יתרון ירושלים

אמש קרה דבר הרבה יותר משמעותי מסתם עוד ניצחון של האלופה

gfd

זה לא ההפסד. באמת שלא, הרי מכבי הפסידה לירושלים בעבר. בבית ובחוץ. במאה הזו ובמאה הקודמת. הפסדים קטנים וצמודים ותבוסות גדולות ולא נעימות. שוב, בבית ובחוץ. 20 הפרש במלחה, 30 הפרש בארנה, 30 הפרש בנוקיה (או במנורה). אכן, הפסדנו להם בעבר, (כמובן ש)נפסיד להם שוב בעתיד. זו לא הסוגייה העיקרית מאמש.

כמומחה ליחסים בינלאומיים אצל קבוצות כדורסל, האבחון הרשמי שלי מהמשחק בארנה הוא שמכבי ת"א איבדה באופן רשמי את היתרון התודעתי והפסיכולוגי שהיא עדיין החזיקה על יריבתה. תתפלאו, אבל למרות כל האירועים שהתרחשו בשנה וחצי האחרונות, העליונות עדיין הייתה צהובה.

אין טעם לחזור יותר מדי אחורה כדי לאשש זאת, היתרון הצהוב במהלך חצי המאה האחרונה הייתה ברורה כשמש גם להלן קלר. אז בואו נסתכל רק על השנה וחצי האחרונות, מאז עזיבתם של דיוויד בלאט ודיוויד בלו. למרות שהפועל ירושלים הוכתרה כאלופה בעונה שעברה בצדק מוחלט, מכבי לא ממש איבדה מולה Face.

כן, מכבי הפסידה בארנה ב-30 הפרש מהדהד, אבל היא גם ניצחה שם במשחק הרבה יותר משמעותי, על תואר, ב-20 (נו טוב, 18). בין לבין היא גם ניצחה את ירושלים בנוקיה ב-20 הפרש במשחק הליגה. מפגשי הראש-בראש בעונה הקודמת לא היו עניין כזה חד צדדי כפי שחלקנו היינו רוצים לחשוב. כמובן שהייתה גם את ההדחה המוקדמת של ירושלים ממפעל אירופאי נחות, כשמכבי הגיעה לאן שהיא תמיד מגיעה ביורוליג, זה הוסיף לעניין.

אין ספק שלו ירושלים הייתה פוגשת את מכבי ת״א בגמר ושם גוברת עליה בסיכום שני המשחקים, העליונות המדוברת הייתה שייכת לה כבר מאותה הנקודה. אבל מכבי הבריזה וירושלים סחבה איתה חוב קטן לעונה הנוכחית, איזה שהוא ספק קטן שנותר לה למחוק בעולם הכדורסל הישראלי. חוב אותו פרעה בשני משחקים די קלים.

הסיבה שהחוב הזה נפרע רק אמש היא שבמשחק הראשון בין השתיים במנורה מכבי הייתה גוויה מהלכת. מרגע סיום המשחק ברוסיה מול צסק״א, כל בר דעת יכול היה לראות שאין לגיא גודס שום דבר לעשות יותר עם הקבוצה הזו. המשחק נגד ירושלים במנורה היה בשביל הפרוטוקול בלבד כשניצחון צהוב לא היה אופציה ריאלית אף לא לרגע אחד (בעצם, ייתכן שהמשחק התקיים גם עבור ההנהלה שהתעקשה שלא לראות את האמת, וניסתה כנראה לחסוך עוד טיפה כסף על ידי שמירה על המאמן הקיים).

אבל אתמול, זה כבר היה אמיתי. ירושלים הגיעה למשחק כאלופה גאה שלא מפחדת לשחק מול מכבי ת"א כפייבוריטית, ומכבי הגיעה אליו כקבוצה שרוצה את הכבוד שלה חזרה, חסרת תירוצים (גם לא יוגב אוחיון ובראיין רנדל). זו כבר לא קבוצה במשבר, כזו שנמצאת בתקופת הסתגלות מחילופי המאמנים, ואין ברקע את האמת שהתרגלנו אליה בשנים האחרונות של "מה שחשוב עכשיו זה אירופה, ההכרעה בליגה תהיה בשלב מאוחר יותר".

מול מכבי התייצבה קבוצה עם התירוצים האלה בדיוק. בלי דאור פישר וטוני גפני (לא מופרך להניח שאיתם זה היה אתמול הרבה יותר קרוב ל-20 הפרש), כשהשלב הבא ביורוקאפ חשוב להם הרבה יותר מלנו (זו האמת, אין כאן ניסיון עקיצה). ועדיין, זה היה ניצחון קל עבור המקומיים, אפילו שמכבי עלתה ליתרון לקראת סיום הרבע השלישי, היא לא ממש היוותה יריבה רצינית כבר מתחילת הרבע השני.

עד אמש, מכבי יכולה הייתה להגיע למשחק מול הפועל ירושלים ועדיין להרגיש עליונה. כאמור, היורוליג מהווה חלק מזה גם הפעם. למכבי תמיד היה את הנקודה של "אלופי אירופה שש פעמים, קבוצה מובטחת בליגת העל האירופאית, ו… תזכירו לי מי אתם?". אבל זה נגמר, לפחות עד לשארית העונה הנוכחית. כששתיהן משחקות עכשיו באותו מפעל אירופאי בזוי, ירושלים היא העליונה על מכבי ת"א והיתרון נמצא כרגע אצלה.

