הטרייד עבור ליאור אליהו

מה *אתם* הייתם עושים עם החוזה שלו?

Lior-Eliyahu-in-Mpls-ajwnew

לפני שנתחיל, ברשותכם, שתי הערות קצרות.

הראשונה, דיוויד בלאט. הסיבה שלא כתבתי או כותב משהו עליו היא שלמרות שהפיטורים האלה מפתיעים, הם די משעממים. כל הדיונים של מוצדק\לא מוצדק\מגעיל\תקדים\בלה בלה בלה, לא מעניינים כל כך. השורה התחתונה היא שלברון לא רצה אותו שם, זהו, סוף.

*

השנייה, פודקאסט מכביבול. פרק חדש עלה במהלך הסופ"ש, ולמרות שמכבי כבר שיחקה אמש מול מכבי פתח תקווה, רוב הדברים עדיין רלוונטיים, כשלגיל שלי אפילו יצאו כמה תחזיות מוצלחות. אה, והפרק כולל אובר-אנדר ספיישל הפועל ת"א שלא כדאי להחמיץ:

ועכשיו, לטור.

*

איני חסיד של שאלות היפותטיות, לא רק בספורט, אלא בכל. זו בסך הכל דרך נפלאה בשביל אלה שהעבודה שלהם היא לטחון ולקדוח לנו בנושא שהם מתמחים בו, לומר בעצם שום דבר. אבל, אני מתכוון לחרוג ממנהגי הפעם בשביל שאלה אחת שיצא לי להציג לאחרונה לאוהדי מכבי ת"א כאשר אני דן איתם בנושא ה״חם״ של התקופה הנוכחית, ליאור אליהו.

אז קודם כל, התיאוריה הראשונה שלי, שאני מתכוון להניח אותה כאן כמעין עובדה. הנה היא: מכבי ת״א של דיוויד בלאט לא זוכה באליפות אירופה ב-2014 אם ליאור אליהו נשאר בקבוצה וחותם על חוזה קטן יותר, זה שהוצע לו בידי משפחת פדרמן אחרי שיצאו מהחוזה של 800 אלף דולר לעונה.

כל הניסים במילאנו, טייריס רייס, דיוויד בלו, אלכס טיוס, וכמובן המאמן, שום דבר מזה לא מתרחש אם ליאור אליהו מחליט להמשיך במכבי ת"א באותה עונה. פוף. נעלם. עוד עונה שגרתית, הגעה להצלבה והדחה בסוויפ, אולי ארבעה משחקים. אולי אולי אולי, הקבוצה הייתה עולה איכשהו לפיינל פור במילאנו, ושם זה היה נגמר כשהיא הייתה מפסידה לקבוצה טובה בהרבה. הרבה הרבה.

אני כותב וחושב זאת כאן מכמה סיבות. ראשית, ליאור אליהו באופן קבוע הולך ודועך ככל שעונת היורוליג מתקדמת. הגויאבות שלו והתנועה הרכה והקלילה בהתקפה, שעובדים כל כך טוב מול אריות כדורסל מצ׳כיה, פולין וצרפת בשלבים המוקדמים של עונות אירופאיות, פתאום מפסיקות לעבוד מול קבוצות טובות יותר עם הגנה חזקה יותר. על משחק ההגנה של אליהו עצמו כבר דובר מספיק.

(הערת אגב ואז ממשיכים: בצורה מתוזמנת ובעיתוי חשוד להפליא, אוהדי הפועל ירושלים החלו להעלות בשבוע האחרון את חצי הגמר של פיינל פור היורוליג ב-2008. מסתבר שאליהו היה אחד הגורמים לקאמבק של מכבי מול סיינה. האוהדים האדומים נשמעים כמו מקהלה ששרה בקול אחיד, מה שמביא אותי להניח שהגורו שלהם אורי אלון מעביר להם מייל סודי שכולל את המסרים שעליהם להפיץ. המשחק הזה של אליהו, שלא שמעתי עליו מאז שקרה לפני כמעט שמונה שנים, כנראה היה הנושא העיקרי של המייל האחרון שיצא לאוהדים.)

זה נכון שב-2014 היה צריך צירוף של המון נסיבות כדי שהאליפות אירופה הקסומה ההיא תקרום עור וגידים, כולל קצת מזל, אבל בסופו של דבר, כל הקבוצה הייתה צריכה להגיע לשיא שלה בזמן הנכון. כולם היו צריכים להביא את ה-A גיים שלהם לתקופה המכריעה של העונה, מה שאליהו לא ממש הצליח לעשות שנה אחר שנה.

