קשקושי רוטציה – דור בלוך

לפעמים רוטציה אינה רק גחמה של מאמן אלא טקטיקה נחוצה

ruym

 

בשבועות האחרונים, הפכה המילה רוטציה לבון טון הכי גדול בקרב פרשנינו. אחרי משהו כמו 20 שנה בהן קבוצות ישראליות משחקות בשתי מסגרות לפרקי זמן ארוכים יותר או פחות, התחילה התקשורת הישראלית להתעניין באופן שבו מחלקות הקבוצות את דקות המשחק שלהן כדי ליצור יציבות ותיאום בין השחקנים מצד אחד, רעננות, שמירת אנרגיות והימנעות מפציעות מצד שני ומתן דקות משחק לשחקנים רבים בסגל כדי לפתח צעירים ולשמור ששחקני הספסל לא יהפכו ממורמרים.

מדובר באחד התחומים שעבר את השינוי החד ביותר בכדורגל העולמי. ב-1980/1981 זכתה אסטון וילה באליפות אנגליה. ב-42 משחקי ליגה שיתפה אסטון וילה 14 שחקנים. זה נתון בלתי נתפס. כשיונייטד זכתה באליפות ובליגת האלופות כמעט 30 שנה מאוחר יותר, היא שיתפה לא פחות מ-33 שחקנים, ולא העלתה את אותו הרכב בשני משחקים רצופים לאורך כל העונה.

ופרגוסון לא היה חריג בהיבט הזה, גם פפ גווארדיולה לא השתמש באותו הרכב פעמיים לאורך עונה שלמה בליגה הספרדית, ורפא בניטז הפך ידוע לשמצה בשל השימוש התכוף שלו בהרכבים שונים.

הסיבות לשינוי ברורות, המשחק הפך להיות מהיר ואגרסיבי יותר, השחקנים משחקים ביותר משחקים, ובהתאמה לשני השינויים הראשונים גם נפצעים יותר כך שמעבר לרצון לתת מנוחה לשחקנים, לעיתים קרובות המנוחה היא כפויה.

הנה נתון מדעי: קרלו אנצ'לוטי חשף בראיון שלפי הנתונים שנאספו במעבדות של מילאן, הסיכוי של שחקן להיפצע במשחק הוא כ-10% (יש להניח שיש הבדל בסיכוי בין תפקידים שונים), והסיכוי הזה עולה לאזור ה-30% אם זהו המשחק השני של השחקן באותו שבוע.

עוד נתונים?

שחקן שמשחק שלושה משחקים בשבוע יחווה ירידה של כ-2% במרחק שהוא מכסה, מעל 10% במרחק שרץ באינטנסיביות גבוהה ו-10% בספרינטים.

ביום ראשון סיימה מכבי ת"א בתיקו עם אשדוד בחוץ, ושמטה נקודות ראשונות העונה. עד אותו רגע הבון טון התקשורתי היה שהרוטציה של סוזה גאונית ואילו הרוטציה של בנאדו כושלת. ברגע שנגמר המשחק, התחילו להישמע הביקורות בתקשורת כנגד הרוטציה של סוזה, וטענות על כך שהוא מחליף יותר מדי שחקנים ולא נותן להם לפתח כימיה ותיאום.

זה רעיון נחמד, אבל אין שום קשר בינו לבין המציאות. מכבי ת"א עושה רוטציה כמו כל קבוצה אחרת באירופה שמתמודדת בשתי חזיתות במקביל. כדי להראות זאת לקחתי 4 קבוצות שמשחקות בשני מפעלים ואינן נמנות על קבוצות הצמרת האירופאיות, והשוויתי אותן למכבי ת"א מבחינת מדיניות הרוטציה:

 

שחקנים ששיחקו מעל 80% מהמשחקים

שחקנים ששיחקו מעל 50% מהמשחקים

שחקנים ששיחקו פחות מ-50% מהמשחקים

אלקמר

10

1

3

קאזאן

6

5

9

בורדו

5

6

7

פרנקפורט

5

6

8

מכבי ת"א

5

6

7

כמו שאפשר לראות, כל הקבוצות האלה למעט אלקמר מנהלות מדיניות רוטציה דומה מאוד לזו של מכבי ת"א, פשוט כי החסרונות של פציעות ועייפות עולים אלף אלפי מונים על היתרונות שבלתת לשחקנים המובילים שלך לשחק בכל משחק.

