בושה! בושה! בושה!

באמת חשבתם שלא אגיב על הטענות "מביך" ו"בושה"?

Education-Keyboard

 

אז מה שמכבי עשו זה מביך ובושה. כיף לכם לשמוע? כי הרי בכל פעם שאנחנו יכולים להתנשא ולנסות לחנך אנשים אחרים, בהם ספורטאים, שמנסים להשיג מטרה קצת אחרת ממה שאנחנו חושבים שהיא המטרה הנכונה, אלו בדיוק המילים להשתמש בהן. (אגב, לגבי העניין עצמו, דעתי שהעניין של הגעה להארכה היה צריך להתחיל התקפה אחת אחר כך. מכבי הייתה עם הכדור קצת פחות משתי דקות על השעון ביתרון 2. היה ראוי לנסות שלשה מהירה ורק אז, אם הכדור לא היה נכנס והיה עובר לתורכים, לפתוח בתכנית של להגיע להארכה. זו המחלוקת היחידה שיש לי עם המהלך, אם חשבתם בטעות משהו אחר). נו סיימתם להתנשא? הוצאתם את הקצף מהזוויות של הפה ואתם מוכנים לעבור ל"בושה" הבאה?

כתבתי זאת בעבר אבל אין מנוס מלציין שוב את האמת, שאנחנו פשוטים להבנה ודי צפויים. קחו למשל את כל ההתעסקות המחורבנת בעוד פרשה מבית היוצר של מדינת ישראל, "שוברים שתיקה" Vs. "אם תרצו". הרי כל כך קל לדעת מה כל בן אדם כאן חושב על סיפורי חיילים שמתחילים לצוץ בפייסבוק, רק לברר אם הוא ימני או סמולני מאנייק, למרות שאין כל קשר לימין ושמאל בעניין הזה. אני יודע את דעתו של בן אדם בעניין עוד לפני שהוא מתעקש להסביר לי אותו באינטרנט בסטאטוס שנפתח במילים "אני בדרך כלל לא כותב כאן אבל הפעם...".

זה נכון גם לגבי סיום המשחק בין מכבי תל אביב לדרושפאקה ביום חמישי, סיכם את זה יפה המכביסט מיכאל רבין ב-140 תווים פלוס מינוס:

https://twitter.com/MichaelRabin91/status/677595300287107072

את התשובה שלי לגבי מה שאני חושב על הטענות שזה היה מביך, שזה היה בושה, שזה לא היה ספורטיבי, והחביב עלי, שזה פגע ב"טוהר הספורט" (חחחחחחח, "טוהר הספורט" עלק… גדול. אנשים שמאמינים בטוהר הספורט ב-2015. כאילו שאין כסף, ואין סוכנים, ואין סמים ממריצים, ואין שיקולים לא מקצועיים בכל משחק ותחרות שאנחנו צופים בו) – אתם יכולים לנחש לבד.

נכון, לא אטען שמה שראינו היה המכביזם במיטבו ואני לא מעוניין להתווכח, שכן הפעם האחרונה שוויכוח באינטרנט שינה דעה של מישהו הייתה אף פעם. מה שאני רוצה לדעת זה מתי כולם כאן הפכו למחנכים שמתייחסים לכל דבר שלא לרוחם כ"מביך" ו"בושה", והפכו את המילים הללו לפופלאריות ביותר בז'רגון הספורטיבי שלנו בישראל.

*

אבל הסיפור הזה הוא פתח למשהו קצת יותר מעניין, לתוך הנפש של הדבר האמורפי הזה שנקרא ישראלים: כולנו, אבל כולנו, רוצים להיות כותבים. וכל אחד מאיתנו חושב שהוא מרחק חופשה של כמה חודשים מלרשום את הנובלה הגדולה הבאה שתסעיר את עולם הספרות. ובכן, אולי הגיע הזמן לתקן ולעדכן את האמת הזו לעידן החדש והמסעיר שבו אנחנו נמצאים בשנת 2015, ולומר מעתה והלאה שבפנים, כל אחד מאיתנו רוצה להיות מורה. או אולי יותר מדויק מכך, מחנך.

דור רחב של מורים ומחנכים גדול כאן בארץ, שזה אירוני, כי אני חושב שהחינוך לקבלה וסובלנות בחברה שלנו מעולם לא היה במצב גרוע יותר, והנוער שלנו נראה ומתנהג בצורה זוועתית (כן, אני יודע שאני נשמע בן 101).

אז מה אנחנו התלמידים למדנו מיום חמישי האחרון? וואו, היו המון שיעורים ממש חשובים, לא רק בספורט אלא בהתנהגותנו כבני אנוש. למדנו שכשהמטרה שלך היא להגיע במשחק מסוים להפרש מסוים, ובשלב מסוים לפני הסוף די ברור שאיבדת (כמעט) כל סיכוי לכך, עליך לוותר. להוריד את הראש, לקפל את הזנב וללכת הביתה. אחרת זה מביך.

לעלות שלב? מה פתאום, זה מתגמד לעומת הערך הכה (ר)ציני של טוהר הספורט. הרי עדיף להפסיד את המטרה הגבוהה יותר, להסתכל מטר קדימה ולא מאה מטר קדימה. שכן לפי דור המחנכים הדגול בישראל דגם 2015, מכבי ת״א הייתה צריכה לשחק את שתי הדקות האחרונות של המשחק כרגיל, כלומר, לוותר על המטרה של העפלת השלב הבא, לוותר על כמויות אדירות של כסף, לוותר על השאיפה להגיע הכי גבוה שאפשר ביורוליג, ופשוט להודות שלא הצלחת. זאת במקום לתת פוש אחרון לניסיון להגיע להארכה ולנסות לעשות את זה שוב משם. לפחות זה לא היה מביך.

האם מה שראינו היה מכוער? אולי. אבל אף אחד לא רוצה להיות מבקר אופנה ולומר שהייתה דרך יותר אסטטית ויפה לעשות את זה. האם מה שראינו היה ״ברור מדי״? כנראה. אבל אף אחד לא ממש רוצה להיות אסטראטג ולהסביר לנו שהייתה דרך טובה יותר לבצע את זה.

