אם לא תביאו הצלבה אתם מתים

העונה הזו של מכבי ת"א יכולה להסתיים רק בדרך אחת

**אזעקת קלישאות**

הערב בשעה 21:00 מכבי ת״א פותחת עוד עונת יורוליג ואכתוב כבר כאן עכשיו שמדובר בעונה קריטית מבחינתה, שונה מקודמותיה. למעשה, מדובר בעונה החשובה ביותר שלה מאז הזכייה באליפות אירופה מכיוון שמכבי ת״א נמצאת במעין משבר זהות, פרשת דרכים, ו-2018/19 צפויה לעזור לה לעמוד מול המראה ולומר את האמת לגבי מי היא ומה היא, בעיקר לעצמה (כי לאוהדים הם ימשיכו לנסות ולמכור לוקשים בכל מקרה. הרי יש 11 אלף מנויים להעיף)

**צפירת הרגעה**

אין לי ספק שמבחינת ההנהלה הצהובה, עדיין מדובר במועדון פאר מהאליטה של אירופה, קנאת (חלק לא קטן מ)הכדורסל האירופאי. ואתם יודעים מה, אם מסתכלים על המועדון מהזוויות הנכונות, היא כנראה צודקת. המועדון עדיין מוכר כמות משמעותית של מנויים, יותר מרוב הקבוצות בענף הספורט המוביל בישראל. ימי חמישי הם עדיין עניין ודבר. ומדובר במועדון האירופאי היחיד בסדר גודל הזה שפחות או יותר מכלכל את עצמו, ואלא אם משהו משתבש, הבעלים לא צריכים להביא כסף מהבית.

אבל שוב, זה רק אם מסתכלים על המועדון הזה מזווית מסוימת בשעה הנכונה של היום. ברגע שאתה זז קצת ומביט מהצד, תופס אותה בלי אור שמש, את כל כולה, אתה פתאום מתחיל לראות משהו קצת אחר. קבוצת יורוליג שהמילה ״בינונית״ תיחשב למחמאה עבורה, מועדון שבפעם האחרונה שהיה פקטור בחודש אפריל משחקי הכס עדיין שידרו פרקים חדשים, אולם ביתי שכבר לא מרתיע קבוצות (אלא אם המצב הביטחוני לא משהו) ומאמן ושחקנים שלא מטילים אימה על אף אחד.

אז למה העונה הקרובה שונה מהעונות האחרות? ובכן, אנחנו נמצאים קרוב לגבול הזה שבו אי אפשר יהיה יותר לשקר לעצמך. או יותר נכון יהיה לומר שהם לא יוכלו לשקר לעצמם.

אם ניקח את מכבי ת״א כדורגל לדוגמא, אז למרות שהקבוצה לא לקחה אליפות שלוש שנים, אנחנו יודעים מי היא ומה היא. היא קבוצת צמרת שמועמדת לאליפות כל שנה, גם השנה. יכול להיות לה מאמן אחר, סגל שונה, מנג׳ר עם שיער, אבל זהות הקבוצה ברורה. היא, כרגע, אחת הקבוצות החזקות בכדורגל הישראלי. למעשה, בטופ 2 מאז שקרויף הגיע. אנחנו יודעים את זה עוד לפני שהשופט שורק כדי לפתוח את המחזור הראשון של הליגה.

אצל מכבי סל זה גם היה ככה. נשבע לכם. פעם, בשנים עברו, עוד לפני ג׳אמפ הפתיחה של היורוליג, פשוט ידענו שמכבי תהיה בהצלבה עם צ׳אנס לפיינל פור. כסף, שחקנים, תרבות, היסטוריה, הנהלה, (ובעיקר) מאמנים, כל אלה תרמו לעובדה הזו. מכבי ת״א כדורסל פתחה (כמעט) כל עונה כשגביע אירופה הוא לא פנטזיה מופרכת מבחינתה. קבוצה של מקום 5-8 ביורוליג וכשהכל מתחבר, זה בהחלט אפשרי.

ואז דיוויד בלאט עזב. ואז מכבי החלה לחפש את עצמה כאשר מי שמנווט את המועדון הוא וויצ׳יץ (ובהצלחה לכולנו עם זה).

הנפילה הייתה הדרגתית. בעונה הראשונה שאחרי בלאט מכבי עדיין נישאה על גלי המומנטום של אותה אליפות אירופה כשהגיעה להצלבה וקרסה ברבע השלישי של המשחק הראשון (לא מסוגל לשכוח את הקיפאון של גודס באותו רבע).

שנה אחר כך, לראשונה בתולדותיה, לא העפילה לטופ 16 של היורוליג (ואבוי לבושה, נאלצה לשחק ביורוקאפ). שנה אחר כך מכבי הייתה קבוצת תחתית יורוליג לתפארת, ושנה שעברה היא כבר קרסה ברגעי האמת, בקילומטרים האחרונים שהובילו לאותה סדרת הצלבה. שלוש עונות, שלושה ניסיונות כושלים להגיע לאיפה שהיא (אמורה להיות) שייכת. פעמיים זה אפילו לא היה קרוב.

