כשל בתפיסת המציאות

פסיכולוגים מתארים מצב שבו ה"אני" של הפרט לא חזק מספיק, ועל כן הוא לא מסוגל להתמודד עם המציאות, ובורא לעצמו מציאות אלטרנטיבית. המשבר מתרחש כמובן, כשהמציאות האלטרנטיבית פוגשת את המציאות האמיתית. זהו מצב של כשל בתפיסת המציאות.

יותר מכל דבר אחר, הבחירה בליונל מסי כמצטיין מונדיאל 2014, מסמלת את הכשל החמור בתפיסת המציאות של פרנסי פיפא (נוייר היה צריך לזכות, ואם לא הוא יש לפחות 10 מועמדים ראויים יותר ממסי).

מונדיאל 2014 לא היה מונדיאל גרוע, לא גרוע כמו מונדיאל 1990 או 2006 בכל אופן, אבל בעוד ספ בלאטר רואה לנגד עיניו חגיגת כדורגל ושערים, עם מהפכים וכוכבים שהתעלו ובראשם כמובן מסי, יתר העולם רואה שלב נוקאוט דלוח עם אפס שערים ממהלכי כדורגל מסודרים, נבחרות שהגיעו בלי שחקניהן הטובים ביותר בגלל פציעות, ואלו שהגיעו, כמו מסי, לא יכלו להביא לידי ביטוי את יכולתם בגלל תשישות ופציעות (מסי, רונלדו, ניימאר), משחקים אלימים וחשדות לשוחד באירוע הכדורגל הגדול בתבל.

בעוד ראשי פיפא ואופ"א רואים מפעלי כדורגל ססגוניים שבהם ניתנות הזדמנויות לקבוצות ממדינות מגוונות, והאוהדים נהנים מכדורגל פעמים בשבוע, האוהדים רואים שחקנים מותשים שלא מסוגלים לעמוד במעמסה, ריבוי פציעות, קבוצות ברמה מאוד נמוכה במפעלים הבכירים והמון משחקים בלי ערך ספורטיבי של ממש.

בעוד מובילי הכדורגל העולמי רואים משחק מודרני, שמתפתח לפי קצב הטכנולוגיה תוך שמירה על הייחוד שלו, כפי שבא לידי ביטוי בהכנסת טכנולוגיית קו השער והספריי המהולל (באמת המצאה נהדרת בלי ציניות), האוהדים, או לפחות רובם, לא מסוגלים לסבול יותר את טעויות השיפוט, את ההתחזויות הבלתי נפסקות והפרס לרמאים מדי משחק, את האלימות שלא זוכה לענישה הולמת ואת המשחק ההגנתי והציני בחלקים רבים מדי שלו.

דברו עם חבר או חברה שלא רואים כדורגל באופן רגיל, אבל התחברו למונדיאל. יש המונים כאלה, ואחת ההזדמנויות הגדולות שהמונדיאל מייצר, שהוא עדיין המוצר החזק ביותר בספורט העולמי כולו (ורק צריך לראות את נתוני הצפייה ואת ההשפעה העולמית של הטורניר), צריכה להיות להפוך את אותם אנשים ליותר מאוהדי מונדיאלים לטובת המשחק. שיצפו במשחקים בטלביזיה, שילכו לאצטדיון של קבוצתם המקומית פעם או פעמיים בשנה, שיקנו צעיף. זה טוב לכולם.

לפחות בסביבה שלי המונדיאל הזה לא הפך אף אחד לאוהד כדורגל אם הוא לא היה כזה לפני כן, וזה חבל, כי הפוטנציאל בהחלט היה שם, היה אפשר להרגיש אותו אפילו בשלב הבתים.

רגע לפני גביעי העולם עמוסי השחיתות שהולכים להיערך ברוסיה וקטאר, האחראיים על הכדורגל העולמי, אלה שקובעים את הפורמטים ואת החוקים, חייבים לבחון בצורה כנה ואמיתית את מצב המשחק, אחרת, בעולם הגלובלי שבו אנו חיים, יקרה אחת משתיים – או שתתחיל תחרות משמעותית לכדורגל כענף הספורט מספר אחד, או שהאמריקאים יכנסו לסיפור ויעשו סדר, באופן אישי אני מקווה שהאפשרות השניה תקרה קודם.

