ההזדמנות לתפוס חד קרן

הפסד הערב משמעו אירוע כה נדיר שהוא כמעט דמיוני

maccabi-uni

אם תלכו למילון אבן-שושן או לאנציקלופדיה העברית (סתם נו, לכו לוויקיפדיה), תראו שההגדרה לחד-קרן, אותו סוס יפה ואצילי עם קרן אחת על המצח, מתארת אותו כ״יצור שמקורו באגדות״. הדמות המיתולוגית של החד-קרן גלשה לתרבות הפופולארית כשאנחנו משתמשים בביטוי הזה כדי לתאר משהו בלתי ניתן להשגה, משהו כל כך נדיר שאחד יוכל לטעון שהוא בכלל דמיוני, לא קיים.

הבחורה שאתה לא מצליח להשיג, התוצר המושלם שאיש מקצוע מדמיין ואינו מצליח להגיע אליו או האוטו שאתה לא מצליח לגנוב (״אלינור״ של ממפיס ריינס). בתחום העסקי למשל משתמשים במונח לתאר חברות סטארט-אפ ששוויין הגיע למיליארד דולר, כאמור, כמעט פנטזיה. גם לספורט הישראלי יש חד קרן, כאשר אני מרגיש שאפשר להשתמש בביטוי המדובר כדי לתאר כישלון קולוסאלי של מכבי ת״א בכדורסל. עד כדי כך נדיר, שהוא כמעט דמיוני. והיום בערב, יש לאנשים הזדמנות לתפוס את החד קרן הזה.

לפני שתקפצו קדימה, להפסיד אליפות לא ממש מוגדר על ידי ככישלון כביר, בטח שלא בעידן הנוכחי. ראשית, להפסיד אליפות במשחק אחד זה משהו שיקרה לך וזה לא משנה כמה אתה טוב או עדיף על היריבה (אם זה לא היה נכון, השודד אבנר קופל לא היה מיישם את הפיתרון של הפיינל פור). מעבר לכך, גם להפסיד אליפות בסדרה כבר לא כל כך משנה למכבי ת"א כאשר השתתפות הקבוצה ביורוליג מובטחת.

הפסד האליפות להפועל גליל עליון אכן היה כישלון מן הסוג הזה. משמעות הפסד האליפות בעונת 92/93 הייתה שהקבוצה לא תוכל להשתתף בגביע אירופה לאלופות בעונה שלאחר מכן, שנה שבו הפיינל פור האירופאי נקבע להתקיים בתל אביב(!). הנה לכם חד קרן, אחד ב-45 השנים האחרונות. כל כך נדיר שאולי באמת דמיינו את כל השנה הזו ודיוויד אנקראם ויעקב אדלר היו בסך הכל פרי הדמיון החולני והמעוות שלנו.

ואולי לא.

מאז הקמת היורוליג, ישנן שלוש קבוצות בלבד שלא פספסו מעולם את שלב טופ 16. עצרו רגע ותראו אם אתם מצליחים לנחש אותן. ניסיתם? אוקיי, הנה התשובה: מכבי ת״א, ברצלונה ופנאתינייקוס. כן, צסק״א הכבירה פספסה את השלב הזה פעם אחת, גם טאו ויטוריה (קפצו לי עם קאחה לבוראל, היא תמיד תהיה טאו ויטוריה), גם ריאל מדריד וגם אולימפיאקוס. הפסד הערב וזה יקרה לראשונה גם למכבי ת״א הגדולה.

אבל מעבר לתקדים (המסוכן), יש לפספוס הזה של השלב הבא עוד משמעויות כבדות משקל. ראשית, המשמעות הכלכלית עבור ההנהלה. סכומים נזרקים בהינף יד בתקשורת הישראלית, "מיליוני דולרים", 6 מיליון, 8 מיליון, אולי 10 מיליון. נסכים שהדחה תעלה להנהלה המון כסף כשהיא בונה כל שנה על איזון כלכלי. אולי ההפסדים יתאזנו בעתיד הקרוב עם העלייה בהכנסות מהשיטה החדשה של היורוליג, אולי לא.