לא משנה איפה ובאיזו מסגרת יתקיים המשחק הבא בין השתיים, ירושלים מגיעה כ-Big Dog של הכדורסל הישראלי בפעם הראשונה… אולי מאז ומעולם. זוהי מציאות חדשה לאוהדים הצהובים שיצטרכו להתרגל להגיע למשחק הבא מול המגעילים האלה ללא יתרון מנטאלי ברור, המציאות אליה כבר התרגלנו. לא מדובר עדיין במצב קבוע, והחולה לא סופני, מכבי פשוט תצטרך לעבוד קשה כדי לחזור למצב הקודם.

היורוליג אולי תחזיר למכבי חלק מהיוקרה שלה בשנה הבאה, אבל חזרה מלאה למצב הקודם תתרחש באחת משתי דרכים: לנצח את ירושלים בפיינל פור במשחק שיקבע את זהות מחזיקת גביע האליפות, או, עונה אירופאית מוצלחת בשנה הבאה, כלומר מינימום פיינל פור, שתביא לפסטיבל הצהוב המוכר בתקשורת הישראלית אי שם באפריל-מאי 2017. אחת משתי האופציות האלה תשיב למכבי את היתרון שכבר היה רשום על שמה בטאבו.

ועכשיו שאני קורא שוב את מה רשמתי בפסקה הקודמת, אני מבין שזה לא יהיה כל כך קל כמו שחשבתי.

יומן הפרידה מקופלין
ג'ורדי חוגג את יום האמנספציה בהחתמת בוס

71 Comments

אדם בן דוד 4 בינואר 2016

אני לא מסכים איתך.
אני חושב שהעליונות תיקבע בזכות ההעפלה ליורוליג.
מי שתצליח לשמור על רמת משחק גבוהה ותזכה בכרטיס הנכסף ליורוליג תוכיח שהיא הקבוצה הטובה ביתור-
כי ככה זה בספורט, זה לא משנה אם אתה בא משוק גדול (ניקס, לייקרס) או אם יש לך בעלים עשירים מאוד (צ'לסי)-
מה שקובע בסוף זה היכולת שלך במגרש/
אם תהיה טוב תצליח, ואם לא אז לא.
אז שיהיה בהצלחה לכל הספורטאים, ומי ייתן שהספורט ובעיקר הרוח הספורטיבית ינצחו.

עופר פרוסנר 4 בינואר 2016

תגובת השנה

עמיר 4 בינואר 2016

אני מנסה להבין אם היית ציני או לא.
אני מקווה שהיית ציני. באמת

עמיר 4 בינואר 2016

טוב, היית ציני. סבבה

טל בן יהודה 4 בינואר 2016

"מי שתצליח לשמור על רמת משחק גבוהה ותזכה בכרטיס הנכסף ליורוליג תוכיח שהיא הקבוצה הטובה ביתור"

איזה מוזר… אני מוכן להישבע שכששיחקנו לפי החוקים הללו, ומכבי ת״א הוכיחה עליונות שנה אחר שנה, שמענו רק יללות ובכי מכל הלוזרים שמסביב, ואז הגיעה גם שינוי השיטה, כזו שתטה את הסיכויים לטובת כל האחרות.

לא מוזר?

ארז 4 בינואר 2016

אם אתה רוצה ללכת לשם, אף פעם לא שיחקתם לפי החוקים.
מצד שני, תמיד ידעתם להצטדק ולהסביר למה מה שאתם עושים לגיטימי.

גיא 4 בינואר 2016

זה לא יהיה קל אבל גם בגמר הגביע בשנה שעברה אף אחד לא חשב שיהיה כל כך קל וזה אחרי שני הפסדים בארנה (גמר גביע ווינר וה-30 הפרש בתחילת העונה).
מצד שני ניצחון בגמר גביע האליפות במשחק אחד ישכיח את כל פסטיבל ירושלים. אין מתוק מניצחון במשחק הקובע אחרי שהפסדת את כל המשחקים במהלך העונה (מכבי נגד צסק"א וריאל ב-2014, ומכבי חיפה נגד מכבי ת"א ב-2013)
ואולי בכלל כדאי להגיע אנדרדוג למשחק כזה.

ד״ר א. 4 בינואר 2016

בסך הכל, מצב בריא.

ערן קאלימי 4 בינואר 2016

אדם בן דוד, מכבי תל אביב תזכה בכרטיס נכסף ליורוליג גם אם תרד ליגה השנה.

טל, אני לא מבין למה בכלל להסתכל על התואר השנה כאיזשהו משהו שאומר משהו. זה משחק אחד ויחיד. ואם מכבי ת"א תגיע פצועה וחבולה עם שגב וארד הררי בחמישיה לפיינל פור הזה ותצליח איכשהו להשאר תמודה לראשון בחצי ואז לעוף, זה אומר משהו על ראשון? כלום, הפיינל פור הזה הוא בדיוק הדבר הזה שהורג את הכדורסל בארץ. אלוהים, כמה שאני שונא אותו.

