הבלגים באים – דור בלוך

שימו לב לבלגיה שלא תגידו אחר כך לא ידענו

ckdhv

 

 

להוציא ברזיל ארגנטינה ספרד וגרמניה, נבחרת בלגיה לא נופלת בהשוואה של שחקן מול שחקן מאף נבחרת אחרת בגביע העולם 2014.

הנבחרת מהמדינה שמונה בסה"כ 11 מיליון תושבים, שלא העפילה בעשור האחרון לאף טורניר גדול, ושלמעט מונדיאל 1986 מעולם לא הצליחה להגיע אפילו לרבע הגמר של גביע העולם, שלא נדבר על לאיים על התואר, הוכתרה בכל מקום אפשרי כסוס השחור הפוטנציאלי של המונדיאל.

אז יום אחרי שבלגיה ניצחה 2-1 בחוץ את קרואטיה, והבטיחה את העלייה למונדיאל 2014, זה זמן טוב להבין לעומק על מה כל המהומה, ומה אנחנו הולכים לראות במונדיאל 2014:

שוער:

שני השוערים של נבחרת בלגיה משחקים בשתי הקבוצות שפתחו בצורה המפתיעה ביותר את הליגות באנגליה וספרד. סימון מינולה, שקנה את לב האוהדים עם הצלת פנדל בתחילת העונה, מראה עד כה יכולת נהדרת עבור הסקאוזרים. בנוסף לאותו פנדל רשם מינולה שתי רשתות נקיות, ונבחר למצטיין ב-2-2 מול סוונסי.

אבל למרות כל זאת, נכון להיום מינולה נשאר כמחליף לתיבוט קורטוואה, שוערה של אתלטיקו מדריד, המושאל זאת השנה השלישית לקבוצה מצ'לסי. הוא כבר מחזיק בשיא מועדון של 820 דקות בלי ספיגת שער בקלדרון מהעונה שעברה, והוא בעל מניות בפתיחת העונה הנהדרת של אתלטיקו, במסגרתה ספג עד כה שישה שערי ליגה, הכי מעט בליגה הספרדית.

מאמני הולנד, פורטוגל ואנגליה היו שמחים מאוד לאזרח כל אחד מהשניים לקראת הטורניר הקרוב.

הגנה:

לאורך מרבית הקמפיין הרביעייה האחורית היציבה של הבלגים כללה את קומפאני, מנהיגה של הנבחרת, ואת יאן ורטונחן, בלמה של טוטנהאם שהבקיע בעונה שעברה ארבעה שערים עבור התרנגולים. בהיעדרו של קומפאני חלקו בעמדת הבלם השני ואן בוייטן מבאיירן מינכן ולומבארטס מזניט סנט פטרסבורג.

לווילמוטס אין מגנים מהרמה האירופית הגבוהה ביותר, אבל הוא משתמש בבלמים טבעיים כמגנים ומנצל את היתרונות הטקטיים שהסיטואציה הזאת מייצרת עבורו כפי שיתואר בהמשך. כך בעמדת המגן משחק באופן קבוע טובי אלדרווד שמשחק גם הוא באתלטיקו מדריד, ובעמדת המגן השמאלי פותח לרוב תומאס ורמאלן.

שימו לב, מתוך ששת שחקני הרוטציה ההגנתית שהוזכרו לעיל שלושה הם שחקני הרכב קבועים בקבוצות צמרת מאחת מהליגות הבכירות לאירופה, שניים הם שחקני רוטציה בקבוצות צמרת (ואן בוייטן וורמאלן) ואחד הוא שחקן הרכב של קבוצת ליגת אלופות מליגת ביניים.

לצורך ההשוואה ההגנה ההולנדית במוקדמות המונדיאל לא כללה אף שחקן שמשחק באופן קבוע בקבוצת צמרת מאחת מליגות העילית ביבשת (גרמניה, ספרד, אנגליה או איטליה).

רוצים את זה ביותר מפחיד? זאת החוליה החלשה ביותר של הבלגים.

קישור:

על מרכז הקישור הבלגי צריך להסתכל כשלישייה, שמרבה להחליף מקומות ולשנות ציוותים בהתאם לצורך, לשאלה האם הקבוצה מחזיקה בכדור או שהיא בלעדיו, לתוצאה ולחוזק היריבה.

