ראיון אחד כזה מפלג על פני 20 טורים שבהם הוא נכנס בשלמה שרף, יוסי בניון, גיא פניני, בראשי ההתאחדות לכדורגל והבוקר גם בגל אלברמן. עבודה טובה מאד שלו כאן)

בקיץ האחרון ג'ורדי קרויף, המנהל המקצועי של מיטש גולדהאר בשלוש שנים האחרונות, היה על המוקד לא מעט. למרות שאי אפשר ממש להתווכח עם ההצלחה המקצועית שלו במכבי ת"א (100% הצלחה באליפויות בארץ, טרבל ושתי העפלות לשלב בתים באירופה מתוך שלושה ניסיונות), לא מעט אנשים עדיין מנסים לעשות זאת, כנראה בשביל הספורט. אל מול ג'ורדי, נדמה לי שמעט מאד אנשים מנסים לערער על פועלו של הבוס שמעליו.

והאמת היא שאין ממש סיבה לפקפק בבעלים של מכבי ת"א, שכן הוא לא השתנה מהרגע שהגיע לכאן. לא משנה מצב הקבוצה, אנחנו תמיד שמענו ממנו את אותם הדברים על עתיד, חזון, סבלנות, דרך ותרבות. או תרבות המועדון, או, מועדון, משהו שאין אחד שנמצא שמעליו. אחד. אם נחזור אחורה לראיונות נרחבים עם גולדהאר מהעבר, כנראה שלא נגלה דברים שונים ממה שאמר לעמיר פלג, אבל כן אודה שהדברים נשמעים הרבה יותר טוב (הרבה!!!) כשהם מגובים בשרשרת הצלחות עליהם עמל הקנדי לא מעט.

במיונים השונים שצה"ל עורך לתיכוניסטים, ישנו מבחן שכבר הפך למפורסם בשם "מבחן 300" (או לפחות היה מבחן כזה כשאני הייתי במיונים לפני כמעט שני עשורים). מדובר במבחן פסיכולוגי הכולל 300 שאלות כשחלקן חוזרות על עצמן בצורות שונות. המטרה היא לראות שאתה עקבי בתשובות שלך ולא מזגזג (או לפחות זו האגדה שמועברת הלאה בין הנבחנים). הדרך הקלה ביותר להיות עקבי בתשובות שלך במבחן מן הסוג הזה היא לומר את האמת.

אני מרגיש שכל הראיונות עם מיטש גולדהאר מאז שהגיע לארץ הן מעין מבחן 300 אחד ענק שהנבחן ממשיך לעבור אותן בהצטיינות. זה היה ככה כשהוא קנה את המועדון מאלכס שניידר, זה לא השתנה בשלוש השנים הראשונות, כשהמועדון המשיך להיראות ולהריח רע, וזה עדיין לא השתנה אחרי שלוש השנים האחרונות, מהרצפים היפים ביותר שידע המועדון הזה.

אז אתם תשאלו בצדק, אם הוא חוזר על אותם הדברים מדוע הם כל כך חשובים שאנחנו כותבים עליהם עכשיו. ובכן, אנחנו כותבים עליהם כי הם שונים ממה שיש לנו כאן בישראל בדרך כלל. לא כל כך מבחינת התוכן שלהם, כי אנחנו כן שומעים דברים מן הסוג הזה מדי פעם, אלא יותר מבחינת האמונה של האדם שאומר אותם והנכונות שלו לעמוד מאחוריהם ולפעול לפיהם, ללא סטיות מהנתיב שהוא עצמו סולל.

קל מאד להבין איך מיטש רואה את מועדון הספורט המקצועני שבבעלותו, מה סדר העדיפויות שלו ועל מה הוא מקפיד כשהוא ממנה את ההנהלה שתחתיו. רק צריך לנתח בצורה מקצועית את הראיון האחרון באותה הצורה שאנשים יושבים ומנתחים משחקי כדורגל. פשוט מתחילים לספור, לא את הפעולות של שחקנים או את המרחק שהם רצו על הדשא, אלא את הדבר היחיד שיש בראיון, מילים.

עתיד. עבודה. לבנות. תרבות. אלו לא רק מילים שיופיעו בכל סרטון יוטיוב לשיפור עצמי של איזה קואצ'ר בשקל תשעים, אלו המנטרות שמיטש גולדהאר מאמין בהם בכל ליבו. הניצחון, הוא רק התוצאה, או תופעת הלוואי לעבודה נכונה, לדרך, לתרבות ניהול תקינה, לתרבות מועדון תקינה, לתרבות ספורט תקינה.

הקבוצה שלו מתקדמת על הנתיב אותו החל לסלול לפני שש שנים, מיטש עכשיו יזכה להתחכך קצת בבעלים העשירים האחרים באירופה, והוא מצידו ממשיך לדבר באותה הדרך שדיבר בתחילתה, על העתיד של המועדון, כשהוא לא מפסיק להסתכל קדימה.

המילה עתיד נאמרת בראיון פעמיים על ידי גולדהאר, אבל המילה לבנות כבר מופיעה שש פעמים. אני מודה, לרוב המילה ״בנייה״ נשמעת לי כמו חרטא אחת גדולה של הנהלות שלא רוצים לקבל ביקורת על ההווה. ״אנחנו בונים כאן משהו לעתיד״ הם יצהירו, ובכך יתרצו את המצב המחורבן בו הקבוצה שלהם נמצאת עכשיו כמו גם ינסו להוריד את האוהדים מהגב שלהם לפרק זמן קצר.