ליאור אליהו, לו היה נשאר בקבוצה ההיא, היה כמובן נחשב לשחקן מפתח בסגל. ייתכן שבלאט היה מתחיל להושיב אותו יותר לקראת האביב, כפי שעשה איתו בעבר, אבל הוא לא היה מבטל אותו לגמרי, האוהדים וההנהלה לא היו מרשים זאת. אליהו, עם הרכות שלו, היה רואה פרקט ונכנע לאגרסיביות של מילאנו או צסק״א. אבל יתרה מזאת, אם אליהו היה רואה דקות משחק, זה אומר ששחקנים אחרים היו נשארים על הספסל.

כפי שדובי יעקובוביץ׳ ציין בקצרה בפודקאסט הלפני האחרון, מי שהיה רואה פחות דקות אם אליהו היה באותה קבוצה הוא דיוויד בלו. זוכרים אותו? הוא השחקן שמכבי לא מצליחה לקחת אליפות בלעדיו בשנים האחרונות. אגב, זה בהנחה שבלו בכלל מגיע לקבוצה באותה עונה. אם תחזרו לאוקטובר 2013, הטענה הפופולארית ביותר הייתה ש"הסגל הושלם ולכן לא צריך להחזיר את בלו". אם ליאור אליהו נמצא בקבוצה ההיא במקום לשבת בבית, הקולות הללו היו הופכים לחזקים עוד יותר. אתם מתארים לעצמכם את העונה ההיא ללא דיוויד בלו?! ברררררררר *צמרמורת*

לקבוצה ההיא היו כמה בני זונות בלתי מתפשרים על המגרש בדקות ההכרעה. טייריס רייס, ריקי היקמן, דיוויד בלו, דווין סמית׳ (שאם אליהו נשאר, גם היה רואה פחות דקות) ואלכס טיוס, כשריר החשק שלו היה בשיאו. אם הייתי מעמיד את השמות האלה בשורה ומציב לידם את ליאור אליהו, זה היה הופך למשחק ״מי לא שייך״ הקל בהיסטוריה.

לאלה שלא מכירים, ״תיאוריית יואינג״ של ביל סימנס התאימה למקרה הזה כמו כפפה ליד, בעיקר עד חודש יוני 2015. התאוריה מבוססת על הניו יורק ניקס של 1999 שהגיעה לגמר בניגוד לכל התחזיות, אחרי שפטריק יואינג נפצע ולא שיחק באותה עונה. היא אומרת את הדבר הפשוט הבא: קבוצות פתאום הופכות לטובות יותר כשהכוכב שאיתו לא זכו בשום דבר עוזב (או לא משחק), ובלעדיו הם יותר טובים בניגוד לכל הציפיות, כאמור, מכבי ת"א של 13/14 (למרות שהתאוריה עדיין עומדת, איכותה נפגמה אחרי שאליהו זכה באליפות בעונה שעברה. לא העיקר, בואו נמשיך)

*

אז זו הייתה תיאוריה אחת. ההנחה השנייה שאניח כאן, אחת שרוב אנשי הכדורסל חיים איתה כיום, היא שליאור אליהו היווה סוג של נקודת מפנה ביחסי הכוחות של מכבי ת״א – הפועל ירושלים, כשכל כך הרבה כבר נכתב על הקונספציה של "הישראלים הכי טובים". האם העובדה שאורי אלון הלך בכל הכוח על יותם הלפרין וליאור אליהו העביר את היתרון אל הקבוצה מהבירה? חלק יישבעו באימא שלהם שכן, חלק יגידו שזה היה חלק מהעניין, חלק יטענו שמדובר בסך הכל בגליץ׳ זמני במטריקס, חלק יתנו זאת בכל מיני תנאים, למשל העובדה שזה הרבה יותר ליאור אליהו מאשר יותם הלפרין.

האמת היא שזה לא כל כך משנה אם זה נכון או לא, מה שחשוב זה שאנשים חושבים שזה נכון. ישנם המון אוהדי מכבי ושונאי מכבי (אין עוד סוג של אנשים בעולם הזה), שסבורים שליאור אליהו הוא הסמל למהפך הזה שחל במעמד שתי הקבוצות המדוברות. בעיני לא מעט אנשים, השחרור של ליאור אליהו ממכבי בגלל גובה החוזה מהווה טעות ענקית, שאת ההשלכות שלה אנחנו ממשיכים לראות עד היום (וגם נמשיך לראות אותן בעתיד).

