הרבע הרביעי של אובמה

sami 2

קראתי היום כתבת 16 עמוד, נטולות תמונות ולידים וכל מה שאנחנו מכירים מעיתונות מודפסת סטנדרטית, על סמנת'ה פאוור ומדיניות החוץ של ארה"ב, ששגרירת ארה"ב לאו"ם, פאוור, למעשה מובילה- ביחד עם ג'ון קרי, ולפי הכתבה ניתן להבין שבמקרים רבים היא אף חשובה ממזכיר המדינה.

ספק אם יש בכיר ממשל מקורבת יותר לאובמה מפאוור. השניים חברים קרובים. אובמה התייעץ בשירותיה בזמן היותה פרופסורית בהרווארד כאשר הוא שירת כסנאטור צעיר. גם פאוור היא סוג של עילוי צעירה. כבר בשנות העשרים לחייה כתבה את הספר החשוב בדור האחרון על מקרים שונים ומגוונים של רצח עם (A PROBLEM FROM HELL). בגיל צעיר, כאמור, כבר נתמנתה על הסגל האקדמי הבכיר בהרווארד ובהיותה בת 42 מונתה לשגרירת ארה"ב באו"ם- אולי הדמות החשובה ביותר בארגון הזה מבחינה מעשית (וזה כולל את המזכ"ל באן), ומי שלמעשה מתווה את מדיניות החוץ של ארה"ב, ודאי בכל הנוגע להתערבויות צבאיות ואחרות ברחבי העולם.

מיד לאחר שסיימה את לימודיה בייל הגיעה פאוור לבוסניה, ודי מהר הפכה שם לעיתונאית שמסקרת לכלי תקשורת חשובים בתחילת שנות ה-90. היא גם בילתה לא מעט זמן באפריקה והפכה למומחית לנעשה ברוואנדה, היכן שקרוב למיליון בני אדם נטבחו בתוך שלושה חודשים ב-1994, לא מעט בגלל אי התערבות אמריקאית.

פאוור, שהייתה קול ביקורתי בולט לממשל קלינטון וזוהתה כמי שתומכת בהתערבות אמריקאית במשברים הומניטריים ברחבי העולם, צריכה להסביר כיום מדוע אובמה מחליט שלא להתערב בסוריה- וזאת למרות שפאוור מכנה את המצב שם בשלוש-ארבע השנים האחרונות כ"משבר ההומינטרי החמור ברחבי העולם".

בכתבה של העיתונאי המבריק אוואן אוסמוס פאוור נדרשת לנושא, כפי שהיא נדרשת למצב באוקראינה, עיראק, סיירה ליאון וגינאה, אפגניסטאן, לוב ועוד מדינות רבות נוספות.

די הפתיע אותי שבמשך כל הכתבה הארוכה, המתחוקרת ומעולה הזו, ישראל לא הוזכרה ולו פעם בודדת.

הגרעין האיראני הוזכר אך לא נכתבה מילה על הפלסטינים או עלינו.

זה בעיקר מלמד שישראל, והסמטוכה שלנו כאן, לא ממש בראש סדר העדיפויות האמריקאי כיום בכל האמור למדיניות חוץ.

אוקראינה-רוסיה, סוריה, דאעש, עיראק, משבר האביב הערבי בצפון אפריקה ואבולה- הם בראש סדר העדיפויות. לא מעט מהיתר- יכול לחכות.

יש לפאוור מספיק עבודה עם המשברים הגדולים ביותר בעולם- וכנראה שישראל-פלסטין כיום לא נמנה עליהם.

אבל זה לא אומר שלא צפויות התפתחויות בנושא שלנו, בכל האמור לממשל האמריקאי.

לקראת סיום הכתבה התייחסה פאוור לפגישת קבינט שהתרחשה מייד לאחר התבוסה הדמוקרטית לרפובליקאים בבחירות לקונגרס.

הנשיא, שכינס את כל חברי הקבינט, אמר להם בקצרה: "עכשיו אנחנו נכנסים לרבע הרביעי, ודברים חשובים קורים ברבע הרביעי".

*

פאוור שיחקה כדורסל בהצטיינות בתיכון. על שולחן משרדה בבניון האו"ם בניו יורק יש כדורסל, עם כיתוב של אובמה: "מוקדש ל-MVP שלי".

פאוור גם הצטיינה בסקווש, משחק אותו היא משחקת עד היום. אמא שלה, שלמדה רפואה בתקופה שבה נשים איריות כמעט ולא ניגשו למקצוע, נחשבה לשחקנית הוקי השדה הטובה באירלנד. פאוור, שהיגרה ביחד עם אמה לפיטסבורג בהיותה בת תשע, חלמה בזמן לימודיה בייל להפוך ל"בוב קוסטאס הבא". היא נרשמה להתלמדות כעיתונאית ספורט ב-CBS באטלנטה, שם גדלה במשך מרבית שנות ילדותה, אך כשבמשמרת בערוץ ראתה את הטנקים בכיכר טייאנמן מוחצים מתנגד משטר, היא החליטה לשנות כיוון.

אבל הספורט נותר חלק גדול מחייה. לא מעט פגישות עם שגרירי או"ם היא עורכת במשחקי הניקס והריינג'רס, אליהם היא נוהגת להזמינם.

"אז כשאובמה מדבר על רבע רביעי, והחשיבות שלו, אני מבינה לגמרי למה הוא מתכוון", היא מסבירה.

בחודשיים שחלפו מאז ניצחון הרפובליקנים בבחירות לקונגרס, הצליח הנשיא הדמוקרטי להשלים את חוק ביטוח הבריאות, לבצע רפורמת הגירה מרחיקת לכת ומאוד שנויה במחלוקת (6 מיליון מהגרים בלתי חוקיים יקבלו אזרחות), להתחיל תהליך שלום עם קובה, לבטל את מדיניות העינויים של ה-CIA, להתחיל בהליך שיביא לסגירת כלא גוואנטאנמו- וכל זה בפחות משמונה שבועות.

אז נכון שהמצב בישראל באמת לא בראש סדר העדיפויות. אבל לא הייתי מבטל אפשרות שמייד לאחר הבחירות אצלנו אובמה יחליט לפעול- במהירות וביעילות- לקביעת סדר יום חדש – לאמריקה יש הכוח להציב תנאים, כאלה שאובמה לא הציב עד היום.

הנשיא גם מבין שאם יצליח לתרום למציאות חדשה (אולי נקרא לזה שלום) בין הישראלים לפלסטינים אז זה יירשם כהישג גדול שלו.

זה הרבע הרביעי של ברק אובמה, והוא משחק בשביל לנצח. גם אם זה אומר לבצע פעולות לא פופולאריות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#מכביבול – פודקאסט 023
אחרי ניוקאסל

140 Comments

אביאל 9 בינואר 2015

בורוביץ׳ – אני לא בטוח שאתה צודק לגבי רפורמת ההגירה, נעשו כמה שינויים אבל לא הרפורמה המדוברת שהיתה צריכה אישור של קונגרס וסנאט עוינים, אני מוכן גם להתחייב לך שגוואנטמו לא בדרך להיסגר – אף מדינה בארה״ב לא מוכנה לקבל אסירים כאלה וכל מנהיג בכל מדינה יודע טוב מאוד שהוא עף מהחיים הפוליטיים ברגע שהוא מאשר העברה של חלאות העולם לחצר האחורית שלו.

הדברים שאתה כותב, בנוגע להיכן תשומת הלב של מדיניות החוץ האמריקאית מוכיחה דווקא את טענת הימין ארוכת השנים, לפיה השמאל בטוח שאנחנו מרכז כדור הארץ ואנחנו חייבים מהר מהר מהר להתחיל להזיז עניינים אחרת האמריקאים יבואו ויתנו לו בעיטה בישבן. זה בדיוק מתחבר לטענה הבסיסית ביותר, אנחנו הישראלים חיים טוב, הפלסטינים לא חיים טוב (וזה לא משנה באמת באשמת מי) – לכן האינטרס שלהם לתהליך שלום גדול יותר משלנו, לכן הם אלה שצריכים להכריח אותם ולא אנחנו.

בקשר לזה שאובמה מחכה לתוצאות הבחירות כדי להתחיל להזיז עניינים במזרח התיכון, אז גם האופטימיים שבבני האדם יודעים שאי אפשר לסגור תהליך שלום בשנתיים במזרח התיכון ובטח ובטח כאשר מדובר בפלסטינים ובישראלים. נשיאים חזקים ונתמכים הרבה יותר מאובמה ניסו לעשות את זה וראשי הרשות וראשי הממשלה בישראל הצליחו להתחמק מהם ולא בקושי רב – מה גם שככל הנראה כל צעד שאובמה אכן יעשה יתבטל באופן אוטומטי במקרה של נשיא רפובליקני או ירוכך כנראה ע״י הילרי קלינטון.

גיל 10 בינואר 2015

ברור שארה"ב היא לא שתכריח את ישראל לעשות משהו אבל מדינות אחרות כן. ברגע שישראל תהפך למוקצה ויותר מוחרמת המצב יהיה רע מאוד.

אסף The kop 10 בינואר 2015

צודק.
צרפת למשל.

גיל 10 בינואר 2015

נכון בהחלט.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – איזה מדינות אחרות ? אירופה ? להזכירך אירופה כבר תקעה לנו סכין בגב בשנת 73 עם אמברגו הנשק ובהמשך עם האיסור על נחיתה של מטוסי התובלה האמריקאיים באירופה (כדי לתדלק) עד שניקסון התערב. אם זה היה תלוי באירופה מזמן היה חרם על ישראל.

כבר שני עשורים ארה״ב היא המשענת היחידה שלנו, האירופאים מכרו את עצמם לטובת הקול המוסלמי ולטובת השנאה העצמית על מה שהם עוללו באסיה ובאפריקה בעידן הקולוניאלסיטי – את התוצאות של המכירה הזאת ראינו במדריד, בלונדון ובשבוע האחרון בפריז – וכפי שזה נראה זה לא הולך להשתפר.

ניר 10 בינואר 2015

אני חושב שאתה מפספס את הסחף בארה״ב שיביא אותה למקום לא רחוק מאירופה ביחס אלינו, מהבחינה הזו. ממשל אובמה עלול להיות הקדמה למה שעתיד לבוא, כשהדור שהיום צופה בג׳ון סטיוארט יגיע לעמדות השפעה. (אני אומר את זה מנקודת השקפה די קרובה לשלך)

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

אז זהו שלא.
מרבית האמריקאיים מבינים בדיוק מה זה מוסלמים ומי פוצץ להם את המגדלים.
שום קריקטורה מהסוג של ג'ון סטיוארט לא תשכיח זאת מהם.

