112 שניות

זה המרחק העצום בין שני עולמות שונים לחלוטין

pic lebron

לפני שנתיים, מינוס שלושה שבועות, לברון ג'יימס הטיל פצצה והפתיע (שוב) את עולם הכדורסל. "אני חוזר הביתה" הוא הודיע לעולם בסוג של מכתב שפורסם בספורטס אילוסטרייטד, שלפרקים נראה כאילו כותבי הנאומים המחוננים ביותר של נשיא ארה"ב ישבו עליו לפני כן, ובדקו מילה אחר מילה.

למרות שהוא בפירוש ציין באותו מאמר "אני לא יכול להבטיח אליפות", הכוונה מאחורי המילים והמהלך הייתה ברורה לכל *, הוא חזר לקליבלנד כדי להביא לה תואר. לא רק לקבוצת ה-NBA, אלא לעיר שלמה, או אולי למדינה שלמה. קליבלנד אוהיו. בחג הכריסמס האחרון, זה כבר נאמר במפורש בפרסומת שלו לסמסונג, כשברקע Public Enemy, בשורה הבאה: "Man, you know it's all about getting one for the land".

המטרה הייתה להביא לקאבס את האליפות הראשונה בתולדותיה, ולהביא תואר ראשון לעיר הזו מאז 1964. 52 שנים. קצת מעל חצי מאה. רק לשם השוואה, העיר הבאה ברשימה של "בצורת תארים" היא סינסינטי, עם חצי(!) מהתקופה הזו, "רק" 26 שנים. זו המטרה הענקית שלברון ג'יימס הציב לעצמו (ישנן ארבע ערים שלא נמצאות בבצורת משנה כלשהי, אלא לא זכו מעולם בתואר באחת מארבעת הליגות הבכירות: באפלו, סן דייגו, שארלוט ונאשוויל. ובשביל דרעק מסוים, אוסיף את אוקלהומה).

* ציניקנים גם יוסיפו שזו הייתה כוונתו הברורה שכן קליבלנד, עם קיירי אירווינג בן ה-22 והמווווווון כסף פנוי תחת תקרת השכר, הייתה אופציה טובה יותר לזכות בעוד אליפויות מאשר מיאמי באותה הנקודה (כמובן שזה היה לפני שגולדן סטייט הפכו למה שהם היום). האמת, לא רק ציניקנים יאמרו זאת, גם אני אומר זאת.

*

אז מה היה המרחק המדובר? אפשר לטעון שהוא היה באורך שלושה משחקים. אם דריימונד גרין לא עוסק באובססיביות בבולבולים של שחקני היריבות לאורך הפלייאוף, הוא לא היה מורחק למשחק אחד, ואולי גולדן סטייט סוגרת את זה אצלה בבית כבר במשחק מספר 5 (ואז נותנת למיליוני ישראלים שהתעוררו בשנה שעברה לראות את הגמר להתגאות בעובדה ש"בלאט לקח את זה לשישה").

בואו נדלג על משחק שש ונמשיך הלאה כדי להגיע למרחק של משחק אחד בלבד. משחק 7. הרי מדובר במשהו נדיר ביותר שקבוצת חוץ מנצחת במשחק 7 בגמר ה-NBA. כמה נדיר? ובכן, זו הייתה הפעם ה-19 בתולדות הליגה שבה התקיים משחק 7 בגמר. פעם אחרונה שקבוצת חוץ ניצחה במשחק כזה הייתה ב-1978 (וושינגטון ניצחה בסיאטל), וזה נעשה בסך הכל שלוש פעמים מתוך 18 עד יום ראשון (הסטטיסטיקה עכשיו היא 4 מ-19).

אבל אפשר לצמצם את המרחק הזה עוד יותר. המרחק עכשיו הוא של רבע אחד, 12 דקות. גולדן סטייט פותחת את הרבע האחרון של העונה ביתרון נקודה בלבד, כשהכדור של הקאבס. הרקורד של גולדן סטייט בבית העונה הוא 50-4. 50 ניצחונות ו-4 הפסדים בלבד, הכי "מבצר" שיש. רבע אחרון לעונה? בבית? קל.

נו, אתם יודעים, אפשר לצמצם עוד קצת. בואו נוריד את זה ל-4:30 דקות בלבד. זה המרחק גבירותיי ורבותיי. עם ארבע וחצי דקות לסיום המשחק, התוצאה היא 89-89. קליבלנד עדיין חזק בתמונה. (כמעט) הכי חזק שיש. ובכל זאת, הסיום הכי צפוי בעולם הוא שגולדן סטייט, הקבוצה שניצחה 73 משחקים בעונה הרגילה, היחידה אי פעם שהגיעה למספר הזה, תנצח. קבוצות כאלו לא מפסידות אליפויות אצלה בבית בסיטואציה כזו.

אוקיי, אני חושב שזו הפעם האחרונה. בעצם, מבטיח. המרחק האחרון שנמדוד הוא שתי דקות. לא לא, בואו נהיה מדויקים יותר. המרחק הוא דקה אחת ו-52 שניות. הנה זה אנשים, המרחק שלכם, 112 שניות. כי אחרי זה, אני חושב שכולנו הבנו לאיזה כיוון זה הולך. זה כבר הפך לבלתי נמנע. הנה מה שקרה עם 112 שניות לסיום, כי זה עדיין מדהים:

 

(מלקולם גלדוול כתב בספרו Blink על הפעילות המוחית וההחלטות שמתקבלות אצלנו בין רגע. כשאנחנו משחקים כדורסל ונמצאים למשל בהתקפה מתפרצת, המוח שלנו מקבל אינספור החלטות בחלקיקי שנייה. זה אפשרי מכיוון שהאימונים שלנו הופכים את ההחלטות האלה למשהו "אוטומטי", אנחנו כבר לא באמת חושבים אלא פועלים מתוך אינסטינקט שטבוע בנו כשהגוף כבר "יודע" איך להגיב בצורה הטובה ביותר. אז הגוף והמוח של לברון ידעו בדיוק מתי להאיץ מחצי המגרש, מתי לקפוץ, ומתי להדביק את הכדור לקרש, שבריר שנייה לפני שהכדור פגע בלוח וזה כבר לא יהיה חוקי לגעת בו. השחקן הטוב בעולם.)

