רק עוד בורג קטן במערכת

מכבי ת"א יצרה מכונה שהמאמן בה הוא בר תחליף

pRTRy4Ie

כולנו מאוחדים הבוקר בשמחת הניצחון של מכבי ת״א אמש. כולנו. צהובים-כחולים, צהובים-גזענים, אדומים, ירוקים, כתומים ושאר הצבעים המקשטים את הכדורגל הישראלי. בעצם, לא רק כדורגל ישראלי, כל הספורט שלנו צריך לשמוח מניצחונם של הצהובים המטונפים והמתועבים על קריית שמונה. אני יודע שלכל השאר קצת קשה כרגע לראות את זה, בעיקר כי לדעתם הניצחון הזה הושג בחסות איגוד השופטים, אבל במוקדם או במאוחר הם יפנימו זאת.

מה שראינו אתמול זו הפרכה של עוד שטות מוחלטת שמשום מה תמיד נשמעת לנו די סבירה והגיונית, בעיקר כי אנחנו תמיד מחפשים דרכים להפוך את מה שאנחנו רואים על המגרש לרציונלי, שיהיה בפנינו קשר של סיבה-תוצאה. הקבוצה נראית כמו בית שימוש? זה כנראה כי המאמן עוזב וכל הקבוצה התעסקה כל השבוע רק בזה.

ובכן, חסל בלבולי מוח ועצלנות קוגניטיבית של… כולם בעצם, של הצד המסקר כמו גם של הצד שצורך את הסיקור בצורה אובססיבית. ג׳ורדי, יוקאנוביץ׳, הצוות שעוזב איתו את הארץ, ואני אניח שגם השחקנים, כולם ידעו שהוא עוזב במשך שבוע שלם. אולי השחקנים לא ידעו שזה קורה מיד לאחר סיום המשחק מול קריית שמונה, אבל הם ידעו שזה מגיע. ובכל זאת, התוצאה לפניכם.

חמישה שערי זכות, אפס שערי חובה ושלוש נקודות שמסיימות באופן רשמי את השבוע הגרוע השלישי בעידן ג׳ורדי את מיץ׳. רגע, מה? כלומר, כללללללללל השבוע השחקנים שמעו את הדיווחים ושמועות על זה שהמאמן שלהם לא נשאר איתם, וכללללללללל השבוע המאמן עצמו היה טרוד בעניינים מול קבוצה אחרת, ועדיין מכבי ת"א ניצחה? איך זה ייתכן? משהו כאן מוזר.

הרי לפי כל מה שאנחנו יודעים, מכבי הייתה אמורה להפסיד אמש כדי שכולם יוכלו לצקצק על ההתנהלות החובבנית של המועדון הגדול בארץ, ואז להתנשא על ג׳ורדי קרויף בגלל שהבלאגן הזה יעלה לו אולי באליפות, ואז ללעוג לצהובים על כך שהמועדון שלהם מתנהל כמו שכונה והנה הם בדיוק כמו כל השאר.

איני טוען לרגע שהשבוע האחרון שיקף מצב חיובי, אידאלי או בריא, אלא רק שהדברים האלה קרו, קורים ויקרו בעולם המשוגע של הספורט המקצועני והם לא משפיעים על הנעשה במגרש כמו שהיינו רוצים לחשוב. בסופו של דבר מדובר בעיקר בתוכן עסיסי לכותרות סנסציוניות שנותנות לנו את ההזדמנות להרגיש שאנחנו יכולים לחנך אחרים.

הפועל באר שבע לא הפסידה בגמר הגביע בתוצאה 6-2 בגלל שאלישע לוי כבר היה למעשה בחוץ והבעלים של הקבוצה הייתה עסוקה בברק בכר כל השבוע, היא הפסידה כי מכבי התפוצצה והפגינה משחק שיא בדיוק ברגע הנכון של העונה. שחקני באר שבע רצו להניף את הגביע והסיפור שברקע היווה בשביל אנשים אחרים רק תירוץ. תפסיקו להאשים מאמנים ומנהלים ותתחילו להטיל יותר אחראיות על מי שנמצא על הפרקט או דשא, השחקנים.

כולנו צריכים לשמוח על הניצחון אתמול כי בפעם הבאה שיהיו רחשים על החלפת מאמנים והקבוצה המדוברת תפסיד משחק, נוכל להגיד לטרחן התורן שטוען ש"זה שכונה" והקבוצה הפסידה בגלל כל מה שמסביב, לדחוף את הטענות הנחותות האלה למקום שבו השמש לא זורחת (כן, נשמע טוב יותר באנגלית). אנחנו מעוניינים בפרשנות ספורט גבוהה ומעמיקה יותר, לא קלישאות נבובות וחסרות בסיס.

*

האומה הצהובה קמה הבוקר נינוחה וקצת כעוסה אחרי העזיבה של יוקאנוביץ', תהליך שנגרר קצת יותר מדי לטעמנו. לצערי, ייתכן שיוקאנוביץ' ייזכר באופן שלילי, זאת למרות שהוא היחיד (או: בינתיים הראשון) שהביא את מכבי לצ'מפיונס, ללא הגרלות קלות, ועוזב את הקבוצה כשהיא במקום הראשון או במרחק של משחק אחד ממנו. ידידי הצהובים, כשמצרפים את זה לעובדה שאנחנו לא היינו מרוצים מפאקו, עליכם לדעת שאנחנו מתקרבים לאזור הדמדומים הירוק, שם בלתי אפשרי להיות מרוצה מאף מאמן. לתשומת לבכם.

