הספירה לפלייאוף – 10 יום – השחקן המשתפר

מבט על פרס השחקן המשתפר מלמד אותנו משהו על עקומת השיפור ב-NBA

ב-22 השנים בהן מחולק פרס השחקן המשתפר של העונה רק פעם אחת זכה בו שחקן שהיה מבוגר מגיל 27 ואף שחקן לא זכה בו פעמיים.

הפרס ככלל הולך לשחקן שנה שנייה או שלישית שפרץ (ג'יאניס לפני שנתיים, פול ג'ורג', ריאן אנדרסון, קווין לאב מונטה אליס, גילברט ארינס ואחרים). זה מרמז משהו מעניין על מועד הפריצה של שחקן NBA, ככלל, אם זה לא קורה עד גיל 25, כנראה שזה כבר לא יקרה. המקרים האחרים הם בעיקר שחקנים אירופאים (דרגיץ' וטורקוגלו), והחריג הכמעט יחיד הוא ג'יילן רוז, שבגיל 27 זכה בפרס לאחר שקפץ מ-11 נקודות ל-18 נקודות בערב במדי אינדיאנה.

הקונצנזוס הדיי מוחלט הוא שהפרס ילך השנה לסיאקאם מטורונטו שעלה מ-7 נקודות ו-4.5 ריבאונדים למשחק ל-16 נקודות ו-7 ריבאונדים למשחק, והוא עושה זאת בקבוצה שרצה בצמרת המזרח, ועשה זאת בתהליך דיי סטנדרטי של רוקי נשכח, שחקן שנה שניה סביר ופריצה בשנה השלישית.

הליגה תצטרך להיזהר מלתת את הפרס על בסיס סטטיסטיקות בלבד לשחקנים בקבוצות חלשות כמו זאק לווין וג'ון קולינס שמוזכרים כמועמדים, אני אומר כבר שנים שאסור להסתכל על סטטיסטיקות של שחקנים בקבוצות טנקינג, הקצב שם והיכולת לנפח את המספרים הוא כזה שהופך את הנתונים לחסר חשיבות לניבוי הצלחה עתידית.

מועמד מעניין בהקשר של ההיסטוריה של הפרס הוא פול ג'ורג' שעשה השנה קפיצה אדירה וחזר למעשה לשיא הקריירה שלו בכל היבט סטטיסטי וגם במבחן העין, אם יזכה בפרס (לא סביר) הוא יהיה הראשון לעשות זאת בפעם השניה. מועמד נוסף הוא דריק רוז, שלאחר עונה איומה בקליבלנד ומיניסוטה הקפיץ את המספרים שלו ל-18 נקודות במשחק, אבל העובדה ששיחק רק 51 משחקים והעובדה שהוא עשה זאת במיניסוטה המאכזבת שוללים ממנו סיכוי ממשי, על אף אפקט ה-feel good שיכל להיות לזכיה שלו.

1. פסקל סיאקאם
2. ד'ארון פוקס
3. ד'אנג'לו ראסל

ההפסד בוולבס
יש גמר

4 Comments

איציק 3 באפריל 2019

לפי פרמטרים אלו, ג'ימס הארדן מועמד לגיטימי.
בקפיץ את הנקודות מ-30.4 ל-36
ריבאונדים מ-5.4 ל-6.5
וירד קצת באסיסטים מ-8.8 ל-7.6
מעניין יהיה, אם יקבל השחקן המשתפר וה-MVP באותה עונה (האם היה כזה אי פעם?). לא שאני מאמין שיקבל את אחד מהתארים הללו.

שחר התל אביבי 3 באפריל 2019

תודה דור על הטור
השלושה שהזכרת נראים מועמדים בכירים לתואר
לא בדקתי את השיפור אצל: אמביד, מארי(דנבר), דרק וייט, בלדסו, קמבה, בוקר, באדי הילד, קוזמה, ווצ'ביץ', דינווידי, סבוניס, יש לא מעט משתפרים משמעותיים בליגה

איציק 3 באפריל 2019

נראה לי שגם ניקולה יוקיץ' יכול להיות מועמד לגיטימי.
זה בלי לההביט בסטטיסטיקות, רק מלראות מה הוא עושה השנה ואיך הקבוצה השתפרה.

דור 3 באפריל 2019

לדעתי מגיע לראסל. שנה רביעית בליגה והוא נתן קפיצה שאף אחד לא חשב שיש בו. מחזיק על הגב קבוצת פלייאוף

Comments closed