אבל אם יש משהו שמיטש לא מפחד ממנו זו עבודה קשה והסתכלות קדימה. אם ארשה לעצמי לנתח את האדם הזה, אז אני מניח שהמשוואה תהיה משהו כזה: תכנית + עבודה קשה + חזון = תוצאות. המילה עבודה מוזכרת בראיון ("רק") שלוש פעמים בהקשר של "עבודה לעשות", אבל מבינים די בקלות שזה התשובה שלו לרוב הדברים.

כשפלג שואל אותו לגבי התכנית האולימפית של ישראל וחוסר ההצלחה שלנו, הוא עונה שצריך "תכנון מראש, היצמדות לתכנית המשחק שלך וסבלנות". כשפלג מזכיר הצלחה של מדינות קטנות יותר בזירה של הכדורגל האירופאי, הוא עונה "לכן יש לנו הרבה עבודה לעשות", וכמובן "תן לנו צ'אנס, רק התחלנו". אכן, אחרי שש שנים של עבודה, רק התחלנו.

גולדהאר מציין בראיון לפלג ששאלו אותו אחרי חצי שנה במועדון אם הוא מרוצה או לא והוא השיב בזמנו שצריך סבלנות ושישאלו אותו בעוד שש שנים. ובכן, מהתמונה למעלה מהפייסבוק של מכבי ת"א, עברו שש שנים. מה אתם אומרים, חושבים שהוא מרוצה עכשיו? אני מרגיש מספיק בטוח לומר שכן. אבל לא רק מהתארים וההתקדמות המקצועית של הקבוצה, אלא מכל מה שמסביב לזה.

מיץ׳ הוא איש של בנייה. לבנות תכניות ארוכות טווח, לבנות מתקני אימון טובים יותר (הוא הגדיר בראיון את קריית שלום שהוא קיבל לידיו כ״בדיחה״), לבנות אצטדיון לקבוצה, לבנות קבוצות חזקות יותר, לבנות תרבות מועדון טובה יותר במכבי ת״א, לבנות תרבות ספורט טובה יותר בארץ. לבנות תרבות.

ייתכן שזה קצת מוזר עבור אנשים, אבל זה הדבר העיקרי שמעניין את גולדהאר, תרבות. המילה הזו חוזרת על עצמה בראיון לא פחות מ-11 פעמים. 11 (!!). והנה גם ההצלחה הגדולה ביותר של המיליארדר הקנדי, כי רק תחשבו על תרבות המועדון של מכבי ת"א ב-2009 ותחשבו עליה עכשיו, ב-2015. העבודה לא הסתיימה, אבל היא בהחלט מתקדמת לפי התכנית.

גיל שלי:

אנחנו יכולים להיזכר בעוד אדם שדיבר על ערכים, תרבות ושאר ירקות. מדובר בלוני הרציקוביץ'. אך ההבדל העצום בין לוני ובין מיטש גולדהאר הוא לא ההבדל במשאבים העומדים לרשותם. לוני בא לחנך את האוהדים, לשפר את התרבות בישראל, בא לעשות הרבה דברים שבינם ובין ניהול קבוצת כדורגל אין דבר וחצי דבר.

אצל מיטש גולדהאר התרבות היא אך כלי להשגת יעדים. אין לה ערך אינטרינזי משלה, הוא פשוט יודע שמועדון אשר משקיע בתרבות שלו, ישפר את סיכויי להצלחה. הוא לא בא לחנך את העם היושב בציון, הוא בא להצליח בעסק שהוא הקים.

אגב, הבדל מהותי זה מבדיל גם בינו ובין דמות מצליחה יותר בצהוב, שמעון מזרחי. מזרחי אשר הקים מועדון לתפארת בעזרת כלים שונים לחלוטין, לא התעניין בתרבות, וגם לא התעניין בבנייה, הוא התעניין במיידי, במשחק סכום אפס (לשון העבר פה לא מקרית, שמעון מזרחי כבר לא מנהל את הקבוצה שמשחקת כדורסל).

תרבות היא כלי בידי מי שבונה עסק לטווח ארוך, מי שבוחן את צעדיו בצורה יום יומית, אך מתוך הבנה לאן הצעדים מובילים. לכן גם מיטש גולדהאר בראיון עם עמיר פלג, מתייחס ללא כפפות לתרבות של אוהדי בית"ר שהופגנה בבלגיה: "זה היה מביש, ושאף אחד לא ינסה להמעיט מגודל הבושה. על הסקאלה של ההתפתחות האנושית זה נמצא קרוב מאד לנקודת המוצא".

מיטש יודע שכדי שהעסק שלו ישגשג, המצע עליו העסק פורח צריך לשגשג גם הוא. המצע הוא הכדורגל הישראלי, ומיטש לא בקטע של משחקי סכום אפס. הוא יודע שתרבות ספורט מפותחת בישראל, תביא קהל גדול יותר לאצטדיונים, תביא ילדים רבים יותר לשחק כדורגל, ותגרום להם לצמוח לשחקנים טובים יותר. בכל אלה, הוא מגדיל את הסיכויים של מכבי לצמוח.

לכן מיטש בכלל התייחס לשאלה הזו של עמיר פלג. בניגוד לפוליטקלי קורקט האמריקאי, או לנימוס הקנדי, מיטש פה לא משחק משחקים. על שאלות שאין לו עניין לענות עליהן, הוא עונה, שאין לו עניין לענות עליהן. על שאלת אוהדי בית"ר היה לו עניין גדול לענות, ולכן גם ענה.