שישה שחקנים נהנו מקרדיט בחולייה הזאת, השלישייה הפותחת כללה את ויטסל מזניט, דמבלה מטוטנהאם ופלאיני ממנצ'סטר יונייטד. כל אחד מהשלושה נהנה מיכולות פיזיות מעולות, הן בהתמודדות עם כדורי גובה והן באחד על אחד על הקרקע, כל אחד מהם יכול לעשות חדירות מהירות לכיוון הגנת היריב לקבל כדור ולשחרר בעיטה מרחוק או מסירת עומק מדויקת.

את השלושה האלה מגבים מהספסל נאסר צ'דלי שהולך ומקבל יותר ויותר קרדיט בטוטנהאם, וסטיבן דפור מפורטו. לבסוף אדן האזרד הוסט לעיתים לעמדת הקשר ההתקפי שמאחורי החלוץ, משם הוא יכול לנצל את הטכניקה העילאית שלו ליצירת מצבים מסוכנים.

באגפים משחקים קווין דה ברויין מצ'לסי, שמקבל לא מעט קרדיט ממוריניו עד כה, דרייס מרטנס, הרכש הראשון של בניטז בנאפולי שתרם כבר שני בישולים לקמפיין המבטיח של נאפולי בסרייה A ואדן האזרד כאשר קווין מירלש מאברטון מהווה גיבוי נוסף.

שווה לשים לב לגיוון שממנו נהנת הנבחרת הבלגית. דה ברויין ומרטנס מסוגלים, ומשחקים בשני האגפים. כל קשרי האמצע למעט צ'דלי והאזרד מסוגלים לשחק במגוון תפקידי קישור החל בקשר אחורי דרך קשר 50-50 ועד קשר התקפי, והאזרד עצמו מסוגל לשחק הן באגף והן בקישור ההתקפי.

תציבו את ויטסל, דמבלה, פלאיני, האזרד ומארטנס מול צ'מברלין, מילנר, ג'רארד, למפארד וקלברלי, חוליית הקישור האנגלית במוקדמות, ותגידו לי איזה חמישייה אתם בוחרים לנבחרת שלכם? אני הולך עם הבלגים. בהערת אגב, שימו לב גם לגילאים של שתי החמישיות, נחזור לזה בהמשך.

התקפה:

פחד אלוהים, תודה ששאלתם. במרבית המוקדמות פתח כריסטיאן בנטקה, החלוץ של אסטון וילה שכבר מבוקש תקופה ארוכה בבערך כל מועדון גדול שחסר חלוץ. במשחק נגד קרואטיה פתח רומאלו לוקאקו שמושאל מצ'לסי לאברטון, איך זה הסתיים? תשאלו את הקרואטים.

מדובר בשני חלוצים שלא רק שבפוטנציאל הם חלוצים שמתאימים לצמרת האירופית הגבוהה, הם גם מתאימים בצורה נהדרת לאופן שבו בלגיה משחקת, מצד אחד הם יכולים לשחק עם הגב לשער כשחקני ציר קלאסיים, ומצד שני הם מטרה נהדרת בהתקפות מעבר בגלל המהירות והטכניקה שלהם.

את מי הייתם לוקחים על פני השניים האלה? באלוטליואוסבאלדו? בנזמה וג'ירו? דאפו ורוני?

אני חושב שלא.

טקטיקה:

אז איך וילמוטס מנצל את כל הכישרון הזה כדי להוביל את בלגיה לשליטה מוחלטת בבית המוקדם, ואיך הוא מקווה לנצל אותו כדי לעשות ריצה מרשימה בברזיל?

לאורך כל המוקדמות שיחקה בלגיה בשיטה של 4-2-3-1 (או 4-4-1-1), היא התמידה בשיטה זו לאורך כל הקמפיין בלי קשר לשאלה האם היא משחקת בבית או בחוץ, כך שניתן לצפות לראות את השיטה הזאת גם במונדיאל. עם זאת הנבחרות הבכירות ביותר שבלגיה פגשה בטורניר היו קרואטיה, סרביה, וסקוטלנד, לא נבחרות שצריך לזלזל בהן, אבל גם בהחלט לא נבחרות מהקליבר שבלגיה תפגוש בשלבי הנוק-אווט של גביע העולם, כך שיתכן ווילמוטס יידרש להתאמות, במיוחד מול הנבחרות הדרום אמריקאיות שמשחקות בצורה מעט שונה מהנבחרות האירופאיות.

