יחי הבינוניות

מכבי התכוננה בצורה מצוינת לשלב הבא שנפתח הערב

TE

לפני כחודש הגיע אלי SMS, זה היה ממכבי ת״א. הקבוצה שולחת הודעות לחברי ״מכביסט״ ומודיעה להם על החתמות טיפ-טיפה לפני שהתקשורת מודיעה עליהם לשאר פשוטי העם. כמו אצל כולנו, אני ראיתי את מה שרציתי לראות. אני ראיתי הודעה על החתמה חדשה, כזו שתסמל איזו שהיא תקווה קטנה חדשה בעונה הארורה הזו, ״הכירו את המפלצת החדשה בצבע״ היה כתוב.

יש! סופסוף! מכבי החתימה את החיזוק הנדרש בעמדת הסנטר. אני ממש מקווה שמדובר בשחקן היווני ההוא עם השם הארוך שאיני יודע לבטא. ביי ביי אונואקו. היה נחמד, כמו שאר האוהדים, גם אנחנו נהנינו מזריקות העונשין שלך והם היוו אתנחתא קומית נדרשת. שלום ולא להתראות, או אולי כן להתראות, בקבוצה אחרת. אתה לגמרי החומר שממנו קרוצים השחקנים הזרים באשדוד, ראשון לציון וקריית גת. בהצלחה לך, אנחנו ממשיכים הלאה.

אז זהו, שלא. לצערי, לא ראיתי את מה שהיה לי מול הפנים במסך האייפון הנעול, וזה מי ששלח לי את ההודעה. ה-SMS לא היה ממכבי ת״א, אלא מאבא שלי, והיא נשלחה לי ברגע שגרתי ושרירותי באמצע היום שלו, כשהוא החל להתמלא עצבים ותסכול מהקבוצה. מדובר בהודעה שנשלחה לחברי ״מכביסט״ עם ההחתמה של טרבור אמבאקווה, ״המפלצת״, ב-2 ליולי האחרון.

כמה דקות לאחר מכן, אבא שלי גם התקשר. ״נו, ראית ת׳הודעה? ראית מה שלחו לנו בתחילת הקיץ? ״המפלצת״ עלק. לצחוק מהם, איזו בדיחה. איזה זבל״. למרות שהציניות שבשליחת ההודעה הייתה לגמרי במקומה, המילה ״זבל״ לא ממש. טרבור אמבאקווה לא זבל, הוא סתם שחקן בינוני.

אם אני צריך לבחור שחקן אחד שמייצג את מכבי ת"א של 2015/16, זה יהיה טרבור אמבאקווה. כן, הוא. לא פארמר שנחתם ברעש וצלצולים והתגלה כשחקן ש… וואלה לא יודע. שעבר זמנו? שלא מתאים למרקם? שחקן אגואיסט? אין לי מושג מה הבעיה איתו. אבל רעש וצלצולים לא קיבלנו ממנו, לפחות לא באופן חיובי.

גם לא ויטור פבראני. הרי אנחנו כבר מורגלים להחתמות מן הסוג הזה, הגבוהים האלה שמתגלים ככלום. הרשימות הארוכות של "הכישלונות הגדולים של מכבי" פורסמו כבר, אין טעם לחזור עליהם כאן שוב. ייתכן שפבראני היה כישלון גדול יותר מקודמיו, אבל לא משהו שלא נתקלנו בו בעבר, גם בקבוצות וסגלים שהביאו תארים.

אגב, גל מקל כמעט זכה בפרס ״השחקן המייצג של מכבי ת"א לעונת 15/16״, אבל סיים רק במקום השני. הוא הגיע למקום הזה רק כי בעבר הוא מזמן היה צהוב. יורוליג, לא יורוליג, אוהד הפועל שרוף, מחכה להפועל ירושלים, הכל שטויות. מכבי ת״א של פעם הייתה מחתימה אותו ואז מגיעים להחליף לו נורה בדירה ב-4 בבוקר, כי זה מה שהם עשו.

