התקפי זה טקטי?

איך ליברפול משתיקה את כל המושפעים ואת גנבי הדעת

s and s

 

לפני עשרה ימים לערך, יום-יומיים לפני משחק החוץ באולד טראפורד, עמית לעבודה, אוהד ליברפול, אמר: "אני מקווה שרוג'רס יהיה מאמן קצת יותר טקטי. הייתי רוצה שיהיה קצת יותר כמו מוריניו. אנחנו גם צריכים לדעת לנצח משחקים 1- 0".

הזעם שהתעורר בי היה אדיר. לדעתי, העמית לעבודה צורך יותר מדי תקשורת ספורט ישראלית. הוא שבוי בתוך הקונספציות הקלישאיות שמלעיטים אותנו בארץ זה שנים, למעשה מאז אבי רצון החל לגנוב דעת מעל דפי עיתון חדשות.

גניבת הדעת הזו, של הכדורגל "הטקטי" וה"איטלקי", רק גדלה עם הצלחת מוריניו בעשור האחרון. אבל כמעט כל מי שכותב על מוריניו לא יודע באמת מה עקרונות האימון שלו. בוודאי שאף אחד לא יודע מה עקרונות המשחק שלו- אם יש לו כאלה בכלל. פעם ג'ונתן ווילסון, פרשן וסופר הכדורגל האנגלי (גרדיאן, פור-פור טו בין היתר), אמר לי ש"מוריניו בכלל לא נצמד לסגנון אחד. הוא משנה לפי הנסיבות והיריבה".

אבל מבחינת ישראלים רבים מוריניו הוא מגה-טקטיקן מאופיין. ורוג'רס מן הסתם לא- כי הקבוצות שלו דופקות לפחות שלישיה כמעט כל משחק.

אני פשוט שונא להיתקל בבורות הישראלית הזאת- בראיית העולם הקטנה והמצמצמת הזו, של "כדורגל טקטי" מול כדורגל התקפי- שהוא בהגדרה לא טקטי (:

ובכן, מי אמר שכדורגל התקפי פחות טקטי מכדורגל הגנתי. מדוע אף אחד מהפרשנים הגרועים בארץ אף פעם לא תייג כדורגל התקפי כטקטי?

אבל החבר לעבודה הכי הרגיז אותי כי הוא רצה שליברפול תהיה קצת פחות התקפית. לא מתאים לו הבלגן הזה. מדוע לו כל כך הרבה גולים? תן לו אחד אפס קטן. אולי 2- 1 במקרה ההרפתקני.

מזל שבאנגליה לא מדברים כך. ולא חושבים כך. ואף אחד לא חושב להעביר ביקורת על ברנדן רוג'רס כי הקבוצה שלו התקפית מדי. למעשה, הוא קיבל את הג'וב כי בסוואנסי הוא גם הצליח לעצב קבוצה התקפית (ומצליחה). לא מספיק הכרתי את עבודתו של רוג'רס בסוואנסי ומנגד התרשמתי מהכדורגל של רוברטו מרטינז בוויגן, ולכן מעט התאכזבתי כשג'ון הנרי, הבעלים האמריקאי של ליברפול, בחר ברוג'רס (לאחר שראיין את שני המאמנים).

היום אני כבר לא מאוכזב. נראה לי שאין אוהדי ליברפול רבים שלא מעריכים ביותר את מה שרוג'רס מצליח לעשות העונה. זו עונה פלאית. ליברפול, מאותגרת כשרון, מצליחה להציג כדורגל יפה, על הקרקע, התקפי, לוחץ בכל המגרש ואתלטי, ובעיקר לכבוש יותר משלושה שערים למשחק. זה פלא!

אל תהיו בטוחים שזה יחזור על עצמו בעונה הבאה- למרות שליברפול צפויה להתחזק בכמה שחקנים בפגרה. כמובן שיש לשאוף לכך. כמובן שיש סיכוי. אבל זה לא בטוח ואף ניתן לומר שקשה יהיה מאוד לשחזר. זו עונת קסם.

*

לא שיחקנו טוב היום בקארדיף. המחצית הראשונה, ובעיקר מחצית השעה הראשונה, היו גרועות למדי. סטיבן ג'רארד היה מוכרח להיות מורחק בצהוב שני. ג'ו אלן איבד כדורים למכביר והיה אחראי ישיר לספיגת השער הראשון. פלאנאגן היה נוראי באגף שמאל. ג'רארד לא הורגש. רוג'רס משום מה בחר שלא לעלות עם סטרלינג (ספק אם צריך את ג'ו אלן מול יריבות נחותות). אבל להפתעתי הרבה קוטיניו בישל שער חשוב (השווין של שקרטל). בכלל, שקרטל מאוד השתפר לאחרונה והשערים שלו הם לא רק בונוס מאוד חשוב, אלא ממש הכרח לקבוצתו.