צור שפי 10 בינואר 2015

אסף – אתה חוטא בהכללה – זה לא מוסלמים – זה קיצוניים מוסלמים. הנפגעים הגדולים ביותר מהם וממעשיהם הם מוסלמים.

אביאל 10 בינואר 2015

צור – אני חושב שרפורט מרדוק הסביר את עניין המוסלמים-מוסלמים קיצוניים בצורה הטובה ביותר וזה הציטוט:
״Maybe most Moslems peaceful, but until they recognize and destroy their growing jihadist cancer they must be held responsible. Big jihadist danger looming everywhere from Philippines to Africa to Europe to US.
Political correctness makes for denial and hypocrisy."

זו הנקודה, יש קיצונים יהודים, נוצרים, בודהיסטים, יש קיצונות גם באידאולוגיה השמאלית ויש גם אפילו בימין הליברלי כביכול (הפיגוע באוקלוהומה ב95), אבל אצל הקבוצות הללו הקיצוניים מוקצים מהחברה. לא נותנים להם להרים את הראש ופועלים נגדם, אצל המוסלמים, כמו שמרדוק כתב, מדרום מזרח אסיה (ורק לאחרונה באוסטרליה), דרך המזרח התיכון, אפריקה (חולניים לא פחות מדעא״ש), מרכז אסיה, אירופה ועד ליבשת האמריקאית הם מקבלים תמיכה, גם אם אכן רוב האוכלוסיה לא תומכת, עדיין יש מאסה קריטית, (המספרים מדברים על 15-20 תמיכה בקרב המוסלמים) שמאפשרים את הקיום והשגשוג שלהם. גם מרבית הגרמנים לא רצו שהיטלר ישרוף שישה מיליון יהודים ועוד כמה מיליוני נכים, מפגרים או צוענים אבל זה לא מסיר את האחריות מהגרמנים.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

זה המוסלמים.
הם לא מסוגלים לקום מול הקיצונים שלהם. זה אך ורק המוסלמים.

צור שפי 10 בינואר 2015

אני מסכים שהתופעות הקיצוניות מצויות באופן משמעותי רק באיסלאם ועדיין ההכללה לא תופסת.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

הפטור הגורף למוסלמים שלא מצליחים לקום על הקיצונים שלהם, הוא הוא הגזענות האמיתית.

צור שפי 11 בינואר 2015

אלך קצת לקראתך אסף – אסור שיהיה פטור גורף לאיסלאם כי אכן לעולם המוסלמי יש בעיה בהתמודדות עם הקיצוניים בתוכו. יחד עם זאת בין הפטור הגורף להכללה שלך יש גווני ביניים ושם נמצאת האמת. ההכללה שלך פוגעת בהרבה מאוד מוסלמים טובים שחלקם גם שילמו בחייהם על השתלבותם במערכת המערבית, כמו השוטר שנרצח עכשיו או החיילים שנרצחו לפני הטבח בטולוז.
ולאביאל – ההשוואה לגרמניה הנאצית איננה מתאימה לדעתי כי הנאצים היפנו את האלימות הפושעת שלהם בעיקר כלפי העולם (ויהודים בפרט) בעוד שהנפגעים העיקריים מהקיצוניות המוסלמית הם מוסלמים.

אביאל 10 בינואר 2015

ניר – אובמה הוא הנשיא הכי לעומתי בנוגע לישראל מאז בוש האב והוא בעיקר שפך כסף ונשק על ישראל, ככה שזה לא מסתדר.

אם אתה מודד את הדור לפי ג׳ון סטיוארט אתה בבעיה, מה גם שהעובדות הן אחרות – מהצד הרפוליבקני בעיקר רבים מה יותר בעד ישראל ונגד הפלסטינים וגם אצל הדמוקרטים מסתמן שקלינטון תיהיה המתמודדת (וגם המועמדים האחרים הם אוהדי ישראל עם תעודות) ומספיק לקרוא את הדברים שקלינטון כתבה על היחס של אובמה בנוגע לישראל כדי להבין איפה אנחנו עומדים.

גיל 10 בינואר 2015

כן, אירופה וגם שאר העולם. זו לא מדינה ספציפית אבל ברגע שישראל תהפך למוקצה כמו דרום אפריקה גם ארה"ב לא תוכל לעזור ואנחנו בדרך לשם. יש כבר עכשיו חרמות על ישראל שבלי שינוי במדיניות רק יחריפו. זה לא משנה למה הן מתרחשות זו המציאות.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

לפחות אתה מאמין לעצמך.
עלק חרמות…

גיל 10 בינואר 2015

לא צריך להאמין לאף אחד אלא רק להסתכל מסביב. רק מי שטומן ראשו בחול ימצא עצמו מופתע בסוף.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

על מי להסתכל ?
על אנשי ה-BDS האנטישמים והנאו-נאצים ?
על הפגנות של מוסלמים באירופה ?
על ראשי האקדמיה הפאשיסטיים והלאומנים-פלסטינאיים ?

כולם מבינים מי הגורם המחולל האלימות והרצל (רמז:אלה לא היאהוד).

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

הגורם מחולל האלימות והרצח

גיל 10 בינואר 2015

כרגיל, הדמגוגיה הרגילה שלא קשורה לכלום. תמשיך עם המניפסטים העבשים שלך, אתה רואה שאף אחד לא מתרגש מהם פה.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

לך תאמין לחמאס.

צור שפי 10 בינואר 2015

אסף – שר החוץ ליברמן שאיננו חשוד בשמאלנות אמר לאחרונה שהמגמות באירופה מהוות את האתגר מספר 1 של ישראל ושהטעות הגדולה של נתניהו היא היעדר יזמה מדינית. להתעלם מהתדרדרות מעמדה של ישראל באירופה זו טעות קשה למרות שאני יכול להסכים אתך לגבי רוב הרעות החולות שהזכרת. זו עדיין היבשת מס׳ 1 בכל הקשור לקשרי הסחר שלנו ולמימון המחקר והפיתוח באוניברסיטאות. אלה נכסים שאסור לנו לאבד.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

ליברמן הוא אחד שיותר מדי "עדים" נעלמים סביבו. מדובר באופורטיוניסט מהזן הנחות ביותר.
ביום שהוא יהיה ראש ממשלה אפשר ורצוי לארוז את המזוודות.

אני לא חושב שחלה הדרדרות במעמדה של ישראל. ההפך הגמור, ממשלות מבינות שרצוי להתייעץ עם ישראל לגבי הטרור האיסלאמי שמרים אצלם את הראש.

אתה באמת חושב שלמישהו אכפת מהסכסוך הישראלי-פלסטינאי ?

צור שפי 10 בינואר 2015

אסף – מאוד יכול להיות שכל מה שאתה כותב על ליברמן הוא נכון ועדיין אי אפשר לומר שהוא שמאלני. מה שיותר חשוב – אם אתה לא חושב שמעמדה של ישראל בהידרדרות, שלא לומר בצניחה, לדעתי (המבוססת על הכרות קרובה מאוד של הנושא) אתה שוגה קשות בקריאת המציאות. אתה צודק שהידע שלנו בהתמודדות עם הטרור הוא סחורה נדרשת באירופה ושכללית מרחץ הדמים והתפוררות המדינות במז״ת מגבירות את ההבנה לדילמות שלנו ולאיומים נגדנו אבל – וזו הנקודה העיקרית – אין לזה קשר לעניין הפלסטיני. יכול להיות שגם אם נודיע שאנחנו מקבלים את מתווה אנאפוליס/67/קמפ-דייויד/יזמת ז׳נבה/וכו׳ עדיין לא נגיע להסכם בגלל הצד השני אבל כל זמן שממשלת ישראל נתפסת כפועלת נגד פתרון שתי המדינות באמצעים מגוונים (בעיקר הרחבת התנחלויות אבל גם נישול שיטתי של פלסטינים משטחי c ועוד) היא תיתפס כמו שהיא נתפסת היום וההרעה במעמדנו הבינלאומי תימשך. בראייה שלי האלמנט הטראגי מבחינתנו במצב הנוכחי הוא שככל שקריאת המציאות שלנו ביחס לאיומים האיזוריים היא נכונה אנחנו לא מצליחים לתרגם אותה, ודאי שלא באופן אפקטיבי, לחיזוק מעמדנו בגלל גרירת הרגליים שלנו בנושא הפלסטיני והרושם שהימין הישראלי איננו מעוניין באמת בפתרון.  

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

צור,

שבפעם ב-100 שנה הפלסטינאיים יניעו תהליך.
מה הם ? הכיתה הטיפולית של בית הספר ?

צור שפי 10 בינואר 2015

אסף – הלוואי שהם יניעו אבל זה שהם לא עושים את זה לא מהווה הצדקה להימנעות שלנו מיוזמה בהנחה שההימנעות הזו מזיקה לנו. אנחנו מתכתבים בפורום הזה כבר מספיק זמן ככה שאתה יודע שמה מניע אותי זה שום דבר חוץ מדאגה לעתיד המפעל הציוני שאבותינו כוננו בכל כך הרבה מאמץ. אני בטוח שגם אצלך זה ככה והשאלה היא האם המשך הקו הנוכחי טוב לנו. אם התשובה שלך חיובית זה בסדר מבחינתי, אני לצערי פסימי.

איש הפח 10 בינואר 2015

להסתכל על דרום אפריקה, גם אותם העולם הוריד על הברכיים ולהם היתה נקודת פתיחה הרבה יותר טובה משלנו

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

כי ?

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – עד67 המדינות הבלתי מזדהות והגוש הסובייטי היה נגדנו, אחרי זה גם האירופים לא טרחו להגן עלינו, כבר שלושים שנה אנחנו מסתמכים על האמריקאים ובינתיים נראה שזה עובד ולא שיש לנו ברירה אחרת. גם לפני 67 והשטחים הכבושים רבות המדינות בעולם שתקפו את ישראל בנוגע לקונפליקט הישראלי-פלסטיני – הסיבות ? ברורות מאוד, חלקן אנטישמיות וחלקן אינטרסים – תמיד טוב שיש בצד שלך מילארד מוסלמים מאשר כמה מיליוני יהודים, לא לחינם בן גוריון תמיד טרח להסביר שעלינו להיות כמה שיותר תלויים בעצמנו.

