אל תקחו לנו את האלימות

כי כבר לקחתם את כל הפריבילגיות האחרות שלנו

בשנים האחרונות גברים עומדים ומסתכלים מהצד על כוחות הקדמה נוטלים מהם אט אט את הפריבילגיות המולדות שהיוו חלק בלתי נפרד מחייהם במשך אלפי שנים. דבר שלא קל לקבל. אם נולדת גבר, התמזל מזלך ואתה כבר ביתרון על כל מי שנולדה אישה. אם נולדת גבר בצבע בהיר, יש לך יתרון נוסף על גברים שנולדו עם צבע עור כהה יותר. בתרבויות מסוימות, הגזע והדת שנולדת אליהם נכנסים גם כן למשוואה הזו.

כולנו, גברים ונשים כאחד, עדים כיצד החברה מנסה לתקן את האיוולת הזו. בשנה האחרונה זה בלט במיוחד עם תנועת MeToo# למשל. מדובר בתהליך די קיצוני לצד השני של תקינות פוליטית, אבל כזה שנדרש, כאשר בסופו של דבר התהליך הכואב (ולעתים מעצבן) יאזן את העיוות שהשתרש דורות על גבי דורות בחברה האנושית ושהעניק לגברים עליונות טבעית ושליטה על המין השני.

כאמור, זה לא קל. גם אם בתוך תוכך אתה יודע שזה הדבר הנכון, זה לא פשוט להסתכל מהצד ולראות את היתרונות המולדים שלך נלקחים ממך. באופן טבעי, חלק מהאוכלוסייה יעשה הכל כדי להאט את התהליכים הללו ואף לעצור אותם. הרי אף אחד לא אוהב שלוקחים ממנו משהו מבלי לשאול אותו או להשאיר לו איזו שהיא תמורה. מדובר בסוג של אינסטינקט. הלו, זה שלי, עזוב!

הצבעה עבור דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות בארה"ב למשל זה דבר אחד שהמון אנשים עשו כדי לעכב תהליכים כאלה, הניסיון לעצור השתלבות של נשים ביחידות קרביות בישראל זה דבר נוסף. אבל האמת היא שלא ניתן לעצור את התהליכים האלה שכבר החלו. להאט, כנראה שאפשר, לעצור, ממש לא.

אז גברים נאלצים להתרגל ולהסתגל למצב שבו היתרונות החברתיים נלקחים מהם, ולחזות בשינויים שנועדו לפגוע בזכויות הטבעיות שהוענקו להם מכורח זה שהתחילו לנשום כשיצאו מרחם אמם. אציין פעם נוספת, לא קל.

האלימות במגרשי הספורט, ששוב תפסה מקום בולט בכותרות בשבוע האחרון, מהווה עוד פריבילגיה תרבותית שגברים מסרבים שייקחו מהם. עוד זכות שהגברים נאבקים עליה, פן ייקחו להם אותה. הזכות להתנהג כמו חיה. וכמו בשאר התחומים, הגברים לא יוותרו בקלות על חלקת האלוהים הקטנה הזו שבה הם יכולים לקלל, לנאץ, לטנף, לירוק, לזרוק חפצים ובמילים אחרות, להתנהג בפראות (כמעט) חסרת רסן (כמעט) ללא השלכות.

בין אם זה משחק כדורגל, כדורסל, כדורעף או הדרבי התל אביבי בבדמינטון, אנחנו הגברים התרגלנו למציאות הזו. האלימות היא הנורמה שהשתרשה ביציע. כשאנשים אחרים מציינים בפני אוהדי ספורט שההתנהגות הזו היא למעשה לא נורמלית, האוהדים מגנים על זכותם להמשיך ולהתנהג ככה.

בבקשה אל תיקחו לנו את זה. לקחתם ולקחתן לנו כבר כל כך הרבה, אנא מכם, השאירו לנו את המקום האחד הזה של האצטדיונים שבו מותר לנו להתנהג ככל העולה על רוחנו ולהתחבר ליצרים הפרימיטיביים והאלימים ביותר ששוררים בתוכנו. אם תיקחו לנו את המגרשים, באמת כבר לא יישאר לנו איפה להשתולל.

