נטס-ראפטורס, יריבות(?)

איך יוצרים יריבות יש מאין.

576LAvsCelticsthoughtsmov-2376698.576x324

נתחיל מהעובדות.

ברוקלין וטורונטו משחקות יחד בבית האטלנטי, כאשר המשמעות המיידית היא שהן נפגשות ארבע פעמים בעונה, לא כולל פלייאוף.

ברוקלין הגיעה לישורת האחרונה לעונה עם 6 ניצחונות ב-7 המשחקים האחרונים שביססו אותה בפלייאוף אבל לא הספיקו להבטחת יתרון הביתיות. מכאן הפסידה הקבוצה חמישה מתוך שמונה המשחקים האחרונה שלה כולל לקליבלנד ואורלנדו החלשות תוך מתן מנוחה לשחקני מפתח. הירידה המפתיעה ברמה בלא פציעות או חיכוכים שיסבירו אותה העלו ספקולציות שברוקלין מפסידה בכוונה כדי לסיים במקום ה-6 שמשמעותו מפגש עם טורונטו ולא במקום ה-5 שמשמעותו מפגש עם שיקאגו.

הלאה, בטורונטו סאן פורסמה כותרת שבה נכתב: "היזהרו במה שאתם מבקשים ברוקלין", ובגדול: "ראפטורס נגד דינוזאורים", עם תמונה של גארנט ופירס, ברמיזה על גילם המתקדם של כוכביה של ברוקלין. עוד לפני אותו משחק, מול עשרות אלפי אוהדי טורונטו נלהבים מחוץ לאולם ה-GM של טורונטו, מאסאי יוז'רי, מצא לנכון לקלל את הקבוצה היריבה, נאלץ להתנצל וספג קנס מהליגה.

פול פירס עקץ מהצד השני בראיון לניו יורק פוסט: "אני בהלם שבריאן קולנג'לו יתבטא כך", בהתייחס ל-GM הקודם של טורונטו, כאילו שפירס לא יודע על מינויו של יוז'רי. באופן בלתי נמנע, אחרי שכל הצדדים חיממו את האווירה באה ההיתממות: "אני לא חושב שזאת יריבות" אמר קייל לורי מהראפטורס, ומאמנו החרה החזיק אחריו: "יריבות? אני לא יודע".

לאחר שלושה משחקים בסידרה, הנטס לקחו את יתרון הביתיות והם מובילים 1-2 לאחר שלושה משחקים אגרסיביים מרובי עבירות, כולל לא פחות מ-63 עבירות וטכנית של ואסקז מטורונטו שגמרה את המשחק במפגש השלישי.

עד כאן העובדות.

וכעת ספוילר: לא תיווצר יריבות אמיתית בין הנטס לראפטורס.

תחשבו על היריבויות הגדולות של העבר- הלייקרס והסלטיקס היא היריבות הגדולה ביותר שחושלה במפגשי גמר חוזרים ונשנים, ומאבקים בין גדולי השחקנים בהיסטוריה של הליגה. היריבות של הפייסרס והניקס התבססה על האישיות המתריסה של רג'י מילר, מפגשי פלייאוף צמודים במשך 5 שנים רצופות, וגם הבדלים תרבותיים וגיאו-פוליטיים בין מנטליות העיר הגדולה של ניו יורק ומנטאליות הכפר ו"אמריקה האמיתית" של אינדיאנה. היריבות בין דטרויט ושיקאגו, והיריבות האישית בין ג'ורדן לאיזייאה, התבססה על כך שדטרויט של תומאס עצרה את שיקאגו של ג'ורדן פעם אחר פעם מלהגשים את ייעודה, ומהסכסוך האישי בין השניים על רקע חוסר הפרגון של תומאס לגו'רדן והשמועות על כך שגו'רדן מנע מתומאס להיות חלק מנבחרת החלומות הראשונה.

אפשר להמשיך עוד ועוד, אבל בסופו של דבר יש תנאי הכרחי ליריבות – מפגשי פלייאוף בין שתי קבוצות, שהן בעלות סיכוי ממשי לזכות בכול הקופה, לאורך שנים, כאשר השחקנים המרכזיים בשתי הקבוצות נשארים קבועים. על גבי זה אפשר להוסיף כאמור הבדלים תרבותיים, עוינות אישית, אירועים נקודתיים, קירבה גיאוגרפית וכד'.

אף אחד מהתנאים ההכרחיים לא יתקיימו כאן. קשה להאמין שהנטס ישמרו לאורך זמן על הסגל הקיים, וקשה לראות את טורונטו הופכת לקונטנדרית ממשית בתקופה הקרובה, ובוודאי קשה לראות את שתי הקבוצות הופכות לקונטנדריות במקביל.

אז מה שיש לנו כאן זה פסאדו-יריבות, ניצול של אירועים אובייקטיביים, והלבשת מהלכים מלאכותיים עליהם כדי לשלהב את הקהל והתקשורת במטרה מסחרית-כלכלית ברורה.

מחפשים יריבות אמיתית? תקוו שאינדיאנה או שיקאגו יתאוששו ויפגשו את מיאמי, או שמיאמי ואוקלהומה ישמרו על הסגל הקיים וג'יימס ודוראנט יפגשו אחד את השני בעוד 3 או ארבעה גמרים לפחות. אחרת אני מפנה אותכם אחר כבוד לסרט winning time של espn על היריבות של הפייסרס והניקס בשנות ה-90. זאת הייתה יריבות.

 winning time – רג'י מילר נגד ניו יורק ניקס

נוריץ׳. כולם צריכים להיות בעד גיגס!
המסע למילאנו (3) – מצאתי את הגו-טו-גאי!

