יוגב

כל כך הרבה פעמים אנחנו מתייגים שחקנים (ואולי צריך להרחיב את הרעיון לאנשים באופן כללי), ואז אפקט פיגמליון מתחיל לפעול, הם קוראים את מה שכותבים עליהם בעיתונים ושומעים את מה שאומרים עליהם אוהדים, חברים לקבוצה ומאמנים, ונכנסים לנישה ומשם כבר מאוד קשה לצאת ממנה.

אני זוכר שמולי קצורין כשאימן בפולין דיבר על אחד משחקניו הזרים שפשוט לא היה קיים בחצי הראשון של העונה, כלום לא עבד לו, הוא היה מחטיא זריקות פשוטות, לא סוגר היטב לריבאונד ובאופן כללי נראה לא שייך, אבל מסיבה כזאת או אחרת הוא לא שוחרר. ואז השחקן שפתח על העמדה שלו נפצע, ולפתע פתאום השחקן שלפני רגע לא פגע בכלום התחיל להיכנס לעניינים וסייע לקבוצה לזכות באליפות. קצורין אמר בזמנו, שזה גרם לו לחשוב על כל אותם שחקנים שהוא וויתר עליהם מוקדם מדי, ומה היה יכול לצאת מהם אם הם היו מקבלים מספיק סבלנות ואמונה מהסביבה שלהם.

אז ראינו את זה בשנה שעברה עם תיוס שכמעט היה על המטוס, וראינו את זה עם טייריס רייס שחתכו אותו לאורך ולרוחב בתקשורת הספורט בארץ, והנה השנה אנחנו רואים את זה עם יוגב.

אולי בגלל הפציעה של פניני שהשאירה אותו כישראלי צבר היחיד ברוטציה (תהא המשמעות של זה אשר תהא), ואולי כי לגודס מתחיל להישבר מפרגו, פתאום אנחנו רואים את יוגב של לפני פרשת קובן. מנהל את המשחק בביטחון, חודר, מוביל מתפרצות עד הטבעת ואפילו קולע שלשות רחמנא לצלאן. אפילו ג'ק כהן מתחיל להיראות פתאום כמו שחקן יורוליג לגיטימי על רקע הפציעות של פניני ורנדל ומצוקת הגבוהים.

לחלוטין לא ברור כרגע לאן העונה הזאת של מכבי תל אביב הולכת (הימור שלי – אליפות קשה, והדחה בהצלבה), אבל אולי היא תהווה עוד תזכורת עבורינו לא לתייג אנשים בצורה מוחלטת מדי, ולא להסתמך יותר מדי על מבחן התוצאה, אלא לבחון את הנסיבות בכללותן, ולחשוב האם יכול להיות שבסיטואציה אחרת, גם ההתנהגות והתוצאות היו שונות.

חוץ מיותם הלפרין, לפעמים התיוג הוא מדויק.

 

הגידו כן למאותגרים כרונולוגית
"הבלוק" (3) מהפכת הקרפיונים

27 Comments

אלון 20 בנובמבר 2014

גאוני הסיום עם יותם. מלך הגארבז' טיים. שחקן עם כישרון הכי גדול מאז קטש ופשוט חסר אופי לחלוטין.

אני מת על יוגב. אבל אין הפתעות אצלו. הוא שחקן הגנה טוב עם ראיית משחק וקליעה בינונית. יש לו משחקים כמו היום שהוא נפלא מדי פעם. אבל רוב המשחקים הוא מכדרר יותר ומכריח קצת מסירות. רכז מחליף קלאסי גם למכבי תל אביב וגם למקל בנבחרת.

מאוריציו 21 בנובמבר 2014

+1 על הגאונות של הסיום

גיל 20 בנובמבר 2014

הדחה בהצלבה? אתה אופטימי

גיל 21 בנובמבר 2014

אם אפשר, תשתמש בשם אחר פעם הבאה שלא יתבלבלו בינינו.

איציק 21 בנובמבר 2014

איזה מהגילים כתב איזה תגובה ;)

מתי 21 בנובמבר 2014

מפתיע לראות את הטינה כלפי הלפרין אחרי כל כך הרבה שנים. כנראה צריך להיות אוהד מכבי כדי להבין. באופן אישי אני לא מצליח לחשוב אפילו על ספורטאי אחד שאכזב אותי עד כדי כך.

איציק 21 בנובמבר 2014

אין טינה להלפרין יש מצב קיים. ראה את ירושלים בליגה ומה עושה הלפרין וראה מה הוא עושה באירופה כאשר ממש צריך אותו. אתה לא תשכנע אותי שאם היכולות שלו של כדורסל נטו, זה מה שהוא שווה. כנראה שזה משהו שקשור לאופי ולא ליכולת נטו. אפשר לומר שאופי זה חלק מהיכולת אבל אם נבודד את כל השאר פרט לאופי, הוא שחקן יורוליג לגיטימי, ואם נכליל גם את האופי אז אפילו לא שחקן יורוקאפ.

