מחשבות על תרבות – דור בלוך

לכתוב מתוך תחושת אחריות, לא נרקיסיזם.

BREH

 

בעקבות כמה תגובות בוטות ביותר נגד אחד מהכותבים באתר, על מה שהמגיב ראה כטענות מופרכות של הכותב, חזרתי אחורה לכתבות שלי מתחילת העונה, עניין אותי להיזכר בדברים שכתבתי בתחילת העונה והיום הם נראים, איך לומר בעדינות, לא בדיוק מחושבים.

  • החולשות של ריאל – הגנה, חוסר בחלוץ תלות ברונלדו –לריאל 12 פעמים ללא ספיגה, החלוץ שלה (בנזמה) חמישי בטבלת מלך השערים בליגה, ובשלושת המשחקים בהם ריאל שיחקה ללא רונלדו היא ניצחה בקלות, בייל הפך להיות כינור שני איכותי ומשחק ההתקפה של ריאל הפך למגוון הרבה יותר.
  • הכישלון של יונייטד הוא בלון תקשורתי ואני מעריך שהיא תסיים במקום ה-3 – אין מה להוסיף, מביך.
  • בגרמניה צפוי קרב דו ראשי איכותי וצמוד על האליפות – הצחקתי את פפ
  • יש 6 מועמדות רציניות לאליפות באנגליה – צ'לסי, סיטי, ארסנל, ליברפול, טוטנהאם (פחחח), יונייטד (פחחחחחח)
  • "ליברפול לא תרוץ לאליפות השנה עד הסוף, היא לא בשלה לכך" – חדי העין אולי שמו לב לכך שהנקודה הזאת סותרת את הנקודה הקודמת, ובכן, זה נכון.
  • הופנהיים, הרטה ברלין וברמן ילחמו נגד הירידה, פרייבורג תהיה במרכז הטבלה ושטוטגרט בצמרת– מקומות 10, 12, 9, 16 ו-17 בהתאמה.

אני חושב שזה חשוב לעשות את התרגיל הזה מדי פעם, להסתכל אחורה על דברים שחשבנו (וכשאתה כותב את הדברים ומפרסם אותם הרבה יותר קל לעשות את זה), והתבררו כשגויים ולא לנסות לתרץ למה מה שחשבנו היה נכון לשעתו, או שהטעות נובעת מנסיבות חיצוניות או כל אחד מהתירוצים האחרים שאנחנו הולכים אליהם באופן אוטומטי, אלא פשוט להודות בזה שטעינו, זה משחרר.

זה חשוב גם כי זה מזכיר לנו לא לקחת את עצמינו ברצינות מוגזמת, שכמו כל אחד אחר אנחנו טועים אחרים וזה בסדר לטעות, וזה מזכיר לנו גם לא להיות כל כך נחרצים בוויכוחים, לא להיות כל כך בטוחים שאנחנו צודקים גם בדברים שאנחנו חושבים שאנחנו מבינים בהם יותר מכל אחד אחר, ולתת כבוד לדיעות של אנשים אחרים גם אם אנחנו חושבים שהן מופרכות.

מצאתי לנכון לפרסם את התרגיל המעט נרקסיסטי הזה, כי מעבר להנאה העצומה שלי מעיסוק בספורט, מכתיבה ומלהיות חלק מקהילה איכותית העוסקת בספורט בצורה משמעותית, אני קצת רואה את דה באזר (וגם את הופס ונבדל שהם שני הפרויקטים הנוספים בהם אני משתתף), כחלק ממה שיוצר סידרת הטלביזיה "חדר החדשות", ארון סורקין כינה: the mission to civilize.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

תקשורת הספורט בישראל נמצאת במצב רע. מי שמכתיב היום את הטון הוא אתר one, ולצערי ערוץ הספורט שבעבר העמיד סטנדרטים ראויים הופך להיות גירסה טלביזיונית של תכנית הרדיו של אופירה אסייג ו/או מאיר איינשטיין. יש עדיין הבלחות טובות, אבל המגמה ברורה: יותר צהוב, יותר בוטה, פחות מקצועי, פחות דגש על עובדות. רק תראו מה קרה ליציע העיתונות ולחמישיות ותבינו מה קורה לתקשורת הספורט בארץ.