שירים שמהללים אונס, קללות גזעניות, קללות ונאצות לא-גזעניות, רדיפה פיזית אחר שחקנים (בתחומי המגרש ומחוצה לו), ניצול טרגדיות איומות אישיות, זריקת חפצים, יריקות, שימוש בטרמינולוגיה קשה ועוד. בתחום הזה של המגרש הכל בסדר, הכל מותר, הכל חלק מהנורמה, "חלק מהחוויה". בדיוק כמו נורמות פסולות אחרות שהשתרשו כאן במדינה ובעולם במהלך השנים.

ובגלל זה אנחנו רואים אנשים נורמטיביים לחלוטין, שבכל תחום אחר בחיים מתנהגים בצורה מכובדת ומתורבתת, מגנים על תרבות האספסוף ששולטת ביציע. הם לא מכירים משהו אחר ולא מעוניינים להכיר משהו אחר. הרי אף אחד לא אוהב שינויים. כשאתה קונה כרטיס למשחק, מסתבר שאתה זכאי להתנהג בצורה גסה ואלימה, הכי גסה והכי אלימה, כי ככה זה היה תמיד. ואוי למי שינסה לקחת מהגברים (גם) את הזכות הזו.

(שלא נזכיר את העובדה שבשביל חלק מהגברים היציע מהווה כנראה את המקום האחרון שבו מותר להם לפרוק אגרסיות שפעם היו רגילים להוציא במקומות נוספים. היציע הוא למעשה המקלט האחרון שלהם.)

אבל התהליכים שקורים בחברה שלנו מחוץ למגרשים יחלחלו עם הזמן גם לתוכם. אולי זה יקרה הרבה יותר לאט ממקומות אחרים, אבל זה יקרה. ואותם הגברים שנמאס להם מזה ש"כל הזמן לוקחים להם", יכולים לצקצק ולהתעלם, להיאבק ולהילחם על זכותם להיות אלימים, להתרגז מזה שמנסים לקחת להם את הצעצועים, לבעוט ולצעוק כמו תינוקות בכייניים, אבל יצטרכו בסופו של דבר לחזות במקום המפלט האחרון שבו הם יכולים להיות אלימים מבלי לשאת בתוצאות, גם כן נלקח מהם.

אין ניסים בבפאלו / משה יחזקאל
כשסבא פגש את יאשין

40 Comments

אסף the kop 6 בינואר 2018

מה נסגר ?

רן מפעם 6 בינואר 2018

אז כל תרבות סופה להיהפך ל”נשית״ יותר,שוויונית ומעודנת עד שתיעלם מפני האדמה כי גברים ״ישכחו״ איך להיות אלימים?
הרי המטוטלת הזו לא קרתה רק עכשיו היא מנת חלקה של כל תרבות מוצלחת לאורך ההיסטוריה האנושית

אמיתי 6 בינואר 2018

אתה קצת מתבלבל פה- לא חסרים מקומות להיות בהם אלים בישראל. מהכביש ועד בית הנבחרים.
האלימות במגרשים היא סימפטום לחברה אלימה. ברגע שהחברה תשתנה גם תרבות הספורט שלה תשתנה.
לא מכיר דוגמאות מהעולם לחברות לא אלימות שרק בתחום הצר של הספורט הן אלימות. זה הולך ביחד

גדי 6 בינואר 2018

לרגע נבהלתי שמכבי נצחה אתמול

יהויכין פנדלוביץ' 6 בינואר 2018

ההנחה שמי שהצביע טראמפ ומי שמתנגד לשירות נשים ביחידות קרביות הוא פרימיטיבי ומוכנים לשמור על המצב הקיים של חוסר צדק, היא קצת יהירה, אתה לא חושב?

יהויכין פנדלוביץ' 6 בינואר 2018

*ומוכנים = ומעוניין

אמיתי 6 בינואר 2018

פעם ראשונה בטור של טלבי?