מה שראינו זה היה מביך! בושה! כי כולם צריכים להיות מחנכים ולומר מה מותר ומה אסור לעשות בעולם הספורט המקודש לנו. יש דברים מותרים ויש דברים אסורים, ומכבי עשתה דבר אסור והביכה את כולנו. קלון על הספורט הישראלי.

אבל מעבר לספורט ומעבר לכדורסל, שהוא ימשיך גם בעונה הבאה כשמכבי תל אביב תהיה בטופ 16, אנחנו מבינים שהדיבור בישראל בשנת 2015 (ואולי הוא תמיד היה ככה?), הפך להיות נטול סאבטקסט לחלוטין, נטול הקשרים, נטול תוכן. כאילו כולנו נכנסנו לתוך עולם של מלחמת הכוכבים, שבו או שאתה ה-FORCE או שאתה הדארק סייד, ואין שום דבר מעודן באמצע. אנשים, כך נראה, איבדו את העידון שהיה להם, את היכולת להסתכל על משהו מעבר לפריזמה הצרה של האינטרסים הקטנים שלהם. מביך! תראו אותו, הוא בושה.

בכל מקרה, בהצלחה עם החינוך של הילדים שלכם.

יומן שברון הלב של הג'איינטס (14) - השנה הקשה ביותר
אנחנו גם ספורטאים!!!

79 Comments

יואב דובינסקי 21 בדצמבר 2015

לא בושה, אבל מביך.

תומאס נוימן 21 בדצמבר 2015

גם לא מביך. אני הייתי גאה בהם

יואב דובינסקי 22 בדצמבר 2015

כל הסיטואציה של להסתבך בבית קל, להפסיד בבית בפער דו ספרתי לקבוצה שבחיים לא שמעתי עליה, לא להצליח לנצח אותה בפער הזה בחוץ ולהרים ידיים מהניסיון להגיע לפער ב40 דקות – כל זה מביך.

-גיסנו- 21 בדצמבר 2015

את הפאנץ' הסופי שלך אני אומר כבר חודשים

גדי 21 בדצמבר 2015

מודה, בהתחלה שמחתי לאיד שפוקס תל אביב ירדו לתחתית הבאר.
קראתי כאן טיעונים שכנגד והשתכנעתי שאין פסול במעשה. הוא לא סותר שום דבר ערכי או משהו אחר.

בתור הייטר שמחתי שלא הצליח

צור שפי 21 בדצמבר 2015

טלב"י יקר, אתה קודם כל מסמן מטרות (דימיוניות לדעתי) ואחר כך יורה עליהן. לדוגמה – מיכאל רבין טועה, היו הרבה מאוד אנשים שאינם אוהדי מכבי שחשבו שהמהלך של לנסות להביא להארכה היה לגמרי לגיטימי. אני בהחלט ביניהם.
באותה מידה כדאי שגם לגבי נושאים אחרים, חשובים אולי טיפה יותר, ניקח עמדות קצת יותר מורכבות: אני, למשל, חושב שהוידאו של "אם תרצו" מזעזע אבל זה עדיין לא גורם לי להיות גרופי של "שוברים שתיקה".

-גיסנו- 21 בדצמבר 2015

אבל זו בדיוק הבעיה שטל מעלה פה בפוסט. שה"אפור" הזה הולך ונעלם.
או שמבחינתך אם תרצו תמיד צודקים וכל הסמול בוגדים ושתולים – או שאם יש לך הסתייגות כלשהי אתה בעצמך סמולני בוגד מניאק ולך לעזה או לסוריה.
או שמבחינתך שוברים שתיקה הם פני הצדק האינטרגלקטי, וצה"ל הוא גלגול מודרני של הצבא הנאצי, או שאתה ימני משיחיסט הזוי גזען שמעדיף לחבק אבן מאשר בני אדם.
או שמכבי הם התגלמות הצדק והספורטיביות וצריך להמציא פרס נובל חדש לספורטיביות שאפשר יהיה להעניק להם – או שהם בושה וחרפה ויש להוציא את כל השחקנים להורג.

אין אמצע. אין אפור, רק שחור ולבן.
כי בנוגע לסוגיית שוברים שתיקה, למשל, או שכל חיילי צה"ל קלגסים פשיסטו-נאצים שמתעללים בחפים מפשע ומוציאים להורג ילדים פלסטינים בשביל הכיף, או שכל החיילים הם חסידי אומות עולם שיעצרו הכל וישימו את נפשם בכפם רק כדי להעביר זקנה פלסטינית את הכביש תחת אש תופת תוך כדי שהם משפצים לה את הבית ותורמים לה מליון דולר מכספם האישי. האופציה שקיימים סיפורים משני הסוגים כי, וואלה, ככה זה במציאות – נמחקת מהלקסיקון לחלוטין.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

גיסנו, לא הבנתי על מה אתה מגיב לי, זה מה שכתבתי, רק ביותר תמצות ממך :-)

-גיסנו- 21 בדצמבר 2015

לא בדיוק.
אתה אומר ש"ניקח עמדות קצת יותר מורכבות", ואני אומר שעל זה בדיוק טלב"י דיבר – שדעות כאלה כיום, בשיח הציבורי-רשת חברתית – מרודדות מיידית לקיצון כזה או אחר.
אני אומר, וזה מה שהבנתי שטל מלין עליו – שברגע שהתחלת משפט ב"אני, למשל, חושב שהוידאו של 'אם תרצו' מזעזע" – ההמשך שלך כבר לא רלוונטי, תוייגת מיידית כסמולני-מניאק-שתול-בוגד-לך-לעזה-שיאנסו-אותך-סודנים.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

קיבלתי.