מיטש גולדהאר בונה פה עסק עם תרבות זרה, תרבות שניתן ללמוד ממנה. הוא לא בא מעמדת יודע כל, לכן השאיר את נמני במקומו כאשר הגיע. הוא לא בא לחנך, הוא בא להצליח. בשנה הראשונה הוא בעיקר למד את התרבות המקומית, וכזר גם זיהה מהר מאוד את הכשלים העסקיים בה, הם מצוינים למעלה אצל טל, בעיקר במילה סבלנות, אך גם במילה תרבות, הוא לא מאמין בתרבות כוחנית.

לאחר שראה שלא מדובר בעניין פרסונלי של נמני, אלא בתרבות ישראלית, בזכות העונה של איווניר, מיטש הבין שכדי להצליח, הוא צריך להשתיל תרבות חדשה. אלו הסיבות להשתלת אנגלידיס ולאחר מכן ביין, וכמובן למינוי של ג'ורדי, שמבין זאת היטב, ולכן לא מינה עדיין מאמן ישראלי לקבוצה, אלא מפתח מאמנים ישראליים בנוער, כאלה שיספגו תרבות ספורט אחרת.

מן האנושיות
הימורים בינלאומיים

71 Comments

יודביץ' 3 בספטמבר 2015

איזה כיף לקרוא. צופה עוד הרבה תגובות שיתקנו את המשוואה של טל ויוסיפו כסף + תכנית + כסף + עבודה קשה + כסף + חזון = תוצאות – כסף. אבל נראה לי שכולפ (למעט בורוביץ' אולי :) ) יסכימו שאכן מדובר בפיגורה מסדר גודל אחר.

פשוט לשמוח כל עוד אנשים כאלה נמצאים בנוף שלנו, לא רק הספורטיבי אלא בכלל

יהושע פרוע 3 בספטמבר 2015

ערן זהבי אחד מפרנס תאורייה פילוסופית שלמה

שלו 3 בספטמבר 2015

נדמה לי, אבל אולי אני טועה שערן זהבי הגיע באמצע עונת האליפות הראשונה.

טל בן יהודה 3 בספטמבר 2015

עזוב אליפות, אני לא ידעתי שלערן זהבי יש חלק באימפריית הקניונים הקנדית של מיטש. מדהים.

שלו 3 בספטמבר 2015

איך קראו לזה שהפועל קנו במחיר של זהבי וקרע את הרשתות בליגה?
אלמוג כהן?
גם לקנות שחקנים צריך לדעת.

חן הצהוב 3 בספטמבר 2015

לא טועה. הגיע בחלון של ינואר יחד עם פריצה.

שלו 3 בספטמבר 2015

אני לא טועה אף פעם…
היה שם גם אחד, אלירן עטר שהכניס גול או שניים…
איכשהו בקבוצה אחרת זה לא עובד לו…
גם ראדי לא היה להיט לפני מכבי.

חיים הצהוב 3 בספטמבר 2015

ראדי היה גם לפני מכבי שחקן מצויין שנתן עונת שיא בסכנין

תולעת 3 בספטמבר 2015

ראדי היה להיט לפני מכבי, פשוט פרח בגיל מאוחר ופה אוהבים בעיקר תדמית של "צעירים ורעבים".

סימנטוב 3 בספטמבר 2015

"אני לא טועה אף פעם…"
דיברת עם אישתך על זה?
;)

שלו 3 בספטמבר 2015

זה ציטוט שלה…

מאיר (חדש בשכונה) 4 בספטמבר 2015

מן הסתם עם קמץ מתחת לאות עין במקום צרה או סגול…

Gil - Zimbabwe 3 בספטמבר 2015

עד עכשיו אני בכלל לא מבין איך הוא הגיע לכאן, זהו מחקר לטובי הפסיכולוגים להבין מה מניע אדם במעמדו ואם יכולות כמעט בלתי מוגבלים לקנות קבוצה בארץ. ועוד להפוך לאחד "האוהדים" הכי שרופים שלה שבזמן משחק אין יוצא ואין ניכנס אליו.
הלוואי וניתברך בעוד כמוהו, ואולי גם "נייבא" אותם בתור בעלי תפקידים לא רק לכדורגל.
ד"א שאלה – האם אי אפשר לראות קווים מקבילים בינו לבין סטנלי פישר בכל נושא ההתנהלות?

גיל שלי 3 בספטמבר 2015

בעיני בהחלט יש קווים מקבילים בהתנהלות

-גיסנו- 3 בספטמבר 2015

לא חושב שזה מסובך כ"כ.
יהודי עשיר וחובב ספורט, שרצה להשקיע בקבוצת ספורט ישראלית מתוך שילוב של שליחות, ולהערכתי היכרות עם השוק והתרבות המקומית, וצבירת מוניטין, כדי להכניס לפה גם עסקים אחרים שלו. זה שונה לחלוטין מגאידמק למשל, שהיה בטוח שיבוא לפה, יזרוק כסף לכל מקום וישר העם ימליך אותו (כלומר רצה הצלחה מיידית כדי לצבור הון פוליטי). גולדהאר איש עסקים סבלני ומחושב.

זה שהוא נהיה אוהד שרוף – אתה יודע איך זה, אם אתה לא חלק מזה אתה לעולם תבין ;)

יואב 3 בספטמבר 2015

ארקדי רצה לקנות ראשות עיר.

-גיסנו- 3 בספטמבר 2015

בתור צעד ראשון…

אלכס 3 בספטמבר 2015

קח בחשבון את מהלכי הרקע.