*

בעולם מתוקן, מה שאנחנו חושבים על לברון ג'יימס לא צריך להיות תלוי ב-112 שניות של סיום משחק, סדרה. אם קיירי מחטיא את השלשה ההיא, ואחר כך דריימונד גרין למשל הולך לסל ומוציא עבירה, קולע זריקת עונשין אחת שעושה את ההבדל בסופו של דבר, האם לברון פחות גדול? האם הוא לא עשה משהו שראינו ממנו עד עכשיו בשלושת המשחקים האחרונים?

האם הוא לא קלע 41 נקודות במשחקים עוקבים בגמר, כשהקבוצה שלו עם הגב לקיר, והצטרף לחבורה מכובדת מאד שכוללת את מייקל ג'ורדן, ריק בארי, ג'רי ווסט ושאקיל? האם הוא לא השיג טריפל דאבל במשחק שבע בחוץ? האם הוא לא הוביל את כל שחקני הגמר בנקודות, ריבאונדים, אסיסטים, חסימות וחטיפות?

רגע מה?! לברון ג'יימס הוביל את כל שחקני הגמר, כלומר בשתי הקבוצות, בנקודות? בכדורים חוזרים? באסיסטים? בחטיפות? ו-בחסימות? איך זה בכלל הגיוני? כמעט מיותר לציין שזה מעולם לא נעשה כי הרי זה נשמע דמיוני.

אז רגע, חזרה לשאלות. האם הוא לא עשה את כל הדברים האלה עד לסיום המשחק? עוד *לפני* ה-112 שניות הללו? האם זה לא אמור להספיק בשביל כולנו כדי שנסתכל עליו ונאמר שהוא אחד הגדולים אי פעם?

מממממ, כנראה שלא. המציאות היא שב-2016 המרחק הקטנצ'יק הזה של 112 שניות מבדיל בין שני עולמות שונים לחלוטין. באחד מהם, לברון ג'יימס הוא אחד הדברים הגדולים שראינו כאן, בשביל חלק מאיתנו, מס' 2 רק למייקל (אני בחלק הזה). בעולם השני, לברון ג'יימס הוא ספורטאי שבגלל כל כך הרבה סיבות לא מיצה את הפוטנציאל העצום שלו, וחלקים גדולים מאיתנו נזכור אותו קודם כל כלוזר שניצח "רק" שניים מתוך שבעה גמרים אליהם הגיע.

מדהים מה ש-112 שניות יעשו. ה-כ-ל  ש-ו-נ-ה. לא מעט אנשים חיכו לסיום הגמר הזה כדי שהוא יאשש את כל מה הם חשבו ועדיין חושבים על קינג ג'יימס. הרי, אי אפשר לדבר עליו בקונטקסט של הגדולים ביותר כשהוא סוחב איתו נתון כמו 2 מ-7 נכון? כן, הוא הופיע בשבעה גמרים, כן, הוא הופיע בשישה גמרים רצופים, אבל להפסיד בחמישה מהם? זה בושה!

ההבדל הקטן הזה של 112 שניות בין 2 מ-7 לבין שחקן שעשה משהו כמעט בלתי נתפס. אליפות לקליבלנד? קליבלנד?! גם יומיים אחר כך, "אלופת ה-NBA קליבלנד קאבלירס" נשמע לי מוזר. תגידו את זה בקול רם, תראו בעצמכם שזה ביזארי לגמרי. הבן זונה אמר שהוא חוזר הביתה להביא טבעת, הבן זונה קיים. למרות שהייתה מולו קבוצה טובה יותר. בהרבה. הבן זונה קיים. הוא קיים.

112 שניות מהוות את המרחק בין הבטחה לדורות שמולאה לבין בדיחה מהלכת. אליפות? לקליבלנד? פחחחח, מי אתה חושב שאתה בן אדם?! מי אתה שתשבור כזה בצורת. מי אתה שתחשוב שאתה פשוט יכול לחזור לקבוצה, להחליט מי ישחק בה, מי יאמן אותה, כמה הבעלים ישלם לעמיתיך, ואז גם לזכות באליפות אצלה? יהיר. שחצן. מגעיל.

אבל הוא מילא אחר ההבטחה שלו. משימה הושלמה. למרות שהיא נראתה כאחת שהפכה לבלתי אפשרית במשך כל השנה האחרונה. אפשר רק לדמיין ולקנא בתחושת הסיפוק שהוא מרגיש בימים אלה. הוא אמר שהוא חוזר בשביל להביא אחת לעיר הזאת, והוא עשה את זה. אני מצטמרר רק מלכתוב ולחשוב על זה שוב. 112 שניות ששינו את הכל. צפו בפרסומת הזו עכשיו, ורק תחשבו עם איזה לעג היינו מסתכלים עליה בשנים שיבואו, אם ה-112 האלו היו מסתיימות אחרת:

 

לא סתם הפרסומת הזו, ששוחררה מיד אחרי הגמר, כל כך מרגשת:

 

112 שניות ששינו לחלוטין לגמרי את המאזן בין לברון לסטף. במשך שנתיים לברון נאלץ לחזות בסטף קרי הופך לפנים של הליגה הזו, לוקח אותה ממנו בכוח, זוכה בשני פרסי MVP, באחרון בהצבעת פה אחד (משהו שלברון פספס ב-2013), זוכה בכל הסופרלטיבים, מוכר יותר נעליים, ובסופו של דבר, לברון ניצח אותו חזרה. זה יכול היה להיות 2-0 בסוג של נוקאווט בין השניים, אבל עכשיו זה 1-1 בגמרים, שוויון, כשהיתרון אצל לברון. גם כי בתארים כללים זה 3-1, אבל יותר כי הוא עכשיו האחרון שקיבל פרס MVP, בהצבעת פה אחד.

ומעל הכל, ה-112 שניות האלה הכריעו את המאבק, זה נגמר. לברון ניצח, מתנגדיו הפסידו. מעתה ועד עולם ואמרו אמן. א-מ-ן. שום דבר לא ייקח ממנו את ההישג הענק של האליפות הזו. וכל מה שנאמר עליו בשנתיים האחרונות, כבר לא תקף. אנשים ביקרו את תפקודו כג'נרל מנג'ר, אבל הנה, הוא זכה באליפות עם הקבוצה שהוא הרכיב. אנשים ביקרו את סגנון הכדורסל של הקבוצה, אבל הסגנון הזה עכשיו עונד טבעת. אנשים אמרו שהוא כבר לא השחקן הטוב בעולם, והוא הראה כמה הקביעה הזו נלעגת. כדורסל זה אכן משחק קבוצתי, אבל הפעם הכישרון הנדיר, זה של פעם בדור, גבר על אחת הקבוצות הטובות שראינו בהיסטוריה של המשחק.