תומר 21 בדצמבר 2015

מסכים לגמרי
דיון שלם סביב איש קש

ארז 21 בדצמבר 2015

לא רק שלא חשבתי שתבליג, הייתי בטוח שזה בדיוק מה שתגיד (עם מעטפת רבת מילים, אבל הגרעין ברור)…

יש לי שאלה אליך בהקשר הזה: היה פעם איזשהו עניין מהותי שקשור למכבי ושלא צידדת לגביו, באופן ברור, במועדון, במעשיו או במחדליו (למעט ביקורת שלך ביחס לדברים שלטעמך מונעים מהמועדון עוד הישגים)? אני מדבר, למשל, על "פרשיות" שונות. על מקרים בהם יש דיון ציבורי ער סביב הקבוצה שלך, בין סביב אירועים על המגרש ובין מחוצה לו.
לא מבעס אותך שעם או בלי שתשים לב, כשזה מגיע למכבי אתה לא באמת נוקט חשיבה עצמאית אלא מצדיק אוטומטית כמעט כל דבר שקשור למועדון?
אני נוהג להפנות שאלות דומות לחברים אינטליגנטיים שלי בני כל הדתות והקבוצות (לא שאתה חבר שלי. או אינטליגנט :)), שבתחום הזה נהיים חד-מימדיים וצפויים להחריד ולכן למעשה מעקרים את האפשרות לנהל דיון ספורטיבי מעניין הנוגע לקבוצה שלהם.

אגב, אני אישית לא חושב ולא משתמש בהקשר הזה במושגים שציינת. אני חושב שאם זה היה נעשה בצורה חכמה ואלגנטית יותר, עם פחות זמן על השעון, זה היה צורם הרבה פחות. כי האופן שבו זה נעשה… תשמע, כולם אומרים שזה לעשות פיפי מהמקפצה. אבל זה לא היה פיפי.

טל בן יהודה 21 בדצמבר 2015

כל כמה זמן אנשים שואלים אותי לגבי זה, הנה הרשימה של דברים שלא הסכמתי לגבם:

– אילוץ נדב הנפלד לפרוש
– פיטורים של קטש (אמרתם "מסתכלים קדימה" לא? אז מה נבהלתם אחרי שלושה חודשים?!)
– הענשה של גיא פניני (הייתה חמורה מדי בשביל משהו שהיה ביסודו טראש טוק בתחומי המגרש)

קשה לי לחשוב על כאלה כי אני מסכים עם הכיוון של המועדון של "הכל כדי לנצח", כל עוד שלא במסגרת הלא-חוקי.
אם תרצה לתת לי כאן רשימה… אולי אחלוק על חלק מהדברים האחרים.

ארז 21 בדצמבר 2015

לא, בלי רשימה.
הכוונה לא הייתה לקנטר, באמת הייתי סקרן לשמוע. לא הייתי ער לזה שכבר"תוחקרת".
תודה טל.

בעצם, שאלה אחת, על מנת לחוש טוב יותר את התפיסה/עמדה שלך בעניין. זה כבר הפך נדוש ומעיק, אבל בכל זאת: לא היית רוצה לברר עד תום את עניין "בנק פנאן"? מי ידע ומי לא? כמה יריבים ואנשים מעולם הכדורסל הושקעו שם? כמה שחקנים יריבים ראו את פנאן משתולל על הקווים במשחקים מרכזיים כשידעו שכספם אצלו (ואין שום מסמך רשמי או "ביטוח")? לשמוע פעם אחת את הסיפור המלא, מהתחלה עד הסוף?
אני לא נכנס לשאלת האחריות והסמכות לחקור, אני שואל אותך אישית. ברמת הרצון לדעת ולהבין האם וכמה העסק "נקי" (ראיתי את ההערה שלך לגבי טוהר הספורט. אז בוא נגיד שאני מדבר על אפור כהה ושחור, לא על אפור בהיר).

צור שפי 21 בדצמבר 2015

אתה מתייחס להענשה של גיא פניני בעקבות האפיזודה עם שולדברנד? לכלול את זה ברשימה שלך זה כמו שכל מי שמתבקש להצביע על מגרעות עצמיות עונה "אני פרפקציוניסט"…

ארז 21 בדצמבר 2015

וואלה…
כל כך נפעמתי משני הראשונים שהחמצתי את הסוס הטרויאני בשלישי…
אני אישית הייתי נוהג בו כבאחרון האולטראס. טל שכח/מתעלם מהעובדה שבכל השבוע שקדם לדרבי שימון עשה בילד-אפ והתריע על האלימות המילולית של אוהדי הפועל, שהיא חמורה מאלימות פיזית, ושיש לנהוג בה ביד קשה לא פחות. נראה לי שזה היה שיקול מרכזי בענישה, לצד הרצון לגרום להקלה בענישה של המוסדות.

טל בן יהודה 21 בדצמבר 2015

לא יודע אם הבנתי את ההערות שלכם נכון בעניין פניני… אבל אני חושב שהוא הוענש יותר מדי בחומרה, כלומר, אני חושב שמכבי הגזימו בעניינו, שוב, בהתחשב בזה שהדברים שהוא אמר היו בבחינת טראש-טוק בתחומי הפרקט (לא אכנס לזה, כתבתי על זה טור שלם בזמנו, אבל ב-NBA נאמרים דברים לא פחות דוחים ומגעילים).

בעניין בנק פנאן, אני מת לדעת על כל מה שהיה. שיגלו ויענישו. מה זה יעזור עכשיו אם אני יצקצק.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

אני מקווה שאייצג כהלכה גם את ארז: בלי להיכנס שוב לגופו של ויכוח (העניין באמת מוצה) העמדה הזו שלך איננה צריכה להיות כלולה ברשימה של מקרים בהם הוכחת שיש לך ביקורת על המועדון. אם היית חושב הפוך (למשל שצריך להעיף את פניני מהקבוצה ו/או לשלול ממנו את סרט הקפטן לצמיתות – ושוב, בלי להיכנס לויכוח על העניין עצמו) אז היית יכול להכניס את זה לרשימה. בסיטואציה הנוכחית זה "אני פרפקציוניסט".

