טמטום ייענה בטמטום

טיילור רוצ'סטי וג'ורדן פארמר הם מענה הולם לניר אלון

ttybt

התמונה לקוחה מהאינסטגרם של טיילור רוצ'סטי וכולל שני זרים ושני ישראלים המשחקים במכבי ת"א.

*

לא אכנס כאן לניתוחים סופר-מסובכים, אבל ישנן סיבות לא מעטות לכך שהספורטאים המקצועניים המוערצים על ידנו הגיעו למה שהם הגיעו, בעוד שאנחנו מצד שני הגענו לאן שאנחנו הגענו, כלומר לספה או ליציע. בין הסיבות האלה נוכל למצוא כישרון מולד, עבודה קשה, מסירות, עקשנות וגם קצת מזל אף פעם לא מזיק. כמובן שיש עוד סיבות, הרבה. מאמנים טובים, הורים תומכים ומסגרות שהתאימו לספורטאים במהלך הדרך. הרי כל ספורטאי שיספר לכם את הסיפור שלו יישמע קצת שונה מהספורטאי שאחריו. סיבה נוספת שכמעט תמיד ומופיעה מתי שהוא בסיפורים היא תחרותיות.

מדובר כמעט תמיד באנשים שתחרותיים באופן חולני. כולם מכירים את הסיפורים על מייקל ג'ורדן שהעיף לוח מונופול מהחלון של בית המלון כשראה שהוא בדרך להפסיד. אבל אפילו מג'יק ג'ונסון, הספורטאי בעל החיוך המפורסם והמדבק בתבל, הודה שהוא לא מסוגל להפסיד לילדיו כשהם משחקים יחד בשעות הפנאי במשחקים חסרי חשיבות. במעבר קצת חד, או קצת הרבה חד (או קצת הרבה הרבה הרבה חד), כשאני חושב על תחרותיות שקרובה לבית השחקן שעולה לי הוא דווקא גיא פניני. מדובר בשחקן מוגבל כמעט מכל בחינה שהגיע הכי רחוק שספורטאי ישראלי יכול להגיע אליו ביבשת האירופאית. אין לי צל של ספק שיש בו יצר תחרותיות חולני, שבין השאר גם הוביל לכל הפרשיות שמשניאות אותו על כל מי שאינו אוהד מכבי ת"א.

התחרותיות החולנית הזו היא לא נחלתה הבלעדית של שחקנים, כאשר אפשר לומר שהיא נכונה עבור רוב העוסקים בספורט. הרי המון ספורטאים נשארים במועדון גם אחרי הפרישה, והתחרותיות הזו לא מתפוגגת, מדובר בפשטות באופי של התחום שבו כולם עוסקים, שחקנים, מאמנים וחברי הנהלה. ישנו רק מנצח אחד בסופו של דבר, וכולם רוצים להיות זה ששורד אחרון ומניף את חתיכת הברזל שמישהו יצק בצורת צלחת או גביע.

לכל ענף ספורט ישנם חוקים וכללים שאמורים להסדיר את התחרות, כשהמציאות היא שהיצר התחרותי המדובר מביא את רוב העוסקים בתחום לנצל את החוקים לטובתם ואף לכופף אותם כמה שרק אפשר כדי להשיג יתרון על פני כל המתחרים שלך. זה לא לגמרי אשמתם, התחרותיות הזו טבועה בהם והם לא מסוגלים להימנע מזה. העובדה שאנחנו מצפים מהספורטאים שלנו לכבות את הדבר שלמעשה הביא אותם עד הלום היא מגוחכת ולחלוטין מעידה על חוסר הבנה מצידנו.

אנחנו מדברים על הסיבה שאתלטים נוטלים חומרים משפרי תוצאות כמו סטרואידים, הורמונים, משחות אסורות ודברים אחרים, בין אם זה שחקני בייסבול, ספורטאים באתלטיקה קלה, שחקני פוטבול, כדורסל או שחקנים אחרים. הסיבה שבגינה קווטרבקים רוצים אחיזה טובה יותר על הפוטבול ומנסים להוריד קצת אוויר מהכדור (או שלא), הסיבה שהשחקן הגדול בתבל אינו מודה שהוא כבש שער ביד במעמד הגדול ביותר בתחום שלו. הסיבה שמחלקות הסקאוטינג של קבוצות מהלכות לפעמים על הגבול של ריגול תעשייתי, הסיבה ששחקני בייסבול "גונבים" סימנים, הסיבה שמישהו שיושב בבית מעביר בטלפון למאמן את תוכן פסק הזמן של הקבוצה היריבה, אין סוף לדוגמאות. היריעה כאן בדה-באזר אמנם אינסופית, אבל הזמן שלנו לא, לכן אנחנו נעבור הלאה.

הנקודה היא שיש לנו חוקים שאמורים להציב גבולות, ישנם עונשים למי שעובר עליהם, וישנם אנשים שיכולים להטיל את העונשים הללו כדי שהחוקים ייאכפו. אם עברת על חוק, אתה צריך להיענש, בין אם מדובר בשחקן, קבוצה, ג'נרל מנג'ר או בעלים. ואם החוקים כבר לא כל כך הגיוניים כי המציאות שלנו משתנה עם הזמן, אז צריך לשנות אותם. אבל כל עוד הם קיימים ולא שונו, אל לנו לצפות שהספורטאים והמועדונים שמעליהם לא יעשו הכל (הכל!) כדי להשיג כל יתרון ספורטיבי אפשרי במסגרתם.

וסליחה שעוד לא הזכרתי את הדבר ההוא בעל ההשפעה אולי הגדולה ביותר בספורט המקצועני וכל העוסקים בו, כ-ס-ף. הרבה הרבה כסף. כסף!!!!!!!!!!!!!!!! מאני מאני מאני מאני. אנשים מוכנים להרוג בשביל כסף, אז בינינו, מה זה כבר לעבור על איזה כלל של איגוד כלשהו בשביל עוד מיליון דולר בבנק. או מיליארד דולר. תגידו לי אתם, נשמע לכם הגיוני שהעסקים בספורט לא ינסו לכופף החוקים כמה שיותר בשביל עוד כסף?!

*
והנה הגענו, כפי שלבטח כבר הנחתם, לחלק של החוקים. או יותר נכון, לאחד מהחוקים הבולטים בכדורסל הישראלי בעשור האחרון, זה שזוכה לתשומת לב גדולה יותר מ"צעדים", "דאבל" או "חסימה נאה", גבירותיי ורבותיי, קבלו אותו, החוק הרוסי. ומכיוון שרציתי לעשות בשבילכם עבודה יסודית, רציתי לקרוא את תוכנו כפי שהוא מנוסח במשרדי איגוד הכדורסל (או מנהלת הליגה, או איגוד השחקנים) ולסכם את כאן את עיקרי החוק הזה. רציתי לקרוא קצת על מי יזם לייבא את המהלך לארץ (מרוסיה, ולכן שמו), מה הם קיוו להשיג ביישום החוק, האם היוזמים שלו הגיעו למטרות וליעדים שהציבו לעצמם, ואם לא, מה כן הושג. החוק הרוסי גם בוטל והוחזר במהלך השנים, כשהיה אפילו שביתת שחקנים בעניינה. הרי חייב להיות עמוד מסודר של כל הדברים האלה ברשת האינטרנט העולמית, לא?

ובכן, באופן לא מפתיע, התשובה היא לא. חיפוש פשוט בגוגל של "החוק הרוסי כדורסל" לא ממש מניב את התוצאות הרצויות. זה מוביל לעמודי וויקיפדיה כלליים של ליגת הכדורסל בישראל ו"ספורטאים זרים בישראל". לדעת כותב זה, החוק המשפיע ביותר על הספורט השני בחשיבותו בישראל די מצדיק ערך וויקיפדיה עצמאי, אבל אני רק איזה בלוגר צהוב אידיוט, מה אני יודע. אז המשכתי לחפש.

הלכתי לאתר של איגוד השחקנים והרצתי חיפוש. או לפחות ניסיתי, כי החיפוש לא עובד (ביותר מדפדפן אחד, שלא תגידו שלא ניסיתי). באתר הרשמי של איגוד הכדורסל החיפוש לא העלה כלום (אני מדבר על האתר הזה, שנמצא במקום ה-16 בגוגל כשמחפשים "איגוד הכדורסל", כי האתר שנמצא במקום הראשון של One כבר לא פעיל או רלוונטי. אחלה עבודה עושים שם אנשי השיווק).

כדי שזה יהיה ברור, כל מה שרציתי הוא לקרוא את לשון החוק, כזה שיש בו סעיפים והסברים וכל הדברים האלה שיש בחוקים. אתם יודעים, לדעת קצת יותר מהמשפט "על המגרש צריכים להיות בכל זמן נתון שני שחקנים ישראלים". אני לא רוצה לקרוא על החוק המקורי ברוסיה, אני רוצה לקרוא על החוק הרוסי בישראל. אבל כנראה שזה יותר מדי עבור טל בן יהודה, מי לעזאזל ידע שאני אי פעם אהיה שאפתני מדי בשביל משהו בחיי, ייתכן שזו הפעם הראשונה.

אז כדי להתקדם (כאן ובחיים העלובים שלנו), אצטרך להסתפק בפירורים הפזורים ברחבי הרשת. בעמוד של ליגת העל בכדורסל, ישנן כמה שורות על החוק הרוסי, ועוד שלוש שורות כאן, אבל האמת היא שבשלב הזה קצת שכחתי מה בכלל רציתי. ראיתי את ההגבלות על מספר הזרים בקבוצה, אבל לא הרבה מעבר למשפט שהזכרתי בפסקה הקודמת (ב-2006 עם יישום החוק לא הייתה הגבלה על מספר הזרים בקבוצה, אחר כך זה עבר ל-4 או 5 זרים, ולפני שנתיים הוכרע שכל קבוצה יכולה לרשום 5 זרים בטופס). אז הנה, הצלחתי, אני חושב, כי אתם עכשיו יודעים את כל מה שצריך לדעת.

אבל הנה משהו שאתם אולי לא יודעים עליו, החוק הרוסי נוגד את אחד העקרונות הכי חשובים בספורט מקצועני, עיקרון שמהווה חלק אינטגרלי ממנו, עיקרון שגורם לנו לעקוב אחרי המשחקים והשחקנים המוכשרים בכל דרך ובכל שעה, וזה העיקרון שהיכולת והכישרון הם שקובעים. הזכרתי כאן בעבר את המושג הזה, והנה הוא שוב, הספורט המקצועני הוא מריטוקרטיה (מאנגלית: Meritocracy, מלשון המילה Merit, התרגום המתאים ביותר של מורפיקס למילה הזו: ערך).

במריטוקרטיה אתה מתקדם לפי הערך, הכישורים והיכולות שלך. זאת בניגוד לדרכים אחרות שאפשר להתקדם בהם כמו: את מי אתה מכיר, מי ההורים שלך, דברים שעשית בעבר (או במילה אחת, פרוטקציה). ספורט מקצועני הוא אולי המריטוקרטיה האחרונה שנותרה לנו על פני כדור הארץ. אנחנו רואים את הטובים ביותר, לא את המקושרים ביותר. אין ספק שלהכיר או להיוולד לאדם הנכון מהווה התחלה טובה, אבל אם אתה לא טוב מספיק, אתה לא תשרוד ברמות הגבוהות.