אביאל 6 בינואר 2018

קודם כל, אפשר לקלל ויקללו במשחקים, בכל איצטדיון (ארה״ב, צרפת, גרמניה, איטליה, אנגליה, ספרד, בלגיה) קיללו, השאלה מה מקללים, רצף הדוגמאות שנתת (הפסקה הרביעית מלמטה) היא לא ולא והיא אכן תעלם, אין מקום לאלימות פיזית, לגזענות וגם לרדת על מישהו שאביו נפטר (זה למעשה אקט שלא מקובל בשום תרבות).

שנית, נראה שקראת איזה טקסט של אולטרא פמניסטית-רדיקלית שרואה בגבר אך ורק פריבילג (וכמובן שציינת את צבע העור, כאילו שזה משנה משהו בהקשר של מגדר), אלים מראיתו ועד סופו, אז בקיצור דיי עם השטויות מרבית הגברים אינם אלימים ואינם אנסים\מטרדינים, לכן אלה הכללות שלא רק מתיישבות עם המציאות הן פוגעות בכל תהליך של התקדמות חברתית, הרי אם אלא הגברים, אז יבוא גבר ממוצע (שאינו כזה) ויתחיל לשאול שאלות לגבי מהות הפמיניזם וההתקדמות החברתית, שכן הוא אינו כזה ומלבישים עליו את הדמון הזה שתיארת.

שלישית, הדגמת עוד חטא בו הפמיניזם הרדיקלי חוטא, לפיו כל החלטה, שיקול או פעולה נובעת רק מיחסי מגדר, כלומר שבאים אנשים שאומרים ששירות משותף עלול לפגוע במוכנות הצבאית אין לקחת את השיקול שלהם עצמו אלא לבחון את המניעים (לא שאני חושב שנשים לא יכולות להילחם ולהילחם היטב), אבל זה גם חוטא למטרה.

בקשר לאמירה שלך על טראמפ, אז אני מבין ש49% מהמצביעים בארה״ב הם אנסים, אלימים שרוצים לחזור לימים של חברה פטריאכלית ישנה וטובה, כולל ארבעים אחוז מהנשים, זה מעניין.

מיקו G 6 בינואר 2018

לגביי מה שאמרת על שירות נשים, זאת בעיקר תוצאה של הרבה מאוד טיעוני אד-הוק של אנשים שיש להם מניעים אחרים אבל מנסים להסתיר את זה תחת כל מני טיעונים "ענייניים". איכשהו בדרך כלל שמישהו מוכיח שהטיעון שגוי או לא רלוונטי, הם באים עם טיעון חדש.

no propaganda 6 בינואר 2018

1+
מזכיר כל מיני טיעונים סוציאליים בהקשר של שבת

אופיר מ 6 בינואר 2018

אולי כי יש בהם אמת והיגיון

no propaganda 7 בינואר 2018

לפעמים יש ולפעמים אין(לרב אין), הבעיה היא שהטיעונים האלה הם מסווה לכוונות האמיתיות של הטוענים. הרי לא ייתכן שיש קורלציה כל כך גבוהה בין הרעיון הסוציאלי למגזר מסויים או בין התנגדות לשירות קרבי לנשים למגסר מסויים.
וכמו שמיקו אתב למטה, אם טיעונים כאלה מופרכים אז מיד ממציאים אחרים כי המטרה האמיתית היא אחרת לגמרי

אביאל 6 בינואר 2018

מיקו – אתה עושה בדיוק מה שאמרתי שעושים, ישר מייחסים את זה לאינטרסים נסתרים, כלומר הכל זה עניין של יחסי הכוחות בין גברים ונשים בתוך החברה (בדיוק כמו שהמרקסיזם יחס כל פעולה חברתית ליחסים בין המעמדות), זו טענה שיש לבדוק אותה ולהחליט בהתאם, לא כתבתי את דעתי אם זה מתאים או לא (אני חושב שזה בסדר גמור). תסכים איתי שאם יוכח שזה פוגע בכושר המבצעי של חיל השיריון אז עם כל הכבוד לערכי השיווין הנדרשים בחברה, כשירות מבצעית חשובה יותר.