טל בן יהודה 21 בדצמבר 2015

אה, אני חושב שהבנתי. כלומר לדעתך המועדון לא ממש העניש את פניני אלא טאטא את זה מתחת לשטיח ואני תומך ואף מעלה?

לא יודע, 50,000₪ זה לא מעט. היו כמה משחקים בחוץ וסרט הקפטן נשלל.
מה רצית, תלייה בככר העיר?

גיא זהר 21 בדצמבר 2015

מי אמר שהוא באמת נקנס?

טל בן יהודה 21 בדצמבר 2015

אמרו אז אני מניח שזה נכון, אין לי דרך לבדוק תלושי משכורת.

גיא זהר 21 בדצמבר 2015

גם אמרו שיורם חרוש ביקש לשחררו מתפקידו ושלא ידעו על בנק פנאן? אז אמרו

צור שפי 21 בדצמבר 2015

שוב טל, אני לא נכנס לוויכוח על עצם העונש שהוטל על פניני, זה לא הדיון כאן ורק לרקורד – אני חושב שהעונש היה פרופוציונלי. תחזור לתגובה של ארז (מספר 5) ותראה שוב את השאלה שלו. אני אנסח אותה קצת אחרת כי להבנתי הוא לא התכוון לשמוע ממך דווקא על מהלכים מקצועיים (הנפלד, קטש) אלא יותר התייחס למקרים בהם באו לידי ביטוי פניו (יש כאלה שיגידו, המכוערות) של מה שכולנו מכנים "המכביזם". כמובן לגיטימי שתגיד שעם כל המקרים האלה – הפיצה, יום הזיכרון, אולסי וכו' אין לך בעיה. במקרה של פניני, שהוא אכן עניין ערכי ולא מקצועי, הרי כפי שהסברת, עמדתך היא יותר "מכביסטית" ולא פחות "מכביסטית" מזו של המועדון.

ארז 21 בדצמבר 2015

היטבת להסביר, צור.
בוא תגיד לי כמה אני חייב לך על הפרו בונו לפני ששנינו נמצא את עצמנו בחקירה ברשות המסים.

טל, לצורך ההמחשה: כשאני יודע שהפועל חתמה על הסכם למכירת ורמוט למכבי ערב דרבי – אני מתבייש בהנהלה של הפועל (לא מעניין כרגע ורמוט ומכבי). אם אני רואה שחקנים של הפועל שרים את השירים הקיצוניים של האולטראס – כנ"ל. בושה וחרפה.
הכוונה שלי הייתה לשאול האם יש מקומות שבהם אתה מתבייש במעשים של שחקנים/אנשי הנהלה של מכבי, ולא פחות חשוב – אם אתה תיתן לזה ביטוי פומבי דומה להגנה האוטומטית שאתה נותן למועדון ואנשיו בכל פעם שיש עליהם ביקורת תקשורתית/ציבורית. מהתמונה שאני מקבל מקריאה כאן – ההגנה היא אוטומטית והתמונה שאתה בוחר לראות ולהציג היא חד-מימדית. זאת כמובן זכותך המלאה אך בעיניי, כאמור, זאת החמצה.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

תעזוב, הם עסוקים עם ברבי רפאלי.

תומאס נוימן 21 בדצמבר 2015

אענה בשביל טל בן יהודה – במשך מרבית שנת 2014 הוא ביקר את הנהלת מכבי על היחס שלהם לדייויד בלאט. עשה את זה "בפומבי". נרגעת עכשיו?

בלייק 21 בדצמבר 2015

נראה לי שבושה מסיפור ורמוט היא בבחינת הפרפקציוניזם שצור הזכיר.

ארז 21 בדצמבר 2015

בלייק, אם הקבוצה שלך מפסידה בדרבי ולמחרת זהבי, שעלה כקפטן, עובר להפועל – לא תתבייש? לא תגיד שזה ביזוי של המועדון? זנות מוחלטת?
הרבה יותר משכעסתי על ורמוט התביישתי בהנהלה.

בלייק 21 בדצמבר 2015

אני מבין את התחושות, ואין לי כמובן שום טענה.
בפרפקציוניזם של צור, להבנתי, גם הטיעון הזה ייכנס. כלומר, ברור שתתנגד למהלך שמחליש את המועדון, לפחות בתיאוריה. המקומות המעניינים הם כשהמועדון/הנהלה מבצעים מהלך מפוקפק או שנוי במחלוקת לטובת המועדון. נניח, לדבר עם שחקן תחת חוזה או לעודד אותו להחרים אימונים. ואני לא אומר את זה בעוקצנות.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

בלייק, בעונות האחרונות יש לי מספיק סיבות להתבייש, הכי טריה היא העובדה שאלישע לוי לא הגיע בגלל שליטת החוליגנים.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

ואתה צודק, גם ההתנהלות בעניין רייכרט לגמרי לא היתה כוס הארק שלי.

בלייק 21 בדצמבר 2015

אל תדאג, כאוהד מכבי (כדורגל) צברתי הרבה בושות. חלקן אפילו ממהלכים שנויים במחלוקת.

ארז 21 בדצמבר 2015

בלייק, הבנתי מה אתה אומר. צודק. שלא יהיה ספק, גם את המקרים בדוגמאות שנתת מאוד מאוד לא אהבתי. גם בזמן אמת. ההתנהלות הזאת היא חלק מהסיבה לכך שהיום אני מרגיש הרבה פחות מחובר ושייך.

ארז 21 בדצמבר 2015

אלף, אני ממש רגוע. קצת נבוך, אבל רגוע.
דבר שני, קרא שוב את מה שכתבתי קודם, בהתחלה. הבהרתי שאני לא מתכוון לביקורת על ההנהלה שבגללה אין מקסום הישגים. דיברתי על ה"פרשות" השונות ושאלתי את טל על נקיטת העמדה האוטומטית שלו ביחס אליהן.

קשקשן בקומקום 21 בדצמבר 2015

בקיצור מה שמפריע למכביסט בהתנהלות מכבי זה היחס ל…מכביסטים אחרים. מה שנקרא – ביקורת עצמית.