מעבר לכך, אין לי שום טענה ליוקאנוביץ' שרצה לעזוב את ארץ הקודש בשביל אנגליה. אם למישהו יש בעיה שמאמן עוזב קבוצה באמצע העונה למשהו גדול וטוב יותר, אז שיסתכל על עצמו טוב טוב במראה, ואני מדבר על המראה בבית של ז'אן טבק. בואו בבקשה ניכנס לפרופורציות, פואנלברדה שבספרד לא אטרקטיבית כמו מכבי פוקס ת"א, ומכבי גולדהאר ת"א לא אטרקטיבית כמו פולהאם.

ובימים הקרובים יגיע מאמן לא-ישראלי חדש, כמו שמיץ' אוהב. אולי הוא יישאר מעבר לקיץ הקרוב, אולי לא. אולי הוא ירצה להישאר במכבי ת"א לתקופה ארוכה ומדהימה של עונה וחצי, ואולי גם הוא ירצה לעזוב לדברים גדולים וטובים יותר כבר בחודש יוני הקרוב. כולם יציגו את זה כמשהו שלילי שמעיד על מצבה של מכבי ת"א בציפייה שאנחנו נתפוס את ראשנו ונצעק "אוי האימה".

אבל האמת היא שתחלופת המאמנים הזו לא ממש משנה, הקודקודים במכבי ת"א יצרו מכונה שבה המאמן הראשי לא מהווה רכיב קריטי כדי שזו תמשיך לפעול ולעבוד בצורה תקינה. במכונה של מיץ' גולדהאר, וסליחה מראש על הקלישאה, המאמן הוא באמת רק עוד בורג במערכת, כזה שאפשר להחליפו בקלות.

אוסקר גרסיה, פאולו סוזה, פאקו אייסטאראן, סלבישה יוקאנוביץ'. המאמנים מתחלפים כמו תחתונים של ילד בגמילה אבל מכבי ת"א ממשיכה להניף צלחות וגביעים ולהעפיל למפעלים בכירים באירופה. יוקאנוביץ'? הוא עוזב את הקבוצה כשהיא במקסימום מרחק של שלוש נקודות מהמקום הראשון.

בינתיים נראה שכל עוד יש היררכיה ברורה, כל עוד יש בעלים חזק, ומנכ"ל שיודע את העבודה, וג'נרל מנג'ר טוב, וכישרון אדיר על הדשא, וערן זהבי, זה לא כל כך משנה אם נחליף מאמן בכל קיץ (ואולי גם במהלך העונה כפי שאנחנו נראה בחודשים הקרובים), כל עוד הוא כמובן גם שייך לשטאנץ מסוים אותו קבע בעל הבית: מקצוען, ולא ישראלי.

נכון, זה לא מה שאנחנו רגילים אליו, הרי כשאנחנו רואים תחלופת מאמנים אנחנו חושבים חוסר יציבות, כישלונות, מחדלים, אבל אולי הגיע הזמן להתגמש ולשנות את החשיבה שלנו, אולי אנחנו רואים משהו חדש. חוסר מקצוענות? המציאות הזו שתחלופת המאמנים אינה משפיעה על הקבוצה מעידה לדעתי על סופר-מקצוענות. עם הזמן, תהיו בטוחים שגם יגיע מאמן שיישאר כאן ליותר מעונה אחת.

תנו למיכה לנצח
נו האדל - סיכום מחזור 16

79 Comments

ניב 28 בדצמבר 2015

הטיעון שהמאמן לא חשוב הוא מסוכן ויכול להיגמר עם מאמנים ילידי הארץ!

איציק 28 בדצמבר 2015

יותר גרוע, זה יכול להוביל למחוזת בהם מסתובב בורוביץ'.

ניב 28 בדצמבר 2015

חחח

אדם 28 בדצמבר 2015

או ברקוביץ

אביטל 28 בדצמבר 2015

אתה צודק אם מביטים בהיסטוריה של מכבי בעידן קרוייף ולומדים רק ממנה: עד עכשיו זה הצליח ושום עזיבת מאמן לא גרמה לנזק(חלקן אף גרמו לתועלת לדעתי כמו למשל החלפת אוסקר בפאקו. לדעתי לשינוי זה היתה השפעה מקצועית מצויינת).

אני חושש שהפעם זה יהיה שונה. גם כי קשה להביא מאמן מצליח ברמה גבוהה(אפילו יחסית לישראל) בעיצומה של עונה וגם בגלל שמאמן חדש ובעיקר זר בשלב הזה יזדקק לשלב למידת הקבוצה(כמו לדוגמא: חודש דור מיכב לא בהרכב או חודשיים ערן זהבי חלוץ בודד). הבעיה שבעונה הזו זה יכול לעלות ביוקר במאבק האליפות.

הלוואי שאתבדה וההיסטוריה שוב תחזור על עצמה

yaron 28 בדצמבר 2015

אתה אמיתי?
ההחלפה של סוזה בפאקו הביאה תועלת???
לא רוצה לדמיין איך היינו נראים אם הוא היה ממשיך לעוד עונה.
בעצם רוצה :-)

אביטל 28 בדצמבר 2015

תדייק ירון אמרתי שההחלפה שהביאה תועלת היא של אוסקר בקדנציה ה2 בפאקו.מכבי נראתה גרוע וכבויה לחלוטין במשחקים ביולי אוגוסט תחת אוסקר.

ברור שלגבי פאולו סוזה עדיף היה שיישאר אבל זה היה לא ריאלי ולמען האמת בכלל לא ברור איך הגיע לפה. אף על פי כן, לאור זאת שלא נשאר, הטראבל שהשיג פאקו הוכיח שלא נגרם נזק גדול מידי. המשכנו הלאה בהצלחה.

