אין אחריות בלי סמכות

אז לאחר המשחק בין צ'לסי לפאריז אוהדי צ'לסי תקפו באלימות אדם שחור ברכבת התחתית, דחפו אותו מהרכבת ומנעו ממנו לעלות תוך השמעת קללות גזעניות.

אירועים כאלה הפכו נפוצים למדי בשולי משחקי כדורגל, ובעקבות פוסט של חבר שכתב שצריך להרחיק את צ'לסי לשנה מהמפעלים האירופאים יצא לי לחשוב קצת על הנושא של המלחמה בגזענות בספורט.

הגזענות בכדורגל היא בעייה ייחודית בעולם הגזענות וצריכה להיות מטופלת בצורה שונה מגזענות בכלל:

פעמים רבות עולה השאלה למה קללה גזענית או התנהגות גזענית של אוהדי כדורגל צריכה להיענות בענישה חמורה יותר מאשר פעולה כזאת בחצר ביה"ס או בפאב השכונתי. טענה אחת יכולה להיות שהיא לא שונה, שאלימות על רקע גזעני, מילולית או פיזית, צריכה להיענות בענישה חמורה בכל מקום, ולא ניכנס כאן להצדקה למה אלימות על רקע גזעני צריכה להיענות בענישה חמורה יותר מאלימות סתם, למרות שאני חושב שהיא צריכה.

אבל אני רוצה ללכת צעד רחוק יותר, אני בהחלט חושב שאלימות על רקע גזעני צריכה להיענות בענישה ואכיפה חמורה יותר בכדורגל מאשר במקומות אחרים. ראשית כי היא תופעה דומיננטית בכדורגל יותר מאשר במקומות אחרים, ממגוון סיבות סוציולוגיות ואחרות, ולכן כדי לעקור אותה צריך עוצמה גדולה יותר מאשר מופעלת במקומות אחרים. שנית מאחר ולאור החשיפה העצומה שהכדורגל זוכה לה במאה ה-21 (עיינו ערך זכויות השידור לליגה האנגלית), והמשמעות החינוכית האדירה שלו, יש חשיבות מוגברת להילחם בגזענות בכדורגל.

לקבוצות אין יכולת אמיתית לפתור את הבעייה והענישה נגדן אינה אפקטיבית:

הנקודה הזאת חוזרת לכותרת, לקבוצות אין יכולת לבצע אכיפה פלילית, הן לא יכולות לעכב אוהדים, לחקור אותם או להעניש אותם למעט במקרים מסוימים בשלילת המנוי. להטיל עליהן ענישה כבדה, כלכלית ואף יותר מכך מקצועית, הוא צעד לא ראציונלי שלא יכול להשיג את המטרה הרצויה.

מעבר לכך, ענישת הקבוצות פשוט לא מרתיעה את האוהדים. זה פשוט לא קורה. אתם יכולים לשלוח את בית"ר לשחק כל העונה בנתניה, וזה עדיין לא יגרום ללה פמיליה לקלל את בני סכנין פחות. זה לא עובד, מספיק עם זה כבר, ודרך אגב עונש הפחתת הנקודות ועונש הרדיוס הוא פשוט אנטי כדורגל ששם כוכבית שלא לצורך על כל התוצאות הרלבנטיות בליגה .ענישה כזאת צריכה להינתן רק במקרים שבהם קבוצה יתרון תחרותי בצורה לא חוקית ולכן יש לאזן אותו (סמים ממריצים למשל).

הפתרון טמון בשיוך האחריות בצורה נכונה למי שיש סמכות או יכולת לממש אותה:

אז מה כן הפיתרון הנכון?

מלחמה בגזענות בכל מקום מתחלקת לשניים – חינוך ואכיפה.