אדם בן דוד 4 בינואר 2016

באמת?
ככה סתם תזכה?
בלי קשר לתוצאות?
לא נשמע לי ספורטיבי במיוחד.
מצד שני מה אני כבר מבין? אני בטוח שההחלטה שהתקבלה ע"י כל הגורמים בארץ בנוגע לבחירה של מכבי תל אביב כקבוצה שתקבל את הכרטיס ליורוליג הייתה מחושבת.
בטח הגו איזה תכנית של סבב בין הקבוצות, לא?
או אולי סוג של פיצוי כספי? או מתן לעידד אקדמיה?
הרי לא יכול להיות שקבוצה אחת תקבע לכולם את החוקים, נכון?
לא יכול להיות שדברים יתקבלו בכל מיני החלטות של עסקנות – זה דבר שפוגע בערכי הספורט, לא?
אני בטוח שמי שזוכה בפרס ישראל על תרומתו לכדורסל הישראלי דואג לכדורסל הישראלי ולא רק להנציח מצב של מונופול דורסני, נכון?
זה הרי מגוכך כמו שעורך דין, אדם שאמון על ייצוג החוק ייעשה פעולות שאינן חוקיות.
לא יכול להיות.

ערן קאלימי 4 בינואר 2016

קביעה של היורוליג. והתקפלות של המנהלת ושאר הקבוצות.

ישי 4 בינואר 2016

אתה באמת ממש מתקשה להבי ציניות?

עידן. 4 בינואר 2016

וואו, כמות כזאת של בכינות מעורבבת בצביעות לא ראיתי כבר הרבה זמן. כנראה זה מה שעושה השילוב של אהדה להפועל עם אהדה לבילס…

ואחרי כל הקישקושים נזכיר שוב שהיורוליג הוא מפעל פרטי שלא חייב שום דין וחשבון לאיגוד הכדורסל הישראלי או כפוף בצורה כלשהי להחלטות שלו. באותה מידה תוכל לשאול איך ועדת הפרס קבעה שעדה יונת תקבל את פרס הנובל בלי להתייעץ או לקבל את אישור האקדמיה בארץ.

ממש גם לא הבנתי איך בזה שהיא מקבלת את הזמנת היורוליג להשתתף במפעל הפרטי שלה, מכבי קובעת לשאר הקבוצות את החוקים? מצד שני אני משוכנע שאיסור על מכבי להשתתף במפעל לא היה עובר בשום מבחן משפטי.

מעניין אותי אם גם בספרד, יוון, רוסיה, טורקיה, גרמניה ושאר ארצות הקבוצות המשורינות ביורוליג יש את הבכיינות הבלתי פוסקת הזאת.

ארז 4 בינואר 2016

בוודאי שיש, למעט במקומות בהם יש עוד תקווה להשתרבב פנימה (יש כמה מקומות פתוחים שכבר די ברור שייסגרו מאחורי הקלעים).
לא ראית את אוהדי מלאגה במשחק נגד מכבי?
שם זאת נחשבת מחאה לגיטימית.
אצלך זאת בכיינות.

מעניין מה היית אומר אם למכבי רגל היו סוגרים אפילו את הסיכוי התיאורטי להשתלב בעשר השנים הקרובות בליגת האלופות. ומה היה קורה עם גולדהאר במקרה כזה.

עידן. 4 בינואר 2016

אין לי שום בעיה עם העובדה שקבוצות מעוניינות להשתתף ביורוליג. זכותן למחות על כך וזכותם של האוהדים למחות גם כן (למרות שמלאגה לא דוג' טובה במיוחד, שכן היא "נהנתה" שנים משיריון ביורוליג והמחאה היא על הפסקת השיריון שלה).

יש לי בעיה עם טענות מגוחכות כמו אלו של אדם, לפיה יש בכלל משקל לאיגוד הכדורסל הישראלי בשאלה האם מכבי צריכה או לא צריכה להשתתף במפעל פרטי או בשאלה האם מכבי צריכה לוותר על השתתפות בשם ה"צדק". ביום שבו מלאגה, או פאוק סלוניקי או קאזאן יעשו ככול שביכולתן להעביר חוקים שכל מטרתם תהיה פגיעה בקבוצות הגדולות של הליגה שלהן, אני אוכל לקבל את עמדתך.

לעניין מכבי וליגת האלופות התשובה פשוטה מאוד. ליגת האלופות מופעלת ע"י פיפ"א (או אופ"א) ואינה מפעל פרטי, לכן היא מחוייבת לשיוויון בין המדינות החברות בה (למרות שגם שם יש הלכה למעשה "שיריון" לגדולות"). בכדורסל יש את פיב"א שהיה ותקים את הליגה המדוברת שלה, תהיה מחוייבת לתת הזדמנות שווה לכל הקבוצות והאלופות. היורוליג לעומת זאת היא ליגה פרטית, הממומנת מכספיים פרטיים וככזו, זכותה לעשות ככל העולה על רוחה.

אם אני פותח מועדון חברים פרטי בביתי האם אתה יכול לבוא ולדרוש להיכנס?