אני לצערי לא משוכנע שהיסטוריה החלקה הזו תתרחש שוב כעת

yaron 28 בדצמבר 2015

מצטער :-)
משום מה ראיתי סוזה ונדלקתי…
לגבי אוסקר בפאקו – מסכים איתך לחלוטין.
בכל מקרה את המחיר אנחנו משלמים בשלבי המוקדמות ותחילת העונה.
מאוד נעים לשכוח את זה אבל עם סוזה עלינו לאירופאית בעקבות פסילה של פאוק והשנה לא היינו כ"כ רחוקים מלסיים בלי אירופה בכלל…

נולי 28 בדצמבר 2015

אף אחד לא מדבר על כך שהשאלה הבאמת מעניינת היא אם ג'ורדי יצליח למצוא מאמן לא פחות חתיך מיוקאנוביץ, שבתחום החשוב הזה בהחלט עמד בסטנדרט הגבוה מאד של סוזה :)

D! פה ועכשיו 28 בדצמבר 2015

זה בגלל שעמית עזב

אריאל גרייזס 28 בדצמבר 2015

אתה בכלל לא מבין! השחקנים ידעו שיוקאנוביץ' עוזב אז הם השקיעו במיוחד כדי לתת לו מתנת פרידה!
ככה זה אנשים, מבלבלים בין סיבה למסובב. תמיד צריכים למצוא סיבות מעבר ל"הם קבוצה טובה יותר" או "המאץ' אפ לא עובד לטובתם".
בכל מקרה, אני מסכים עם השורה התחתונה שלך שהמערכת במכבי גדולה מהמאמן, שזה אולי כן עובד לטובת אלו שטוענים שהכסף הוא הגורם המכריע בדומיננטיות של הקבוצה. השאלה היא מה המטרה של מכבי – אם זה להמשיך לקחת פה אליפויות וזהו, אז כנראה שהחלפה של מאמן כל שנה לא ממש תפגע בהם. אם זה לייצר משהו יותר מזה, להערכתי חוסר ההמשכיות יפגע בה. וכן, אני יודע שיוקנוביץ' הגיע בקיץ ועדיין הגיעו לליגת האלופות. ועדיין, זאת היתה עליה חסרת המשך וגם היא היתה, טוב, אתה יודע את דעתי על כמה המזל שיחק בה תפקיד

ירושלמי 28 בדצמבר 2015

ועל זה אמר נפוליאון:
"אני לא רוצה גנרלים מוכשרים, חכמים, טובים, נאמנים או אחראיים, אני רוצה גנרלים שיש להם מזל".

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

על סמך מה אתה אומר שהעלייה הזו חסרת המשך?

אריאל גרייזס 28 בדצמבר 2015

התכוונתי שלא היה לה המשך בליגת האלופות. לא ראינו את אותה היכולת שם, לא את היכולת הטקטית ולא את הביצועים על המגרש

אדם 28 בדצמבר 2015

דווקא ראינו ביצועים מאוד דומים. רק בלי המזל…

ירושלמי 28 בדצמבר 2015

עלייה מבחינת הישגים, פחות ביכולת על המגרש, זה לא שהם הביאו משהו חדש שלא נראה כאן בשנה שלפני כן.
אבל להציב את מיכה שיגביה לזהבי שישחק חלוץ מול באזל, גם את זה צריך לדעת איך לעשות.

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

זה כי מכבי לא ניסתה לשחק באותה צורה ובאותה עמידה טקטית, בתוספת יריבות יותר קשות מאלו של המוקדמות, שבפני עצמן היו גם ככה קשות מאוד. דשו בזה מספיק פה באתר.
אם יש לזה המשך או לא אנחנו נדע בינואר ובקיץ הקרוב. ואולי עכשיו גם זהות המאמן הבא תוכל להעיד על המשכיות כזו או אחרת.

אריאל גרייזס 28 בדצמבר 2015

נו, זה בדיוק חוסר ההמשכיות שאני מדבר עליו, ששיחקו בצורה שונה לגמרי. אני עדיין חושב שהיה הרבה מזל בהעפלה שלהם, אבל הם עזרו למזל עם עמידה טקטית מאוד נכונה. באף אחד מהמשחקים (אולי במחצית הראשונה מול באזל) הם לא נראו לא שייכים, בניגוד לכל המשחקים בליגת האלופות.

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

אני חושב שזו הייתה החלטה מודעת, סוג של לקבל מושג איפה אנחנו עומדים לקראת ההמשך. וב"המשך" אני מתכוון לשנים הבאות, לא להמשך העונה. לקחים לשימור (מעט) ולשיפור (המון) כדי שמשנה לשנה מכבי תהיה תויה פחות בהגרלה ותוכל להציג יכולת ראויה יותר גם בלי לשחק רק על תוצאה.
אולי זו הנחיה מלמעלה וחלק ממה שעצבן את יוקאנוביץ'.

