המכביזם מת, יחי המכביזם!

כמו שאר האנושות, גם מכביסטים מסתגלים

IMG_2609

*

בנוסף לטור שלפניכם, גמר הגביע נותח גם בפודקאסט מכביבול האחרון (מ-27:40). לפני כן, אני וגיל שלי דיברנו מכבירגל. תנו בהאזנה:

והתמונה הנפלאה מעלה לקוחה מחשבון הפייסבוק של מכבי ת"א. בואו נתחיל.

*

אני לא האוהד שאומר לאוהדים אחרים איך צריך לאהוד. אני לא זה שאומר לאנשים לא לצאת מוקדם ממשחק, אני לא זה שאומר "אתה לא אוהד אמיתי", ואני לא זה שאומר שאסור או מותר לשרוק בוז. אני כן האוהד שיגיד לך שאין חוקים כשאוהדים קבוצה, ואני גם זה שיאמר לך מתי חצית איזה שהוא קו (בדרך כלל גלישה לאלימות). אבל גם אז, לא אעשה הרבה מעבר לכך.

אחרי הניצחון של מכבי אלקטרה פוקס ת"א על מכבי אשדוד\באר טוביה, טקס הנפת הגביע, וגילויי השמחה של השחקנים וחלק מהאוהדים, קו מחשבה אחד שהתעורר באומה הצהובה היה של "אנחנו פאקינג חוגגים גביע שנלקח נגד אשדוד". כלומר, מה לעזאזל נסגר כאן, אשדוד! אשדוד!!!!! אשדוד?!

ובכן, כל אחד יכול כמובן לחשוב מה שהוא רוצה. באמת. כפי שציינתי מעלה בפתיחה, אין לי שום בעיה עם כל דעה של כל אוהד. מה שכן, גם לי אין ספק שלו הגביע הזה היה נלקח מול אשדוד\באר טוביה לפני שלוש או ארבע שנים למשל, הוא היה מעורר הרבה פחות אמוציות.

האם זה באמת מתחת לכבודם של האוהדים והשחקנים לחגוג ולשמוח בצורה הזו? האם זה תקין שאנחנו בכלל חוגגים גביע מול אשדוד? או שאולי זה (קצת) מביך? ויותר מהתהיות האלה, האם זה "מכביסטי" לחגוג זכייה בגביע המדינה, שנלקח בהיכל מנורה, מול קבוצה נחותה כזו? הרי יהירים וזחוחים אנחנו!

(הבהרה קצרה: המילה "נחותה" היא רק מבחינת מעמד שתי הקבוצות בספורט הישראלי והאירופאי. אשדוד ניצחה את מכבי ת"א פעמיים העונה לפני משחק הגמר, אני באמת לא ידוע איזו קבוצה טובה יותר מבחינה מקצועית. וואו כמה שזה עצוב)

ובכן, מבזק חדשות קצר: דברים משתנים. ובספורט, דברים משתנים מהר עוד יותר. אלוהים אדירים, רק תחשבו איפה היינו בתחילת העונה הנוכחית, חודשים ספורים בלבד. איך החזקנו בתקווה שנקבל את ג'ורדן פארמר הישן, איך ציפינו לראות את מלך הסלים של היורוליג, זה שקולע 50% מחוץ לקשת, איך ביום בהיר היה ניתן לראות את הפיינל פור. כלומר, האירופאי, לא הישראלי. ואז, התבוסה לצסק"א קרתה, והנוף המרוחק שכלל את ברלין 2016 נעלם בין רגע.

בהמשך, זה הדרדר הרבה מעבר לכך. פעם ראשונה שמכבי ת"א לא העפילה לטופ 16 של היורוליג, ואחר כך הדחה די מביכה בהפסד ביתי לניז'ני. פארמר אכזב והועזב, פבריאני ימשיך לככב בפרויקטים של "הפלופים הגדולים בהיסטוריה של מכבי ת"א" לעולמי עולמים, אונאקו… כן, אונואקו… וגודס, שכנראה נח רגל על רגל בסלון.

אבל זה לא רק אירופה, מכבי רחוקה שנות אור מלהרשים גם בישראל החלשה. הרי גם לגמר הגביע הזה מכבי דידתה. עכשיו כשאנחנו אחרי ההנפה של גיא פניני ודווין סמית', אפשר לחזור אחורה ולהיזכר שלמעשה כבר הודחנו מהמפעל הזה בהיכל רענן כץ בשלב רבע הגמר. שבוע הגביע הזה בהיכל מנורה אמור היה לכלול ארבע קבוצות שלאף אחת מהן לא קוראים מכבי ת"א או הפועל ירושלים.