אנוכי. דרמה קווין. דואג קודם כל למורשת שלו. תגידו כל מה שתרצו, אבל הוא ניצח. כי הוא אחד הגדולים ביותר שאי פעם נראה. והאליפות הזו שהגיעה עם הקבוצה הזו, נגד הקבוצה ההיא, אחרי פיגור 3-1 בסדרה, במשחק 7 בחוץ, זה משהו שמעולם לא נעשה. בטח שלא בצורה הזו. 112 שניות ששמו חותם סופי שאף אחד לא יוכל למחוק, Greatness.

האם גולדן סטייט צריכה ללכת על קווין דוראנט?
אין כמו פאריז באביב

102 Comments

רועי 22 ביוני 2016

אני מתפלא עליך בתור אוהד מכבי.
מה זה 112 שניות לעומת 2.

יוסי 22 ביוני 2016

זה כל ההבדל!
אצל לברון, מה שקרה ב-112 שניות לא קובע שום דבר לגבי היכולת שלו, הכישרון או כל דבר אחר.
ב-8.4.04, מה שקרה בשתי השניות – זאת מכבי.

אלעד ב.א. 22 ביוני 2016

2.2 שניות…נא לדייק!
:)

אלעד 22 ביוני 2016

תוסיף לסוגריים שלך את הקואורדינציה המדהימה הנדרשת. שים לב ליד שמאל שלו. אם היא נוגעת בטבעת זה גול-טנדינג. אז הוא בא בספיד, קפץ מ-א-ח-ו-ר-י ג'י-אר-סמית, הדביק ביד ימין את הכדור לפני שהוא נוגע בקרש (ואז זה סל), שלט מספיק ביד שמאל כך שלא תיגע בטבעת, והשאיר את הכדור חי. פאקינג אמאזינג

יריב 22 ביוני 2016

יד שמאל כן נוגעת בטבעת, אתה יודע. אפשר לראות בבירור ב0:35 בסרטון למעלה.

אלעד 22 ביוני 2016

מוזר שעד עכשיו לא שמתי לב…. זה לא אמור להיות גול-טנדינג? עדיין לא פוגם מבחינתי בגדולת הרגע

יריב 22 ביוני 2016

הסעיף הרלוונטי מגדיר את העבירה:

Vibrate the rim, net or backboard so as to cause the ball to make an unnatural bounce, or bend or move the rim to an off-center position when the ball is touching the ring or passing through.

הוא לא עשה שום דבר פסול.

עשר 22 ביוני 2016

אגב, הוא כן נגע בטבעת עם יד שמאל.

יריב 22 ביוני 2016

הפסקה על משחקי 7 מבולבלת, אני חושב שהתכוונת לומר שזו היתה הפעם ה19 שבה שוחק משחק 7 בגמר הNBA.

אלעד 22 ביוני 2016

אגב, המנצח במדד הפרובינציאליות לשנת 2016:
http://sports.walla.co.il/item/2972534

אוהד 22 ביוני 2016

הבן אדם נלעג.

oz 22 ביוני 2016

טוב מה חדש, הרי הדרישות מדובר צה"ל זה להיות שקרן, צדקן וטיפש – מה הפלא שהם ממשיכים עם זה באזרחות

matipool 22 ביוני 2016

דפוק לגמרי ועלוב . זה מה שמפריע לו בחיים ?!

הארכיון 23 ביוני 2016

תכלס הוא צודק.
בלי הפיטורים של בלאט- הם לא היו זוכים באליפות ולכן מגיעה לבלאט טבעת…

אדם בן דוד 22 ביוני 2016

הבילס לקחו את את הAFL ב64 וב65
חוץ מזה אני מסכים שלברון סתם לכולם את הפה

גורביץ' 22 ביוני 2016

פוסט יפה,
אני מאלה שחושבים שלברון טיפס אפילו מעבר למייקל בדירוג והוא הגיע ל GOAT.
מייקל הוא תוצר של מערכת ולברון יוצר את המערכת, מייקל היה צריך את פיל ג'קסון שינווט ויבנה סביבו קבוצה ומערכת מנצחת והוא רק מגיע לעשות את שלו וללכת הביתה, ללברון לא היה את המזל הזה חוץ מבסטאז' שלו במיאמי והוא זה שלמד ויצר אח"כ את כל הארגון והמערכת המנצחת בקליבלנד.
המכלול ההתקפי של שניהם פחות או יותר שווה, היכולת לשנות משחק בהגנה של לברון נותנת לו לדעתי את האדג' של הכי טוב בכל הזמנים.
לגבי המצ'אפ עם קרי – זה הוכרע בבלוק והמבט ההוא במשחק 6, לא נראה לי שקרי התאושש מזה. כמו רמזי בולטון בקרב על וויטרפל – במקום ללכת לקרב יריות עם השולף הכי טוב בעיר הוא פשוט הראה לו למי יש יותר גדול.. (תשוקה למשחק)

אורי 22 ביוני 2016

הוא בוא…

אלכס 22 ביוני 2016

משטרת הקארמה – תעצרי את האיש הזה.

גיל 22 ביוני 2016

אין שום ספק שלברון היה השחקן הטוב בסדרה הזו ובפער אדיר, אבל כמו שהפסד לא היה פוגם במורשת שלו לדעתי, לא צריך גם להגזים עם הקביעות החד משמעיות שעשית. יותר מהכל, כל הפרקי זמן שציינת מעידים על קריסה, שלא לומר שביקה של גולדן סטרייט. לא קלעו סל 5 דקות, החטיאו 9 זריקות אחרונות, הכוכבים חוץ מגרין לא תפקדו (מה שאולי מראה שהוא לא כזה קריטי בסופו של דבר), לברון וקיירי היו קצת יותר טובים מהאסון שהווריורס היו סה הכל.