ואחרי המשמעות הכלכלית מגיע גם היורוקאפ. לא אתחבא מאחורי איזה שקר אלא אודה כאן בפה מלא שמעבר לכל דבר אחר, ההשתתפות ביורוקאפ תהיה ההשפלה הגדולה ביותר שחווינו כמכביסטים. בפער ניכר, בלי תחרות. הפסדי אליפויות, הפסדי גביעים, הפסד בדרבי לקבוצת מתנ״ס באולם מתנ״ס, תבוסות ב-30 הפרש, כל אלה מתגמדים לעומת השתתפות הקבוצה במפעל הבזוי הזה.

לפני כמה שבועות הלכתי לבדוק האם הקבוצה שמסיימת את הבית המוקדם במקום האחרון גם כן ממשיכה ליורוקאפ או שרק הקבוצה במקום החמישי. אם זה היה המקרה, אולי כדאי לזרוק משחקים ולסיים גם אחרי ססארי. לצערי זה לא וגם המקום האחרון ממשיך הלאה. אם ארגון היורוליג היה שוקל זאת בחיוב, הייתי מפציר בהנהלה הצהובה להודיע שמכבי ת״א פשוט מוותרת על המשך העונה האירופאית שלה.

אם מכבי ת"א תפסיד הערב, נאלץ לבלוע את הגלולה המרה ולהתהלך עם שקיות חומות על הראש עד שהשתתפותנו במפעל היורוקאפ תסתיים. אחר כך גם ננסה למחוק בעתיד כל זכר להשתתפות הקבוצה במפעל הזה (סטייל האתר של הפועל ת״א כדורגל שמשכתבים היסטוריה בצורה נהדרת).

האם זה יקרה הערב? האם אומת הספורט הישראלית תנעץ שיניה בחד-קרן ולא תשחרר עד שכולם יראו את התפיסה המפוארת הזו? לא כל כך בטוח. אחרי הכל, מדובר בחד-קרן, ייצור דמיוני שאנחנו בספק אם הוא קיים.

ההרגשה שאני מקבל מאוהדים ושונאים היא ש״זה לא יכול לקרות״, ״בלתי אפשרי״, ״מכבי תנצח את כל שאר המשחקים שלה ותעלה״, ״זו מכבי ת״א, מגעילה ומטונפת, הבת זונה הזו תמצא דרך״, כשאתם בטח מבינים לאיזה צד שייך המחשבה האחרונה במירכאות. השורה התחתונה היא שהרבה מאיתנו לא מאמינים שזה יקרה עד שבאמת נראה את זה קורה. וגם אז יקונן בנו איזה שהוא ספק קטן שאנחנו בחלום\סיוט שתכף נתעורר ממנו.

אוף כמה קשה לתפוס אותה. תשאלו את האחים פרוסנר, כשאחד התקשר לשני כדי לשמוח יחד כשנותרו איזה 20 שניות לסיום במשחק מול ז׳לגיריס כשמכבי בפיגור שש. תשאלו את אוהדי הפועל ת"א מה הם חשבו שיקרה כשהם הובילו על מכבי ת״א במחצית ב-20 הפרש במנורה. לכו תשאלו אם במהלך הקאמבק של מכבי ת"א לפני כמה שבועות מול הפועל ירושלים (שלא צלח), לאוהדים האדומים הייתה מחשבה אחרת בראש מ"נו ברור".

קשה עד בלתי אפשרי לתפוס את החד-קרן הזה. האם הבלתי ייאמן יתרחש הערב במלאגה ואומת הספורט הישראלית תצליח לתפוס ואז להציג אותו לראווה כמו חיית קרקס? קשה להאמין שכן. לא בגלל שאני אופטימיסט נצחי (ואני אכן כזה), אלא בגלל שקשה לך לדמיין איך נראה משהו שמעולם לא נתקלת בו, או משהו שנתקלת בו לפני למעלה משני עשורים, איזה שהוא מקרה או סיפור שאבא שלך מספר לך עליו.