האם זו באמת העונה הגרועה ביותר בתולדות מכבי ת"א? דיוויד פדרמן כבר אמר שכן, אני באמת שלא יודע איך היה כאן לפני 1970. בכל מקרה, אין ספק שאם זו לא העונה הכי גרועה, היא תעמוד בכבוד מול שאר המתמודדות. אז מה עושים? כמו שאר המין האנושי, גם המכביסטים מסתגלים למצב ומגיבים בהתאם.

רק לפני שנתיים, מכבי ת"א ניצחה את הפועל אילת בגמר גביע נשכח למדי בהיכל נוקיה. למרות שהייתי בהיכל, אני זוכר שני דברים בלבד. הראשון הוא ההמנון, כשאיגוד הכדורסל הביא את אבי סינגולדה לנגן אותו בגיטרה חשמלית. אדיר. השני הוא שהפועל אילת צמצמה קצת לקראת הסוף כדי להכניס טיפה מתח למשחק שמכבי שלטה בו לכל אורכו. זהו פחות או יותר. מכבי ניצחה, היה טקס הנפה, והלכנו הביתה. כנראה מחויכים, אבל מי באמת זוכר.

שנה לפני כן מכבי ת"א ניצחה את מכבי חיפה בעוד משחק די סטנדרטי (שוב, ההמנון זה כמעט הדבר היחיד שאני זוכר מאותו ערב, אברהם טל הביא אותה בביצוע שהרעיד את כל שכונת יד אליהו). מכבי אשדוד? לכל הדעות יריבה נחותה משתי הקבוצות שהוזכרו. האווירה בגמר הגביע האחרון לא הייתה אמורה להיות יותר מזו של משחק ליגה רגיל, כזה שמכבי מביאה אליו אוטובוסים של ילדים מקו עימות שקר כלשהו.

והוא בכל זאת היה גביע מותח ומשמח מבדרך כלל. בעיקר כי…

מה כי, לא שמתם לב? אתם עיוורים? כי המכבי ת"א הזו רעה. רעה רעה רעה. ר-ע-ה. מה לא מובן ב"זו אחת העונות הגרועות בתולדות הקבוצה"? נראה לכם שלא נחוש התעלות כשאנחנו לוקחים תואר במצב קטסטרופלי שכזה? שלא נשמח כאשר המועדון הזה עדיין ממשיך כהרגלו לזכות בתארים שיקשטו את הבונקר התת קרקעי של שימון?

כן, בימים כתיקונם, מכביסטים לא היו שמים על התואר הזה יותר מדי. אבל אין ספק שהגביע הזה הוא מקור לגאווה. הנה, מכבי ת"א כדורסל, בשפל שלא זכור כמותו בהיסטוריה של הספורט הארץ ישראלי, ועדיין, למרות הכל, היא ממשיכה לאגור תארים, לא נותנת לאף אחד אחר ליהנות מהשלל. על הפרצוף שלכם. תהיו בטוחים שגם כשהיא עמוק מתחת לאדמה, המחויבות הזו לניצחונות ותארים נשארת ללא פגע (גם אם הביצוע טעון שיפור. רב).

רק תחשבו מי אחראי יותר מכל על הגביע הזה. גל מקל (21 נק', 6 אסיסטים ו-5 ריבאונדים), שדיוויד פדרמן החתים באופן אישי במהלך העונה בשם המחויבות הזו, ודווין סמית', שאמנם פצוע, אבל מבין יותר טוב מרוב הזרים שנוחתים כאן מה זה מכבי ת"א.

במצבנו הלא מעורר קנאה, מותר למכביסטים באשר הם לשמוח ולהיות גאים בגביע הזה. בניגוד לגביעים אחרים, זה לא היה קל או צפוי. בעתיד, כשנסתכל אחורה ונספר לנכדים הצהובים המפונקים שלנו על העונה הזו, עם תחושת בחילה בבטן, הם ישאלו "ומה, לא זכיתם בכלום?", ואז נענה ש"לא צריך להגזים, בכל זאת מכבי ת״א ילדי, לקחנו גביע\ים בישראל. בקושי רב, אבל לקחנו. כי אנחנו מכבי".