על כך אפשר להוסיף את העובדה שכשנכנסים לעומק הרוטציה של מכבי ת"א, היא נראית אפילו הגיונית יותר. השוער ושני הבלמים של מכבי שיחקו עד כה 100% מהדקות ששיחקה הקבוצה. זה הגיוני גם כי אלו תפקידים בהם נדרשת יציבות וביטחון וגם כי באופן יחסי הם רצים פחות משחקנים המשחקים בעמדות אחרות. גם בעמדות המגנים נרשמה יציבות יחסית, ובקישור אלברמן, ראדי וזהבי זכו למרבית דקות המשחק.

כך אפשר לראות שלסוזה יש מדיניות רוטציה ברורה, הגיונית ועקבית עם המגמות בכדורגל האירופאי. אם כבר, אפשר לבקר את סוזה על מיעוט דקות המנוחה להן זוכה זהבי, השחקן הכי יצירתי והמנוע של ההתקפה של מכבי ת"א, יתכן ואם היה זוכה ליותר דקות מנוחה מול קריית שמונה ועכו הוא יכול להיות אפקטיבי יותר מול אשדוד.

הבעיה שלי עם העובדה שהתקשורת הישראלית לא מתבססת על נתונים, לא טורחת לבדוק מה קורה בעולם, ולא מתאמצת לבסס ביקורת היא שהתקשורת הישראלית משפיעה על האוהד הישראלי, על המאמן הישראלי ועל השחקן הישראלי, כשמבקרים את הרוטציה של בנאדו או סוזה הקהל קולט את זה, ועם הכישלון הראשון מתחילים לחצים לשנות את הרוטציה, גם אם אין שום אינדיקציה שזאת הסיבה לתוצאות המאכזבות.

מחזור 5– מקום 5 – 5 תובנות אדומות/ יניב פרנקו
run רן, run

34 Comments

בני תבורי 7 באוקטובר 2013

מסכים. העונה השלישית של בניטס בליברפול התאפיינה ברוטציה ובהיותה העונה הטובה ביותר בעשרים שנה.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 7 באוקטובר 2013

אתה בעצם טוען שהתקשורת הישראלית לא מקצועית?

רועי מ 7 באוקטובר 2013

חחחחח

בני תבורי 7 באוקטובר 2013

לא, הבעיה עם התקשורת הישראלית שאין בה רוטציה.

שילה 8 באוקטובר 2013

בני אתה גדול!

S&M 8 באוקטובר 2013

גדול!! ;-)

1+

עידוקוליס ליפשיץ 7 באוקטובר 2013

בתכלס, עם מצב האומה ומצב התקשורת הנוכחיים, האופנה של להכריז רוטציה כהסבר לניצחון או הפסד יכולה להמשך עוד הרבה זמן.

אתה בסך הכל מכריז "המלך הוא עירום". לא בטוח שמישהו מתכוון להלביש את המלך הזה בקרוב.

B. Goren 7 באוקטובר 2013

ניתוח מעולה. נהניתי לקרוא והשכלתי.

תולעת 7 באוקטובר 2013

מצוין.

edgecator 7 באוקטובר 2013

אני לא חושב שהברברת בתקשורת משפיעה על המאמנים בנושא הזה, גם לא בעקיפין. בנאדו לא הפסיק עם הרוטציה למרות כל הדיבורים מסביב, כי האמין שהוא עושה את הדבר הנכון עבור קבוצה. אני חושב שאפשר לתת גם לשאר המאמנים את הקרדיט המועט הזה.

ישי 7 באוקטובר 2013

רק שבנדו לא הקשיב בשיעור והוא עושה רוטציה בבלמים (ובמקביל לשינויים כפויים בבלמים, שינויים במגינים).

dtnsgl 7 באוקטובר 2013

רק לגבי השורה האחרונה – תיקו חוץ מול הקבוצה שבמקום השישי זאת לא תוצאה רעה ואפילו לא מאכזבת לאחר 4 נצחונות מ-4 משחקים קודם לכן.

יר"פ 7 באוקטובר 2013

מעניין מאוד

אבישי 7 באוקטובר 2013

מעניין מאוד, ומלא במידע חשוב וכתוב בצורה עניינית.

הדבר היחיד שחסר לי: מאיפה הנתונים בטבלה?