אז אני מבקש התייחסות מפורשת לדברים הבאים:
– פיצה / צ'ורה
– בנק פנאן, ו"לא ידענו"
– יום הזיכרון (אני אישית לא חושב למרות שאני בן למשפחה שכולה שזה כלכך חמור, אבל אני גם לא חושב שאני קבוצה של המדינה), ובעיקר ההיתממות סביבו
– המוקה
– ההתחסדות הדוחה והפרצוף הזועף של שמעון מזרחי

…ועוד…

אלון 21 בדצמבר 2015

לשחק על תיקו בערב יום הזיכרון תוך כדי אכילת פיצה עם צורציץ והפקדת כספים לבנק של מוני

א ח 21 בדצמבר 2015

אני מיושבי יד אליהו הישן דרך גלגוליו עד היום…
לומר ש – "הענשה של גיא פניני (הייתה חמורה מדי בשביל משהו שהיה ביסודו טראש טוק בתחומי המגרש" זו שטות גדולה..בטח שאתה מדבר על חינוך.
ההחלטה הזאת של ההנהלה,היתה מוטעית לחכות לו,ולהחזיר לו את הקפטן.
הוא לא הקפטן שלי,ולא של הרבה אחרים…
זה היה סימן גדול מדי בהתנהלות והחלטות רעות.
אנחנו מכבי,ושהקפטן שלנו יהיה דוגמא!
ככה קיוויתי,בתמימות שלי…

נדב המלך!! את זה אני מקבל בכל הלב..
קטש גם,למרות שבדיעבד ההחלטה להיפרד היתה נכונה..הוא פשוט לא מתאים…

יואלזיניו 21 בדצמבר 2015

אני לא אוהד מכבי, לא מתאבל על ההפסד שלהם ואתה לגמרי צודק.

הייתי במשחק של הפועל ירושלים נגד פלוישטי שנה שעברה. אחד המשחקים המבדרים שראיתי.
לקח לאומנים הארכה אחת להבין מה קורה, שתיי הארכות לנסות להפסיד, ולבסוף לנצח בטעות.
אף אחד לא דיבר על מביך ובושה.

ד"ר פיל 21 בדצמבר 2015

אני חושב שמה שהרבה רואים כמביש ומביך בכל הסיפור הזה זה לא הניסיון של מכבי לכפות הארכה – אלה עצם העובדה שמכבי הגיעה למצב כזה. ברור ששונאי מכבי ישתמשו במה שקרה כנשק ויטענו לחוסר ספורטיביות. אבל לכל השאר – הבושה זה להפסיד לקבוצה שזאת עונת הבכורה שלה ביורוליג ואתה נלחם איתה ישירות על עלייה, ב-11 הפרש בבית (במשחק שהיה צמוד כמעט עד הסוף), ואז לבוא לגומלין ולקבל מהיריב את המשחק וההפרש במתנה לאורך כל הרבע השלישי, ועדין להצליח להגיע למצב שהסיכוי היחיד שלך זה לכפות להארכה ולעשות בה ריצה של 11-0. וגם את זה להצליח לפשל באופן הכי מפואר שניתן להעלות על הדעת. זאת ה"בושה", וזה מה ש"מביך" בכל הסיפור הזה. הדבר החיובי היחיד בהתרסקות כזאת זה שהטראומה שהיא גרמה (וגם הנזק הכלכלי של המימדים שלה) תביא לשינוי אמיתי אצל ההנהלה

רן 21 בדצמבר 2015

אני ממש לא אוהב את מכבי.
רציתי שלא תעלה שלב.
אני חושב שהקבוצה פעלה נכון ואין לי שום בעיה עם הרצון לסיים בתיקו.

פנדה 21 בדצמבר 2015

הבעיה עם התחום האפור היא לא שיש פחות אנשים שדעתם נמצאת בתחום הזה, אלא שהאנשים של השחור ולבן הם אלה שעושים את כל הרעש ושומעים אותם הרבה מעבר לחלקם היחסי. פעם, לא מזמן, לפני 10 שנים, לא היית יכול לשמוע את כל הצעקנים האלה. היום כשלכל אחד יש פייסבוק-טוויטר-בלוג ועוד עשרות טוקבקים כל אחד יכול להשפריץ כמה שטויות שהוא רוצה.

צור שפי 21 בדצמבר 2015

פנדה – הבעיה היא שהזירה הציבורית, כולל פוליטיקה ותקשורת, הופכת להיות כזו. קשה יותר יותר לנהל דיונים עם ניואנסים.

פנדה 21 בדצמבר 2015

זו בדיוק הנקודה שלי – הבעיה הזאת קיימת בכל מקום שיש בו תקשורת בין אנשים. פשוט עכשיו יש הרבה יותר "תקשורת" שזמינה לכולם.
פעם ב"תקשורת המונים" הכוונה היתה שגופי התקשורת יכולו לשדר מסר להמונים. היום זה הפך למצב שבו כולם יכולים "לשדר".
הבעיה עם זה היא שאין שום סינון של מי מדבר – ומה לעשות שזה יוצר כל מני עיוותים.
אחד מהם הוא שדעתך תשמע בעיקר לפי רמת נוכחותך להשמיע אותה, ולא לפי כמה היא נפוצה.

omer 21 בדצמבר 2015

אני חושב שכל קבוצה הייתה נוהגת כמו מכבי במצב הזה (אולי מתחילה בזה מעט מאוחר יותר, לא משהו עקרוני). מכבי היא לא הקבוצה הראשונה באירופה וגם לא האחרונה שבוחרת לפעול כך ובצדק- הרי המטרה היא לעלות שלב.

הבעיה היא בשיטה האווילית שיוצרת את המצבים האלו. תיקון קל (משחק שנכנס להארכה ייחשב הפרש סלים 0 במקרה של שוויון) ימנע ממקרים כאלו לחזור.