MOBY 22 ביוני 2016

הוא שלח את ורזאו לג"ס כשבברור רואים שהוא בעצם: ביחד, קליבלנד…

תומאס נוימן 22 ביוני 2016

הוא באמת גדול ועשה משהו ייחודי. אבל עדיין אי אפשר לדבר עליו כ – "שני רק למייקל". לא כשיש את ראסל, מג'יק, קארים, בירד, דאנקן (אפילו את קובי ושאקיל אפשר לשים על אותה מדרגה עם לברון, והם זכו ביותר).
אין ספק שלברון קיבע את מעמדו בטופ 10 אי-פעם.
אבל עדיין לא טופ 5.
בטח שלא שני רק למייקל.
אבל הוא עדיין לא פרש – יש לו זמן לעלות מדרגה או שתיים.

יריב 22 ביוני 2016

אני עדיין לא הבנתי איך הוחלט שמייקל גדול מראסל (למשל).

matipool 22 ביוני 2016

http://debuzzer.com/dorfan/14859/

הנה דוגמא אחת לאיך הוחלט . יש עוד הרבה .

matipool 22 ביוני 2016

http://debuzzer.com/dorfan/13213/
וגם זה . רצוי לקרוא גם את התגובות .

יריב 22 ביוני 2016

אני מכיר טיעונים, אבל כולם לאחר המעשה. התשובה ל"איך הוחלט" לא יכולה להיות משהו בסגנון "רצינו טיעון שיתמוך בכך שג'ורדן הגדול ביותר, אז הנה נתון מתאים", היא חייבת להיות "כשתהיתי מי הגדול ביותר, בניתי את מערכת השיקולים הזו וג'ורדן יצא ראשון".

במלים אחרות, ראיתי הרבה אנשים מסבירים את עמדתם, מעולם לא הבנתי *איך הוחלט*. אני, כשלעצמי, נמנע מהחלטות בתחום הזה – אני לא יודע מה פירוש המושג GOAT.

גיל 22 ביוני 2016

כי ג'ורדן, ולפניו בירד ומג'יק, הביאו את הליגה לגבהים חדשים של חשיפה ותחרותיות שלא הייתה קודמת. הליגה בשנות ה60 הייתה בבירור פחות תחרותית. סטטיסטיקות כמו אז של כמה ענקים מראות את הרמה אז.

יריב 22 ביוני 2016

אז לא בגלל הכדורסל?

גיל 22 ביוני 2016

זה בהחלט כדורסל. בלי הצד העסקי שלה אין ליגה.

MOBY 22 ביוני 2016

לגבי ראסל אני גם לא מבין למה הוא לא טופ 1.או 2.
לגבי לברון – הוא עבר את קובי ומג'יק וקארים- הוא הביא אליפות לקליבלנד- הוא ולא מלאך, הוא ולא שרף, הוא ולא וויד, הוא!

דוד 22 ביוני 2016

פוסט חשוב ביותר, לאור השקט ואווירת ההלם והאבל בתקשורת הספורט הישראלית.

אריאל גרייזס 22 ביוני 2016

תראה מה זה, 112 שניות קובעות אליפות, ופה בארץ מתלוננים על משחק שלם!

עדי אבני 22 ביוני 2016

גם אני רחוק רק 112 שניות משיא עולם ב100 מטר…
ולגבי לברון- בהחלט שם את עצמו במדרגת "הגדולים ביותר", אבל עדיין לא נמצא שם לפני הטופ 3- מייקל, ג'אבר ומג'יק, ויש שיאמרו שגם ענקים כראסל, ווילט ואפילו קובי עשו יותר. אבל הוא בהחלט יכול שם עצמו במדרגה הזאת

אלעד 22 ביוני 2016

אני שונא את הדירוגים המפגרים האלה, אבל לא מצליח להבין איך קובי בכלל בדיון. הם בערך בני אותו דור, ראיתי את שניהם בשיאם, ואין שום סיכוי שבראיינט משתלט על משחקים כמו ג'יימס. כשהייתה לו קבוצה זהה בלייקרס הוא נתן את העונה האישית הטובה בקריירה שלו ונעצר בסיבוב ראשון. לא בדיון בכלל

גיל 22 ביוני 2016

קובי באמת לא בדיון.

karim the dream 22 ביוני 2016

וזה אפילו לא קרוב, השחקן אולי הכי אוברייטד בהיסטוריה.

אלון 22 ביוני 2016

לא בדיון אבל מכאן האוברייטד זה מוגזם. בכל דירוג שלא תעשה הוא טופ 15 בכל הזמנים והוא קונצנזוס לסקנד גארד השני בהיסטוריה.
נכון שהוא לא מתקרב היסטורי ללברון שהוא איפשהו באזור הטופ 5-7. אבל לא צריך להגזים האוברייטד.

יריב 22 ביוני 2016

קונצנזוס שהוא גדול מווסט?

אלון 22 ביוני 2016

פחות או יותר כן. מדיונים שיצא לי לקרוא.
גם אם לא. טופ 3 בעמדה שלו בכל הזמנים ובין ה10-15 הכי גדולים טי פעם זה לא רע בכלל. בטח שלא האוברייטד

karim the dream 22 ביוני 2016

אני מתייחס לאלו שאומרים שהוא בטופ 5 ו3 בכל הזמנים, והם לא מעטים בכלל. הוא אדיר בקנה מידה היסטורי, אבל הוא לא באיזור החיוג של לברון.

אלעד 22 ביוני 2016

לא אוברייטד, אין צורך לזלזל. הבנאדם עשה דבר או שניים בקריירה. אבל נראה לי שמוסכם על כולנו שהוא לא באותו אזור חיוג של לברון, למרות יתרון בטור האליפויות (בינתיים)

זיו 22 ביוני 2016

פתאום בלט לי אנדרסון ורז'או בקליפ הראשון.
איזה נאחס – אחת עשרה וחצי שנים סבל בקליבלנד וזרקו אותו ואז מגיע לגולדן סטייט ואומר נו לפחות אזכה באליפות….
אם אני במאי של סרטי תעודה אז במקום לעשות את הסרט הצפוי על לברון הייתי עושה את הסרט עליו

אלעד 22 ביוני 2016

וואלה – היחידי משתי הקבוצות שזכה להפסיד בגמר שנתיים ברציפות…

אסף 22 ביוני 2016

בדיוק. התקשורת בארץ מתבאסת על בלאט? תחשבו איך מרגישים בברזיל…

oz 22 ביוני 2016

לדעתי נשיאת ברזיל צריכה לכתוב לגילברט שייתן לורז'או טבעת

יהודה 22 ביוני 2016

א- אין ספק שהוא גדול
ב- אם גרין לא היה מורחק- ואמרו גדולים כמו גיילן רוז וכו שהוא לא היה צריך להיות מורחק
אז כולם היו מדברים על גרין ה-MVP – הסרה נגמרה אחרי 7 משחקים בהפרש של 4 נקודות

גיל 22 ביוני 2016

גרין היה חלש במשחק 6 ובמשחק 7 שהיה מצוין הם גם לא ניצחו, אי אפשר להתלות בו בתור תירוץ.

