משחק סימולציה – רכישת ליברפול

1. אני לפעמים עושה לעצמי בראש משחקי סימולציה: אני מילארדר, עשיתי את כספי ממיזמי אינטרנט, אני משועמם, אני פסיכופט, אני איש עם שליחות, אני קונה את ליברפול ומחזיר אותה למעמדה. בינתיים, מישהו אחר עושה את זה: השייח שהוא יו"ר קבוצת דובאי. והוא לא על סימולציה, הוא משחק על אמת, וזה גם מה שמנחם אותי, עוד לפני שכל הפרטים ידועים, באפשרות שקבוצת דובאי תקנה את ליברפול: הנחישות שלהם, העובדה שבדרך יכלו לרכוש קבוצות אחרות כמו ניוקאסל, העובדה שהם באים גם ממקום כספי, אבל גם מאהדה, העובדה (לפי הטבלואידים) שהם מוכנים לשלם לאמריקנים כפול ממה ששלימו לפני שנה. ייתכן שהם פשוט מניפולטורים מבריקים של תקשורת, ומניחים פלטפורמה רגשית ראויה למקרה של השתלטות. היקס אומר שהם אלו שהפיצו ידיעות שהוא רוצה למכור, והוא לרגע לא חשב למכור.

2. אז מה אנחנו צריכים כדי לחזור להיות קבוצה גדולה? קודם כל – ביטחון בבעלים. מי שיקנה שתהיה איזשהי ודאות שהוא יישאר לפרק זמן ממושך. קבוצה לא יכולה לעבור טלטלות תכופות מדי. לא בגלל שהן משמשות כתירוצים עבור מאמן שקבוצתו מציגה יכולת מביכה, אלא בעיקר בגלל שאי אפשר לתכנן שום דבר. כל בעלים צריך לשים גז בבניית האיצטדיון החדש. העיכוב מתחיל להיות בעייתי. ארסנל מאז שעברה לאמירויות הגדילה את הרווחים שלה בצורה משמעותית. ונגר, נכון לעכשיו, יכול בעצם לרכוש כמעט את כל מי שהוא רוצה. יש לו 70 מיליון ליש"ט, אבל הוא בלתי גחמני ועל פי רוב מעדיף להביא את השחקנים הייחודיים שלו ולא מגה סטארים. הפציעה של דה סילבה קרתה אחרי שחלון ההעברות נסגר. אם זה היה קורה לפני, סביר להניח שחלוץ מרשים היה נוחת שם.

3. האקדמיה שלנו נחשבת לאחת האקדמיות המוצלחות באי הבריטי, אבל בשנים בהאחרונות היא לא מניבה שום דבר משמעותי. שחקנים שיצאו משם ונראו מבטיחים, מצאו עצמם במהרה בקבוצות בינוניות או בליגות נמוכות. משהו בשיטה לא עובד נכון, ולא רק אצלנו. או שאתה כל כך מוכשר בגיל 18 כמו ג'רארד ואואן, אבל אתה צריך גם סוג של בשלות, או שהכישרון המתפרץ יחפה על כך. סטיבן וורנוק יכול היה להיות מגן שמאלי אצלנו, ראשון או שני לסירוגין. ניל מלור היה תותח על בנוער ובמילואים והיום הוא בשפילד יונייטד. אם אני מסתכל על ה-15 שנה האחרונות אני רואה את מקמנמן, פאולר, רדנאפ (שהובא בגיל 16), אואן, קראגר וג'רארד. הדור של קראגר וג'רארד יימשך עוד כמה שנים, אני לא רואה מישהו מקומי שיבוא במקומם. שניהם אגב החלו לשחק בתקופת הדור הקודם. מישהו מקצועי, אולי אפילו ועדות, צריך לפצח את הקושי. אני לא בקיא בפרטים הקטנים המרכיבים את שיטות האימונים, אולי צריך איזו תכנית מצטיינים מיוחדת, שתיקח בכל שנתון שחקן אחד או שניים בלבד, כדי שיגיעו לקבוצה הבוגרת, ויתאימו לרמה הגבוהה שם, אבל אני יודע שתהיה בעיה קשה אם כשסטיבי וקרא ילכו, לא יהיה אף אחד מקומי שיבוא במקומם. לא רק בעיה מקצועית, ערכית, שלדית, אלא בעיה רגשית.