נוצר לנו סוג של ״שרשרת אירועים״ הקשורים אחד לשני. כל עונה ניתנת להסבר חד פעמי בצורה שמניחה את הדעת (יחסית), כל עוד זה מסתיים כאן. זה התנאי.

הפספוס הראשון קורה. כלומר, פספוס הטופ 16 קרה לכל הגדולות לפחות פעם אחת מאז הקמת היורוליג' בתחילת המאה, למעט ברצלונה. אף אחד לא מושלם, אז מכבי הייתה הגדולה האחרונה למעוד שם. ומה אחר כך? ובכן שינו את היורוליג, מכבי לא הייתה התכוננה אליה בצורה נכונה ונפלה, ולמדה את השיטה. אחרי השנה הכושלת הזו בתחתית היורוליג, היא נתנה למנג׳ר שלה לבנות את הקבוצה לבדו. והנה, שנה שעברה היא הייתה בבתמוננת הסיכויים ממש עד המחזורים האחרונים. רואים? כשמפרקים את הכל, זה נשמע לא רע (חכו שנייה, בוכה עם עצמי כמה דקות וחוזר).

אז בהנחה שזרמתם איתי ועם ה״נשמע לא רע״ שלי, עליכם גם לדעת שזהו, זה מסתיים כאן. אין יותר קרדיט, אין יותר תירוצים, אין יותר הסברים, אין יותר גניבות דעת, איו יותר התפתלויות. החוליה היחידה שמותר לחבר לשרשרת אירועים מהפסקה הקודמת היא ״הצלבה״. כל חוליה אחרת, כ-ל  ח-ו-ל-י-ה  א-ח-ר-ת (כל חוליה אחרתתתתתת!!!!!) היא כישלון ויכולה לשמש כחוליה בשרשרת שתעטוף את הגופה שהיא מכבי ת״א בזמן שהיא שוקעת לתחתית הים התיכון.

רק חולייה של הצלבה תיתן להנהלה את הזכות להמשיך להאמין שהיא אכן מה שהיא מאמינה שהיא. רק הצלבה תחזיק את מכבי ת"א מעל למים, עם אוויר, ותקנה לה מעט קרדיט, שיחזיק כמובן רק עד לתחילת העונה הבאה.

מבחינתי, כל הסגל יכול להיפצע בתאונה ביזארית שמתרחשת פעם במאה שנים, ואני עדיין אצהיר שזה חייב להתסיים בהצלבה כשהיא עולה לשארית משחקי היורוליג עם הנוער. כי המציאות היא שמכבי איבדה את מלאי הקרדיט שלה. זה אמנם קצת לא הוגן ש-45 שנה של הצלחות מסתכמים בקרדיט מזערי של שלוש שנים, אבל זה הספורט המקצועני, והוא אכזרי. מכבי ת״א ושימון מזרחי יודעים משהו על אכזריות.

אז בהצלחה ויאללה מכבי. אני אוהב אתכם. אם לא תביאו הצלבה אתם מתים.

*

ואחרי שקראתם את זה, אני ודובי יעקובוביץ' הקלטנו פוד פתיחת עונה. האזינו!

מוריניו נשאר ביונייטד (לבינתיים)
חידון מספר 630. על איצטדיונים וציפורים

15 Comments

קורא בין השורות 11 באוקטובר 2018

אם העונה הקודמת היתה סימן למגמת התאוששות אז הצעד המתבקש בעונה הזאת הוא אכן לעלות לפלייאוף.
הבעיה היא שלוח המשחקים סידר לנו פתיחה מסוייטת ובשילוב עם ההכנה המזעזעת שנעשתה לעונה (היו צריכים להקדים את פתיחת האימונים בשבועיים בגלל חלון הנבחרות ולא עשו זאת) זה עשוי לכניס אותנו לבור שנתקשה לצאת ממנח, בטח אם חושבים על הנטייה של המועדון להיכנס לסחרור מרצף של תוצאות שליליות.

בנוסף, שוב מחחקת הסקאוטינג קיבלה אשראי לשני הימורים בדמות ריי וקלויארו שכרגע לא נראה שמצדיקים את עצמם (בעיקר ריי) והיה משמח לראות אם בתקציב של שניהם היו מביאים שחקן נורמלי לעמדות 3-4 שהן סוג של סימן שאלה לעונה הנוכחית ביורוליג.

וכמובן ששאלת התפקוד של ספאחיה קיימת. שמחתי מאד שהוא הוחתם בעונה שעברה והתאכזבתי מאד מהתפקוד שלו. הקבוצה לא הראתה שום מגמת שיפור עם ההתקדמות של העונה לפרקים נראתה לא מאומנת בשני צידי המגרש. מקווה שהוא ישתפר בתפקודו בעונה הזאת….

לסיכום, פלייאוף מטרה אפשרית אבל ני ךא אופטימי.

זיו 11 באוקטובר 2018

תיקון אחד – הצלבה + לא להפסיד בסוויפ

MOBY 11 באוקטובר 2018

יא אוהד הצלחות
בו אלינו לחגוג את שובו של הדבי החיפאי.