גורביץ' 28 בדצמבר 2015

כן ממש החלטה מודעת לקבל בראש 6 משחקים רצוף ולא להגיע למצבים. תמשיך לשכנע את עצמך

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

איזה גבר אתה.
לך תחגוג העפלה לפלייאוף עליון

yaron 28 בדצמבר 2015

את המחיר על החלפת מאמנים אנחנו משלמים (בדר"כ) בשלבי המוקדמות באירופה ובתחילת השנה. אני מאוד מקווה שהמאמן הבא יהיה איתנו שנה וחצי ולא חצי שנה.
אני שמח מאוד שיוקאנוביץ' עזב ולדעתי הסיכוי שלנו לאליפות רביעית איתו היה נמוך מאשר עם כל מאמן חדש שג'ורדי ישלוף בימים הקרובים.
הוא לא התאים לנו ואנחנו לא התאמנו לו…
לסוזה היו דרישות לא פחות גבוהות אבל הוא ידע שהשחקן הישראלי הוא קצת ילד שאחרי כל נביחה מאבא צריך גם חיבוק.
יוקאנוביץ' הבהיר מההתחלה שהוא "לא אמא של אף אחד"… זה לא אומר שהוא מאמן רע רק שהוא לא מתאים למכבי שעם כל השיפור בשנים האחרונות והשאיפות האירופאיות עדיין תלויה בשחקנים הישראלים שלה גם אם יגיע חיזוק יותר טוב.

דוברמן 28 בדצמבר 2015

השופטים הם הבורג המרכזי במערכת של גולדהאר וקרויף.
לא לחינם קריף נשמע מכריז אמש שמכבי ת"א לאתשחרר את השופטים לאף קבוצה בעולם, תמורת כל סכום.

ניב 28 בדצמבר 2015

נכון! סופסוף אחד שאומר את האמת!!!!
מזל שיש לנו את ההקלטות של קרויף המנוול והמושחת!!!!!!!!
מקקי תל עפיף זוכה כל שנה רק בגלל השופטים המטונפים והתערבות ישירה של אובמה המוסלמי שרוצה לפרק את המדינה הציונית מבפנים ולכן מחזק את מקקה תל עגבת, צהבת מבחילה וכו'..
איזה כיף להיות אתה.

עובר אורח 28 בדצמבר 2015

וואו, אתה כל כך חכם.
משיב לעניין.
טמבל.

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

אם התכוונת לתגובה של ניב, אז אני פשוט מניח שיחס גורר יחס

גורביץ' 28 בדצמבר 2015

ועדיין, השופטים עוזרים למכבי להכריע, אי אפשר אחרת – גול חוקי נפסל לקרית שמונה דקה 15, כמה דקות אחרי זה חטיפה דומה של זהבי והשופט לא שורק, צפוי.
תמשיכו להתלהב מכל ניצחון על קבוצת פח בליגה ולצאת בפוסט מפוצץ דקה אחרי על איזשהוא תהליך חדש שמכבי המציאו בכדורגל הישראלי

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

אמר זה שבקבוצה שלו יצאו בחגיגות אליפות אחרי שהצליחו לכבוש לראשונה במחזור השישי. ואחרי הנצחון על עכו

גורביץ' 28 בדצמבר 2015

אנחנו פח, אבל אנחנו לא יוצאים בהצהרות על שינוי הכדורגל הישראלי שמתחיל בחיפה אחרי כל ניצחון על סכנין

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

טוב האמת שמיציתי הת ההתנגחות ילדים בני 2 הזאת שאתה תמיד דואג להוביל גם כשמנסים לדבר לעניין.
יחסית לאדם שעושה רושם מבוגר ולא טיפש, אתה ממש דביל.

בהצלחה

גורביץ' 28 בדצמבר 2015

זה בסדר לא נעלבתי :)
בעיקר משעשע אותי.. אבל קשה לשמוע עובדות, אני יודע.
בימים כתיקונם כמו עונת הקיזוז כמשל (שזאת העונה הכי כואבת שלי כאוהד), שתי קבוצות ישראליות שיחקו כדורגל, כדורגל ממש טוב אפילו וכיבדו את המקצוע שלהם, את האוהדים וגם את היריבות שלהם.
אתמול זאת הייתה אחת הפעמים היחידות שמכבי תל אביב שיחקו כדורגל העונה הזאת, ועם הסגל שיש למכבי זה זלזול בעיקר בעצמם ובאוהדים שלהם.
אז סבבה, תתפנן על עוד עונת פעמיים משחקים כדורגל ובשאר נופלים ברחבה ומחכים שהשופט ישרוק, אולי אפילו תקחו אליפות כי באר שבע לוזרים, אבל תקרא לילד בשמו ואל תגנוב דעת – עם תקציב כפול משל שאר הליגה אפשר לקחת אליפות גם עם יובל נעים כמאמן, עשיתם הישג יפה כמו שעשו קבוצות ישראליות לפני והעפלתם לאלופות, והתבזתם שם, כמו שעשו לפניכם.
כן ג'ורדי הנחה את יוקנוביץ אחרי המשחק השלישי שהתבזתם בו להמשיך לשחק באותו סגנון בשביל ההצלחות בעתיד. יה רייט. בגלל זה זהבי חגג את הפנדל משחק אחרי כאילו הוא לקח את המונדיאל.
בהצלחה שיהיה לך

od rami 28 בדצמבר 2015

עדיין זהבי חגג פחות מיוסי בניון מול סכנין

Lord Anthony 28 בדצמבר 2015

בינתיים מסתבר שעם תקציב כפול מכל שאר הליגה אפשר גם בקושי לברוח מהתחתית. אולי באמת אתם צריכים את יובל נעים כמאמן ולא את רוני לוי.

yaron 28 בדצמבר 2015

אוהדי חיפה שמתלוננים על תקציב… לך תבין…

קפטן קוקי 28 בדצמבר 2015

לתחושתי עד לאירועים האחרונים האוהדים של מכבי העריכו את יוקאנוביץ מקצועית אבל לא ממש התלהבו ממנו. לי היה ברור לגמרי שמדובר במאדרפאקר, הן מבחינת האופי שלו כמאמן והן מבחינת הגישה שלו כפי שהיא משתקפת כלפי חוץ. זה מאמן שעורר מעט מאוד רגש בקרב האוהדים, וניכר שגם בקרב השחקנים. בוודאי בהשוואה לשלושת קודמיו. אבל הכי חשוב – הוא שידר מהרגע הראשון שהוא לא בדיוק בעניין שלנו, שהוא קצת עושה לנו טובה שהוא פה. וזה משהו בלתי נסבל. ולא רק מבחינת מחוזות הרגש אלא כי זה פשוט לא מקצועני.

