TJ

ישראלי, לא ישראלי?

טיי ג'ייקוב ליף, נולד בתל אביב ומחזיק בתעודת זהות ישראלית, אביו שיחק בישראל במשך 17 שנה לפני שחזר למולדתו כשטי ג'יי היה בן 3. אולי שמתם לב שהוא לא זכה לאותו הפסטיבל שעומרי כספי זכה לו, ואפילו לא לאותה תשומת לב מקומית לה זכה גל מקל.

הלילה למשל, הכותרת הראשית באתר ערוץ הספורט דיברה על הנצחונות של הקאבס והווריורס, 17 הנקודות שקלע ליף, הקלע הבולט של אינדיאנה הלילה, הוזכר כבדרך אגב בסוף כותרת המשנה. אני מניח שיהיה מיותר לציין שלא מדובר על תגובת נגד לפרובנציאליות המאפיינת את תקשורת הספורט בארץ והחזרה לפופורציה של הישגי השחקנים המקומיים בתפוצות.

הסיבה היא כמובן כי התקשורת והציבור הישראלי לא ממש בטוח לאיזה משבצת להכניס את טי ג'יי ליף. הוא אומנם לא גדל במערכת הכדורסל הישראלית, והאזרחות של אביו הושגה בדרכים מפוקפקות, אבל הוא עצמו יליד ישראל, שיחק בנבחרת הנוער כשנקרא אליה, והצהיר שהוא מעוניין לשחק בנבחרת ישראל הבוגרת.

הדיון הזה משתלב כמובן עם הדיון על זהותן של מכבי תל אביב והפועל ירושלים, מקומן של נבחרות בספורט בעידן הנוכחי, אזרוחים בנבחרות שונות בכדורגל בכדורסל, ובצד ההומוריסטי של הדברים, הרגע הבלתי נשכח שבו מירי רגב החמיאה לשון דוסון על העברית המצויינת שלו.

*

לכשעצמי אני לא חושב שאפשר לפטור את הדיון הזה באמירה שמי שיש לו אזרחות מקומית הוא שחקן מקומי בדיוק כמו יליד המקום שגדל במדינה, קודם כל כי זה לא תואם את הרגשות של מרבית האנשים, ההזדהות היא אחרת, ושנית כי המשמעות היא למעשה שעם הזמן הנבחרות יהפכו לקבוצות, ואז למה בעצם צריך את ספורט הנבחרות?

במפעלים האירופאים בכדורגל עשו משהו שלטעמי נראה כמו התחלה של פתרון – מחייבים כל קבוצה להחזיק בסגל מינימום של שחקנים שהתאמנו לפחות 3 שנים לפני גיל 21 במועדון, ומינימום של שחקנים שהתאמנו אותו משך זמן במדינה ממנה מגיעה הקבוצה. אז כן זה מעורר בעיות אחרות כמו בעיית הסחר בשחקנים בגילאים הצעירים, שהולידה כבר עונשים נגד הספרדיות, ועוד בוודאי תוליד בעתיד, אבל זה כן מייצר את התמריצים הנכונים לקבוצות להשקיע בגידול שחקנים, מצמצם קצת את הבלגאן בשוק ההעברות כי עכשיו אתה חייב להתבסס על שחקנים שאתה גידלת באיזשהי רמה, ומוודא שיש זיקה אמיתית בין השחקן לבין המדינה שהוא מייצג, זאת אם הכלל יושת על רמת הנבחרות כמובן.

ולגביי טי ג'יי ליף, עבורי הוא ישראלי לכל דבר ועניין, יליד ישראל שמייצג את ישראל בנבחרת מבחירתו ולפי רצונו המוצהר ובפועל, אבל השמחה שלי מההצלחה שלו תמיד תהיה פחות שלמה מהשמחה מהצלחתם של הכספי והמקל של העולם, כי ההצלחה של כספי ומקל היא קצת ההצלחה של המערכת שגידלה אותם, והמערכת הזאת היא גם קצת שלי, בעוד טי ג'יי ליף הוא תוצר של מערכת שלא קשורה אליי.

יומן אליפות צהובה (17)
מסעותיי עם קבוצתי (הכח - גביע)

23 Comments

שמעון 21 באוקטובר 2017

ביזיון היחס אליו ויותר בזיון שהוא לא בנבחרת ואליהו הפח הזה עדיין שם. ישראלי לכל דבר יותר ממקל ובטח לא פח כמוהו

יניר 21 באוקטובר 2017

אני לא חושב שיותר מדי שחקנים אירופאים שיחקו עבור הנבחרות שלהם לפני עונת הרוקי בNBA, די בטוח שמקל וכספי ויתרו. אם הוא היה מוכן לבוא כנראה היו מזמנים אותו.
נראה בעתיד אם הוא יהיה חלק מהנבחרת, לא נראה לי שכרגע זה מעסיק אותו יותר מדי

אמוץ כהן-פז 21 באוקטובר 2017

מה אומר חתן השמחה עצמו? הוא חש עצמו ישראלי?
אם כן, שמחתו שמחתנו. אם לא ותעודת הזהות היא סוג של מקריות, שיצליח, תמיד תשמר לו פינה חמימה כבן של…

austaldo 21 באוקטובר 2017

אנחנו חיים בעולם שבו ספורטאים מקבלים אזרחות ומייצגים ארצות אחרות מכל מני סיבות – בעיקר כסף. אם ספורטאי שנולד בארץ ורוצה לייצג את ישראל אז בכלל. הוא בטח הרבה יותר ישראלי ממה שבקי האמון רוסיה (למי שלא יודע, העוזרת המוערכת של גרג פופוביץ שיחקה באולימפידת בייג'ינג בניבחרת רוסיה).
ראוי גם להזכיר שלכמה מההישגים הגדולים ביותר של הספורט הישראלי הגיעו ספורטאים שלא גדלו בארץ (חנה קנזייבה-מיננקו, אלכס אוורבוך …).

yaron 21 באוקטובר 2017

אם הוא לא גר בישראל מגיל שלוש ובא לשחק בנבחרת הנוער – ישראלי!