כל זה הולך לפח בכדורסל הישראלי עם החוק הרוסי. זה כבר לא (רק) מי הכי טוב, אלא זה גם למי יש את התעודה הנכונה, ובמקרה הזה היא כחולה. 40% מדקות המשחק, של כל משחק, בישראל כבר לא קשורות לשחקנים הטובים ביותר, לחמישיות הטובות ביותר או להרכבים הטובים ביותר, זה קשור אך ורק לתעודות הכחולות ביותר. מודעת הדרושים של ליגת העל צריכה להיות: אם יש לך תעודת זהות כחולה, אנחנו רוצים אותך! עכשיו כולם ביחד איתי, ביי ביי מריטוקרטיה יקרה.

(הערת אגב חשובה: אני מסכים עם ניר אלון, אליו עוד נחזור, וזו הבטחה של מכביסט, שצריך לשמור על התוצרת המקומית. מעמדו של השחקן הישראלי חשוב, אבל המחלוקת היא על הדרך. החוק הרוסי מהווה חדירה בוטה וחמורה לתוך ההחלטות של מאמנים במהלך המשחקים. בלתי נתפס בעיני איך אנחנו, אוהבי הכדורסל, מוכנים להתעלם מהעובדה הזו. הדרך לשמור על הכדורסלן הישראלי הינו להגביל את מספר הזרים בסגל או בטופס המשחק, לא להתערב בדקות המשחק)

(הערת אגב חשובה נוספת: אם הגבלה של זרים לא מתאימה לשאיפות היורוליג של מכבי ת"א והיא רוצה אחר כך לפרוש מהליגה, אז שתעשה את זה ולא תתבכיין. אני מניח שיש לה בסיס אוהדים לא קטן שיתמוך במהלך של היפרדות מהליגה הישראלית לכמה שנים, שכן גם אם מהלך כזה יקרה הוא לא יחזיק מעמד לנצח. וזה לא הנושא העיקרי לדיון, אז תחסכו לי ולכם תגובות של "תפרשו כבר מי צריך אתכם מכביסטים יהירים". שמעתי כבר הכל)

*

יחסית ל"חוק הרוסי", די קל למצוא את הערך של "חוק השבות" באינטרנט (תנסו ותראו) ומסתבר שגם ג'ורדן פארמר וגם טיילור רוצ'סטי עומדים בקריטריונים להפוך לישראלים בארץ הקודש. מי שיקרא את הערך ילמד ששר הפנים, סילבן שלום, יכול היה למנוע משניהם תעודות זהות כחולות אם אחד משלושת התנאים הבאים היה מתקיים: המבקש פועל נגד העם היהודי, המבקש עלול לסכן בריאות הציבור או ביטחון המדינה, המבקש הינו בעל עבר פלילי העלול לסכן את שלום הציבור.

אז נכון לשני המבקשים אין עבר פלילי, אבל אני מרגיש שקנאי הפועל ואחרים, אה, אופס, התכוונתי לאוהדי הפועל ואחרים, היו יכולים להציג תיק די משכנע שהשניים פועלים כנגד העם היהודי, אז חבל שלא ניסו לסכל את המהלך. בכל מקרה, מסתבר שלא היו מספיק ראיות כדי לשלול את הבקשה ושני השחקנים קיבלו תעודות זהות כחולות והצטרפו למניין הישראלים הלא-צברים של מכבי ת"א, יחד עם סילבן לנ-דס-ברג.

והנה לכם גבירותיי ורבותיי מועדון שיודע לעשות כל מה שצריך כדי לנצח, מועדון שיעשה הכל כדי להשיג את היתרון הדרוש לו, מועדון שיודע לנצל את החוקים לטובתו, מועדון שיודע גם לכופף, למתוח, לטשטש ולשחק איתם, הכל בשביל היתרון התחרותי הזה, למעט לעבור עליהם (או שאולי גם לעבור עליהם במקרים אחרים). הנקודה היא שמכבי ת"א מנצלת את החוקים בצורה הטובה ביותר מבחינתה. וכמו שכתבתי קודם לכם, אם יורשה לי ברגע של יהירות מכביסטית טיפוסית לצטט את עצמי:

"אם עברת על החוקים, אתה צריך להיענש. אם החוקים כבר לא כל כך הגיוניים, אז צריך לשנות אותם. אבל כל עוד הם קיימים ולא שינו, אל לנו לצפות שהספורטאים והמועדונים שמעליהם לא יעשו הכל (הכל!) כדי להשיג כל יתרון ספורטיבי אפשרי במסגרת החוקים הללו."

אני שוב אשתמש במשפט המוכר באנגלית: Don't hate the player hate the game. אם לא מוצא חן בעיני אנשים מה שהם רואים ממכבי ת"א, מצוין, בבקשה, תתקפו את איגוד השחקנים שיזמו את החוק הזה ומשאירים אותו על כנו. תתקפו את משרד הפנים שמעניק תעודות זהות כמו סוכריות (גם ככה אף אחד לא סובל פוליטיקאים, המון אנשים יקשיבו לכם אם תתקפו את המשרד הזה). תתקפו את איגוד הכדורסל או את המנהלת שיכולים לשנות את החוקים בהתאם לרצונות שלכם, הרי הם גם ככה מחוקקים חוקים נגד מכבי ת"א על בסיס עונתי, מה זה עוד חוק או שניים לרעתה.

אבל ההתקפות על מכבי ת"א שבסך העל עושה מה שהיא צריכה לעשות כדי לנצח? מדובר בבכי ונהי של אנשים כתוצאה מקנאה במועדון המצליח ביותר בהיסטוריה של הספורט הישראלי והאירופאי. זה והערצה סמויה לפועלים בתוכו עם המחשבה של "למה אנחנו לא חשבנו על זה קודם" או "למה אנחנו לא מצליחים כמוהם" (האמינו לי, אלופת המדינה הטרייה חיפשה שורשים יהודיים לאחד משחקניה, עם שם משפחה שנשמע יהודי, ולא העלתה דבר, חבל). בשורה התחתונה, מכבי ת"א לא עוברת על שום חוק, אז למה הכעס מופנה כלפיה, מישהו יודע?

אני יודע, התשובה היא "היא עוברת על רוח החוק". אני נשבע לכם שיש אנשים שיאמרו את המשפט הזה ללא אירוניה או ציניות. אם נחזור למשפט המפורסם באנגלית, אז אותם אנשים שמתעבים את השחקן ולא את המשחק מזכירים לי ילדים קטנים ותמימים שרק עכשיו עלו לכיתה א', כאלה שמצפים שכולם יעקבו אחרי אותו רוח החוק כמו הילדים הטובים שהם.

ובכן, צר לי לאכזב אתכם אבל העולם לא עובד כך. אם ישנם פרצות בחוק, תהיו בטוחים שאנשים ינצלו אותם. מעבר לכך, האנשים שיודעים לנצל את הפרצות האלה הם בדרך כלל מוצלחים או מבוקשים יותר מהאחרים (תחשבו עורכי דין או רואי חשבון. איזה סוג של עובד כזה אתם רוצים בצד שלכם?).

אין ספק שהעובדה שמכבי יכולה לשחק עם חמישיית זרים ועדיין לקיים את החוק הרוסי הוא טמטום, אבל גם החוק הרוסי הוא טמטום. המציאות היא שהדרך הטובה ביותר להיאבק בטמטום היא טמטום. האמת לא תעזור, רק כאשר תציב מראה מול המטומטמים, שיראו בעצמם את רמת הגיחוך שלהם עצמם, הם יבינו. אם יש פרצות והחוק הוא חוק טיפשי, כל אחד צריך לעשות כל שביכולתו למקסם את הסיטואציה לטובתו. מישהו חושב שזה מטומטם שמכבי ת"א פתחה את גביע ווינר עם רוצ'סטי, פארמר, סמית', אמבקווה ורנדל? מצוין, מטרה הושגה.

*

וכפי שהבטחתי, בחזרה לפוליטיקאי המהולל ניר אלון, יושב ראש איגוד השחקנים. לא מצאתי באתר הרשמי של איגוד השחקנים את הנוסח המלא והרשמי של החוק הרוסי, אבל כן מצאתי שתי הודעות של יושב הראש על ההצלחה של החוק הזה, שתיהן מחודש יוני האחרון. בהודעות הללו אלון מפאר ומהלל את פועלו למען הכדורסלן הישראלי ואיך החוק הזה שיפר את המשחק. האמת היא שאיני יודע כיצד לא נתקלתי בהן עד היום, אבל עכשיו שראיתי אותן, אין שום סיכוי שלא אתייחס אליהן, בייחוד להודעה השנייה.

ההודעה הראשונה די סטנדרטית. אם יורשה לי לגנוב בשביל הסיכום שלה את התרגום הסימולטני של ארנולד שוורצנגר לנאום של המנהיג של "הג'יהאד הארגמן" בסרט "שקרים אמיתיים", זה בערך הולך כך: No force can stop us now, we're cool, we're badasses, blah, blah, blah (בשביל התרגום לתרגום, אתם מוזמנים לגשת לסניף גוגל טרנסלייט הקרוב לביתכם).

ההודעה השנייה פשוט נפלאה. ההודעה הראשונה פורסמה כאשר סדרת חצי הגמר בין מכבי ת"א להפועל אילת הייתה במצב של 2-2 והשנייה פורסמה יום אחרי ההדחה של מכבי ת"א על ידי אילת בהיכל מנורה. יום אחרי. יושב הראש של השחקנים, זה שצמא לדם הצהוב של מכבי ת"א, לא חיכה אפילו יממה כדי להתפאר בהישג ששייך לו (ולא לאריק שיבק והפועל אילת חס וחלילה), ההדחה של מכבי ת"א והעובדה שקבוצה אחרת תיקח אליפות העונה.

לא רק שניר אלון מייצג את השחקנים הישראלים, הוא גם לוקח על עצמו את תפקיד פרשן הכדורסל כשהוא מבקר את בניית הקבוצה כמו גם את ההתנהלות של מכבי ת"א: "…והעדר שלד יציב של ישראלים בהליך בניית הקבוצה טרום העונה, הוביל למצב בו הקבוצה מצויה כיום". וואו, תודה רבה לך עופר שלח, מה היינו עושים בלעדיך.

אחר כך הוא גם סוג של מזהיר – סוג של מאיים – סוג של מתנהג כמו אבא יהיר שמנסה לחנך את בנו – כשהוא מסביר מה יקרה לקבוצות שלא יתיישרו עם האופק החדש שניר אלון ושליחיו מנסים להנהיג כאן: "כלקח לעתיד לבוא, קבוצת ליגת על שרוצה להצליח בעונות הבאות חייבת להשקיע בשחקנים הישראליים שלה".