המטרה המרכזית של הבלגים כאשר הם אינם מחזיקים בכדור, היא למנוע בניית משחק התקפה ע"י מסירות קצרות, לכן הבלגים לא לוחצים לרוב את מוביל הכדור בחצי המגרש של היריבה אלא מתמקדים בסגירת נתיבי המסירה הקרובים. השיטה הזאת הגיונית בהתחשב בעובדה שהבלגים נהנים מיתרון במשחק הגובה על כמעט כל נבחרת אחרת.

בהגנה מציב ווילמוטס באופן קבוע בלמים טבעיים כמגנים, כך הוא יוצר רביעייה אחורית שמשתתפת יחסית לעיתים נדירות במשחק ההתקפה ומאפשרת חופש התקפי לשחקנים היצירתיים ביותר של בלגיה המשחקים באגפים, ובמיוחד להאזרד. בקישור משחקת בלגיה עם שני קשרים בעמדות נסוגות, שהמשימה העיקרית שלהם היא למנוע היווצרות של שטחים מתים בין הרביעייה האחורית לחלק ההתקפי.

בעזרת הגישה הזאת ספגה בלגיה רק שלושה שערים ב-9 המשחקים הראשונים של המוקדמות.

בהתקפה נוטה בלגיה לשחק כדורגל רחב מאוד, כאשר כאמור המגנים שלה משחררים את שחקני האגף להתמקד בפעולות  ההתקפיות. מרבית ההתקפות של הבלגים מגיעות מהאגפים, כאשר הם נהנים ממגוון אפשרויות.

התכונה הבולטת ביותר שמאפיינת את הבלגים במשחק המסודר הוא השימוש בחלוץ כשחקן ציר. הכדור יכול להיות מורם אל החלוץ לנגיחה או בעיטה לעבר השער, אך לרוב הוא יקבל את הכדור מספר פעמים בהתקפה עם הגב לשער, משם, הודות למגוון הכישרון בקישור הבלגי האפשרויות שלו כמעט בלתי מוגבלות. מסירה פנימה לשחקן אגף או לקשר ההתקפי שעושה עקיפה, מסירה לאגף ליצירת מצב של אחד על אחד מול מגן שיכולה להסתיים בהרמה או בהמשך משחק המסירות, הורדת כדור לאחד הקשרים שמגיע מאחור, ולקשרים של בלגיה יש בעיטה מעולה מרחוק, וכן הלאה.

אבל הנשק הקטלני ביותר של הבלגים בקמפיין המוקדמות הוא משחק המעבר שלהם, כאשר המהירות והטכניקה המצוינת של הבלגים מאפשרת הוצאת כדור מהירה, והגעה אל השער תוך 2-3 מסירות. הכלי הזה הכריע את המשחק אתמול כאשר שתי מתפרצות נהדרות של לוקאקו חיסלו את הקרואטים במחצית הראשונה.

ראוי לציין שאומנם בלגיה פתחה באותה שיטה, אבל ראינו לא מעט התאמות תוך כדי משחקים. כך מול סקוטלנד שהסתגרה מאחור וצופפה את המרכז, המגנים של בלגיה יצאו קדימה, יצרו יתרון מספרי באגף ועשו עקיפות שאפשרו להם לקבל כדורים שיצרו מצבים מסוכנים מול השער הסקוטי.

אם בלגיה פתחה את כל המשחקים בטורניר עם שני קשרים מרכזיים נסוגים, הרי שכאשר היא הייתה צריכה שער מול יריבה מסתגרת, ווילמוטס העביר את האזרד למרכז לשחק כקשר אמצע התקפי שני, או פשוט נתן הוראה לפלאיני או ויטסל לקחת על עצמם תפקיד התקפי יותר.

כך בלגיה מציגה 4-2-3-1 שבבסיסו הוא הגנתי, עם רביעייה אחורית חזקה מאוד, שני קשרים נסוגים, חלוץ ציר, ושלישיית שחקנים סופר מהירים ויצירתיים מאחוריו. מגוון השחקנים והיכולת בסגל הבלגי מאפשר לווילמוטס לשנות כשהוא צריך לשחק התקפי יותר, אפילו בלי צורך לבצע חילוף, הוא פשוט נותן הוראה לוורמלן לצאת ולעשות עקיפה להאזרד באגף שמאל או לפלאיני לשחק מעט למעלה יותר.