מיקו G 6 בינואר 2018

זה שקיימים אנשים שמתנגדים עם טיעונים סבירים לא אומר שכל המתנגדים הם כאלו. מאוד קל למצוא טיעונים סבירים כשיש לך את הפריבילגיה להחליף אותם כשמישהו מצליח להפריך וחוזר חלילה.
בסוף יש התאמה די גבוהה בין כיפה ובין ההתנגדות לשירות של נשים בשריון. ולרובם יש טיעונים פסאודו-משכנעים. יש לי חוק שאומר שכשכל מי שנמצא בצד מסויים של דעה נראה אותו דבר, אז כנראה שאדם סביר צריך לשאול את עצמו אם זה באמת בגלל שהיא "נכונה" יותר, או שזה מגיע ממקומות אחרים.

אני אסכים איתך על זה שלא צריך לפגוע בבטחון המדינה בשל עיקרון השוויון. אבל אני ממש לא בטוח שזה באמת פוגע ביכולות המבצעיות של צה"ל. זה לא שבשביל להתקבל לשריון גברים עוברים מבחני כוח שנשים לא צריכות לעבור.

אביאל 7 בינואר 2018

מיקו – לא כולם עם כיפות וגם זה שאתה עם כיפה לא מעיד באופן ישיר על העניין, באותה מידה הצד השני יכול לטעון שזה שאתה לא עם כיפה יכול להעיד על כך שיש לך רצון נסתר (או אינטרס) לשלב בנות לא מהטעמים הנכונים (צורך בכוח אדם, שאיפה לשיווין חברתי וכו׳) אלא כדי לגרום לחילוניות בקרב דתיים, שאגב אם מסתכלים על המדדים אז כמו בחברה עצמה, יש יותר חוזרים בשאלה מאז בתשובה ויותר חיילים שהתגייסו כדתיים הפכו לחילוניים מאשר להפך, אז מוטב לראות את שני צידי המטבע.

עניין נוסף ובהמשך לתגובה של ירון, סרגל המאמצים של היחידות המשותפות אכן ירד בשנתיים האחרונות, אני מניח שהצבא מקבל את זה כי מדובר על גבולות שלום שעוסקים בעיקר באבטחה ושמירה, אבל בוא נגיד שאם חס וחלילה יכנס כוח זר דרך המקומות הללו ורמת החיילות של הגדודים הללו לא יצליחו להתמודד עמו תיהיה ועדת חקירה שתסגור את כל הסיפור, בדיוק כמו שהיה אחרי לבנון השנייה, אחריה החליטו על זה שלא יקצצו את השירות לשנתיים, שלא יורידו את הדגש מהאימון לטובת משימות אבטחה (בפועל מתאמנים הרבה יותר היום) ועוד.

yaron 6 בינואר 2018

יש מחקרים מאוד ברורים של צהל בנושא. נשים שאמורות להיות קרביות נפצעות הרבה יותר וברמה מדאיגה במהלך האימונים.
האופציות הן שתיים:
1. נשים ישרתו ביחדות "כמעט" קרביות כמו קרקל, מג"ב וכדומה. דבר שהן עושות בהצלחה כבירה.
2. הורדת סרגל המאמץ והדרישות מלוחמים לרף שמותאם לנשים.

yaron 6 בינואר 2018

מזכיר לכולם – 51% מהנשים הלבנות הצביעו טראמפ :-)

Prince Mercer 7 בינואר 2018

לא שאני סותר אותך, רק מדגיש, 51% מהנשים הלבנות שהלכו להצביע הצביעו טראמפ :)

אביאל 7 בינואר 2018

pm – זה לא באמת משנה מבחינת לגטימציה דמוקרטית, בדיוק כמו שטראמפ קיבל במצטבר פחות קולות מקלינטון, זו השיטה והיא לגטימית 200 ומשהו שנים.

אריאל 6 בינואר 2018

לתחושתי גברים לא מאויימים. חלק תומכים במאבק לשיויון חלק צוחקים על זה (איפה שזה מצחיק) וחלק תומכים וצוחקים. בכל מקרה אף אחד לא מאויים ולא קשה לו לפחות הרוב הנורמלי. אכזבה לפמניסטיות נראה לי. מה שכן אם יש משהו שאכן יחסל את האלימות זה לשלוח כל אוהד עם האשה/אמא רק שזה יחסל גם את את תופעת האוהדים.