ישראל היא לא דרום אפריקה בשום מצב, גם הזיית השמאל לגבי זה שהפלסטינים ירצו שנספח אותם ואז הם יהיו רוב היא בעיקר דמגוגיה בלי בסיס, ראינו איך עבאס איים לפני שבועיים שהוא מתפטר ומעניק את הסמכויות לישראל והתקפל מהר מאוד שהבין שליברמן ודחלאן נפגשו בוינה כדי שהאחרון יהפוך למנהיג החדש של הפלסטינים – בני אדם (פלסטינים, ישראלים או שוודים) לא מוותרים על כוח והשפעה בכזו קלות

בקשר לויכוח עם אסף, בוא לא נהפוך שוב את הדיון לאישי, שכן באותה מידה גם הטענות שלך בנוגע להשוואה לדרום אפריקה היא דמגוגיה בעיניהם של רבים.

גיל 10 בינואר 2015

איפה כתבתי שישראל היא כמו דרום אפריקה? כתבתי שהיא הופכת למוקצה כמו דרום אפריקה והסיבות לא ממש רלוונטיות. אם אתה רוצה אפשר לפתוח דיון על שוני ודימיון בין ישראל ודרום אפריקה אבל זה לא ממש חשוב כרגע. מה שחשוב זה איך שישראל נתפסת ומה שמדינות קצת יותר גדולות ומשמעותיות עושות נגדנו. אתה יכול להיות הכי צודק בעיניי עצמך אבל ברגע שיחרימו את ישראל זה לא ישנה כבר. המחשבה שארה"ב תצליח להגן על ישראל תמיד היא אשלייה.

וזה שמישהו חושב שטענה היא דמגוגית בלי להתייחס אליה עניינית לא הופכת אותה לכזו. לעומת זאת הטרול כאן מטיף את הארס שלו בלי קשר למה שאנשים כותבים ולכן לא שווה תגובה.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

אתה מדבר על טרולים ? דובר החמאס פחות קיצוני ממך.

גיל 10 בינואר 2015

כל תגובה כזו רק מאששת את מה שאני אומר, אני אפילו לא צריך לומר כלום.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – יש פה בעיה לוגית, אתה אומר שישראל תהפוך למוקצת כמו דרום אפריקה, למרות שישראל היא לא דרום אפריקה ואתה לא מפרט את הסיבות – אז איך בדיוק היא יכולה להפוך למשהו שהיא למעשה לא דומה לו ועוד בלי סיבות ?

בדיוק כמו שבורוביץ׳ כתב למעלה, המקרה הישראלי-פלסטיני נתפס כמרכז העולם בעיקר ע״י התקשורת הישראלית וע״י כמה אנטישמים (מהשמאל והימין הקיצוני באירופה), בפועל – יש אג׳נדות רחבות (אצטט מהדברים של בורוביץ׳: ״אוקראינה-רוסיה, סוריה, דאעש, עיראק, משבר האביב הערבי בצפון אפריקה ואבולה״) ובדיוק בגלל זה ישראל והפלסטינים לא מעניינים באמת את העולם וזו הנקודה. אגב – יש מחקר חדש של בנק ישראל שהראה שהחרמות של הארגונים השונים לא משפיעים באופן מהותי על הכלכלה הישראלית ועל מגמת הצמיחה שלה – הנקודה שנבחנה היא הן ברמת ההשקעות הזרות בישראל (ע״י קרנות זרות) והן באופן הגידול של היצוא הישראלי לאירופה – לא היה שינוי במגמה, כמובן שיכול להיות שהצמיחה היתה גבוה יותר, אבל כל עוד המגמה באותו מצב אין מה לחשוש.

כמו שכתבתי, ארה״ב מגנה עלינו כבר כמעט ארבעה עשורים, למה שזה לא ימשיך ? אשמח להסבר. אותם שונאי ישראל היו גם לפני 67 וכיבוש השטחים וזו הנקודה הקריטית – הטרור הפלסטיני פעל לא פחות בשנים של טרום מלחמת ששת הימים, המדינות הבלתי מזדהות והסובייטים פגעו בישראל גם טרום 67, מה שהשתנה זה האירופאים – אבל לאלה יש הרבה פחות שיניים כיום ותוצאות הבחירות ומעשי המנהיגות (הימין בבריטניה והפעולה של נשיא סוציאליסטי כמו הולנד נגד טרור איסלמי במאלי) מוכיחים שגם שם יש שינוי.

גיל 10 בינואר 2015

חסרות סיבות להטלת חרם על מדינות? גם בלי אפרטהייד כמו בדרום אפריקה ישראל הופכת למוקצה בין אם תרצה בכך או לא, זו פשוט עובדה. אנחנו עדיין לא במצב של מאסה קריטית או חרמות משמעותיים אבל הכיוון ברור. אג'נדות יש לכולם זה ממש לא משנה. נניח מחר הטרור האיסלמי הקיצוני נעלם מהעולם, אתה חושב שמצבה של ישראל ישתנה? מה שקשור כאן לא קשור ישירות למלחמה העולמית בטרור, זה רק ספין שמנסה לטשטש את מה שקורה בארץ.

וארה"ב יכולה להמשיך להגן עלינו כמה שהיא רק רוצה רק שהיא לא יכולה לכפות את הדיעה שלה על כל העולם, אז אולי היא תצליח לרכך את המכה אבל עדיין זה לא יעזור כל כך.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – תביא לי בבקשה הוכחות בשטח, לא כותרות עיתונים אלא הוכחות, בוא תסביר לי את זה עם המגמה של העליה בהשקעות הזרות בישראל, החברות הגדולות בעולם משקיעות פה, חברת הנפט הגדולה באוסטרלית כמעט שפכה פה כמה מילארדי דולרים במאגר לוויתין (היא התקפלה בגלל רגולציה ולא בגלל המצב המדיני), תסביר לי איך התקבלנו לOECD אם המצב מדרדר, תסביר לי איך אפל, החברה מספר 1\2 בעולם פתחה פה את מרכז הפיתוח הראשון והיחידי מחוץ לארה״ב בהשקעה ענקית – תסביר לי איך לא שמעת מילה מהמנהיגות הבריטית, הקנדית, האוסטרלית בזמן צוק איתן – אלה הוכחות שמראות בדיוק ההפך.

בקשר לטרור האיסלמי, אני מבטיח לך שביום שהוא יעלם גם הסכסוך הפלסטיני-ישראלי יעלם.

הגוף היחיד שיכול לעשות משהו לישראל היא מועצת הבטחון, אם לאסד שטובח מאות אלפים לא עושים כלום בגלל וטו, תסמוך עלי שגם לישראל לא יעשו כלום אם יבנו עוד כמה בתים.

גיל 10 בינואר 2015

יש חרמות אקדמיות שמקבלות תאוצה, יש חרמות על מוצרים מהשטחים ויש החרמות תרבותיות שכולם מתגברות בשנים האחרונות ואלו רק החרמות הרשמיות. יש הרבה חרם סמוי למי שמזדהים כישראלים והתפיסה של ישראלים מדרדרת. לא צריך את מועצת הביטחון כדי להפוך את חיי הישראלים לאומללים.

ובאמת טוב לדעת שלא היה שום סכסוך ישראלי פלסטיני בלי טרור, כזו אמירה מנותקת מהמציאות כבר מזמן לא שמעתי.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – זה בעיקר דיבורים, כתבתי לך כבר, יצא מחקר של בנק ישראל שמראה שמגמת הצמיחה הן בהשקעות החיצוניות והן ביצוא (שני האלמנטים הכלכלים החשובים ביותר למדינה) לא השתנתנה, אמרתי גם שיכול להיות שהיתה יכולה להיות צמיחה גדולה יותר אילולא החרם אבל כל עוד זה לא פוגע במגמה אין לזה משמעות.

בקשר לחרם האקדמי, מהכירות קרובה אין לזה שום משמעות אמיתית כרגע, להפך – מדענים, מכוני מחקר ובעיקר מאמרים ישראלים (ציטוטים) ממשיכים במגמת הגידול שלהם.

הסכסוך הישראלי כיום נובע אך ורק מהטרור, תאמין לי שכל איש ימין (למעט ההזויים) יסכים להחזיר שטחים אם הוא מקבל אפס טרור, בדיוק כמו שבגין והליכוד ויתרו על סיני למצרים ועד היום יש אפס הרוגים בין ישראל למצרים – הלכנו על הסכמי אוסלו ומה קיבלנו ? אוטובוסים מתפוצצים, הלכנו על הסכם ארוך טווח עם ויתורים כואבים ומה קיבלנו ? 1000 הרוגים באינתיפדה השניה, הלכנו על התנתקות ויציאה טוטאלית מרצועת עזה, מה קיבלנו ? שלוש מערכות צבאיות, עשרות אלפי טילים על ישראל ויישות דתי קיצונית – אם התשובה של הפלסטינים לכל מהלך ישראלי לא היה טרור המציאות היתה נראת אחרת. המנותק – כפי שאתה מוכיח היטב הוא אתה, לא רק שאתה לא נמצא כאן פיזית, נראה גם שאתה ניזון בעיקר מאתרי בצלם למינהם כדי לקבל את המידע שלך והעיקר שאני המנותק כאן, אני לפחות לא יושב בצד השני של העולם ומטיף.

גיל 10 בינואר 2015

הכל דיבורים עד שיש נקודת אל חזור ולא צריך הרבה שזה יקרה. גם בדרום אפריקה חשבו שזה לא ישפיע עליהם אבל לאט לאט דברים משתנים. ארגונים שמארגנים חרם צוברים תאוצה והאווירה נגד ישראל השתנה גם בארה"ב וכולל בקמפוסים. נכון שאין לזה עדיין השפעה מעשית גדולה אבל כאמור, דברים יכולים להשתנות די מהר.

לגבי הטרור זו הצגה מאוד מאוד פשטנית של העניין ואתה הופך את הסיבה והמסובב. הטרור סתם צמח יש מאין? לכיבוש אין שום קשר לכך אלא זו סתם המצאה? היו רק אוטובוסים מתפוצצים או גם מסע הסתה שלא היה כדוגמתו שהוביל לרצח ראש ממשלה? ממש הצגת את הדברים בצורה לא מגמתית. בשורה התחתונה, רוב הפלשתינים כן מעוניינים בשלום רק שאנחנו כמעט לא מציעים אותו ובשני הצדדים נותנים לקיצונים להכתיב את המהלכים המדיניים. כך יוצא שנגררים לעימותים חסרי תכלית שלא מובילים לכלום.תזכיר לי את ההרתעה והניצחון הישראלי הגדול שהיה בעקבות צוק איתן?

ושוב חזרנו לסתימת הפיות הרגילה רק בגלל שאני לא חי בארץ. תראה איזה צבוע אתה. אין לך שום בעייה לתת עיצות לארה"ב ואובאמה מה לעשות בנחרצות של מבין גדול, למרות שאני מניח מעולם לא חיית בארה"ב ואתה לא אזרח שלה. לעומת זאת אני שחי בישראל רוב חייו ואזרח ישראל שמביע את דעתי בנושא נחשב למנותק. איך אומרים, הפוסל במומו פוסל.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – בקשר למה שיתפתח, אני מניח שפשוט נחכה ונראה.