אדם בן דוד 4 בינואר 2016

ההיתממות היא שלך ושלך בלבד
אני באמת חושב שהשאלה מי האלופה- גם אם זאת תקבע לאחר סידרה של הטוב ממאה לצורך העיניין- לא רלוונטית.
השתתפות ביורוליג, במצב שקיים היום, היא הדבר הכי משמעותי.
אז נכון- אפשר להחזיק במקל בקצה אחד ולהגיד- יורוליג זה מפעל פרטי, שיקולים כספיים ועל הלנדסברג שלנו מה ההשלכות על הכדורסל בישראל.
אי אפשר במקרה כזה להחזיק גם בצד השני של המקל ולהתהדר בפרס ישראל (בהמלצת טל ברודי לא פחות – שהוצהיר שאין לו שום קשר למכבי) בתוקף היותך אדם שדואג לרווחת הכדורסל הישראלי.
הסיבה בגללה מכבי עושה שיררים למינהלת היא כי לחלק גדול מהאנשים נמאס להגיד שזה גשם.
מכבי דואגת למכבי בכל מחיר.
כדי שהכדורסל הישראלי יהיה משהו הוא חייב המון דברים אבל שניים בסיסיים-
להגדיל את כמות הקהל ולהגדיל את כמות השחקנים.
כדי לעשות את זה על הליגה להיות אטרקטיבית. כדי שהיא תהיה אטרקטיבית כדאי שתהיה תחרות.
ככה אוהד בצפון יוכל למצוא קבוצה לאהוד, קבוצה שאשכרא זוכה במשהו מדי פעם.
אם הפועל ירושלים, הפועל תל אביב, הפועל חולון, הפועל ומכבי חיפה, באר שבע, אילת, גליל (המקורית), הפועל רמת גן, הפועל עפולה וכנראה שגם חדרה- היו משחקות בליגה תחרותית היום היה להם (בממוצע) כאלף אוהדים קבועים ונניח שלוש ארבע אלף אוהדים בעונה טובה.
אבל משהו יציב. לא הבלחה.
ככה היה יותר קהל וגם יותר ילדים שמשחקים. וכסף לאקדמיות. או טעם באקדמיות.
אבל כשיש מונופול שדורס כל מה שבאיזור- אז קשה.
וטענת המועדון היא מגוכחת- היה פה כשל שוק של שנים. הרבה שנים מכל מיני סיבות כאלה ואחרות היה פה מונופול ששלט לא רק במגרש אלה גם בחוקים ובכספים.
כדי לתקן את כשל השוק יש צורך בהעדפה מתקנת.
בהקשר ישיר לפוסט המפתיע של טל- ירושלים, גם אם יש לה ארנה, גם אם יש לה קהל, גם אם יש לה קבוצה טובה ממכבי, גם אם תיקח שתי אליפויות רצופות (נכון להיום תסריט ראילי) – לא תהיה האלפא דוג -כי היורוליג תמיד ייתן למכבי את האדג' הנוסף.
השאלה מה חשוב יותר- המפעל הפרטי הזה – מכבי תל אביב- או הכדורסל הישראלי.
וזה דבר אחד להיות בעד מכבי תל אביב (אני אישית נגד אם לא היה ברור) אבל זה דבר אחר לגמרי להיות בעד מכבי ולהיתמם שזה גם בעד הכדורסל.
ולאהוד את הבילס זה לא קל- אבל תמיד תמיד תמיד יש לי תקווה שאנחנו לא רחוקים. כי עדיין אפשר להביא איזה ווטקינס כזה שייתן תקווה.
אני חושב שנכון להיום, יש לבילס את אותו הסיכוי להגיע לסופרבול חמישים וחמש כמו לכל קבוצה אחרת בליגה.
בגלל זה אני ממשיך לעקוב.

אדם בן דוד 4 בינואר 2016

ועכשיו קראתי שוב את תגובתך וחשוב לי להבהיר-
אני לא טוען שהאיגוד או המנהלת היו צריכים לאשר
אלא שכל הפוסט הזה מבוסס על הרעיון שהאליפות קובעת משהו.
תראה עוד תגובות פה- תחרות זה הבסיס של הספורט.
וכל עוד אין תחרות אין טעם בכל העסק הזה.
המקום הכי דומה למה שקורה אצלנו זה ברוסיה- שם צסק"א זכתה שנים לליטוף של הממסד והייתה הקבוצה של המדינה.
גם היום אחרי שכסף מאוד גדול (ומאוד מלוכלך) זורם שם עדיין צ'סק"א היא האלפה דוג.
רוסיה הרבה יותר גדולה מישראל. הכסף שזורם שם לקבוצות האחרות הוא עצום.
אם לא נפעל באופן אקטיבי לשינוי המצב- גם בעוד שלושים שנה מכבי יהיו מונופול.
האינטרס של אוהדי מכבי צריך להיות זהה לזה של שאר האוהדים- ליגה תחרותית.
מי שרוצה איכות גם ככה צופה באן בי איי.

עידן. 4 בינואר 2016

אין לי בעיה עם מה שכתבת. אני אוהד של מכבי ואותי מעניינת מכבי. אף פעם לא ראיתי בעצמי כמייצג הקבוצה של המדינה.

עם זאת, אני בהחלט אשמח אם המפעל של פיב"א יצליח ויכניס לקבוצות שישתתפו בו מלא כסף, כי אפילו שאני אוהד מכבי, אין לי משהו נגד הצלחת הישראליות האחרות. אני גם לא אתנגד לתחרות יותר גדולה בליגה, אבל לא על חשבון של הורדת מכבי למטה, אלא העלאת יתר הקבוצות למעלה.