סווארס איבד היום כדורים למכביר. גם סטארידג' לא הכי חד. אבל שני אלה גם בלי להיות במיטבם אחראים לחמישה מתוך שישה שערים.  לאחר השער שסווארס בישל לסטארידג' השדר האנגלי זעק: S And S. לא ניתן לומר SS. ובמקרה של המשחק היום זה בכלל SSS (כולל שקרטל).

אבל בגדול, לא משחק גדול שלנו. דווקא צ'לסי נתנה היום משחק ענק. גם סיטי כובשת חמישיה בלי להרגיש. לפחות אנחנו ממשיכים לכבוש בטירוף. חייבים להמשיך כך. כדורגל התקפי חסר פשרות. ומול הגדולות נהיה חייבים לנצח. רק כך נזכה באליפות.

ואני ממשיך לטעון: אנחנו פייבוריטים (בהינתן שנמשיך באותה גישה של ברנדן רוג'רס). כמה כיף להתלהב סוף סוף ממנג'ר. ועוד כזה שלא קונה את כל גניבות הדעת שמתרוצצות גם בעולם (לא רק בישראל) על כדורגל טקטי.

(ואת השיר הזה שמעתי היום מתרונן ביציעי האוהדים האורחים בקרדיף סיטי סטדיום)

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כמה הערות לאחר המשחק נגד קרדיף
סיכום העונה של בלש אמיתי

29 Comments

בני תבורי 22 במרץ 2014

השינוי הגדול של רוג'רס מתבטא בעובדה שליברפול לא מפסידה, במיוחד לא נגד הקבוצות הקטנות שעולות ליתרון מוקדם נגדה. זו בדיוק הייתה הבעיה שמנעה מליברפול אליפות בעונה הנהדרת (השנייה) של בניטז, כי את מי שהוכתרה כאלופה בסופו של דבר, חתכנו כמו סכין לוהטת בחמאה. מוריניו הוא אכן טקטיקן-על אבל לא פחות חשובה מכך היא העובדה שהוא מאמן קבוצות מאוד עשירות עם סגלים ארוכים ומגוונים. כשיאמן קבוצה עם סגל קצר ותקציבים כמו ליברפול וייקח אליפות, אחשוב שמדובר במאמן מצוין.

roei034 22 במרץ 2014

עשה את זה עם פורטו לפני שהגיעה לראשונה לצלסי- צמפיונס עם פורטו ודאבל בפורטוגל.

אלי 22 במרץ 2014

פורטו היא הקבוצה הכי עשירה בפורטוגל, אז דאבל שם הוא לא עם קבוצה מוגבלת יחסית לשאר.

הצמפיונס עם פורטו היה בעונה חד פעמית מבחינה סטטיסטית.
ההישג היחיד שלו היה הניצחון על יונייטד, וגם זה בזכות טעות שוער בדקה ה 90.

בני תבורי 22 במרץ 2014

הצ'מפיונס עם פורטו הוא כמו הצ'מפיונס עם בניטז. לא יותר.

תוהה בדרכים 22 במרץ 2014

אם אתה לא מסתכל על שמות המועדונים (ברור שליברפול מועדון יותר גדול מפורטו), אלא על חומר השחקנים שעמד לרשותם ורמת היריבות, הזכייה של בניטס עם ליברפול היא הישג הרבה יותר גדול.

מלבד יונייטד בעונה נוראית, כל שאר הקבוצות שפורטו עברו היו בערך ברמה שלהם (ליון, לה קורוניה) ומטה (מונאקו). ליברפול עברו יובה מאד חזקה, את צ'לסי של מוריניו בשיאה וקבוצה ענקית של מילאן בגמר.

ליברפול מועדון ענק, אבל מבחינת חומר שחקנים, הקבוצה של 2005 היא אולי הזוכה החלשה ביותר בהיסטוריה של גביע האלופות. בגמר היה להם הרבה מזל, אבל עד אליו הם בהחלט הגיעו בצדק עם הופעות טקטיות אדירות.

ק. 23 במרץ 2014

תוהה, צ'לסי 2012 היא הזוכה החלשה בעשור האחרון. לעומת ליברפול 2005, גם הייתה נחותה על המגרש מכל יריבותיה החל מהשמינית (מלבד הגומלין מול נאפולי).
חוץ מזה צודק.

Bob 22 במרץ 2014

להגיד שליברפול היא קבוצה מאותגרת מבחינת כשרון זו קצת גמחבת דעת, לטעמי היא הקבוצה עם הכי הרבה כישרון באנגליה למעט סיטי וצ'לסי שקונות כל מה שזז, רק תסתכל על השמות סוארז, סטאריג', קוטיניו, סטארלינג והנדרסון (בלי להזכיר את ג'רארד). צמד החלוצים הכי טובים באנגליה (ואולי בעולם כרגע), קישור מצויין (שוב לא ברמות של סיטי וצ'לסי שקונות כל מה שזרז) ואפילו בחלק החלש שלכם, ההגנה, שיש כמה שחקנים כשרוניים (פלאנגן יהיה מגן נבחרת).