גדי 28 בדצמבר 2015

כשיש ערן זהבי כל השאר ברגים קטנים. חוץ מהבוס כמובן שמשלם.

אזי 28 בדצמבר 2015

בנתיים כל פעם שמאמן עוזב, אנחנו שמים חמישייה…
מקווה שג'ורדי יתחיל להחתים מאמנים על חוזה שבועי

-גיסנו- 28 בדצמבר 2015

זה שקר, לפני שפאקו עזב שמנו שישיה

איציק 28 בדצמבר 2015

לפי הפוסט נראה שלא היתה סיבה להחליף את גודס. הוא לא היה אשם כמעט בכלום, חוץ מ….. (אין מספיק מקום בפוסט).
ךגבי עזיבת יוקאנוביץ' אני בכלל לא מבין את התלונות. כולם מדברים שזהבי יעזוב בחלון ההעברות (אולי כדאי שגם למאמנים יהיה חלון כזה) ואם לא היה, אז היו מדברים כל שבוע שהינה הוא עוזב, וזאת כאשר אין לו סעיף שיחרור. אנחנו רואים משהו נורמאלי ששחקן רוצה לעזוב לקבוצה טובה יותר או לליגה טובה יותר, אז למה לכל הרוחות אנחנו מבקרים מאמן שעושה זאת? אנחנו מאשימים הנהלה שלא נותנת לשחקן להתקדם ולעזוב למחוזות קוסמים יותר (כמובן עם הסתייגויות ותנאים מסוימים) אך טוענים שהיא לא מיקצועית אם היא משחררת מאמן. אז צריך להיות קונסיסטנטיים ואם מאפשרים לשחקנים לעזוב ולהתקדם אז צריך לקבל את העובדה שגם למאמן צריך לתת להתקדם. אז היה פה, עשה את מה שעשה לטוב ולרע ועכשיו יש לו הזדמנות לעלות מדרגה. אם הוא לא קריטי להמשך הפעילות אז צריך לתת לו לעזוב.

קפטן קוקי 28 בדצמבר 2015

הבעיה היא לא עם זה שרצה לעלות מדרגה אלא עם זה שמלכתחילה שידר שלא ממש רוצה להיות כאן. ,
וזה בלי לדבר על ההבדלים בין מאמנים לשחקנים.

איציק 28 בדצמבר 2015

לגבי הראשון אין לך ביסוס, לגבי השני לא ביססת כלום גם כן, ולכן לא רואה שום הבדל מהבחינה שציינתי. אשמח אם תנסה לנמק את תשובתך להבא.

קפטן קוקי 28 בדצמבר 2015

לא בטוח שהבנתי אבל אנסה לנמק.
אתה בטח זוכר שיוקאנוביץ, בערך מהשבוע הראשון שלו כאן, נשאל מתי הוא עוזב (או משהו דומה). מההתחלה הוא הביע חוסר שביעות רצון מהסגל, ביקורת גלויה כלפי השחקנים, יהירות כלפי שאלות מהתקשורת. אין פה הוכחות או ביסוס תיאורטי, אבל בניגוד לסוזה למשל, שדיבר על תשוקה וגם התנהל בהתאם, או אוסקר שהשחקנים בכו כשעזב, וגם פאקו שתמיד היה אדיב ונחמד והגישה שלו כמאמן היתה מאוד אבהית (ראית איך הוא מסביר לשחקנים על הקווים באמצע המשחק?). יוקאנוביץ נראה כאילו מטרידים אותו כדורשים ממנו לאמן את השחקנים הלא אנגלים האלה, במועדון הלא אנגלי הזה ומול הקהל הלא אנגלי הזה. אני יכול להיזכר בכמה תמונות של אוסקר, סוזה ופאקו רצים עם ידיים באוויר אחרי גולים מרגשים (כן, כן, זה כיף להעביר את זה בראש). מישהו פה זוכר את התגובה של יוקאנוביץ אחרי הגול בבאזל? אני לא. בעצם כן – הוא חייך.
בגלל שהזכרת את זה אז זהבי לעומתו משדר את ההפך הגמור, למרות שכל הזמן יש שמועות על הצעות יפות. הוא חתם על חוזה חדש ללא סעיף יציאה – שזאת אמירה שמבחינתו יציאה שלו לאירופה תהיה כשזה יהיה מקובל גם על המועדון. הוא נותן את כולו במגרש משחק אחרי משחק, מוביל את הקבוצה ומראה תשוקה והתלהבות גם כשהוא משחק וגם מחוץ למגרש.
יכול להיות שאתה מרגיש אחרת ממני, זה בסדר גמור. אני לא חושב שאני האוהד הצהוב היחיד שהרגיש ככה כלפי יוקאנוביץ.
בשני אני מניח שהתייחסת לזה שאמרתי שמאמן שונה משחקן, אז ככה: הקריירה של מאמן ארוכה יותר משל שחקנים לרוב (בטח כשמדברים על שיא הקריירה). הוא ראש המערכת המקצועית. יש לו תפקיד של רועה – מישהו שאמור להוביל חבורה של שחקנים, להדביק אותם ולהנחיל להם עקרונות משחק שהוא מאמין בהם. כל אלה לוקחים זמן. הוא אמנם בורג במערכת, כי יש כמה שחקנים דומיננטיים ויש אימוני כושר ברמה גבוהה, ויש המשכיות בסגל ומבחינת מערך וכו', אבל ראינו שכשמכבי החליפה מאמן בכל תחילת עונה לקח לשחקנים זמן להתרגל ולהתאים את עצמם. העובדה היא שאנחנו לא רואים כמעט מאמנים ש"משתדרגים" באמצע העונה, וגם אם כן זה קורה בתדירות הרבה יותר נמוכה משחקנים, וזה לא סתם. מכבי פוקס קראה לטבק לבוא להציל לה את העונה, וזאת היתה ההזדמנות הכמעט ראשונה שלו להוביל מועדון יורוליג, ובכל מקרה מהגדולים ביבשת. במקרה של פולהאם, לא מדובר באיזה שם גדול או בהזדמנות יוצאת דופן לקריירה שלו.
אני לרגע לא מתכחש לעובדה שכל איש מקצוע יעדיף לאמן קבוצה בצ'מפיונשיפ על קבוצה שהיא בקושי סרח עודף בליגת האלופות, אבל כשאתה עוזב באמצע העונה זה מעיד, בעיני, על כך שמלכתחילה לא היתה לך מחויבות גדולה מדי או תשוקה גדולה מדי לתפקיד שלך.