טרבור אמבאקווה הוא הזוכה בפרס כי ההחתמה שלו מהווה מיקרוקוסמוס לכל העונה הזו של מכבי ת״א. כי הוא היה החתמה שפמפמו לנו, שבנו אותה להיות משהו חיובי, שמכרו לנו כהחתמה מצוינת. פארמר-רוצ׳סטי-אמבאקווה, וואו, איזו קבוצה הולכת להיות. בדיוק מה שמכבי הייתה צריכה, הנה השחקן שיעשה שמות באזור הצבע, ״המפלצת״.

ומה קיבלנו בפועל? שחקן כל כך כל כך כל כך… בינוני. לא מדובר בשחקן רע, הוא לא ״זבל״, הוא לא פלופ, הוא לא כישלון, הוא לא נפילה של מחלקת הסקאוטינג, הוא לא הסיבה לאיך שהקבוצה נראית, הוא בינוני. סופר-בינוני. עד כדי כך שכשמישהו ירכיב את רשימת ״השחקנים הבינוניים ביותר ששיחקו במכבי ת״א״, הוא ייאבק בכבוד על הטופ 3, אולי גבוה מכך.

הוא לא הסריח את הפרקט עד עכשיו, הוא לא תסכל אותנו, הוא פשוט היה שם, מצטיין בבינוניותו ולא מותיר רושם על אף אחד באף משחק שבו הוא שותף. 7 נק' למשחק בעשרה משחקי יורוליג, 8.5 נק' למשחק ב-14 משחקי ליגה. כחצי חסימה למשחק ביורוליג, חסימה למשחק בליגה. אפילו מהקו הוא הגדרת הבינוניות, כשהוא עומד על 76% מהעונשין בשתי המסגרות. המקום היחיד שבו הוא טיפה מעל הבינוני לדעתי זה הריבאונדים ביורוליג, כשהוא לקח 8 כדורים חוזרים למשחק. בליגה זה ירד לשישה למשחק, כאמור, בינוני.

הנה הוא במלוא הדרו, "המפלצת" שהיוותה את המשך בניית הקבוצה, ההחתמה שהייתה אמורה להלהיב אותנו האוהדים. לא מדובר בהחתמה של אמצע עונה, מסוג ההחתמות שמכבי מתחילה להפוך להרגל, אלה של ה-20,000$ לחודש. זו הייתה החתמה של תחילת הקיץ, של שחקן שהקבוצה הציבה כמטרה והשיגה, של שחקן שהיה אמור להוות אבן יסוד לסגל שיתחרה על הפיינל פור (יורוליג, לא המפעל הבזוי בו מכבי תשתתף החל מהערב).

זו מכבי ת"א של השנה. נבנתה ברוח וצלצולים ובסופו של דבר חסרת מעוף, לא מלהיבה, אפרורית. כשנסתכל אחורה על העונה הזו, כל אלה שהוזכרו מעלה מיד יקפצו לנו לראש, האכזבה מפארמר, הפארסה עם פבראני, ז'אן טבק, הזקן של אונואקו ואולי אפילו בנדר. אמבאקווה דווקא יתחבא מאחורי כולם, כי הוא לא אכזב בצורה קטסטרופלית וגם לא הרשים אף אחד. אבל זה השם שצריך לזכור גבירותי ורבותי, זו מכבי ת"א של היום.

כשאני מסתכל קדימה להערב, למפעל שלא אזכיר את שמו, וחש בחילה בבטן, כלל לא אופתע אם אמבאקווה יצטיין בששת המשחקים הקרובים של השלב הנוכחי, מול אריות היבשת. זה תפור עליו ויאפיין בצורה מושלמת את ההחתמה הזו של ההנהלה והסקאוטינג. בינוני עד כאב ביורוליג, תותח ביורוק אה, כמעט כתבתי את זה.

אז שיהיה למכבי בהצלחה במפעל האירופאי הבינוני הזה החל מהערב, לפחות חלק מההחתמות של הקיץ היו בדיוק בשביל הנקודה הזו של העונה, במיוחד לשלב הנוכחי. כל הכבוד לגורמים האחראיים על החזון וההסתכלות קדימה.

סרטוב - לפני
הכי הכי - סיכום עונת 2015 (וגם - הימורי פלייאוף)

24 Comments

גיל שלי 6 בינואר 2016

אני מניח שלא תקנה פלאפל ביד אליהו הערב, אבל בטלוויזיה, תצפה במשחק?