ובכן, למרות שניר אלון יוצא בהודעות האלה *מצונזר* *מצונזר*, אני ממש שמח שהנהלת מכבי ת"א דווקא השכילה להקשיב לו והשקיעה במצבת הישראלים שלה לעונה הקרובה. למעשה, אני לא יודע אם ישנה קבוצה עם ישראלים טובים מאלה של מכבי ת"א: ג'ורדן פארמר, טיילור רוצ'סטי, סילבן לנדסברג, גיא פניני, יוגב אוחיון, דגן יבזורי ואיתי שגב.

אין שום ספק שלקראת העונה הקרובה מכבי ת"א "השקיעה בשחקנים הישראליים שלה", כל הכבוד לה על כך. אני ממש מקווה שזה לרוחו של ניר אלון ומקווה לראות הודעה חדשה שמפארת ומהללת את מכבי ת"א על הציונות שהפגינה לקראת עונת 2015/16. אני ממתין ומרפרש את האתר של האיגוד כמה פעמים ביום, כל יום. עד שההודעה תגיע, יש לי סבלנות.

(ואם לא מאיגוד השחקנים, אולי זה יגיע מהמנהלת שנפגשה לדיון חירום במצב. הם כנראה לא רגילים שמכבי ת"א משחקים עם שבעה ישראלים בסגל ורוצים לשבח אותה מהר מהרגיל. ואם זה לא המצב, אני לא כל כך מבין על מה הפגישה ולמה מנהלת הליגה נפגשת בעניין שבכלל לא קשור אליהם. אלא אם הם חושבים לנהל את המאבק של איגוד השחקנים בעניין המתאזרחים זה עניינם. אבל זה לא כל כך הגיוני שמנהלת הליגה תצא באופן עקבי אחרי קבוצה אחת בלבד, נכון?)

(והנה סוגריים אחרונים להיום, האם למישהו כאן יש ספק שגם במקרה של שינוי הכללים של המתאזרחים, מכבי ת"א לא תמצא פרצה חדשה ותדע לנצל אותה טוב יותר מכל האחרים? כן, חשבתי כך.)

ההזדמנויות המתאימות
ראגבי, שואה ותקומה

110 Comments

צור שפי 28 בספטמבר 2015

קלישאות הן אמיתות. משעממות ומעייפות אבל אמיתות. למקרא שפע המלל הטריוויאלי הזה לא הבנתי, אגב החנקת פיהוק, מה מטרתו. לשכנע שמכבי נוהגת לפי החוקים? יופי, שוכנענו. אבל אם המטרה היא להציג את הדבר הזה כמשהו ישראלי מעבר לרמת הפרוטוקול – את זה נדמה לי שגם צהובים מושבעים לא יקנו. אני מניח שגם בתקופת ברקוביץ׳ ארואסטי ג׳מצ׳י וכו׳ היו שחקנים טובים יותר עם סבתא יהודיה או שניתן היה פשוט לגייר אותה רטרואקטיבית (קטן על חתן הפרס). מזל שאז עוד לא שמעו על מריטוקרטיה ככה שלפחות היתה קבוצה שניתן היה לזהות את הישראליות שלה ולהזדהות איתה. בשביל מריטוקרטיה יש את ה-NBA.

גיא זהר 28 בספטמבר 2015

צור מתפלא עלייך בתור ותיק: ג'ימבו, אולסי וארל וגם ברד ליף גוירו באופן מפוקפק הרבה יותר ממה שקורה היום.

צור שפי 28 בספטמבר 2015

כן גיא אבל מסביב למגויירים הנ״ל היו גם ישראלים. לא היתה חמישיית זרים כמו היום.

גיא זהר 29 בספטמבר 2015

כמה צברים היו ב77? אז היו מיקי וארואסטי על תקן אוחיון ופניני (טוב מיקי היה קצת יותר משמעותי) וקצת שוורץ. לא סתם גומלסקי אמר את המשפט על הקבוצה מאסיה עם השחקנים האמריקאים שמשחקת באירופה. וכמה צברים היו בקבוצה הגדולה של אמצע שנות ה-2000? בורשטיין ושלף וקצת הלפרין. אין חדש תחת השמש.

גיא 2 באוקטובר 2015

ברד ליף שיחק כמתאזרח עוד בגליל. לא מכבי איזרחו אותו.
בהפועל תל אביב של שנות השבעים שיחקו יהודים אמריקאים (בארי לייבוביץ, מארק טורנשיין וכו') שאף אחד מהם לא נשאר בארץ! זה היה בסדר?

טל בן יהודה 28 בספטמבר 2015

המשפט האחרון שלך מאד מעציב אותי. זה מה שאתה חושב על הליגה בישראל? בוא פשוט נהפוך אותה לליגה חובבנית ונסגור ת׳עסק.

צור שפי 28 בספטמבר 2015

טל, האם במקרה כתבת ״הליגה בישראל״ ולא ״הליגה הישראלית״? כי זו אבחנה נכונה מצידך, מה שיהיה לנו אם כולם ינהגו כמו מכבי זו ליגה שתשוחק בארץ אבל זה יהיה המימד הישראלי היחיד שלה.

גיא ד 28 בספטמבר 2015

אתה מאלה שאוהבים יותר לצפות בשחקנים לבנים ע"פ הגזעים האחרים?

ניב 28 בספטמבר 2015

ועכשיו יגבילו את מספר המתאזרחים שקבוצות צהובות מתל אביב רושמות לאחד, נימול, ששירת בגולני וחולם חלומות אירוטיים על האולטרה ציוני אלי סהר.
טל זאת מלחמה שלא תנצח בגלל שאבירי הכדורסל הישראלי וטוהר המידות טובים ממך ואפילו משמעון מזרחי בחשיבה עקומה. כל חוק מטומטם שאבד עליו הקלח יוחלף באחר, עקום יותר.

אלון 28 בספטמבר 2015

הקוזאק הנגזל

יהושע פרוע 28 בספטמבר 2015

מקופחים המכבי האלה, מקום 3-4 בליגה הישראלית וכל מה שנותנים להם זה לשחק בשלב הבתים של היורוליג!
נורא, פשוט נורא!

עופר כהן 28 בספטמבר 2015

מכבי חתומה עם חוזה עם היורוליג עד 2031 אם אני לא טועה, עם היורוליג! זה לא קשור בכלל לליגה המקומית!
מחר אירן תוקפת את ישראל בניוק ורק היכל נוקיה נשאר ומכבי עדיין בחוזה עם היורוליג, סבבה?! מה שאתה עושה יהושע זה לרכל על השכנים.

נ.ב- וראינו מה קורה לישראליות ביורוליג….. במפעלים נחותים יותר יורקים דם כדי להגיע לטופ 16…..

צור שפי 28 בספטמבר 2015

כלח

אופיר (החדש) 28 בספטמבר 2015

יש הבדל תהומי בין "חסימה נאה" לבין "חסימה נעה" ;)

בכל אופן, הרדיפה לא מפתיעה. מה שמפתיע זה שהם לא קולטים שדווקא השנים האחרונות מוכיחות שאפשר להתחרות במכבי (למרות שגם פה מעורבים חוקים שמעקמים את המשחק).

לצערינו במקום לטפל בבעיה (הרמה של הכדורסלן הישראלי) מטפלים בסימפטום.

רועי 28 בספטמבר 2015

אני חושב שפרידה של מכבי מהליגה הישראלית היא בלתי נמנעת.
לא כי מכבי מעוניינת בכך, הליגה היא זו שמעוניינת בכך, הליגה (מנהלת/איגוד/ יו"רים/איגוד שחקנים/וואט אבר) לא מעוניינים במכבי בליגה כפי שמכבי רואה את עצמה, לכן אין ברירה אחרת.

גיא זהר 28 בספטמבר 2015

לפי תקנון היורוליג נכון להיום לא ניתן לשחק במפעל בלי לשחק בליגה המקומית. עד שלא יושנה התקנון אופציית הפרישה אינה אפשרית

רועי 28 בספטמבר 2015

להכל יש פתרונות, אפשר להצטרף לליגה המזרח אירופאית.

גיא זהר 28 בספטמבר 2015

ברור שליורוליג יש אינטרס שמכבי תהיה שם ולכן יכופפו את התקנון אבל לא חושב שקבוצה ישראלית בליגה הצפון-מזרח אירופאית שלמעשה כיום היא הליגה הרוסית עם חיזוק אוקראני כשהליגה הישראלית משוחקת במקביל זה חוקי

אזי 28 בספטמבר 2015

אני אישית לא מבין איך לא הורכז על יום חג מקביל ליום העצמאות לחגוג את זה שלמכבי תל אביב יש אולי את מצבת הגארדים הטובה באירופה שמורכבת כל כולה, מבכירי החמשיה ועד לקצה הספסל, מישראלים.

עופר כהן 28 בספטמבר 2015

כמובן שיש פה מוסר ישראלי כפול ודוחה:
תמיד אנחנו מתגאים במבצעים כמו "מרבד הקסמים", עליית יהודי ברה"מ ובכלל בחוק השבות. עד שזה מגיע למכבי. פתאום זה מריח לא טוב.

לירן 28 בספטמבר 2015

בטח אתה צוחק בהשוואה הזאת?!
מי מהם הגיע כדי להשתקע?

עופר כהן 29 בספטמבר 2015

עניינך?
הם יהודים, נקודה.

לירן 29 בספטמבר 2015

פשוט אתה עשית השוואה לאנשים שהגיעו להשתקע.
הם יהודים לפי החוק – על זה אין ספק

קשקשן בקומקום 29 בספטמבר 2015

עופר אתה לא באמת עשית את ההשוואה הזאת

אלון 28 בספטמבר 2015

ממש לא הייתי אוהד מכבי בכדורסל ואני עדיין לא ממש איתם. אבל אני מבסוט על האזרוח של פארמר ורוצסטי.
מביכים אותי חבורת הבכיינים במנהלת ובאיגוד השחקנים שלא מסוגלים להתחרות בצורה מקצוענית(שילמדו מהפועל ירושלים).

שאלה לחבר'ה פה. מצד אחד אני בעד מקצוענות אבל מצד שני צריך לקדם ישראלים. מה הפתרון לדעתכם? 4 זרים? בלי הגבלה אבל לרשטם בטופס 5?

רועי 28 בספטמבר 2015

לקדם ישראלים צריך כשהם ילדים, לא כשהם בני 25, זה כבר לא יעזור להם לכלום (חוץ מלתלוש משכורת)

אלון 28 בספטמבר 2015

ועוד משהו…איך בדיוק חוקית אפשר להגביל מספר מתאזרחים? מה הקריטריון למתאזרח? שחקן כמו אנטון קזרנובסקי שעלה בגיל 5 לארץ בזמנו הוא מתאזרח? פשוט בדיחה.

