הכירו את היריבה

לא לא את החמאס, את מאריבור. מאריבור הסלובנית היא לא שם מוכר במיוחד בישראל, אבל לקראת צמד המשחקים מול מכבי ת"א, שווה להכיר קצת יותר טוב את הקבוצה שתנסה לעמוד בין מכבי ת"א לבין חלום ליגת האלופות.

לא לא את החמאס, את מאריבור.

מאריבור הסלובנית היא לא שם מוכר במיוחד בישראל, אבל לקראת צמד המשחקים מול מכבי ת"א, שווה להכיר קצת יותר טוב את הקבוצה שתנסה לעמוד בין מכבי ת"א לבין חלום ליגת האלופות.

אז מעבר להתבטאויות של זהוביץ' (מהן לא צריך להתרגש, מדובר להזכירכם בשחקן לשעבר שגרם למאמן נבחרת סלובניה לבכות אחרי שאמר לו שהוא מספיק עשיר כדי לקנות אותו ואת הגבעה המ*** שעליה הבית שלו יושב), מדובר בקבוצה חזקה ומעניינת.

היסטוריה:

ראשית, מאריבור הולכת ובונה לעצמה מסורת אירופאית מכובדת, בשנה שעברה, בדומה למכבי ת"א, היא הגיעה ממסלול האלופות ממנו הודחה ע"י ויקטוריה פלזן, לליגה האירופאית, ועברה בית קשה עם ניצחון על ויגאן האנגלית ותיקו בחוץ מול רובין קאזאן החזקה.

גם מול סביליה מאריבור הראתה יכולת מרשימה, והודחה על חודו של שער מול הקבוצה שזכתה בסופו של דבר בגביע.

מיותר לציין שמדובר בקבוצה המצליחה ביותר בכדורגל הסלובני עם 12 אליפויות ב-18 השנים האחרונות כולל ארבע האחרונות ברצף.

טקטיקה:

העונה, בדומה למרבית העונה שעברה מאריבור משחקת במערך שנע בין 4-4-2 ל-4-2-3-1 כאשר אחד החלוצים נע מעט לאחור, קשרי האגף מקבלים יותר חופש לצאת קדימה והקבוצה עוברת למערך של 4-2-3-1.

באופן הזה הכניעה מאריבור את זרינצקי הקשוחה כאשר שני השערים הגיעו משחקני האגף ורסיץ' ואיברהימי.

הגנה:

והנה משהו שמשותף לשתי הקבוצות, שתיהן מתבססות על שוערים סופר ותיקים. הנדנוביץ בן ה-36 המתנשא לגובה של 1.96, ופותח את עונתו הרביעית בקבוצה, שיחק את מרבית הקריירה בסלובניה,עם גיחה קצרה לאיטליה שם לא הצליח להתבסס כשוער ראשון לפני שחסר למולדתו. בן המשפחה המפורסם יותר הוא שוערה של אינטר סאמיר האנדנוביץ'.

גם יתר חוליית ההגנה של הקבוצה שמרה על יציבות יחסית. מבחינת בלמים, לקבוצה יש שלושה שחקנים גבוהים וחזקים שנאבקים על מקום ברוטציה. מארקו שולר עם עבר בגנט וגם עבר של השאלה להפועל ת"א )פיקנטריה פיקנטריה), צפוי להיות מועדף בעמדת הבלם על פני ארגוס הבריזלאי בן ה-26 שפתח במרבית המשחקים בעונה שעברה.

לצידו של שולר צפוי לפתוח אלכסנדר רייצ'ביץ' ששיחק בכל המשחקים של הקבוצה באירופה בשנה שעברה.

בעמדות המגנים יהיה אפשר אולי למצוא את נקודת התורפה של הסלובנים. בעוד מיטיה וילאר הוא מגן שמאלי מהיר עם יכולות התקפיות מגוונות, אשר כבש 5 שערים ב-4 עונותיו במאריבור, בעמדת המגן הימני נאלצת הקבוצה להסתדר העונה בלי מרטין מילץ' שעבר לסטנדרט ליאז'. במקומו פותח פיטר סטויאנוביץ', בסה"כ בן 18. מדובר באחד הכשרונות העולים של הכדורגל הסלובני שאף גרם לסכסוך בין הבעלים של קבוצתו הקודמת לזהוביץ'. הוא שיחק בכל נבחרות הצעירים של נבחרת סלובניה וערך את הופעת הבכורה שלו בבוגרים של מאריבור כבר בגיל 16. אבל למרות הכל, לא רק שמדובר בשחקן צעיר אלא גם בשחקן שבמקור שיחק בקישור והוסב לעמדת המגן הימני.