בכל מקרה, הכינו את הרשתות ואת האקדח עם חץ הרדמה, הדבר האחרון שאתם רוצים הוא להגיד לילדים שלכם זה שהייתה לכם את הזדמנות פז לתפוס אותו ופספסתם.

התיקו האיום נגד איינדהובן
מסכה - איתי סממה

49 Comments

תומר 26 בנובמבר 2015

כמו שכתבתי במקום אחר, יכול להיות שדווקא עונה אחת או שתיים או יותר ביורופקאפ, אולי גם עם הצלחה חלקית בלבד, אולי גם זה לא, זה מה שהיה חסר לכם (האוהדים) כדי להתנקות מה"מכביזם".
לרוע המזל, שינוי שיטת היורוליג לא יסייע בעניין וחבל שכך.
מצד שני, הפערים התקציביים בעינם עומדים והסיכויים הם שימיה של מכבי תל אביב כקבוצת כדורסל בטופ של אירופה הם כבר נחלת העבר אז אולי יש לכם סיכוי.

ואל תטרח עם הקטלוגים, אני אולי לא אוהד אבל לגמרי לא שונא.

דמוסתנס 26 בנובמבר 2015

אי עלייה תהיה פגיעה משמעותית באתוס של המועדון.

בשבועות האחרונים חשתי שזה עלול לקרות, כבר התערבתי על זה עם חבר, אבל עכשיו, ביום המשחק, משהו בי לא מאמין שזה יקרה. היום בערב נגלה אם מכבי תל אביב היא עדיין מכבי תל אביב, או שבאמת רק השם נשאר.

הרבה מונח על כף המאזניים היום בספרד.

רועי 26 בנובמבר 2015

הבעיה היא שמכבי לא תלויה בעצמה יותר.

יוסי 26 בנובמבר 2015

נו באמת, דרושפאקה תנצח את צסק"א? לא. אז מכבי כן תלויה בעצמה.

רועי 26 בנובמבר 2015

אמרתי אותו דבר שבוע שעבר לפני באמברג-מלאגה.
שום דבר לא בטוח.

גיא זהר 26 בנובמבר 2015

מכבי צריכה לנצח היום ובשאיפה את באמברג ( שניצחון על ססרי יבטיח לה כמעט סופית עלייה), ודרושפקה במחזור האחרון בחוץ מעל 11. תסריט כמעט בלתי אפשרי.

אורי 26 בנובמבר 2015

אני לא מבין למה כולם החליטו שהפסד למלאגה שווה אי העפלה לטופ 16.
בשורה התחתונה מכבי ניצחו רק את ססארי ודרושפקה ניצחו רק את מכבי ואת ססארי.
כלומר:
1. אם זה ימשיך באופן דומה מספיק למכבי נצחון על דרושפקה בפער יותר גדול מהמשחק בתל אביב.
2. אם יהיה נצחון בית על באמברג (סביר לדעתי) ודרושפקה לא ינצחו אותם אפילו ההפרש לא ישנה.
3. נצחון של דרושפקה על באמברג יסבך קצת אבל עדיין שני נצחונות טובים יעשו את העבודה.

אני מפספס משהו?