מיטש לא פראייר. הוא זיהה מדינה עם תחרות ברמת ביבים, רואה את הכסף שמסתובב באירופה (שחקנים\אלופות) ומבין – יש פה בביצה הזו כמה חברה שלא למדו כלום כבר עשרים שנה ושעם טיפה השקעה וגב אפשר להגיע לאלופות כל שנה, להתחיל לייצא שחקנים, ולעשות כסף. בטח ובטח אם מדובר במסלול קל לאלופות. וכל זה בבוטנים בראייה לטווח ארוך. כבר השנה מכבי כמעט מאוזנת בזכות ההעפלה שלה. אצטדיון חדש ותאי VIP יקפיצו אותו עוד יותר. הכל זה ביזנס.
ולפני שהחכמולוגים יקפצו, תבדקו מה ביין ואנגלדיס עושים (או עשו) – בין שאר הדברים הם מקדמים שינוי ברגולציה כדי שמועדוני כדורגל יוכלו גם להיות חברה בע"מ (ולא רק מלכר).

אין ספק שיהיו לו כמה שנים של ריצות יפות באלופות לפני שמישהו בכלל יוכל להדביק את הפער שהוא פותח היום. והכי משעשע זה שעוד יש סיכוי שהבבונים המקומיים יהיו כל כך מלאים בעצמם שהם יסרבו ללמוד אפילו אז. אם זה יקרה הכדורגל והכדורסל יהיו דומים למדי (רק שפה זה על שאר הקבוצות)… אם מישהו ישכיל ללמוד ממכבי תל אביב, מיטש יעשה חושבים ויחליט אם למכור ברווח טוב בגלל המומנטום העצום או שהתחרות לא מאיימת מספיק.

אני רק מקווה ששאר הקבוצות יפתחו טיפה את הראש (בעיקר מכבי חיפה)….

רניב 3 בספטמבר 2015

אחי איפה אתה חיי. כדורגל זה צעצוע לעשירים אף אחד אף פעם לא הרוויח מכדורגל בישראל.
הפועל כבר שנתיים על המדף ואף אחד לא מתקרב…

אלכס 3 בספטמבר 2015

לא שאני מאחל את זה למישהו, אבל טביב הרוויח ובגדול.

שחר, עוד לפני שהכספים מאירופה גדלו, וכשחיפה עוד התמזמזה עם שלבי בתים למינהם, יכל להרוויח, אבל הוא לא משך כסף. מכבי חיפה הייתה מאוזנת שנים (כל עוד פעם בשלוש שנים הגיעו לשלב בתים כלשהו)

אלכס 3 בספטמבר 2015

וזה שאני לא יודע בוודאות על עוד לא אומר שלא היה. גם זה שאף אחד לא נוגע בהפועל לא אומר כלום.

אזי 3 בספטמבר 2015

אהבתי את מה שכתבת על התשובה שלו על אוהדי בית"ר, תשובה שמאוד הפתיעה אותי ומאוד לא מתאימה לקו הכללי של גולדהאר

גיא זהר 3 בספטמבר 2015

ודווקא אחרי התשובה הזו, היה מתבקש לשאול על אלו מתוך אוהדי מכבי תל אביב (מיעוט, מיעוט) שהתייחסו כמו שהתייחסו לראדי ועל אלו שתקפו את אוהד באזל. נכון שהטיפול באוהדים האלו הוא בראש ובראשונה עבודה של המשטרה אבל לא ראיתי שהמועדון יצא מגדרו לטפל בתופעות האלו כמו גם בתופעות היותר נרחבות בקרב הקהל ההוגן בארץ לפי המינהלת של ההזכרות של טועמה במסגרת שיר הקונטרה והקריאות הנחמדות כלפי בוזגלו. ברור לי שמיטשענק לא נתקל בתופעות דומה בקרב קהלים בקנדה (חוץ מאוהדי ונקובר שהחריבו את העיר אחרי שהודחו). חוץ מזה היה ראיון מעניין (ארוך מדי לטעמי).

יואב 3 בספטמבר 2015

גיא,
מכבי קיבלה את הפרס כי מין הסתם התמודדה עם התופעה. הפרס לא ניתן לקהל ההוגן אלא למערכת שעשתה הכי הרבה על מנת למגר תופעות כאלה. התשובה היא בגוף השאלה.היה סמוך ובטוח שמיטשענק(: ער לזה. לכן הפרס.

גיא זהר 3 בספטמבר 2015

זה בדיוק התשובות של גולדאהר שאני לא אוהב. הייתי שמח להתמודדות פומבית עם הכשלים ולו ברמת הגינוי ולא משהו אמור פי של נסגר ברמת המועדון. אבל בסדר גולדהר מושלם ואני מחפש אותו בקטנות.

גיל שלי 3 בספטמבר 2015

אני חושב שבדיוק זה מה שמבחין אותו מלוני. הוא לא מרגיש צורך לחנך, הוא עושה את השינויים התרבותיים שישפיעו על המועדון. בעיה עם שחקן, הדבר הנכון הוא לא לפרסם בעיתון, הדרך הנכונה היא לטפל בפנים כך שגם השחקן וגם האחרים יבינו שזו פגיעה בתרבות המועדון, לפרסום הכללי אין שום ערך.
בעיה עם אוהד, מטפלים בה בכל האמצעים שיש, לא רצים לעיתון, מגנים, ויושבים בחיבוק ידיים.
בעיני זה היתרון שלו, לא הקטנות, ושלא יהיה ספק אין זה אומר שהוא מושלם, זה אומר שהוא מאוד מפוקס.

יואב 3 בספטמבר 2015

מעדיף מעשים על כותרות. ולא ראיתי שהוא נשאל על כך והתחמק. לא יודע אם אתה מחפש אותו בקטנות אבל העיסוק שלך במכבי אכן ראוי ומרשים בתור אחד שלא אוהד אותה ואפילו יריבות מיתולוגית אין.
לא טענתי שהוא מושלם, הוא מושלם בשבילי ולא מחליף אותו באף אחד מהעולם הגדול.

