דובאי חוזרת לתמונה. טוב או רע?

In כללי

1. החבר'ה מדובאי שוב חוזרים לעניינים. יש מצב שהם יקנו את הקבוצה מג'ילט והיקס ב-500 מיליון ליש"ט, כי האמריקנים לא מסוגלים לעמוד בהתחייבויות שלהם. התמונה תסתמן לקראת סוף פברואר, מועד פירעון ההלוואה של היקס וג'ילט עבור האיצטדיון החדש, כך שצפוי עוד חודש וחצי לפחות של ספקולציות, הכחשות וכיוצא בזה. אם האמריקנים לא יביאו משקיע נוסף מטעמם, לא יהיו להם הרבה ברירות. אני יודע שבעבר היו הסתייגויות רבות מהקבוצה מדובאי, חלקן מוצדקות, הן נגעו באופן בו הם הרוויחו את כספם, על הפרת זכויות אדם מצדם, ועל השאלה הבסיסית: מה הקשר בינם ובין ליברפול? אני לא טוען שזה נבע מגזענות מסוימת, למרות שאני לא בטוח.

2. בקשר לאיך הרוויחו את כספם. אם יש בכך משהו פלילי, או סירחון אחר, אין להם מקום אצלנו. חד וחלק. גם כדאי לברר כל מיני קשרים ורעיונות שעלולים להיות להם. אבל עד כמה שידוע, הם אנשי עסקים, לא מוסלמים אדוקים. גם בקשר לאברמוביץ' יש המון שמועות (חלקן אני בטוח נכונות) בקשר לאיך הוא הרוויח את כספו. גם הייתי רוצה לדעת בדיוק מה התכנית שלהם לטווח ארוך. הקבוצה לא צריכה זעזוע ניהולי נוסף. עצם העובדה שהיא אולי תחליף ידיים פעמיים בשנה היא די והותר. בכל אופן, אם העניין הזה מנוטר חשוב לזכור את הדבר החשוב ביותר: טובת הקבוצה. לקבוצה מדובאי יש ערבויות מיידיות לבניית האיצטדיון החדש. בנוסף, יכולות להעמיד בכל קיץ תקציב רכש ראוי בהחלט. יו"ר הקבוצה, סמיר אל נאסרי, הוא אוהד ליברפול. זה הרבה יותר ממה שאפשר להגיד על ג'ילט והיקס, שקנו את הקבוצה כקונספט פיננסי ולא מעבר לכך. נכון, בדרך הם התאהבו ב"אווירה המיוחדת באנפילד", אבל מי לא היה מתאהב?

2.1 עוד סוגיה בקשר לג'ילט והיקס: הם הודו שהם אכן פנו לקלינסמן. הם טענו שעשו זאת בקטע של תכנית מגירה, אם רפא יחליט לעזוב לריאל מדריד, אבל מדובר בהבלים. ברנד שוסטר יציב בסנטיאגו ברנבאו. כבר כתבתי זאת – זה מדאיג שהם פנו לקלינסמן, הוא בחור חביב שלא אימן יום אחד קבוצה באירופה, אלא רק 15 משחקים בנבחרת הלאומית. אם הם יישארו, ורפא אכן יילך, מדאיג לחשוב למי הם יפנו.

3. איכשהו, למדנו במהלך החודשים האחרונים שה"חלום האמריקני" הוא פיקציה. מבחינה מקצועית, בעזרתו האדיבה של מוקד קבלת ההחלטות במוח של רפא בניטז, נותרנו באותו מקום. אין להיקס וג'ילט את היכולת גם לבנות איצטדיון וגם להעמיד תקציבי רכש ראויים. גם בקיץ האחרון, בו לכאורה רכשנו בכמעט 50 מיליון ליש"ט, נאלצנו למכור קצת כדי לאקטב תקציב שכזה. טובת הקבוצה מבחינה רציונלית היא רכישה של הקבוצה מדובאי, אין בכך כל ספק. אם אנחנו באמת רוצים להיות גדולים, זה הפתרון האולטימטיבי. כאמור, נותר רק העניין הרגשי..