גיא זהר 26 בנובמבר 2015

כן. דרושפקה נצחו את ססרי פעמיים, לפיכך או שמכבי ינצחו היום או שבאמברג ינצחו בתורכיה. וגם אם אחד התרחישים האלו יקרו, מכבי צריכה שהתורכים לא ינצחו את מאלגה בבית ולנצח את התורכים מעל 11

פאקו 26 בנובמבר 2015

בהנחה הדי סבירה שדרושפקה היא היריבה העיקרית על המקום האחרון לשלב הבא (עקב הניצחון של באמברג על מלאגה), הדברים טמונים במה שכתבת "אם זה ימשיך באופן דומה", קרי הפסדים צפויים שלה לצסקא ומלאגה. במילים אחרות, כדי שמכבי תעלה לשלב הבא ע"ח דרושפקה, האחרונה צריכה להפסיד את כ-ל משחקיה הבאים (במברג, מלאגה, צסקא ומכבי). דרישה חזקה מאד.

איציק 26 בנובמבר 2015

בו נעמיד דברים על דיוקם. מכבי הגדולה לעולם לא פספסה את הטופ 16 וגם לא תפספס!!! מה שאתה רואה היום אין לזה שום קשר למכבי הגדולה. זו פרודיה עצובה של יצור שנמצא היכן שהו באמצע בין עולם החיים לעולם המתים ועוד לא יותע האם יעשו בו החיאה או לא. טבק מנסה לבצע החיאה אך סביר להניח שיכשל. קבוצות קטנות לעיתים קרובות לא מגיעות לטופ 16 וזה המצב של מכבי כרגע. לכן אין פה שום חד-קרן, במקרה הטוב סוס מת. אם מכבי בכל זאת תעלה לטופ 16 אז זה לא יהיה חד-קרן כי אם עוף החול במלא הדרו.

אדם 26 בנובמבר 2015

קצת נשמע כמו דני פדרמן

איציק 26 בנובמבר 2015

דנילה הוא הכפיל שלי ;)

גדי 26 בנובמבר 2015

סופרנובה?

רפאל 26 בנובמבר 2015

מכבי צריכה לתת את אחת העונות הגרועות בתולדותיה ( מבחינת מאזן ) בשביל להגיע לשלב הבא ביורוקאפ, כאשר כבר מובטחים לה 30 משחקי יורוליג לפחות עונה הבאה.
הקבוצה מס' 2 בארץ ( מבחינת חשיפה, סגל, ארינה והכל ) חייבת לזכות בירוקאפ בשביל שאולי יתנו לה צ'אנס להכנס ליורוליג עם בכמה שנים.
מכבי לא קיימת עבורי בליגה הישראלית. שיעשו מה שרוצים. אי אפשר את שתי הליגות, הקהל יצטרך להצביע ברגליים ולא לבוא או להתייחס למשחקים של מכבי בליגה שמנוהלת ע"י פוליטיקאים שלא מייצגים אותנו.
אז בהצלחה ביורוליג גם השנה, גם בשנים הקרובות.
ובהצלחה לכדורסל הישראלי- בתקווה שיום אחד יהיו חוקים יותר הוגנים ונוכל להכיר במכבי שוב.
כן, זו פנטזיה. אבל זה הדבר היחיד שנשאר שקשור לספורט.

אורן השני 26 בנובמבר 2015

השאלה אם הקהל המהולל של מכבי יגיע בהמוניו למשחקי היורוקאפ

טל בן יהודה 26 בנובמבר 2015

לא. אנחנו אוהדי הצלחות… יורוקאפ נראה לך כמו הצלחה?

אורן השני 26 בנובמבר 2015

מה שאני חושב לא רלוונטי ;)

ושאלת המשך – מי שכן יגיע יפצח בשירה "אווו מה זה יורוקאפ" או שזה שמור רק ליריבות?

אחד 26 בנובמבר 2015

גם היורוליג זה סך הכל שאריות מהNBA, כך שאין צורך להתנשא

זיו 26 בנובמבר 2015

שאלה אמיתית למי שבאמת יודע ואולי עיתונאי הספורט יעשו פעם באמת בדיקה.
מדברים על הפסד כספי אבל המנויים הרי כבר נמכרו ואין התחייבות במנוי שיעלו שלב או למינימום של משחקים. גם זכויות השידור כבר נמכרו ואני מניח שזה פר עונה ולא פר משחק.
בחוזי שחקנים דווקא בדרך כלל יש בונוסים על משחקים, נצחונות וכו' אז בעצם יש סיכוי לחסוך כסף.
איפה בדיוק מתבטא ההפסד הממשי ?