סיכום:

המונדיאל הוא טורניר מאוד לא צפוי, פציעה קשה לפני הטורניר, כישלון במשחק בודד או סתם חוסר כימיה בחסר ההלבשה יכולים להפוך נבחרת שמועמדת לזכייה למודחת בסיבוב הראשון, ואין צורך להיכנס לדוגמאות.

אבל בחינת הסגל של נבחרת בלגיה, בלי סטיגמות, שחקן למול שחקן, הרמות שבהן משחקים השחקנים האלה, כמות השחקנים שהם שחקני הרכב ברמות הגבוהות ביותר מלמדת שבלגיה לא נופלת מבחינת חומר השחקנים מאיטליה, הולנד, אנגליה, צרפת ופורטוגל.

החיסרון של בלגיה הוא היעדר מסורת כדורגל ברמות הגבוהות, והיעדר ניסיון כנבחרת בטורניר גדול, אליו כאמור הנבחרת לא העפילה כבר עשר שנים. מה שמוביל אותנו לנקודה הבאה.

העתיד:

בהרכב הבלגי המשוער יש שחקן אחד מעל גיל 30. יש בו 8 שחקנים מתחת לגיל 25, מתוכם 4 מתחת לגיל 22. זה אומר שלדור הזה יש לפחות שני מונדיאלים ושני טורנירי יורו לעשות היסטוריה, דור הזהב של בלגיה יוצא לדרך, יהיה מרתק לעקוב אחריו.

לקראת מרתון שיקגו
אלופי העולם בגארבג' טיים

26 Comments

אביאל 12 באוקטובר 2013

אכן נבחרת מרשימה ומעל לכל (למעט ההגנה) כולם צעירים שיכולים להתגבש יחד, בכל מקרה במונדיאל כמו במונדיאל בסוף הם יפגשו את איטליה ויחטפו ממנה.

ורק תיקון לגבי מוריניו ודה ברוין, הוא קיבל קרדיט במשחק וחצי הראשון של העונה, בשלושת המשחקים האחרונים של העונה הוא לא היה בסגל וזכורה גם מסיבת העיתונאים שהתפוצצה בגלל שהעיתונאים שאלו לגבי דה ברוין, מוריניו ענה אז שהוא מאוכזב מהמשחק שלו ומהאימונים, בתור אוהד צ'לסי אני מקווה שהוא יחזור כמו מאטה.

כחול 12 באוקטובר 2013

אתה באמת מקווה שהוא יחזור? במקום מי? אני לא חושב שהוא יותר טוב משאר השחקנים שהוא מתחרה איתם על ההרכב. בכלל- הגיע לצ'לסי כהבטחה גדולה, ובמשחקים ששיחק, לא הבנתי על מה הבאז.
עדיף לשלוח אותו להתחשל בקבוצה שמשחקת בליגה בכירה ולראות אם הוא מראה ניצוצות, כי כרגע הוא סך הכל מחליף לא רע.
מתנצל על הסתת צומת הלב מהפוסט המצוין. מסכים עם כל מילה, חוץ מהאמירה על רוני ודפו- זה בעיקר וולבק וסטאריג', ובלי קשר, רק אמרת רוני- כבר ניצחו. וזה רצף של כמה פוסטים ממש נהדרים בזמן האחרון! תודה.

אביאל 12 באוקטובר 2013

אני חושב שמעל לכל לדה ברוין יש יתרון מובהק אחד על שאר הקשרים היצרתיים של צ'לסי וזה בעיטה חזקה מחוץ לרחבה, דבר שעלול להיעלם שלאמפרד יפרוש. בשבילי הקישור היצירתי של צ'לסי צריך להיות מורכב בראש ובראשונה מהאזרד-מאטה-אוסקר, כאשר נעשת רוטציה עם שורלה, דה ברוין וווילאן.
בכל מקרה הייתי שמח לראות את אוסקר מחליף לאט לאט את לאמפרד בתפקיד, הוא שיחק בעונה שעברה כמה פעמים כקשר 50-50 וזה הביא הרבה מחץ לצ'לסי, הוא גם זריז, מתקל ומנהל משחק טוב.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 12 באוקטובר 2013