השימוש בשני מגנים בעלי כישורים התקפיים ורצון להשתמש בהם, לצד ההתבטאויות השחצניות של זהוביץ' עשויים לסמן שמאריבור, לפחות במשחק הבית עשויה להיות חשופה באגפים.

קישור:

הכירו את תאומי המגדל של הסלובנים, ז'לקו פיליפוביץ' הקשר האחורי הקשוח המתנשא לגובה של 1.94 והפך בשנתיים האחרונות לשחקן הנבחרת, ואמיר דרביצ'ביץ' בן ה-22, עד לאחרונה שחקן הנבחרת עד גיל 21. לשניים האלה יש תפקיד מוגדר של הגנה על הרביעייה שמשחקת לפניהם, וגם לאפשר למגנים לתמוך במשחק ההתקפה, יהיה מעניין מאוד לראות איך זהבי יסתדר עם צמד קשוח שכזה, איתו הוא לא נדרש להתמודד לרוב במשחקי הליגה הישראלית.

שני כלים התקפיים מעניינים ביותר במאריבור הם שני שחקני האגף שלה.

דארה ורסיץ', זוכה באופן עיקבי לאמון במדי נבחרת סלובניה, במסגרתה הבקיע כבר שלושה שערים. הוא חזר לסלובניה בעונה שעברה לאחר שלוש שנים מוצלחות באוסטריה וינה וכבר הספיק להבקיע בסיבוב הקודם של מוקדמות ליגת האלופות מעמדת הקשר הימני.

בצד השני משחק אחד הזרים הבודדים בקבוצה, אגים איברהימי המקדוני, ואולי השחקן האיכותי ביותר שלה. הקשר השמאלי בן ה-25 הספיק לשחק בעונה שעברה לעונה בסרייה A במדי קלארי ואפילו בישל מול אינטר. עם שישה שערים במדי הנבחרת המקדונית, ו-17 שערים במדי מאריבור הוא מהווה סכנה גדולה ושירן ייני יצטרך לתת לו תשומת לב רבה.

התקפה:

מאריבור נהנת מהתקפה מגוונת, וההגנה של מכבי תצטרך להתכונן למגוון שילובים, שיכולים להשתנות במהלך שני המפגשים. הצפי הוא שבמפגש הקרוב יפתחו הקפטן טרברס ונוסמיר פאיץ', אבל אי אפשר לפסול את האפשרות שגם מנדי הצרפתי וזהוביץ', הבן של, יקחו חלק.

כבר בן 30, מארקו טרברס הוא המנהיג הבלתי מעורער של מאריבור. 6 שנים הוא כבר משחק בקבוצה לאחר שהגיעה אליה מאפועל ניקוסיה. שחקן נבחרות ברזיל הצעירות לא הצליח לעשות את הקפיצה לבוגר, אבל בהחלט הצליח לבסס קריירה אירופאית איכותית, הכוללת בין היתר 85 שערים במדי מאריבור, ותואר מלך ההופעות ומלך השערים של הקבוצה במפעלים האירופאים. עם יכולות טכניות מרשימות, טרברס משחק מאחורי החלוץ ויכול לבשל ולסיים בעצמו ומהווה איום על השער בכל עת.

מלפניו צפוי כאמור לשחק נוסמיר פאיץ', הרבה פחות טכני, אבל 1.90 של עוצמה שיאתגר את טיבי וגרסיה בגובה. הבוסני הבקיע מנה מרשימה של 20 שערים ב-41 משחקים בשנתיים האחרונות במאריבור והוא יהיה הכתובת למרבית כדורי הגובה והעומק מהקישור הסלובני ובעיקר מהאגפים.

שווה כאמור להכיר גם את מנדי, שפתח מול זרינצקי, הצרפתי ממוצא סנגלי הבקיע 14 שערים בעונה האחרונה במאריבור, וללוקה זאהוביץ', בן 18 בלבד, ששיחק בכל הנבחרות הצעירות של סלובניה, הושאל בשנה שעברה כדי לצבור דקות משחק, חזר למאריבור והספיק כבר להבקיע שני שערים בשני משחקים העונה במסגרת הליגה.

השפעות נוספות:

בעיית הבעיות של הקבוצות הישראליות בבואן להתמודד עם קבוצות מליגות דרג הביניים באירופה – הסלובנים פתחו את הליגה והספיקו כבר לשחק שני משחקים, וזאת בנוסף לשני משחקים מאתגרים באירופה מול יריבה חזקה בהרבה מהיריבה האנדורית שמכבי ת"א פגשה. בעבר לחדות הזאת הייתה משמעות, נקווה שלא כך הפעם.