אז עכשיו, כשהתוצאות והמחירים של המעבר הנודע ידועים וברורים לכל, הגיע הזמן לשאלת השאלות. האם הייתם חוזרים על אותו מהלך ומשחררים (שוב) את ליאור אליהו מהחוזה שלו כשאתם יודעים מה צופן העתיד הקרוב של שנתיים וחצי?

*

החילוף הוא כזה, גביע אירופה, שישי במספר, בעבור איבוד ההגמוניה בליגה הישראלית, למינימום של שנתיים אחרי הזכייה בתואר (שהולכות להיות לא קלות בכלל), כשמילת המפתח היא כמובן "מינימום". אין מה לעשות, כל עוד אנחנו לא יכולים לקפוץ קדימה בזמן, נצטרך לומר ״נכון לעכשיו״. ייתכן שגל מקל מהווה איזו שהיא נקודת מפנה בכיוון השני, התעוררות של ההנהלה הצהובה ותחילת החזרה למציאות שהורגלנו אליה, וייתכן שלא.

אז האם אתם הייתם מוותרים על גביע אירופה בעבור שמירה על הסדר הקיים, כשאף אחד כמובן לא מבטיח ניסיון הפיכה נוסף של ההייטקיסט עם המעיל עור? באמת שאשמח לשמוע ממכביסטים ולא-מכביסטים, כאלה שחייבים לדמיין איך זה כשהקבוצה שלך זוכה באליפות אירופה.

כשהצגתי את הסיטואציה הזו לאבא שלי, מכביסט אולד-סקול, הוא אמר שכן. הוא מבחינתו היה מוותר על גביע אירופה כדי שמכבי תחזור אחורה לאיך שהייתה במשך רוב ימי חייו, מחתים את אליהו, שומר על הסדר הנוכחי בליגה שלנו (ואולי גם באירופה), ונשאר לעמוד על חמישה גביעי אירופה. לגיטימי.

אני? תנו לי גביעי אירופה. Again and again. אול דיי. תראו, שליטה אבסולוטית בישראל זה נחמד, אבל אחרי ארבעה עשורים כאלה, סף הריגוש של מכביסטים חייב לעלות. אוהדים של קבוצות אחרות אוהבים ללעוג לנו ש״לעולם לא נתרגש כמוהם מזכייה באליפות״, והם כמובן צודקים, אליפויות מקומיות לא מרגשות אותנו כמו שהוא מרגש אותם. גם אם מדובר ברגע משמח, כמו הסל של ארנולד נגד ירושלים או האליפות מול מכבי חיפה שהשלימה טרבל, התחושה עוברת לנו מהר יותר מאחרים. הרבה יותר מהר.

אבל אליפות אירופה? וואו. זו הרגשה שכמעט אין דרך לתאר אותה. כל כך כיף לחזור אחורה לאביב הקסום ההוא ב-2014. לנס מילאנו הראשון, לשני המשחקים מול מילאנו בנוקיה, לרכבת הרים מול צסק"א, לגמר מול ריאל מדריד, הגמר הראשון בפיינל פור האירופאי שנכנס להארכה, ועוד מול קבוצה פייבוריטית בצורה כל כך ברורה, כשזה נגמר בגביע אירופה לתל אביב. ואז גם לחזור לאירועים בכיכר רבין, השמחה, השכרות, ההליכה על ענן, האופוריה.

האם כל זה היה שווה את מה שאנחנו עוברים עכשיו? אני לא יודע אם שאלה כזו בכלל ניתנת למענה, אני רק יודע שלא הייתי מוותר על הזכייה ההיא בחיים. אין לי מושג מה צופן העתיד, אני רק יודע שאליפות אירופה זה משהו (יחסית) נדיר, אליפויות מקומיות פחות. בטח כיום, כשעסקני המנהלת דרדרו את היוקרה של התואר המקומי לזו של מנה פלאפל ב-7₪ עם הפיינל פור שלהם.

(זו שאלה אחרת האם הדברים בכלל מגיעים יד-ביד. כלומר, האם ייתכן שמכבי תמשיך להיות מכבי באירופה, אבל תקבל פייט כאן בארץ. אנחנו סוג של ראינו את זה בשנים האחרונות, כשהמנהלת מחילה כאן פיינל פור ו\או גמרים של משחק אחד)

אם תחזירו אותי אחורה לקיץ 2013, תשבו איתי על קפה טוב, הפוך על מים עם אחד סוכרזית, ותסבירו לי את התסריטים, אני אקח את הסיכויים שלי עם התואר האירופאי ביד. אני חושב שזה החוק הראשון בחיים לא? קודם כל קח את מה שמציעים לך, אחר כך תדאג לכל השאר. איך אומרים, טוב גביע יורוליג אחד בבונקר התארים של דון שימון מאשר שתי צלחות אליפות במסעדת 206.