אני ממש לא מסכים עם ה״יתרון״ שאתה מדבר עליו. לאוסכר אין בעיטה מרחוק? להאזרד? אפילו למאטה יוצא לעיתים רחוקות(למרות שהוא בעיקר טוב בלבוא מהקו השני עמו לאמפס). לגבי אוסקר שבעתיד יחליף את למפארד מסכים לגמרי. הוא עשה את זה בעבר גם ויש לו את הנחישות ואת היכולות לעשות את זה. אבל אני ממש לא חושב שמוריניו ירשה דבר כזה. ובקשר לדה ברויין, כרגע הוא לא שם , והרוטציה שאתה מדבר עליה לי נראית ממש רחבה. גם רמירז יכול לשחק תפקיד כה אם נדרש, אבל שישה שחקני על, על שלושה מקומות? נראה לי טוו מאץ׳. עדיף שיבשיל קצת ואולי עונה הבאה למפארד יהיה פחות דומיננטי וישאיר לו מקום.

כחול 12 באוקטובר 2013

משום מה זה יצא אנונימי…
אל דאגה אני עומד מאחורי דברי :)

נרי 14 באוקטובר 2013

לדעתי וויליאן שיחק בשחטאר חופשי, 50/50 או מתחת לחלוץ והיה הכי טוב באירופה, שלט בקצב של המשחק בצורה מדהימה. כל התקפה שלהם, מסודרת או מתפרצת, התחילה אצלו ברגל וזה היה תענוג לראות.
חבל שעבר לאנז'י, נראה שכל מי ששיחק שם חזר כבד ולא חד בגלל הקור ברגליים.

ג'וני 12 באוקטובר 2013

גם סלובקיה העפילה למונדיאל בדרום אפריקה ומהר מאוד חזרה למעמדה הטבעי.
לפעמים קורה שגם נבחרות קטנות כמו בלגיה או אפילו לטביה מעפילות לטורניר גדול
השאלה אם יהיה לזה המשכיות
ימים יגידו..

ירוק 12 באוקטובר 2013

אז זהו שלא.
בלגיה היא לא נבחרת קטנה שעלתה למונדיאל, היא נבחרת מהדרג הראשון שפשוט רק עכשיו נכנסה אליו, להבדיל מסלובקיה לטביה ואפילו קרואטיה (שיש לה סגל מצויין עם בראשות מודריץ ומנדוקיץ) הסגל הנוכחי של בלגיה עומד בשורה אחת מבחינת כישרון עם הגדולות של אירופה.
מסכים עם הכתבה , לספרד וגרמניה יש סגלים עמוקים בצורה מטורפת והם ברמה אחרת, אבל בלגיה עכשיו הגיע למצב שהסגל שלה מבחינת כישרון ברמה של הולנד צרפת ואנגליה.

* הדבר היחיד שאני לא מסכים איתו שלא הייתי כל כך נחרץ בקביעה שלבלגיה סגל טוב מאנגליה הולנד וצרפת רק באותה רמה, להולנד יש שני שחקנים מהטופ 10 העולמי , גם כל השחקנים האנגלים באים מצמרת הפרמייר ליג בדיוק כמו הבלגים וכך גם הצרפתים עם כוכב כמו ריברי.

לפני המונדיאל אני בטוח שיגזימו עם הציפיות מבלגיה, רבע גמר יהיה הישג ענק מבחינתם לא צריך לעשות מהם יותר ממה שהם .

ג'וני 12 באוקטובר 2013

בלגיה מעולם לא הייתה ולא תהיה מהדרג הראשון

אין לה היכולת להעפיל לכל טורניר גדול כמו שיש את היכולת לגרמניה הולנד ספרד ואיטליה
לבלגים יש כרגע דור טוב שכמה מהם הם בכלל מהגרים ולכן היא עלתה למונדיאל.
מה גם שבלגיה תפסה את קרואטיה בתקופה הכי גרועה שלה כי מי שמבין בכדורגל יודע שקרואטיה זאת נבחרת חזקה שכמעט ולא מפסידה ובטח לא בבית.