איציק 28 בדצמבר 2015

או, עכשיו אני יכול להסכים או לא אבל לפחות לדון:
יוקאנוביץ' בעל אופי שונה. אפשר לאהוב אותו ואפשר שלא, אך אני לא רואה שזה מצביע על חוסר לויאליות. הוא יותר קר ויותר ישיר. הוא לא אהב את הסגל, חשב שההנהלה לא מספקת לו מספיק כלים ואמר את זה. יתכן וזה לא נכון (כביסה מלוכלכת צריך לכבס בפנים, ונקיה לא צריך לכבס כלל), אבל זה בטח מראה על איכפאתיות ורצון לשדרג. כשראינו אותו היה תמיד הרבה יותר מעניין מאחרים כי הוא לא ניסה לדבר בקלישאות אלה אמר את האמת שלו. נראה לי שאת הריחוק שלו יש כאלו שמיחסים לחוסר לויאליות ואני ממש לא רואה זאת כך.
לגבי עזיבה באמצע עונה. לא רק בספורט כי אם בכול מקום עוזבים. גם ראש צוות בהיי-טק עוזב עם התראה מראש, וגם מהנדס צעיר עושה זאת כמו גם בכיר. כאשר יש לך הזדמנות לקידום אתה שוקל זאת ברצינות. גם מאמן צריך לשקול זאת, ובאנגליה זה הרבה יותר מאתגר ומעניין. אני חושב שמכבי יכלה למנוע את המעבר אבל עשתה בצדק שלא עשתה זאת. האליפות של מכבי לא תלויה עד כדי כך במאן זה. לגבי זהבי, נראה לי שהוא ניסה אירופה, נכבה לפי הבנתו ומעדיף להיות ראש לשועלים קטנים ולאכן אפילו לא ביקש סעיף יציאה. מצד שני, אם יהייה משהו מאד קוסם מקצועית וכלכלית, אני לא פוסל את האפשרות שגם הוא יבקש לעזוב, ולא בטוח שמכבי תמנע זאת ממנו למרות שבמצב הנוכחי שלה ההשפעה שלו גדולה מזו של המאמן.

קפטן קוקי 29 בדצמבר 2015

אני מקבל את דבריך לגבי הרצון לשפר את הסגל – אבל ההתרשמות שלי לא היתה של אכפתיות, אלא של רטינות. זה הרגיש הרבה יותר כאילו הוא אומר "לא נתתם לי את מה שהבטחתם לי, זה מתחת לרמתי לעבוד ככה" ולא "הקבוצה צריכה חיזוק כדי לעמוד שהצבנו לעצמנו". אגב, המאמנים שלפניו אמרו "בשבילי, השחקנים שלי הכי טובים", גם אם עבדו עם ג'ורדי על רכש. מבחינת יוקאנוביץ, הרושם היה שהוא אאוטסיידר. קבלן משנה ולא חלק מהותי מהארגון.
הזכרת לי את העניין הכי חשוב.
זה לא שיונייטד פנו אליו להחליף את ואן חאל והוא אמר שזאת הזדמנות שהוא חייב לקחת. הוא הרי היה בשורטליסט של כל קבוצת צ'מפיונשיפ שפיטרה את המאמן שלה מתחילת העונה (מי שעקב אחרי רפאל גלר בטוויטר מכיר). חדשות לבקרים נפוצו ידיעות על חיזורים של קבוצות צ'מפיונשיפ אחרי יוקאנוביץ. הידיעות אגב מאנגליה ולא מהארץ, כך שאי אפשר לחשוד בצנצי וחבר מרעיו. עכשיו – מאמן או שחקן שלא מעוניין לעבור פשוט לא מקבל הצעות, ככה זה עובד. "איכשהו" העולם מסתדר בדרך הזאת. מה שקרה פה הוא שיוקאנוביץ דאג להשאיר את עצמו רלבנטי. זה לא שפתאום הגיעה איזו הזדמנות לקידום והוא החליט לקחת אותה.
בסופו של דבר, השורה התחתונה היא שאף אחד לא הופתע שהוא עזב במהלך העונה. האמת, היה מפתיע יותר לראות אותו מסיים אותה.