היום בו הטקטיקה מתה
הודעה לציבור

27 Comments

אריאל גרייזס 14 ביולי 2014

האמריקאים יכנסו לסיפור? מאיפה הבאת את זה? גם עם כל ההצלחה של הכדורגל באמריקה הוא עדיין ענף ספורט חמישי-שישי במקרה הטוב. עוד חודש מתחילה עונת הפוטבול וכולם ישכחו שם מכדורגל. מה בדיוק אתה מצפה מהאמריקאים לעשות? חרם על פיפא?

austaldo 14 ביולי 2014

אני לא הייתי פוסל את האפשרות הזו כל כך מהר (לא שהאמריקאים יחרימו את פיפ"א, אבל הם בהחלט יכולים להכנס לשם ולהתחיל להשפיע מבפנים). יש איזשהו תהליך באמריקה לכיוון של הכדורגל – אולי זה המהגרים ההיספנים, אולי ההצלחות בכדורגל נשים – בכל מיקרה יש יותר התעניינות.
אני עוקב אחרי דפי פייסבוק וטוויטר של כמה וכמה ספורטאים או ניבחרות אמריקאיות. לפני 4 שנים פה ושם הזכירו את המישחקים של ניבחרת ארה"ב במונדיאל. הפעם היתה תמיכה מקיר לקיר, ממייקל פלפס ועד ג'וליאן אדלמן – כולם פירסמו הודעות תמיכה בניבחרת הכדורגל.
אני לא רואה השתלטות אמריקאית על פיפ"א בזמן הקרוב, אבל יש תהליך ובעוד 10-20 שנה בהחלט יש מצב שהאמריקאים יהפכו לכוח משמעותי ומשפיע. ולך תדע מתי תפרוץ איזשהי פרשיית שחיתות שתיגרום לזעזוע משמעותי בפיפ"א.

מוטי 14 ביולי 2014

האמריקאים אינם כליל השלמות ואמות המידה והמוסר שלהם אינם הגבוהים בעולם (אולימפיאדת החורף אמר מישהו?)
מבחינה ספורטיבית אם הם ימשיכו להקצות משאבים הם יוכלו להתברג גבוהה (לא…. גביע עולמי הם לא יקחו) אבל לסמוך עליהם שיובילו מהפך מוסרי וערכי? ממש לא.

אילן 15 ביולי 2014

כבר למעלה מעשרים שנה אני שומע שיש תהליך לכיוון של הכדורגל באמריקה.

איציק 14 ביולי 2014

1. מסי היה חייב לזכות… הרי את כדורגלן השנה נתנו לרונאלדו!
2. אני חושב שהאולימפיאדה היא מוצר חזק יותר בספורט העולמי (אני מכיר את הטענה ששם יש הרבה ענפי ספורט, ועדיין זה הארוע החזק ביותר להבנתי).

שי 14 ביולי 2014

האולימפיאדה היא אירוע ייחודי. הרי שלוש שנים ו11.5 חודשים אף אחד מאיתנו לא יצפה בשידור ישיר של תחרויות שיט. שחייה – הענף המרכזי בתחילת כל אולימפיאדה – מושכת צופים באליפות העולם +- וכן הלאה. המשחקים האולימפיים הם אירוע ספורטיבי עצום, אבל כאוסף לא ברמת המקצוע הספורטיבי הבודד. לא סתם טקסי הפתיחה והסגירה הם ההיילייט הטלוויזיוני, ולא גמר 100 גברים.

ג'רמייקל רוג'רס 14 ביולי 2014

האמריקאים זה הסיכוי יחיד של הכדורגל להתפתח ולהתקדם,
רק לחשוב איך המונדיאל ו ליגת האלופות תחת ניהול אמריקאי היה נראה.
שימוש בטכנולוגיה,
הגברת התחרותיות,
חלוקת רווחים הוגנת,
דראפט כלל אירופאי,כן זו ממש לא בעיה,להפך , זה יפתור את כל עניין גנבת שחקני נוער ע"ע ברצלונה,
שופטים מקצועיים שזו עבודתם היחידה,
ומעודדות.ורובי טי שרטס, ומסקוטס.
מתי כבר מתחיל הפוטבול ?!