את החינוך צריך להטיל על הקבוצות, מאחר וכאן יש להן יתרון יחסי על ההתאחדות, ויש להן את הסמכות לבצע את הפעילות, אבל לא בצורה חופשית, אלא באמצעות רגולציה שתבוא מלמעלה. ההתאחדות או המנהלת צריכות לקחת על עצמן לבנות קמפיין לכל קבוצה שנבנה בצורה מקצועית, נבחן ונמצא אפקטיבי, כולל השיטות שבהן הוא יופעל (עלונים במגרש, כרוז, פרסומות עם שחקנים מובילים וכד'), התדירות וכן הלאה, ועל הקבוצות יוטל להפעיל את המערך החינוכי וההסברתי הזה. קבוצה שלא תעמוד בחובותיה תיענש.

את האכיפה והענישה צריך להטיל על המשטרה, ואם המשטרה לא עומדת בזה מבחינת כוח אדם היא צריכה להאציל חלק מהפעולות על ההתאחדות לכדורגל. האכיפה צריכה להיות נחושה והענישה קשה. אולי משהו בסגנון שלוש מכות ואתה בחוץ האמריקאי (עבירה שלישית גוררת ענישה חמורה בלי יכולת לשיקול דעת שיפוטי). זה ידרוש חקיקה וקביעת סדרי עדיפויות לגופי האכיפה, אבל זה הכרחי כדי לפתור את הבעיה.

זה הכל, כל סוג אחר של ענישה מחטיא את המטרה, לא עוזר לגזענות ופוגע בכדורגל, מספיק עם הרדיוסים כבר, ומספיק עם הדלת המסתובבת של האוהדים הגזענים, תטפלו בגזענות באמת, או שתשתקו.

אחרי פאריס סנט ז'רמיין
יכולות ההרס יוצאות הדופן של מר דולן

30 Comments

קורא 18 בפברואר 2015

אין שום קשר בין הגזענות לבין כדורגל. במקרה, אנשים משכבה סוציואקונומית מסויימת שהיא גזענית הם גם אוהדי כדורגל – זה הכל. את זה שהם מאפשרים לעצמם את הפורקן הזה דווקא בכדורגל, זה משהו אחר, ונכון, ואת זה שמאפשרים להם את זה אולי צריך לעקור.

מנגד, תמיד עדיף גזענות שמוצאות פורקן במקומות כאלה על גזענות שלא מוצאת פורקן ואז מתפוצצת בפרצוף, או יותר גרוע, גזענות שמוצאת דרכים יצירתיות יותר להתפרץ כמו שנאה למדינת ישראל בגלל הפלשתינים למשל.

אריאל גרייזס 18 בפברואר 2015

מסכים במאה אחוז שרדיוסים למינהם הם עונשים חסרי ערך. הסיבה שנותנים אותם זה כדי להראות שעושים משהו.
עכשיו, אם נשאיר שניה את צ'לסי בצד ונסתכל על קבוצה כמו בית"ר – הרי שהטיפול שלהם באוהדים סוררים הוא אפסי. לקבוצה יש יכולת למנוע מאוהדים להכנס למשחקים. לדעתי, זה עונש שיכאב להם הכי הרבה. מניעה מאוהדים שהראו גזענות כניסה לכל החיים למשחקים של הקבוצה הוא בהחלט עונש מרתיע לאוהדים. אבל כנראה שעונשי רדיוס למינהם פשוט לא מספיקים כדי לגרום לקבוצה כמו ביתר לנקוט כזאת פעולה. אם ביתר היתה מעיפה לכל החיים אנשים שמניפים שלט "ביתר טהורה לנצח" (ואין בעיה לזהות מי האנשים האלו באמצעות מצלמות טלוויזיה), לא היית רואה יותר שלטים כאלו.

משה 18 בפברואר 2015

שיתחילו בלהעיף את השלט, אפילו את זה הם לא עושים. מאז שטביב השתלט על הקבוצה בית"ר גזענית בעידוד הבעלים שלה.