אם הירוליג יקרוס (כמו שהסופרוליג קרסה) ומכבי תיכנס לליגה של פיב"א, לא תהיה לי טענה שמגיע למכבי שיריון. אבל כל עוד קיימת ליגה פרטית שרוצה את מכבי (ורק את מכבי) ומוכנה לשלם לה על זה כסף טוב, אני כמובן אשמח להשתתף בה. קשה לי להאמין שיש אוהד או בעלים של קבוצה שהיה מסרב.

רפאל 5 בינואר 2016

יכתוב בקביעות אדם בן דוד לאלתר…

קשקשן בקומקום 4 בינואר 2016

עידן, אני לא אוהד ירושלים, למעשה עד לא מזמן החשבתי את עצמי אוהד מכבי, כולל מנוי לשער 11.
ההתממות פה היא רק שלך. מפעל פרטי? סבבה, אז שמי שרוצה להיות במפעל הפרטי הזה לא יהיה בליגות המקומיות.
כי מה לעשות שהשתתפות במפעל הפרטי הזה מייצרת ייתרון כלכלי ששום הצלחה, עבודה ארוכת טווח או השקעה לא תשתווה אליו, ולכן ברור שלאורך זמן (או אורך הארנק של אורי אלון, כי הכנסות של יורוליג לא יהיו לו, וגם אם יהיו, יהיו חד פעמיות, לכם יהיו כאלה גם אם תסיימו מקום 5 אחרי אילת ונס ציונה 5 פעמים רצוף). הסיבה היחידה שאין יותר מדי רעש על הסיפור הזה, זה כי זה ענף שולי באירופה (ובעייני זה גם לא תרוץ, אם אני הייתי מלאגה, קובאן וכו', הייתי משבית את היורוליג ברגע שההחלטה התקבלה)

תקימו לכם NBA של אירופה וצאו מהליגות. אבל אתה רוצה גם וגם.

תסביר לי אולי אם זה כלכל הגיוני אין אף ענף אחר בו הדבר הזה עובד ככה? למה צ'לסי לא תהיה בצ'מפיונס בשנה הבאה? זה נקרא תחרות, וזה נקרא שכר ועונש.

אגב אפשר גם לעשות אותו דבר בנבחרות – ביננו את אף אחד לא מעניין לראות את נבחרת ישראל במונדיאל או ביורו. בוא נעשה אליפות פעם בארבע שנים עם ארגנטינה, ברזיל, איטליה, צרפת, ספרד, הולנד וגרמניה. אפשר אולי לזרוק את אנגליה ופורטוגל פנימה שיאכזבו כרגיל. בלגיה בנו משהו יפה? למי זה מזיז, הם לא במועדון המובטח.

ישי 4 בינואר 2016

אם הליגות רוצות הן יכולות לזרוק את כל מי שמשתתף במפעל פרטי.
אבל הן לא. אז אין מה לבוא בטענות לאף אחד.

עידן. 4 בינואר 2016

ואני עד לא מזמן ישבתי בחורבות אוסישקין בין אריק איינשטין ועלי מוהר…

הבנתי, אז אתה רוצה שהאיגוד יחוקק חוק שקובע שאם מכבי רוצה להשתתף במפעל פרטי היא לא יכולה להיות בליגה. לך על זה, באמת. נראה כמה מהר בתי המשפט בארץ יעיפו אותך מכל המדרגות.

אבל למה להפסיק כאן, מיץ גולדהר יוצר גם הוא יתרון כלכלי בלתי רגיל, אז בוא נוציא את מכבי רגל מהליגה.

אגב היתממות, כשמכבי תעזוב ואחריה גם מרבית הספונסרים והליגה שגם כך לטענתך היא "ענף שולי" תהפוך לליגת נישה כמו הכדוריד, נראה לך שרמת הכדורסל כאן תעלה?

אדם 5 בינואר 2016

קודם כל, אם הייתי צריך להמר אז הייתי מהמר שהרמה לא תרד.
יהיה מאוד קל לעשות חוקים שיעיפו את מכבי מהליגה, לדוגמא, שני זרים, 4 ישראלים מתחת לגיל 23, תקרת שכר על שחקנים מעבר לחמישייה וכו׳. מכבי כבר הוכיחו שאם יהיו חוקים שכאלו הם ילכו בעצמם.

אם אתה לא מבין שהמצב הקיים שמכבי משוריינת הוא לא ספורטיבי בעליל ומעקר כל תחרות אז אין על מה לדבר, באמת. אם אתה מבין את זה אתה בהחלט מסוגל להבין גם את הטענה שכל עוד זה המצב למכבי אין מקום בליגה הישראלית.

והטענה שלך בנוגע לגולדהאר או שמעידה על חוסר מחשבה או על סתם טרוליות כי אין לה כל קשר לדיון.

יואב 6 בינואר 2016

אדם,
אין לך זכות קיום בלי מכבי. זה כבר הוכח היסטורית.
אשמח ללכת מהליגה הזאת רק כדי שתבין את זה.
ארבעים שנה לא הספיקו?
שאול לא הספיק?
אוסישקין ריק והדרייב אין לא מלא לא הספיקו?