אדם 14 ביולי 2014

כן, כי ה-NBA זו ליגה כל כך מצליחה עם אולמות מלאים בזכות הדברים האלה.
האמריקאים יודעים לעשות כסף, הם לא יודעים לשמר על חיבור ורגש. שיתנו לגרמנים לנהל את הכדורגל האירופאי, אז אולי יקרה משהו טוב.

מיקיג' 14 ביולי 2014

בקנבאואר כאיש ניהול רחוק מלהיות זך כשלג. אישית, בתור חובב גדול מאד של באיירן מינכן, אם מביאים גרמנים לנקות את פיפא אז עדיף שלא יהיו קשורים לבאיירן. בעבר, בהווה ו/או בעתיד.

austaldo 14 ביולי 2014

נימאס כבר מהקלישאות האלו על האמריקאים שאין שום קשר בינם לבין המציאות – יש אצל האמריקאים חיבור ורגש לא פחות מהאירופאים או מכל אחד אחר. לך תיראה את אוהיו סטייט נגד מישגן ואז תדבר על רגש.

כסיפוביץ 14 ביולי 2014

"פסיכולוגים מתארים מצב שבו ה"אני" של הפרט לא חזק מספיק, ועל כן הוא לא מסוגל להתמודד עם המציאות, ובורא לעצמו מציאות אלטרנטיבית. המשבר מתרחש כמובן, כשהמציאות האלטרנטיבית פוגשת את המציאות האמיתית. זהו מצב של כשל בתפיסת המציאות."

זו בעצם ההגדרה של להיות ישראלי יותר מהכל

אחד 14 ביולי 2014

לא מספיק שהאמריקאים שולטים שליטה מוחלטת בכל ענף ספורט אחר עלי אדמות(מלבד טניס), אתה רוצה שהם ישתלטו גם על הכדורגל?

היסטוריון של ספורט 14 ביולי 2014

1. מסי לא היה צריך לזכות אך בעיני הוא ראוי יותר מנוייר .
נוייר לדעתי לא היה צריך לזכות אפילו בכפפות הזהב ( נבאס).
אך לגוף העניין הבחירה המיותרת הזו תפגע במסי היות ובדיעבד היא תחתים את כל הזכיות שלו שגם אם חלקם היו מעוררי מחלוקת עדיין הם היו הגיוניות וכן בחרו בו כלל הקפטנים , המאמנים וכן נציגי עיתונות מכל העולם.
בחירה זו מעוררת מחלוקת הרבה יותר …אם כי לא משוללת הגיון לחלוטין היות וארגנטינה הגיעה לגמר ומסי היה בעיני בכל זאת השחקן מספר 1 שלה ( מאסצארנו היה הטוב מול הולנד אך לא בכל הטורניר ).
ולא לשכוח שהבחירה נעשית באמצע הגמר ( מוזר שלעצמו).
בעיני זו הבחירה הראוייה
1. רובן ( ללא תחרות של ממש).
2. רודריגז
3. מולר .א
לסיום אשמח לדעת מיהו הגוף הבוחר ממי הוא מורכב .

no propaganda 14 ביולי 2014

לפי ויקיפדיה זה עיתונאים.

היסטוריון של ספורט 14 ביולי 2014

תכתים

המשגיח 14 ביולי 2014

אחלה פוסט.

מונדיאל מותח מאוד (ככה זה כשיש מונדיאל פעם ב 4 שנים), אך מבאס מאוד מבחינת הרמה.
אילולא ה 1-7 ההיסטורי של גרמניה בחצי היה נזכר כאחד החלשים ביותר.

אורן29 14 ביולי 2014

יש משפט שחביב עלי במיוחד שאומר: "אין אדם שאין לו ערך. במקרה הכי גרוע תמיד תוכל לשמש דוגמה שלילית".