סניור 18 בפברואר 2015

אבל נשאלת השאלה איך?
האם בית"ר ירושלים יכולה למנוע מאדם פרטי לרכוש כרטיס למשחקיה? אני חושב שכדי לממש את זה חייב להיות איזה צו או איזו החלטה משפטית/ משטרתית שגם נאכפת על ידי אותם הגורמים.
זה בעייתי מכיוון שבארץ בכלל, ובקרב אוהדי בית"ר (מסיבה שאני לא מצליח להבין) בפרט, נמכרים הרבה פחות מנויים מאשר בחו"ל, ולכן גם אם נניח והאוהד מנוי והכרטיס נשלל ממנו, אין שום מניעה לקנות כרטיס במכירה החופשית, כמו כול אחד אחר. באצטדיון סולד אאוט אפשר לבטל מנוי והבחור לא יוכל לקנות כרטיס.
כאן, לדעתי, נעוץ ההבדל ולכן יש צורך באכיפה שהיא מעל לסמכויות הקבוצה.

D! פה 18 בפברואר 2015

מי שנאסרה עליו כניסה למשחקי הקבוצה יתכבד (או תתכבד, אין פה אפליה) ויתייצב בתחנת המשטרה שעה לפני כל משחק של קבוצתו, משחק אימון, משחק בית, משחק חוץ וישוחרר לביתו בתום המשחק. שישלם גם את העלות החלקית של החדר בו הוא יימצא יחד עם חבריו.
לפני משחקים או מסעות אימונים בחו"ל יטריח עצמו האדון ויפקיד את דרכונו בידי המשטרה לכל אותה התקופה.

זה העונש האמיתי.

תן את העונש, תאכוף אותו ואפילו אם תתחיל מחודש על עבירה ראשונה, ושנתיים לעבירה שניה אתה תגלה שאין יותר בעיות.
ממש לא צריך לבדוק אם הוא הגיע או לא הגיע, קנה כרטיס או לא קנה כרטיס.

מעיין אוהד מכבי 18 בפברואר 2015

זה בדיוק המצב באנגליה. בארץ מעדיפים להעניש את הקבוצות במקום לטפל בבעיה הזאת כמו שצריך וראוי לטפל בה.
למה? כי עונש כזה, שהינו הדרך האפקטיבית הכמעט יחידה למגר את הכדורגל הישראלי מאלימות ומגזענות (שאגב, שתיהן ברמות נמוכות דרסטית מרוב המדינות באירופה, ובטח ובטח שבהשוואה לבלקן ולמדינות האקס-סובייטיות), מהווה פגיעה חמורה בחופש התנועה ולכן יחייב את המשטרה – תאמינו או לא – לעשות את עבודתה ולעמוד ברף הוכחתי וראייתי גבוה.

D! פה 18 בפברואר 2015

לעשות את עבודתה – קשה לי להאמין
רף הוכחתי וראייתי – זה פשוט. הכל מצולם ומתועד. לא מבין את הבעיה. האנשים האלה לא מתחבאים. שזו בדיוק אחת הבעיות הגדולות.

גיסנו 18 בפברואר 2015

מה שאתה אומר ראוי ונכון אבל הרבה מעבר לסמכות הקבוצה…

D! פה 18 בפברואר 2015

כמו שכתבתי למטה – אלימות וגזענות זה באחריות המשטרה והמדינה. נקודה ופשוט.

אלכס דוקורסקי 18 בפברואר 2015

נכון, צריך להעניש באופן אישי את האנשים הללו.

צור שפי 18 בפברואר 2015

בית"ר ייחודית כי שם הגזענות איננה רק ביציעים אלא היא מהווה חלק ממהות המועדון. כבר נכתב על זה מספיק, כולל על ידי אוהדים שלא יכלו יותר לסבול את החרפה והתנתקו מהשרץ.

עופר פרוסנר 18 בפברואר 2015

ההבדל בין צ'לסי למשל לבית"ר או לקבוצות הרוסיות – זה שצ'לסי עושה דברים נגד גזענות, ובית"ר רק אומרת שמחפשים אותה ומתרפסת בפני האוהדים.
את בית"ר, כמו שכתב השבוע אלון עידן, צריך לסגור עד שלא יהיה בה שחקן ערבי. לסגור.

רוני 18 בפברואר 2015

בתור אחד שבילה בימק"א ואחר כך בטדי לא מעט (כבר שנים שאני לא הולך) צר לי להגיד את זה אבל מסכים אתך לחלוטין.
יאללה נורדיה!

