ניצחון המכביסטים על באמברגיוכוס

הסיפור הצהוב המופלא של חג החנוכה

maca-hanu

צירוף מקרים נדיר הוביל לכך שדווקא קבוצה גרמנית, דווקא מהעיר באמברג, מגיעה לשחק דווקא אצל מכבי ת"א, קבוצה ישראלית ויהודית, בחג החנוכה, במשחק של להיות או לחדול. לאלה שכבר שכחו את מה שלימדו אותנו בבית הספר היסודי, הנה הסיפור של חג החנוכה:

חנוכה הוא חג האור. מדובר בחג בן שמונה ימים המתחיל בערב כה בכסלו, וחוגג את ניצחון האור על החושך, ניצחון הטוהר על הטומאה, ניצחון הרוחניות על החומרניות.

לפני יותר מאלפיים שנה שלטו הגרמנים בארץ הקודש. הגרמנים ביקשו להפוך את בני ישראל לגרמנים בכוח, ואז להעביר את כולם לעיר באמברג, שבמדינת בוואריה, בדרום גרמניה. התכנון היה שהגרמנים המומרים החדשים יבשלו שם בירה כל היום. אבל כנגד כל הסיכויים הביסה חבורה קטנה של יהודים נאמנים – ה"מכביסטים" (ראשי תיבות של: מי כמוך באלים ה') – את אחד הצבאות הכבירים ביותר בעולם, גירשה את הגרמנים מן הארץ, כבשה מחדש את בית המקדש בירושלים והקדישה אותו מחדש לשירות אלוהי ישראל.

דון שימון המכביסטי, אסטרטג, מצביא, מהפכן ומנהיג יהודי שעמד בראש הכוחות היהודיים שהחל בתגובה לגזירות באמברגיוכוס הגרמני, הוא שהוביל את העם היהודי במחוז יהודה להקמת צבא ולהישגים צבאיים ופוליטיים שסללו את הדרך להקמת המדינה החשמונאית הצהובה.

כשהמכביסטים המנצחים ביקשו להדליק את המנורה בבית המקדש, הם מצאו רק כד שמן זית אחד ויחיד שניצל מטומאת הגרמנים מבאמברג. בדרך נס, הכמות שהייתה אמורה להספיק ליום אחד בלבד, דלקה במשך שמונה ימים, עד שהצליחו להכין שמן חדש בטהרה. האגדה מספרת שבמשך כל שמונת הימים, סידי המכביסטי תיאר את הנס בצעקות מטורפות ומוטרפות לכל מי שהתקהל סביב בית המקדש.

אגב, גרסה אחרת וצינית יותר של האירועים, פופולארית בקרב קומוניסטים אדומים, מספרת שדון שימון המכביסטי הוא שקימבן לבני ישראל מספיק שמן לשמונה ימים אחרי ששוב פעם תחמן את הגויים. הוא אחר כך חגג את המאורע המשמח עם פנים זעופות וממורמרות מהרגיל.

כולם מסכימים שמכיוון שהמנורה דלקה במשך שמונה ימים ושמונה לילות, הוחלט שלעולמי עולמים, יקראו להיכל הספורט המרכזי בעיר החשובה בישראל היכל מנורה, לזכר אותו נס. החלטה זו נשמרת עד ימים אלו ממש ומעידה על אמיתות הסיפור.

לזכר הנסים הללו וכדי לפרסמם ברבים, תיקנו החכמים המכביסטים את חג החנוכה. במרכז החג עומדת הדלקת החנוכייה בכל ערב. נר אחד בלילה הראשון, שני נרות בערב השני, וכן הלאה עד הלילה השמיני של חנוכה, שבו אנו מדליקים את כל שמונת הנרות לזכר הניצחון הגדול על הבאמברגים הגרמנים.

מנהגי חנוכה כוללים ניצחונות במשחקי כדורסל על הגויים הגרמנים, אכילת מאכלים מטוגנים בשמן כמו סופגניות ולביבות, משחק בסביבון, וכן מתן דמי חנוכה לילדים או תלושי קנייה לחנות של מכבי ת"א.

די ברור בעד מי כולנו צריכים להיות הערב. חג שמח לכל הקוראים ובהצלחה למכביסטים בהיכל מנורה.