איציק 6 בינואר 2018

היום במשחק תל-אביב נגד חולון אוהדי חילון קיללו אחד מהנהלת תל-אביב. הוא כנראה חשב שזה לא נחמד (להבדיל ממה שעושים למזרחי ולפאנן) והביא לאד האובדים כיסא בפנים (לפי הכתוב בספורט 5, ויש תמונה של פנים פגועות, לא כאילוסטרציה). אז לכל המספרים שקללות הן לא אלימות. נכון, אבל לא כולם חושבים כמוכם.
אז בפעם הבאה כשאתם מקללים, לא בתור אלימות, אלה כי זה הדבר שמגדיר את גבריותכם (הרי זה לא הכרומוזומים, אף פעם לא הכרומוזומים), תדעו שיתכן שלא כולם יפרשו אתכם נכון ולא יקבלו את זה עם חיוך ובחיבה.

James 7 בינואר 2018

מצביעי טרמפ קשורים להטרדות מיניות? עניין. אשמח לראות מקור לזה.

Pingback: "מהמקומות הכי טובים ויפים" : Debuzzer.com
איציק 7 בינואר 2018

נראה לי שברור שבאירוניה, אבל האוהדים לא.

צור שפי 7 בינואר 2018

יש חוסר עקביות בחשיבה של אנשים שמבינים למה יש הפרדה מגדרית במקצועות ספורט ואינם יכולים/מסרבים להבין מדוע נחוצה הפרדה כזו במקצת מקצועות הלחימה (לא כולם) מאותן סיבות עצמן.

no propaganda 7 בינואר 2018

אתה רוצה שגברים ילחמו בגברים ונשים ילחמו בנשים?

צור שפי 7 בינואר 2018

אני מניח שאתה צוחק ובכל זאת אתייחס ברצינות: מכיוון שמלחמה היא מה שהיא המטרה היחידה הרלבנטית, אם כבר אין ממנה מנוס, היא לנצח אותה בכלים המיטביים. שיקולים כמו פמיניזם אינם רלבנטיים בהקשר זה. מכאן שהגישה לשילוב נשים בתפקידי לחימה צריכה להיגזר רק, אך ורק מהשאלה אם הוא תורם לכח הצבאי או לא ובהתאם לתשובה צריך לנהוג.

מיקו g 7 בינואר 2018

הצבא היפני ניצח את הצבא הרוסי כאשר גובה ממוצע במאה ה-19 של חייל יפני היה מטר וחצי. כנראה שבהיאבקות הרוסים היו מנצחים ללא בעיה.

רומן 7 בינואר 2018

האנושות כבר שנים חולה במחלה אוטואימונית.
לחייזר המתבונן מהצד זה כנראה נראה מאוד מצחיק איך אנחנו דופקים את עצמינו.
כל הליברלים בשקל למיניהם, תעצרו הכל ותדמיינו רגע אישה סוחבת נגב במסע כומתה של גולני 13, מזיעה ודופקת סמוחטות, 20 חיילים הולכים מאחוריה ושואלים את עצמם אם מותר להם לעזור לה, או שזה יחשב כ שוביניזם/חזירות/ או אולי אפילו הטרדה מינית אם בטעות יגעו בה לא נכון.
מישהו חייב לעצור את הרכבת הזאת שדוהרת לתהום, זה פשוט מגוחך.

אלון3131 7 בינואר 2018

מכיר כמה וכמה נשים שהיו מסתדרות הרבה יותר טוב ממני במסע עם נגב על הגב. לא חושב שזה מוריד מהגבריות שלי או מהנשיות שלהן.

אביאל 8 בינואר 2018

אלון – אף אחד לא מדבר על מקרה פרטני, מדברים על הממוצע ושם אין ספק שיש עליונות פיזית של גברים על נשים, לכן אתה גם לא רואה דרישה לקבל נשים לחילות הרגלים (גולני, גבעת וכו׳) וגם לא לסיירות ולכן אתה שומע סיפורים מרתקים על נשות מוסד ושב״כ אמיצות ומוצלחות מאוד, בראשונים הולכים על הממוצע, בשניים הולכים על חוד החנית שם נשים בהחלט מתחרות בגברים ובהצלחה.

