הספירה לפלייאוף – 3 ימים – MVP

ג'יאניס? עוד לא

כשאנחנו הולכים ומתקרבים אל סיום העונה, קרב ה-MVP הופך לקרב דו ראשי בין הפריק לזקן.

מה הקייס לפריק?

התצוגה של הפריק מול אמביד במשחק בין הבאקס ל-76'ס שם חותמת ראויה על עונה מזהירה. באופן דיי מדהים הפורוורד משחק כ-4 דקות מאשר בעונה שעברה, אבל קולע כמעט נקודה יותר, מוסר 1.1 אסיסטים יותר ולוקח 2.5 ריבאונדים יותר. אחוז מזהיר מהשדה של 57.8% (על אף אחוזים נמוכים יחסית מחוץ לקשת), הוא מופת של יעילות.

עם 27.7 נקודות, 12.5 ריבאונדים ו-5.9 אסיסטים הקייס שלו ל-MVP ברור מהשורה הסטטיסטית, אבל הנה תוספת קטנה – ג'יאניס בשונה מהארדן יציב בצורה מפחידה למדי. הוא לא ירד מ-25 נקודות באף חודש השנה, והתרומה שלו עקבית בתוך המשחק ובין משחקים.

בנוסף ג'יאניס מוביל את קבוצתו למקום הראשון בליגה, יש לידו שחקנים איכותיים אבל זאת לא גולדן סטייט וההישג אינו מובן מאליו, בוודאי כשמסתכלים על העונה שעברה של הקבוצה הזאת (אם כי הקרדיט לשינוי שייך לבאד לא פחות מאשר לו)

לבסוף, אחד ההבדלים המובהקים הוא כמובן בהגנה. ג'יאניס חוסם וחוטף כ-1.5 כדורים למשחק וה-DWS (מספר הנצחונות המשויך ליכולת ההגנתית שלו) עומדת השנה על 5.5, 2 יותר מהארדן.

מה הקייס לזקן?

בסופו של דבר, כשמדברים על היכולת לעשות סל בכל מצב, בוודאי בדקות האחרונות, היצירתיות של הארדן, היכולת שלו לנצל את החוקים ויכולת הקליעה האבסולוטית שלו מעמידה אותו במדרגה אחרת מכל אחד אחר בליגה למעט אולי סטף קארי בשלב הזה של הקריירה שלו, ויעידו 35.4 נקודות למשחק ורצף משחקי המעל 30 נקודות שלו.

בנוסף באופן הרבה יותר מובהק הארדן לוקח את הקבוצה שלו על הגב, אם פרס ה-MVP מוענק לשחקן שהוצאתו מהקבוצה הייתה פוגעת בו בצורה המשמעותית ביותר בהשוואה לשחקן הממוצע בעמדתו, לי אין ספק שהארדן הוא האיש, בלעדיו יוסטון לא הייתה נמצאת בחלק העליון של טבלת הפלייאוף במערב, וספק אם הייתה מגיעה בכלל אל הפלייאוף, אי אפשר להגיד את אותו הדבר על מילווקי וג'יאניס או לפחות לא באותה עוצמה. הנקודות הזאת מועצמת כשמסתכלים על הפציעות שעברו על יוסטון העונה.

מי יקח?

השאלה למי מגיע לעומת למי יקח היא לפעמים שאלה נפרדת לגמרי (היי סטיב נאש), המודל של basketball refrence מצביע על סיכויים עדיפים לג'יאניס, אבל אני חושב שהאווירה בליגה היא שעדיין לא הגיע זמנו של ג'יאניס. הפריק בן 24, פעם אחת בעשור האחרון שחקן בגיל הזה או צעיר יותר זכה בתואר וזה היה דריק רוז. שחקנים נוספים שעשו זאת: MJ, לברון, וכדי למצוא שחקן נוסף צריך לחזור לשנות ה-70 העליזות.

לאור זאת, ולאור הנראטיב של הארדן שמושך את יוסטון הפצועה אל מקום איכותי בפלייאוף, ובגלל ההתאהבות של הליגה במספרים, בעיקר מספרי קליעה והיכולת של הארדן לייצר אותם בדרכים מפוקפקות יותר או פחות, אני מעריך שהליגה תגיד הפעם כן לזקן.