בנוגע לטרור, כל הטיעון שלך מתמוטט המסיבה הפשוטה שהטרור הפלסטיני עבד במלוא העוצמה גם לפני 67, לפני השטחים הכבושים, אז הם רצו את גבולות 48, ב48 הם רצו את הכל – אם אתה לא מזהה כאן דפוס אז זו בעיה.

בנוגע לחלק האחרון, יש הבדל מהותי, ראשית ארה״ב לקחה על עצמה להיות השוטר של העולם ואני כתושב העולם מצפה ממנה לדברים, בטח ובטח כאחד שתומך בה – היא גם לרוב עושה את הנדרש, רק שהפעם הגיע לו אובמה שניסה כמו הרבה מהשמאל הליברלי (בניגוד לאנשי הימין הליברלי, הליברלים המקוריים אגב) שחושבים שאפשר ליישם רעיונות תיאורטיים במציאות והכל מתפוצץ להם בפנים, זה ההבדל.

גיל 10 בינואר 2015

הטרור לא עבד במלא עוצמתו לפני 67 כי אשף הוקם רק כמה שנים קודם לכן ומה שהיה זה בעיקר מאבק בין מדינות. וזה בדיוק ההבדל בין אז. לישראל הייתה כל הלגיטימציה בעולם לקום ולהאבק על קיומה והדרישות של הערבים נתפסו ברובן כלא רציונליות וכמדינות חזקות שמאיימות על קיומה. היום המצב הפוך, אין איום קיומי וישראל נתפסת כלא רציונלית והבריון השכונתי.

ארה"ב לא לקחה על עצמה להיות השוטר של העולם, אלא היא פועלת על פי האינטרסים שלה עצמה. באמת יפה מצידך שאתה מצפה ממנה לדברים, אני בעיקר ראיתי דרישות לחלוטין מופרכות ולא מבוססות. אובאמה החזיר את החיילים האמריקאים הביתה ושום דבר לא התפוצץ לו בפנים. הוא פועל בצורה רצינית נגד טרור, כולל המשך האמצעים השנויים במחלוקת שבוש הקים כמו האזנות הסתר. בוש לעומתו ניסה את הרעיונות התאורטיים שלו בעיראק והוביל להרס המדינה ולהרג של עשרות אלפי עירקים ואלפי אמריקאים בלי שום פתרון יציב. אם זה לא משהו שהתפוצץ בפנים אני לא יודע מה כן.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – כמו שאמרת אש״ף הוקם כמה שנים קודם ל67 (ב64) הם לא הוקמו כתנועת צופים.
במקרה הסמינר שלי בתואר עסק בטרור, אז קצת התעמקתי, רוב החוקים הישראלים רואים בטרור הפלסטיני כתהליך ארוך יותר, החל מפרעות תר״פ וכן תרפ״ט, בהמשך עם המרד הערבי הגדול ועד לשיתוף הפעולה עם הנאצים. אגב פעולות טרור פלסטיניות החלו את מלחמת העצמאות בפועל ולא הפלישה של מדינות ריבוניות – אמנם אז הם לא קראו לעצמם פלסטינים אבל הפלסטינים של ימנו הם הצאצאים של אותם אנשים.
נמשיך בזה שפעולות הפאדיון, שגבו מחיר של פלוס מינוס 500 אזרחים ישראלים בין 49 ל67 – זה לא טרור ?
הפת״ח אגב הוקם בשנת 59.

תפקיד השוטר של העולם אצל האמריקאים הגיע לאחר מלחמת העולם השניה (ואם נדייק בפרל הרבור) כאשר דוקטרינת ההתסגרות (מונרו) הפכה לדוקרטינת ההתערבות (טרומן) – ברור שהדבר לא נעשה ממניעים אלטרואיסטיים אלא מאינטרסים, אותם אינטרסים שהביאו אותם לתמוך בישראל (ותוסיף את כוחם האלקטורלי והכלכלי-חברתי של היהודים בארה״ב למשוואה), היה זה ריימר אני חושב שאמר שישראל היא המוצב הקדמי של הצבא שלו במזרח התיכון, תפיסה שרירה וקיימת בפנטגנון עד ימנו.

גיל 10 בינואר 2015

פרעות היו תמיד אבל של כנופיות מקומיות ועל רקע סכסוך בעיקרו טריטוריאלי. כשמגיעים אנשים שפולשים לאדמות של אחרים אז ברור שתהיה תרעומת (לא שטרור מוצדק). הנקודה היא שלישראל הייתה הצדקה מלאה לפעול נגד מי שפעל נגד המדינה כשהגבולות שלה היו מוכרים ולא היה כיבוש. היום הלגיטימיציה נעלמה וישראל נחשבת לתוקפן בין אם תאהב את זה או לא.

ישראל היא בהחלט גורם שתורם לאינטרסים האמריקאיים אבל זו בדיוק הנקודה. הדוקטרינות שהיא נוקטת בין אם מדובר בהתערבויות או לא קשורות לאינטרסים שלה בלבד.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – כמו שרנן אמר המילים מייצרות תודעה ומציאות – אתה קורא לזה כנופיות אני קורא לזה טרור (אגב גם החוקרים).

גבולות ישראל לא היו מוכרים ע״י מדינות ערב באופן רשמי אלא רק בהסכמי שביתת נשק, הפעולות הגיעו מהצד הירדני כי ערביי ישראל חיו עד 67 במשטר צבאי. גם היום הסכסוך הוא טריטוראלי בעיקרו אבל היו נוסף גם הנדבח הדתי, בעיקר מבעבר מהפת״ח החילוני לחמאס הדתי ובאותה מידה ממאפ״י והליכוד החילוניות לבית היהודי (על כל גלגוליו) הדתי יותר – שים לב שבעוד שבישראל מפקחים על הצד הדתי במשוואה ונוצרה ויכולה להיווצר שוב ממשלה שתיקח את הכוח מידי הצד הדתי, הדבר לא אפשרי אצל הפלסטינים, מה שמסבך עוד יותר את העניין, כי לרשות אין שום כוח על החמאס.

לא הבנתי, אם ישראל תורמת לאינטרס האמריקאי ואתה מסכים עם זה, אז איפה הבעיה כאן מבחינת ישראל ?

גיל 10 בינואר 2015

ומה ישראל עשתה באותן שנים כשהיא קוראת לדברים בשם מכובס פעולות תגמול? כבר הודו שיצרו פרובוקציות עם ירדן ובגולן כך שממש לא משנה איך קוראים לזה אלא מה שעושים בפועל.

אני לא מדבר על מדינות ערב אלא על הלגיטימציה מהעולם. לפני ששת הימים הייתה לנו כל הלגיטימציה שיש, כיום הרבה פחות וזה יורד.

וישראל כרגע תורמת לאינטרס האמריקאי אבל ברגע שהיא תהפך למעמסה כבדה מדי היא לא תגן עליה כמו שהיא עושה היום.

אביאל 11 בינואר 2015

גיל – השם שלהם מרמז על העניין – תגמול – אתה לא מצפה שמדינה תישב בחיבוק יידים כאשר טובחים באזרחיה.

הלגטימציה של העולם אכן פחתה בכל הנוגע לישראל אבל כמעט תמיד נסמכה רק על האמריקאים, המציאות לא השתנתה מאז.

יש פן נוסף מחוץ לאינטרס האמריקאי בישראל והוא יהדות ארה״ב, כתבתי כאן מספיק על הכוח שלה ועל הברית שלה עם ישראל.

גיל 11 בינואר 2015

אתה יודע היטב שזה שם מכובס ובמקרים רבים ישראל תקפה ללא פרובוקציה כדי להשיג מטרות צבאיות ופוליטיות.

הליגטימציה לישראל לא קשורה רק לאמריקאים, במיוחד עם ירידת המעמד היחסי שלה בעולם לטובת סין וגם אירופה. המחשבה שארה"ב תשמור על ישראל מכל העולם היא כאמור די נאיבית. הכוח של יהדות ארה"ב הוא לא כזה גדול ובירידה. עם עליית מיעוטים כמו ההיספנים הכוח של היהודים יורד.

עורב סגול 9 בינואר 2015

מודה שזאת הפעם הראשונה ששמעתי את שמה של סמנתה פאוור. את העובדה שאובמה וקרי לא רואים כל נושא עין בעין קשה להסתיר גבר זמן רב, אבל הרושם שלי שסוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי היא הכח שדוחף את הנשיא.
הציפיה השמאלנית הכמעט משיחית שיבוא דניס רוס, מרטין אינדיק, ג'ון קרי,טוני בלייר או מייקל ג'ורדן יגיח ממרומי האולימפוס, יטיח את ראשי ישראל והפלסטינים זה בזה (הם יוותרו על זכות השיבה ואנחנו נתפנה לקווי 67) ריאלית כמו המחשבה על בית המקדש הנוחת משמים על הר הבית.

עורב סגול 9 בינואר 2015

ועדיין, אפשר לינק לכתבה?

S&M 10 בינואר 2015

אובמה נשיא חלש, שהביא מלחמות ומוות מיותרים בהחלטות נאיביות ושגויות. ממנו לא ייצא כלום. העולם צריך אישיות חזקה וקשוחה שתנהיג את המערב נגד הפאשיזם האיסלמי. בהידברות עם פונדמאליזם לא משיגים כלום. וזה כל מה שהוא עשה וממשיך לעשות גם ברבע הרביעי.

גיל 10 בינואר 2015

וזה בניגוד למנהיג בוש שפלש לעירק ובעקבותיו נהרגו עשרות אם לא מאות אלפים והרבה ממה שקורה עכשיו באיזור באשמת המלחמה? אובאמה נבחר לסיים את המלחמות הללו ולהקטין את מעורבות ארה"ב בסיכסוכים עולמיים וזה בדיוק מה שהוא עושה. נורא קל לומר למישהו אחר לצאת להלחם בשביל מטרות שלך אבל זה לא עובד ככה וגם לא מעשי.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – אבל אתה יודע מה העניין ? שלעיראקים היה קודם רודן, מה הם עשו עם החופש ? בחרו לא רק בשחיתות אלא הוסיפו לעצמם גם קיצוניות דתית, בדיוק כמו עם האחים המוסלמים במצרים – הלקח צריך להיות של העולם האיסלמי, עד שהם לא יקיאו מעצמם את הקיצוניות הדתית האשמה המלאה היא שלהם.