עידן. 21 בנובמבר 2014

ניצחון על לימוז' זה בטח לא מדד ליכולת של שחקן להתמודד ברמות הגבוהות של היורוליג ולראייה, אלו בדיוק מסוג המשחקים שליאור אליהו נהג להצטיין בהם (אגב, הנה שחקן שהתיוג שלו אפילו יותר מדויק מזה של הלפרין).

שלא יובן לא נכון, אני מחבב מאוד את יוגב וחושב שברמת הכישרון שלו הוא הוציא במכבי כמעט את המקסימום. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שכבר שנה רביעת ברציפות מכבי מתכננת להפוך את יוגב לרכז מחליף ואיכשהוא, באמצע העונה, הוא חוזר להיות הרכז הראשון.

יש שיראו בכך עדות להצלחה האישית של יוגב. אני לא מסכים. מבחינת כישרון יוגב לא אמור להיות רכז פותח של קבוצת צמרת באירופה. לדעתי זה מעיד הרבה יותר על הכישלון של הנהלת מכבי בהבאת שחקן מתאים.

משה 21 בנובמבר 2014

אחת התגובות הכי יפות.

ניר 21 בנובמבר 2014

ההבחנה טובה, אבל העניין של רכז ראשון הוא סמנטי בלבד, מלבד עונה אחת אולי, אף פעם הוא לא היה רכז ראשון מבחינת דקות ובד"כ גם לא שני, הוא הופך באיזה שלב להיות רכז בחמישיה הראשונה כדי לשמש כעלה תאנה של הכדורסלן הישאלי הצבר, אבל אחרי כמה דקות הוא יורד לספסל, ואז ההיקמנים והרייסים כבר משתלטים על העסק.

משה(לא זה מלמעלה) 21 בנובמבר 2014

כ"כ לא נכון, אתה זוכר בדיוק עונה אחת אחורה, בשתי העונות לפני כן הוא היה לחלוטין רכז ראשון/שני.

עידן. 21 בנובמבר 2014

בוא נראה:
לפני 3 עונות יוגב הובא למכבי, אחרי שהיה הרכז המחליף של נעימי בירושלים. כמובן שרוב האוהדים לא הבינו את הקטע. (זכור במיוחד אוהד אחד שכתב טור על יוגבי- מנגבי…). הוא היה אמור לחמם את הספסל מאחורי שחקנים כמו פארמר, לנגפורד, פאפלוקס, שאייר ובורשטיין בקו האחורי. רק שלנגפורד הגיע בלי כושר, פאפלוקס ושאייר אכזבו ויוגב מצא את מקומו בחמישיה. גם שפארמר עזה ומכבי הביאו את מאלט במקומו, יוגב נשאר הכרז הפותח והיה אחד המצטיינים בסדרה מול פנתנייקוס.

עונה אחרי, מכבי מבינה שהיא צריכה רכז עם שיעור קומה, אז היא מחתימה את ריקי היקמן, לצדו את לוגן ובמשביל לחזק את הספסל גם את לנסברג. זו הקו האחורי שפותח את העונה. רק אז מתגלה שריקי, אף שהוא שחקן טוב, הוא בכלל לא רכז. יוגב חוזר לחמישיה במקום לוגן, נותן עונה בינונית ומכבי עפה בסוויפ מול ריאל.

עוד עונה. מכבי שהבינה שריקי לא רכז הביאה במקומו את רייס מתוך כוונה להפוך את יוגב למחליף. אבל רייס לא מתחבר ויוגב מוקפץ חזרה לחמישיה. (אגב, עם סיום העונה המדהימה של רייס אנשים שכחו שבשל הראשון ובמרבית שלבי ההצלבה, רייס שיחק מעט מאוד, בטח לעומת יוגב.- למעשה, בשלב הראשון ועד לכמה משחקים לסיום הטופ 16, רייס שיחק יפחות מ-15 דקות בממוצע לערב.)

העונה. למעשה חזרנו שנתיים אחורה. שוב מכבי מביאה שני שחקנים לקו האחורי המחודש שלה ורק בדיעבד מגלה שהיא לא הביאה רכז. במקרה הזה זה הרבה יותר מרגיז כי השחקן המדובר (פארגו) כבר שיחק במכבי בהצלחה וממש לא עשה זאת מעדת הרכז.