יניב 26 בנובמבר 2015

יש זכויות שידור

יניב 26 בנובמבר 2015

סליחה לא ראיתי שרשמת זכויות שידור,בכל אופן עד כמה שאני יודע זכויות שידור לא נמכרות לכל העונה אלא פר משחק עם הגורם שקנה את הזכויות

זיו 27 בנובמבר 2015

בדקתי : זה ציטוט מגלובס לגבי עונת 2015-16:
ההסכם בין ערוץ 10 למכבי תל-אביב בעונה הקודמת התבסס על שיטה מדורגת על-פי התקדמות הקבוצה בשלבי ההכרעה ביורוליג. ככל שהצהובים התקדמו במפעל, כך זכו לסכום גבוה יותר מערוץ 10: כל משחק בשלב הטופ-16 היה שווה 220 אלף שקל, ואילו בשלב ההצלבה, ממנו הודחה מכבי על-ידי פנרבחצ'ה/אולקר בשלושה משחקים – היא קיבלה 350 אלף שקל למשחק. לו הייתה מעפילה לגמר הפיינל-פור, הייתה מקבלת 800 אלף שקל עבור משחק זה.

על-פי ההערכות, מדרג התשלומים גם בעונה זו יהיה דומה בעיקרו, ובנוסף הקבוצה תקבל בונוס מערוץ 10 על כל משחק שיניב רייטינג ממוצע הגבוה מהממוצע של העונה החולפת שעמד על 11.6% במשקי-בית יהודיים.

מכבי תל-אביב משודרת בערוץ 10 מאז עונת 2007/08, מלבד עונת הפסקה אחת ב-2009/10, אז שודרה בערוץ הספורט.

מערוץ 10 נמסר בתגובה כי "נשמח לחלוק הצלחות עתידיות עם מכבי תל-אביב. מודל של בונוס רייטינג הוא WIN-WIN". תגובת מכבי תל-אביב תובא כשתתקבל.

7even 26 בנובמבר 2015

אתה מלין על שיטת הפיינל פור בזמן שביורלויג זו השיטה המקובלת?
שים לב לתרגום המילה יורוליג – ליגה( ליגה ליגה ליגה) אירופאית.
ממתי ליגה מסתיימת בשיטת הפיינלפור? אאחחח ברתולומיאו השודד הזה….

אדם 26 בנובמבר 2015

אמנם זה קשקוש אבל אי אפשר שלא לתהות איך מצד אחד להפסיד בפיינל פור הישראלי זה לא נחשב הפסד ומצד שני לרטוט מאושר אם מנצחים בפיינל פור של היורוליג. יש פה סתירה קלה

רועי 26 בנובמבר 2015

בפעם המיליון ואחד, עבור כל הטרחנים,
היורוליג, על אף שמו הוא לא ליגה, ולא במבנה של ליגה, זה גביע אירופה.
בדיוק כמו שהצ'מפיונס ליג – ליגת האלופות, היא לא ליגה, והאלופה מוכרעת במשחק גמר.

יניב 26 בנובמבר 2015

רועי מסכים איתך אבל החל משנה הבאה הטיעון הזה כבר לא תופס.היורוליג תתפקד כליגה לכל דבר שבסוץ מוכרעת בפיינל פור

אחד 26 בנובמבר 2015

אתה מפספס את הנקודה. ליגה או לא, אוהדי מכבי אוהביםמצד אחד לטעון ש"אליפות שהוכרעה בפיינל פור לא נחשבת", ומצד שני להתגאות בתארי היורוליג שזכו בהם, למרות שגם שם יש שימוש בשיטת הפיינל פור.
הרי אם היו משתמשים בסדרות, מכבי לא הייתה זוכה אפילו בתואר אירופי אחד, בדיוק כמו שהיא לא הייתה מאבדת אף תואר ישראליׁ(לפחות לטענת האוהדים הצהובים).