ואובמה מתפרס אחד גדול, 200 אלף הרוגים בסוריה זה מספר מספיק גדול, אם לא ההיסוס הגדול שלו צבא סוריה החופשית (החילוני) היה כנראה בשלטון היום ודעא״ש היה מאיים הרבה פחות.

גיל 10 בינואר 2015

כרגיל המערב יודע יותר טוב מהמקומיים הפרימיטיביים מה טוב להם ומנסה להתערב בלי סוף בלקבוע להם שליטי בובה. אז היה להם רודן, למה זה צריך לעניין את ארה"ב? יש הרבה רודנים בכל מיני מדינות שלאף אחד לא איכפת במיחד. בפועל, המצב היה הרבה יותר יציב לפני השליטה כי למדינה כובשת אין מושג מה יצמח מהכיבוש שלה.

נו באמת, הוא היחיד שאחראי לכל ההרוגים בסוריה. כמה קל לזרוק כל מיני הזיות. בדיוק כמו שתמכו בבין לאדן בראשית דרכו וישראל תמכה בחמאס כמשקל נגד לאש"ף. כל התערבות חיצונית אי אפשר לצפות את התוצאות שלה ובטח במצב כל כך מסובך כמו בסוריה.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – אתה יודע מה מצחיק, שמצד אחד אתה כותב למעלה על דרום אפריקה וזו בדיוק דוגמא מובהקת להתערבות של המערב שיודע יותר מאשר הפרמטיביים (במקרה הזה בדרום אפריקה) ופה אתה משתמש בטיעון הזה להפך.

באותה מידה למה זה צריך לעניין את האמריקאים והאירופיים שיש רודן בישראל שרודן בפלסטינים ? למה מתערבים בכלל ? איך אתה בכלל טוען טענות כאלה בזמן שאתה לא מפסיק לומר שהעולם יכריח את ישראל.
לשאול למה האמריקאים פעלו באפגניסטן זה עניין ברור מאוד, לגבי עיראק – אכן בראייה לאחור זו טעות, אבל וזה אבל גדול לארה״ב היו אינטרסים מובהקים הן במאבק בטרור (יורשי מפלגת הבעת מובילים את דעא״שׁ מבחינה לוגיסטית, ארגונית ואסטרטגית ומוכיחים בזה את כוחם) והן לשמור על אינטרס האנרגיה העולמי שמרוכז (מה לעשות) במזרח התיכון ויש לו השפעה גדולה על ארה״ב.

אובמה אחראי כי היה בכוחו לאכוף בקלות ועם תמיכה רחבה יותר (החל מטורקיה, אירופה, סעודיה וכו׳) סנקציות צבאיות על משטר אסד ולחזק באופן אקטיבי ומהיר את המורדים השפויים (אגב טעות שכל בכירי הממשל מודים בה). מה קיבלנו בגלל אותה רפיסות ? גם את משטר אסד שממשיך לטבוח בחפים מפשע, את דעא״ש ומעל לכל את המורדים השפויים (צבא סוריה החופשית) שהיו בנויים מכל שכבה באוכלוסיה הסורית נטבחים ע״י שני הצדדים – אם זו לא פשלה אז אני לא יודע מהי פשלה.

גיל 10 בינואר 2015

יש הבדל קצת משמעותי בין חרם על מדינה שלא דורש יותר מדי מהמדינה המחרימה לבין התערבות צבאית כמו שאתה מבקש שארה"ב תעשה בסוריה. ואובאמה עשה כל מה שהוא יכול במצב מאוד מסובך שהרבה מדינות לא רצו להתערב בו. אני לא יודע מאיפה אתה מביא את זה שהוא יכל בקלות לעשות משהו, זו פנטזיה. המורדים השפויים הם חלק קטן בפאזל ושום עזרה מיידית לא הייתה מביאה להפלת המשטר שלא לדבר על השימור שלו כפי שראינו בעיראק. הוא דווקא כן הטיל סנקציות אבל סירב בצדק לחמש צדדים מסוימים כי מי יודע לאיפה הנשק הזה יגיע, שלא לדבר על שליחת חיילים אמריקאים שאין סיכוי שהיה שולח. להציג את זה בתור פאשלה זה פשוט הזוי לגמרי ואתה לא לומד כלום מהעבר. בעירק היה לבוש הרבה זמן והוא שלח את הצבא ובסוף תראה מה קרה.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – מדינות לא רצו להתערב בסוריה ? ממה שאני זוכר הבריטים והצרפתים הרימו את ידם במועצת הבטחון בהחלטות נגד סוריה ורק וטו של הסינים והרוסים מנע פעולות חריפות יותר. בוא נמשיך – טורקיה ? השכנה הגדולה מהצפון עם תמיכה מלאה בהפלת משטר אסד, אמנם במצרים באותה עת היה בלאגן אבל כיום יש תמיכה במלאה במהלכים נגד סוריה שם, נמשיך ? סעודיה והמפרציות – העשירות ובעלות הברית החזקות ביותר של ארה״ב בעולם הערבי תמכו תמיכה מלאה – אם זו לא תמיכה אז אני לא יודע מהי תמיכה.

דמפסי אמר שכל מה שהיה צריך כדי להפיל את אסד באותה תקופה קריטית הוא הכרזה על שטח אסור לטיסה וכנראה כמה פגיעות אסטרטגיות שהאמריקאים יכולים לבצע בעזרת טילי הטומהוק הרחק הרחק מסוריה.

המורדים השפויים היו הרוב בנקודה הקריטית של משטר אסד, רק ההתערבות של חיזבאללה ואיראן הצילה אותו, המורדים השפויים החלו במפלתם מאשר שהגנרל אידריס קיבל הבטחות שמעולם לא מומשו ע״י המערב.

גיל 10 בינואר 2015

זה שאנשים רוצים משהו לא אומר שהם מוכנים לעשות את העבודה המלוכלכת. כולם חזקים בהצהרות אבל כשזה מגיע לפעילות בפועל ושליחת חיילים אז שולחים את האמריקאים לעשות את העבודה.

אתה באמת כזה נאיבי לחשוב שכמה טילים ושטח אזור לטיסה היו מספיקים למוטט את המשטר? ונניח שהיה מתמוטט איך בדיוק היו מצליחים לשלוט בלי עזרה מאסיבית בלי להגרר למלחמת אזרחים כמו בעירק?

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – אף אחד לא ציפה שמדינה ערבית\מוסלמית תשלח כוחות לסוריה, מה שחשוב לארה״ב היא התמיכה, הצבא האמריקאי לא צריך שיסתובבו לו בין הרגלים גנרלים סעודים וטורקים.

אולי אני נאיבי ואולי לא, אבל אלה דברים של פרשנים צבאים ומדיניים (כאלה שאני קורא ושומע באופן קבוע), היתה נקודה קריטית למשטר אסד בה משטרו של אסד היה רגע לפני התמוטטות ואפילו פעולות קטנות יחסית היו מטות את הכף.

בכל מקרה, הנקודה החשובה בעניין האמריקאי בסוריה הוא השימוש בנשק בלתי-קונבציונאלי, ברור לכל מדינה כמעט בעולם, בטח אחת בגודלה ובעוצמתה של סוריה ששבירת הטאבו בשימוש של נשק שכזה תגרום צרות, בדיוק כמו שהאמריקאים והאירופיים רוצים למנוע נשק גרעיני מאיראן, בדיוק כמו שישראל התערבה בעיראק ובסוריה למניעה של פיתוח נשק גרעיני. זה ברור לכל שמנהיגת העולם החופשי תעניש בחומרה כל מדינה שתעשה שימוש בנשק כזה – זו גם הנקודה הקריטית, כי למעשה 200 אלף הרוגים זה לא בדיוק מעניינו של העולם (בדיוק כמו שמיליון רואנדים מתים לא עניינו את קלינטון) אבל שימוש בנשק שעלול לשנות את החוקים הוא עניין מהותי הרבה יותר ופירוק הנשק של אסד לא באמת מהווה איום לאחרים.

גיל 10 בינואר 2015

האמריקאים לא רצו לשלוח חיילים ולמה שישלחו? עוד אלפי הרוגים כשהמטרה לא ברורה ובלתי אפשרית להשגה? אני לא מכיר שום פרשן רציני שחשב שתמיכה קטנה תוביל להתמוטטות המשטר אבל זה גם לא חשוב. אם היה נופל אתה באמת חושב שהחילונים היו שולטים בלי שום בעייה ובלי שום מלחמת אזרחים? יש לך את עירק כדוגמא חיה להכנה צבאית מאסיבית, מלחמה נגד שלטון מרכזי אחד ויציב, ותכנון ארוך טווח שהובילו ומובילים למצב גרוע הרבה יותר כיום. מה גורם לך לחשוב שבסוריה לא היה קורה דבר דומה? זה הרי תמיד ככה.

לגבי הנשק אני מסכים ועובדה שהצליחו לפרק את סוריה מרוב הנשק הכימי שלה. זה השג עצום שאף אחד כמעט לא נותן לאובאמה קרדיט לגביו.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – אף אחד לא ציפה שהאמריקאים שוב ישלחו חיילי רגלים למזרח התיכון, איפה כתבתי את זה בכלל ? בסופו של דבר סוריה היתה מתחלקת כנראה למדינה עלאוית ומדינה סונית וזה בטח עדיף מה150 אלף הרוגים שנוספו מאז – עיראק היא מדינה שונה בתכלית, היא מדינה שנשלטה במשך עשרות שנים על ידי הסונים והפכה פתאום למדינה שיעית, כזו שהתעלמה באופן מופגן מהסונים והביאה על עצמה את דעא״ש, העתיד של עיראק יהיה כנראה גם כן מדינה סונית, שיעית וכורדית. האמריקאים היו מעט נאיבים בעיראק כאשר הם חשבו שהמדוכאים השיעים יקבלו עליהם את עקרון ההתחשבות במיעוטים שנהוג בדמוקרטיות מערביות, הם רק שכחו שהם בשכונה אחרת לגמרי. זה מזכיר עוד איזה כתם שחור של אובמה שתמך במורסי ובאחים המוסלמים רק משום שהם נבחרו בבחירות דמוקרטיות וכמעט נוצרה איראן חדשה על גדות הנילוס.

עניין הנשק יבחן בסכסוך הבא, אני דווקא חושב שעכשיו היד על ההדק תיהיה קלה יותר, כי אם קודם ידעו שתגיע מהלומה צבאית אז הפעם יגיעו כמה מדענים ויקחו את הנשק, בוא תגיד לי באיזה סיטואציה מנהיג שטובח בעמו יבחר בפעם הבאה.