המשחק הביתי האחרון של דירק
ההפסד לברצלונה

18 Comments

דור 10 באפריל 2019

אני בעד הארדן, הוא היה מופלא השנה. יהיה מעניין לראות אותו בפלייאוף אחרי עוד עונה של 37 דקות למשחק על 78 משחקים, עם יוסג' של 39! הבא אחריו עם 32. אם הוא שוב נופל מהרגליים זה יהיה בעיקר בגלל load management מטומטם לחלוטין של יוסטון

אביתר 10 באפריל 2019

להפך, העובדה שהארדן זכה בשנה שעברה תשחק דווקא לטובתו של יאניס. במילווקי יש הרבה פחות כשרון מיוסטון גם אם לוקחים בחשבון את כל הפציעות שם. מילווקי עם המאזן הכי טוב בליגה ו7 נצחונות יותר מיוסטון זה משמעותי. וזה כמובן בנוסף לאין הגנה של הארדן למרות שזה לא נראה לי גורם משמעותי אצל הבוחרים.

דור 10 באפריל 2019

אין מה להשוות נצחונות כשיוסטון במזרח ומילווקי במערב, קבוצות מערב משחקות לוז קשה הרבה יותר. ואני מסכים שאם הגנה הייתה מקבלת יותר חשיבות יאניס (לא ג'יאניס אגב) היה לוקח בהליכה

אביתר 10 באפריל 2019

זה היה נכון בעבר אבל כבר לא היום. המערב בינוני להחריד והקבוצות שם בירידה. אף קבוצה שם לא מגיעה ל60 נצחונות. לעומת זאת המזרח עם קבוצות עולות. יוסטון מסיימת עם 12 נצחונות פחות משנה שעברה ועל זה צריך לתת להארדן פרס? הנה עוד נתון בשבילך. שניהם קולעים מהשדה אותו מספר סלים כמעט אבל ליאניס יש 7 זריקות פחות. הפרש של 15% באחוזי הקליעה ביניהם. אז הארדן קולע הרבה אבל חלק מזה זה בגלל שהוא זורק המון.

אלעד כ 10 באפריל 2019

במערב קבוצות מנצחות פחות כי הלו"ז שלהם קשה הרבה יותר…
לאורך מחצית עונה היו 14 קבוצות רלבנטיות לפלייאוף!! 6 מהן נשרו לאט לאט מהמירוץ בגלל דרגת הקושי, כל ה-6 (כולל ממפיס ומינסוטה) היו רלבנטיות עד היום האחרון אם היו משחקות במזרח וזוכות לקצת יותר מפגשים עם הניקס והקאבס וכיו"ב.
אני אוהד פילי ומודה לאל שהם במזרח. שיחקו לא משהו רוב העונה, עשו מיליון ניסויי עם הסגל ועדיין שייטו בנוחות למקום השלישי עם זמן מנוחה לפותחים. במערב, אם אתה מוריד רגל מהגז אתה מוצא את עצמך במקום השמיני אחרי שאתמול היית שלישי. אין לוקסוס.
ובלי קשר, לדעתי יאניס ראוי יותר ל אמ.וי.פי.

אביתר 10 באפריל 2019

הלו"ז שלהן לא יותר קשה והראיה היא שאין שם שום קבוצת שעשתה 60 נצחונות, משהו שלא יודע כמה זמן לא קרה. זה שהרבה נאבקות על הפלייאוף לא אומר מה שאתה חושב שזה אומר. זה רק מראה שהרבה קבוצות בינוניות נאבקות על מקום בפלייאוף. הקבוצה במקום ה9 במערב ובמזרח בדיוק באותו המאזן. קבוצה כמו גולדן סטייט מקבלת תבוסות על ימין ועל שמאל, הספרס נחלשו, אוקלהומה יום אסל יום בסל, לא משהו קשה יותר מלשחק נגד המזרח.

אלעדכ 10 באפריל 2019

אתה מודע לזה שקבוצות בכל איזור משחקות יותר משחקים נגד אותו האיזור, כן?

אביתר 10 באפריל 2019

תראה איזה עולם. כשהמערב היה חזק באופן משמעותי מהמזרח היו לו קבוצות על כמו הספרס, גולדן סטייט ויוסטון. עכשיו, כשאין קבוצת על (לפחות לו לפי התוצאות בעונה הרגילה) אז זה אומר שהוא יותר חזק. לא טוען שהוא לא יותר חזק אבל הפרש של 7 נצחונות זה די הרבה ולא בגלל חולשת המזרח.