*

האם הכיוון הנוכחי של הכדורסל הישראלי היה משתנה לו ליאור אליהו היה מושך עד הקיץ הקרוב עם החלטה לגבי העונה הבאה וחוזר למכבי ת"א? אין לדעת. כמו שאין לדעת איך תסתיים העונה הנוכחית. אבל כולם עדיין מוזמנים לתת את הדעה שלהם.

בינתיים, המאזן 0-3 של הפועל ירושלים בשלב השני של היורוקאפ (כשמכבי ת"א עם בית שהוגדר כקשה יותר, עם שני ניצחונות) רק מאשש את מה שכבר ידענו הרבה לפני שהוא עזב, ליאור אליהו הוא לא הקלף המנצח שאתה מחכה לו כשאתה מתכונן לקראת עונה אירופאית. תנו לו להתרוצץ על המגרשים של נס ציונה ואשדוד ותראו אותו פורח, ברגע שהוא עובר את ביקורת הדרכונים בנתב"ג, משהו משתנה. אולי זה משהו שקשור לאוויר הישראלי.

(הערת אגב קצרצרה: אפשר לקחת את הפסקה האחרונה ולהחליף את האותיות ל-י-א-ו-ר-א-ל-י-ה-ו באותיות ד-ו-נ-ט-ה-ס-מ-י-ת והיא עדיין תהיה נכונה)

כל מה שנותר עכשיו למכבי ת"א הוא לנסות ולשנות את התשובות של אלה שאומרים שהם לגמרי היו משאירים את אליהו ומוותרים על אותו גביע אירופה בעבור שימור המצב. לו האנשים האלה היו יודעים ש"המצב הקיים" הזה יימשך שנה וחצי-שנתיים בלבד, אולי הם היו מרגישים קצת שונה.

זוהי משימתך דיוויד פדרמן, תתחיל לעבוד אינעלדינק.

ליגת שוקי ההון - תמכור גילברט, תמכור
עונת 2015-2016 את מוכנה כבר להיגמר ?

46 Comments

רועי 24 בינואר 2016

באמת טל, אין נו בריינר מזה.

49ers 24 בינואר 2016

שאלה, היפוטתית, יפה מאד…
וכמובן לא רלוונטית.
ליאור אליהו כבר לא יחזור למכבי ת"א.
לאורך השנים, לא הבנתי כיצד אין בו את הדחף, הניצוץ, להשתפר מעונה לעונה בפרמטרים בהם לקה.
עזוב הגנה (נניח..).
אבל משחק התקפה כ"כ שבלוני, כ"כ רך (לטובה ולרעה).
שחקן עם כאלו נתונים, כזאת הבנה של משחק, חיבוק מהתקשרות, אהבת קהל… יש לך את כל העטיפה.
למה לא לעבוד בקיץ, יום אחרי יום, בצורה סזיפית, על קליעת החצי מרחק שלך.
למה לא לעבוד קצת על קליעת השלוש.
יד רכה יש לך, לך תעבוד למען השם!
אבל, כפי שכתבת, כשבביצה המקומית כ"כ קל, רך וחלק, כשרסקין ודומיו לא מפסיקים להתפעל מה"גואיבה" היפיפה שלך, מדוע להתאמץ?
כשאתה יכול להרוויח חצי מליון דולר עם מה שיש, לך תמצא את המשוגע שירצה לעבוד.
בקיצור, אפילו במחשבה לא הייתי רוצה לראות אותו במכבי ולא משנה מה התוצאות בעבר ובהווה.

רועי 24 בינואר 2016

מדוייק.
כשהוא עזב חשבתי שזה אחד הדברים הטובים שקרו לנו, מבלי לדעת שהעונה תסתיים בגביע אירופה.

גיא זהר 24 בינואר 2016

לגבי עניין העבודה, מישהו שאף פעם לא חשש מעבודה קשה העונה לשם נדב הנפלד לא הסכים בשום אופן לעבוד על הקליעה שלו שהלכה ודעכה (בקונטיקט היו לו לא מעט שלשות). לפעמים גם האגו נכנס לתמונה מעבר לדברים האחרים.

גיסנו 24 בינואר 2016

התשובה נמצאת בגוף השאלה.
"כזאת הבנה של משחק, חיבוק מהתקשרות, אהבת קהל"
הוא לא צריך יותר מזה ולכן גם לא התאמץ יותר. ישראלי קלאסי.
כנראה שבשביל בחור שהתחיל לשחק כדורסל בגיל 15 או 16, והגיע כ"כ גבוה כ"כ מהר על סמך כשרון טבעי ונתונים פיזיים מצוינים – זה לא מרגיש שווה את זה.