4. דבר נוסף הוא מאמן. לא מדובר בבחירה קלה. המאמן צריך להיות אחד שבונה קבוצה במיידי כדי שתתמודד על התואר, אבל גם חושב ברמה האסטרטגית. אנחנו במצב רגיש, אנחנו חייבים אליפות תוך זמן קצר. המשימה של רפא כשרק הגיע לאנפילד היתה לבנות קבוצה שתתמודד על התואר. ארבע שנים ואין קבוצה כזאת, אלא קבוצת גביעים. שיטת המשחק שלו, המנטליות, הקבעונות, בחירת שחקני הרכש, אפשר למצוא המון סיבות, אף אחת מהם אינה כסף. כסף היה לו לאורך הדרך, לפעמים יותר, לפעמים פחות. היו לו כמה רכישות נפלאות (ריינה, טורס, אגר וכיוצ"ב), אל מול רכישות של שחקנים שאף קבוצה גדולה אחרת לא היתה קונה (בלאמי, נונייז, פננט וכיוצ"ב). רפא די מיצה את עצמו, כבר כתבתי זאת לא פעם.

5. כל מאמן יצטרך לעשות, כפי שמכנים זאת בשפה הפריפריאלית שלנו "חריש עמוק" בסגל. הלכה למעשה: מכירה של הרבה שחקנים שלא מתאימים לרמה של קבוצה שרוצה להתמודד על התואר. חשוב לא לשלוף מהמותן, יש שחקנים שאנו יודעים שמסוגלים לתת יותר, ייתכן מאוד שאצל מאמן אחר הם גם ייתנו. זה נתון לבחירה של המאמן – עם מי הוא הולך ובמי הוא משקיע. בכל מקרה הבעיות שלנו ידועות לכל: אנחנו צריכים מגן שמאלי רציני, סינכרון מחדש של הקישור ועוד חלוץ של 20 שערים בעונה. ייתכן שאנחנו צריכים גם שיטה חדשה, סגנון חדש. אנחנו צריכים בעיקר תקווה חדשה..

24 Comments

תומס האדום מצד הרחמים 28 בפברואר 2008

לו יהי, אמן ואמן….
בינתיים שתי הקבוצות שלי, בארץ ובאנגליה, עפו מהגביע בהפסדים מביכים לקבוצות מליגות נמוכות.
אולי הבעיה איתי?
לפחות בארץ אני מתנחם בזה שלתימנים יש אחלה אוכל…

אריגיא 28 בפברואר 2008

בעצם עמיחי, לא כתבת יותר מדי דברים חדשים, אלא בעיקר ביטאת שוב את הרגשות הקשים המלווים את אוהדי ליברפול בשנים האחרונות, ובעיקר השנה.
לדעתי הדבר המרכזי הוא האקדמיה. איך אתה יכול לקרוא לאקדמיה "בין הטובות באנגליה", אם היא לא הוציאה שום דבר משמעותי כבר זמן רב? בזה היא נמדדת, והתוצאה כאמור לא משהו.
אגב, באייאקס אמסטרדאם הודיעה וועדה מיוחדת לפני שבוע על דו"ח שמנסה לסכם 10 שנות כישלונות (ככה הם טוענים) של המועדון, מקצועית וכלכלית. זאת הוועדה שהביאה את קרויף וואן-באסטן, ומצד שני, גן ממליצה למועדון לצאת מהבורסה ולשלוט באופן פרטי. לא החלטות קטנות, בכל אופן.
אולי זה יהיה הצעד הראשון של הבוס החדש. לנסות להבין, אבל באמת לנסות להבין, מה היה קודם, ומדוע זה לא עבד.