שיר 21 באוקטובר 2017

מתי הוא הביע את רצונו לשחק בנבחרת הבוגרת?

אריאל גרייזס 21 באוקטובר 2017

בטוח זה היה לפני שהוא ראה אותה באליפות אירופה..

איציק 21 באוקטובר 2017

אני זוכר איך ליף סיפר שעקב אחרי כל משחקי הנבחרת והחזיק לה אצבעות. אני מתאר לעצמי איזה שברון לב זה היה.

גיא זהר 21 באוקטובר 2017

הוא דיבר באופן דיפלומטי. לא זוכר הבטחה קונקרטית.

משה 21 באוקטובר 2017

אם הוא נולד כאן ומוכן לשחק בנבחרת הוא ישראלי לכל דבר. עכשיו צריך לדאוג שיגיע.

אלכס דוקורסקי 21 באוקטובר 2017

מזדהה מאוד עם כל מה שנכתב בפסקה האחרונה.

איציק 21 באוקטובר 2017

ראשית אתחיל במחאה בקשר לציניות שהבעתה על האמירה של שרת הספורט שלנו, מירי רגב. לשון דאוסן באמת יש עברית מצוינת.
לגבי ליף. אם הוא מסכים ורוצה לשחק בנבחרת, אקח אותו. הוא בטח לא פחות ישראלי מהאוול או ג'ק כהן, אבל הוא רחוק ואין לו מחויבות כי הוא לא משחק בליגה. כלומר, אי הופעה בנבחרת לא תרחיק אותו ממספר משחקים. להצלחה שלו יש פינה חמה, אך לא יותר מכך, אבל עדיין יותר מההצלחה של מקל, פשוט כי אין לו. לכספי, לעומת זאת, יש הצלחה גדולה שבאמת באה מהמערכת הישראלית, גם אם זה למרות המערכת שלנו, עם קשר רציף עם המסגרות שלנו. בכל מקרה, בהצלחה לליף, ולו בגלל אבא שלו.

Oded 21 באוקטובר 2017

אני לא חושב שליף יחשב מתאזרח אם ישחק בנבחרת…

איציק 21 באוקטובר 2017

בטח שלו. הוא יחשב ישראלי לכל דבר ועניין.

ניר 21 באוקטובר 2017

ליף לא ממש השתוקק לשחק בנבחרת הנוער, אחרי שרדפו אחריו תקופה ואחרי שהוא לא הוזמן לנבחרת המקבילה של ארה"ב, הוא החליט להגיע.

גם במכללות היה לו תפקיד משמעותי בקבוצה טובה, אבל הוא כמעט ולא סוקר כלל, בטח יחסית להנפלד ושפר בזמנו.

במידה וישחק בבוגרת אני מניח שההתעניינות בו תעלה, אבל אני מניח שהוא לא ישחק לאור הפורמט החדש, לבטח כל עוד הקריירה שלו תנסוק.

צור שפי 21 באוקטובר 2017

יש פה כמה מישורים:
1. טכני – בעל אזרחות/דרכון/ת.ז ישראלית = ישראלי.
2. הגדרה עצמית של האדם שבו מדובר.
3. התחושה הסובייקטיבית: אני מרגיש כמוך לא רק בהשוואה למקל וכספי אלא אליהם אני מוסיף גם את מרואן קבהא למשל אפרופו זה שמישהו בפוסט אחר ניסה לטעון שאיננו ישראלי.

צור שפי 21 באוקטובר 2017

ועוד משהו תיאורטי: נניח שאני ישראלי לכל דבר אבל בגלל שיש לי אזרחות נוספת אני מקבל הצעה לשחק בנבחרת של מדינה אחרת שהיא מעצמה בתחום הספורטיבי שאני מצטיין בו ואני מקבל את ההצעה מטעמים של אתגר מקצועי. האם זה הופך אותי לפחות ישראלי? התשובה הסובייקטיבית שלי היא שלילית.

איציק 21 באוקטובר 2017

התגובות שלך יותר מדי סובייקטיביות. אתה יכול לתת תגובה אחת אובייקטיבית?

צור שפי 22 באוקטובר 2017

אין דבר כזה

איציק 22 באוקטובר 2017

:-)

7even 22 באוקטובר 2017

אז כל הפוסט הזה רק כדי לזרוק מילה על מירי רגב?
חשבתי התבגרו פה…ולא עושים פוסטים שלמים רק לשם התנגחות.

אלעד כ 22 באוקטובר 2017

מבחינה טכנית נטו, אם ישחק בנבחרת הוא ייחשב כישראלי או כמתאזרח?
לדעתי זה שדרוג פנטסטי לדור די בינוני שמסתמן.

Omer 22 באוקטובר 2017

ישראלי. אזרח ישראלי מלידה.

Comments closed