אביאל 18 בפברואר 2015

עופר – אין שום חוק שאומר שחובה לקחת שחקן ערבי, אגב אם תלך לבית משפט אז היו שלושה מוסלמים ששיחקו שם לצורך העניין.

העניין הוא באחריות המשטרה, ביום שעשרה אוהדי בית״ר יקבלו חמש שנים בכלא על גילוי גזענות הכל יגמר.

מתן גילור 18 בפברואר 2015

4: פאצ'ה, נדאלה, קדאייב, סדאייב.
הבעלים של הקבוצה הצהיר שהוא לא יביא שחקן עברי. לא מתכוון שהוא לא יביא בכוח, אלא שגם אם ימצא השחקן המתאים מקצועית זה לא יקרה (לא במילים הללו אחת לאחת, אבל זו רוח הדברים). מעבר לגזענות, יש פה פגיעה בשוויון הזדמנויות וחופש העיסוק.

אביאל 18 בפברואר 2015

מתן – אם זה היה כזה ברור כשמש, אז למה מישהו לא עשה עם זה משהו ? אם זו אכן עבירה על חופש העיסוק אני חושב שהיו מטפלים בזה כבר, במיוחד שמדובר באלי טביב.

מתן גילור 19 בפברואר 2015

"אז למה מישהו לא עשה עם זה משהו?" זו שאלה שלצערי אפשר לשאול על הרבה יותר מדי דברים במדינה בכלל ובכדורגל בפרט.

יניב פרנקו 18 בפברואר 2015

אי אפשר לסגור את בית"ר – אבל דווקא פה אפשר היה לצפות שהקבוצות כן ייקחו יוזמה.
כי אולי (לא אולי, בטוח) אי אפשר למנוע מקבוצה אחריות על מעשים של אוהד – אבל הקבוצות מתנהלות מול בית"ר כמו כל קבוצה רגילה.
לא חייבים להשאיל לה שחקנים, גם לא לעודד קהלים לבוא למשחקי הבית של בית"ר ועוד יוזמות מהעולם הזה.

גיסנו 18 בפברואר 2015

זה מצחיק, כי זה נשמע בול כמו הדיון אחרי אירועי פואד, וראינו כמה מסקנות יושמו בנושא (לפחות בלבל מקומי). אני אגב מסכים לגמרי.

לגבי המקרה הנ"ל, הוא מכוער ממש. לצערי אני בטוח שהוא קורא לעתים יותר תכופות ממה שהיינו רוצים להאמין ולא רק ע"י אוהדי כדורגל – הפעם הם מזוהים כאוהדי צ'לסי וזה מן הסתם גורר שאלות והאשמות בקשר למועדון.
עכשיו בואו נניח שלמועדון הייתה את הסמכות שעליה דובר בטור – איפה נגמרת האחריות? למועדון כמו צ'לסי יש מאות אלפי אוהדים ברחבי העולם. זה הגיוני לצפות שכולם יהיו אנשים נאורים ונהדרים ולא גזענים בכל רגע מחייהם? אם עוד אפשר להפיל אחריות על מה שקורה במגרש ובסביבתו – איך הקבוצה אמורה לקחת אחריות על אוהדים ברכבת תחתית אחרי המשחק? בלי קשר לענישה קולקטיבית בעד ונגד – אני באמת לא רואה סיבה להעיף את צ'לסי מהמפעלים כמו שחבר שלך הציע.

אם נחזור לאירועי הדרבי – אוהדים הגיעו לדיונים בבית הדין/משפט והתחילו ללכת מכות. האם הקבוצות אחראיות לזה? ובכלל, אם מישהו ישדוד בנק במעיל של ארסנל – ארסנל צריכה להיענש? האמריקאי המשוגע הבא שיחליט לקחת רובה ולירות סתם ככה באנשים באיזה בי"ס – היה לו פוסטר של הפאקרס בחדר. צריך להשעות את גרין ביי מה NFL? ועוד ועוד….צריך למתוח קו ברור גם בנושא הזה.