איציק 29 בדצמבר 2015

גם על גראנט כותבים בעיתונות זרה. יכול להיות שהו היה ברשימה קצרה; יכול להיות שהוא כל הזמן חיפש; לי לא נוצר רושם כזה עד השבועות האחרונים. יתכן ואני טועה אבל אני הרגשתי שהוא אדם ישיר ופחות חביב מהקודמים אבל לא פחות לויאלי.
נ.ב.1: אם הוא היה לוקח את יוניטד אחרי ואן-חאל (אם יעזוב/יועזב) האוהדים יהרגו אתן עוד לפני האימון הראשון. הם רוצים מוריניו. יוקאנוביץ' אולי מחפש שידרוג אך הוא לא מתאבד.
נ.ב.2: אנחנו יודעים שזהבי קיבל הצעות ומכבי דחתה אותן. כשתבוא הצעה שמכבי תהיה מוכנה לקבל, כנראה גם זהבי ישקול אותה ברצינות. אף קבוצה לא היתה פונה למכבי אם היו יודעים שאין סיכוי שזהבי יסכים לעבור.

יואב 29 בדצמבר 2015

איציק,
זהבי לא דרש סעיף שיחרור בתמורה לשכר של מיליון יורו. זה לא מרמז על חוסר שאיפות אלא על עיסקה הוגנת בין שני הצדדים.

איציק 29 בדצמבר 2015

אכן כך ועדיין, האם אתה פוסל את האפשרות של בקשה לעזוב אם תגיעה הצאה קוסמת מבחינת זהבי?

אזי 28 בדצמבר 2015

הבעיה היחידה שיש עם עם כל המהלך הזה (לא תלונה, מזווית של אוהד מכבי, אלא בעיה אובייקטיבית עם המהלך של יוקאנוביץ'), היא שהוא הלך אחורה.
לא הלך אחורה ממכבי לפולהאם, אלא הלך אחורה מווטפורד לפולהאם.
יוקאנוביץ עלה ליגה עם ווטפורד, היתה לו קבוצת פרימרליג ביד.
אבל זה לא היה מספיק טוב בשבילו.
הוא בא למכבי בתקווה לעשות קמפיין צ'מפיונס שיעזור לו להגיע לקבוצה יותר טובה. זה ברור לכולם.
והוא הגיע לצ'מפיונס.
ועכשיו הוא בקבוצה פחות טובה.

יש רק שתי אופציות הגיוניות:
1. קמפיין הצ'מפיונס עשה לו רק רע כשנתן לו חשיפה שלילית גדולה כל כך
2. הוא כל כך כל כך סובל במכבי/תל אביב שהוא מוכן ללכת לקבוצת תחתית בליגה השניה באנגליה בעוצר רכישות כבר באמצע השנה.

מבחינת מכבי, היא עשתה אחלה רווח מהסיפור.
יוקאנוביץ' העלה אותה לצ'מפיונס, מה שהכניס למכבי מלא כסף.
ועכשיו מכבי מכרו אותו בסכום יותר גבוה מהכסף ששילמה לו במהלך חצי העונה.

ירושלמי 28 בדצמבר 2015

אופציה נוספת
3. הוא הבין שלא הולכים לשחרר לו עוד כסף לרכש שהקבוצה זקוקה לו נואשות כדי לא לעשות פאדיחות באירופה גם בשנה הבאה ולכן עזב.

אזי 28 בדצמבר 2015

לא היה עדיף לו לסיים את העונה עם אליפות ואז לחפש קבוצה?

yaron 28 בדצמבר 2015

לא כל כך מעניין אותי מה היה עדיף לו…
השאלה היא מאיפה הבטחון שהוא היה מסיים עם אליפות?
אני יותר אופטימי היום בלי קשר לזהות המאמן הבא.
לדעתי הוא עשה לנו טובה גדולה שעזב בלי קשר לכסף. הוא באמת סבל כאן… :-)

יואב 28 בדצמבר 2015

אזי,
ווטפורד לא רצתה אותו. מה זאת אומרת זה לא היה מספיק טוב בשבילו? זה לא היה תלוי בו בכלל.

yaron 28 בדצמבר 2015

לא מדויק, ווטפורד הציעו לו שכר "מעליב" והוא דחה את ההצעה

יואב 28 בדצמבר 2015

לזה בדיוק התכוונתי ירון

yaron 28 בדצמבר 2015

אז מה שאתה אומר זה שאין הבדל בין ווטפורד לבית"ר (ראה מקרה גיא לוי)…
הציעו לו שכר מעליב כדי שלא ימשיך כי פחדו לפטר אותו אחרי עליה בגלל האוהדים?

יואב 28 בדצמבר 2015

ירון,
הם רצו מאמן אחר(לא זוכר את שמו אבל שם גדול יותר שאימן בעבר באתלטיקו) שעושה איתם אחלה עונה בנתיים. זכותם.

no propaganda 28 בדצמבר 2015

קיקו סנצ'ס פלורס

גיל שלי 28 בדצמבר 2015

דווקא במכלול יוקאנוביץ' יצא גאון. הוא עלה עם ווטפורד, קיבל שכר גבוה בהרבה במכבי, על לשלב הבתים, וחזר לאנגליה, מבחינתו זה הטוב מכל העולמות.