James 7 בינואר 2018

המערב שוקע בגלל תרבות pc

shadow 7 בינואר 2018

שמע רומן לפעמים אתה סתם מקשקש לשם הקישקוש.

צור שפי 7 בינואר 2018

אולי רומן מקשקש לפעמים, לא הפעם.

אביאל 8 בינואר 2018

רומן – האמת שתמיד החזקתי בדעה הזאת, לגבי המערב וזה בא לידי ביטוי בעיקר בעובדה שבחלקים נרחבים של העולם המתועש, המודרני והנאור פשוט הפסיקו להביא ילדים, כלומר שללא הגירה המדינות הללו קטנות (יפן היא הדוגמא המובהקת, שם אין כמעט הגירה ורואים את זה אופן ישיר), אבל מספיק לראות את מספר הילדים הממוצע של הגרמני או האיטלקי הלבן כדי להבין.

אבל אז דווקא הסתכלתי על מדינה אחרת, קרובה לליבך, בה המאצ׳ואיזם עדיין שולט ובה הפימיניזם בקושי מבסס את עצמו וראיתי שגם שם הריבוי הטבעי הוא שלילי, אז אכן יש בעיה, אבל אני לא בטוח שהמקור שלה הוא דווקא הפמיניזם הרדיקלי, שהרבה פעמים מקלל יותר מאשר מברך הוא האחראי הבלעדיי עליה.

רומן 8 בינואר 2018

יש הרבה בעיות ברוסיה, אבל דווקא יחסי גברים נשים שם זה דוגמא לאחל זה צריך להיות.
גבר זה גבר ואישה זו אישה

NoOne 8 בינואר 2018

ואם אפשר על הדרך להרוג את כל ההומואים והלסביות זה יהיה ממש גן עדן .

רועי ג 7 בינואר 2018

כתבה מגוחכת עם תוכן ברמה דיי נמוכה (להשתמש במילה "דבר" לא גורם לך להישמע מתוחכם מדי).

ממה שאתה כותב משתמע שאתה תומך בקללות נגד רגב פנאן, ובמקרים כמו התינוק של אובארוב או בננות על באלוטלי, כי הכל מותר בתחומי המגרש. מקווה שלכולם ברור שזה לא יכול להיות המצב ושהגבול כן עובר איפשהו.

רוצה מקום לפרוק את האגרסיות שלך ואת היצר החייתי הפנימי שלך? תירשם לחוג ג'יו ג'יטסו ולך תקבל מכות פעמיים בשבוע, את הגזענות והגועל נפש תשאיר מחוץ למגרשים, שאני אוכל להביא את אחיינים שלי למשחקים סופסוף.

טל בן יהודה 7 בינואר 2018

עושה רושם שאתה חושב שהטור שלי אירוני ו\או ציני.

רועי 8 בינואר 2018

טל
נשים לא יכולות ברובן הגדול לשרת בגדודים אפילו. כן יתנו להן הנחות והן תצלחנה את המשימה. רק שהן יפגעו במטרה, המטרה של הצבא זה לנצח.
טוב שלא כתבת שיתוף גברים ונשים בספורט באותן תחרויות.

עידוד הקבוצה לא חייב להיות אלימות כלפי היריבה. אפשר קצת קללות או הומור בריטי טוב.

יש רצון להלחם בטבע האדם.
שיחרור חץ או מינעת התנהגו טבעית של אדם או קבוצה תביא לפיצוץ גדול יותר.

מה שקורה במערב שבו לאדם הלבן אין זכויות לומר את דעתו מבלי שיאמר לו שהוא גזען או טיפש, ביטול מסורות של עשרות או מאות שנים רק כי זה פוגע בקבוצת מיעוט שהגיעה לבית שלך ומבקשת שתאמץ את הנורמות שלהן.

לא כל אמירה מינית היא הטרדה, מה שהיה עם ווינשטין זה לא בקטגוריה של הטרדה מינית אלא של סחיטה באיומים.
רשת N.B.C אוסרת עכשיו נסיעה משותפת במונית!!. אם גברים יפחדו מנשים הם ידירו אותן

Comments closed