עמית זילברבוש 4 בינואר 2016

אני בטוח שאני מפספס כאן משהו אבל לא מצליח לעלות על מה.
במשך כל הפוסט בעל ההבעה הרצינית ניסיתי לחשוב איך יראה משפט הסיום:
"חחח…נראה לכם באמת??" או "ואז התעוררתי מהחלום".
זה לא הגיע.
בטוח פספסתי משהו.

שייקה 4 בינואר 2016

+1

אלעד 4 בינואר 2016

אני לא יכול להימנע מתחושת הסיפוק כשאני נזכר בתגובות של אוהדי מכבי לגבי הלפרין ואליהו: " לוזרים, לא מספיק טובים בשבילנו, לא שווים את הכסף…". עכשיו הישראלים המובילים של מכבי לא מדגדגים את הישראלים של הפועל י-ם, וזה מגיע דווקא בעידן החוק הרוסי, שבו חשיבות השחקן הישראלי עלתה.
מכבי הדורסנית של פעם, זו שאהבנו לשנוא, הייתה מביאה את הלפרין ואליהו ולו רק שיישבו אצלה על הספסל ולא יישבו אצל המתחרה. אהבתי את הגישה של אליהו – תגדילו את השכר או שאני הולך. אז אמרו לו שהוא לא שווה, והוא כבר לקח אליפות אחת עם הפועל י-ם, ונקווה שיותר. בינתיים שווה לבדוק אם זו פעם ראשונה בהסיטוריה שקבוצה עושה סוויפ עונתי על מכבי.

מתן גילור 4 בינואר 2016

בני השרון ב-2006/7 (אאל"ט). 0:3 בליגה (ואולי אפילו ניצחון בחצי גמר גביע?)
דווקא ההפסד הבודד היה במשחק הכי חשוב (חצי גמר פיינלפור).
זכור לי גם משהו לגבי ראשל"צ (של גודס?), אבל אני לא בטוח וייתכן שזה היה "רק" 1:2.
מעבר לזה שאני מניח שבשנים בהן להפועל ת"א היה רצף אליפויות הם נתנו סוויפים, אבל זה הימור מושכל ולא מידיעה/זיכרון.

אלעד 4 בינואר 2016

באמת, בני השרון ניצחו אותם 3 פעמים בעונה הסדירה? לא זכרתי את זה

רועי 4 בינואר 2016

עוד אנקדוטה באותו עניין,
בעונת 12-13, מכבי ניצחה את חיפה 6 פעמים (משחק הכנה, גביע ווינר, שלושה משחקי ליגה, גמר גביע המדינה), והפסידה להם במשחק אחד בודד – גמר גביע האליפות.

גיא 4 בינואר 2016

בני השרון ניצחו 3 פעמים ב 2007-8 אבל הפסידו בחצי הגמר (משחק נוראי של שתי הקבוצות).
בגמר מכבי כבר לא יכלה לחולון שניצחה בצדק.

יואב 4 בינואר 2016

אלעד,
זה לא היה בדיוק ככה. מכבי לא חשבה שהוא שווה 800 וגם ים לא. בסוף הוא חתם בים על פחות מחצי.

אלעד 4 בינואר 2016

אני בעיקר זוכר את הזחיחות של האוהדים שקבעו שהלפרין ואליהו לא מספיק טובים למכבי. שזה נכון אם אתה משווה אותם לשאראס ופארקר. לא אם אתה משווה אותם ליוגב וגיא פניני. בכל אופן, קארמה איז א ביצ'

יואב 4 בינואר 2016

בעיקרון אתה צודק. רק תיקנתי את עניין הדרישה של אליהו.
אני , אף פעם לא לועג על שחקנים שלי, גם כאלה שעזבו. את המחשבות שלי בקשר אליהם, אני שומר לעצמי((:

יניב 4 בינואר 2016

אם כבר מדברים על אליהו אז זה היה עוד יותר נקרא לזה זחיחות ויהירות של ההנהלה.הם הציעו לאליהו הרבה פחות ממה שהוא קיבל ואחרי משא ומתן ארוך הוא הסכים לכך,אבל אז הם הוסיפו דרישה שכל שנה בחוזה לשלוש שנים תהיה להם אופציה יציאה מהחוזה ולהשפלה הזאת אליהו כבר לא הסכים ובסוף חתם על חוזה נמוך יותר בהפועל י-ם.
זאת אחת הטעויות הקשות של מכבי אמנם אליהו בהחלט לא היה שווה את השכר שהוא קיבל אז אבל בליגה שלנו הוא בהחלט סוג של שובר שיווין

אלעד 4 בינואר 2016

הזחיחות של האוהדים באה בביטול המזלזל כלפי אליהו והלפרין, כאילו הם מעולם לא היו שותפים לאף הישג של הקבוצה.

אזי 4 בינואר 2016

העניין הוא שגם הלפרין ואליהו לא משווים את עצמם לאוחיון ולפניני.
הלפרין שהעז לעשות שביתה איטלקית כי כל הכדורים הולכים לשחקן הכי טוב באירופה בכל הזמנים וליאור אליהו שחשב שמגיע לו את מה שבזמנו מכבי בקושי היתה מוכנה לשלם אפילו לנבארו.
כששניהם מצאו את עצמם בהפועל ירושלים. אחד כשחקן ספסל והשני בחצי ממה שהוא ביקש ממכבי, הם חזרו בראש שלהם למימדים הטבעיים שלהם.