גיל 10 בינואר 2015

איך אתה יודע למה הייתה מתחלקת? תמיד שמפרקים מדינה יש אינסוף סיכסוכים שעולים ולא כולם צפויים וכוחות זרים מגיעים אליה. איך בדיוק היית מונע מחיזבאללה ואיראן לשלוח לוחמים גם אם השלטון היה מופל? הפצצות מהאוויר לא משנים כמעט דבר חוץ מהרס עצום והמון הרוגים.

כל העולם תמך במורסי כולל ביבי אז מה בדיוק כתם שחור בזה? ומה בדיוק רצית שיעשה? שישלח חיילים או מפציצים למצרים כי מישהו שלא מוצא חן בעיניו עלה לשלטון בבחירות דמוקרטיות? אתה מבין איזה טרוף אתה מציע?

אביאל 10 בינואר 2015

זו היתה ההנחה שהתחילה המהפכה, כנראה שהיו שתי ישויות – עלואית וסונית, הראשונה נתמכת ע״י איראן, השניה ע״י הסעודים – בדיוק כמו שהמזרח התיכון מתחלק אגב – אף אחד לא יודע מה בדיוק היה, אבל סביר להניח שהיו הרבה פחות נשים וילדים מתים.

כל העולם תמך במורסי ? על מה אתה מדבר ? אני דיברתי על ההפיכה של סיסי, הפיכה מוצדקת מעין כמותה, הפיכה של האנשים ההגיונים, חילונים ודתיים אבל לא פאנטים, אלה שהאחים המוסלמים גנבו להם את המהפכה – אובמה התנגד לסיסי רק כי בספר הוראות ההפעלה שלו כתוב שהפיכה צבאית זה רע, הטיעון של הממשל האמריקאי היו הבחירות הדמוקרטיות.
אתה מעוות לגמרי את הדברים, אף אחד לא ציפה מאף אחד להתערב צבאית או אפילו מדינית כאשר האחים המוסלמים עלו לשלטון, אבל מצד שני לא להתנגד לשפויים לקחת חזרה את השלטון – האם אתה בתור אזרח העולם מעדיף לראות את מצרים בידיהם של האחים המוסלמים ? האחים המוסלמים – הם בדיוק אלה שמתוכם יצאו המוג׳הדין, אחריהם אל קעידה, החמאס והיום דעא״ש, או שאתה מעדיף לראות את סיסי כעת בשלטון ? תענה בכנות.
העניין הוא הנאיביות של אובמה – אם האחים המוסלמים עלו לשלטון בבחירות חופשיות הם לגיטמיים ? אז אם תפתח ספר היסטוריה פשוט תראה שגם היטלר נבחר בצורה תקינה, ההמשך ידוע – דמוקרטיה לא נמדדת באופן הבחירות אלא בהרבה יותר מכך – ורוב האלמנטים האלה לא היו קימיים ובטח לא היו מתפתחים תחת חוקה המבוססת על השריעה אותה הציע מורסי וחבריו.

גיל 10 בינואר 2015

כמו ההנחות שאפשר לאמן צבא עירקי ושיש שם נשק להשמדה המונית. ראינו כמה ההנחות הללו באות לידי בפועל. במציאות, בלי תמיכה מאסיבית ועם חיילים על הקרקע אין שום דרך להבטיח שמה שאתה רוצה יתממש וכשיש חיילים זה מוביל לבוץ מלחמתי. זה בדיוק מה שאובאמה מנע.

מאיפה הבאת את זה שאובאמה התנגד לסיסי? מדהים אותי הספינים שאתה עושה. הוא ואחרים בכל העולם הביעו דאגה על ההפיכה הצבאית אבל רובם ראו בזה עניין פנימי. החשש מהפיכה מוצדק כי אתה אף פעם לא יודע איך זה יגמר ואם תתמוך בהפיכה אחת רק כי הצד של הטובים כביכול מנצח לא תוכל לצאת נגד הפיכות אחרות בעתיד. הוא לא התערב להם במשבר ובצדק, זה עניין פנימי של המצרים.

נו, לקח לך קצת זמן אבל שוב הגעת להיטלר. נראה לי זמן טוב לסיים את הדיון הלא פורה הזה.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – בהחלט היית יכול לעבוד בדיפלומטיה, אובמה משך בחוטים נגד סיסי – חיפוש קטן בגוגל יראה לך כתבות בפורבס, טיים, ניו יורק טיימס וWSJ – יותר מזה – כבר שכחת שהאמריקאים הקפיאו את הסיוע למצרים בעקבות ההפיכה ? (הסעודים נתנו צ׳ק במקום וישראל לחצה על הבית הלבן ומחלקת המדינה לסגת מההקפאה), ברור שאובמה לא עלה מול המיקרופונים ואמר מפורשות אבל הקפאת הסיוע והתגובות הצוננות (לעומת מהפכת תחריר הראשונה אגב, שבה אובמה קרא למוברק בפומבי להתפטר והתערב בעניין פנימי מצרי) מספיקות, אגב סיסי גם סירב לביקור בארה״ב משום שהוא נעלב מחוסר התמיכה האמריקאית.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

אביאל, שוב פעם גיל בורח…

גיל 10 בינואר 2015

מה בדיוק משך בחוטים? הקפיאו את הכסף ובצדק. הם רצו להעריך את המצב ולדעת שהמדינה יציבה קודם שהם עושים משהו. אובאמה תומך בתהליכים דמוקרטיים וברצון ההמון. היה ברור שזמנו של מובארק תם והעם נגדו ולכן הוא קרא לירידה שלו מהבמה בלי שפיכות דמים. אם היה נותן תמיכה למהפיכה, הוא היה מאבד כל לגיטימציה לצאת נגד כל מהפיכה בעתיד.

גם מובארק מעולם לא הגיע לישראל והיה עדיין נשיא טוב לישראל אז מה?

אביאל 11 בינואר 2015

גיל – אל תייפה את המציאות, אובמה לא הקפיא את הכספים שמובראק עף מהשלטון, הוא הקפיא את הכספים במהפכה של סיסי, אם זה היה תלוי באמריקאים אז מורסי היה צריך להישאר בשלטון, הם כבר התנצלו בפני סיסי על העניין והבינו שהם טעו.

מה הקשר בין זה שמובראק הגיע או לא הגיע לישראל ? לא הבנתי למה הכנסת את זה, בכל מקרה – מספיק לראות את הסכסוך בין מצרים לחמאס בזמן צוק איתן לעומת עופרת יצוקה (מובארק) ועמוד ענן (מורסי), מספיק לראות מה המצרים עושים ברפיח בימים אלו כדי להבין את השינוי בגישה של סיסי כלפי הפלסטינים וכלפי ישראל.

גיל 11 בינואר 2015

לא מייפה שום דבר. העם רצה בהדחת מוברק ולכן תמך בו. הדחת סיסי הייתה צבאית ולא היה ברור מה קורה שם ולכן ההקפאה. זה בעיקר אקט הצהרתי ואין לו משמעות גדולה.

ומורסי אכן היה צריך להשאר בשלטון אם היה שומר על ההליך הדמוקרטי.

ושוב ,אתה שופט מדינות לפי איך שהן מתייחסות לסכסוך הישראלי פלשתיני. לא אומר שבמקרה הזה ההתנהגות מוטעה אבל מנהיגים פועלים לפי האינטרסים שלהם. מכיוון שהם רואים בחמאס איום הם פועלים נגדו זה לא שהם בהכרח אוהבי ישראל.

גיל 10 בינואר 2015

ואגב, דמפסי אמר דברים אחרים לגמרי ממה שאתה אומר פה. הוא טען שהתערבות מאסיבית של הפצצות תוכל אולי לעזור אבל גם אז לא בטוח וההשלכות יהיו קשות ותוביל למעורבות עמוקה יותר עם סיכונים גדולים לכוחות. עזרה צבאית מינימלית לא הייתה עושה שום הבדל.

גיל 10 בינואר 2015

עכשיו כשהוא משוחרר מכל עכבות הוא פועל ורק חבל שהוא לא היה כזה החלטי מההתחלה כי אז היה חוק בריאות עוד יותר טוב וגם הרבה מהפיכות אחרות. במקום לבזבז את הזמן בניסיונות סרק להדבר עם הרפובליקנים שכל מה שהם רוצים ועשו היה להכשיל כל מהלך שלו.

אנונימוס 10 בינואר 2015

הכל בגלל בעית המשילות בארה"ב. לפרטים נא לפנות לבנג'מין ניתאי

גיל 10 בינואר 2015

לא קשור לנתניהו אבל האיזונים בארה"ב אכן מורכבים כך שלאדם אחד אין את כל הכוח לשנות מה שהוא רוצה בלי אישור הקונגרס.

תום 11 בינואר 2015

אישור הקונגרס זה מיעוט שמשתמש בסעיף טכני של התקנון של בית הנבחרים והסנאט כדי לעכב חקיקה שנתמכת ע"י הרוב?

אישור הקונגרס זה צירים או סנאטורים יחידאים שתוקעים מינויים של שופטים/חקיקה לזמן בלתי מוגבל בועדות משנה?

גיל 11 בינואר 2015

ככה זה בדמוקרטיה. זה קורה גם בארץ שחוקים מתעכבים בועדות השונות אבל אתה צודק שפיליבסטרים זה דבר מאוס ומנוצל לרעה. הבעייה עם רוב החוקים שהם דורשים רוב מיוחס של 60 בסינאט מה שכמעט בלתי אפשרי להגיע אליו בלי פשרות. לדמוקרטים הייתה הזדמנות נדירה של רוב כזה בשנה הראשונה של אובאמה אבל הם פספסו אותה לגמרי.

MOBY 10 בינואר 2015

אכן הרבע הרביעי הוא לעיתים הזמן בו הדברים קורים.
לפעמים הוא סתם שיעמומון ארוך ומייגע של גארבטש טיים.
אכן הבעיה הישראלית-פלשתינאית נמצאת (ותמיד הייתה) בתחתית הבעיות של העולם האמיתי. כרגע העולם האמיתי מרים ראש. גם בסביבתנו, הפסיכים בטנדרי השברולט והסכינים הארוכות מעניינים יותר את ירדן סוריה לבנון ומצרים. הפלשתינים במצב טוב בהרבה ואפילו מעולה מאוכלוסיות אחרות במזרח התיכון. וזה לידיעת כל העולם לא הולך להשתנות או להיות רע יותר.

טל בן יהודה 10 בינואר 2015

אתה מוגע באחת הנקודות שחש

טל בן יהודה 10 בינואר 2015

סליחה…

אתה נוגע באחת הנקודות שהרהרתי בהן לאחרונה, והיא האפקטיביות של הנשיא האמריקני בכהונה השנייה שלו מול הכהונה הראשונה. שלא במפתיע, הכהונה הראשונה היא בדרך כלל הרבה יותר… ״זהירה״, כי אחת המטרות העיקריות היא להיבחר שוב. בכהונה שהשנייה הנשיא לא צריך To give a fuck, ויכול להתפרע יותר עם האמונות והשקפות שלו.