אז בעוד כמה שנים, כשהמכבי ת"א שאנחנו אוהבים ומכירים תחזור, ושוב תהיה על גג היבשת ותחגוג בכיכר רבין את האליפות אירופה השביעית שלה (או שמינית, או תשיעית), המכביסטים שנהיה בעתיד יוכלו להסתכל אחורה ולצחוק על הגביע הזה ועל איך המכביסטים שאנחנו היום חגגו אותו.

אז תנו לציניקנים להיות ציניים, לצקצקנים לצקצק, לפיני גרשון ללהג, לגיל שלי לומר שזו רק ההתחלה של הסוף. שאר המכביסטים יכולים להסתכל על הגביע הזה בסיפוק. אין אחד שיודע טוב מאיתנו שתואר זה תואר זה תואר. זה תואר! מכבי ת"א בסך הכל עשתה את מה שהיא תמיד עושה, הוסיפה עוד אחד כזה לארון. גם בימים הקשים ביותר בהיסטוריה, מסתבר שאי אפשר לעצור אותה מלהמשיך במלאכה.

נתנו בראש לבן סימונס
ברוכים הבאים לפלייאוף התחתון

29 Comments

ארז 21 בפברואר 2016

תודה טל.
שאלה (אשמח לשמוע גם צהובים נוספים בעניין): מה דעתך על ההשתלבות המהירה והדומיננטית של מקל? האם אתה משייך את זה להיותו שחקן מצוין (בניגוד למה שחלק לא קטן מאוהדי מכבי טען לפני שהגיע), או שזה בעיקר מעיד על הואקום שהיה שם?
והערה קטנה: מהמשפט "אז מה עושים? כמו שאר המין האנושי, גם המכביסטים מסתגלים למצב ומגיבים בהתאם" משתמע כאילו המכביסטים שייכים למין האנושי. אנא תקן. :)
שבוע טוב.

טל בן יהודה 21 בפברואר 2016

חושב שזה שילוב של השניים.

ראשית, גל מקל (עדיין) בין השחקנים הישראלים הטובים שיש לנו להציע.
שנית, למכבי ת"א בכלליות לא היה הרבה מה להציע.

לגבי העניין השני, אחרי מחשבה נוספת, אכן טעיתי. מכביסטים אינם שייכים למין האנושי.

שבוע נהדר אח שלו

איציק 21 בפברואר 2016

גל מקל לא הצליח לעשות כלום מול הקבוצות באירופה, וזה מסביר לך שזו לא הגדולה של גל. הוא מספיק גדול על הליגה הישראלית (להבדיל משחקי מכבי האחרים) אך לא גליק גדול, לפחות בנתיים. נראלי שזה יותר "במדבר כל דרדר פרח" יותר מאשר באמת פרח.

אורי 21 בפברואר 2016

זה בקיצור, מסביר למה הכדורסל פה במצב כ"כ גרוע
בעונה כל כך גרועה, אולי הגרועה בתולדות מכבי היא עדיין לקחה גביע, וסיימה עם מאזן טוב משל האלופה הגאה באירופה
המזל של ירושלים שכולם דנים במכבי ויחסית מתעלמים מזה שירושלים אולי האלופה הגרועה בתולדות המדינה

אזי 21 בפברואר 2016

כל הרעיון של גביע (ושל גמר במשחק אחד) הוא לתת סיכוי גם לקבוצות הפחות טובות :(

טל בן יהודה 21 בפברואר 2016

לקח לי שנייה. ואז דיכאת אותי. כרגיל יש לומר

אזי 21 בפברואר 2016

YA I DID!

רועי 21 בפברואר 2016

ואני חשבתי אחרי שידור חצאי הגמר שאי אפשר לרדת נמוך יותר…
זה היה אחד השידורים המבישים ששמעתי מימיי.

נולי 21 בפברואר 2016

נכון. בושה וחרפה.
פיני גרשון דרדר את "מיטב" שדרי ופרשני הכדורסל לתהום של בהמיות וגסות רוח.
בשל חיבתי ההיסטורית להפועל חולון, צפיתי אתמול במשחק שלה עם הפועל אילת. מתברר שגיל ברק נשמע כמו רפליקה של פיני גרשון. "אולי נשמור"? "אולי נמסור"? בטון מזלזל ולעגני. שמעון אמסלם דווקא ניסה להיות חיובי וענייני, אבל הטון הגועלי של פיני שולט.
די כבר. נמאס.

יניב 21 בפברואר 2016

ועל זה נאמר כוסראבאק… :)

חן הצהוב 21 בפברואר 2016

+1000

דור בלוך 21 בפברואר 2016

מושלם

אמיר 21 בפברואר 2016

זכינו בגביע המדינה. זה תואר ששואפים אליו כל שנה, וחובה לחגוג את הזכייה בלי קשר לזהות היריבה או למצב של מכבי באותה עונה.
פחיתות כבוד? הייתי אולי יכול להבין אם היה מדובר בחגיגות זכייה בגביע ווינר.