19 Comments

אריגיא 14 בינואר 2008

אני לא מוצא פגם גם בעניין הרגשי. אגב, אם הם עשו את הכסף מעבירות (פליליות או מוסריות כאחד), ברור שהם פסולים. מצד שני, ברמות הכלכליות האלה, ומבלי להטיל דופי במישהו מסוים, אנימניח שרוב האנשים עשו את דרכם לצמרת תוך קלקולים כאלה או אחרים. זה לא לגיטימי, אבל קשה למצוא מישהו שנקי מזה.
מעניין יהיה לשמוע מה תהיה התגובה של האוהדים הישראלים-יהודים דווקא, זה מה שאני הייתי מברר בתור עיתונאי אנגלי, אבל בעידן שבו המגרש של ארסנל נקרא על שם חברה מהאמירויות, והערבוב הכללי ששורר בעולם הספורט, אני לא רואה בזה משהו חריג או יוצא דופן. בסך הכל, הזרות של החברים מהאמירויות לספורט האנגלי לא שונה מזו של האמריקאים.
ומכיוון שליברפול היא מוסד חזק ויציב, אני לא מאמין שתהיה פגיעה כזו או אחרת ב"רוח המועדון", ועל כן אפשר רק להרוויח.
אני כבר מחכה למכתב הברכה שיקבלו בדובאי ממועדון האוהדים הישראלי…

אריגיא 14 בינואר 2008

ועכשיו שיוצאים הפרסומים, בהם האמריקאים מודים שפנו לקלינסמן, נראה שאפשר להכריז כי תם עידן רפא. ועכשיו נעבור לחידה הבאה בטלנובלה – האם תם עידן אמריקה?

the mighty reds 14 בינואר 2008

מומו הוא מוסלמי ובניון יהודי והשאר נוצרים אבל זה לא חשוב בכלל,כולם לובשים את החולצה של ליברפול ומשחקים עבור המועדון,ככה יהיו גם הבעלים.

האמריקאים "הנוצרים" לא יותר טובים מהדובאים עם הדעות האוונגליסטיות הקיצוניות שלהם והחברות עם בוש.

לא צריך להכניס לפה את נושא הדת כי קשה לי להאמין שהוא יהווה פקטור (אולי יעיפו את הלוגו של "קרלסברג" דר מבורך שלעצמו וישימו לוגו של "שמן זית").

בליברפול יש אלוהים אחד וזה פאולר,נראה לי שיש אחדות שכולם מאמינים בו.

דלגליש 14 בינואר 2008

לא רוצה אותם!
לא מעניין אותי אם יביאו נדוניה את מסי וקאקא, לא רוצה אותם.

אסף THE KOP 14 בינואר 2008

זה נשמע כמו הלצת 14 בינואר או סקופ של 1 באפריל.

אולי לבייב ירכוש את הקבוצה ?

איציק אלפסי 15 בינואר 2008

דלגליש, כנ"ל!
מוותר על אליפות, מוותר על הכל.
מבחינתי אפשר גם לרדת שלוש ליגות.
הכל עדיף!

אריגיא 15 בינואר 2008

דלגליש ואיציק היקרים, יש סיבה?

רונן דורפן 15 בינואר 2008

עמיחי – אל תשווה את עצמכם לצ'לסי. זה יהיה מצער מאד אם תיפלו לידי הרוכשים מדובאי. ההאשמות העיקריות כלפיהם הוא עבדות ילדים בחוות מרוצי הגמלים שלהם.

the mighty reds 16 בינואר 2008

רונן דורפן.

אם עסקינן בניצול ילדים…
איפה מייצרים את החולצות של מנצ'סטר יונייטד ? את כל המרצ'נדייז שכולכם משתוקקים אליו,לובשים ונועלים?
לצערי התשובה זהה – כן אותם ילדים בסווטשופים במזרח הרחוק שמשועבדים בתנאים מחפירים 14 שעות בשביל 3.5 ש"ח ליום במקרה הטוב!
הספונסר שלכם nike הוא אחד ממנצלי הילדים הראשים בעולם (לא שאדידס יותר טובה) אבל למען ההגינות אין הבדל בניצול.

וניצול מבוגרים זה יותר טובים ?

בעולם הקפיטליסטי,בעלי הכח והעשירים מנצלים כל דבר שזז לא משנה אם זה בני אדם או משאבים טבעים,הכל בשביל להתעשר ולעשות עוד הון לכיסם.

אם אנחנו חלק מהמש' הקפיטליסטי הזה יהיה קשה מאוד למצוא בעלים מיליארדרים שהוא צח כשלג,כולם בד"כ בדרך לצמרת רומסים את האחרים.

כ"א מאיתנו צריך להיות צרכן חכם ונבון ולעשות מה שטוב והוגן למוסר ולמצפון שלו בכדי לנסות למזער את העוולות האלה.

האלטרנטיבה ידועה – לבנות מועדון עם שחקני בית מקומים מהאקדמיה,הבעלים יהיו האוהדים והספונסר יהיה של אחד המפעלים בנמל,זה יכול לקרות אבל לא יודע באיזו ליגה ניהיה.