amichai 28 בפברואר 2008

אריגיא, היא נחשבת בין הטובות והמושקעות והמטופחות באנגליה. כמעט כל שנתון יש נציגים בנבחרות הצעירות: משהו קורה כשהם מגיעים לבוגרים, או שהם פשוט לא טובים מספיק כמו מקמנמן, ג'רארד וכיוצ"ב

amichai 28 בפברואר 2008

לתימנים יש גאלובה

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

עמיחי – אני חוזר (בצדקנות) למה שכתבתי לך בפוסט הקודם ומה שאתה בעצם כתבת בפוסט לו קראת "כריסטיאנו רונאלדו כמשל". עם כל הכבוד לאקדמיות שחקן בן 18 צריך מאמן שמוכן לשלם שכר לימוד (מוכן שהעיתונות האנגלית תכנה במשך שנה או שנתיים את רונאלדו "בקהאם לעניים").

אריגיא 28 בפברואר 2008

הנקודה הקריטית ביותר עבור קריירה של שחקן היא המעבר מהנוער או המילואים לבוגרים. ואם יש שם משהו מקולקל, אז כל פס הייצור לא שווה. לא לחינם התפארו באייאקס, שהם משחקים באותה שיטה מהילדים לבוגרים, וכך מקלים על המעבר הטראומתי ממילא לבוגרים. אם זו החוליה החלשה, אז יהיה קל יותר לתקן אחרי שזיהינו אותה.

איציק אלפסי 28 בפברואר 2008

אני כמעט משוכנע שבנוער שלנו היום יש שחקנים מוכשרים (טיפה פחות, טיפה יותר) לא פחות ממה שהיה לפני עשרים ושלושים ושנה.
הבעייה היא שלשחקן צעיר (אלא אם כן הוא באמת עילוי כמו סטיבי ג'י כאמור) אין כיום את התנאים להשתלב בקבוצה הבוגרת.
הסיטואציה עבורו היא בלתי אפשרית- עם כל חוסר הביטחון הטבעי והחששות המלווים את המעבר לקבוצה הבוגרת הוא צריך להוכיח את עצמו ולהיות במיטבו החל מהרגע הראשון.
לאף אחד אין סבלנות אליו, אם הוא לא מספק את הסחורה ברבע שעה פה עשרים דקות שם שהוא מקבל הוא חוזר מייד למילואים ומשם הדרך להשאלה בקבוצה מהליגה הנמוכה קצרה ביותר.
בשום תחום בעולם שאני מכיר כישרון צעיר לא יכול להתפתח בצורה כזו.
כשירון צעיר צריך בדיוק את הסיטואציה ההפוכה:
שהסמכות הבכירה (המאמן במקרה שלנו) תיטע בו ביטחון ותתן לו את כל ההזדמנויות להוכיח את עצמו עד השלב שבו יהיו לו מספיק הצלחות בכדי להאמין ביכולותיו באופן עצמאי.
מאמנים כמו רפא ודומיהם לא מוכנים לקחת את הסיכון הכרוך בכך, שהרי במקרה והשחקן יתברר כבלוף האשמה כולה תיפול עליהם, ויעדיפו ללכת על בטוח ולרכוש שחקנים שלכאורה כבר הוכיחו את עצמם. מדיניות שכזו יכולה להצליח אם אתה צ'לסי ויש לך כסף להביא את מי שאתה רוצה וזה גם לא ממש נורא אם נפלת בשחקן של עשרים מיליון ליש"ט. אם אתה ליברפול אתה בד"כ תביא שחקנים בעשר מיליון ובמקרה הטוב תקבל אגר, ובמקרה הרע קויט.
לכן אנחנו חייבים מאמן עם אומץ, אחד כזה שייקח את הסיכון על שחקנים צעירים שהוא מאמין בהם וילך איתם עד הסוף.
אנחנו צריכים תעוזה, יצירתיות- לטרוף את הקלפים. כל עוד נמשיך לשחק לפי החוקים נמשיך לשקוע בבינוניות. כי החוקים כיום הם כסף ובליגה הזו אנחנו שווים בדיוק את המקום שלנו בליגה "האמיתית".