לירן 28 בספטמבר 2015

לא חמוד, הוא עולה חדש (ישן). הגדירו מצוין מתאזרח ברמת הנבחרות. ושם זה מוגבל לאחד (ולא מעניינת סיבת ההתאזרחות)

מתן גילור 28 בספטמבר 2015

אהלן טל,
מויקיפדיה: "חוק השבות קובע שכדי להיות זכאי לעלות אדם צריך להביע רצון להשתקע בישראל. בעקבות זאת קבע בית המשפט העליון שאדם שאינו מתכוון לעלות לישראל אינו זכאי חוק השבות."
שאלה לי אליך – לדעתך, אם נחבר פוליגרף לרוצ'סטי ונשאל אותו את השאלה הבאה "האם יש לך רצון להשתקע בישראל?" מה לדעתך יקרה:
א. הוא יענה "כן" והפוליגרף יראה שהוא דובר אמת.
ב. הוא יענה "כן" והפוליגרף יראה שהוא דובר שקר.
ג. הוא יענה "I do not speak Hebrew".
עכשיו, אני לא טוען שיש פה הקלה בגלל שמדובר על מכבי ת"א, אבל בהחלט יש הקלה בגלל שמדובר על ספורטאי, קל וחמר אחד שבעתיד יוכלו לבקש ממנו לסייע לנבחרת ישראל. בוא נאמר שאם המעסיק שלו היה חברת הייטק (או רשת קמעונאות, לא באמת משנה) שהיה ברור לנותן האשרה שמרכז החיים שלו לא עתיד להיות בישראל, בהחלט ישנה סבירות לא נמוכה שהאישור לא היה ניתן.
(הכותב אינו עו"ד ובהחלט ייתכן שהוא טועה בפירוש)

לגבי פרישה של מכבי ת"א – כפי שכתבתי לך בעבר, אאל"ט, תקנון היורוליג מחייב את כל הקבוצות לשחק בליגה המקומית הבכירה. אז אלא אם התקנון ישתנה, מסופקני אם מכבי ת"א תפרוש מהליגה. יתרה מזאת, אם הפועל י-ם ישיגו רישיון A (או משהו דומה), לא תהיה משמעות אמיתית לפרישה של מכבי ת"א.

חג שמח :)

טל בן יהודה 28 בספטמבר 2015

אני כמוך קראתי את הדברים. מעבר לכך, אני לא חושב שאתה טועה בפירוש. לכן אני מזמין את כל מי שחושב שהיה טעם נפגם באזרוח הזה לפנות ללשכת שר הפנים:
http://www.moin.gov.il/ContactToUs/AdressAndPhones/Pages/Sar.aspx

לגבי תקנון היורוליג, כפי שציינתי בטור, אין מישהי שמומחית בכיפוף או מתיחת החוקים כמו מכבי. לא מאמין שתהיה בעיה אמיתית אם וכאשר תהיה החלטה כזו (ולמען האמת, אני לא רואה את זה אי פעם קורה)

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

סטנלי פישר השתקע בישראל?

מתן גילור 28 בספטמבר 2015

האם בעל תעודת זהות כחולה? לא מכיר שיש בעיה בנגיד זר. בכל מקרה, אם יש צורך בתעודה כזו לנגיד (ואני לא מכיר כזו דרישה), מניח שכמו במקרה של הספורטאי, היו דואגים להחליק את זה.

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

כן. פישר קיבל תעודת זהות כחולה מייד לאחר שנחת בארץ, מספר שעות לפני טקס ההשבעה שלו כנגיד. זה היה נגד החוק? לא. "החליקו" לו את זה כמו לטיילר רוצ'סטי? לא. זו הפרקטיקה. פישר לא היה מקבל אזרחות אם היה ממשיך לחיות בארה"ב תוך כדי שהוא מתפקד כנגיד בנק ישראל. ברגע שהוא החליט לגור בארץ (ולו לתקופת היותו נגיד), זה לא היה בכלל בסימן שאלה.

מתן גילור 28 בספטמבר 2015

הסתכלתי עכשיו. אכן קיבל אזרחות ישראלית, אבל יש לציין שמרכז חייו היה בישראל למשך 8 שנים, שזה יותר מהזמן שמוגדר כעולה חדש (בדקתי לפי פקודת מ"ה). כלומר, לפחות מהבחינה הזו, הוא אכן השתקע בישראל ואז עזב אותה.

אופיר (החדש) 28 בספטמבר 2015

אתה מנסה להכנס לנושאים שהם מעבר לפוליטיקה.

כל פארמר, רוצ׳סטי, טיוס או פישר מגדיל את אחוז היהודים אזרחי המדינה. זה משרת את ההסברה. כביכול.

זה לא שהמתאזרחים משנים בפסיק את נתוני האחוזים, אבל הם פשוט נופלים על הקטגוריה הזאת של "עולים" שמחזיקים באזרחות ולעולם לא חיו כאן. לא באינטרס של המדינה למנוע מהם את קבלת האזרחות.

אופיר (החדש) 28 בספטמבר 2015

התכוונתי נושאים שהם פוליטיקה ומעבר לספורט ;)

גיליבי 30 בספטמבר 2015

אכן מרכז חייו של סטנלי פישר היה בישראל למשך שמונה השנים שכיהן כנגיד. ברגע שסיים את תפקידו – עזב. לו היה מסיים את תפקידו תוך 3 או 4 שנים היה עוזב למחרת גם כן.
לשיטתך, אני לא רואה את ההבדל המהותי בינו לבין סילבן לנדסברג.

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

גם מי שאינו עו"ד, אם הוא כבר בודק בויקפדיה, יכול לעשות מאמץ נוסף ולבדוק את הפסיקה או לבדוק איך משרד הפנים נוהג בפועל, ולא רק עם ספורטאים.
אם היית עושה את זה, היית נמנע כנראה מהעלאת התגובה שלך. בפועל – משרד הפנים (ובתי המשפט בעקבותיו) לא מעניקים אשרות עלייה ליהודים שחיים בפועל בחו"ל (ההלכה של בית המשפט העליון מבוססת על מקרה של יהודי אוקראיני שחי בגרמניה, ובעודו חי בגרמניה, דרש לקבל אשרת עלייה ואזרחות).

מקרים שבהם יהודים באים לחיות בישראל, ולו לשנתיים-שלוש, עונים מבחינת משרד הפנים להגדרה של "להשתקע בישראל". זה לא דבר חדש. למשל, יש לא מעט יהודים אמריקאים צעירים (ציונים נלהבים) שעולים לארץ לעשות גיוס, משרתים שלוש שנים, וחוזרים לאמריקה. כל אחד מהם קיבל אזרחות ולא "השתקע" פה לטווח ארוך.

כנ"ל יהודים מחו"ל שבאים לעבוד מספר שנים באקדמיה. משרד הפנים מעניק להם אזרחות בלי לחשוב פעמיים, אפילו כשהפקיד יודע היטב שאותו ד"ר או פרופסור יחזור לחו"ל אחרי שנתיים.

מתן גילור 28 בספטמבר 2015

לא ראיתי התייחסות בויקיפדיה לגבי איך נוהג משרד הפנים בפועל. אם התכוונת שיש מקור אחר בו ניתן ללמוד איך פועל בפועל, אז לא ראיתי כזה, אבל גם לא חקרתי את הנושא לעומק.

גיא זהר 28 בספטמבר 2015

רוצ'סטי לא יוכל לסייע לנבחרת ישראל כי הוא מתאזרח בנבחרת מוננגרו

MOBY 30 בספטמבר 2015

???
כמה אזרחויות יש לו?

אביעד 28 בספטמבר 2015

צביעות.
כולם מתרברבים בדרכון הזר שלהם כי משהו במשפחה שלהם היה איזה רבע שעה במדינה באירופה לפני 100 שנה.
תזכיר לי כמה זה בסדר שאתה ליטאי כי סבא שלך היה אופה או רוכל שם?
אבל לתקוף את מכבי זה יותר ספורט מהכדורסל הישראלי.

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

מכבי לא ניצלה שום "פרצה" בחוק. רוצ'סטי ופארמר זכאים לתעודת זהות כחולה על-פי חוק השבות. בדיוק כמו שהיה עם דיוויד בלו. הם לא "מתאזרחים" (דוגמת שארפ למשל או פישר), הם יהודים שחיים בישראל, ולפיכך על-פי החוק הם ישראלים, בין אם בגלל שאמא שלהם יהודייה או אבא שלהם יהודי או רק הסבתא.

לצורך העניין, אם טיילר וג'ורדאן היו חיים בגרמניה הנאצית, הם היו נשלחים למחנות ריכוז (לא סתם זרקתי את הדוגמא הזאת, זו אחת ההצדקות בבסיס ההחלטה להחיל את חוק השבות לא רק על יהודים עפ"י ההלכה, כלומר רק עם אם יהודייה). זה לא מספיק טוב בשביל ניר אלון? אז שיגייס את איגוד השחקנים לשביתה עד שהכנסת תשנה את חוק השבות.

בשנת 1987 החתימה מכבי חיפה את "השחקן היהודי הטוב בעולם" נכון לאז, ארגנטינאי יהודי בשם דניאל בריאלובסקי. שיחק פה כמה שנים – כשחקן ישראלי – היה קצת מאמן, וחזר לדרום אמריקה. האם הוא היה "מתאזרח"? לא. בדיוק כמו שסטנלי פישר בא לפה לכמה שנים להיות נגיד בנק ישראל, קיבל תעודת זהות כחולה (מה לעשות, הוא יהודי), ומייד אחרי שסיים את התפקיד, עזב את הארץ. האם גם הוא היה "מתאזרח"? לא.

ג'ורדי קרויף מחפש היום בנרות יהודים מוכשרים שמשחקים בארה"ב או בכל מקום אחר בעולם, כי היצע הכדורגלנים הישראלים הטובים כל כך קטן, ויש הגבלה של 5 זרים.

נדמה לי שדניאל דה-רידר (שאמו יהודייה) שיחק חצי שנה בהפועל ת"א כישראלי לכל דבר. מישהו טען שהוא "זר" או "מתאזרח" בגלל שהוא היה הולנדי (וכמובן חזר להולנד שנייה אחרי שהחוזה שלו בהפועל הסתיים)?

בקיצור – אם המנהלת או האיגוד יגבילו בצורה כלשהי את האפשרות של כל קבוצה למצוא יהודים מוכשרים בחו"ל ולהחתים אותם כישראלים – זה יהיה ביזיון, וצריך יהיה לפנות לערכאות משפטיות בעניין. נגד החוק הרוסי המשוקץ אין מה לעשות, אבל לא ייתכן שאיגוד הכדורסל יקבע "חוק" הנוגד את חוק השבות ויפגע בזכויות של יהודים שבאים לחיות בארץ לכמה שנים (ולו למטרות עבודה, כמו סטנלי פישר).

כיוון שלא מדובר ב"פרצה" בחוק, רשאית כל קבוצה בישראל, לא רק מכבי, לאתר יהודים מוכשרים בחו"ל ולהחתים אותם, כדי להגדיל את מצבת הישראלים.