אייב 11 באוקטובר 2018

"אמנם קצת לא הוגן ש-45 שנה של הצלחות מסתכמים בקרדיט מזערי של שלוש שנים, אבל זה הספורט המקצועני, והוא אכזרי."
טל היקר, בדה באזר שורצים לא מעט אוהדי יונייטד, ואתה לא יכול להטיח בפנינו את האמת ככה סתם.

גיא זהר 11 באוקטובר 2018

מאז שפארקר עזב את מכבי (2006) הקבוצה עשתה שלוש פעמים פיינל פור (תמיד מצחיק אותי הדיסוננס בין ההתנגדות לפינל פור בארץ לתמיכה באירופה, גם של רבים מאוהדי מכבי), מהן פעמיים תחת בלאט ועוד פעמיים היו קרובים אליו. בקיצור, מכבי לא ממש קבוצת פיינל פור קבועה כבר הרבה שנים (הצלבה כן). אם הייתי אוהד מכבי פחות היה איכפת לי להגיע לרבע הגמר (לא תלוי רק בהם), אלא יותר מיצוי פוטנציאל, מה שלא קורה באמת מאז ימי בלאט.

יואב 11 באוקטובר 2018

נו, הוא מדבר על הצלבה. מה רלוונטית התגובה שלך, סליחה שאני שואל? הוא לא דיבר על על מועמדת לזכיה וגם לא על רף של פיינל פור.
או שלא הבנתי והבעיה היא שלי.

גיא זהר 11 באוקטובר 2018

טלבי דיבר על זה שמכבי היתה מועמדת רלוונטית לזכייה עד לפני שלוש שנים ואני אומר שזה לא ממש מדויק עע הנתונים שהבאתי ושגם ההגעה לרבע הגמר לא תלויה רק בה (מבחינת איכות הקבוצה היא על הגבול – מקומות 6-10).

ישי 12 באוקטובר 2018

"גביע אירופה הוא לא פנטזיה מופרכת" זה ממש לא אומר פיינל פור בסופה. זה אומר קבוצה הגעה להצלבה, סיכויים סבירים גם אם פחות מחצי, לעבור את ההצלבה, ואז סיכוי לגנוב 2 משחקים.
הרי גם האליפות האחרונה לא הייתה עם קבוצת פיינל פור, אלא עם קבוצת הצלבה עם סיכויים לעבור. אף אחד בתחילת השנה לא חשב שמכבי תזכה, אבל זה בהחלט לא היה פנטזיה מופרכת, אלא תרחיש בעל סיכוי נמוך יחסית.

גיא זהר 12 באוקטובר 2018

דווקא הקבוצה שזכתה היתה החלשה בעידן בלאט השני והיה לה המון מזל (הסיכויים הטובים לעבור הצלבה ללא ביתיות הפכו לסבירים בגלל שקיבלה את מילאנו. עקרונית אני מסכים ואין ספק שמכבי איבדו כיוון בשנים האחרונות, אבל שינוי הפורמט לליגה מקטין עוד יותר את הסיכוי להגיע לפלייאוף (ובמיוחד לעבור אותו כשהמקום הריאלי שלך במקרה הטוב
6-8)

גיא זהר 12 באוקטובר 2018

היה צריך להיות הסיכוים הקטנים לעבור הצלבה

יואב 12 באוקטובר 2018

אני חושב שלשאוף להיות קבוצת פליאוף, זה לגמרי בסדר וגם אמור להיות ריאלי. בפוטנציה. מכבי בשנים האחרונות רחוקה מלמצות את הפוטנציה שלה.

גיא זהר 13 באוקטובר 2018

מכבי מבחינת פוטנציאל (תקציב, מסורת, קהל, שחקנים, מאמן, הנהלה, לחץ) בשינוי הפורמט שווה מקומות 6-10 כנקודת מוצא. לפני שנתיים לא מיצתה את הפוטנציאל ולכן סיימה 12או 13. בשנה שעברה היתה קרובה למיצוי (כאמור פוטנציאל כולל גם מאמן) ולכן סיימה עשירית. צריך להזכיר שברצלונה ואנדולו גם הן לא ממצות את הפוטנציאל שלהן (של הראשונה בטוח גדול משל מכבי).

יואב 13 באוקטובר 2018

הפוטינציאל שלה זה פליאוף בקביעות. כאמור, היא לא שם עדיין. פעם היתה וכנראה תחזור. היא תמיד חוזרת.

איציק 11 באוקטובר 2018

לפני שמדברים על הצלבה באירופה, תחילה שתבטיח פינל 4 בארץ.

צהבהב 12 באוקטובר 2018

כל עוד ספאחיה על הקווים לא יצמח דשא..
הקבוצה דווקא נחמדה, וגם שנה שעברה היה אפשר להוציא יותר..
אבל האווירה מתוחה , לא נעימה.. השחקנים נראים כממש שלא אוהבים אותו..
חבל, היתה יכולה להיות עונה מגניבה

Comments closed