תהיתי האם לא יותר הגיוני מבחינת האמריקאים למנות נשיא לקדנציה אחת בלבד, וזהו… 4, 6 או 8 שנים, ולתת לו לעבוד.

לא מאמין שנראה את זה בחיים שלנו, אבל סתם מחשבה.

אה, ופעם הבאה תן כאן ת׳לינק.

אסף The kop 10 בינואר 2015

אובמה לא יעשה כלום לגבי העניין הישראלי-פלסטינאי.
כי ככה זה כאשר יש צד אחד שמוכן לויתורים וצד אחר שלא מוכן להפסיק את המלחמה.

קפיש ?

wazza 10 בינואר 2015

וואו עדיין יש כאלה שחושבים שאובמה הוא נשיא טוב…, על גוואנטנמו הוא מדבר כבר כמה שנים אז להגיד שהוא פתר את זה בכמה שבועות זה קצת מופרך.

שמעון כסאח 10 בינואר 2015

רבע רביעי? כבר ברבע הראשון, ליתר דיוק מיד לאחר זריקת כדור הפתיחה, אובמה רץ לקהיר והודיע שאין איסלאם קיצוני ושהאחים המוסלמים הם העתיד.

אכן צדק, עולם חד(אע)ש.

גלן 10 בינואר 2015

אובמה נשיא בינוני. היו טובים ממנו והייו רעים. אבל אם כבר ספורט אז נראה לי שאהוד ברק הוא כמו המאמנים הכושלים שנותנים יופי של פרשנויות.
אביאל , דבר אחד אני מסכים עם דורפן וברק. כשהמפולת תתחיל ואם תתחיל זה יהיה מהר וכואב ממה שנראה. יש כזה סטייט איך מימד בישראל שמנותק לגמרי מהעולם. כל ניסיון הצדקה נפגש ויפגש עוד יותר בסט אחר של דעות ו ביטול. וכן , בזה תל אביב 2015 לא שונה מ יוהנסבורג שנות ה 80.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

גלן.
את ההשוואות בין תל אביב 2015 ליוהנסבורג שנות ה-80 תשמור למועדון השפשוף של באי "הגדה השמאלית".

קשקשן בקומקום 11 בינואר 2015

סתם שאלה אסף – למה אתה לא מסוגל לענות עניינית בלי להיות גס רוח? זה מוריד את כל תרבות הדיון פה. לא חבל?

אסף the kop 11 בינואר 2015

קשקשן.
אל תנסה להתייפיף על חשבוני.

אביאל 10 בינואר 2015

גלן – איך ולמה המפולת תתחיל ? אתה רואה את קלינטון או כל נשיא רפובליקני עתידי לא מצהירים על וטו בנוגע לחרם או סנקציות על ישראל במועצת הבטחון ? אני לא רואה ואין שום אינדיקציה שזה ישתנה, ההפך הוא הנכון, ברור לכל העולם מי שולט בעזה ומה בדיוק קורה במזרח התיכון, במצרים יושב הנשיא הידידותי ביותר שהיה לנו, בירדן המלך מקבל ערבויות שישראל תתערב במקרה שדעא״ש יעשו לו בעיות, המפרציות והסעודים אוכלים צהריים באופן קבוע בבירות אירופה עם אנשי ממשל ומודיעין ישראלים – יש הבדל גדול בין הנראות והרפיסות שהתקשורת המערבית מראה (עיתוני בריטניה הפחדנים שלא מעיזים לפרסם את הקריקטורות של העיתון הסאטירי) לבין מה שקורה מתחת לפני השטח.

יהדות ארה״ב תשב בשקט ותיתן למדינת ישראל להתמוטט ? קשה לי מאוד להאמין, כבר לפני מאה שנים אמר אחד העם שמדינת ישראל לא תיהיה רק בית פיזי לעם היהודי, אלא מגדלור ליהדות העולם שתסמוך את ידיה ואת בטחונה על ישראל (וישראל הוכיחה את הקשר והברית הזאת מספיק פעמים). אני רואה חברות גלובליות ענקיות מגיעות לישראל ומשקיעות כספים רבים, אני רואה שישראל מצטרפת לOECD רק לפני כמה שנים, אני רואה את מידת ההשקעות הזרות שעולות עם השנים ומעל לכל אני רואה איך העולם מבין היטב מה זה להילחם נגד הקיצוניות האיסלמית – מספיק לראות את התמיכה מהמנהיגות בקנדה, אוסטרליה, בריטניה – כזו שבהשוואה לעבר היא אפילו מפתיעה, הגל הימני באירופה הוא לטובת ישראל.

גלן 10 בינואר 2015

אביאל, ממליץ לך לקרוא את הראיון עם ברק. אני מאוד מסכים איתו וחש דומה. אשמח לשמוע מה דעתך על הראיון. ברק איש עם המון מגבלות. ראייה נכוחה של המציאות אינה אחת מהן.

אביאל 10 בינואר 2015

גלן – לא יצא לי לקרוא אותו, אבל עם כל הכבוד לאהוד ברק – הוא ישב טוב טוב עם נתניהו בממשלה הקודמת והיה בעל הברית הגדול ביותר שלו עם תמיכה של מאה אחוז ואם הסקרים היו מאפשרים לו לעבור את אחוז החסימה הוא כנראה היה יושב גם בממשלה הנוכחית.

ניר 10 בינואר 2015

אני לא הייתי סומך על יהדות ארה״ב. יהודים וישראלים מובילים את קמפיין ה BDS. אלה כמובן הקיצונים, אבל הרוב פשוט אדיש. חבר שעובד באירגון יהודי סיפר לי שאת המצגות שלו הוא צריך לקצר, כי רוב המשתתפים בגיל שהם נרדמים באמצע אם הן ארוכות מדי. דור הבנים שלהם פשוט לא בענין, במקרה הטוב.

יש כמובן יהודים שיהיו בעדנו בכל מקרה, וגם לא מעט נוצרים כאלה. לא בטוח שאלה האנשים שאתה רוצה בצד שלך.

אם תסתכל על מגמות, לא מזמן התמיכה בישראל היתה ענין מיינסטרימי וחוצה מפלגות בארה״ב. הילרי קלינטון היא נציגה של הדור הזה. היום אתה כבר מדבר על נשיא _רפובליקני_ עתידי (ומקווה שזה לא יהיה מישהו סטייל רון פול או ביוקאנן) ובוועידה הדמוקרטית הנציגים שרקו בוז כשהודיעו שהמצע לא יכלול דרישה מישראל לסגת מהשטחים.

המחנה האנטי ישראלי עובד קשה למתג אותה כיקירת הממסד הלבן – לדוגמה השלטים נגד ישראל ב Occupy Wall Street ועוד יותר הקמפיין של ״פלשתינאים שמזדהים עם השחורים בפרגוסון״. כמובן שזה מגוחך לגמרי, בעיקר למי שמכיר את יחס החברה הערבית לכהי העור, אבל זו בדיוק הנקודה ונדמה לי שזה הדבר שגיל וגלן אומרים לך שרואים משם ולא מכאן: דעת הקהל, של תומכי ישראל ומתנגדיה, בעיקר חסרת כל מושג בסיסי על מה שקורה כאן, ולא כ״כ קשה להזיז את המיינסטרים לכיוון פחות אוהד לנו.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

זה בגלל מחדלי ההסברה הישראלית.
כל מה שצריך זה להזכיר לאמריקאים מי פוצץ להם את המגדלים, מי הרג להם את החיילים באפגניסטן ועירק, ומי צהל על כך.

ניר 10 בינואר 2015

תראה, עקרונית אני רואה את המצב כמוך וכמו אביאל, מבחינת מי צודק או מה ישראל צריכה לעשות. אבל בפועל העובדה היא שהעולם רואה את זה אחרת.

נכון שאנחנו גרועים מאד בלהסביר את עצמנו אבל הטיעון שלי הוא שממילא דעת הקהל היא לא רציונלית, ולא תשכנע אותה בהסברה כזו או אחרת. במבט שטחי על ישראל, אנחנו חיים פה ברמה מערבית והעזתים חיים רע מאד – ואתה לא תמצא הרבה אנשים שיתקדמו מעבר למבט השטחי הזה.

אביאל 10 בינואר 2015

ניר – העניין הוא אחר לגמרי, העולם לא באמת מתעניין בישראל ובטח שלא בפלסטינים, התקשורת שלנו היא זו ששמה את העניין על הפרק, כאילו מחר בבוקר אנחנו הופכים למדינה מבודדת – זה השקר הגדול והמטרה העיקרית שלו היא להעיף את הימין מהשלטון, שום דבר אחר.

גיל 10 בינואר 2015

נכון התקשורת אשמה. בטח ישראל היום עושים קונספירציה להפיל את ביבי והכל חלק מתוכנית רב שנתית. קצת מצחיק שאחרי כל כך הרבה שנים עדיין מאשימים את התקשורת, העולם האנטישימי, ההסברה ומה לא במצב הנהדר שיש לנו במדינה, והמעשים של ישראל (או חוסר המעשים ליתר דיוק) לא נחשבים.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – בפעם האחרונה שבדקתי לא כזה רע כאן, בטח ביחס לסביבה שבה אנחנו חיים.

וכן התקשורת פועלת במלוא הכוח, הסיבות ? סוציאליות – השבט הלבן נגד הכוחות החדשים, לא תופעה ישראלית במיוחד אגב. מספיק לשמוע את הוידויים של אנשי תקשורת כמו אילנה דיין, מתי גולן ועוד כמה מבכירי העיתונאים על כך שב99 התקשורת עשתה הכל כדי להדיח את נתניהו ולהמליך את ברק, אם תרצה תקבל לינק לציטוטים ישירים.

גיל 10 בינואר 2015

רע זה עניין יחסי. אתה רוצה להשוות את עצמך לסוריה אז מצבך אכן מצוין. אבל אם תרצה להשוות את עצמך למדינות עם תוצר לאומי דומה ומאפיינים דומים אז מצבה של ישראל רע מאוד.

וכן, התקשורת אשמה בהכל. לא מה שביבי עשה כשהיה בשלטון הביא לנפילתו אלא אך ורק התקשורת. היכולת שלך לשקוע בהכחשה של המציאות היא משהו מדהים. הימין כבר בשלטון 30 שנים עם הפסקות קצרות אבל את תסביך הרדיפה אי אפשר להוציא מהם.