אגב, לא שמתי לב בכלל שהחגיגות היו אמוציונליות במיוחד, אבל אולי זה זיכרוני שמתעתע בי.

אגב 2, לא בטוח שאשדוד/באר טוביה קבוצה פחות טובה מאילת שהפסידה לנו בגמר לפני שנתיים.

טל בן יהודה 21 בפברואר 2016

לגבי אגב 2, זה יותר מעמד הקבוצה (כפי שנתתי דוגמא לכך מעלה בטור).

גיא זהר 21 בפברואר 2016

פחות טובה. לאילת של לפני שנתיים היו כדיר, ברקוביץ, ניסים ופלמאר שהיה מצוין אז ויוטרואסברי כזרים. אין מה להשוות לאשדוד. קבוצה נחותה. נקודה.

אמיר 22 בפברואר 2016

למען הדיוק ההיסטורי, די בטוח שלאילת ששיחקה נגדנו בגמר לא היו את יוטר ואסברי. כן היה את יינסי גייטס.

MOBY 21 בפברואר 2016

גביע עם כוכביות ***
לא ברור לי למה משחקים בבית של אחת המתמודדות…. ואם כן אז למה אין בית חוץ? והפרש סלים… בעצם אולי לא כדאי…(האליפות.., האליפות..)

yaron 21 בפברואר 2016

בגלל שהיא הקבוצה של המדינה :-)

סלבישה 22 בפברואר 2016

מעניין שכשרבע הגמר היה אצלכם בבית ולא בשיטת בית חות זה היה נראה לך סבבה.

מעניין שכשמשחק האליפות נערך לפני כמה שנים אצל השניה (קבוצתך – חיםה) והראשונה בטבלה בהפרש אדיר התארחה אצלה – זה גם היה נראה לך תקין.

גיא זהר 21 בפברואר 2016

אתה חושב שמכבי סל של פעם תחזור כל כך מהר אחרי שראית את הנפשות הפועלות (פדרמן האב והבן, רקנטי הבן בראיון בשנה שעברה, מזרחי האב הבן ורוח הקודש) מדברים און רקורד. אולי זה האופטימיזם הנצחי של המכביסטים אבל הפיינל פור של לפני שנתיים (זו המטרה הריאלית משם זו רולטה). במיוחד אם שינוי הפורמט נראה כמו מקריות וחלום רחוק.

OneWhoKnows 21 בפברואר 2016

לא מכבי אלקטרה תל אביב, כי אם מכבי פקס תל אביב. חשוב להקפיד. בכל זאת, הם משלמים הרבה כסף.

טל בן יהודה 21 בפברואר 2016

וואו, באוטומט… תודה

גיל שלי 21 בפברואר 2016

מכבי פוקס זה מספיק, חבל להעליב את המותג מכבי תל אביב

איציק 21 בפברואר 2016

כדאי גם לותר על מכבי… כמו בסיפור המברק…

המאמן 24 בפברואר 2016

+1

יוסי 21 בפברואר 2016

דווין סמית' בריאיון אחרי הגמר: "אנחנו כאן בשביל תארים".
אשתקד, אחרי גביע אירופה, בצמרת הבית בטופ 16, כראש לאריות אירופה, הוא אמר את מה שכתבת עליו אחר כך.
ועכשיו, אחרי הדחה משפילה וכפולה באירופה, אפילו לא בטופ 16 של היורוקאפ, כזנב לשועלי אירופה, הוא אמר כמעט את אותו דבר.

לכן הוא מכביסט, וחוזה המיליונים גם הוא מאותה סיבה.
בלי קשר שבשבילי מדובר בשחקן הכי טוב במכבי בארבע השנים האחרונות (למעט ב-2014 אז היה את בלו. רייס, היקמן וט'יוס לא נחשבים כי הם לא היו יציבים ביכולתם).

רפאל 21 בפברואר 2016

לא מבין בכלל למה יש ליגה,
אבל למה לשאול שאלות.

MOBY 21 בפברואר 2016

כדי שאני אוכל לראות כדורסל ברוממה.
די פשוט

רפאל 23 בפברואר 2016

יש גם משחקי תיכונים וליגה למקומות עבודה
באולמות הפיס בשכונה שלך.

Comments closed