ומאחר ואני מאוד אוהב ספורט, ומאחר והספורט הישראלי מאוד חשוב לי זה מדאיג אותי, כי לתקשורת הספורט, כמו כל תקשורת יש תפקיד – היא כלב השמירה לא רק של הדמוקרטיה, אלא גם של טוהר המידות, הנאמנות לתפקיד והמקצועיות, וכשהיא מפסיקה לעשות את תפקידה אז עסקנים מושחתים יכולים לקבל החלטות כשלא טובת הספורט לנגד עיניהם, קבוצות, שחקנים ומאמנים יכולים להתנהל בצורה לא מקצועית ולא רצינית כי אף אחד לא שופט אותם על כך, וזה הסטנדרט בליגה שלנו אז למי אכפת והתנהגויות אלימות וגזעניות מקבלות לגיטימציה אם האלים או הגזען מדליף לעיתונאי הנכון.

על הרקע הזה, מה שדה באזר עושה הוא כל כך חשוב – העמדת סטנדרט של כתיבה מקצועית, רצינית, לא מתלהמת ונטולת אינטרסים על ספורט בכלל והספורט הישראלי בפרט.

אם אנחנו רוצים לעשות את זה, ולעשות את זה היטב, ולא להתעורר יום אחד בבוקר ולגלות שהפכנו למשה פרימו (זיעה קרה) אז כדאי שנקפיד לבדוק את עצמינו, ולהזכיר לעצמינו שכולם טועים לפעמים.

מה עושים עד שיתחילו הדרבים?
פיל בחנות חרסינה

17 Comments

מעיין אוהד מכבי 17 במרץ 2014

בכלליות, זה מה שקורה כשלוקחים הימור, גם אם ההימור מושכל.
בחלק מהדברים שכתבת הנסיבות פגעו (נניח פציעות בדורטמונד).

martzianno 17 במרץ 2014

ראשית, סחתיין על הכנות.
שנית – ואת זה חשוב להבין מה שיותר מהר, כי זה המצב כבר תקופה ארוכה – התקשורת היא כבר לא כלב שמירה של אף-אחד. מקסימום צ'יוואווה על ברכיו של טייקון מדושן.
ולא מדובר רק על תקשורת הספורט. מספיק לראות עשר דקות מהמהדורה המרכזית של ערוץ 2 כדי להבין. מדובר בפח זבל שיווקי – בין אם של מוצרי צריכה ובין אם של אג'נדות של איזה בעל מאה (שלרוב הוא גם בעל השליטה של אותו מוצר צריכה שפורסם כמה דקות לפני).

זה המצב.

אם זה טוב או רע, כל אחד יחליט לעצמו. אבל חשוב להבין את זה על-מנת שתהיה לנו חשיבה ביקורתית על מה שרואים ועל-מנת שננחיל זאת לילדינו.

אחד 17 במרץ 2014

אתה יכול לעשות לך הנחה בנוגע לקרב האליפות בגרמניה. לולא מכת הפציעות של דורטמונד המאבק היה צמוד בהרבה.

ערן לוי 17 במרץ 2014

טעויות הן לא בעיה, אחרת לא לומדים.
אני בספק אם הפוסט הנוכחי יספיק לשינוי כללי בהלך הרוח, בנסיון לנבא מה יהיה. יש תוכניות עבודה של קבוצות, של מועדונים, מקיפים יותר מאשר מקום שלישי או שישי כמטרה, אבל אנחנו נמשיך להאמין שיש לנו את הידע המספק כדי להעריך מה תעשה קבוצה. לא צריך להכות על חטא כשלא מנחשים נכונה (כן, ניחוש, כי כל נבואה שחסרה הבנה עמוקה באופי מועדון x או Y היא בגדר ניחוש) בדיוק כמו שאין במה להתגאות אם הניחוש הצליח. כמו שאמר מגיב מס׳ 1: זה רק הימור, לא יותר.

oded 17 במרץ 2014

פוסט יפה!
כל הכבוד
מתאים במיוחד לכמה מגיבים פה….