אהד 24 בינואר 2016

מכבי תא זכתה בגביע האחרון שלה היורוליג בגלל המון מזל וצירופי מקרים, לא כי הייתה דומיננטית. כמו הסיפור בזלגריס. לנערכתי כל דבר קטן היה משנה את גורל העונה. רוצה לומר, די מצחיק אותי שאתה כותב שעם ליאור אליהו הייתם מפסידים את הגהיע. עם עוזר מאמן אחר כנראה לא הייתם משיגים את זה.
הבית של ירושלים יותר קשה משל מכבי תא, היא משחקת עם מאמן נחות ובלי שחקן אחד שיכול לקלוע לשלוש (מלבד הלפרין). שלא לדבר על החיסורים של דאנקן ופישר, ככה שהעונה האירופאית
של ים היא לא מ.ש.ל לשום דבר בהקשר של אליהו.

גיסנו 24 בינואר 2016

וטל לא אמר אחרת.
הוא אמר שבשביל שכל צירופי המקרים והמזל האלה יתיישרו ביחד, אתה חייב שכל השחקנים שלך יגיעו לשיא היכולת והפוקוס ברגע האמת. ליאור אליהו, כך מראה ההסטוריה, פשוט לא שם כשצריך. במכבי של לפני שנתיים היה מספיק אחד עם רגליים רועדות, בטח ובטח אם זה שחקן שנחשב לשחקן מפתח, כדי שכל העסק היה קורס וכל המזל שבעולם כבר לא היה עוזר.

יוסי מהאבטיחים 24 בינואר 2016

היחיד שהיה צריך להיות בכושר שיא הוא טייריס רייס.
אם לא רוח אלוהים שורה עליו, אין גמר ואין אליפות אירופה.
כל השאר היו סטטיסטים במעמד הזה, אבל אנשים אוהבים להאדיר זכרונות טובים.

תומאס נוימן 24 בינואר 2016

יוסי – אתה לוקה באמנזיה.
חזור בבקשה לגמר ולחצי-גמר ובדוק מה עשו בלו, טיוס, סמית, היקמן.
זה ממש לא רק טייריס רייס.

יוסי 24 בינואר 2016

וסופו, למען השם! ויוגי! זאת הייתה ק-ב-ו-צ-ה.

פרילי 25 בינואר 2016

סופו תמיד היה שם במחצית הראשונה גם בהתקפה, גם בהגנה וגם מתיש את היריבה בכל המשחקים, אסור לשכוח לו את זה.
עם זאת הדבר הכי חשוב שכתבת פה לפי דעתי זה שליאור היה מחליף את בלו, איזה אסון, רק בטראשטוק בלו לא רואה אותו ממטר
בכלל אני נזכר בקבוצה הזאת וכולי מחייך

אהד 24 בינואר 2016

לדעתי כל שינוי קטן באותה עונה היה מונע את הגביע, כי מכבי לקחה די בפוקס.. כל שינוי היה משנה את התוצאה הסופףית.. גם אם היית מצרף לסגל את שארפ בשיאו מבלי לגרוע מהסגל.

אריאל גרייזס 24 בינואר 2016

עם כל הכבוד לליאור אליהו, פטריק יואינג הוא לא. אף פעם לא היה השחקן המרכזי בקבוצה, אפילו לא קרוב לזה.

אביטל 24 בינואר 2016

טור מדוייק. אליהו מבטיח תארים בארץ(חוץ מ2013 ו2008) ומבטיח מקסימום הצלבה ביורוליג(חוץ מ2008 כפי שכתבת+הגענו איתו לפיינל פור גם ב2011 אבל הוא היה קטסטרופה בשני המשחקים).

הערה: מתפלא עלייך שאתה נופל בשקר של הנהלת מכבי שהפך לקלישאה תקשורתית שחוקה על "שריר החשק" של טיוס. בגלל השקר הזה איבדנו פורווארד סנטר מצויין שתמיד התמודד נפלא מול כל גבוהי וסנטרי אירופה ויכל להם (בניגוד לגבוהינו היום).אה והוא גם ישראלי.השקר הזה נתן לגיטימציה לשחרר אותו ולהחתים שחקנים טובים פחות. טיוס היה מהמצטיינים של מכבי בסדרה נגד מילאנו, וכמובן בשני משחקי הפיינל פור. מעניין שלא מדברים על שריר החשק של רנדל או של אוחיון(ובצדק אך את אותו היחס היה צריך לקבל גם אלוף אירופה אלכס טיוס למרות שכנראה הוא בחור פחות נחמד ולבבי מהם).