amichai 28 בפברואר 2008

איציק, יש משהו צבוע בתיאוריה הזו, לא מבחינתך כמובן, אתה אומר שמאמן לא מוכן לשלם שכר לימוד עבור שחקן צעיר מוכשר, אבל מוכן לשלם שכר לימוד עבור שחקן רכש, זה מצב די אבסורדי

אריגיא 28 בפברואר 2008

איציק, ניסחת מצוין. עמיחי, זאת בדיוק הבעיה. שתמיד יש העדפה להביא מישהו מבחוץ, ואז לתת לו אשראי בלתי מוגבל כי הוא שחקן רכש שצריך זמן, אבל למקומיים אף אחד לא נותן, כי למה שהם יתגלחו על המאמן ובסוף מישהו אחר יקטוף את הפירות.
אני חושב שמה שצריך, עוד לפני מאמן אמיץ ותומך, זה שהמועדון יקבע מדיניות. לא כל מאמן שיבוא יעשה מה שהוא רוצה. המועדון צריך להבין שזה המפתח להצלחה בעתיד שלו, ועל כן צריך לגבש מדיניות. כשיגיע מאמן למו"מ, תוצג בפניו המדיניות, והוא יצטרף לקבוצה לאחר שהסכים עליה והפנים אותה. ואם יחרוג ממנה, שהמועדון ייפרד ממנו.

amichai 28 בפברואר 2008

אריגיא זה רעיון יפה אבל לא כ"כ מציאותי. כשמביאים מנג'ר הוא הסמכות המקצועית הבלעדית, אף אחד לא קובע לו מי ישחק, ואם יגידו לו תנסה להעדיף שחקן מקומי, הוא תמיד יטען שהמקומי לא מספיק טוב, אבל זה ממש לא יקרה

אריגיא 28 בפברואר 2008

אני לא אומר שצריך להגיד לו מי ישחק כמובן, אבל אני טוען שהוא צריך להיות מחויב לקידום צעירים. אומנם זה תיאורטי ואין כלל ברור שאפשר לנסח, אבל ההנהלה תחליט בסיום פרק זמן מסוים, אם הוא אכן היה מחויב או לא. הוא יצטרך לגרום להם להאמין שכן.

איציק אלפסי 28 בפברואר 2008

אני דווקא חושב שזה מאוד מציאותי.
אף אחד לא מתכוון להתערב למנג'ר בקביעת ההרכב אבל אסטרטגיה בהחלט אפשר להטוות לו.
לכן במקום סתם לזרוק כסף על עוד איזה שם גדול, לעצום עיניים ולקוות שכשנפתח אותם נהיה שוב בשנות השבעים העליזות…
צריך לשבת ולדבר עם כל מיני סוגים של מאמנים, להסביר להם מה אנחנו רוצים (תארים? שחקני בית? כדורגל התקפי?) ומי שזה מתאים לו יקח את התפקיד וימדד לפי אותם פרמטרים שנקבעו.

אריגיא 28 בפברואר 2008

לזה כתוונתי, איציק. הדבר היחיד שצריך למנוע זה מצב שבו מאמן יישאל בתום העונה על המדדים הקריטיים להמשך תפקידו, ובתגובה הוא יגיד "לא ידעתי שזה מה שנדרשתי לעשות". כל עוד הוא יודע מראש בכניסתו לתפקיד מה הדרישות, שיבחר איך הוא רוצה להתמודד איתן. ובינתיים, ג'ון אולדריג' ופיל תומפסון מצטרפים ליוזמת רכישת הקבוצה על ידי האוהדים.