אלעדכ 10 באפריל 2019

כבר אמרתי שבלי קשר, לדעתי יאניס יותר ראוי.
אבל דרגת הקושי במזרח קלה יותר, איך שלא תסתכל על זה.

Srtest - ארטסט 13 באפריל 2019

אביתר זה בדיוק ההיגיון שפעם האנביאיי היתה חזקה הרבה יותר מאירופה כי לא היה בה אף אחד מחוץ לצפון-אמריקה והיום היא הרבה יתר חזקה מאירופה כי היא מלאה בכאלה.

No one 10 באפריל 2019

במשחק של יאניס מול פילדלפיה שאתה מזכיר היה אחד בצד השני שעשה 34 נקודות, 13 אסיסטים ו 13 ריבאונדים וגם הוא מועמד ראוי.
אבל אני מבין שבגלל המאזן הפחות טוב של קבוצתו אין לא סיכוי

דור 10 באפריל 2019

ואמביד מדהים, אבל בשביל לקחת אמויפי עם 64 משחקים צריך להיות הרבה יותר טוב משאר המועמדים שמשחקים 78+

דור 10 באפריל 2019

אתה מביא נתונים שמראים רק תמונה חלקית. הפרש של 15 אחוזי קליעה אבל הפער באפקטיב פילד גול רק חמש. יש פער עצום באחוזים בין קפלה לסטף קארי אבל לא תטען שקפלה סקורר יותר גדול. בנוסף, במזרח יש ארבע קבוצות שמחזיקות במאזן חיובי מול קבוצות במערב. במערב יש תשע חיוביות מול המזרח. המאזן הכללי העונה הוא 251-198 למערב במפגשים ישירים

אסף 10 באפריל 2019

יוקיץ

אלכס 10 באפריל 2019

אני לא מסוגל לתמוך בזקן. הוא קלעי אדיר, מוסר מעולה, חותך עילאי, והוא משתמש בגוף שלו כדי לדרוס כל מי שמנסה לשמור עליו (וגם כדי לעצור סנטרים מ- post up… מטורף).
אבל לראות אותו תופס, מטפס, מנפנף בידיים והראש ובכללי קודם מחפש את הפאול ורק אחרכך את המהלך… הצעדים החוקיים שהוא עושה ב- setp-back-three כי הוא מצא טעות בחוק ועבד על המהלך בקיץ. לא יכול לתמוך בשחקן כל כך מוכשר שמחפש איך לנצח את ספר החוקים ולא את היריב. אני לגמריי הייטר בשלב הזה, אבל זה מה יש.

אלכס 10 באפריל 2019

נ.ב. גם קשה לי איך בפרסים האישיים יש משקל ענק להתקפה, כאילו שהגנה טובה זה כלום. לא ראיתי מספיק משחקים של יוסטון השנה כדי לחוות את דעתי, אבל היסטורית הרדן הוא בעיקר חור.

איציק 11 באפריל 2019

המזוקן מייצג את כל מה שרע בליגה הזו עכשיו… וכנציגה המובהק מגיע לו לקבל את התואר.

Srtest - ארטסט 13 באפריל 2019

"אם פרס האמויפי מוענק לשחקן שהוצאתו מהקבוצה הייתה פוגעת בו בצורה המשמעותית ביותר בהשוואה לשחקן הממוצע בעמדתו, לי אין ספק שהארדן הוא האיש"

אפשר להגיד אותו הדבר על ראש ממשלה מסוים שיוצר מצב שבו כל השאר נעלם אז ברור שאין עוד מלבדו. מספיק אם תסתכל על איך יוסטון מסוגלת לשחק כשהוא לא על הפרקט כדי להבין שיש משהו ממש שגוי בתפיסה הזו של מהו האמויפי ואולי בעצם כל הקאץ' שהתפיסה הזו נכונה לגבי מהותו של אמויפי בספורט הקבוצתי העסקי ולכן הארדן מזקק אותה כפי שאף אחד אחר לא עשה – אפילו לא לברון. לברון לפחות לקח קבוצה עד הסוף.

Comments closed