דור בלוך 7 באוקטובר 2013

ישנם עשרות אתרי סטטיסטיקה עשירים בנתונים מכל סוג ומין, ספציפית הפעם השתמשתי ב:

http://www.whoscored.com/Statistics

יהויכין פנדלוביץ' 7 באוקטובר 2013

בנוסף לנתוני הרוטציה של הקבוצות לעיל, הייתי מציג את ההישגים שהלן (נצחונות – תיקו – הפסדים, מאזן שערים ומס' הכובשים)

דור בלוך 7 באוקטובר 2013

היי יהויכין, אלה נתונים מעניינים אבל מה שהיה רלבנטי מבחינתי היה להראות שזאת הגישה הנפוצה באירופה לרוטציה, כל הקבוצות האלה (למעט פרנקפורט שעושה עונה טובה בינתיים) משלמות מחיר על הריצה בשתי חזיתות.

רועי מ 7 באוקטובר 2013

דור

למה לקחת אסטון וילה דווקא ולא את ליברפול לדוגמא.

אסור לשכוח שהיו זמנים שלא היו כל חילופים בזמן המשחק.
כאשר וילה זכתה באליפות אירופה בין הזכיות של ליברפול(4) ופורסט(2). היה
מותר חילוף אחד בלבד. יש לזכור גם שלא היו כמעט זרים. אבי כהן היה דבר ו
נדיר בכדורגל האנגלי והאירופאי בכלל.
לכן ברגע שאת יכול להחליף שלושה שחקנים יש להניח שתצטרך סגל רחב יותר כי יש למאמן יותר אפשרויות לשינוי מערכים תוך כדי משחק.
לגבי הכדורגל האנגלי בשנים ההן משחקי הגביע שוחקו עד שקבוצה ניצחה. אני זוכר מקרה שליברפול נפגשה 4 משחקים עש שניצחה. לפחות את השטות הזאת הורידו.

רועי מ 7 באוקטובר 2013

היה משהו אחר משעשע היום בידיעות אחרונות אם אני לא טועה.
כותרת שמכריזה שהרוטציה הפסידה נקודות ראשונות.
אני חושב לעצמי האם הם שמים לב מה הם כותבים?
מה הטענה הנגדית? שאם היה שומר על הרכב קבוע היו מנצחים עד סוף העונה?.
ברור לכולנו שבמקרה שקייזר סוזה היה עולה בהרכב כמעט זהה הן באירופה והן באסיה ו יה מקבל תיקו היו טוענים שהוא מעייף את השחקנים, טענה נוספת שיש שחקנים ממורמרים כי לא מקבלים דקות משחק. ושבוא יוביל לפציעות ועומס.
אסור לשכוח הוא מאמן זר ללא קליקות וקשרים אצל תומר הללי או פרימו.
כולה עובד זר שהגיע להתגלח על הכיס של הפריץ היהודי.
לא משנה מה יעשה יבקרו אותו כך המצליחנים.
ויאללה רוג'רגס

חדש בשכונה 7 באוקטובר 2013

חיברת בין תומר לוי ליוני הללי ויצא לך תומר הללי. על זה יאמר מן הפח אל הפחת או זה נבלה וזה טריפה או לחילופין באידיש דזלבה דרעק. ועוד דבר אם בוזה הוא עובד זר ועוד מפורטוגל, הוא לא אמור לעבוד בבניין??

גיסנו 7 באוקטובר 2013

מצויין. אתה צריך לדעתי להצטרף לצוות המנצח של תולעת, יר"פ ושות' ב"נבדל".

ד"א, אני מופצע שעדיין לא יצא אף טור שדורש מסוזה להתפטר לאלתר, ומבנאדו להתאבד.

דור בלוך 7 באוקטובר 2013

אני כבר כותב עבור נבדל זאת אכן חבורה נפלאה, ויהיה אתר נפלא ברגע שהוא יעלה לאוויר

כאוס 7 באוקטובר 2013

אבחון מדוייק :)

אהד 7 באוקטובר 2013

10% ששחקן ייפצע במשחק? זה אומר שבכל משחק אנחנו אמורים לראות לפחות שני שחקנים יורדים פצועים? נשמע לי מוזר קצת. שלא לדבר על רצף של שני משחקים בשבוע ואז בכלל (בהנחה וכל השחקנים עשו זאת) שבעה שחקנים אמורים להיפצע.. זה כבר מזכיר הישרדות ולא כדורגל..
לגופו של עניין – רעיון הרוטציה טוב ויפה כאשר יש לך ספסל ברמה גבוהה ועומס אמיתי על השחקנים. יתכן שבגלל זה הרעיון צולח אצל מכבי תא ואצל בנאדו לא.