דלגליש 16 בינואר 2008

כן אריגיא, אפשר.
ברשותך, אדלג על הדברים הבנאלים שנשמעים בהתייחסויות לדובאים בכל ויכוח(ניצול ילדים וחיות, ערבים)ואגש ישר לשלוש הסיבות העיקריות שמשום מה פחות נשמעות.
1.בהנחה שיש להם כסף והם ישקיעו ברכש יקר- לא רוצה לקנות אליפות כמו צ'לסי. רוצה לזכות בה בצורה ספורטיבית כמו ליברפול.
2.לא רוצה בעלים שמחליטים איזו קבוצה הם אוהדים עפ"י ההזדמנות העיסקית שנראית להם באותו רגע. מעדיף שיבואו טאבולה ראסה, כמו אברמוביץ' או גאידמק שקנו קבוצה מסיבות ש(כנראה)לא קשורות ישירות לספורט אבל החליטו והלכו עם ההחלטה שלהם.
3. לא יודע מה הם רוצים מאיתנו- לקנות קבוצת כדורגל ולהחזיק בה לאורך זמן עם כל המשמעויות של זה או סתם לעשות עלינו סיבוב(כלומר- לקנות, להשביח, למכור ולעשות רווח מהיר).

אני לא מוכן לתת הכל ולוותר על הכל בשביל אליפות או גביע. אני תן לי לראות את הקבוצה שלי משחקת כדורגל יפה ולהנות ממנה.

אריגיא 16 בינואר 2008

דווקא אותי כן מעניין האם זה שהם ערבים מפריע לך. וחוץ מזה, מה זאת אומרת לקנות אליפות כמו צ'לסי? מה צ'לסי עשו שאינו לגיטימי, בניגוד למועדונים אחרים למשל?

רונן דורפן 16 בינואר 2008

אריגיא – אני חושב שמקרה צ'לסי שונה מאד מיונייטד, מדריד או ברצלונה. במקומות הללו קודם היה מועדון, הוא הצליח וצבר אהדה, וכתוצאה מכך יש למועדונים הללו כסף שמשמר את כוחם. אבל אף אחד שפוי לא יגיד שהגלזרים או הבורסה בנו את יונייטד (או ליברפול). בנו אותם מנג'רים.
צ'לסי היא גחמה של מיליארדר. אין שום סיבה כדורגלנית למעמד שלהם.

רונן דורפן 16 בינואר 2008

mighty reds – יש הבדל שייראה לך אולי סמנטי. נייקי לא מחזיקה במנצ'סטר יונייטד. גם לי יש בבית מוצרים מסין. הסיבה לכך היא שאני לא קדוש ולא בגלל שאני מסכים עם משהו שעושה סין. ועדיין אני לא חושב שמישהו מאיתנו צבוע כשהוא מגנה את סין לפני שהוא בדק אם כל זוג תחתונים, מיקוגל או מחברת בבית לא יוצרה בסין.
ולכן, אני מעדיף שליברפול לא תהיה שייכת לעברייני זכויות אדם.

ואגב, החברים האלו מדובאי זה מקרה קצת שונה. נייקי, בצביעותה, נתנה את הייצור במזרח לקבלנים שעושים את כל ההפרות הללו. הם קנו ילדים להעבדה בחוות הגמלים הפרטיות שלהם לשם תחביב.

אריגיא 16 בינואר 2008

זה נכון שלליברפול ומנצ'סטר יש היסטוריה ענפה הרבה יותר מצ'לסי, אבל זה עדיין לא אומר הרבה. אני דווקא מוצא סיבה להעריך מישהו כמו מוריניו, שהצליח להפיק אליפות במקום שאין לו הרגלים כאלה. שושלת היא דבר שצריך להתחיל מאיפשהו, אין יש מאין.

דלגליש 17 בינואר 2008

מה יש להעריך את מוריניו על האליפות עם צ'לסי? הבנאדם לקח מהבעלים פנקס צ'קים והלך לעשות קניות בשוק בלי להתמקח על המחיר ובלי לחשוב על מסגרת תקציב. כמה שרצו הוא רשם.
תגיד לי שאתה מעריך אותו על פורטו- אני מבין, אבל על צ'לסי?