Bob 22 במרץ 2014

כמובן הכוונה היא לגניבת דעת

באבא לילות 22 במרץ 2014

ההגנה שלנו מזעזעת. והמחצית הראשונה היום היתה עוד הוכחה לכך – כאילו שהיה צורך בכזו. בפעם השניה שספגנו נזכרתי באמרה המפורסמת מעולם הפוטבול, שהתקפות מנצחות משחקים אבל הגנות לוקחות את הסופרבול. יש בזכ משהו גם כאן.

ואגב, זה שפלאנו יהיה מגן נבחרת מעיד בעיקר לרעה על נבחרת אנגליה ולא לטובה עליו (כמה שאני בעדו).

יש לי הרגשה שאנחנו נקבל המחשה כואבת למדי של נכונות הכלל הזה גם בכדורגל במשחקים מול צ׳לסי וסיטי. הלוואי שאתבדה…

D! בארץ הקודש 22 במרץ 2014

אני לא רוצה להסכים איתך באבא

מקווה להמשיך להיות מופתע ומאושר.

matipool 23 במרץ 2014

בוב – שאלה :
האם בתחילת העונה גם חשבת שסטרלינג והנדרסון כל כך כשרוניים ?
מה שקורה בליברפול העונה זה לא פחות ממדהים . זה שלם שעולה בהרבה על סך כל חלקיו . מנג'ר שמצא את נוסחת הקסם במהלך העונה .
בהרכב הקבוע משחקים אשכרה כמה ילדים ( פלאנגן , סטרלינג ) וכמה צעירים מאד ( הנדרסון , סטארידג' , קוטיניו ) שספק אם היו זוכים לראות דשא בכל קבוצת צמרת אחרת .
אני גם די בטוח שבקבוצה אחרת , לא היינו חושבים שהם כל כך כשרוניים .

Bob 24 במרץ 2014

גילוי נאות – אני לא אוהד ליברפול, אין לי משש קבוצה אהודה באנגליה, יש 3 קבוצות שאני אוהב, ליברפול, יונייטד וארסנל אבל אני לא אוהד של אף אחת מהן.
לגבי תחילת העונה – אני לומד באוניברסיטה (כן אני צעיר) ולכן הזמן שלי מוגבל ולא ממש עקבתי אחריה אבל כבר בעונה הקודמת חשבתי שלהנדרסון יש עתיד, רק לא חשבתי שזה יגיע כל כך מהר (וואו ה"ילד" הזה מבוגר ממני רק בשנה)

MJ 22 במרץ 2014

מסכים עם כל מה שכתבת.
שימשיך ככה כמה שרק אפשר! פשוט תענוג, טקטי שמעקטי הכדורגל שליברפול מציגה העונה הוא פשוט הנאה צרופה ובשביל זה רואים ואוהבים כדורגל. גם אני בדיוק כמוך, הרבה יותר התלהבתי מהרעיון שמרטינז (שגם נותן עונה מצויינת) יגיע מאשר רוג'רס. אפילו חשבתי שוילאש בואש הוא אופציה עדיפה (וואו כמה שטעיתי כאן…)
אבל מה שברנדן עושה כאן השנה פשוט מדהים. בין אם יזכה בתואר (המיותר) מאמן השנה ובין אם לאו. הוא ללא ספק ראוי לו.

היום נראנו קצת מנומנמים בעיקר בתחילת המשחק אולי בגלל השמש החביבה של קארדיף.. נראה שסטרלינג זה בדיוק מה שהיה חסר.
אף אחד מהשערים שקיבלנו לא היה מחוייב למציאות, אבל עדיין במשחק לא גדול בכלל כבשנו שישה(!!) שערים במשחק חוץ. מדהים!
ומה שאפילו יותר מדהים זה שכבר קצת הספקנו להתרגל לתוצאות כאלה…
היה נחמד לראות את קוטיניו היום, בעיקר במחצית הראשונה שכולם היו די גרועים. הוא היה לא רע בכלל – מהמשחקים היותר טובים שלו בתקופה האחרונה.
רק שנמשיך ככה מול בוריני וחבריו החדשים.

ערן 22 במרץ 2014

אוהדים רוצים כדורגל שמח ומנצח.
הקשקושים של אבי רצון באטלקית כבר 20 שנה, של אייל לחמן (שהמציא כדורגל טקטי חדש- כסח ללא הפסקה), ושל כל מאמני ישראל האחרונים, נועדו להוסיף נופך מדעי, מקצועי וסמכותי לבונקרים.
בונקר זה בונקר. לקבוצה חלשה ונחותה, לעתים אין ברירה. זה מה יש.
אל קבוצות חזקות או עם התקפה חזקה, צריכות לשחק כדורגל שמח, מנצח, ורב שערים.
בגלל זה אני כל כך מתענג על ליברפול השנה.