יוחאי שטנצלר 13 באוקטובר 2013

לבלגיה היה עשור ארוך של חילופי משמרות, אבל לפני כן היא העפילה ל-6 מונדיאלים רצופים, כולל מקום רביעי ב-86'. יש לה את היכולת והמסורת להעפיל ולהצליח בטורנירים הגדולים שלא לדבר על הגיל של השחקנים. זאת מדינה של כדורגל עם מתקנים ותרבות חיובית ולא מדובר בנבחרת שנפלה בטעות לבית קל והצליחה להעפיל בפוקס כמו סלובקיה כזאת שהמקום הטבעי שלה הוא דרג שלישי. לבלגיה יש מאזן מרשים (8 ניצחונות ותיקו אחד) בבית ממש לא פשוט ומאוזן, כולל נסיעות קשות מאוד למשחקי חוץ באי הבריטי ומדינות יגוסלביה לשעבר. הם עדיין צריכים לעמוד במבחן ראשון בטורניר גדול, אבל הסגל הוא פסיכי ברמות מטורפות. לאחרונה בבית, מקדוניה יש 7 נקודות, הכי הרבה מכל האחרונות.

גיסנו 16 באוקטובר 2013

פשוט בגרמניה (אוזיל, חדירה, קלוזה, בואטנג, גומז וכו'), הולנד (היות והעבר שלהם מרשים יותר נזכיר את סיידורף דווידס קלוייברט רייקארד חוליט וכו'), צרפת (זידאן, הנרי, טרזגה, ויירה, מקללה, טוראם וכיום נאסרי, בנזמה, פוגבה וכו') ואיטליה (באלוטלי, אוסבאלדו, לאמלה, אל שעראווי) אין בכלל מהגרים.

בבלגיה למרות האהבה לזלזל בהם יש מתקנים מעולים וקדמיות מצויינות, יש סיבה לזה שהכוכבים שלנו מגיעים לליגה הבלגית והכוכבים המקומיים של הליגה הבלגית בגיל 18-19 כבר יוצאים לקבוצות הגדולות ביבשת, וגם מספקים שם סחורה.

לקרואטיה כבר הייתה תקופה יותר גרועה כשדור הזהב של מונדיאל 98 פרש, דווקא עכשיו הנבחרת הזו בעלייה הדרגתית חזרה לדרג העליון של אירופה.

גיל 12 באוקטובר 2013

הסוס השחור לדעתי תהיה נבחרת ארה"ב.

אני זה אני 13 באוקטובר 2013

קולומביה.

גיא 12 באוקטובר 2013

נבחרת מפחידה. כמות כשרון לא נורמלית. והגיל הצעיר שלהם מבטיח שידברו חזק גם בצרפת 2016 רוסיה 2018.

משה 12 באוקטובר 2013

פוסט מצויין.
אני אהיה יותר קיצוני ממך, אני לא חושב שהסגלים של ברזיל וארגנטינה מרשימים יותר(אחרי שמנטרלים את האפקט של מסי וניימאר). אני מצפה מהם לחצי גמר, הם פשוט מפחידים.

Zak 12 באוקטובר 2013

יופי של כתיבה דור. רציתי רק לשאול האם יש מחנאות בנבחרת? פלמים נגד ואלונים, או בני מהגרים נגד מי שבבלגיה כבר כמה דורות? בנבחרות כמו הולנד או צרפת זה בשעתו מאוד פגע, מעניין אם זה יכול גם לקרות לנבחרת בלגיה

שרון לוינסון 12 באוקטובר 2013

בנוסף לכישרונות שרשמת פה , יש עוד שני כישרונות בלגים צעירים שרודפים אחריהם כבר עכשיו.
זקאריה בקאלי מפ.ס.וו איינדהאובן שאחרי השלושער הראשון שלו העונה לא מעט קבוצות פריימר ליג רצו להביא אותו ולא הצליחו {וגם עכשיו בתור שחקן רוטציה באיינדהאובן הוא משחק מצויין} , ועדנאנן יאנזואי ממנצ'סטר יונייטד שמאוד רוצים לראות אותו משחק בנבחרת בלגיה , אבל הוא עדיין מתלבט בין 5 נבחרות נוספות שרוצות אותו אצלן.

אופיר 12 באוקטובר 2013

צפיתי בשני הצמדים של לוקאקו במשחקים האחרונים שלו (באברטון ובנבחרת), ובעיקר בשער השני שלו מול קרואטיה. הפוטנציאל שלו מפחיד ממש, דרוגבה++. המחשבה שהוא למעשה שייך לצ'לסי מעבירה בי צמרמורת. בלי ספק השחקן המושאל הטוב בעולם.