רועי 26 בנובמבר 2015

מכבי לא היתה זוכה אפילו בתואר אירופי אחד, נפלא.
זה יפה שאת היוצא מהכלל (הזכיה לפני שנתיים שבאמת היתה נס) הפכתם לכלל.
מכבי של פיני כשזכתה דרסה את אירופה, והיתה מנצחת גם בסדרה.

7even 26 בנובמבר 2015

גם צסקא גורסת את היורוליג כל שנה כמעט ובסוף עפה בסדרה

רועי 26 בנובמבר 2015

באיזו סדרה צסקא עפה ?

אילן 27 בנובמבר 2015

היא לא עפה בסדרה אלא בפיינל פור אחרי שתיאודוסיץ מתעקש ליידות כדורים ל-3 ולהרוס עונה שלמה.

גיא זהר 26 בנובמבר 2015

אתה רוצה שניקח גביע גביע ונוכיח לך שלפחות ארבעה מהם (77, 2000, 2005- ההפסד הראשון של צסק"א באותה עונה היה בפיינל פור, ו2013 מוטלים בספק רב

אורי 26 בנובמבר 2015

זה הגיוני כמו לעבור על כל שנות ה 80 בערך ולאמר שמכבי אולי הייתה זוכה בחלק מהגמרים שהפסידה

גיא זהר 27 בנובמבר 2015

יכול להיות. בגלל זה לא הבאתי את 81. ב77 יחסי הכוחות היו כל כך ברורים שאין סיכוי שמכבי היתה זוכה בסדרה (בתכלס גם לא היתה עולה לגמר לולא שני נצחונות טכניים).

אדם 26 בנובמבר 2015

להיות טרחן זה להידבק להאם זה ליגה או לא במקום להתייחס לטיעון שטענתי.

תומר חרוב 26 בנובמבר 2015

עזוב אותך שטויות, אתה יודע מה יקרה אם שמעון מזרחי יתפוס חד קרן? הוא יאנוס אותו ואז ימכור בהיכל מנורה סנדוויצ'ים עם נקניק חד קרן במאה שקל לחתיכה.

ישי 26 בנובמבר 2015

הוא לא יותר בקטע של לדרוס?

גלעד 27 בנובמבר 2015

מעולה

עירן 26 בנובמבר 2015

טל, טור מעולה.

יואב דובינסקי 26 בנובמבר 2015

בדיקת נאמנות: חגגת את ההפסד של בלאט בטורונטו?

עוד אמיר אחד 26 בנובמבר 2015

רואה עכשיו את מלגה.. אוי כמה אני מחכה לפוסט הבא שלך..

אמי 26 בנובמבר 2015

כבר נלכד החד קרן?

איציק 26 בנובמבר 2015

אם הוא צהוב אז הוא מת מבושה.

פורד פרפקט 27 בנובמבר 2015

קיבלת מרשם לגלולה המרה? בתאבון….

נולי 27 בנובמבר 2015

מכבי "אין פוקסים" תל אביב.

מאשקה 27 בנובמבר 2015

תם הטקס חד הקרן ?
עת זמן מחשבונים

Asaf 28 בנובמבר 2015

חסידי אומות עולם מגרמניה השאירו למכבי סיכוי תיאורטי לשלב הבא תמשיך להאחז בזה בינתיים טל, גם ככה זה לא משנה מעבר לתדמית אם מכבי תעפיל או לא גם ככה השריון והכספים מהיורוליג ימשיכו לזרום… (אגב מה דעתך על המחאה של אוהדי מאלגה שהולכת להפסיד מקומה ביורוליג בגלל הסכם השריונים שמבטיח מקום מובטח רק לשתי הספרדיות הבכירות???)

Comments closed