באבא ימים old timer 28 בפברואר 2008

אני מקבל הכל חוץ מאשר את העניין הזה של "אליפות עכשיו". קודם כל צריך להגדיר מטרות ריאליות ולדרוש להצליח בטווח הקצר ובטווח הארוך בו זמנית איננה מטרה ריאלית. עבור מאמן חדש העובדה שהאוהדים מחכים 17 שנה איננה רלוונטית. חריש עמוק גם אומר שצריך להתחיל לבנות כמעט מאפס. ארסנל חיכתה 18 שנה כדי לגנוב אליפות שלא עשתה ממנה קבוצה דומיננטית, ומנצ'סטר חיכתה 25 שנה ולקחה אליפות בגלל שליברפול היתה מרוסקת. אני חושש שלדרוש אליפות עכשיו יהיה הרסני. אני גם אוהד בית"ר אבל הדמיון מתחיל להטריד אותי. ביתר היא אחת מהקסבוצות היחידות שאני יודע עליהן שהקהל שלהן כמעט הוריד אותן ליגה. אני חושש מזה שנתחיל להאמין שהקבוצה נמצאת שם בשבילנו ולא להפך. אם אנחנו האוהדים הטובים בעולם כמו שאנחנו אוהבים לחשוב כדאי שניתן לקבוצה שלנו את הדברים היחידים שאנחנו יכולים לתת – זמן, אמונה ואהבה.

איציק אלפסי 28 בפברואר 2008

יוזמת הרכישה של האוהדים היא רעיון נפלא ומרגש שאני תומך בכל לב. אני אפילו מוכן להשקיע סכום כסף נכבד במושגים שלי (זה לא הרבה אמנם, אבל אם כמו שעמיחי הציע נתאגד כל אוהדי ליברפול בארץ נוכל אולי לרכוש איזו מנייה). אלא שכל עוד הבעלים האמריקאים לא נותנים אינדקציה שהם בכלל יהיו מוכנים למכור, בכל סכום שלא יהיה, היוזמה פשוט לא רלוונטית. כרגע יש להם על השולחן הצעה דומה (מדובאי) שהם אפילו לא מוכנים לשקול.
בכדי להפוך את כל העניין לרציני יותר אני מציע שהיוזמי ההצעה יפגשו קודם כל עם הבעלים וייבחנו אם יש בכלל על מה לדבר. ייתכן וקניית חלק ממניות הקבוצה, מה שאולי לא יעביר את הקבוצה לבעלות האוהדים אבל לפחות יתן להם קול מסויים במועדון, היא רעיון יותר מעשי כרגע.

amichai 28 בפברואר 2008

אני חושב שהם יותר בקטע של למכור לדובאי, אבל האמת, אי אפשר לדעת מה בדיוק קורה מאחורי הקלעים. אנחנו ניזונים מהודעות מניפולטיביות בתקשורת, של כל מיני מקורבים ובעלי אינטרסים. לטעמי לא ייצא משהו מעשי מהצעת הרכישה של האוהדים, אבל יש כאן סוג של הפגנת כוח. מאוד הייתי רוצה לראות נציגות אוהדים רצינית משתלבת בכל מערך ניהול עתידי

אריגיא 28 בפברואר 2008

אני חושב שלפני שמגיעים לדבר עם האמריקאים, צריך לצבור כוח, בדמות כמה עשרות אלפים. הדבר הראשון שהם יישאלו בחדר הישיבות במלווד (או בניו יורק…) הוא מי הם בעצם, מה התוקף הציבורי, מי עומד מאחוריהם. לכן לדעתי עוד מוקדם להפגין כוח כשעדיין צוברים אותו.
ואין לי צל של ספק שאם הציבור ייענה ובאמת תהיה כמות של אוהדים, הלחץ הציבורי למכור יהיה הרבה יותר גדול מהלחץ הציבורי למכור לדובאיים.