אופיר 12 באוקטובר 2013

וכמובן, פוסט משובח כרגיל, דור. תבורך.

שלומי 12 באוקטובר 2013

לוקאקו שחקן מפחיד, השער השני שלו מול קרואטיה פשוט נהדר.

אחלה פוסט.

ערן 12 באוקטובר 2013

פוסט מצויין. מקצועי מאד. שאלה לכל היודע, פלאיני לא נפצע לפני שבוע לחודשיים? איך הוא שיחק אתמול?

matipool 13 באוקטובר 2013

הוא צריך לעבור ניתוח ביד ודחה את הניתוח לאחר משחקי הנבחרת .

matipool 13 באוקטובר 2013

דור – טור מצוין .
בלגיה נבחרת מעולה . כאוהד ליברפול – איזה כיף שיש לנו את מיניולה ( צריך קצת להשתפר בכדורי גובה נייחים ) והוא רק שוער שני !
אחלה בלמים , אחלה קשרים ואחלה חלוצים .
מה שחסר זה אולי איזה כוכב על / מנהיג שימשוך אותם לשלבים הבאמת סופיים . אולי קומפאני ( למרות עונה שעברה לא כל כך טובה בסטנדרטיים שלו ) .
בהשוואה לקישור של אנגליה , הייתי מוציא מהמשוואה את צ'מברליין ומילנר ומכניס במקומם את קאריק וטאונסנד . במקרה הזה – לא יודע את מי הייתי מעדיף .
גם רוני וסטארידג' בטוח שלא נופלים מהחלוצים של בלגיה . העניין הוא המשחק הקבוצתי , הטקטיקה וכו' .
דרך אגב – פלאייני אמר היום שהנבחרת השתפרה מאד בזכות הפריימר ליג . חבל שעל נבחרת אנגליה זה לא כל כך משפיע ..

דור בלוך 13 באוקטובר 2013

רק בנוגע לשאלות על ההשוואות שבחרתי, הלכתי לפי השחקנים ששיחקו במרבית משחקי המוקדמות של הנבחרת המדוברת (לכן צ'מברלין ומילנר)

היסטוריון לענייני ספורט . 14 באוקטובר 2013

ראשית מאמר נהדר ומעולה שכתבתי דומה לו באתר אחר לפני מספר חודשים.
כמה הערות.
1. בשורה התחתונה : משום מה יש לי הרגשה שלפחות במונדיאל הקרוב בלגיה תיכשל באופן מוחלט .
ראשית בגלל חוסר הניסיון היחסי .שנית בגלל שבלגיה מגיעה אחרי הרבה מאד שנים לטורניר גדול ומעבר לבעיית הניסיון היא תדורג נמוך כנראה בדרג 3 או 4 ולכן היא עשוייה למשל לקבל את גרמניה ,פורטוגל וקולומביה בבית המוקדם.
בנוסף המונדיאל ישוחק בדרום אמריקה ובדרך כלל כשהגביע העולמי לא באירופה הוא גורם לכישלונות רבים של נבחרות ארופאיות בדיוק מסוגה של בלגיה .
(הונגריה במונדיאל 86 פורטוגל וצרפת בשנת 2002 וצרפת ,סרביה ודנמרק במונדיאל האחרון ואיני כולל את איטליה שנכשלה ממגוון סיבות().

2. בנוסף למרות שבהחלט לבלגיםם סגל מרשים ביותר אין להם סופר סטארים. בטח לא מסוגם של מסי או רונאלדו.
מדובר באוסף שחקנים טובים אך לא כאלו שברובם אמורים להיכנס למשל לרשימת 23 המועמדים לכדור הזהב של פיפ"א. גם לרשימה הוירטואלית ששכבר לא קיימת של 50 המועמדים של הפראנס פוטבול הם לא היו נכנסים ברובם.
למעט הזארד ובשנים מסויימות קאמפוני ואולי השוער של א.מדריד.
ייתכן שנוספים בעתיד עוד יגיעו אך אני בספק.
בקיצור זה עדיין לא מסי אגוארו וגם לא רובן ואן פארסי או אוזיל ,מולר ויתר כוכבי גרמניה.