נודניק 23 ביוני 2016

כן נכון לא תירוץ, משחק חמש בבית אחרי 3-1 עם הרכב מלא ומומנטום, הקאבס היו מקבלים את התבוסה של החיים. אבל מה קרה ? לברון מייד אחרי ההפסד התבכיין שלא שרקו לו עבירות, בליגה נזכרו שצריך שתהיה סדרה וגם נייקי חתמו על חוזה עתק ולא כדאי שהשחקן עם החוזה ייזכר ככזה שיש לו רק שתי אליפויות וחמישה הפסדים בגמרים, אז הרחיקו את גרין הפעילו לחץ על השופטים ויצרו סדרה. גועל נפש !

גיל 23 ביוני 2016

אין דבר כזה מומנטום. משחק מתחיל מ0-0. אז הפסידו משחק 5. היו להם שתי אפשרויות לסגור את הסדרה ולא סגרו. וההרחקה הייתה מוצדקת, גרין יכול לבוא בטענות רק לעצמו.

קפטן קוקי 22 ביוני 2016

מעולם לא חיבבתי את לברון. עוד מהקדנציה הראשונה בקליבלנד ובלי קשר לבלאט.
אין לי גם עניין בדירוגים האלה, מדובר בשחקנים שאת חלקם לא ראיתי ויש כל כך הרבה משתנים כך שדעה של כל אחד טובה בדיוק כמו של האחר, וכולן בגדר דעות.
מה שכן – מדובר בגדולה יוצאת דופן. משהו שרבים פקפקו אם לברון עדיין יכול להוציא מעצמו (שלא לדבר על האם בן אנוש יכול להוציא מעצמו). לא יהיה הוגן להגיד שג"ס קרסו, או ההרחקה או כל דבר אחר. לברון יצא פה ספורטאי ענק, עם אחת ההתעלויות הגדולות בהיסטוריה. אמשיך לא לחבב אותו, אבל אני מסיר בפניו את הכובע.

גיל 22 ביוני 2016

למה לא הוגן לומר שגולדן סטייט קרסו? הם לא קרסו? הם לא נראו שום דבר קרוב למה שנראו בעונה הרגילה וחלק גדול מזה לא קשור לקליבלנד.

אריאל גרייזס 22 ביוני 2016

אם גולדן סטייט קרסו, מה נגיד על סן אנטוניו?

גיל 22 ביוני 2016

הא?

אריאל גרייזס 22 ביוני 2016

אני מנסה להפעיל את אותה לוגיקה על הקבוצה שאתה אוהד. סן אנטוניו קרסו?

גיל 22 ביוני 2016

ממש לא דומה. סן אנטוני שיחקה מצוין קרוב לרמתה מהעונה הרגילה והפסידה לקבוצה ביכולת שיא במשחקים שרובם צמודים. גולדן סטייט חטפו תבוסות היסטוריות בשתי סדרות. אחרי שפתחו את העונה 81-11 הם סיימו אותה 7-7. וגם אז מספיק ששחקן אחד מתעלה בדקות האחרונות או שקארי או קליי משחקים חצי ממה ששיחקו בעונה הרגילה והם אלופים. קריסה במימדים אפיים.

אריאל גרייזס 22 ביוני 2016

לפחות חשפנו את האג'נדה שלך

גיל 22 ביוני 2016

אה, הבנתי. כשחושפים את הטרוליות שלך ומעמידים אותך מול עובדות אז אתה עובר לדמגוגיה.

קורא אדוק 22 ביוני 2016

קריסה בממדים אפיים? מהקבוצה שהייתה רחוקה פוזשן מלהיות בוודאות אחת המחמשת הקבוצות הגדולות בהיסטוריה? ואם היו מנצחים?עדיין קריסה אפית?
אז מה נגיד על סן אנטוניו?אחת האלופות הכי חלשות שהיו בעשרים שנה האחרונות אם ככה. ב-2014 לא עברה סיבוב בשנה אחרי האליפות. בכלל ,לסן אנטוניו תמיד יש איזה תירוץ מוכן בשנה אחרי אליפות,אף פעם לא לקחו בק טו בק ובד"כ מובכים ברמות,לדעתי אפילו לא עלו לגמר הנבא שנה אחרי שהם לוקחים אליפות.

גיל 22 ביוני 2016

בוודאי, כי הם לא היו אמורים להיות בכלל במצב שבו פוזשן אחד לכאן או לכאן מהאליפות. להזכירך, ואני פשוט נדהם מזה שאנשים כבר שכחו, הם כתשו את כל הגדולות במאזן מדהים של משהו כמו 16-1 ולרוב בהפרשים עצומים בעונה הרגילה. אם היו משחקים משהו קרוב ליכולת שלהם מהעונה הרגילה אז שום סדרה לא אמורה להיות קרובה. גם אם היו לוקחים אליפות במשחק ה7 ברור שמשהו שם חורק. כאמור, 5 דקות בלי שום סל, 9 החטאות רצופות, הMVP היחיד שנבחר בצורה גורפת עושה שטויות, איך עוד תגדיר את זה?

לא הבנתי מה הקשר לסן אנטוניו בכלל. הם ניצחו 73 משחקים העונה?

גיל 22 ביוני 2016

ואולי תסביר לי איך להפסיד 4-3 לקבוצה הכי חמה בליגה עם סל בשנייה האחרונה נחשב למובכת ברמות? אני פשוט נדהם מרמת הטיעונים כאן.

קורא אדוק 22 ביוני 2016

אתה מסתכל רק על שורות תחתונות -אז השורה התחתונה הכי שהספרס עפו בסיבוב הראשון ואף פעם לא עשו קמפיין סביר פלוס בעונה אחרי אליפות

והווריורס היו רחוקים מרחק פוזשן מבק טו בק והגיעו לגמר אחרי עונה בלתי נתפסת

אבל תקרא לזה קריסה אפית

קורא אדוק 22 ביוני 2016

ולקרוא לקליפרס בפלייאוף הקבוצה הכי חמה בליגה??? חחח הם עפו מול יוסטון,אני חוזר, מול יוסטון סיבוב אחר כך.