ABC 7 באוקטובר 2013

הנתונים ממעבדות מילאן באמת נראים חשודים.

בני 8 באוקטובר 2013

הספסל של בנאדו עם שחקנים כמו :גבאי.שיימן.ידין.גולסה.אבוקראט.ורד וכו' עדיף על השחקנים הפותחים באשדוד סכנין ובעצם כל הליגה למעט 3- 4 קבוצות..לכן אני לא קונה את ה"תירוץ" שאין להם ספסל איכותי!

JOSH 8 באוקטובר 2013

זה לא 10% שתהיה פציעה במשחק, אלא סיכוי אינדבידואלי של שחקן להיפצע. אפשר לומר, וזה לא הכי נכון, שאחת לעשרה משחקים נפצעים.

כמה משחקים ראית באמת לא הייתה פציעה, ואפילו הקטנה ביותר?

סתם אחד 7 באוקטובר 2013

טור מעניין. אפשר לקבל את הנתונים על הרוטציה של בנאדו?

גיל מזימבבואה 7 באוקטובר 2013

בוני גינזבורג שיש לו קצת ניסיון אירופאי אמר אתמול שמכבי נכשלו במבחן הבגרות שלהם כי הם חזרו מאירופה ולא הצליחו בליגה,
מה קורה עם החברה האלה, הם תמיד חייבים להגיד משהוא?

חדש בשכונה 7 באוקטובר 2013

כל העיתונאים עם מבחן התוצאה שלהם. מה היה חסר אתמול לניצחון? ממש לא הרבה. גול אחד קטן וכל המוזיקה שונה. בוני מוזמן לבדוק מה קרה אתמול לטוטנהאם שחזרו מרוסיה אחרי משחק ביום חמישי, לסוונסי אחרי ששיחקו בבית ביום חמישי לפרנקפורט שחזרו מניקוסיה, לסטנדרט ליאז׳ שחזרו משבדיה. אז שיפסיק לקשקש. אמונים עלי דבריו של סוזה לפני המשחק כי מדובר באתגר ולאחריו כי הוא גאה בשחקנים שעשו הכל לנצח. בעבר קבוצות ישראליות היו מפסידות ומתפרקות במשחקים כאלה. הפעם סתם היו קצת פחות חדים בהתאם לנסיבות שלא כולן קשורות בבגרות…

יואב 8 באוקטובר 2013

סוזה ערך רוטציה הגיונית באשדוד(שבעה שפתחו בבורדו פתחו גם כאן) ושינה מערך כי חשש קצת מהאנגאובר של קבוצתו לאחר הפיק של חמישי וגם מחוסר זמן להתכונן כראוי לאשדוד. אז הוא בחר בתעודת הביטוח של שליטה ופוזיישן על מנת לאקלם את מכבי במשחק. הוא חיפש מראש את ההכרעה בחצי השני והיה קרוב לזה. לא תמיד הכל מצליח.
באירופה זה כבר מזמן משחק של סגל אבל שרף, אוחנה וברקוביץ לא מבינים דבר פשוט-אלברמן נח היום לא כי הוא עייף אלא כדי שיהיה פרש ובריא לעוד חודשיים. המעקב והפיקוח על הפייטנס של השחקנים של היום כבר מזמן נושק למדע.

מאור 9 באוקטובר 2013

מצויין.

מאור 9 באוקטובר 2013

מה שכן, לדעתי ציבור צרכני עיתונות הספורט השפויה (אנחנו), צריכים להפסיק להתייס לכל מה שנכתב בשאר המקומות. זה פשוט לא מעניין.
נראה לי שזה כמו פצע בפה, אתה יודע שאתה לא אמור לשחק בו עם הלשון, אבל חייב בכל זאת.
אני מציע כאן, קבל עם ומכורי ספורט, בואו נפסיק לשחק בפצע.
תנו לאופירה ולחבריה להיות, ונהיה אנחנו במקביל, בנפרד.

עודד 10 באוקטובר 2013

טור מעניין, מסכים. מצאתי עוד כתבה על עניין הרוטציה במכבי

http://maccabi-tlv-pro.blogspot.co.il/2013/10/blog-post_9.html

הכלבים נובחים והרוטציה עובדת.

Comments closed