3. יתרון גדול שבכל זאת יש לבלגים הוא בגיל ובעומק .להרבה נבחרות הכדורגל ביוני שונה מאד מהכדורגל באפריל מאי. במיוחד אם אתה שחקן אירופאי מתבגר שמשחק בליגה בכירה ועמוסה וצריך לשחק טרניר קשה באקלים לא מוכר .
פיגו בשנת 2002 באסיה וג'אראד /לאמפרד וכל מבוגריהאנגלים יוכיחו
ואפילו צ'אבי שהיה לטעמי רחוק משיאו במונדיאל 2010 וביורו 2012 למרות זכיית הספרדים בטורנירים אלו.
הבלגים גם צעירים מאד וגם רעבים ועמוקים יזכו ליתרון גדול בטורניר מתמשך זה ….ובלבד שיזכו להמשיך.

4. למרות כל התחזיות הפסימיות אני מסכים כי בשנים הבאות הבלגים אכן צפויים לדבר חזק מאד.

5. למאמר הנפלא היה צריך ךתת קצת תזכורת לבלגיה הנפלאה של 1986 .
ולכן אבקש בקצרה לספר על המונדיאל הזה שבו נבחרת בלגיה סיימה במקום הרביעי המכובד מאד.
א. במוקדמות בלגיה סיימה כסגנית והוגרלה לפליאוף מול שכנתה הידועה הולנד.
הבלגים ניצחו 0-1 לקראת הגומלין בהולנד .שם ההולנדים הוליכו 0-2 אך שער חוץ מאוחר בדקה ה 85 העלה דווקא את הבלגים למונדיאל שנתיים לפני שכל העולם ידע מי זו הולנד של חוליט ואן באסטן ורייקרד.
ב. במונדיאל עצמו הבלגים סיימו רק במקום השלישי מהבית המוקדם אחרי מכסיקו המארחת ,פארגוואי ולפני עירק.

ג. בשמינית הגמר הם התמודדו מול נבחרתה המאיימת של ברה"מ אותה נבחרת שסיימה ראשונה בבית שלה לפני צרפת הונגריה וקנדה.
הסובייטים הביסו את ההונגרים 0-6 ואת הקנדים 0-3 והיו הפייבורטים הברורים .אך משחק מדהים והירואי של הבלגים הביא להם ניצחון 3-4 ב 120 דקות מרתקות ביותר ואת הכרטיס לרבע הגמר.

ד. ברבע הגמר הגיעה נבחרתה של ספרד. הספרדים עם בוטרגניו ("העיט") הגיעו לאחר ניצחון אדיר 1-5 על דנמרק .אותה דנמרק שניצחה את גרמניה סקוטלנד ו 1-6 את אורגוואי.
ספרד הייתה צפוייה לטייל לחצי הגמר .אך הבלגים הדהימו גם את ספרד
בפנדלים לאחר משחק חלש שהסתיים ב 0-0 לאחר 120 דקות.

ה. מי שעצר את בלגיה הוא לא פחות מדייגו ארמאנדו מארדונה שכבש מולם צמד מרהיב שנפל רק מהשער שלו מול אנגליה. (0-2 ).
פלטאני ניצח אותם 2-4 במשחק על המקום השלישי.

ו. מהנבחרת הזו זכורים בעיקר שלושה שחקנים
1. זאן מארי פאף השוער המצויין שכיכב באותם שנים בב.מינכן
2. יואן קלומאנס (אם אני מאיית נכון ) שהיה באמצע שנות השלושים שלו והנהיג את הנבחרת במרכז הקישור (ואח"כ חנך את רוזנטל בברוז')
3. אנצו שיפו הצעיר המחונן שצפו לו קריירה מזהירה צפייה שהתגשמה באופן חלקי בלבד.

ABC 14 באוקטובר 2013

שווה להזכיר גם את יורו 80, בו בלגיה הגיע לגמר והפסידה למערב גרמניה.
תיקו עם אנגליה, ניצחון על ספרד, תיקו עם איטליה המארחת במשחק על העליה.
והיו להם גם זכיות בגביעי אירופה – 3 זכיות בגביע המחזיקות, זכיה בגביע אופ"א, גמר אלופות אחד (78) – בין 77-86 הם היו מעצמה אירופאית.

Comments closed