גיל 22 ביוני 2016

להפך, אתה זה שמסתכל רק על השורה התחתונה וזה השלב בפלייאוף. הקליפרס, ביחד עם גולדן סטייט והספרס היו בבירור שלוש הקבוצות הטובות שהתחילו את הפלייאוף. המאצ'אפ הזה היה ברור שהוא קשה לספרס ושתהיה סדרה צמודה.מה שקרה אחר כך וזה שהיו לוזרים לא רלוונטי.

והספרס עשו קמפיין מצוינים אחרי אליפויות כולל ב2006 שהפסידו בהארכה בסדרה הכי גדולה שאני זוכר לדאלאס. בכל הסדרות שהם עפו בעשור האחרון זה היה תמיד אחרי מאבק קשה, מה לעשות שאי אפשר תמיד לנצח?

ואתה שום מתעלם מהעובדות. איך היית קורא לקבוצה שהתחילה עונה 81-11 וסיימה אותו 7-7 כשהMVP ללא עוררין הוא בחזרת נעדר והם לא קולעים סל 5 דקות למשחק הכי חשוב של העונה?

קורא אדוק 22 ביוני 2016

גיל, אם הם היו עפים בסיבוב הראשון או השני אז כן זו קריסה אפית ואכן בושה.אבל הם עברו את כל הסיבובים עד הגמר.
"הקריסה" הזו שאתה מדבר עליה התרחשה בשלוש דקות האחרונות לסיום העונה.במשחק שבע. זו לא קריסה אפית.לפחות לא אצלי.

קמפיינים יפים? ב-2004, 2008 חטפו בראש מהלייקרס בצורה מביכה.

ואני בכלל מבולבל,אתה קורא לקמפיין של הספרס ב -2006 קמפיין יפה ורושם שאי אפשר תמיד לנצח,אבל מתעלם מהסדרה המטורפת של הוורירס השנה מול OKC וקורא לאובדן האליפות בדקות האחרונות קריסה.

גיל 22 ביוני 2016

אז עכשיו הגעה לגמר היא הישג כשלפני הפלייאוף נתנו להם בערך 70% סיכוי לזכות באליפות? והקריסה התרחשה רק 3 דקות (5 אבל מי סופר)? מה עם להיות הקבוצה הראשונה שמפסידה גמר אחרי שהוליכה 3-1 כולל שני הפסדי בית ואחד במשחק 7 נדיר ביותר? ואני לא מדבר בכלל על בושה, לא יודע מה הכנסת את זה. יש לך כאן קבוצה ששברה הרבה שיאים בעונה חסרת תקדים. היא לא ברמת השוואה לשום קבוצה אחרת.

ומה חטפו בדיוק ב2004? סל לא חוקי שבלעדיו אולי היו היום עם עוד אליפות? וב2008 שהגיע לגמר המערב מהמקום השלישי והפסידו ללייקרס מדורגים ראשונים? אתה מבין כמה הטיעון הזה לא מחזיק מים?

קורא אדוק 22 ביוני 2016

אולי ואולי ואולי, בשני המקרים הגיעו כמועמדים לאליפות: בסדרה אחת הובילו שתיים אפס ואז קרסו טוטאלית
בסדרה השנייה הפסידו ארבע אחד לקבוצה שרק כמה חודשים לפני זה הפכה לקונטנדרית עם ההגעה של גאסול.

לא אומר הישג,אומר שפשוט לקרוא לזה קריסה אפית זה מוגזם בלשון המעטה בעיניי.

נסכים שלא להסכים

גיל 22 ביוני 2016

מה זה קרסו טוטאלית? הם הפסידו בשנים הללו לקבוצה במאזן טוב ממנה בלי יתרון ביתיות. מה בדיוק קריסה בזה? אתה משווה את זה להפסד לקבוצה עם 16 ניצחונות פחות שהייתה בפיגור 3-1 וניצחה אותך פעמיים בבית ועוד שפע של סטטיסטיקות אחרות שהיו לטובתה? איך אפשר בכלל להשוות?

קלבדוס 22 ביוני 2016

לפעמים ההירו-בול מנצח. ואז יש הירו.
לברון ג'יימס הוביל את שחקני שתי הקבוצות בכל 5 הקטגוריות. אין דבר כזה ולא יהיה גם.

ועד כמה זה מדהים?
הממוצע של לברון בסדרת הגמר, היה שם אותו בעונה הרגילה, בכל ה-nba:

מקום 2 בנקודות (אחרי קארי);
מקום 6 בריבאונד (דראמונד, דיאנדרה, ווייטסייד, הווארד, קאזינס);
מקום 5 באסיסטים (רונדו, ווסטברוק, ג'ון וול, כריס פול);
מקום 2 בחסימות (וויטסייד);
מקום 1 בחטיפות.

גולדן סטייט לא קרסה מבפנים. היא נתקלה בלברון ג'יימס, בסדרת הגמר הגדולה ביותר של שחקן.

גיל 22 ביוני 2016

מה שגולדן סטייט עשתה או לא עשתה לא קשור ללברון. לברון יכול לשים סדרה כזו היסטורית ועדיין הקבוצה שלו תפסיד בגדול אם הם גולדן סטייט היו משחקים במשהו שמזכיר את העונה הרגילה. פתחו את העונה 81-11 וסיימו אותה 7-7 תוך שהכוכבים נעלמים. לא קשור בכלל ללברון.

קלבדוס 22 ביוני 2016

מה זאת אומרת "לא קשור ללברון"? אתה מציג תמונה כאילו מתקיים משחק כדורסל בשני חללים שונים, באחד לברון משחק לבדו ולהנאתו ושובר שיאים – ובשני, המנותק, גולדן סטייט קורסת לתוך עצמה.
הם קרסו *בגלל* הבלוק של לברון שחיסל רעיון להיכנס לצבע, ו*בגלל* שהג'אמפ-שוט שלו חזר וצריך לשנות סכימה הגנתית, ו*בגלל* שלברון השתלט גם על הלוח ומה עושים עם הגבוהים ואולי אזילי החלשלש צריך להיות שם, ו*בגלל* שהוא גם חוטף כמו משוגע אז קארי נעשה מבוהל, ו*בגלל* שהוא מחלק אסיסטים כמו הרכז הכי טוב בעולם, אז מה עושים עם הדאבל-טים שתמיד ישאיר אחד פנוי ולברון ימצא אותו?