Ljos 28 בספטמבר 2015

תיקון קטן שלא משנה כלום – ההורים של דה רידר ויתרו עבורו על האזרחות הישראלית בגיל צעיר, ובגלל שהוא הגיע לארץ לזמן קצר (כמה חודשים) הוא מעולם לא פתח בתהליך קבלת אזרחות ולכן לא נחשב כישראלי ונרשם כזר בסגל.

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

לכן כתבתי לגביו – "נדמה לי", ולא בהחלטיות.

גיא זהר 28 בספטמבר 2015

דווקא שארפ הוא דוגמא לאחד שקיבל אזרחות בעקבות נישואים ליהודיה ולא איבד אותה לאחר גירושיו כמו בעשרות מקרים דומים. על חוקיות המהלך אין ויכוח. ידוע הסיפור של אמנדה בירד (כמדומני) שהגיעה לארץ וכולם היו בטוחים שהולכת לחתום ברמלה ואז התברר שהיא סידרה ניירות בדרך לשחק כבוסמנית בקבוצה של קלמנוביץ זצוק"ל.

גיא זהר 28 בספטמבר 2015

עשית כהרגלך מיש מש רציני. ראשית החוק הרוסי הוא פשרה בין הקבוצות לאיגוד השחקנים כשמכבי (וגם ירושלים) תומכים בו כרע במיעוטו כי אז הם יכולים לרשום בטופס חמישה (בזמנו שישה) זרים. ברור שהוא וגם כמות הקבוצות גרוע. לטעמי צריכים להיות ארבעה זרים בטופס (בסגל שירשמו גם שבעה) ועשר קבוצות.
לגבי רוצ'סטי ברור שזה חוקי (זה שחוק השבות לא שונה עדיין, עדיף לכך שכל אחד שעולה יקבל אזרחות רק אחרי שלוש שנות שהייה בארץ, הזוי), אבל הקטע עם האזרחות המשולשת, הכנסיות וניצול הפירצה בחוק לרישום כישראלי אבל מיסוי כזר נראה כמו השתנה מהמקפצה ואקוניס ושות' מענינים אותי כקליפת השום (אפרופו מה יעשו איתו ועם פארמר שלהזכירך שיחק שלושה חודשים אז כזר, אחרי שנה, הם יהפכו לזרים בגלל המיסוי?).
הייתי שמח להצעות קונסטרוקטיביות איך מקדמים מוצר ירוד כמו הליגה הישראלית.

בר שושני 28 בספטמבר 2015

כמו שכתבו לך פה, החוק הרוסי הוא החוק שמכבי הציעה (!!!!!!), כדי לאפשר לה לרשום זרים ללא הגבלה. נכון, מגניב להציג את זה כאילו המצב היה שמותר לרשום זרים ללא הגבלה, ואז באו הקבוצות הרעות וביטלו את זה כדי להכאיב למכבי, אבל זה פשוט לא נכון. היה מותר לרשום שלושה זרים בלבד, ואז ארבעה. וזהו. אבל מכבי רצתה עוד: אז החליטו על החוק הרוסי, כדי לאפשר למכבי את הסיפור של זרים בלי הגבלה בלי לדרוס את השחקן הישראלי.

להציג את זה כאילו החוק הזה תוכנן כדי לפגוע במכבי זה בעיקר עלבון לאינטיליגנציה (והזיכרון…) של הקוראים.

מריטוקרטיה היא אכן שלטון המתאימים, אבל אתה שוכח שהטובין הראשון שמדינה (ובהקשר שלנו: איגוד הכדורסל), מחלק הוא הזכות להיות חלק מהמדינה (כלומר, מהשחקנים הישראלים, כלומר – להיכלל במריטוקרטיה). מריטוקרטיה היא לא "שלטון המתאימים מכל מקום בעולם", אלא "שלטון המתאימים מבין האוכולוסייה שמותר לה להכלל ברשימה". אז הויכוח שלך הוא בכלל מטא-, ולא על היישום.

טל בן יהודה 28 בספטמבר 2015

לגבי ההסבר שלך על המריטוקרטיה… אתה עורך דין? אני לגמרי מניח שכן עקב ההסבר המתוחכם שנתת.

אילן 28 בספטמבר 2015

מכבי לא יזמה את החוק הרוסי. היא תמכה בו כיוון שבזמנו זה היה או זה או הגבלה של חמישה זרים.

בר שושני 28 בספטמבר 2015

ארבעה.

הנה, תקרא בעצמך, עד כמה מכבי שמחו על החוק הרוסי. וזה היה אחרי שהחוק הרוסי בוטל ועברו לשיטה של ארבעה זרים. ושים לב לטיעונים של שמעון מזרחי עצמו: טובת השחקן הישראלי, וטובת מכבי תל אביב באירופה.

"אם מדברים על השחקן הישראלי, אז אנחנו צריכים לשחק לפי החוק הרוסי. עצם העובדה שלא רק מכבי אלקטרה תל אביב משחקת במפעלים אירופאיים, אלא גם קבוצות אחרות שישחקו ביורוקאפ וביורוצ'לנג', מחייבת את השינוי. לא ייתכן שקבוצות תחזקנה שני הרכבים, לא יכול להיות ששחקנים לא ישחקו וישבו על הספסל. רישום בטופס של חמישה עם שני ישראלים בו זמנית על המגרש, זאת פשרה. אם משחקים עם החוק הרוסי זה חיזוק גדול לכדורסל הישראלי, זה הרבה יותר טוב לכדורסלן הישראלי מאשר ארבעה זרים"

שמעון מזרחי.
http://sports.walla.co.il/item/2540208

אבל זה תמיד אותו דבר: מכבי דוחפת לכיוון מסויים, וברגע שזה עובר מחליפים דיסק ועוברים לדבר על כמה הוא רע למכבי. כמו הפיינלפור (שהוביל להכשרה של השריון של מכבי ביורוליג).

יניב פרנקו 28 בספטמבר 2015

אבל שמעון מזרחי הוא גדול המייבבים על הכוונה לגבות מס מלא מזר כמו מישראלי (25 אחוז במקום 50).
כנראה שהוא לא קיבל את החוזר על ההתקדמות לפי הערך האמיתי שלך ולא על בסיס תעלולים חשבונאיים .

יניב פרנקו 28 בספטמבר 2015

"שמעון מזרחי, יו"ר מכבי ת"א אמר לאורך הדיון: "טוב שיש שדולה לקידום הספורט ותודה לך, חברת הכנסת תירוש, שאת מתייחסת לנושא ברצינות, בזמנו היתה הסכמה בנושא בין שרי האוצר הקודמים, אנחנו לא יכולים להתחרות בסכומים שמציעים לשחקנים הזרים מרחבי אירופה, כשאנחנו מדברים עם שחקן זר, דבר ראשון אומרים לנו שהוא מפחד, שאשתו מפחדת, שאמא שלו מפחדת, אין לנו אמצעים לשכנע את הזרים להגיע לכאן. כשם שמגיעים מומחים זרים לתעשיות השונות, כן באים ספורטאים מומחים שמעלים את קרנה של ישראל בעולם.

בבג"צ ב-2001 נקבע שספורטאי החוץ הם אלמנט מרכזי בקידום הספורט בישראל, נטל המס מונע הגעת ספורטאים זרים ברמה הדרושה. באירופה יש מעבר חופשי ושוק עבודה פתוח, במדינות אירופה שחקני חוץ הם שחקנים אמריקאים, אלה ברובם הספורטאים הזרים, שם ההקלה היא של 12.5% בלבד, לא יכול להיות שפה נגיע לשיעורי מס' של 48%, זה יהיה הרס לכדורגל ולכדורסל".

יניב פרנקו 28 בספטמבר 2015

"שחקן ישראלי שמרוויח 50 אלף דולר עולה למעסיק 107 אלף, בעוד ששחקן זר שמרוויח 50 אלף דולר, זו גם העלות שלו. במצב הזה, ברור את מי הקבוצות ייקחו", אומר ניר אלון, יו"ר ארגון שחקני הכדורסל, התומך בהצעת האוצר לשינוי המיסוי.

"ב-96, כאשר היו שני זרים לכל קבוצה, נכנסה תקנה להעדפת זרים, שעוזרת לקבוצות לקחת זרים בעלויות מופחתות. מועדוני ליגת העל בכדורסל ניצלו את הפרצה להעמיס כמויות בלתי נגמרות והיום לכל קבוצה יש 6-7 זרים. מועדונים מחליטים לקחת שחקנים לא משיקולים מקצועיים, אלא כלכליים. צריך לעשות תיקון ולהתחשב בקבוצות שלא יפגעו".

אחד המתנגדים הבולטים לשינוי במדיניות המיסוי לזרים הוא שמעון מזרחי, היו"ר המיתולוגי של מכבי ת"א. בשנה שעברה הפעיל יחד עם נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, לובי נגד ההצעה ובמשרד האוצר התקפלו. כעת מחזיר האוצר את ההצעה בדלת האחורית, באמצעות חוק ההסדרים, מהלך שתופס את מזרחי מופתע.

"אני חושב שזה בא בהפתעה לכולם. זה לא במקום, זה להנחית מכת מוות על כל ענפי הכדור בארץ", אומר מזרחי. "ממילא קשה להביא שחקנים לארץ. בנוסף למצב הביטחוני, צריך להתחרות עם קבוצות מחו"ל. יש פערים בין היורו, הדולר והשקל".
לפי מזרחי, "מדובר במספר זעום של שחקנים", שהשפעתם על קופת המדינה לא משמעותית. "זאת תוספת מגוחכת של הכנסות, משהו שבטל בשישים. צריך לזכור שקיים החוק הרוסי , שמבטיח את שיתופם של שני ישראלים בכל מצב נתון על המגרש. כשסוכם על כך היתה התחייבות של ארגון השחקנים שיהיה נגד שינוי הסטטוס הקיים במיסוי".

אז שאני אבין – נלך על ביטול החוק הרוסי בתמורה למיסוי שווה ?
אני בעד – איך אמרתם – מריטוקרטיה.

פה איתמר 28 בספטמבר 2015

טור לא טוב לטעמי.
חוקי זה ברור,
אבל השאלה היא מה החזון לליגה, לכדורסלן הישראלי ולצופה/אוהד הישראלי.

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

למה רוצ'סטי לא ישראלי בעיניך?

duncan 28 בספטמבר 2015

אני לא גר בישראל בשנים האחרונות. לכן אני לא צופה בכדורסל ישראלי.
ראיתי את הנבחרת בטורניר האחרון ואת כספי בליגה הטובה בעולם.

משודרים פה מדי פעם משחקים של ליגת הפיתוח. אז יש שם 10 שחקנים אמריקנים (לרוב) שחלקם אף שיחקו בNBA ומנסים לחזור לשם. אותי אישית זה לא מעניין, כי אני מעדיף לצפות בNBA. גם בNBA אם יש שידור של פילדלפיה (כמעט ואין) מול הלייקרס, אני אעדיף לצפות ב SHARK TANK מוקלט.