פאקו 6 בינואר 2016

מסכים לחלוטין עם הטור, ולחשוב שבתחילת העונה הוא בעצם היה היחיד בקו הקדמי. חוץ מזה סליחה על הקטנוניות, אבל זה לא אמור להיות "תחי" בכותרת?

זינק 6 בינואר 2016

אני לא מצליח להבין איך אחרי פיאסקו הגבוהים בעונה הקודמת, הצליחו במכבי "להתעלות" על זה השנה.
מסכים עם הטור, רק עם נושא אחד לא – הוא לא סנטר!
הוא 4 קלאסי ללא קליעה מבחוץ, אולי בדקות של סמול בול יש לו מקום על המגרש כסנטר, אבל ביורוליג כל סנטר קיקיוני מגרד איתו את הפרקט.

קפטן קוקי 6 בינואר 2016

אם מחפשים למצוא איזה עקרון מארגן בבניית הקבוצה העונה, אז נראה שהיה שם ניסיון די עלוב ואקלקטי לבנות חיקוי אירופי לגולדן סטייט, או לפחות לאמץ את מורשת הסמול בול המעודכנת מגמר הפלייאוף האחרון.
זה קצת מזכיר את החיקויי אייפון שהיו מייצרים בסין לפני עשור.

קשקשן בקומקום 6 בינואר 2016

בהחלט לקחו עד הסוף את האבחנה החדה שגולדן סטייט לקחו אליפות בלי הגנה

רוג'רס אהרון 6 בינואר 2016

ובכלל מחלקת הסקאוטינג של מכבי כנראה עסוקה בדברים אחרים בליגת הקיץ בווגאס אחרת לא ברור איך מחתימים את כל הליצנים האלה.

במחיר של פבריאני ואמבקווה היו מביאים איזה רדוליצה.

במחיר של פארמר היו מביאים את מקל ועוד פאוור פורווד.

גל ד 6 בינואר 2016

מחלקת הסקאוטינג היא בדיחה.

התפקיד של מחלקת הסקאוטינג לא מסתכם בהערכת יכולות של שחקנים לא מוכרים, התפקיד של מחלקת הסקאוטינג הוא לזהות חסרונות בקבוצה, ולמצוא להם פתרונות. מכבי קבוצה נחותה בריבאונד כבר איזה עשור רצוף, ומתייחסים לזה כאל גזירה משמיים, כאילו שדי-אן-איי של קבוצה זה משהו אמיתי, ולא סתם ביטוי.

ירושלמי 6 בינואר 2016

ריבאונד זה עוד פרמטר אחד במכלל הפרמטרים שמביאים ניצחונות.
הקבוצה של בלאט שזכתה ביורולוג הייתה גרועה בריבאונד, לא היה לה סנטר, ובלו הוסט הרבה פעמים מה-4 לעמדה 5, אחרי שבמקור הוא הוסט בכלל מה-3 ל-4.
אז גובה וריבאונד זה לא חזות הכל.
לפעמים אפשר לוותר עליהם ולייצר משהו יותר טוב כמכלול, כי גם גובה וריבאונד באים על חשבון דברים אחרים (כמו הגנה לוחצת, חילופים בין גבוהים לנמוכים וכו').
לכן לא הייתי ממהר לערער על השיטה.
הגיע הזמן לצאת כבר מהחוקים המסורתיים של פעם, היום יש גבוהים שהם שחקני חוץ ונמוכים שמסוגלים לשחק בפנים.
הנה תראו את ג"ס.

גל ד 6 בינואר 2016

ריבאונד זה רק דוגמה במקרה הזה, אבל לא מדובר בחוקים המסורתיים של פעם, אלא במסקנות מהמחקר המודרני שנעשה על המשחק. ריבאונד זה אחד מארבעת הפרמטרים החשובים ביותר, ואף על פי שג"ס משחקים עם סגל נמוך יחסית, הם לא הזניחו אותו. ג"ס חמישית בליגה באחוזי ריבאונדים.