-גיסנו- 3 בספטמבר 2015

לא יודע לגבי גיא, אבל בפורומים של ב"ש ובעיקר אחרי התגובות לציוץ המפרגן של בוזגלו להעפלה של מכבי לצ'מפיונס – נראה שאוהדי ב"ש רואים את מכבי בתור הנמסיס ו/או הדבר היחיד שעומד בינם לבין אליפות, ומתים ליצור יריבות מיתולוגית שכזו. את אוהדי מכבי ב"ש מטרידה ספורטיבית (וגם זה בתכל'ס בעירבון מוגבל) אבל לא מעבר לזה.

יואב 3 בספטמבר 2015

סבבה. גם נתניה היא נמסיס גדולה. וביתר. מה שעושה להם את זה.
יריבות ספורטיבית לאליפות-בוודאי. עד לפני שנתיים שלוש היריבות שלהן היו בעיקר על ירידה ועליה.

גיא זהר 3 בספטמבר 2015

לגבי חלק מאוהדי באר שבע יש שנאה למכבי כחלק מרגשי הנחיתות שב חלקם מוצדקים של אנשי הפריפריה. מבחינתי מכבי היא לא נמסיס. אנחנו מאוד רחוקים ממנה מכל הבחינות ויותר קרובים בהרבה בחינות לימי זינו. אני מתעסק במכבי בגלל שלטעמי קיימת האדרת יתר של הגביר מקנדה. בכלל ואת זה גם פלג לא הצליח לפצח קבלנו הצום סיסמאות ופחות תכל'ס. והערה בעניין הזרים למיטב ידיעתי בתורכיה למשל מותר רק חמישה זרים והגדלת כמות הזרים בארץ תהיה בכייה לדורות

יואב 3 בספטמבר 2015

מיטש לא עובד אצל פלג, אצלי או אצלך. הוא יכול מבחינתי לענות בגע גע גע. אסטרטגיה ועניינים פנימיים הוא במילא לא יחשוף. אפשר לחשוב-התראיין אצל פלג. ביג פאקינג דיל.
action speak louder then words

יואב 3 בספטמבר 2015

לא יודע בקשר להאדרה. בשבילי הוא נהדר. אפשר לחשוב מה קנה המידה שלך כדי להעריך האדרה מהי.

גיל שלי 3 בספטמבר 2015

לפחות מבחינתי אין האדרה, הוא נוהג פה כמו בעל עסק רציני, שפיתח עסק גדול בחוץ לארץ, וממשיך לנהל אותו. יש מעטים כאלה בישראל, אך הרבה יותר בעולם. זה כמובן מובדל מיזמים רבים שהתעשרו משום שנפלו נכון, יש הרבה יותר מאלה.

-גיסנו- 3 בספטמבר 2015

החשוד/ים בהכאת האוהד של באזל נעצרו, אחד מהם (ככל הנראה התוקף) גם לא התייצב בתחנת משטרה אחרי שכבר הורחק מהמגרשים. מניח שההרחקה הראשונית שלו נעשתה גם אחרי עזרה של מכבי. רוב הסיכויים שמכבי פשוט העדיפו לפעול בלי לעשות הרבה רעש. בניגוד למקרה של אוהדי צ'לסי ברכבת התחתית בפריס, שאז צולמה התקרית המגעילה, על התקרית הזו רק שמענו מפוסט פייסבוקי של דוגמנית שבמקרה עברה שם.
אין בזה כדי להגן על האוהד. חארות יש בכל הקבוצות. גם במכבי. והמועדון מנסה במסגרת יכולתו למגר תופעות כאלה. תמיד מתלוננים על זה שכולם בארץ אוהבים לדבר, לצעוק ולגנות בלי לעשות שום דבר – אז כשמישהו עושה בלי לגנות ולצעוק אנחנו גם באים בטענות?

כמו במקרה של ה"הברחה" הגדולה בדיוטי פרי. סביר להניח שהשחקנים ה"מבריחין" קנו 2-3 בקבוקים במקום 1, כמו ש 90% מרוכשי האלכוהול בדיוטי פרי עושים ועוברים בירוק, והמכס בדיוק החילטו לעשות פוזות כי יש שביתות ברשות שדות התעופה, וישר הוציאו כותרת מפוצצת. אז כמו שגולדהאר אמר – הטיפול נעשה בפנים ונשאר בפנים.

גיא זהר 3 בספטמבר 2015

המכס זה קשקוש. אני התבאסתי קודם כל מפלג שאפילו לא שאל ודווקא יותר הפריע לי הטיפול בעניין ראדי ולו בהיבט ההצהרתי למשל שכל השחקנים יעלו עם חולצות לפני החימום עם המספר שלו. להפוך אותו לקפטן למשחק אחד או יותר. ואפשר לפעול במקביל לגינוי.

-גיסנו- 3 בספטמבר 2015

אלו שמקללים את ראדי נמצאים כולם באותו גוש ובאותו ארגון. מהיכרות עם נפשות פועלות בארגון האוהדים, חלק גדול ממה שהם עושים לראדי והשירים להפועל זה כדי לעשות דווקא להנהלה שמבחינתם לא נותנת להם מספיק זכויות (מצד שני מבחינתם הקבוצה היא רק שלהם ולא של כלל האוהדים, ובטח לא של גולדהאר). הם גם שונאים את כל הקהל של מכבי שהוא לא הם. אני גם יודע שמכבי ניסו לעשות מהלכים משפטיים שבגלל חוק ארכאי וחוסר סמכות מספקת של המועדון, נפלו ובוטלו.
יכול להיות שאתה צודק והיה מקום לצעד הפגנתי שכזה. לדעתי עשו הערכת עלות-תועלת, הגיעו למסקנה שאלו שמקללים את ראדי ימשיכו לא משנה מה המועדון יעשה – ולכן אין טעם לחפור בזה ולתת להם עוד במה, עד שלא יינתנו למועדון ו/או המשטרה יותר סמכויות בנושא, וליצור קרע עמוק יותר בין המועדון לארגון האוהדים המוביל שלו.
הארגון, אגב, בניגוד ללה פמיליה למשל, לא חרט על דגלו את הגזענות – ולא ראית שלטים כהניסטים ו/או על גבול הניאו-נאציים ביציעי מכבי.