עכשיו אם הייתי כן מתגורר בישראל, האם הייתי הולך לראות חמש על חמש של שחקנים זרים, ברמת ליגת פיתוח של הNBA? לא חושב.הייתי יושב בבית ורואה משהו אחר.
אבל אם במקום אותם עשרה זרים, היו שם גם 4 ישראלים, האם הייתי צופה? ייתכן שכן.

אז בתור צופה. אם יש 10 זרים, אני אצפה בהם אם הם טובים. ואם הם לא טובים באמת, אז אצפה רק אם ישולבו גם כמה שחקנים ישראלים.
זה לא ההגיון של רוב הישראלים? אחרת רובם היו יושבים וצופים בכדורסל צ'כי או פורטוגלי. לא?

רועי 28 בספטמבר 2015

לפני שבוע-שבועיים ראיתי משחק בליגה האנגלית, על המגרש היו 2 אנגלים בלבד, אחד בכל קבוצה.
זה לא הפריע לעשרות אלפי הצופים ביציעים, ואני בטוח שזה לא מפריע למיליוניום שצופים בטלויזיה.
רק בארץ פתאום כולם מגלים רגישות יתר לשחקן הישראלי.
ואם במקום העשרה זרים היו 5 ישראלים והרמה היתה של לאומית א', גם היית צופה ?

duncan 28 בספטמבר 2015

ואם הספרס ישחקו עם פרקר,מאנו,ספליטר,דיאו ובלינלי, עדיין 20 אלף איש ימלאו את המגרש. אז?
כל מדינה זה משהו אחר.
האם אתה היית צופה במשחק של 10 זרים על המגרש רק כי יש כיתוב בעברית על חולצה שלהם? אם כן, האם תצפה במשחקים של הדיליג שמשודרים בטלויזיה?

רועי 28 בספטמבר 2015

כן, כי מעניינת אותי הליגה הישראלית (פחות או יותר), בלי קשר לדרכוני השחקנים. "רק כי יש כיתוב בעברית על החולצה" זו דמגוגיה זולה.
ולא, לא הייתי צופה בדי ליג כי היא פשוט לא מעניינת אותי.

duncan 28 בספטמבר 2015

אשמח אם תסביר לי למה הרכב של:
ג'ורדן סמית', ג'ושוע ג'קסון, מיילס מייקלס,אנטוני הווארד, דווייט אנדרסון (כולם ממוצאים) עם מדים עם קצת כיתוב בעברית יעניין אותך, אבל יהיה להם החולצה שאנחי היט (או שם אחר), לא היה מעניין אותך?

כלומר המועדון זה לא השחקנים? אז מה זה המועדון? זה כי הם משחקים עבור הרצליה ובתור תושב העיר אתה משלם ארנונה שמשלמת להם שכר ולכן זה מעניין אותך אם הם היו משחקים עבור מכבי הרצליה?

רועי 28 בספטמבר 2015

שאלה לי אליך, יש לך קבוצה שאתה אוהד שלה ?

duncan 28 בספטמבר 2015

יש. לא בישראל. בטקסס. תנחש איזו?
כעת תורך לענות על מגוון השאלות שלי.

צור שפי 28 בספטמבר 2015

הוא לא יענה כי במקום תשובות (שאין לו) הוא יצעק דמגוגיה זולה.

רועי 29 בספטמבר 2015

ועוד איך יש תשובות אדון צור שפי, השאלה נשאלה כדי להגיע לנקודה (שכתבתי בהמשך),
אבל אתה תמשיך לייבב שאין לי תשובות ולדחוף את האף למקומות שלא נדרשת.

רועי 29 בספטמבר 2015

יפה, אז מעניין אותך או כל אחד אחר מאוהדי הספרס (בוא נגיד האמריקאים) שטוני פארקר צרפתי, וג'ינובילי ארגנטינאי ?

duncan 29 בספטמבר 2015

לא. כי זה בליגה שהקונטקס שלה הוא לא ישראלי. אבל אני כן מתרגש לצפות במשחק שכספי משחק.
וכמו שאמרתי, אם זה משחק של 10 שחקנים זרים, אז לפחות שיהיו הכי טובים בעולם. לא אלך לצפות בדי ליג (ויש לי את קבוצת די ליג רבע שעה ממני). ולא אלך לצפות בקבוצת די ליג שמשחקת בהרצליה או רמת גן.

Ljos 29 בספטמבר 2015

השאלה היא למה אתה אוהד קבוצה. אם זה כדי לראות את השחקנים הטובים ביותר, אז עכשיו תאהב את הספרס, עוד חמש שנים את מילווקי, ובעוד עשרים שנה (אז הפרוייקט שלהם אמור להגמר, לא?) את פילדלפיה. אם אתה אוהד את המועדון עצמו, מתחיל הנושא של מה אתה מצפה מהמועדון, אבל בכל מקרה אין אפשרות להשוות את המצב לצפייה בכל קבוצה אחרת בעולם. יש סיבות שונות להתחברות לשחקנים. אני לא אוהד מכבי תל אביב (או כל קבוצת כדורסל אחרת בארץ), אבל הפעמים היחידות שהתעניינתי יותר מהרגיל בקבוצה היו כאשר שיחקו שם פארקר, שאראס ושחורציאניטיס, כל אחד מהם מסיבות שונות. הזדהות עם תעודת הזהות של השחקן היא רק חלק אחד מבין חוליות רבות של זהויות שונות שמדברות לאנשים אחרים.

רועי 28 בספטמבר 2015

ועוד משהו, כמובן שזה סובייקטיבי לגמרי,
אבל לדעתי, אוהדים מתחברים לשחקנים שמרגשים אותם, בלי קשר מי הם ומה הם,
אותי, דיוויד בלו (המתאזרח רחמנא ליצלן), מרגש יותר מאלף גל מקלים ועומרי כספים.

תומאס נוימן 28 בספטמבר 2015

+1

יניב פרנקו 28 בספטמבר 2015

הוא ריגש אותך באות מידה בעונה הראשונה כמו באחרונה ?

יואב 28 בספטמבר 2015

אותי הוא ריגש מהרגע הראשון ואמרתי את זה לאבא שלי בזמן אמת. ידית קלינית ורוצח חסר רגשות. זה הטייפ שלי.

duncan 28 בספטמבר 2015

בעונה הראשונה ראיתי שחקן עם ידית מדהימה. אבל הוא בקושי שיחק והיה שולי.
איך הוא ריגש אותך כבר אז?

רועי 29 בספטמבר 2015

ועכשיו הם גם יגידו לנו ממי להתרגש ומתי.
ואוי ואבוי אם לא נתרגש משחקן שהוא לא יהודי-נימול-צבר-היה בקייטנה בכיתה א' וניזון משוקו ולחמניה.

רועי 29 בספטמבר 2015

אם נתרגש*

רועי 28 בספטמבר 2015

לגמרי, לאורך כל הדרך.

עופר כהן 28 בספטמבר 2015

שני הסנט שלי:
1) להגיד שהחוק הרוסי תומך בקידום ישראלים זו בדיחה עצובה. היא מתבססת על העיקרון הסוציאליסטי (ובמקרה הזה- קומוניסטי) שאומר שצריך לתת אקסטרה תמיכה בחלש כדי שיקבל ייצוג. מה מצחיק? שאנשים שחיים במדינה ובעולם קפיטליסטי, מביטים בעיניים חולמניות על אמריקה הסופר קפיטליסטית, מתענגים עם בירה ועל האש מול ליגת האלופות- מביעים קוצר רוח מול הגישה הקפיטליסטית של מכבי.
הספרדים הבינו מה שהאמריקאים עושים כבר עשרות שנים- אם נעשה שיהיו לנו השחקנים הכי טובים- לא נצטרך לקנות זרים.
הרי למה כל כך אהבו את בארסה? בגלל התארים? גם, אבל כל אוהד בארסה שפגשתי בימי פפ, דיבר על כמה הם מתלהבים מזה שכולם ספרדים או גדלו במחלקת הנוער (מספיק זמן כדי שהת"ז שלהם לא יהיה רלנווטי, ע"ע מסי).

2) אנשים שצוחקים על הכדורגל בארץ (שיש מעט זרים וגם הם מפוקפקים) אבל ממהרים להתלהב על איך הם קימבנו צפייה חינמית בליגה האנגלית מפוצצת הזרים, אבל כאשר מכבי עושה את אותו דבר זה דוחה- זו צביעות / חוסר מודעות עצמית נוראי במיוחד. אם נזכיר את אקסטזת הנ.ב.א בעונה החולפת אז זה בכלל מחזק את הטיעון שלי.

3) במקום לדבר בצורה מקצועית על כיצד אורי אלון והפועל ירושלים יכול להגיע לרמה של מכבי, מתעסקים בכמה מכבי היא בלה בלה בלה בלה….
אחרי זה מתפלאים למה אנחנו לא עולים למונדיאל, למה הטניס לא מספק תחליפים לוינטרוב,סלע, גלושקו ופאר ולמה נבחרת הכדורסל הזו לא מצליחה לנצח את איטליה (זה לצורך הדוגמא, הנבחרת שיחקה מעולה וכל הכבוד לה!).
הכל בגישה, דוגמא למה הגישה הלא נכונה: מכבי הפסידה לצ'לסי 4:0 והפסידה לרעננה המצוינת, מכבי במשבר! – זה קאקי.
מכבי הפסידה לצ'לסי 4:0, מה שהגיוני כי היא קבוצה פגז, כמה ימים אחר כך מכבי מפסידה לרעננה, מה שמראה שחיים סילבס למד להתמודד עם ההגנה הגבוה של מכבי ולסגור את זהבי- גישה נכונה.

OneWhoKnows 28 בספטמבר 2015

"חיפוש פשוט בגוגל של "החוק הרוסי כדורסל" לא ממש מניב את התוצאות הרצויות. זה מוביל לעמודי וויקיפדיה כלליים של ליגת הכדורסל בישראל ו"ספורטאים זרים בישראל". לדעת כותב זה, החוק המשפיע ביותר על הספורט השני בחשיבותו בישראל די מצדיק ערך וויקיפדיה עצמאי, אבל אני רק איזה בלוגר צהוב אידיוט, מה אני יודע. אז המשכתי לחפש."

אכן, אתה בלוגר צהוב אידיוט, ואנו אוהבים אותך על כך מאוד.
בכל אופן, למען השם! מחשבה יוצרת מציאות. כל אחד יכול לערוך בויקיפדיה, ובכלל זה גם אתה. אם לא אכפת לך, אני מתכוון להתחיל את הערך על החוק הרוסי בעמוד הנ"ל:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A9%D7%AA%D7%9E%D7%A9:Shirxd/%D7%94%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%99

מוזמן להצטרף.

משיח 28 בספטמבר 2015

באיזה מקום סיימה מכבי שנה שעברה שלישי רביעי? מישהו

אילן 28 בספטמבר 2015

אמנם החוק הרוסי הוא עוד קשקוש לאומני אך הוא פאר היצירה אם משווים אותו לחוק הצעירים. חוק שמחייב קבוצות לקחת את מיטב הכשרונות הצעירים שלנו כדי שיוכלו לרשום אותם בטופס ופשוט לייבש אותם על הספסל. אלמלא החוק המטופש הזה, איתי שגב היה יכול לשחק כדורסל השנה באחת מקבוצות הליגה. במקום זה, הוא יביא מגבות לרוצ'סטי.