בני תבורי 24 בינואר 2016

הערה קטנה: הסיפור של בלאט היא הדרך בה נעשו הדברים, אין יותר מדי דוגמאות לכך בספורט המקצועני בצפון אמריקה.

טל בן יהודה 24 בינואר 2016

הנה אנחנו נכנסים לזה. מה שלא רציתי… :)

אין הרבה דוגמאות לאחוז ניצחונות והצלחה וכו'.
אבל סופרסטאר שמראה למאמן את הדרך החוצה?
זה בערך הסיפור הכי ישן בספורט האמריקאי.

יונתן 24 בינואר 2016

אתה שואל את הקהל שאלה, ומה לגבי שאלות מהקהל?

האם היית מוכן שליגת העל תחזור למתכונת סדרות, עד הסוף, ובתמורה אלופת ישראל תשחק ביורוליג? בלי כל השריונים והקשקושים?

תודה

רועי 24 בינואר 2016

מהשאלה שלך משתמע כאילו המנהלת היא זו שהעניקה למכבי את השיריון ביורוליג.

מתן גילור 24 בינואר 2016

להפך. זו שאלה שרלוונטית רק למת"א. ביום שהם יחליטו לוותר על השיריון (ולא, אני לא אומר שהם צריכים לעשות זאת, אבני רק אומר ש*אם*, *משום מה*, יחליטו לעשות זאת, אז…) זה היום בו ליגת העל תחזור לסדרות. בניגוד לאליהו שזו ספקולציה שמתייחסת לעבר, פה יש שאלה שעדיין רלוונטית ומתייחסת לעתיד.

איציק 24 בינואר 2016

כאן יש ספקולציה שמתייחסת לעתיד ;)
זה כמו לשאול האם תמורת סדרות אתה מוכן להמר על 30 מיליות דולר לשנה. הזוי…

מתן גילור 24 בינואר 2016

נאמר בעבר במספר ראיונות על ידי בעלי קבוצות בריש גלי. לפיכך, לא ספקולציה. או ספקולציה ברמה ודאות גבוהה.

רועי 24 בינואר 2016

ועדיין, אני לא מבין מה הקשר, האם היורוליג יהיה מחוייב שאלופת ישראל תשתתף במפעל הבכיר שלו ?

איציק 24 בינואר 2016

נאמר על-ידי בעלי הקבוצות, ואם לדייק, קבוצות שאינן מכבי תל-אביב.
אני מייחס את הספקולציה כלפי מכבי תל-אביב. כי את מכבי תל-אביב צריך לשאול האם תסכימי פוטניאלית לוותר על 30 מיליון דולר תמורת חזרה לסדרות? אם אני מכבי, לא היתי מהמר בישביל זה על 30 מיליון דולר גם אם זה מאד מאד מפתה.

טל בן יהודה 24 בינואר 2016

הנה תשובה כנה בשבילך.
לפני שנתיים, התשובה המיידית שלי הייתה "כן".

היום… אני צריך לחשוב על זה עוד טיפה.

ניר 24 בינואר 2016

אם כבר עוסקים בדברים היפותטיים, אז אני הייתי בוחר בהשארת ליאור אליהו וזכייה יחד איתו ביורוליג ב 2014.

נביא בעירו 24 בינואר 2016

פאתטי.

הקבוצה שלך מסריחה את המגרש. הקבוצה שלך החתימה רכז ישראלי חדש לשלוש שנים. הקבוצה שלך עפה מהיורוליג. הקבוצה שלך על סף עלייה לשלב הבא היורוקאפ. הקבוצה שלך מקום שני אחרי האלופה, למרות שיש לה תקציב גדול פי שלוש. הקבוצה שלך נמצאת שני משחקים מזכייה בגביע המדינה. הקבוצה שלך החתימה זר חדש. המאמן לשעבר של הקבוצה שלך פוטר מאחת הקבוצות הכי גדולות בעולם.

וזה מה שיש לך לכתוב? מה היה קורה, לפני שנתיים וחצי, אם הקבוצה שלך היתה משאירה שחקן בינוני בעיניך, שהיום מככב במדי האלופה?

כאמור, פאתטי..