ערן (המקורי) 3 בספטמבר 2015

+1

the dove 3 בספטמבר 2015

הם גם שונאים אשכנזים ושונאים את שרן ייני בגלל שהוא האנטי תזה של הקיסר שלהם נמני

גיל שלי 3 בספטמבר 2015

אגב, המכס תפס את ערן זהבי, כי המוכס היה במקרה אוהד הפועל

ארז 3 בספטמבר 2015

כן? מנין המידע המלומד הזה?

גיל שלי 3 בספטמבר 2015

מהפורומים שלכם, אח שלי עדכן אותי

חד פעמי 4 בספטמבר 2015

ואם זה נכון, אז מה? העברה נעשתה על ידיו, בלי קשר לשאלה על ידי מי או אם בכלל נתפס. מזכיר טיעונים של פוליטיקאים שסרחו על רדיפה פוליטית. אתה מוכר בציבור? נהג ביושר והשמר שבעתיים במעשיך.

אופיר 3 בספטמבר 2015

הוא עדיין הקפיד לשמור על קו ממלכתי בתשובה על אוהדי ביתר. הוא מצא את הדרך הכי מתוחכמת לקרוא לאותם מתפרעים קופי אדם

ארז 3 בספטמבר 2015

אופיר, זה היה ענק בעיניי. אבל אתה מערבב בין שנינות לבין ממלכתיות.

אופיר 3 בספטמבר 2015

לא חושב. אם הוא היה אומר את זה בצורה ישירה כולם היו מתהפכים עליו וקופצים למסקנות של גזענות (עדתית כמובן) והתנשאות.

בצורה הזאת מי שהיה צריך להבין הבין, וזהו.

אופיר 3 בספטמבר 2015

גבר, תוכל בבקשה להוסיף איזו אות לכינוי שלך כאן?

אופיר (החדש) 3 בספטמבר 2015

בכיף. מצטער שהתבטאתי בשמך :)

אופיר 3 בספטמבר 2015

תודה, מעריך את זה :-) מהמעט שראיתי לא פגעת במוניטין…

ערן (המקורי) 3 בספטמבר 2015

אני ממש לא אדם דתי.
ועדיין, כל אוהד מכבי כדורגל צריך פעם ביום (ובתקופות של משחקים משמחים במיוחד- פעמיים שלוש ביום) להודות להשגחה על שמיטש החליט להגיע לכאן.
להזכירנו: לפניו היו לוני, נימני, רוני מאנה, טון קאנן, חבובו (או איך שלא קוראים לאותו טיפוס שרצה לרכוש), נימני, והרבה חולצות שחורות.

הזכייה במיטש זה כאילו שאראלה ממפעל הפיס מתקשרת אליך. אבל פי מיליון.

אסף המושבניק 3 בספטמבר 2015

ובלי שעשית מנוי.

ערן (המקורי) 3 בספטמבר 2015

דווקא יש לנו מנויים לשער 13. שווה כל אגורה…

Pinga 3 בספטמבר 2015

@טל, כייף לקרוא !
ולאן נעלם הפודקאסט של מכבי בול ??

סימנטוב 3 בספטמבר 2015

אהבתי

עופר כהן 3 בספטמבר 2015

לא מסכים. פלג שאל לא מעט שאלות צהובות.
מצד שני כשפלג שאל שאלות עניינות לא פעם מיטש נמנע מלתת תשובה עם תוכן של ממש. די התאכזבתי.
אבל האיש פרסונה אחרת.

אופיר 3 בספטמבר 2015

אני אשמח אם תתן דוגמה. (יכול להיות שבעיניים צהובות הראיון נשמע קצת שונה)

עופר כהן 3 בספטמבר 2015

גילוי נאות: אני אוהד מכבי.
דוגמאות ספציפיות:
פלג: "אבל בסופו של דבר, איכות השחקנים עושה את ההבדל, והישראלים לא מספיק טובים." כאילו עמיר פלג נחת מהירח ולא יודע שמכבי משחקת עם 80% ישראלים כשרים בהרכב. זה כאילו הוא מנסה לסחוט מגולדהאר ביקורת על השחקנים הישראלים, זה צהוב.

פלג: השחקן הישראלי צנום יותר מהאירופי.
גולדהאר: "תסתכל על מסי, הוא די קטן".
פלג: נכון, אבל אני מדבר על חוסן גופני באופן כללי. אנחנו נחותים.
גולדהאר: "אני לא יודע. היהודים בעולם מופיעים בכל הסוגים, הצורות והגדלים. אני לא חושב שזה העניין".

והוא ממשיך לנסות :"אנחנו לא טובים בספורט. זו עובדה." בדיחה הפלג הזה.