אלעד 4 בינואר 2016

^ אוהד זחוח (אילוסטרציה)

גיא זהר 4 בינואר 2016

פטרוביץ שיחק יחד עם הלפרין במכבי?

בלייק 4 בינואר 2016

נראה לי שהוא התכוון לבנו אודריך

ישי 4 בינואר 2016

ולכן הישראלים של מכבי הצליחו ביורוליג (בשנה שעברה) והישראלים של ירושלים נכשלים שוב ושוב ביורוקאפ.
את היכולת האמתית של השחקנים והקבוצות צריך ללמוד מהמגרש האירופי, ושם די ברור מי עדיף.

אלעד 4 בינואר 2016

והם ממשיכים…

אמיתי 4 בינואר 2016

אלעד הרגת אותי מצחוק. אבל כמה שזה עצוב

תומר 4 בינואר 2016

ציטוט מהיסטוריון הבית של סלניוז: "מאז החל עידן אורי אלון המאזן בין הקבוצות בליגה וגביע עומד על 6-4 לירושלים"

http://www.salnews.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=15452&p=529973#p529973

אביטל 4 בינואר 2016

מכבי תצטרך לעבוד קשה על מנת לחזור למצב הקודם?

צודק מאה אחוז! רק שלא עושה רושם שהנהלת מכבי רוצה לעבוד קשה. מה שברור לכל ילד מעל גיל 12 שרואה כדורסל והוא שמכבי זקוקה לעוד גארד אתלט שומר במקום פארמר או רוצסטי(ברור שפארמר בכושרו הנוכחי) ומכבי זקוקה לסנטר סביר במקום אונואקו(ומצידי שיוסיפו את אופייבו).

הנהלה שהייתה אמביציוזית שאפתנית ורעבה לפחות לתואר אליפות העונה (וגם להצלחה ביורוקאפ) היתה פועלת בכיוון.זה לא קורה בנתיים למרות שהכתובת על הקיר כבר חודשיים ובטח מאז ההדחה בדרושפקה.

גיל שלי 4 בינואר 2016

טל – אמש לא קרה שום דבר משמעותי. מכבי הנוכחית קשורה למה שאתה מכיר כמכבי רק בצבע החולצה, זהו, אין שם כלום יותר, עוד קבוצת צמרת בליגה הישראלית (בינתיים)

בלייק 4 בינואר 2016

שום דבר משמעותי? מכבי מביאה מאמן מצליח מהליגה ההולנדית בינואר? זה לא אמור להראות משהו על מקומה של ויטסה והכדורגל ההולנדי בשרשרת המזון האירופאית?

יואב 4 בינואר 2016

גיל,
הכל נכון חוץ מהסוגריים. אתה באמת חושב(ולא על מנת להקניט את טל) שהיא לא תיהיה קבוצת צמרת? לפחות בעשור הקרוב? מופרך.

גיל שלי 4 בינואר 2016

בסוגריים היו ציניים

יואב 4 בינואר 2016

קול(:

עופר פרוסנר 4 בינואר 2016

רק מזכיר שאי אפשר להבין אתכם כי מכבי משחקת הערב מול באר שבע. שמחתי לעזור

בלייק 4 בינואר 2016

ב"ש? היא לא בליגה ב'??
אה, התכוונת להפועל ב"ש….. פשוט אצלנו כשגדלנו כולם אמרו ב"ש והתכוונו לבית"ר ב"ש.

גיא זהר 4 בינואר 2016

בליגה ב' יש מכבי בש ומ.ס בש

בלייק 4 בינואר 2016

לא קריטי.
סתם עקיצה קטנה…. באמת שלא אכפת לי שכל אחד יקרא לקבוצות כמו שהוא רגיל.

Ljos 4 בינואר 2016

לאן באמת נעלמה בית"ר אברהם באר שבע?

ארז 4 בינואר 2016

אני שואל את המבקרים הנכבדים בפוסט מלבב זה (כן ירבו, טל) על שני דברים שאם היו קורים בדרבי האחרון היו מעוררים ודאי מהומה ונלעסים לעייפה:
1. מה דעתכם על הקריאות והשלטים נגד יו"ר מכבי, עו"ד שמעון מזרחי? כנראה שזה לא רק בדרבים. לא רק התנגחות אישית של עוכרי ישראל אנרכיסטים.
2. מה דעתכם על התנועה של סילבן לנדסברג לספר האישי שלו ("את קו הגילוח תתחיל מכאן")?

אדם בן דוד 4 בינואר 2016

אתה תרד מסילבן, אתה שומע?
הוא צדיק. התגרו בו.
פיתו אותו. אין הוכחות. הן שקרניות. יש להן הסטוריה.

קפטן קוקי 4 בינואר 2016

אפילו עשה צבא. בשר מבשרנו.

גדי 4 בינואר 2016

זה היה מבחן קבלה לתפקיד קפטן.