המונדיאל הזה ניצל בעור שיניו מלהפוך לגרוע בהיסטוריה בזכות משחק חד פעמי בחצי הגמר ושלב בתים מלהיב במיוחד. במקום להאיר את משחק הכדורגל באור זוהר הוא האיר אמנם, אבל על כל מה שלא טוב במשחק ובחוקיו.

יש סצינה בסרט "דג ושמו וונדה" שבו עורך הדין האנגלי (ג'ון קליז) עומד מול האיש הרע האמריקאי (קווין קליין) כשהוא מאיים עליו באקדח. "אתם האנגלים הרי לא תירו באדם לא חמוש" אומר האמריקאי. "זרוק את האקדח הצידה, וניאבק בקרב הוגן". האנגלי זורק את האקדח ואומר "אני מזהיר אותך- הייתי אלוף איגרוף בשכבה שלי באוקספורד". האמריקאי מרים את האקדח ומשיב לאנגלי "ואני למדתי לרצוח עבור ה CIA".

כדורסל הוא ספורט אמריקאי. האמריקאים חושבים בידור, וחושבים קהל. חוקי הכדורסל (אני מתייחס ל NBA. שאר ההתאחדויות ממילא מיישרות קו עם האמריקאים) לא חקוקים בשום סלע, וניתנים לשינוי בהתאם לרצון לשמור על מסגרת תחרות מלהיבה ומעניינת.

כדורגל הוא ספורט אנגלי. כל כולו נאיביות של "משחק הוגן", שקל כל כך לפרוץ אותה. תחרות הבקעת שערים? הבה נהפוך אותה לתחרות של אי ספיגת שערים. מערכת ענישה מגוחכת שכוללת שתי סנקציות- כרטיס צהוב וכרטיס אדום? הבה נהפוך את הכדורגל לבושידו, נגרור אותו לקרב אלים וננצח. זמן משחק ברוטו מתוך הנחה שכל הנוגעים בדבר רוצים לשחק כמה שיותר? הבה נמציא שלל שיטות לגנוב זמן, תוך ניצול מערכת הענישה המגוחכת. שהטוב מבינינו ינצח? הבה נרמה ונתחזה, וננצל את העובדה שהשופט הוא אחד (עם שני שופטי קו רחוקים), ואנחנו 20 שחקני שדה.

חלק מהפתרונות ממש קל: במקום צהוב למבזבז הזמן- העברת הכדור לקבוצה היריבה. במקום חילוף השחקנים שהפך לטקס בפני עצמו- חילוף על חשבון זמנה של הקבוצה המחליפה (שימצאו את הזמן ויחליפו צ'יק צ'אק). התחזויות? כל שחקן פצוע מוצא מן המגרש לחמש דקות שלמות, יחד עם הפוצע. כרטיס אדום- יוק. במקומו- כפיית חילוף ע"י השופט אם שחקן כלשהו אלים באופן עקבי או יוצא דופן. אם יש יותר משלושה שחקנים אלימים לאותה הקבוצה- טאף לאק, נגמרו החילופים, אבל השחקן יוצא החוצה.

כל פתרון יצירתי צריך להתקבל בברכה. זה כבר המונדיאל השלישי ברצף שמנופח למימדים מיתיים כדי ללכוד כמה שיותר צופים מזדמנים, ומעניק חוויה חמוצה ללא קתרזיס אמיתי בגמר. בשביל בידור צריך לעבוד. חוקים נוצרו כדי שישפרו אותם, לא כדי שיהפכו אותם לדברי אלוהים חיים.

no propaganda 14 ביולי 2014

תמשיך להתלונן ןלצפות ליגת ה"מרב פרסומותצ וספקי זמן לא רואים המשחק" של הNBA. ותן לנו להינות מהמשחק שאנחנו ומהמונדיאל והמצוין.

כן יש דברים שצריך לשפר(רב הפתרונות שלך ממש לא לטעמי, אבל עזוב), אבל עדיף ככה מאשר ספורט שהחוקים שלו פרוצים לבעלי הממון כמו בNBA.