ערן 22 במרץ 2014

״מאמני ישראל״ הכוונה ״מאמני נבחרת ישראל״

red sox 22 במרץ 2014

**בורו, זה SAS, כמו יחידת הקומנדו של הוד מלכותה.

אלי 22 במרץ 2014

והם לא הראשונים.
שירר את סאטון נקראו גם SAS בתקופה שלקחו אליפות בבלקבורן.

באבא ימים 23 במרץ 2014

אגב מישהו זוכר איך קראו למפקדה המיתולוגי של ה – sas?

רובי פאולר 23 במרץ 2014

סטרלינג :-)

matipool 23 במרץ 2014

גדול !

bb 22 במרץ 2014

מסכים עם הקטע לגבי מוריניו. הוא לא הגנתי, הוא פרגמטי.

יואב הצהוב 22 במרץ 2014

לפעמים טקטי זה התקפי, לפעמים טקטי זה הגנתי. אין אמת אחת בדבר הזה. ליברפול חווה עונה קסומה וכיף לראות אותם משחקים (אפילו בתור אוהד יונייטד).
והסרטון בסוף פשוט גרם לי לצחוק! אדיר :)

επτά 22 במרץ 2014

כמה טוב שיש בורוביץ', שיסביר לנו – הנייטיבס מישראל – תובנות על כדורגל ויגאל אותנו מהבורות הישראלית האופיינית שלנו.

כמה טוב שיש בורוביץ', הסחבק של ג'ונתן ווילסון, שיביא לנו נגיעות וטעימות מהלך הרוח באנגליה הגדולה, המדהימה והרחוקה.

כמה טוב שיש בורוביץ', שיחשוף עבורנו את הבלוף של התקשורת הישראלית שמוכרת לנו אגדות וסיפורים.

תגיד מר פרובוקטור, זה שיש לך דעות כאלו ואחרות זה לגיטימי, גם אם אתה מפגין בהן בורות פעם אחר פעם – אבל למה להיות כזה כותב מגעיל?

באבא ימים 23 במרץ 2014

להתנשא על תקשורת הספורט הישראלית בה בעת שאתה כותב ״הזעם שהתעורר בי היה אדיר״ (בגלל שחבר לעבודה, שומו שמים, דיבר שטויות (נניח), על כדורגל) ועושה שימוש תדיר בביטוי ״גנבי דעת״ על הטיותיו השונות שקול בעיני לחברי לה פאמיליה שטוענים שהערבים פרימיטיביים. מופת של חוסר מודעות עצמית.

ארכיוניסט 23 במרץ 2014

הוא החסיר את החלק הכי טוב בקטע עם עמיתו לעבודה:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4090836,00.html

באבא לילות 23 במרץ 2014

גדול…!

martzianno 23 במרץ 2014

יפה אמרת.
ומילה לכותבי דה-באזר השונים (לא רק בורוביץ'): אתם התקשורת.
בדיוק כמו שאתר ספורט 5, וואן, ידיעות, (בוודאי) ישראל היום – הם תקשורת.
ההפרדה שעושים פה הכותבים, בין דה-באזר ל"תקשורת", כבר אין לה אחיזה במציאות.
גם אם לא משלמים לכם על זה, גם אם השפעתכם כרגע על השיח הציבורי בספורט הישראלי זניחה.
א-ת-ם התקשורת.
וזה לא דבר רע, הלוואי שיהיו עוד דה-באזרים ופחות אופירות.
אבל די.
כשאתם מלינים על התקשורת, אתם מלינים על עצמכם.
תהיו ספציפים: כפי שאמר אבי רצון, כפי שטען פרימו וכו' וכו'.

תודה.

no propaganda 23 במרץ 2014

מאוד מסכים עם הפוסט. בעיקר עם החלק על מוריניו.

אבל לא מבין מה הבעיה שלך עם חברך לעבודה שמעדיף לא לחוטף 3 גולים במשחק. אני אישית שונא כשהקבוצה שלי חוטפת לוקח 2:0 על 6:3 בכל יום נתון. ההנאה מכדורגל הרבה יותר מורכבת מכדור בער זה טוב, 0:0 זה רע. כשאני רואה תוצאות כמו 6:3 זה בדרך כלל אומר קבוצה טובה שתפסיד כשתפגוש קבוצה טובה אחרת.
ואם כבר אתה בגישה הזאת, אהבת לצפות בורדר ברמן בעשור הקודם? הבלאגן שהלך שם היה אפילו גדול יותר מליברפול של השנה.

Comments closed