יוסי 28 בספטמבר 2015

מעולה טל.
רק תיקון קטן, "חסימה נעה" ולא "חסימה נאה".
חוץ מזה, אתה כותב מעט מאוד וזה חבל, נשמח למאמר ביקורת על שיתוף הפעולה של מכבי רגל עם האתר החובבני של לאן. אם ניסית לקנות מנוי לצ'מפיונס אתה מבין על מה אני מדבר.

אילן 29 בספטמבר 2015

עוד כמה תיקונים כאלה ואבדנו :-)

אייל הצפון 29 בספטמבר 2015

חסימה נאה= כתבה של "עיתונאי" מקורב שמטרתה לחסום כל ביקורת על קבוצה מסוימת. בלי קשר לאף אדם אמיתי או מומצא.

ערן (המקורי) 28 בספטמבר 2015

מילה קטנה על ניר אלון:
את מהותו, פעילותו ו"דאגתו" לספורט ולספורטאים (מקצוענים כמו חובבים, נוער וילדים), הוא הוכיח בדחיפתו הנמרצת לביטול משחקי כדורגלבשבת תוך מחיקת אפשרויות מעשיות והגיוניות (ימי מנוחה שבועיים אחרים להם יהיה זכאי כל עובד, שאינם שבת), ותוך פנייה יזומה לאריה דרעי כדי שזה לא יתן אישור למשחקים בשבת.
פוליטקיאי בשקל. אם תכניתו תצלח הוא ייזכר כאחד האנשים המזיקים ביותר לענף הכדורגל ולכדורגלנים בישראל.

Lord Anthony 28 בספטמבר 2015

ניר אלון הוא כבר אחד האנשים המזיקים ביותר לענף הכדורגל.
אחרי שבשנים האחרונות נרשם שיא חדש בתופעות הלנת השכר בשתי הליגות הבכירות בעוד נציג השחקנים לא רק שלא מוביל את המאבק בנושא אלא אפילו לא פוצה את פיו.
במקום לארגן לשחקנים קרנות פנסייה, להאבק בקנסות המופרכים ובתופעות המנודים או בכל נושא דמי ההשבחה והבעלות של מועדונים על שחקנים גם לאחר תום החוזה שלהם, ניר אלון בחר להאבק כנגד קיום משחקים בשבת.
ניר אלון הוא ככל הנראה האדם שהזיק הכי הרבה בין אם בכוונה ובין אם במחדל לכדורגלנים בארץ.

לירן 28 בספטמבר 2015

שנייה רגע, אני אוהד מכבי ואין לחשוד בי אבל בתור כזה – לא הבנתי על מה אנחנו מגינים? על חמישייה של שחקנים זרים? זה בסדר חוקית אבל זה לא כיף בתור אוהד. מי לא שמח והתרגש כשדור פרץ הבקיע את השני בסמי עופר? איזה כיף היה להגיד שזה ילד ממחלקת הנוער שלנו. וקטש בזמנו?
איפה זה ואיפה מה שקורה במחלקת הכדורסל.
למה לא להחליט ולהצהיר שאיתי שגב מקבל 10 דקות לערב בליגה באופן קבוע? לא משנה התוצאה. למה לא להצהיר שתוך 5 שנים – מקום בחמישייה שמור לתוצר מחלקת הנוער?
חונקים את ההווה ולא נותנים תקווה לעתיד .
מחלה אחרונה לכל ההזויים שמשווים את זה לליגה האנגלית – סיטי שילמה בקיץ סכום הזוי עבור סטרלינג רק כדי שיהיה להם אנגלי בכיר. זה מאוד מפריע לקהל שכל ההרכב שחקנים זרים והקבוצות הבכירות מחפשות בנרות שחקנים אנגלים שהאוהדים יוכלו להזדהות איתם.
היה פה עוד מישהו הזוי שהמציא חמישייה של הספרס שבה דאנקן ולנארד לא משחקים כדי שזה יסתדר עם איזו תיאוריה – לא נראה לי שאוהדי הקבוצה היו מרוצים אם החמישייה של הקבוצה היתה שחקנים אירופאיים והאמריקאים היו מאוד שוליים.
גם אני לא הייתי רוצה ש11 זרים במדי מכבי ינצחו את צ׳לסי. מעדיף לקבל בראש 4-0 ועבור את באזל ממסירה של מיכה לפרץ ולראש של זהבי.

צור שפי 28 בספטמבר 2015

סוף סוף מכביסט שמדבר בהיגיון.

שלומי 29 בספטמבר 2015

לא נכון, סיטי הייתה מוכרחה לקנות אנגלי בכיר. יש חוק בפריימרליג שאומר שלפחות 7 שחקנים (או 8, לא זוכר במדויק), מתוך סגל של 25 שחקנים, חייבים להיות שחקנים שגדלו בבריטניה. שים לב, מדובר כאן על שחקנים שגדלו בבריטניה, לא על כאלו שמחזיקים אזרחות בריטית.
ככה ששחקנים כמו פברגאס יכולים להיחשב כשחקני בית בריטים.

וסלח לי, אני רואה את ריאל מדריד שעולה למגרש עם 2 שחקנים ספרדים, ואני לא רואה שזה מפריע לאף שחקן. אני רואה את מנצ'סטר יונייטד עולה לשחק בצ'מפיונס עם שלושה אנגלים, ואף אחד לא מתלונן על כך.

לירן 29 בספטמבר 2015

יכלו להביא שחקן נוער – התעקשו על שחקן נבחרת ושילמו עליו הרבה יותר משוויו האמיתי – זה לא מקרי.
ריאל מדריד – לא יודע על מה מדבר – האוהדים שם מתחננים לספרדים ושחקני בית , אחרת שחקן כמו חסה לא בסגל שם אפילו.
יונייטד – דוגמא גרועה, משחקת עם המון אנגלים בהרכב. חצי הרכב לפחות. אל תעשה לי הפרדות בין המסגרות. הקבוצות בליגה האנגלית יותר חזקות איינדהובן אז מה משמעות של המסגרת?
דרך אגב – לא אמרתי שהשחקנים מתלוננים – האוהדים הם אלה שמתלוננים, ועוד איך מתלוננים

רועי 29 בספטמבר 2015

לירן,
זו בדיוק הבעיה, אין יותר קטשים, הלוואי והיו.
ולא, אין יותר קטשים לא בגלל שמספר הזרים בליגה עלה, ולא כי ילד בן 10 רואה שמכבי משוריינת ליורוליג ואומר לעצמו "היי, בשביל מה ללכת לכדורסל אם זה המצב ?".
אין כי פשוט לא מגדלים אותם.
ועם כל הכבוד לאיתי שגב, יסודות שלא לימדו אותו בגיל 12 הוא לא ילמד בגיל 22 גם אם ישחק 30 דקות כל ערב.

עזוב דוגמאות מהכדורגל באנגליה, קח את ברצלונה בכדורסל בעונה שעברה, שני (!!!) ספרדים בכל הסגל !! (נבארו ואברינס) וזו ברצלונה כן ? מספרד כן ? מעצמת כדורסל ואלופת אירופה.

תומאס נוימן 29 בספטמבר 2015

אוהדי מכבי שמחו והתרגשו לא פחות כשראדה פריצה הבקיע שלישייה בגמר גביע המדינה. והוא שבדי. והם התרגשו כי הם התחברו לשחקן הזה ברמה הרגשית, על אף היותו שבדי-נוצרי רחמנא ליצלן. רבאק, זה 2015, לא 1979. המציאות השתנתה, גם בכדורגל וגם בכדורסל. הגבולות נפרצו. אוהדים בכל העולם מזמן התרגלו לכך שקבוצתם האהובה תורכב מ-85% זרים. ושגם המקומיים היום פה, ומחר ביריבה השנואה מעבר לכביש. ברור שאוהדי מכבי עדיין מתרגשים מדור פרץ או דור מיכה, מעצם זה שגדלו בנוער. אבל זה בגלל היותם ישראלים, אלא בגלל שגדלו בנוער של מכבי. ועדיין, האוהד המצוי מתחבר לא פחות לחלק מהזרים – פריצה, קרלוס לדוגמא. ומהעבר – שורה, רודריגו גולדברג לדוגמא. כשאתה אוהד את המועדון – תמיד תמצא בו את השחקנים שאתה יותר מתחבר אליהם, לא משנה מה כתוב בתעודת הזהות שלהם. זה בדרך כלל גם תוצר של היכולת שלהם ומה הם נותנים לקבוצה. אוהדי מכבי סגדו לקטש, למשל. הרבה פחות להלפרין ולאליהו. אבל סגדו ואהבו אהבת אמת את שראס, את וויציץ, את פארקר, את בלו.

duncan 29 בספטמבר 2015

כמה זרים יש בקבוצת כדורגל של מכבי? 5מתוך 20?

גיא ד 29 בספטמבר 2015

אתה אומר שהיו לפחות 75% מהסגל ישראלים אז אפשר היה להתחבר לפריצה ושורה וכו'.
איך אתה מסביר את זה שאהבו והתחברו לשאראס יותר מליותם?
אני לא מצליח להבין את האהדה המיוחדת למישהו כי הוא ישראלי או כי הוא יהודי. מה זה איזה משהו מיוחד?

אזי 29 בספטמבר 2015

כשראדה פריצה כבש, התרגשתי עם כל שער שלו. כי הוא שחקן מרגש. למרות שלא נולד בארץ.
כשקרלוס גרסיה כבש שער, התרגשתי. כי הוא שחקן מרגש. למרות שלא נולד בארץ.
לעזאזל, כשערן זהבי כובש, אני מתרגש. והוא נולד אדום! שזה יותר גרוע מלא להוולד בארץ.

כן, תמיד יותר קל להתחבר לשחקנים ישראלי. אבל רק כשהם טובים ונותנים מעצמם לקבוצה.

יוגב אוחיון למשל, ישראלי, מבטן ומלידה, גם יש לו שם כזה של טייס, "יוגב".
הוא יכול לדחוף לתחת כל סל שלו.
לא מרגש בעליל.
שכיר חרב.
יותם הלפרין גם לא ריגש אותי בשום צורה ושום עניין.
שאראס כן.

אז מה איכפת לי מקבוצה של ישראלים או קבוצה של זרים?
יש שחקנים שהם מרגשים, יש שחקנים שהם לא.

וכן, הרבה פעמים זה קשור ליכולת של שחקן, אבל תמיד זה קשור למידת ההשקעה של השחקן.
שרן ייני התחיל את הקריירה בתור אחד השחקנים שאני הכי שונא וסיים אותה בתור השחקן הכי אהוב עלי במכבי בכל הזמנים.
שחקן נוער, בתקופה שליאור ג'אן ומושיקו מישאלוב ריגשו אותי הרבה יותר, לא אהבתי אותו. עצבן אותי.
ודווקא בין עטר, לזהבי, ליצחקי, לפריצה, לאניימה, לאיגבור וכל שלל הכוכבים שיש במכבי, אהבתי אותו הכי הרבה.