תומאס נוימן 21 בדצמבר 2015

מה שראינו דווקא היה המכביזם במיטבו . הרצון לעולות שלב בכל מחיר.

הם דווקא פעלו בדיוק לפי טוהר הספורט, שלהבנתי המשמעות היא לנסות לנצח בכל מחיר בהתאם לחוקים שהמסגרת מכתיבה.

המסגרת המטומטמת של היורוליג הכתיבה שכדי לעלות שלב יש לנצח ב-11 הפרש. כמו כן המסגרת קבעה שאת ה-11 הפרש ניתן להשיג גם בהארכה.

התוצאה: שתי דקות לסיום, כאשר ברור שמכבי לא תגיע ל-11 הפרש, מכבי מנסה להגיע להארכה שתקנה לה עוד 5 דקות ניסיון להגיע להפרש זה.

במצב כזה – טוהר הספורט והמכבזים מחייבים לעשות את מה שמכבי עשתה!
לולא היתה נוהגת ככה, היה מקום לבקר אותה כמי שהפסיקה לנסות, כמי שוויתרה בטרם נגמר המשחק על האפשרות להגיע ל-11 הפרש.

הייתי גאה בשחקנים, שהבינו שהמוצא היחיד שלהם זה לכפות הארכה, ועשו הכל כדי להגיע אליה, לרבות להביך את עצמם על קו העונשין.

הכל למען המטרה המקודשת – העפלה לטופ 16. זה ספורט! זה מכביזם! כל אלה שאומרים ההיפך – הם המביכים.

ארז 21 בדצמבר 2015

צודק.
אז טבק מביך.

תומאס נוימן 21 בדצמבר 2015

אכן טבק טעה ש"התנצל". אולי הרגיש שהוא חייב בגלל הרחש-בחש מסביב.

פניני התראיין ראשון מבין שחקני מכבי, מייד אחרי המשחק לחדשות הספורט.

מירי נבו ניסתה לגרור ממנו הודאה שזו "בושה" וזה "מביך".

פניני – מכביסט אמיתי – ענה כמו שצריך: "אולי זה לא היה נעים לעין, אבל בסיטואציה הזאת, לא היתה לנו ברירה כי רצינו להגיע ל-11 הפרש".

ארז 21 בדצמבר 2015

פניני הוא אכן מכביסט אמיתי.

יריב 21 בדצמבר 2015

לא מביך מבחינת מכבי FOX תל אביב, מביך מבחינת היורוליג. היורוליג תכננו את כללי התחרות (בפרט, את שוברי השיוויון) באופן מטומטם, וההתנהלות (הרציונלית, אם גם עם שגיאות) על המגרש חשפה את הטיפשות לעיני כל. לפעמים קשה לקבל את התמריצים שאתה רוצה (למשל, אם קבוצה מאוד דומיננטית מבטיחה את כל מה שאתה מציע לפני המסחק האחרון), אבל כשאתה מעודד את ההתנהגות ההפוכה מהרצויה לך, זה מביך.

S&M 21 בדצמבר 2015

חוקי, בטח חוקי. ומותר, לחלוטין.
אבל בושה ומבוכה הם רגשות, לא חוקים. והם רגשות סובייקטיביים.
אני חשתי בושה ומבוכה, כמו לצפות בנרקומנית בת 48 שמוסרת את גופה באפטיות, מתגלגלת בבוץ, צחנה מסביב, הילדים מוזנחים, רק שתהיה לה עוד מנה.
ככה ניראית קבוצה שעושה מה שמכבי עשתה.

קיוויתי שפארמר יעשה מה שפניני רצה, ויקלע סל עצמי רק כדי לגלות שזה לא חוקי והנקודות לא נחשבות. או אז, קיוויתי לראות את שמעון מזרחי דופק על שולחן המזכירות, אדום מזעם, 'מה פתאום טכני?! מגיע לנו סל עצמי!'.

היה יכול להיות מושלם.
לצערי, בחיים לא מקבלים כל מה שחולמים עליו. נסתפק בזה שגם שפכו לכם דגים מסריחים על הראש, וגם זרקו אתכם מהעיר. :)

צור שפי 21 בדצמבר 2015

הגזמת קצת לא? תכל'ס אולי משהו בהארדיסק המוסרי שלי פגום, אבל מהזווית שלי של אוהד-הפועל-לא-סובל-מכבי אני אשכרה לא מבין על מה יצא כאן הקצף. לא ראיתי את המשחק אבל מתוך מה שקראתי אני חושב שהם נהגו בדיוק כמו שהייתי מצפה מכל קבוצה לנהוג, כולל שלי.

עידן. 21 בדצמבר 2015

בדיוק מה שטל אמר- מעניין איך דווקא כל שונאי מכבי הם שחשו מבוכה גדולה.

אגב, אם יש לי ביקורת על ההנהלה של מכבי היא בדיוק על זה. הם מקשיבים יותר מידי לטענות של "הציבור הרחב" ולא של האוהדים (אולי מתוך תחושה שכבר מזמן לא נכונה בדבר הקבוצה של המדינה) ואנחנו משלמים על השטויות האלו בסוף. לדוג' כל עניין ה"אין מספיק שחקנים ישראלים (או בעצם צברים) במכבי".

צור שפי 21 בדצמבר 2015

הפוך עידן. תסתכל כאן בתגובות ותראה אוהדי מכבי נבוכים ושונאי מכבי כמוני שממש לא.

עידן. 21 בדצמבר 2015

צור- ממך למען האמת אני לא מחזיק כשונא מכבי אלא כאוהד הפועל (למרות מה שנראה להרבה אנשים, עדיין יש הבדל בין השניים).

ישי 21 בדצמבר 2015

ההרבה אנשים האלה כוללים את אוהדי הפועל שתולים את ה-100% antI maccabi?