ועם כל הכבוד לקבוצה של בלאט שזכתה ביורוליג, היה ברור שזו עקיצה ושמכבי בהחלט נהנתה מפורמט הפיינל פור באותה עונה. קבוצה טובה, אבל הנחיתות בריבאונד פגעה גם בה. וכמובן העובדה שזכו בתואר לא אומר שאי אפשר ולא צריך להשתפר.

קפטן קוקי 6 בינואר 2016

ואפשר להוסיף על זה – זכייה בפיינל פור רק מחזקת את העובדה שעם ניהול משחק נכון אפשר לחפות על סגל שהוא לא בדיוק הטוב במפעל. מי שלקח את הזכייה הזאת והשתמש בה כטפיחה על השכם והוכחה לצדקת הדרך – חטא לעצמו ולקהל שלו.

אלון 6 בינואר 2016

בתור אוהד מנצ'סטר יונייטד, קבוצה שווה במעמדה בכדורגל האירופי לזה של מכבי תל אביב בכדורסל האירופי (לתפיסתי) לא מובן לי הזלזול במפעל השני בחשיבותו ביבשת.
שום דבר בזוי אין בו. כמו שיש לגת משנה לקבוצות שהן לא מספיק טובות לליגה הראשונה כך יצרות מפעל אירופי משני לקבוצות שזוהי רמתם.. כמי שחש סימפטיה למכבי מילדות אשמח אם תיקח את המפעל ברצינות ותוכיח שהוא קטן עליה.

אמבקווה עם שחקנים טובים יותר סביבו היה נתפס אצלנו כשחקן משלים טוב ולאו דווקא נתפסים לבינוניות. עניין של מזל וטיימינג בחיים.

לרוב אני לא קורא את הטורים שלך כי הם ארוכים לי מדי (זה אומר עלי לא פחות מאשר עליך) והפעם נהנתי מהכתיבה השנונה והשוטפת.

רועי 6 בינואר 2016

מסכים לגבי אמבקווה,
אם באסטון היה במכבי של השנה, הוא לא היה נראה שונה בהרבה לדעתי.

ירושלמי 6 בינואר 2016

לא מסכים.
אם אתה משווה את אמבאקווה לשחקנים משלימים אחרים בעבר הוא נופל גם מהם.
קח לדוגמה את שון ג'יימס, שחקן משלים לפי כל הדעות, אבל בדיוק כמו באסטון, הוא היה מייצר מה שהפרשנים אוהבים לקרוא "מטרייה אווירית". החשש הזה שנטוע בראש של השחקן התוקף שחודר או זורק מול ג'יימס, הפחד מהחסימה שכנראה תבוא וכתוצאה מכך שינוי בזריקות ובמערך המשחק כולו של היריבה, את זה אמבאקווה לא יכול לייצר בחיים, פשוט מפני שהוא חוסם בינוני.

אלון 6 בינואר 2016

שחקן שונה.
אמבקווה לדעתי שחקן קצת פחות טוב מג'יימס ובאסטון אבל מאוד שונה מהם. הוא לא מספק מטריה אווירית כי הוא לא סוג כזה של שחקן. יש לו טאץ' בקליעה שלו היה לבאסטון ותנועה בלי כדור בהתקפה שלא הייתה לשון ג'יימס.
הוא שחקן יותר רך בהגנה משניהם (עד שזה מגיע לריבאונד) אבל פעיל יותר התקפית. לכן לדעתי ההשוואה אינה נכונה.

רועי 6 בינואר 2016

לא עשיתי השוואה בין השחקנים, ברור שהם שחקנים שונים, הבאתי את באסטון כדוגמא לשחקן שבכל קבוצה אחרת, עם הרכב שחקנים שונה משאראס, פארקר,וויצ'י'ץ', היה נראה בינוני כמו אמבקווה. עובדה גם שהוא לא ממש הצליח בכל מקום אחר שהוא שיחק לאחר מכן.

אלון3131 6 בינואר 2016

העניין הוא מיתוג.

אם מיתגו אותו כמפלצת בצבע זה בהחלט בדיחה, אבל בבנייה הגיונית הוא אמור להיות הסנטר המחליף, ובתור סנטר מחליף עם קבוצה נורמלית סביבו הוא אחלה שחקן לדעתי, יותר מטיוס אפילו.
הבעיה שנוצר מצב שהוא הסנטר הפותח, וזה הוא לא, בטח לא ביורוליג.