יואב 28 בדצמבר 2015

לגמרי גיל. אין לי שום טענות אליו. אני חושב שזה היה ניסיון טוב של המועדון ללכת על מאמן מצליח וברמת שכר כזאת. רע זה לא עשה.

yaron 28 בדצמבר 2015

גאון הוא ייצא אם הוא יצליח איתם.
יש גם אפשרות שהוא יירד ליגה :-)

נולי 28 בדצמבר 2015

איך אפשר בכלל להשוות את ליגת העל שלנו לצ'מפיונשיפ באנגליה? ברור שעדיף לאמן שם מאשר פה.

יואב 28 בדצמבר 2015

תמונותהמכבייה
היום, 02:33
לא היה שחקן שלם כזה בכדורגל שלנו.
היו דריבליסטים טובים יותר, היו מוסרים טובים יותר, היו מהירים יותר, היו נוגחים טובים יותר.
לא היה שחקן שהוא 8 בכל קטגוריה ו10 בחוכמה, תנועה ורעב.
ערן, פתאום משום מקום, שיפר את הצעד הראשון שלו למימדים מפחידים.
הוא כבר כובש בשמאל ובראש באהלן אהלן. שגרה. הסופרסטאר הכי חרוץ שאני ראיתי פה.
מוסר עבודה. הוא נשק בלתי סביר בליגה הזאת, כמו להפציץ באטום כפר קטן של דייגים.
אולי בשביל להצליח באירופה אתה צריך נשק יחודי. כמו רביבו שהיה וירטואוז שמאלי על הקו או מוסר באמת מחונן כמו איל. אולי ערן נופל בין הכיסאות.
רווח נדיר שלנו לשושלת הזאת.

גיא זהר 28 בדצמבר 2015

זהבי מפלצתי לליגה שלנו. קשה להשוות אותו לשחקנים שעשו קריירה באחת מהליגות הגדולות כי זה כמו להשוות בין כדורגל נשים לגברים. לגבי חריצות רוזנטל ואפילו ברקוביץ היו לא פחות חרוצים.

אורי 28 בדצמבר 2015

גם אני חשבתי לעצמי על טבק כשכעסתי על יוקאנוביץ' אבל טבק עזב לאחת מארבע קבוצות העילית של אירופה ב20 שנה האחרונות ולא לקבוצה הארבעים באיכותה באנגליה לבד

ר.בקצה 28 בדצמבר 2015

היכן היית מדרג את מכבי ביחס למדד האיכות האנגלי?

אורי 28 בדצמבר 2015

לא חושב שמכבי הרבה פחות טובה מקבוצת תחתית בליגה השניה באנגליה ובניגוד לפולהאם, תשחק באירופה כל שנה

ר.בקצה 28 בדצמבר 2015

הדרך לאימון בפרמייר ליג קצרה יותר מפולהאם מאשר מקבוצת דרג שלישי באירופה.

גיא זהר 28 בדצמבר 2015

טבק עזב קבוצה בלי יומרות. מכבי לא כזו.

שלו 28 בדצמבר 2015

יש כאן משהו שלא היה עוזב את מקום עבודתו תמורת עבודה באנגליה?
במקום יותר נחשב, כנראה גם יותר כסף, ובהתחשב בזה שאין לו שום זיקה לכאן, נראה לי בסדר גמור. הוא גם סיים יפה, לא ברח, סגר את העניינים ומכבי קיבלה פיצוי ראוי.

יוני 28 בדצמבר 2015

טל אני קורא אותך כבר שנים ובזמן האחרון יש תחושה שאתה עונה כאן לפרשני רחוב או מהערוצים שמבקרים יום יום את מכבי.
בחייאת, אתה מתפלא עליהם? מכבי זה רייטינג, והמחמאות אין רייטינג.
לכולם ברור שמה שקורה במכבי זו מהפכה בכל הקשור לתפיסת עולם של מועדון כדורגל ישראלי. שושלת ששינתה את ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי ותיזכר לדורות.
כן, הכל בזכות כסף יהודי וניהול מערב אירופי.
תהנה מזה, תן לכולם לשחק אותה פרשנים

יואב בורוביץ' 28 בדצמבר 2015

טל, לינקקתי לטקסט שלך בפוסט שהעליתי היום בהארץ. גם התייחסתי לכל מה שאני חושב על סוגיית חשיבות המאמן בכדורגל.

http://www.haaretz.co.il/blogs/yoavborowitz/1.2808731

ניב 29 בדצמבר 2015

מעניין

yaron 29 בדצמבר 2015

יואב,
יש לי רעיון לקונספט מהפכני!
כתוב לבלוג של הארץ, שים לינק בדה באזר (לא כמו קוקיה בתוך פוסטים של אחרים) ותן לדיונים להתקיים כאן :-)

יואב בורוביץ' 29 בדצמבר 2015

ירון, איפה אתה רוצה שאשים את הלינק?

נועם 29 בדצמבר 2015

אני חושב שירון התכוון שתפתח פוסט רק עם כותרת, גוף הכתבה יהיה הלינק בלבד – וכך יוכלו להתפתח הדיונים בתגובות (מה שקצת לא מתאים לפלטפורמה של הארץ)

yaron 29 בדצמבר 2015

משהו בסגנון :-)

טל בן יהודה 29 בדצמבר 2015

נהניתי לקרוא.

רומן 29 בדצמבר 2015

בל נשכח שבמצב של 0-0 לק"ש נפסל גול חוקי למדרין.

לירן 29 בדצמבר 2015

זה מצחיק שקבוצה מפסידה 5-0 ועל זה צריך להגיד ״בל נשכח״. אז בל נשכח שב10-0 של חיפה על מכבי – הבלם נפצע במצב של 0-0

Comments closed