צור שפי 22 בדצמבר 2015

אני חושש שזו לא מחמאה, אפילו שהיא כנראה התכוונה להיות. תראה, עקרונית אני מאחל למכבי להפסיד בכל משחק, אלא אם אני יכול להפיק תועלת מכך שהם לא יפסידו (נניח – רציתי שהם לא יפסידו לדינמו קייב במשחק האחרון בצ׳מפיונס כי יש לי סימפטיה לפורטו). אני לא יודע אם זה נכנס אצלך תחת הכותרת ״שונא מכבי״. בכלל, שנאה זה רגש שאני לא משתמש בו בדרך כלל בהקשרים ספורטיביים. וגם – עצם העובדה שאני אנטי-מכבי לא מתורגמת אצלי לעמדות מופרכות מבחינה רציונלית. כמו במקרה הזה של לחפש הארכה בטורקיה בכל מחיר. הרי ברור לי שאם הפועל, או כל קבוצה אחרת היו במצב כזה הן היו צריכות לנהוג באופן זהה.מ

-גיסנו- 22 בדצמבר 2015

זו מחמאה, ואני חושב שאתה יודע מה ההבדל בין "אוהד הפועל" לבין "שונא מכבי". רמז: זה הרבה מעבר לתקווה שמכבי תפסיד…

ישי 21 בדצמבר 2015

זה לא טכני, רק הפרה (כדור מהצד).

ארז 21 בדצמבר 2015

הרגת אותי…
בטוח שאתה שונא הפועל? זאת תגובה של אדום על סטרואידים.

אבל חשוב לזכור שהנרקומנית לא אשמה במצבה, זאת תולדה של קיפוח והדרה מובנים בחברה החולה שלנו.
חכה, אני הולך להביא לפה את מירב מיכאלי, הדס שטייף, שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון. יהיה צחוקים.

49ers 21 בדצמבר 2015

מי שמייצג נאמנה את רוח הבושה \ מביך \ הזוי \ ביזיון וכדומה הוא ניב רסקין.
מעבר לעובדה שאני לא מחבב את הבחור (ומנסה לא לגרום לזה להשתלט עלי כאן בתגובה הזאת) הוא פשוט שדר מקומם.
בעברו היה אוהד מכבי שרוף, כזה שצורח בגרון ניכר. היום כבר איני בטוח בכך, אבל לפי התגובות המתלהמות שלו בסגנון הנ"ל, נראה שהוא ממש לוקח את זה בפן האישי.
לא תשמעו בספורט האמריקאי כזאת ביקורת ירודה ורדודה תוך כדי משחק.
פני השדר כפני העם. או הפוך.

49ers 21 בדצמבר 2015

בגרון ניחר כמובן.. וזה ניכר בו :)

רועי 21 בדצמבר 2015

כל החברים של פיני מתיישרים איתו.
כולם נזהרים חלילה לא להשמיע משהו שנשמע כמו מחמאה לטבק.

זינק 21 בדצמבר 2015

רסקין התחיל לפמפם לפני המהלך שמכבי "חייבת" לשחק עכשיו בכדי להגיע להארכה.
ברגע שאכן התחילו לשחק כך, הוא התחיל להעביר ביקורת.
זה נורא צרם לי.

49ers 21 בדצמבר 2015

אני לא רוצה לקטר עליו אישית, אבל…
איך אפשר להתלהב מסילבן לנדסברג ש"דופק" שלשות על ק. גת\ אשדוד \ נהריה (מבלי לפגוע חלילה) ולקטול אותו כשהוא נמוג ביורוליג.
כל בר דעת רואה שהבנאדם הוא חד מימדי בצורה מפחידה.
אם לא תרמוס ותקטול ביורוליג, גם לא תצטרך לשבח ולהלל בביצה המקומית.
אין פרופורציות.. ואני מצטער שאני נטפל דווקא אליו (בסה"כ בחור אינטיליגנטי ונבון שנסחף למטה מכח אלו שסובבים אותו).

49ers 21 בדצמבר 2015

וכמובן שלנדסברג הוא רק דוגמא, ניתן לעבור כך שחקן שחקן.

גיל 21 בדצמבר 2015

הבעייה היא שזה חסר תוחלת. לא מכיר מקרה דומה שבו קבוצה אכן הצליחה לגרום להארכה, שלא לדבר על לנצח ב11 הפרש הארכה זה משהו כמעט בלתי אפשרי. אני לא חושב שזה היה לא ספורטיבי אבל לפעמים צריך לדעת לקבל הפסד ולהפסיד כמו גברים.

49ers 21 בדצמבר 2015

היו מקרים, אבל לא בסגירת פער כזה.
אם אני זוכר נכון, זלגיריס קובנה סגרה פעם פער של 7 נקודות בהארכה, לפני כמה שנים.
אם כבר זה היה מביך \ עלוב שבפער של שתי נקודות עם כדור ביד, לא ניסו שלשה מהירה ולחץ על כל המגרש.
זה מה שלא מובן.
שתי דקות? רג'י מילר קלע פעם 13 נקודות בשתי דקות.
ולמכבי יש את פארמצ'סטי!
")")")

גיל 21 בדצמבר 2015

נכון, תאורטית זה אפשרי גם להשיג 20 הפרש בהארכה אבל לא מעשי, במיוחד כשהקבוצה השנייה מודעת לכך. רוב ההפרשים הגבוהים מגיעים כשהיריבה בפיגור עושה פאולים בתקווה שמי שמוביל יחטיא. הרי אם הם מכבי היו מובילים ב5 הפרש חצי דקה לסוף אז לא היו עושים עליהם פאול במטרה לנסות שמכבי יחטיאו ולהשיג שיוויון אלא ממשיכים לשחק כרגיל.

רועי 21 בדצמבר 2015

כפי שכבר כתב כאן מישהו ובפוסטים קודמים בנושא,
היה מקרה זהה שנה שעברה, הפועל ירושלים נגד פלויישטי, חייבים לנצח ב 9 הפרש כדי לעבור שלב, ברגע שראו שלא מגיעים להפרש שיחקו בשביל הארכה, ולא רק שהגיעו להארכה אחת, הגיעו להארכה שניה.
שם הם כבר הפסידו 11 או 12 הפרש אם אני לא טועה.