אלעד 21 בנובמבר 2014

יוגב אוחיון הוא בדיוק ההיפך מהתזה שאתה מציג בפוסט. מאז שבלאט ציוות אותו ליד פארמר לפני 4-5 שנים, הוא מקבל אינספור הזדמנויות, סבלנות ואמונה מהסביבה שלו. בשלב הזה אתה די יודע מה תקבל ממנו.
אישית אני מאוד מסמפט את השחקן, אבל קשה להגיד שהוא לא קיבל מספיק הזדמנויות להוכיח את עצמו. תשווה אותו לרכזים אחרים שעברו במכבי (מקל, רוט, ליובין) ולא קיבלו צ'אנס.

ירושלמי 21 בנובמבר 2014

אולי פרט למקל שהוא יותר לא היה מוכן לחכות להזדמנות מאשר לא קיבל הזדמנות, שתי הדוגמאות האחרות שנתת – רוט וליובין לא רלוונטיות מכיוון שלשניהם אין הגנה.
תגיד מה שתגיד על אוחיון, שאין לו קליעה יציבה, שהחדירה שלו לא משהו, שניהול המשחק שלו אפור, אבל הוא אחד הגארדים ההגנתיים הטובים ביותר שמשחקים במכבי וביורוגליג בשנים האחרונות.
לא סתם הגנת המשולש הלוחצת שהגה בלאט עם פארגו-פרקינס-אוחיון עדיין זכורה כאחת ההגנות הטובות שראינו באירופה בשנים האחרונות.
ועד שלא יבוא גארד ישראלי עם יכולת סבירה בהתקפה והגנה טובה לא פחות משל אוחיון, הדיון על הרלוונטיות של גארדים ישראלים ביורוליג שלא קיבלו הזדמנות פרט לאוחיון לא יכול להתקיים.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 21 בנובמבר 2014

תקן אותי אם אני טועה, אבל אוחיון לא שיחק עם פארגו- פרקינס.
בכל מקרה הטענה שלי לענין הפוסט היא שאוחיון הוא לא דוגמא טובה, כי הוא דווקא כן קיבל הרבה מאוד הזדמנויות להוכיח את עצמו

אלעד 21 בנובמבר 2014

המשתמש האנונימי זה אני

ירושלמי 21 בנובמבר 2014

אתה צודק, הוא הגיע רק בעונה שלאחר מכן.
בכל מקרה הטענה שלי עומדת בעינה, ההגנה של אוחיון היא זו שהקנתה לו את הזכות לקבל ככ הרבה הזדמנויות, לעומת שאר הישראלים שמראש לא היו צריכים לקבל הזדמנות.
וזה גם מה שמשאיר אותו בסביבה לככ הרבה זמן.
את ההתקפה הוא כנראה כבר לא ישפר, אבל הוא בהחלט שחקן לגיטימי ל20 דקות יורוליג בלי קשר לזה שהוא ישראלי.

אלעד 21 בנובמבר 2014

אני מסכים איתך. אבל שוב – זה לא מקרה שמתאים לנושא הפוסט.
אגב, לליובין היו אותן תכונות (אולי פחות אתלטיות, אבל הגנה טובה). הוא באמת לא קיבל הזדמנות, למרות שזה היה ברור מראש כשהוא חתם שם.

אבי ח 21 בנובמבר 2014

הכי שרן ייני בכדורגל…
הם חשובים,ותמיד תקבל יותר ממה שיש באמת…:)

רועי ויינברג 21 בנובמבר 2014

אני מאוד שמח בשבילו, הוא עובד מאוד קשה ורואים את זה. יחד עם מקל לישראל יש עמדת רכז מאוד חזקה, לדעתי אדלשטיין יוכל להשתמש בהם ביחד באליפות אירופה-יחד עם השיפור במשחק של כספי ופישר/טיוס, יש לנו נבחרת לא רעה. התחזית בקשר למכבי אופטימית, אם הם לא יחתימו עוד פאוור פורוורד חזק, בקצב הזה רנדל לא ישחק עוד הרבה.

Mr.t 21 בנובמבר 2014

אהבתי, המון נתונים תומכים וכתבה מבוססת! ככה צריך לשים מספרים וסטטיסטיקות ולא סתם לכתוב דעה.

אהד 21 בנובמבר 2014

כתבתי כבר במקום אחר – ראיתי את המשחק אתמול רק מאמצע הרבע השלישי. אוחיון לא עשה דבר כדי לעצור את ההתמוטטות, אפילו לא לזרוק ולהחטיא.
אני זוכר אותו ככוכב עוד בליגת התיכונים וחשבתי שהוא יכול להגיע הרבה יותר רחוק. לא מבין למה הוא לא משפר את הג'אמפ שוט מחצי המרחק ואת הזריקות מחוץ לקשת. האם זה נובע מכישרון מוגבל, מחוסר רצון לעבוד על זה בקיץ או מעבודה לא נכונה בגילאי נוער שתוקע אותו עכשיו..

Comments closed