אלכס דוקורסקי 17 במרץ 2014

אהבתי מאוד את המסר.

matipool 17 במרץ 2014

יפה מאד .
לגבי ליברפול – גם האוהד האופטימי ביותר של הקבוצה , לא היה מהמר עליה כמועמדת לאליפות העונה . החלום היה להיכנס לטופ 4 ולאור הסגלים ושמות השחקנים בתחילת העונה – היא הייתה מועמדת למקום 6-7 .
מה שקורה העונה בליברפול הוא על גבול נס .

גיל שלי 17 במרץ 2014

אחלה פוסט רק הערה קטנה, אין טעויות בניחושים, יש ניחושים שהצליחו ובדרך כלל הם במיעוט אל מול הניחושים שלא הצליחו. מאוד קשה לתת תחזיות, במיוחד כשזה נוגע לעתיד

איציק 17 במרץ 2014

אין שום בעייה לתת תחזית מהימנה לגבי העתיד… רק צריך להמתין מספיק זמן לפני שנותנים אותה ;)
נ.ב.: דור, אחלה פוסט.

כחול 18 במרץ 2014

גדול.
מאיפה אני מכיר את המשפט הזה?

גיסנו 17 במרץ 2014

מצויין.

מה שמעציב אותי בתקשורת הספורט, זה שלמרות שכמו שאמרת מאוד קל למצוא כתבות של ניחושים שלא צלחו ופרשנויות שלא מחזיקות מים אצל כל הפרשנים ה"מובחרים" של האתרים הגדולים ביותר – אף לא אחד מהם יודה בטעות, כל אחד שמשנה את דעתו מתעקש נחרצות שזו הייתה דעתו מההתחלה למרות שאפשר להפריך את זה בקלילות, וכל טמבל שמנפיץ סקופים על בסיס סמס זה בסה"כ ש"הפילו לו את האסימון".

סימנטוב 17 במרץ 2014

סאחתיין

צור שפי 18 במרץ 2014

מצויין וחבל שהפוסט לא מקבל הבלטה מספקת באתר הוא חשוב וגם (סליחה על המילה) חינוכי. אני מאמין שבגלל שהחשיפה אליו נמוכה יש פחות תגובות,אולי המערכת יכולה לעשות משהו בעניין?

משיח 18 במרץ 2014

יפה וכל הכבוד על האומץ, אני מחכה שפוליטקאי כלשהוא בעניין כלשהוא יקום ויגיד טעיתי

ג'רמייקל רוג'רס 19 במרץ 2014

אני חושב שהבעיה טמונה בסרטון שהעלית.
כל עיתונאי שכותב חמש דקות שבוי במיתוס כאילו הוא ארנסט המינגווי או וודוורד או ברנשטין.
תפקידכם אינו לחנך.
תפקידכם לדווח. אובייקטיבית .
אל תעשו מהמקצוע הזה יותר מה שהוא.
אתם לא גננות או מורות.תשאירו את החינוך להם.

יניר 19 במרץ 2014

הגיע הזמן שלדה באזר יתווסף מימד נוסף כלומר ערוץ טלויזיה או לפחות תכנית באחד מהערוצים הקימים.
נראה להם כיצד עושים זאת נכון

משה 21 במרץ 2014

יפה מאוד. אם בהימורים לא היו גם כשלונות מי היה רוצה להקשיב להם בכלל ? ובניגוד לשיטת ערוץ הספורט, לא על כל כישלון בהימור ספורטיבי צריך לחפש קרקפת. אם הם היו נוהגים כך כלפי הצוות המאוס שלהם היינו רואים אולפנים ריקים ושומעים שידורים בשפת המקור (ועדיף כך).

Comments closed