9 Comments

ירושלמי 26 באפריל 2014

עקרונית אתה צודק.
בפועל יש מקרים יוצאי דופן של יריבות שנוצרת בין קבוצות משניות.
ע"ע מרמורק – שעריים, מכבי אחי נצרת – הפועל נצרת עילית, הפועל חולון – הפועל ת"א.

בכל מקרה הדבר הטוב ביותר שצומח מהסדרה הזו הוא דרוזן.

טל בן יהודה 26 באפריל 2014

מסכים לגמרי.
ראיתי עוד איזה מישהו שואל איפה שהוא לגבי יריבות… ובגדול, אני לא חושב שתיווצר אחת כזו כי תאריך התפוגה של הנטס הוא לעוד חודשיים בערך. אין להם שום דבר באופק…

ואם אתייחס לתסכול שלי מהמשחק לפנות בוקר… מצחיק שיש פעמים שאתה מעדיף לקבל את הכדור ולא 2 זריקות מהקו. אחרי שהראפטורס חזרו, במצב של פיגור 2, נשרקה עבירה על פטריק פטרסון ששלחה אותו לקו עם הזדמנות להשוות.

באותו הרגע התאכזבתי כי העדפתי לקבל את הכדור בהתקפה ולתת אותו לדהרוזן או לאורי, ולא לפטרסון מהקו. מהפעמים הבודדות האלה שעתה מתאכזב שהשופט שרק לטובתך.

סלו-מו 26 באפריל 2014

תודה על הפוסט ובכלל על תשומת הלב שאתה נותן לפלייאוף, זה חסר לי פה באתר וכולי תקווה שכשהפלייאוף יתקדם יעלו יותר פוסטים. לדעתי החלק המעניין הוא דווקא הפסקה האחרונה, כי ברוקלין בנויים לטווח קצר ובוודאות לא ימשיכו באותו סגל מעל שנתיים, ולטורונטו יש פוטנציאל אבל קשה לראות אותם מגיעים אפילו לגמר אחד (מיאמי, אינדיאנה אם ישתחררו ממה שזה לא יהיה שתוקע אותם, אפילו שיקגו בתקווה שרוז יחזור לעצמו מתישהו ודראפט חזק שלפחות ארבע מחמש הראשונות בו מהמזרח). בסוף התייחסת למיאמי שבדרך לעשות גמר רביעי בארבע שנים ואם מישהי תעצור אותם השנה, אותה מישהי תהפוך לסיפור הגדול של הפלייאוף ולא משנה אם תיקח אליפות או לא. ובכלל, בשביל יריבות גדולה צריך מסורת: טורונטו קיימת בקושי 20 שנה והייתה חלשה רוב הזמן, והקהל של ברוקלין מלווה אותה שנה וחצי מאז המעבר, כך שמראש אין כאן פוטנציאל.

עובר אורח 26 באפריל 2014

אגב מה שכתבת, הזכרת לי את פול פירס. אחד הדברים שאני הכי אוהב לגביו זה שהוא אח הטראש-טוקרס שאני יותר אוהב. יש לבחור הצעיר יכולת מאוד טובה בהקנטה של היריבים.
אני לא אשכח שבאחד מהמפגשים של הסלטיקס עם הניקס אחרי שאמארה הוחתם, פירס הכריז לפני המשחק שאין יריבות בין הניקס לסלטיקס, כי הניקס לא ברמה של הסלטיקס. במשחק, שהסתיים בסל ניצחון של פירס, הוא חגג בקידה לקהל אה-לה רג'י מילר.

שניר 26 באפריל 2014

רגע דור , לא ניתן לומר שיש יריבות בין הת'אנדר לגריזליז ?

7even 27 באפריל 2014

לדעתי בהחלט יש…איז סדרה ברמה. הרמה הכי טובה בפלייאוף עד עכשיו שהוא בכללי ברמה אדירה לדעתי

אודי 27 באפריל 2014

אחושרמוטה יריבות. גם הקליפרס והווריורס לא ממש אוהבים אחת את השני. אני חושב שאצל פירס ובמיוחד גארנט חלק מהקטע זה לעקוץ ולחפש ליצור משהו גם אם אין. גארנט חי על אדי מוטיבציה בלבד בשלב הזה של הקריירה.

דור בלוך 27 באפריל 2014

בהחלט ניתן לומר, רק שאני חושב שאי אפשר להשוות את זה ליריבויות הגדולות, במילים אחרות, בפרספקטיבה של הפלייאוף הזה, זאת יריבות והיא בוודאי פחות מלאכותית מנטס-ראפטורס כי זה הפעם השלישית שהן נפגשות, אבל בפרספקטיבה של עוד 10 שנים, אם לא יקרה משהו חדש שם קשה לי לראות שזה יזכר כיריבות.

אייל הצפון 27 באפריל 2014

לא. הכי הגיוני שתתפתח יריבות בין שתי קבוצות מניו-יורק, אבל בשביל זה צריך עוד קבוצת כדורסל פרט לברוקלין.
הכי פחות הגיוני שקנדים (מקנדה לא מקנדי), יפתחו יריבות בקשר לכל דבר שהוא לא הוקי קרח.

Comments closed