טל בן יהודה 24 בינואר 2016

אמ, אוקיי

גלעד 24 בינואר 2016

כן…תרגיל מחשבתי יפה. חסר כל בסיס רציונלי אבל יפה. ההנחה שעם אליהו לא הייתם לוקחים את היורוליג מובנת. אבל ההנחה שמסתתרת מאחוריה היא לא פחות מדרמטית ואנטי מכביסיטית בהוויתה. מכבי שאני מכיר, שונא ומפחד ממנה היא מכבי שקובעת את המציאות. שמעקמת את החוקים כדי שיתאימו לה. שלוקחת אבנים, והופכת אותם ללימונים ואת הלימוניםצ ללימונדה. זאת המכבי שאתה מדבר עליה כאן תמיד. מכבי של הדון שמעון שדואג שהכל יהיה בסדר, ושמעביר להנהלה לצוות ולשחקנים את המסר שניצחון היא האופציה היחידה. ומה אני קורא כאן? שהשאיפה האמיתית היחידה של מכבי זה יורוליג. ושבשביל לקקחת יורוליג, הכוכבים היו צריכים להסתדר באופן מאוד מאוד ספציפי, המרקם בין השחקנים,חלוקת הדקות, כושר ספציפי בעיתוי מאוד מסוים, הבלחה כזו או אחרת, בקיצור – שרשרת כמעט אין סופית של צירופי מקרים, שמשק כנפי פרפר אחד בקאזן או בריסל יכול היה לשבש. ואני שואל – אתה מבין מה נדרש כדי לשחזר את הסיפור הזה? כמה קוביות לגו צריכות ליפול במקום מאוד מסוים? נראה לי שאבא שלך מבין את זה,ולכן בתפיסה שלו הוא מעדיף מועדון חזק ויציב בבייס שלו, שיודע להתעלות פעם בכמה שנים ולנסות לגעת בשמש, לעומת מועדון שהתאהב בסיפור סינדרלה מקרי ומשכנע את עצמו שזו המציאות, ונשאר קירח מכאן ומכאן.

משה אהרון 24 בינואר 2016

אתה מוכן לומר את אותו הדבר על העונה הראשונה והשנייה של מכבי בלי קטש?

טל בן יהודה 24 בינואר 2016

מעניין…
כלומר, קטש נשאר ומה… מכבי לא זוכה ב-2001?
גם כאן הייתי בוחר בגביע. אלא אם התסריט השני מונע מקטש לפרוש מוקדם. מוכן לוותר על גביע בשביל קריירה באורך ממוצע בשבילו.

משה אהרון 24 בינואר 2016

עזוב לא זוכה, עד 2000 לאורך כל הזמן שקטש היה במכבי היא לא עברה את שמינית הגמר כמדומני (אז היה שלב שמינית).

משה אהרון 24 בינואר 2016

כלומר, המחיר הוא הרבה יותר מגביע אם קטש נשאר, לכאורה.

טל בן יהודה 24 בינואר 2016

נכון, אז אני חושב שאני לוקח גביע.

איציק 24 בינואר 2016

אני אגיד משהו יותר חזק, אם היו שואלים אותי האם היתי בוחר להשאיר את אליהו אם מכבי היתה זוכה ביורוליג וזוכה לפחות באליפויות אחת בארץ, עדיין היתי אומר לא. כלומר המצב היה טוב מעכשיו. אני לא כותב זאת משינאת אליהו. אני לא אוהב אותו כשחקן, אך הוא בכלל לא הסיבה לתשובתי.
השנה בה מכבי לקחה את היורוליג היתה שנת ניהול גרוע וכתבנו את זה פה לא פעם. מכבי זכתה ביורוליג לא בגלל הניהול כי אם למרות הניהול. בזכות בלאט, רייס, בלו והכוכבים שהסתדרו איכשהו באופן חד פעמי. שנה אחרי זה, הניהול המשיך להיות גרוע רק שאר הדברים לא הסתדרו וגם השנה זה המשיך. רק יש טויסט בעלילה, למישהו ירד האסימון והתחילו לנסות לתקן (כלל לא בטוח שיצליחו). אם ליאור היה נשאר, יתכן שהיו כאלו שחושבים שהניהול בסדר ואפשר להמשיך ככה עוד שנתיים. כלומר שנילה ושות היו נוטעים שורשים עבים בסיעוב ובכשל, שחמעון ודויד היו שנתיים מבוגרים יותר. לא היה מי שיכל לנסות לתקן ריקבון הרבה יותר גדול. ככה עוד יש סיכוי כלשהו ועדיף שנתיים קודם.
איפה היהמים ההם כשארל ויליאמס דיבר על הקשר בין מכבי, יד אליהו ומה כל השאר יכולים לעשות עם זה…

תומאס נוימן 24 בינואר 2016

בוחר באליפות היורוליג קל.
וברור שלא היו לוקחים עם אליהו.
לא בטוח שהייתי רוצה את אליהו במכבי גם היום.
שחקן מאוד שקרי.