אוי קפטן
Clash of Kings

12 Comments

דניאל 30 ביולי 2014

תודה על הסקירה המעניינת ,לדעתי השילוב של הבעייתיות בכושר המשחק (כמו שציינת) יחד עם אובדן הביתיות גורם לי להיות פסימי מתמיד.

הלוואי ואתבדה

יאללה מכבי

ניב 30 ביולי 2014

מישהו יכול להסביר לי בבקשה איך הם לא מדורגים אם בשנים האחרונות הם הגיעו מספר פעמים לשלב הבתים של הליגה האירופית?

דניאל 30 ביולי 2014

הדירוג נקבע לפי דרוג אופא שנקבע ע"פ מס' הנק' המצטברות פ"פ התוצאות (ניצחון = 1 תיקו = 0).
בכל שלב לוקחים את מחצית הקבוצות בעל הדירוג הגבוהה יותר והם נקראות "מדורגות" מאריבור למרות ההישגים שלהם נמצאים בסביבות המקום המאה שזה לא מספיק בשביל להיות מדורג בשבלב הזה.

no propaganda 30 ביולי 2014

ניצחון=2 תיקו=1

איש הפח 30 ביולי 2014

כי הם לא עשו יותר מדי בשלשב הבתים ולכן הם גם לא קיבלו יותר מדי נקודות.
באופן כללי בכל שנה (בחמש השנים האחרונות) שמכבי היתה באירופה היו לה ביצועים טובים יותר משל מריבור.

שגיא 30 ביולי 2014

מאריבור נמצאת במקום הראשון בין הלא מדורגות בשלב הזה.
רק לסבר את האוזן מכבי במקום ה9 מתוך 10 המדורגות

ויקטור מורוז 30 ביולי 2014

זה לא הולך להיות קל. מאריבור עושה רושם של קבוצה איכותית מאוד.

תודה רבה על הסקירה המקיפה.

בליקי 30 ביולי 2014

אומרים שאסור להיות צנועים במקומות הלא נכונים. אז למרות כל המחמאות, מכבי צריכה לעבור, אין תירוצים.

איש הפח 30 ביולי 2014

הסלובנים הם לא בדיוק מדרג הביניים באירופה.
הם מגיעים מליגה יותר חלשה מליגת העל והביצועים שלהם באירופה לא ממש מרשימים, בייחוד בהתחשב בשליטה שלהם בליגה הסלובנית.
אין מה לזלזל בהם, אבל זאת עדיין קבוצה שמכבי צריכה ואמורה לעבור.

D! 30 ביולי 2014

תודה,

נשמע כאילו אנחנו שוב פוגשים קבוצה שמזכירה את מה שאנחנו רוצים לעשות. להשתלט על הליגה ולבנות משהו שיחזיק מעמד לאורך זמן. רק שאנחנו (מי אלו?) גם מחזיקים באיזו שאיפה להפוך לקבוצת דרג ביניים באירופה.

נשמע כמו משחק קשה, בטח כשהגומלין לא בבית. נקווה למשחק טוב היום. בלי שטויות.

ד"ר רזי הופמן 30 ביולי 2014

נראה שיהיה נסיון למשחק הגנה חזק והתקפות מתפרצות מצד ישראל.
נקווה שזו הכוונה ושיעמדו בה בכבוד. 1:0 קטן או תיקו 1 צריכים להיות המטרה

ערן (המקורי) 30 ביולי 2014

תודה דור על הסקירה.
אני מעריך שרובנו קשובים עכשיו בעיקר לאזעקות, בומים, יירוטים וכדומה, ובמצב רוח מחורבן כאשר שומעים חדשות (שזה בערך 24/7). לדעתי עובדה זו, בנוסף לאובדן הביתיות, תורמת לכך שאנחנו כאן בכלל לא מרגישים כדורגל (המונדיאל נראה כל כך רחוק…) וקשה להיות אופטימיים.
כשאני מסתכל על הסגל, ועל הרכש, אני רוצה להאמין שאנו השנה נהיה מחושלים יותר באירופה לעומת שנה שעברה, בזכות הניסיום המצטבר שלנו (באזל היתה בית ספר רציני מאד), ונוכל יישם זאת כבר בצמד המפגשים נגד מאריבור.
הלואי. מגיע לנו קצת חדשות טובות…

Comments closed