בקשר לתשובות של גולדהאר: ציפיתי שיפרט יותר, ישפוך קצת אור, הייתה תחושה שהוא שומר את הקלפים קרוב מדי לחזה וחבל.
לדוגמא שפלג שאל את גולדהאר לגבי השיקולים שבאי הבאת שחקנים בזמן בין פלזן לבאזל, גולדהאר אמר שיש מגוון של פרמטרים, היה מעניין ומרתק לשמוע מה המשקל שמקבלים דברים וכל זה. אני יכול להבין למה במכבי רוצים שקט תעשייתי אבל אי אפשר לשקר ולהגיד שהראיון היה מעניין חרף השושו.

-גיסנו- 3 בספטמבר 2015

שמע אחי, גם אני לא סובל את פלג, הטור שלו על אלברמן למשל זה פשוט לעג לאינטליגנציה (כמו חצי מהטורים שלו, מנסה להיות "נשכני" ומגניב בכח גם כשאין על מה לכתוב). אבל הראיון הזה היה בסדר. גם השאלות האלה שהצגת שהיו קצת מפגרות, אבל עדיין ברמה סבירה. קצת הלקאה-עצמית-ציניות כמו יהודים טובים ;) מה גם שהן לא באות לתקוף אותו אישית כמו שבד"כ אנחנו רואים בראיונות מהסוג הזה, שזה כבר שיפור גדול.
אני מבין גם את גולדהאר שלא רוצה לפרוט את כל התכנית העסקית-מקצועית שלו, ומבין את זה שבכל דבר כמעט התשובה שלו היא על דרך וסבלנות – העיתונאים בארץ נורא אוהבים לתקוף כל דבר בראיה מאוד מאוד צרה (למשל: יש משחק נגד פלזן, תביא מלא שחקנים כדי לעבור את פלזן) והוא מדגיש כל הזמן שהראיה שלו יותר רחבה ולזמן יותר ארוך (למשל, אני מניח: רכש 4 ימים לפני משחק לא מבטיח שנעבור את פלזן אז עדיף לא להוציא מליונים בשביל ספסל עבה ומסגרת אחת).

כמו כן, צוין שהראיון נערך לפני שראיקוביץ' חתם – זו החתמה שהרימה הרבה גבות אבל גם סתמה הרבה פיות, ושינתה לא מעט את נק' המבט על מכבי, גולדהאר וההתנהלות שלו.

תiמר 3 בספטמבר 2015

אותי הוא איבד אחרי שהוא כתב על אלברמן (אני לא אוהד מכבי).
גם אם אני זוכר נכון, גוטמן בקמפיין הזה לא ספר את אלברמן (טעות ענקית לפי דעתי).

טל בן יהודה 3 בספטמבר 2015

התגובה שלך מעניינת כי בפלטפורמה אחרת קיבלתי איזו תגובה ממכביסט שטען שהשאלות ממש "אנטי" ומנסות להכשיל אותו.

תולעת 3 בספטמבר 2015

בעיני שאלות יחסית מכבדות, אבל הפער בין הכבוד שהוא נותן לגולדהאר (שמגיע לו אין ספק) ובין חוסר הכבוד שבו הוא מתייחס למעורבים אחרים בכדורגל ישראלי הוא בדיוק ההיפך מהתרבות הזו.
לראיון של גולדהאר אפשר להוסיף גם את הראיון עם ביין בערוץ הספורט – ראיון מכבד ותשובות ענייניות, בלי התלהמות, התנצחות והתנשאות.
הפוך לחלוטין למשל מהראיון שערכו עם בארי בן-זאב אחרי מכירת ורמוט. מראיין בגישה צינית ועוקצנית ועוד שני משתתפים שבאו "להכנס" בבן-זאב על פעולה ניהולית שהם תפסו כשגויה, הוציאו גם אותו אדם קטנוני שבא להתנצח ולתת קטנות לשביט אלימלך במקום להסביר ולהציג רעיונות וחזון בפני אוהדי הקבוצה ואוהדי כדורגל בכלל.
הסיטואציה בטח שונה (ראיון אחרי "כישלון" כביכול לעומת ראיונות אחרי הצלחות יחסיות) אבל אם גם המראיינים היו מתנהגים לילידים הפרימיטיביים כמו שהם מתנהגים לזרים המתורבתים אולי דברים היו נראים אחרת.

ערן (המקורי) 3 בספטמבר 2015

כל מילה, איה

מאמן כושר 3 בספטמבר 2015

דוגמא מצויינת אפשר לראות בפנייה לפני כל ראיון עם מאמן במחצית או בסוף המשחק:
למאמן מכבי פונים כ"קואוץ" או "מיסטר"
למאמן ישראלי הפניה היא לשם הפרטי (בד"כ במילעל).

אופיר (החדש) 3 בספטמבר 2015

*שיעול* הראיונות בנבדל היו מעולים, חבל שהפסיקו *שיעול*

תולעת 3 בספטמבר 2015

לא הפסיקו, בהפסקה :D

עופר כהן 4 בספטמבר 2015

אם הראיונות בכל מדור ספורט היו נראים כמו ראיונות בנבדל- הייתה סיבה לצפות בליגה.
שאתה שומע על איך שמאמן בני יהודה מציב 4 קשרים מול 2 של מכבי פ"ת (סתם דוגמא), כך שפ"ת תסתמך על התקפות מעבר,
אתה באמת רוצה לראות כיצד זה נראה במציאות.
אל תפסיקו. הראיון עם חיים סילבס היה מדהים, טוב לדעת שבדש בידיים טובות :)

רפאל 4 בספטמבר 2015

עוד סיבה חשובה למה כ"כ טוב שמכבי הגיעה לשלב הבתים בצ'מפיונס.
אפשר להרים את הראש ולהציג בצורה חיובית את הדרך והעבודה שהתווה הבעלים גולדהאר יחד עם הצוות המקצועי שמינה.