*

(תודה רבה לאתר של חב"ד על הסיפור, וגם לערך הוויקיפדיה של יהודה המכבי)

רשמים מלברקוזן - ברצלונה
מכבי - סיכום שלב הבתים בצ'מפיונס ליג

14 Comments

אזי 10 בדצמבר 2015

מי כמוכה??
אתה יותר מדי זמן בטוויטר…

S&M 10 בדצמבר 2015

הפח, זה הדבר היחיד שמשותף למכבים אז והיום.

ישי החיפאי 10 בדצמבר 2015

ואני חשבתי שמכבי זה ראשי תיבות של "מי כאן בכלל ישראלי" (או יהודי).

גדי 10 בדצמבר 2015

למי שמעוניין ללכת למשחק אז ביד 2 יש המון כרטיסים במחירים אטרקטיביים.

זינק 10 בדצמבר 2015

בד"כ כשמתפנה אצלנו מקום כשאחד המנויים לא יכול להגיע יש קרבות על הכרטיס הפנוי
השנה צריך לשלם לאנשים שיסכימו לבוא :-)

איציק 10 בדצמבר 2015

וכיוון שכל מה שקרה זה מזל (פחחחחחחחחחחחחח בער שמונה ימים), ואם יקרה משהו חיובי זה גם מזל גדול, לכן קוראים לקבוצה "מכבי פוקס"

7even 11 בדצמבר 2015

פוסט ניצחון עבור ניצחון יורוליג. לא עבור גביע, לא עבור עלייה לפיינל פור, לא עבור עלייה להצלבה, אפילו לא עבור לא העפלה לטופ 16.
פוסט ניצחון על ניצחון אחד ביורוליג, וגם הוא על קבוצה בינונית.
ואוו….אני רואה מה נהיה ממכבי (ומאוהדיה) ופשוט מתמוגג.
פוסט על ניצחון בשלב הבתים הראשון(הראשון!). כן, ככה אני אוהב אתכם.
עכשיו נשאר להחליט אם ירדתם לעם, או שהושלכתם מהמגדל.

בילבו באגינס 11 בדצמבר 2015

לפני כמה זמן העלה פה זילברבוש רעיון שמכבי העונה נבנתה בצלמה של גולדן סטייט. אחרי אתמול נראה שהוא צדק .
מכבי הנוכחית מאוד מתאימה למודל של גס , עם פניני אוחיון לנדסרג רוצ'סטי פארמר יבזורי וקצת בנדר יש לנו שחקני שלשות די קטלניים .
עכשיו צריך להפוך את זה לשיטה מסודרת שבו שלושה קלעים או ארבע רצים על הקשת וזורקים שלשות במספרים שאנחנו לא רגילים אילהם . הצבע בינתיים יהיה הרבה יותר דליל ואפשר לבנות עם זה מודל שיצליח מאוד באירופה

גיא זהר 11 בדצמבר 2015

פדרמן ג'וניור דיבר על זה. החזקתי את הבטן ועדיין מחזיק. שמכבי ינצחו ככה קבוצות קצת יותר מחויבות מבאמברג נדבר. ומי בדיוק ינצל את הצבע הדליל? האין גבוה, בנדר, פניני. אפילו סמית, רוצ'סטי ולנדסברג לא חודרים משהו. זה מזכיר לי את ההעתקות בקאוסן ללקוסט

יאיר 11 בדצמבר 2015

אהבתי את הסיפור אבל תיקון לשוני קטן ברשותך, ערב ואז יום כלשהו מתייחס ליום לפני, למשל ערב שבת מדבר על יום שישי.
לעומת זאת, ליל שבת מדבר על הלילה שבין שישי לשבת או אם לדייק יותר אחרי שקיעה לעומת לפני שקיעה.
אז ליל כה בכסלו ולא ערב כה בכסלו(שמדבר על כד בכסלו)

oded 11 בדצמבר 2015

אני חושב שאתה טועה – ערב מתייחס לערב של אותו התאריך/חג – ערב שבת מתייחס לזמן אחרי שקיעת החמה ביום שישי. באופן דומה, ערב כ"ה בכסלו (או ערב נר ראשון של חנוכה) מתייחס לזמן אחרי שקיעת החמה ביום הקודם.
לדעתי טל כתב נכון וציין שחג החנוכה מתחיל בערב כ"ה בכסלו (שהוא הערב הקודם).

יאיר 12 בדצמבר 2015

אני יודע זאת בוודאות.. אתה מוזמן לבדוק אותי

Comments closed