אורן29 14 ביולי 2014

א. אני אוהב כדורגל יותר מכדורסל

ב. אתה צודק- שכחתי את פסקי הזמן ב NBA שלוקחים בין 2-3 דקות (לפסק זמן של 20 שניות) ל 5-10 דקות (לפסק זמן של דקה). ריבוי פסקי זמן הוא בהחלט בעיה, וחוקי ה NBA לא מושלמים. אבל הם דינמיים, ומנסים להיטיב עם המשחק, וזה העיקר.

ג. אם נהנית מברזיל-קולומביה או ארגנטינה-הולנד – אשריך. ה 7:1 של גרמניה על ברזיל היה מגיע עם שינויי חוקים או בלעדיהם.

ד. חוקים לא חייבים להיות פרוצים לבעלי הממון. הם יכולים סתם לשרת את המשחק.

no propaganda 15 ביולי 2014

מאוד נהניתי מברזיל קולומביה.

ארגנטינה הולנד היה אולי המשחק הכי גרוע שראיתי בחיים אבל זה כל כך יוצא מן הכלל שזה זניח, פשוט מבאס שזה היה במעמד חצי הגמר.

פו 15 ביולי 2014

גרמניה צרפת היה גרוע בהרבה בעיני

לא משנה 14 ביולי 2014

הבעיה של אוהד הכדורגל זה שמרגישים ששודדים ממנו את המשחק. אוהדים באים כדי לראות שערים, אבל בפועל אנחנו מקבלים כ"כ מעט מהם. מי לא היה רוצה לראות יותר שערים? במציאות של היום שני שערים למשחק זה פחות או יותר ממוצע, קבוצה שמובילה 0-2 המשחק כבר די גמור.
בפיפ"א היו צריכים ממזמן לראות את צניחת השערים שנמשכת כמה עשורים ולפעול בהתאם, להוביל מהלכים שיאפשרו יותר גולים

shadow 14 ביולי 2014

לא יודע מאיפה אתה מביא את הנתון הזה של צניחת שערים?

אשמח אם תביא קישור שמאשר טענה זו.

לדעתי אין שום שינוי משמעותי בכמות השערים היום ובעבר, בטח אם נקודת היחוס היא מתחילת הכנסת חוק הנבדל.

ההבדל המשמעותי הוא במדיה.

כיום הצופה רואה את המישחק באיכות הכי גבוה שיש ולכן אי אפשר לעבוד עליו כמו פעם.

אין כמעט פנדלים או נבדלים או עבירות שהם גבוליים. היום הצופה בבית מקבל את כל הזויות הרלונטיות ויכול לראות בבירור דברים שהשופט לא רואה.

בעידן הדעתנות שלכול אוהד יש דרך לשתף את דעתו עם אחרים אין מקום לעמדה הנחותה שבה נמצא השופט לעומת כל הצופים.

עידו (jamie) 15 ביולי 2014

התגובה הגאונית של מולר לעיניין השחקן המצטיין:
https://www.youtube.com/watch?v=VOLPZ9Xs3h8

צור שפי 15 ביולי 2014

התגובה של מולר בהמית. גועל נפש.

צור שפי 15 ביולי 2014

נו, הרפלקס הפבלובי הזה שהאמריקאים יביאו שינוי ושיפור. אהה, מהאנשים שהביאו לכם את השלום בעיראק והשגשוג באפגניסטן.

ולגבי הפוסט, ברור שפיפא גוף מושחת אבל לא ברור לי על מה מבוססת הקביעה שהמונדיאל ברוסיה יהיה יותר עמוס שחיתות מזה שהסתיים עכשיו. בסך הכל מדובר במדינת כדורגל ואני לא רואה שום רע בבחירתם למארחים.

יש שינוי אחד בחוקת המשחק שיכול לשפר אותו מהותית וזה הפחתת מספר השחקנים ל-10. קרוב לוודאי שבגלל השילוב של שחיתות ואינטרסים זה לא יקרה.

Comments closed