אז זה לא רק הוא שהצטיין ולא רק בגלל זה, בלי עין הרע היו עוד דברים. עדיין: זו הסיבה מס' 1, 2 ו-3. תביט שוב בנתונים: אין בנמצא דבר שמתקרב לזה, ועוד על פני סדרה שלמה, שלא לדבר על התנאים ההיסטריים בה היא התקיימה. מפגן חסר-חסר-תקדים.

גיל 22 ביוני 2016

ברור שיש גם קבוצה שנייה שמשבשת את המשחק שלך אבל כשמדובר בקבוצה כל כך היסטורית אתה מצפה לקצת יותר יצירתיות ולא התבססות על אותו טריק שאמנם עבד בצורה אדירה בעונה הרגילה אבל בפלייאוף פחות טוב. ואם מתרכזים בצד ההתקפי אז לא היה כאן איזו הגנה יוצאת דופן של קליבלנד אלא מדובר בחילופים אוטומטיים וכדורסל של בידודים שמשחק קבוצתי כמו של גולדן סטייט אמור לדעת לפתור. וזה עוד בלי לדבר על ההחטאות של שלשות פנויות שלא קשורות להגנה של קליבלנד. תסתכל שוב על ההחטאות של קארי, שמתעקשת להמשיך לזרוק אירבולים. כמו שכתבת, הקריסה היא במידה רבה מנטלית.

The Truth 22 ביוני 2016

הבנאדם שאי אפשר להתווכח איתו, גיל, תעשה אקזיט על זה.

גיל 22 ביוני 2016

או שאפשר לא להתכווח ולתת טענות ענייניות או לסתור טענות שמעלים. סתם מחשבה למי שהאמת חשובה לו.

the bird 23 ביוני 2016

איזה אמת אתה חי ביקום מקביל.
גולדן קבוצה רק בגלל מאזן
לא בגלל יכולת
יש הרבה יותר קבוצות היסטוריות ממנה בגלל יכולת.
אם הם היו כל כך היסוטריים בגלל יכולת הם היו מראים את זה למרות קליבלנד
עובדה שלא.
אז אולי תתחיל להסתכל למציאות בעיניים

דיזידין 23 ביוני 2016

לדעתי שני הצדדים צודקים.
ג״ס הגיעה לסדרה מעורערת. גם מול אוקלהומה היא היתה מעורערת.
(אפשר לטעון שמאז שקרי נפצע משהו יצא מפוקוס ומול קבוצות חלשות זה פחות הורגש).
מצד שני, גם אוקלהומה וגם קליבלנד לא איפשרו לווריורס לחזור לתלם.
לברון בהגנה ולברון בהתקפה, כפי שקלבדוס תיאר, שיבש כל ניסיון כזה והביא בסוף לקריסה.

גיל 23 ביוני 2016

אה, כי מאזן לא אומר כלום על יכולת, אתה מקשיב לעצמך. מה שעשית היא לקבוע בדיעבד שהם לא היסטוריים כי הם לא שיחקו כמו בעונה הרגילה, אבל זו בדיוק הנקודה. הם היו היסטוריים בעונה הרגילה ולא הביאו את זה לפלייאוף והאשמה היא עליהם ולא על שום קבוצה אחרת.

רוני 23 ביוני 2016

קודם כל הם לא כאלה היסטוריים אם הם לא זכו באליפות. זה לא עובד ככה.
קליבלנד פשוט שיחקו טוב יותר, הם ניצלו את היתרונות שלהם בצורה מקסימלית. השמירה של קליבלנד עם החילופים האוטומטיים, האגרסיביות והיכולת של הגבוהים להקשות על קארי וקליי תומפסון שיבשה את ההתקפות של גולדן סטייט. הם החטיאו גם זריקות קלות, אבל זה גם תוצאה של איבוד הביטחון וגם הגיוני שיקרה במשחק מבוסס על קליעה.
בהתקפה קליבלנד הלכו כל הזמן אל השחקן ההגנתי החלש ביותר של גולדן סטייט ושמו אותו במצב קשה. זה פשוט כדורסל נכון והם עשו את זה כמעט בכל פוזשן. קארי היה חלש מאוד בהגנה וכל הבכיינות על העבירות שלו הייתה מיותרת, הוא שומר עם הידיים אז ישרקו לו עבירות.
מלבד זה היה נראה שקליבלנד רוצים את זה יותר. במיוחד במשחק שש.
בקיצור, הם קרסו כי קליבלנד גרמו להם לקרוס.
באופן אישי אני ממש לא מעריך את העונה הרגילה בתור מדד טוב לגדולה, אפילו אם הם ניצחו את כל הקבוצות הגדולות בפערים משמעותיים, זה פשוט רמת אינטסיביות שונה וגם תלוי בענייני לוח זמנים ומי פחות עייף.

oz 22 ביוני 2016

על הגדולה שלו כבר כתבתי והתווכחתי בפוסט אחר אז לא אוסיף. אגב גם בגמר שנה שעברה הוביל את 2 הקבוצות ב3 הקטגוריות העיקריות (נקודות, אסיסטים וריבאונד) ז"א עשה זאת פעמיים (אף שחקן אחר לא עשה זאת אפילו פעם אחת). והשנה האמת שהוביל ב6 קטגוריות לא 5 כולל איבודים!

oz 22 ביוני 2016

קארי למרות שנתן סדרה פח שבר את שיא השלשות לסדרת גמר ועלה למקום השני בשלשות בגמר סה"כ. נחשו מי במקום הראשון

ק. 22 ביוני 2016

ניחוש- ג'ורדן 92' או 93'

oz 22 ביוני 2016

כתבתי בסה"כ כלומר בכל הקריירה בגמרים. בסדרה אחת כמו שכתבתי קארי ראשון

ק. 22 ביוני 2016

אוקיי.. אז אני הולך על הורי (ואם לא אז פישר)

דיזידין 22 ביוני 2016

חייב להיות ריי אלן.
ובהמשך לפוסט ולאלן: אם אלן מפספס את השלשה ההיא, ואם קיירי מפספס את השלשה הזו, ללברון יש שתי אליפויות פחות – והוא היה הופך, לפחות פה בתגובות, ללוזר מספר 1 בהיסטוריה.
אבל למה זריקה של מישהו אחר משפיעה על הגדולה של לברון? זה מגוחך.
ובקיצור, בספורט קבוצתי בעייתי מאוד להתייחס להפסדים ונצחונות כשבאים לבחון גדולה של שחקן.