תומר 24 בינואר 2016

הבית של ירושלים ביורוקאפ הרבה יותר קשה משל מכבי. זה גם הגיוני כי הם עלו מהמקום הרביעי ומכבי ירדו מהיורוליג. אני מאמין שמכבי היו מפסידים גם לשטרסבורג וגם לגראנד קנאריה, אז לא הייתי לוקח את המאזן ביורוקאפ כרגע כאיזו הוכחה חותכת לטענות שלך

טל בן יהודה 24 בינואר 2016

גם אני לא.
התבססתי על שנים שלו ביורוליג

מאשקה 24 בינואר 2016

אם ליאור אליהו היה נשאר במכבי ת"א, לא הייתי זוכה כאוהדת באליפות ראשונה היסטורית.

רפאל 25 בינואר 2016

תכל'ס, גם לאוהדי ירושלים לא מתאים הפיינל פור או בית-חוץ של עונה שעברה.
אחרי שהתקדמו לשני משחקים, לכל הפחות יכלו להתקדם לטוב משלושה משחקים, אפילו אם המשחק האחרון יהיה במגרש ניטרלי ( כהתחלה ).
במקום זה לקחו צעד אחורה וחזרו אל השלב שהתקבל בזמנו בהבנה שהוא זמני ובא לשרת מטרה ספציפית שכבר נוסתה ומוצתה ( בהצלחה יחסית גם בהתאם לנסיבות הקשות ).
הקהל, במקום להתאגד ( אפילו כל קבוצה בנפרד ) ולדרוש סדרות פלייאוף ( שוב, גם אם זה הטוב משלוש בגמר )
מקבל כל דבר שזורקים עליו.
אז למה שיקבלו החלטות נבונות?

העניין הוא שיש עשרות אלפים שיושבים בבית ולא מעיזים להתקרב למגרשים או למסכי הטלוויזיה בגלל חוסר ההיגיון.
כנראה שלא איכפת להם מאיתנו יותר מידי. אז שיחפשו את הפראיירים שעוד מאמינים שיש קשר לספורט.
אהה, מזל טוב על האליפות ההיסטורית. כן

קשקשן בקומקום 24 בינואר 2016

כפי שאני אוהב לכתוב לך: "אפשר את זה בפחות מ 55345345983948234 מילה?".
לא צריך ללכת עד אליהו, כלכך הרבה מזל וצירוף מקרים היה שם, שאם איזה פרפר מקרי היה משקשק קצת אחרת בכנפיו אי שם בסין לא הייתם לוקחים את הגביע

duncan 24 בינואר 2016

אותו אפקט היה על הקאבס ללא לאב ואולי גם ללא קיירי בגמר האחרון

קשקשן בקומקום 24 בינואר 2016

אתה אומר שאיתם זה היה סוויפ?

Duncan 25 בינואר 2016

כן

קורא בין השורות 24 בינואר 2016

תודה טל! טור קליל ומבדר כהרגלך, דווקא מתאים בול לשבוע הנוכחי (לפחות שלי)
ברור שלשחרר את אליהו!
קצת אוברייטד ובהחלט היה הרבה אוברפייד ביחס למה שתרם/לתפקיד שהיה מתאים לו.
בסופו של דבר בחר לחתום בפחות כסף ממה שהוצע לו ע"י מכבי בהפועל רק כדי להראות שהוא נעלב וכל הצדדים הרוויחו
גם ככה גרף השיפור שלו (אם היה קיים אי פעם) נעצר
אי אפשר לקחת ממנו את מה שיש לו מצד שני כמה פעמים כבר אפשר לשמוע את המשפט 'אותם אמרתם שאליהו לא שומר' אחרי שבועות יצא לו חצי רבע במשחק אחד בעונה שהוא החליט לכופף רגליים

יואב דובינסקי 25 בינואר 2016

גם אני לא הייתי מוותר על גביע אירופה לאליאנס תמורת אליהו.

עירן 25 בינואר 2016

טל, אחד הנהדרים שלך.

כמו שרועי אמר בתגובה הראשונה – נו בריינר. גם ירושלים רואים את עכשיו במאבקים שלהם באירופה.

בישראל הם כבשו את ההר וזכו באליפות. עכשיו, כמפנים מאמץ גם לאירופה, אני מניח שגם הם חשים את אותה הרגשה על השינוי באויר כשיוצאים מבן גוריון. אגב, זה קורה גם בארץ כמעט מול כל הגנה קצת יותר אגריסיבית.

אה, ולא כתבתי את זה, להבדיל מרועי, כאוהד מכבי.

Comments closed