גיל 21 בדצמבר 2015

להגיע להארכה אולי אפשרי אבל כשהפער הנדרש גבוה זה לא מעשי להגיע אליו.

בלייק 21 בדצמבר 2015

מכבי מבישה ומביכה כי אם היא באמת היתה רוצה "לשחק על תוצאה", היתה צריכה לעשות את זה בארץ.
במקום זה הם הולכים לאירופאים כדי שילעגו לספורט הישראלי ויסייעו לאויבינו.

49ers 21 בדצמבר 2015

אתה רציני בתגובתך? ילעגו ויסייעו לאוייבנו? הלכת רחוק מדי, לא?

בלייק 21 בדצמבר 2015

לא, משהו השתבש בתרגום.

הופמן 21 בדצמבר 2015

זה לא היה מביך בשבילי, וזו לא היתה בושה בשבילי, כי אני לא אוהד מכבי ת"א והיא לא מייצגת אותי. אבל זה כן היה מביך בשביל השחקנים והמאמן להחטיא בכוונה או להעביר התקפה בלי לנסות להתקיף. זו לא דעה, זו עובדה – השחקנים עצמם היו נבוכים וגם המאמן התנצל. ואני מניח שזה גם היה מביך בשביל לפחות חלק מהאוהדים (שמעתי גם כמה כאלה). כי גם אם זה מוצדק (המטרה מקדשת) ו/ או אשמת החוק ולא אשמתם, זה עדיין לא נעים בכלל (מביך זו מידה קיצונית של "לא נעים") לנסות להחטיא קליעות מהעונשין. אי אפשר להתעלם מהדיסוננס שיש פה עם המטרה המקובלת של המשחק – שוב, גם אם החוק הוא מקור הבעיה.
לגבי אם זה היה מוצדק או לא, זאת בעיה של מכבי ת"א ואוהדיה. יש דברים שאתה מוכן לעשות בשביל ניצחון, ויש כאלה שלא. כנראה שזה היה בגבול הכן, וזה בסדר.

ולגבי הציוץ של מיכאל רבין, אז אם כבר מורכבות, יש עוד כמה גוונים חוץ מ"אוהדי מכבי" ו"שונאי מכבי". אצטט ציוץ שלי (שבא בתגובה גם לזה של מיכאל, בין השאר):
"כמו שכל מי שלא מסכים עם מעשים של ישראל מואשם באנטישמיות, כך כל מי שלא מסכים עם מעשים של מכבי ת"א מואשם ב'שנאת מכבי'. אכן, הקבוצה של המדינה".

אסף the kop 21 בדצמבר 2015

טל"ב צודק.
מי שבעד שוברים שתיקה הוא בהחלט סמולני מנייק.
המשך דיון פורה בנושא מכבי.

Ljos 21 בדצמבר 2015

אני מבקש, כל ביקורת בנוגע לשוברים שתיקה שתועבר לצינורות המקובלים בתוך הארגון עצמו והם כבר יטפלו בנושא. תודה.

(למען הסר ספק, אני חושב שהכוונה, לפחות הראשונית, של הארגון היא טובה, אבל היא נעשית בדרך מאוד לא טובה)

bhr 22 בדצמבר 2015

מכבי כלכך גרועה השנה שלפחות זה היה מבדר.

איתמר 22 בדצמבר 2015

לא בושה.
לא מביך.
לגיטימי.
לא ספורטיבי.
ההתחלה המוקדמת מדי של המהלך סייעה לתורכים להבין מה מכבי זוממת.

גלעד בלום 23 בדצמבר 2015

לא ראיתי את המשחק אבל ממה שקראתי ומצפיה בשתי הדקות האחרונות אני אומר פה בבירור- אין שום דבר לא ספורטיבי או לא לגיטימי פה, חד וחלק, השתמשו בחוקה הקיימת.

הגדירו את זה מעלי פה די טוב, מה שמביך ( עבור מכבי ) מעניין מבחינה אנתרופולוגית עבור אלו שאינם אוהדי מכבי זה לראות את מכבי הגדולה שרגילה להצלחות מסתגלת במהלך העונה למציאות חדשה שבה היא כבר לא יוצאת ווינרית כשהיא ״עם הגב לקיר״, כשהיא כבר לא ״אלופת ישראל״, כשהיא כבר לא ״הקבוצה של המדינה״. נכון, היו שנים שהיא הפסידה אליפויות והיתה די גרועה ( אדלר ) אבל נדמה לי שיש יסוד להניח שמה שהיה כבר לא יהיה.

במגילת העצמאות של המכביזם לא מוזכר איך להתנהל בהפסדים או בתקופות שבהן אתה לא השליט הבלעדי, מכבי הרגילה את אוהדיה לרמת ווינריות מטורפת, אין לזה תקדים בשום ענף, אין להם תקנון לאיך להתנהל כמו קבוצה אנושית , נורמלית, שנכשלת לפעמים, ולכן אותי כאדם שגדל וראה את המכביזם גדל, פורח ושולט במשך 40 שנה, החיזיון הזה הוא מעניין מבחינה אנתרופולוגית.

בקיצור- דחילק טלבי, 1) את מי מעניין הפארסה (בגלל תקנון מעוות) בסוף המשחק? למה בכלל אכפת לך שאנשים מבקרים מהלך שכל קבוצה אחרת היתה נוקטת בו, זה חדש שאנשים לא אוביקטיביים? כשהפועל לקחה אליפות עם קיזוז לא הוסיפו לזה כוכבית אותם אנשים? (הפועל שיחקה לפי החוקים , מה כוכבית פה?), זה ממש נון אישיו , המבוכה היא מזה שהם הגיעו למצב הזה ולא תקעו לדרופשקה 20 הבדל כפי שקבוצה מכביסטית אמיתית היתה עושה.

2) אתה ומיכאל רבין טועים בגדול והתגובות לפוסט שלך הוכיחו את זה בגדול.

לגבי הטענות שלך בפוסט- טל, עם מלוא הכבוד

Comments closed