7even 18 בפברואר 2015

+123

לא יודעים איך להעניש ברמת המדינה אז מפנים לקבוצות.

גיסנו 18 בפברואר 2015

והנה דיברנו – אידיוט אחד זרק ארטיק, הקבוצה מקבלת 5000 ש"ח קנס. אני בטוח שזה ימנע ממנו פעם הבאה לזרוק משהו למגרש…

(אני מדגיש שזה חפץ יחיד שזרק אוהד יחיד ולא הפריע למהלך המשחק (לפני שאוהדי חיפה למשל יגידו משהו))

D! פה 18 בפברואר 2015

+5,000
בדיוק.

D! פה 18 בפברואר 2015

אלימות וגזענות זה באחריות המשטרה והמדינה. נקודה ופשוט.

הקבוצות צריכות לעשות מאמצים למגר אלימות וגזענות בתוךן בדיוק כמו שהייתי מצפה ממספרה או חדר כושר שהבאים אליהם מתנהגים ככה להתנהל. לשתף פעולה עם הרשויות במסגרת החקירה, להגיש תלונות נגד מי שפוגעים להם בעסק ומי שעוברים על החוק. לא ישתפו פעולה, אדרבה שיואשמו בהפרעה לחקירה או ואטאבר. אם הייתה לי מסעדה והייתם מקללים בה אורח ערבי או שחור זה מה שהייתי אמור לעשות. גם לי יהיה קשה למנוע מהעבריינים האלו לשוב ולחזור למקום, זה התפקיד של המשטרה. היא רק עסוקה מדי ברוה"מ ובלדחוף אצבעות.

D! פה 18 בפברואר 2015

וחצי אוף-טופיק
פרוייקו מצולם יפייפה בהארץ של פורצים עירומים למגרשים

(שימו לב למאבטחי הרוגבי שבעצמם נועלים סטופקס)

אריגו סאקי 19 בפברואר 2015

המפתח הוא אצל השחקנים.
קללות גזעניות צריכות לגרום לשחקני שתי הקבוצות לרדת מהמגרש.
פעם ועוד פעם ועוד פעם. הרעש יהיה כל כך גדול עד שזה יאלץ מי שבאמת קובע – בתי מחוקקים, להזיז את עצמו. הווה אומר – לחוקק חוקים, לקבוע עונשים, ולהכתיב למשטרה ולרשות השופטת לפעול לפיהם.
כל עוד מי שעוסק בספורט מסתפק במלמולים צדקניים ובאפס מעשים, זה מה שיש.

אריק האחר 19 בפברואר 2015

אריגו
חשבתי בדיוק על זה בתור אוהד מכבי
אם פעם אחת ייני וריד את סרט הקפטן ברגע שמקללים
את ראדי וייתן אותו לראדי יש סיכוי שהקללות יפסקו
אם זה לא עזור אז בפעם השנייה שכול השחקנים ירדו מכר הדשא
ולעזאזל הפחתת הנקודות והעונשים שמכבי תחטוף.
ברמת הענישה חמש שנים בבית כלא " לאוהד " הראשון שתופסים
יגרום להפחתה ניכרת לתופעה.
אפשר בהחלט להילחם בתופעת הגזענות.
השחקנים והקבוצות פשוט פחדנים.
מהתאחדות התייאשתי מזמן.

גיסנו 19 בפברואר 2015

אז כמובן שבינתיים נתנו למקללי ראדי שכבר הצליחו לשלוח למשפט "הרשעה בלי עונש".
הרתעה משמעותית במיוחד.

אריק האחר 19 בפברואר 2015

וריד\ יוריד

D! פה 19 בפברואר 2015

אף אחד כבר לא יקרה את זה (בני!!!! צריך מערכת מעקב אחרי תגובות. תסתכל איך זה קורה באתר של עין הדג !!!)
אבל בכל זאת אשים את זה פה

http://sports.walla.co.il/item/2831452

ככה פותרים את זה. מהר. חד. חזק.

Comments closed