קפטן קוקי 4 בינואר 2016

:-)

ישי 4 בינואר 2016

הוא רק למד מדונטה איך אוהדי ירושלים אוהבים שיתייחסו אליהם

קפטן קוקי 4 בינואר 2016

נורא מוזר. אתמול, שלא כהרגלי, ראיתי את המשחק (כבר כמה שנים טובות שאני לא ממש רואה מכבי בכדורסל, גם לא באירופה. רק פיינל פורים – אוהד הצלחות). אבל ראיתי, נכנסתי לזה, התלהבתי, התעצבנתי. כמו שלא היה לי הרבה זמן.
יצאתי בהרגשה של תסכול, אבל איזה ריגוש!
היה משחק בנזונה, בין שתי קבוצות טובות שעבדו קשה ושיחקו קשוח, ובעיקר היו שוות אחת לשנייה למשך רוב המשחק. עם קהל עצבני שמחמם את המשחק ונותן אווירה נפלאה. בקיצור, אחלה משחק.
ואז, כל מה שמדברים עליו זה על זה שירושלים ניצחה, ועל ההגמוניה, ועל פארמר ועל תנועה שעשה או לא עשה טוראי סילבן.
למי אכפת? סוף סוף יש קצת כדורסל ועדיין מתעסקים במסביב?

קפטן קוקי 4 בינואר 2016

*התכוונתי שמדברים על זה שירושלים דפקה את מכבי. אני מבין מאיפה זה בא, וזה מובן. רק התחושה היא שמי שמדבר על הזווית האדומה מדבר על "הנה, סופסוף הראינו להם" ומי שמדבר מהזווית הצהובה מתעסק בכשלונות בבניית הקבוצה ובשטויות.

אריק י. 6 בינואר 2016

+1

ד"ר פיל 4 בינואר 2016

אני אחרי המשחק של אתמול קלטתי עוד משהו
ההדחה המוקדמת מהיורוליג היא בכלל לא השפל של מכבי העונה
היא הולכת עוד לקבל בראש ביורוקאפ כמו אריה פיסח שנזרק לכלוב של צבועים
ואחרי שהיא תודח מהיורוקאפ בבושת פנים –
יש סיכוי לא רע שהיא תושפל מול איזה חיפה או ראשון בפלייאוף, בלי ההזדמנות להפסיד להפועל ירושלים בגמר
כי כשאתה בונה בניין כל כך רעוע, לא צריך רעידת אדמה כדי להפיל אותו

זיו 4 בינואר 2016

לא יודע אבל יש לי תחושה שהגמר יהיה ראשון-מכבי

היסטוריון של ספורט 4 בינואר 2016

מסכים עם הסוף פעות עם ההתחלה.
מכבי איבדה את כח ההתרעה גם בתקופת בלאט ואולי אפילו הרבה הרבה טרם תקופת בלאט.
לדעתי אובדן כושר ההרתעה הוא תהליך ארוך טווח כשהניצנים שלו החלו בתקופת ספאחיה והניסיון הניסי בגמר 2007 (סמי בכר).
2008 המחישה זאת כאשר מכבי הפסידה את כל הגמרים כולל גמר הגביע (שמטה 22 הפרש כולל 18 בחילת הרבע האחרון !)וגמר ליגת קופל (דיקסון בשנייה האחרונה במשחקו האחרון של ניקולה והלפרין בצהוב).
גם שנת 2009 ו 2010 לא הביאו בשורה.
2009 הסתיימה אמנם עם אליפות קופל…אבל הדרך לשם הייתה של גיהנום מתמשך.
2010 היא העונה בה איבדה מכבי עוד תואר בארץ והודחה מול קבוצה בינונית כמו פרטיזן באירופה.
מינוי דיוויד בלאט מיתן זאת שכן בעונת 2011 מכבי חזרה לעצמה בעיקר בארץ וכן בעונת 2011-2012 (האדריאטית ).
אלא שאז גם דיוויד לא עזר ובשנת 2013 מכבי לא רק איבדה את האליפות אלא הייתה לא טובה באופן כללי.
עונת 2013-2014 אמנם הסתיימה בטריפל מטורף אך היא רק המחישה את אבדן כושר ההתרעה היות ובאותה עונה מכבי הפסדיה לכל קבוצה טופ 8 בליגה וסיימה את העונה בהפרש הסלים הגרוע ביותר בתולדותיה !
אשתקד והעונה התופעה ממשיכה ביתר שאת.

גל ד 4 בינואר 2016

תגיד, באמת לא הבנת עדיין שהחלפת המאמן היתה פלסטר במקום בו דרוש ניתוח?

bhr 4 בינואר 2016

טל פוסט מאוד מדוייק ואמיץ. הבעייה העמוקה של מכבי היא שהיא קבוצה עם בוחן מציאות לא מותאם. הייתה הרבה שנים במצב אבנורמלי ועכשיו חוזרת לנורמליות כמו כל קבוצה בת תמותה שיש לה שנים טובות פחות או יותר. נניח כמו באנלוגיה עולים ממדינות מאוד פטריארכליות שמגיעים לחברה שיוויונית יותר והמציאות מפרקת את הגברים שפתאום איבדו את מעמדם (זה כנראה למה יש כלכך הרבה מעשי רצח נשים בידי בעליהן בעדה האתיופית). המסקנה שלי מכל זה שכמה שזה נשמע מוזר מכבי צריכה להפרד לשלום משמעון מזרחי בוחן המציאות שלו לעולם כבר לא יהיה אמיתי.

ליברו 5 בינואר 2016

אדם בן דוד
תודה!

Comments closed