אבל העיקרון נכון, הבנייה של מכבי היא כישלון חרוץ בכל עמדה.

אורי 6 בינואר 2016

אם הוא כ"כ בינוני הוא צריך לסיים שני ברשימת שלושת השחקנים הכי בינוניים ששיחקו במכבי

ארז 6 בינואר 2016

גדול

קשקשן בקומקום 6 בינואר 2016

לא מסכים. מכבי של שנות התשעים היתה אפרורית. מכבי של לפני ארבע-חמש שנים היתה אפרורית ומשעממת.
מכבי של השנה (ושנה שעברה) היא לא אפרורית, ומשעממת. מכבי של השנתיים האחרונות היא תאונת דרכים מזעזעת שאי אפשר להתיק ממנה את העיניים – היא גרועה, מביכה, דוגמא ליכולת מרשימה של הפיכת כסף לזבל

ירושלמי 6 בינואר 2016

אמבאקווה הוא אכן שחקן בינוני, אבל יותר מכך הוא מייצג אסון.
אני מעדיף על פניו את אונאקוו מסיבה פשוטה.
לאונאקוו יש יחודיות וזה הגודל שלו. לכן במצבים מיוחדים כמו במשחק מול הגבוהים של בארסה וריאל, הייתה לו יותר משמעות ויחודיות, וה-15-20 דקות שהוא היה יכול לתת במשקים כאלה היו יכולים להיות מאוד משמעותיים, גם במחיר של סנטר מחליף בינוני עד גרוע ברוב המשחקים מול הקבוצות הבינוניות\גרועות כמו דרושאפקה או מלאגה.

הבעיה הרצינית היא באמבאקווה.
הוא כמו שכבר כתבת, פשוט לא שחקן טוב.
סנטר ראשי במכבי צריך להיות מפלצת התקפית שההגנות לא יודעות להתמודד איתה (וויצ'יץ, האפמן, והאחרון סופו).
האופציה האחרת היא סנטר הגנתי שחוסם את הצבע, משנה זריקות ומשנה את סגנון המשחק של היריבה (שון ג'יימס, באסטון למרות שלא היה סנטר מובהק, או הנדריקס).
האסון הוא שאמבאקווה הוא לא זה ולא זה. הוא פשוט סתם. ועם סתם אי אפשר להצטיין לא בהגנה כמו בקבוצות של בלאט, ולא בהתקפה כמו בקבוצות של פיני.
הוא לא מביא שום אלמנט יוצא דופן או סגנון מיוחד שניתן לעשות בו שימוש מעבר לליגה הישראלית.
פשוט בזבוז של החתמה.

ישי 6 בינואר 2016

לאחרונה נראה שאונוואקו גילה שבאמצע הטבעת יש חור.
במצב הזה אולי יש מקום למה שאתה אומר. בגלגול הקודם שבו הוא שיחק סטנגה-כדורסל הוא לא היה בר השוואה לאמבקווה או כל דבר אחר…

המאמן 7 בינואר 2016

רק לחשוב אילו שחקנים עברו במכבי..

טיוס

הנדריקס

לנגפורד

רייס

היקמן

כולם עזבו בגלל כסף קטן יחסית לכסף העצום שבוזבז על מחליפיהם ועל מחליפי מחליפיהם.

ולמה לחכות לסוף עונה אם יש לך יהלום ביד?

זה פשוט חוסר מקצועיות.

אחרי ששארס עזב, שאלו את שמעון מזרחי מדוע הביאו את ויל סולומון, הרי הוא לא "רכז". מזרחי ענה כי סולומון יחזק את ההגנה.

ממחיש את הרוב, לדעתי.

ארני 7 בינואר 2016

הנפילה של מכבי השנה היא פארמר. נקודה.

Yavor 7 בינואר 2016

"עד כדי כך שכשמישהו ירכיב את רשימת ״השחקנים הבינוניים ביותר ששיחקו במכבי ת״א״, הוא ייאבק בכבוד על הטופ 3, אולי גבוה מכך" – לדעתי הוא יסיים שני מבין הטופ 3, באמצע כזה…

Comments closed