מי מרגש ומי לא לא נקבע לא לפני תעודת הזהות שלו, ולא לפי מחלקת הנוער שלו.

שלומי 29 בספטמבר 2015

טל, אני מאוד מופתע ממך. האם הושפעת משטיפת המוח של הקנאים והמלעיזים?
למה אתה מנסה להסביר את המהלכים הנוכחיים של מכבי? למה לא לתקוף את הרצון המפגר *להכריח* קבוצות לשחק עם שחקנים מקומיים?
תראו קבוצות כמו ריאל מדריד, כמו מנצ'סטר יונייטד, כמו פנאתנייקוס או אולימפיאקוס, כמו צסק"א מוסקבה. כמה שחקני בית יש להן בסגל? כמה שחקנים מקומיים? מעט מאוד. מישהו מהאוהדים או מהתקשורת שם מתלונן על כך ומחוקק חוקים במיוחד כדי להחליש אותן? לא.
יש חוקים פשוטים, מובנים ובסיסיים ביותר, ולא חוקים הזויים סטייל החוק הרוסי או בחירה בין חוק רוסי לבין 7 זרים בסגל, או חיוב רישום שני שחקנים מקומיים מתחת לגיל 22. איזו הזיה.

כן, ברור שהייתי שמח אם הסגל של מכבי היה מורכב ברובו משחקני בית, אבל זו לא המציאות, והדרך לשיפור המצב לא צריכה להיות באמצעות המקל, אלא באמצעות הגזר. יש מספיק דרכים שיאפשרו לשנות את הגישה מכזו שמכריחה ומחייבת, לכזו שמעודדת ומטפחת תרבות של גידול שחקני נוער.
כל המלעיזים והקנאים שוכחים שמחלקת הנוער של מכבי סל היא עדיין המחלקה הכי מפותחת בישראל, אחת כזו שיצרה את פניני, הלפרין, כספי ומקל. אם היא לא מצליחה לגדל מספיק שחקנים באופן יציב וסיסטמטי, אלא רק להוציא מתוכה כישרון גדול אחת לכמה שנים ארוכות, אז מה עם הקבוצות האחרות?

לירן 29 בספטמבר 2015

מצליחים לייצר שחקנים באופן סיסטמטי אבל אין להם מקום בקבוצה , אפילו לא ל3 דקות במשחק. 3 מתוך 4 שציינת (כולל כספי שלא היה מקבל דקות ללא החוזה שהכריח לתת לו דקות) לא מצאו מקום בקבוצה בתחילת הדרך למרות שהתפתחו להיות כוכבים

קשקשן בקומקום 29 בספטמבר 2015

אתה בחור חביב ואוהד מסור, אני מבין. ובכל זאת – יש לך את זה בפחות מ 2,500 מילה?

טל בן יהודה 29 בספטמבר 2015

:)
קשה לי.

קשקשן בקומקום 29 בספטמבר 2015

וברצינות – הבעיה היא שפשוט אי אפשר לקרוא הכל. אז אני קורא ראשי פרקים. חבל, לא?
אם יורשה לי: לכתוב (לדעתי) = להתאמץ להעביר מסר בצורה חדה ומתומצתת…לא לשפוך סתם הכל על הדף.

ומעבר לזה – אתה כמובן טועה ומטעה.
הבעיה עם מכבי היא שהם מתיימרים להגיד שהם בעד הכדורסל הישראלי, ובעד תחרותיות. אבל הם לא. ואחרי זה הם רוצים שיאהבו אותם.

דיברת על מריטוקרטיה? מה עם לעלות לאירופה רק אם הצלחת בארץ? אתם טובים בדוגמאות של ארסנל וסיטי – אבל איפה סיטי יהיו אם לא יסיימו בין ה 4 הראשונות? בבית. מכבי לא מרוויחה את הזכות שלה להצטיין על המגרש – היא שיריינה לעצמה תקציב כזה מגורם חיצוני. וכאן הכל בעצם נגמר…

גדי 29 בספטמבר 2015

אמרו לי פעם שאדם שמחרבן לא מריח את הסחורה שלו. האחרים דווקא כן.

הכל כשר בקבוצה של המדינה אבל הריח אוי הריח.
אני הייתי ביד שנים רבות אבל הסירחון הבריח אותי

תומאס נוימן 29 בספטמבר 2015

אז תתחבר מחדש למנורה מבטחים. הריח השתפר.

קשקשן בקומקום 29 בספטמבר 2015

דווקא לא השתפר

יואב מקטמון 29 בספטמבר 2015

אני מתפלא על כמות התגובות ועל עוצמת הדיון.
הרי מזמן ברור לכל מי שמתעניין מעט שלארגון הנקרא "מכבי תל אביב" אין שום עניין או קשר או סנטימנט כלפי ענף הספורט הקרוי "כדורסל ישראלי".
הדבר היחיד שמעניין את ראשי המועדון והאוהדים שלו הוא ההשתתפות ביורוליג, ולהתחרות בו בכמה שיותר הצלחה.
מצידם, שישחקו בקבוצה 12 סרבו-קרואטים שסבתם היתהה מצאצאי חמלניצקי. כל עוד מדובר בכדורסלנים סבירים ומעלה, מקומם שם.
כל הסיפור הזה לא חדש, רק לובש צורה חדשה מדי כמה שנים, כאשר איגוד הכדורסל מנסה, בשלומיאליות רבה ובחוסר הצלחה מזעזע, להגביל את כוחה של מכבי, וזו עונה לו בקפיצה אלגנטית מעל אותן אבני נגף.
רק מה, טלב"י נתקל באבן שהונחה לפניו, אותה אבן עצמה שראשי המועדון ידעו לדלג כל כך יפה מעליה. כל הטור שלו מדיף ניחוח של התנצלות שאינה במקומה.
איפהה ההתעלמות המכבית

יואב מקטמון 29 בספטמבר 2015

נשלח באמצע המשפט, הנה הסיום…

איפה ההתעלמות המכבית המפורסמת? האם יש כאן מקרה של גנב וכובעו???

ובאותו הקשר אך בנושא אחר:
הצטערתי לשמוע על מצבו של נייט האפמן. הוא אכן מגדולי הסנטרים ששיחקו בארץ, וגרם לי תסכול רב בכל פעם שהגיע למלחה.

קשקשן בקומקום 29 בספטמבר 2015

מכבי תמיד מסבירים ומתרצים. זה מה שמדהים – הצורך שלהם להיות הקבוצה של המדינה, שכולם יאהבו אותם. לא מבין את זה.
קצת כמו הטייקונים שרוצים להשתין עליך ולא מבינים איך אתה לא אוהב אותם בחזרה…

מאשקה 29 בספטמבר 2015

טל בן יהודה, אתה חופר וחופר.
תחרותיות זה נהדר וגיא פניני הוא דוגמא לכך,
אבל,
צריך גם להיות בן אדם המענטש וזה לא גיא פניני.
חוק רוסי לא חוק רוסי, לי אישית אין סימפתיה לניר אלון, הוא יותר הורס מאשר בונה למען הכדורסל הישראלי.
צריך לצמצם את כמות הזרים בכל קבוצה במקום החוק הרוסי.
לפי חוק השבות רוצ'סטי יכול לקבל תעודת זהות כחולה, בלי שנימול, בלי שיצום ביום כיפור בלי שידע מה זאת סוכה,
יש כמהו בארץ אלפים בעלי תעודת זהות כחולה ע"פ חוק השבות שלא יודעים את מילות התקווה, ולא מהו התאריך ה' באייר .
אז מה רוצים ממכבי פוקס ת"א ? צריך לדעת להתמודד מול שחקן שכזה, ועל נאמר כסף, כסף, כסף.
( אולי ע"פ חוקי הבלוג הזה, להגביל טורים עד 1,000 מילה :) )

אילן 29 בספטמבר 2015

כמה קטלונים משחקים בברצלונה כדורגל?

רק הפועל 30 בספטמבר 2015

שנתחיל למנות? ואלה שמות: סרחיו בוסקטס, ג'רארד פיקה, סרג'י רוברטו, ג'ורדי אלבה, מארק בארטרה, אלייש וידאל, ג'ורדי מאסיפ, ואני לא מדבר על שאר כוכבי העל שעזבו לא מזמן (צ'אבי, ססק, ויקטור ואלדס) או צעירים שצופים להם גדולות(סרג'י סאמפר). ומה אשמתם של אינייסטה (נולד באלבסטה שבקסטייה לה מאנצ'ה) מסי (לא צריך לפרט) או פדרו (נולד בטנריף) שנמצאים בקטלוניה מגיל ילדות?. ברסה משקיעים הון תועפות בלה מאסיה, ואחת הדרישות חוץ מתארים זה לראות שחקני בית משמעותיים. לעניינינו, כל המהלכים הנוגעים לכדורסל הישראלי מונעים לא מאהבת מרדכי (הכדורסלן הישראלי) אלא משנאת המן (השטן הצהוב). ברגע שבאמת ישקיעו ובאמת יתנו לצברים צעירים לשחק, הם ירוויחו את מקומם על המגרש.מספיק לראות שחקנים כמו צ'די עוסמאן, ניקוס פאפאס, ווילי הרננגומז (למי שלא מכיר שווה הצצה, סנטר העתיד של הכדורסל הספרדי). פורקאן קורקמאז, ואסיליס חראלאמפופולוס, אפילו דראגן בנדר, שעבדו איתם מגיל 0 על יסודות ועכשיו קוטפים את הפירות. אפילו שון דאוסון שהוא באמת מלהיב ומצית את הדמיון יש הרבה לאן להתקדם (בור הגנתי, קליעה לא מספיק יציבה למרות שיש שיפור). בטווח הקצר, החזרת חוק בריסקר, שיוכיחו שבאו להשתקע ולו לזמן קצר ולא לעשות סיבוב (מה עוד שחוקית זה הרבה יותר קל לעיכול).

המאמן 29 בספטמבר 2015

לפחות הם שוברים את הסטיגמה של היהודי הגלותי.

MOBY 30 בספטמבר 2015

טל אתה צודק!!!
למה לקשקש את עצמך לדעת? הבעיה היא לא בחוק השבות או בחוק הרוסי, הוא בחוק המיסוי, משום מה להיות אזרח ישראלי לא מחייב אותך בתשלומי מס הכנסה (מה לא עושים בשביל הקולות של אגודת ישראל…) ישראלים, אם יפתרו את הלקונה הזו לא ימהרו לאזרח פה אנשים.
ולפתרון:
שלושה זרים!!! אפשר גם 4 זרים בטופס המשחק. ושיאפשרו להחתים גם 15 זרים, לא מענייננו.
את רישום הקבוצה לפני המחזור יסגרו 48 שעות לפני (שיהיה אפשר להתכונן להרכב השחקנים). ובא לציון גואל.
כמה עצוב הסיפור של רייס

Comments closed