לדעתי הסיבה שיש הרבה מייחלים ל'נפילות', היא שלא נותנים במסגרת הנוכחית מספיק צ'אנס לבוא לידי ביטוי
אם אתה מרגיש שאין לך הזדמנות אמיתית להתחרות לאורך זמן על המאזן הטוב בליגה.
לאוהדי חיפה ובאר שבע לא אמור להיות קשה לפרגן ( והרוב כאן גם אומרים שזה טוב לכדורגל שלנו ושמכבי שיחקו חזק וחכם ), אבל גם למישהו כמוני שהוא נייטרלי לגמרי ( בעד כל אחד שמייצג את ישראל באירופה ), יש הרגשה שאיכשהו הכל מהכל תמיד נוגע למותג מכבי תל אביב, בין אם הם עומדים ביעד שלהם או לא.
בין אם הם מביסים ב3-4 שערים בליגה, או מסתפקים בניצחון בשער בודד.
אין מספיק דיבורים פרקטיים על קבוצות אחרות, הן לא מעניינות. התהליך שהן עוברות לא רלוונטי לכלל הציבור.
גם בימי הדומיננטיות הירוקה הייתה תופעה דומה כמובן.
אין בעיה לתת את מירב תשומת הלב לאיזו קבוצה שלא תהיה, במיוחד אם היא הכי טובה ומגיע לה. זה הגיוני, אי אפשר לצפות מאנשים להתנהג בצורה לא הגיונית באופן מכוון.

רק מציע שיש אפשרויות נוספות לקיים את מסגרת הכדורגל התחרותי, עם דגשים נוספים על העניין בליגה והתהליכים בקבוצות האחרות,מבלי לגרוע מהתהליך וההצלחה של מי שטוב ( בלי קשר לתקציב ) והולך לו הכי הרבה לעומת האחרים.
פשוט יש הרגשה שאתה חייב או להצטרף למי שהכי טוב, כי רק הוא קיים או לשבת בצד ולקוות שיתפרקו.
בפראפראזה על דברי גולדהאר מהמאמר למעלה-
זה קרוב מאוד לנקודת המוצא בסקאלה של התפתחותנו כאוהדי ספורט.
מגיע לנו יותר טוב.
רק צריך להבין זאת ולדרוש את זה.

אבנר משער 2 4 בספטמבר 2015

פוסטים טובים.
חזון, תרבות, ערכים אומר כל מי שלמד לתואר MBA או מי שמעתיק ממנו כדי להשמע טוב
השאלה מה עושים.
נכון מיץ' בא ואמרו לו נמני ואח"כ צריך מכביסט (איוניר) ולא יצא לא תוצאות ולא ערכים.
אז הוא הביא צוות מבחוץ ומה שג'ורדי וג'ק עשו זה לסגור את המועדון לתקשורת ולבנות מעטפת לשחקנים.
כמות המאמנים ואנשי הכושר על המגרש מדהימה (ראו חימום של מכבי לפני המשחק)
להוסיף מעקב רפואי ומקצועי (היום כולם רוצים GPS).
אז נכון, העין שלהם לשחקנים לא משהו (אפילו אני שמחתי על רכישת בן בסט) אבל התנאים שבהם עוטפים את השחקנים היא מצוינת. לכו ותנו את מה שיש לכם.
העבודה נגד הגזענות משתפרת (ה"הלשנה" למשטרה על האוהדים בקפריסין לדוגמה) , חבל רק שנותנים עדיין עדיפות במשחקי חוץ לארגוני האוהדים שחלקם גזעניים (מה זה באזל ? פאזל של ערבים)
ההתיחסות של המועדון לרוב האוהדים כלקוחות ולא יותר היא המשך ישיר לחזון ולתרבות …העסקית… של המועדון.
נו טוב, ועל הפיכת הכדורגל "ממשחק לסחורה" (שם הספר) כתב יפה אמיר בן פורת.

4 קל 4 בספטמבר 2015

לא חושב שהשיר על באזל הוא גזעני, פשוט הומוריסטי ומוצלח. אני יכול להבין למה ברגע ששומעים את המילה "ערבים" בשיר, הראש ישר קופץ לגזענות אבל אני לא חושב שזה המקרה פה.

funfun 5 בספטמבר 2015

יצא לכם פוסט ורוד, אני רק מציין…:-)
מעריך ברמות על את מה שהוא עושה ועוד יעשה למכבי (ולביתו אינשאללה)
עדיין, הבנאדם פלאקט קפוא , לא מסגיר רגשות במילימיטר .בכל זאת מדובר בכדורגל, הדת הגדולה בעולם
מעניין, אולי בקנדה נפתחים קצת רק אחרי עשור :)

שלומי 5 בספטמבר 2015

וכאילו זה הגיע בהזמנה משמיים (בעזרתו של זהבי כמובן):
http://www.cijnews.com/he/?p=6948
גולדהאר תובע את עיתון הארץ על דיבה.
בהתחלה קצת פיקפקתי בידיעה הזו, אבל אז הגעתי לכתבה המקורית שפורסמה, תודות לאוהדי מכבי.
נדהמתי. כמה רפש וכמה מגוחכת הכתבה הזו נראית ממרחק של ארבע שנים.
אבל מעל לכל, נהניתי. יש כאן כמה ציטוטים של "גורם בקבוצה", וחשבתי לעצמי: כמה זמן כבר לא היה ציטוט אמין של "גורם בקבוצה"?
גם אתם מוזמנים לצחוק, הכתבה כאן:
http://www.haaretz.co.il/sport/israel-soccer/1.1578237

Comments closed