גיל 22 ביוני 2016

לא כשזה נוגע ללברון כי הוא עצמו הוא הקבוצה. בתור מי שלוקח עליו את האחריות, שלא לומר הבעלות, על כל מה שהקבוצה עושה אז ההצלחה שלה וגם הכישלונות של הקבוצות שלו קשורים קשר אדוק אחד לשני.

יריב 22 ביוני 2016

שאלה מהותית לא פחות בעיני, היא מה צריכה להיות מידת ההשפעה של פעולה בודדת על התפיסה של שחקן. זה נראה לי כמו סוג של הכחשת הממד האקראי של הספורט (ובעצם, של העולם כולו).

edgecator 22 ביוני 2016

ומה באשר לשתי פעולות? עד כמה הן שונות במובן הזה מפעולה בודדת? ושלוש משתיים, וכן הלאה? הקו צריך לעבור איפשהו, מבחן התוצאה נראה לי כמו האיזור הטבעי שלו (בוודאי שבשיפוט היסטורי).

גיל 22 ביוני 2016

הנקודה היא לא למה זריקה אחת מכריעה אלא איך אתה מגיע בגלל למצב של זריקה אחת שמשפיעה. זו בדיוק הטענה שלי בקריסה של גולדן סטייט, בלי קשר לאם ניצחו או הפסידו הם פשוט לא היו דומיננטיים כמו כל העונה ולא בגלל שהיריבות בהכרח היו כאלו אלוהיות אלא בעיקר כי השחקנים שלהם לא תפקדו.

edgecator 22 ביוני 2016

אני חושב שזה נכון יותר לסדרה מול קליבלנד מאשר לזו מול אוקלהומה. בשני מקרים אני לפחות יצאתי עם ההרגשה שהקבוצה הפחות טובה במאצ'אפ המסוים היא שניצחה את הסדרה.

גיל 22 ביוני 2016

נכון, ולכן צריך להסתכל על הסדרה כמכלול ובהקשר של העונה המדהימה שלהם.

יריב 22 ביוני 2016

לברון ג'יימס….

יריב 22 ביוני 2016

העשרה הראשונים:
ג'יימס, 68 שלשות ב40 משחקים
קארי, 57 שלשות ב13 משחקים
הורי, 56 שלשות ב37 משחקים
אלן, 55 שלשות ב25 משחקים
ברייאנט, 48 שלשות ב37 משחקים
פישר, 48 שלשות ב43 משחקים
ג'ינובילי, 42 שלשות ב29 משחקים
ג'ורדן, 42 שלשות ב35 משחקים
דני גרין, 36 שלשות ב12 משחקים
צ'אלמרס, 36 שלשות ב23 משחקים

גיל 22 ביוני 2016

כשזורקים 80 פעם לשלוש אז זה מה שמשיגים..

oz 22 ביוני 2016

אכן לברון. זרק 202 פעם שזה 33.6%. לא מזהיר אבל בהחלט סביר

oz 22 ביוני 2016

אכן לברון. זרק 202 פעם שזה 33.6%. לא מזהיר אבל בהחלט סביר

אריק ב 22 ביוני 2016

שאלה: האם הצמדת הכדור לקרש במהלך חסימה לא מנוגד לחוקי המשחק?

יריב 22 ביוני 2016

לא אם היד נוגעת בכדור לפני שהוא פוגע בקרש.

edgecator 22 ביוני 2016

אין ספק, פוזשן אחד הפוך והפרספקטיבה של כולנו כאן הייתה משתנה לחלוטין. אלא שהתעלמות ממבחן התוצאה בספורט תחרותי חותרת תחת מה שמגדיר אותו ומרוקנת אותו מתוכנו. הרי גם לברון ככל הנראה היה שופט את עצמו אחרת, ולו במעט, אם קיירי מחטיא את השלשה וקליבלנד מפסידה בנקודה – אז למה שאנחנו לא נעשה זאת?

ClearcUT 22 ביוני 2016

הפוסט הכי יפה שכתבת

גור אילני 23 ביוני 2016

מצטרף למברכים – פוסט מצוין.
רציתי להוסיף – כשקמתי במחצית וראיתי את החליפה עם הפסים של טיירון לו חשבתי לעצמי, בנאדם עם חליפה כזאת למשחק 7 לא לוקח אליפות. אז חשבתי…

ישי 23 ביוני 2016

זריקה אחת ולא היה לנו את המכתב של נחמן שי

נודניק 23 ביוני 2016

הכל מתמצה לא בשניות האלה אלא בדיונים של הליגה שבחרה להחיות סדרה גמורה ולהפוך אותה לתחרותית כשהרחיקה את גרין, זה הכל. בלי זה לברון היה נזכר אחרי הסדרה הזו כבכיין ומפסיד עלוב כשהבין שהאליפות הלכה התחיל לעורר פרובוקציות והתבכיין במסיבת העיתונאים שלא שורקים לו. ואז הליגה הרחיקה את גרין, בוגוט גם נפצע השיפוט בשישי מנע כל אפשרות שהלוחמים ינצחו ואז במשחק אחד הכל ייתכן.

פרילי 23 ביוני 2016

מסכים איתך לגמרי זה בקלות יכל ללכת לצד השני, ואז מה אתה לוקח את כל מה שלברון עשה?? באמת שחקן נדיר ועדיין השיפוט נטה טיפה יותר לטובת קליבנד בטח במשחק השישי וההרחקה של גרין זה עוד ביזיון שאי אפשר להתעלם ממנו, אחרי המחצית הראשונה במשחק שבע החלטתי שהוא בלי ספק אחד משחקני הכדורסל הכי אהובים עליי

פרילי 23 ביוני 2016

ועוד דבר קטן להוריד את לברון לרצפה שהוא בא לתת עם כל העוצמה שלו דאנק של אליפות זה כבר יכולות של לוחם ufc

Comments closed