כן, זה שהם ערבים מפריע לי.
מפריע לי קצת בגלל שהם ערבים ואני סוחב על הגב היסטוריה עם ערבים. נכון שכל הקוראים פה סוחבים את אותה היסטוריה ואולי לא לכולם זה מפריע אבל לי כן. מבאס אותי שהקבוצה שלי תהיה בבעלות ערבית.
אבל זה מילא. אם וכאשר ונכיר אותם וכו', נתרגל לזה. יש דברים אחרים שמפריעים לי שהם יותר רציניים בזה שהם ערבים, כמו למשל שלא יטילו וטו על משחק של ליברפול בארץ אם תוגרל מול קבוצה ישראלית, על משחק ידידות בכלל לא יהיה מה לדבר, אני לא יודע כמה הם קרובים לדת ומה דעתם על ג'יהאד ועל ישראל ולך תדע אם מממנים טרור או לא.
הדברים הללו לא קשורים נטו לכדורגל אבל הם עלולים להיות אם הם ירכשו את המועדון.

אריגיא 17 בינואר 2008

הבנתי. אני מעריך את מוריניו גם על צ'לסי, כי כסף כידוע לא מספיק לבד, ויש מספיק דוגמאות לקבוצות ששפכו כספים (וזכו לכינויי "גלקטיקוס") ולא עשו עם זה כלום מלבד למכור חולצות. בדיוק כמו שצריך איכויות מסויימות כדי לבנות קבוצה בלי תקציב ולזכות באירופה (פורטו), צריך גם לדעת איך לבנות קבוצה עם כסף, לחבר את הכל באפס זמן ולבנות מרקם קבוצתי מחבורה של אנשים שהם זרים זה לזה. לא הייתי מזלזל בעניין כזה, כי צ'לסי לקחה את אליפות אנגליה, כלומר לאורך 38 משחקים, וזה אומר משהו.

לגבי סיפור הערבים, ברור שאני מבין למה אתה מתכוון. אולם באמת ראוי לתהות, אבל קודם שיגיעו אם בכלל, על תפיסת עולמם של החברים מדובאי, כי לדעתי זו גירסה אחרת לגמרי של איסלאם כמו שאנחנו מכירים אותו. אבל באמת עדיף לא להקדים את המאוחר, או לפחות לחכות עד שלבנק הסקוטי יימאס, ואז באופן קצת פרדוקסלי, הוא יהיה זה שיקבע מי יהיה הבעלים של ליברפול..

רונן דורפן 17 בינואר 2008

הבעייה היא בהחלט לא ערביותם של הבעלים הפוטנציאלים – שהם שחקנים מרכזיים בעולם מרוצי הסוסים באנגליה. הבעיה היא רקורד בעייתי בעניין זכויות ילדים (משאמרתי את כל זאת – זה נושא שצריך להבדק לעומק)

איציק אלפסי 17 בינואר 2008

מסכים עם דלגליש בעניין הערבי.
אני לא מתכוון להתיפיהף פה- זה יהיה לי קשה ולו רק ברמה הרגשית. גם אם יספרו לי שהם שוחרי שלום וחסידי אומות העולם, יש דברים שהשכל לא יוכל לשכנע את הרגש לקבל.
אגב, העניין של תמיכה בטרור זה משהו שלא חשבתי עליו ועכשיו שקראתי את זה העביר בי צמרמורת.
אני מודה שאני כבר מתחיל להתכונן נפשית לכך שאחרי למעלה מעשרים שנה אני אולי אצטרך לתלות את הצעיף. כן, עד כדי כך!

עדי 19 בינואר 2008

להחליף פעמיים בעלות בתוך שנה זה מצב לא בריא. לי נראה, בכל אופן, שממש כשם שאוהדי ליברפול נשבו בחלום האמריקני ועכשיו מתעוררים ממנו (האמת? מלכתחילה זה נראה לי מופרך), כך יקרה עם החלום הערבי. אם DIC הולכת לרכוש את ליברפול, אמנם מצבה הכלכלי יהיה ככל הנראה טוב יותר מאשר תחת שני האמריקנים שהגיעו ללא תוכנית פיננסית ראויה. אבל זה עדיין לא אומר שליברפול תהפוך לאברמוביץ'-לנד מס' 2. אף אחד לא יתפרע וייתן לבניטז או לכל מנג'ר אחר צ'ק פתוח לבזבוזים ויבנה במקביל את האיצטדיון החדש.

מעבר לכך, עניין זכויות האדם, העובדה שהם מעורבים גם בעסקאות נשק ועשו את מירב כספם מהנפט צריך להדאיג מאוד (כן, גם אחרי שינוואטרה ואברמוביץ'). אני יודע שלפחות לגבי הקבוצה שלי (ארסנל) הנושא מאוד מטריד בהקשר של אוסמאנוב, האוליגרך הפושע שרוצה לרכוש את המועדון.

Comments closed