איציק אלפסי 28 בפברואר 2008

לשמחתי (בהתחשב באלטרנטיבה) לא נראה לי שהם בקטע של למכור בכלל (לפחות לא היקס- כל היודע דבר על מקום הימצאו של ג'ילט מתבקש לפנות לתחנת המשטרה הקרובה…).

אריגיא- אני מסכים.
אבל עדיין חשוב להבין שיש גם צד שני לעניין, בינתיים יוזמי ההצעה מתנהלים (לפי ההתרשמות שלי) כאילו ישנו כאן נכס שעומד למכירה בסכום מסויים וכל מה שנשאר הוא לגייס אותו- מה שלחלוטין איננו המצב.
נדמה לי גם שאם תהיה איזושהי אינדקציה מהבעלים שהם יהיו מוכנים לשלב את האוהדים בבעלות הדבר יתן תנופה רצינית ליוזמה. אלא שכאן אנחנו כבר נכנסים לשאלת הביצה והתרנגולת…

amichai 28 בפברואר 2008

אתם שוכחים שהאוהדים עדיין לא הציגו שום תכניות או שום מבנה ניהולי נכון. הם רק בשלב הגיוס הכספי

אריגיא 28 בפברואר 2008

לא שוכחים בכלל. זה בהחלט חלק מהעניין. ולי יש הרגשה שכמו בעולם העסקים, הכל למכירה, וכנראה שגם השליטה על הניירות של ליברפול.

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

למה אתם "צריכים" אליפות בזמן קצר? האם האוהדים ינטשו? לא חושב.
מנצ'סטר יונייטד חזרה מ-26 שנים בלי אליפות – בתקופה בה גם לא נתנו לך להתמודד על אליפות אירופה אם לא היית אלוף המדינה שלך.
אתם צריכים מנג'ר טוב לטווח ארוך.
בוא נאמר, לצורך הדיון, שארסן וונגר מוכן לבוא אליכם. אני מעריך שייקח לו 3-5 שנים לבנות קבוצה שמתחרה על אליפויות. לא היית הולך על זה?

Motti 28 בפברואר 2008

א. מאמן חדש = עוד כמה שנים של בניית הקבוצה = עוד כמה שנים בלי תואר

ב. אם שחקני הנוער המוכשרים שלנו לא מצליחים למצוא קבוצה בליגה הראשונה אז הם לא שווים הרכב ראשון בליברפול. זה לא קשור לאם המאמן נותן להם לשחק או לא.

ג. אני בעד שירכשו אותנו הדובאים בעיקר כדי שיפסיקו השמועות האלו כל שעתיים. קבוצה צריכה שקט תעשייתי כדי לנצח ולהתרכז במשחק. אי אפשר לשחק טוב כשלא ברור מה יקרה…

cookie-monster 29 בפברואר 2008

נקודה קטנה בענין היקס. לדעתי כל ההתבטאויות שלו בנוסח "אני לא מוכר" הם רק חלק מהמיקוח מול DIB. הוא רוצה כסף. כסף כסף כסף. יקבל- ילך.

באבא ימים old timer 1 במרץ 2008

אני מקווה שמה שקורה כאן לא משקף את הלך הרוח הרווח בקרב אוהדי ליברפול. מילא כל העניין של "אליפות עכשיו! אנחנו 17 שנה בלי אליפות ומגיע לנו! מגיע לנו!" (שזה דבר הרסני לכשעצמו). אבל "אנחנו צריכים תקוה חדשה" נשמע לי הדבר הכי לא ליברפולי שניתן להעלות על הדעת. בקיצור עמיחי, אנא רשום לעצמך 20 YNWA וכשאתה מגיע ל – with hope in your heart אתה נדרש להרים את קולך עד שהשכנים קוראים למשטרה (לחילופין, אתה יכול לעשות זאת תוך הטחת ראשך בקיר על מנת להבטיח שזה יכנס לראש). לליברפול יש הרבה בעיות. העדר תקוה איננו אחת מהן ואני חושש מיצירת תהליך שבו זה יקרה.

Comments closed