אביאל 10 בינואר 2015

אם כבר ספינים, הימין לא בשלטון 30 שנה, היתה ממשלת רוטציה, היה רבין-פרס, היה ברק, היה אולמרט, לא שלושים שנה ולא נעליים – אגב הישראלי הממוצע חי טוב בהרבה כיום מאז שנת 77, בטח ובטח אם הוא מזרחי, חרדי, מתנחל או נולד בפריפריה.

ישראל צומחת כלכלית, היא הוכיחה את זה היטב בזמן שכל העולם התרסק – יש הרבה דברים לתקן ואגב השוואות, קח כל מדינה שאתה רוצה ותוציא ממנה את כל ההטיות של ההשוואתיות – מספר שנים, מספר מלחמות, אחוז תקציב הבטחון כחלק מהתוצר, מספר פעולות טרור וכו׳ ותראה שישראל במקום מצוין, יותר מזה – שאל כל פרופסור להיסטוריה, כלכלה או מדע המדינה בכל אוניברסיטה על ישראל והוא יגיד לך שמדובר בסטיית תקן היסטורית חמורה בכל הנוגע למידת ההצלחה שלה.

גיל 10 בינואר 2015

סליחה, לא 30 שנה אלא 37 מאז המהפך. בתקופה הזו היו רק 6 שנים של שלטון שמאל מובהק.

והשאלה אם לא חיים טוב ביחס ללפני 40 שנה אלא ביחס למה שיכול היה להיות וביחס לאחרים במדינה ובמדינות אחרות. זה ממש לא ברור כי גם לפי הגדרות המדינה יש הרבה עניים, אולי אתה לא רואה אותם. וישראל היא אכן סטיית תקן והמחשבה שזה ימשך ככה לנצח היא נאיבית.

אביאל 10 בינואר 2015

גיל – בוא נעשה סדר – ראשית נקודת המבט היא ימין-שמאל מדיני

77 עד 83 – בגין והליכוד (6 לימין)
84 עד 86 – פרס רוטציה (2 לשמאל)
86 עד 88 – שמיר רוטציה (2 לימין)
88 עד 92 – שמיר (4 לימין)
92 עד 96 – רבין+פרס (4 לשמאל)
96 עד 99 – נתניהו (3 לימין)
99 עד 2001 – ברק (2 לשמאל)
2001 עד 2006 – שרון (5 לימין)
2006 עד 2009 – אולמרט (3 לשמאל-מרכז)
2009 עד 2015 – נתניהו (6 לימין)

סיכום:
ימין – 26 שנים
שמאל – 11 שנים

הערות: ממשלת הרוטציה מעט יוצאת דופן אבל חילקתי את השנים, ממשלת שרון 2001 עד 2003 היתה ממשלת אחדות לאומית (כלומר לא ימין מובהק), גם ממשלת שרון השניה מ2003 עד 2006 היתה ממשלת אחדות לאומית (שוב לא ימין מובהק), קדימה היא שמאל פוליטי מוצהר אם יש לך טענה לגבי הסיווג – תשאל את אולמרט ולבני, ועד ממשלת נתניהו מ2009 עד 2013 היתה יותר מחצי קדנציה עם מפלגת העבודה כחברת קואלציה וברק המשיך יחד עם עוד שבעה מחבריו עד סוף הקנדציה.

לסיכום 26 מול 11, שבתוכן 7 שנים מפלגת העבודה ישבה כחברת קואלציה מן המניין תחת הליכוד.

בקשר להשוואה למדינות אחרות, אמרתי לך, אני מוכן ללכת איתך למדען מדינה וסטטיסטיקאי, נכין יחדיו פרמטרים להשוואה אבל ניקח בחשבון גם את ההטיות ממנה ישראל סובלת (מיקום, תקציב הבטחון, מספר מלחמות, טרור וכו׳) – אם אני לא טועה אתה מדען ואתה יודע היטב שצריך להשוות תפוחים לתפוחים. תמיד יכול היה להיות טוב יותר, כמו שאריק אינשטיין שר בציניות גמורה, אומרים שהיה פה טוב לפני שנולדתי.

גיל 10 בינואר 2015

אולמרט זה לא שמאל מרכז, הם מיתגו עצמם כמרכז ובנויים על פוליטיקאים שמסורתית היו שייכים ברובם לימין.

לגבי המצב בארץ, תגגל דו"ח העוני. נראה לי שאתה חי בבועה כי מצבך האישי טוב. אתה גם יכול לחפש על יוקר המחייה ולראות איך בארץ יקר יותר לחיות ממדינות מפותחות אחרות.

אביאל 11 בינואר 2015

גיל – מה זה משנה הפוליטיקאים, גם משה דיין ויגאל אלון ישבו עם בגין. מבחינה מדינית קדימה היא שמאל – המטרה הראשית שלה (שנמנעה עקב מלחמת לבנון השניה ולאחר מכן הדחת אולמרט המושחת) היתה ההתנתקות הגדולה מהפלסטינים (בהמשך לחזון של שרון).

בקשר למצב בארץ, גיל תאמין לי שאם נבדוק טוב טוב מי חיה בבועה מבין שנינו כנראה שזה לא יהיה אני, ברור שיש בעית עוני, ברור שיש לישראל אלף ואחת צרות, ברור שנתניהו עשה שגיאות – אבל מכאן ועד להגיע שישראל זו מדינה גרועה לחיות בה המרחק גדול, המצב בו ישראל נמצאת מכל הבחינות היא נס, בטח ביחס למקום, לנקודת ההתחלה, לשואה ולהרבה מאוד פרמטרים.

גיל 11 בינואר 2015

בדיוק. דיין ישב עם בגין וזו הייתה עדיין ממשלת ימין. ההתנתקות זה לא מהלך שמאלני אלא כורח המציאות והוא נעשה בצורה חד צדדית ומסיבות זרות אולי. בפועל אין כאן שום משא ומתן עם הפלשתינים.

יפה שאתה משווה את ישראל ל48, למה שלא תשווה אותם לתקופת הרומאים? במצב הנוכחי ישראל במצב גרוע בהרבה ממה שיכלה להיות. אולי לך שאתה חי טוב אין יכולת לראות את זה אבל תקרא למשל את דוח אדווה האחרון על האי שיוויון ותראה שמצבנו רע ביחס למדינות מערביות אחרות. זו גם אחת הסיבות שאני ורבים אחרים מעדיפים לחיות בחו"ל.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

העזתים חיים כמו בכל מדינה מוסלמית.
שיבדקו את עצמם.

אביאל 10 בינואר 2015

ניר – כמו שכתבתי מדינה ישראל היא לא רק מדינת הישראלים, אלא המדינה שכל יהודי העולם מזדהים איתה בצורה כזו או אחרת, בטח ובטח יהודים עם השכלה ותודעה היסטורית, תודעה שלימדה אותנו טוב טוב שאין לנו על מי לסמוך חוץ מאשר על עצמנו, כי אם אחת החיות הנוראיות בהיסטוריה (נאציזם) הגיעה מתוך רפובליקת וייאמר, הרפובליקה הליברלית ביותר, אפילו יותר מזו האמריקאית באותה עת אז הכל אפשרי.

מוקדי הכוח במפלגה הרפובליקנית ידועים וידועים היטב, מספיק היה לראות גם איך הדמוקרטים בקונגרס מתנהגים בכל הקשור לנושאים ישראליים, כמו הסנקציות על איראן, התמיכה הצבאית-כלכלית בישראל ובעיקר הקריאות בצוק איתן – הראו שמשני הכיוונים יש לישראל ערבויות, כמו שכתבתי קודם, גם הנשיא הלעומתי ביותר מאז בוש האב בכל הנוגע לישראל בסופו של דבר נתן הרבה מאוד כסף וסיוע צבאי לישראל וזה רק מראה את התמיכה.

מה רע בנוצרים אנגוולסטים או בסתם נוצרים תומכי ישראל ? הם לפחות הוכיחו שהם לא תוקעי סכינים בגב כמו הליברלים מהערים הגדולות בארה״ב לבעלי הברית שלהם.

כמו שכתבתי בדיון אחר, מההבנה הזו ומהקשר היהודי החזק בארה״ב אתה יכול להיות שקט ובטוח, כי כאשר יהודים שולטים בפייסבוק, בגוגל, באורקל, הפיננסריים הגדולים ביותר בוול סטרייט, אילי ההון במדיה ובתקשורת וגם בתעשיית ההימורים הם יהודים ועם תמיכה גורפת בכל בעל הון רפובליקני בישראל – זה הדבר החשוב ביותר, כי באמריקה הכסף הוא שם המשחק גם אם זה לא נוח לשמוע את זה.

גלן 10 בינואר 2015

ואין פה השווה האפרטהייד כי בישראל אין אפרטהייד. אבל זה חסר חשיבות לחפש את ההבדלים, לפחות לעולם.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

דווקא יש.
פחדן.

כחול 10 בינואר 2015

תגיד אסף, אבא שלך הרביץ לך הרבה כשהיית ילד?
כי אני לא מבין מאיפה כל האגרסביות שלך באה. אנשים מנסים לנהל דיון ואתה סתם ממסה לצעוק ולהעליב ולהיות מין ״גיבור מקלדת״ כזה. ועוד לאנשים שהם פחות או יותר בדעתך.
אולי תאונן ותוציא קצת מהאגרסיות שלך? זה סתם מביך…

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

אין בעיה.
תצרף תמונה של אמא שלך.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

מיועד לכחול.

כחול 10 בינואר 2015

אתה לא חושב שתמונה של כהנא תעבוד יותר טוב?

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

חנין זועבי וזהבה גלאון.

כחול 10 בינואר 2015

תכלס.
מי היית מעדיף?

דמוסתנס 10 בינואר 2015

אסף THE KOP בהמה גזענית. כולם חזקים על המקלדת. כולם חזקים על חלשים. בגלל זה אתה כל הזמן מנסה להוכיח עליונות, כי אתה מרגיש נחות, וזה בסדר, עדיף שתהיה גיבור מקלדת מאשר אב מכה או פדופיל או משהו בסגנון.

ורק שהיה לך ברור, אני שייך לצד הימני של המפה, וממש לא מתבייש בזה.

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

אני גזעני ?
על סמך מה יא טמבל נגרר.

ואתה עוד מדבר על נחותים, כלומניק שהפציע לחרבן פה.

קשקשן בקומקום 11 בינואר 2015

אתה אולי לא גזעני אבל אתה גס רוח ולא יודע לנהל דיון. וזה חבל כי האתר הזה מנסה להיות אי של שפיות ותרבות דיון.
אתה סתם מקלקל. וכפי שאתה רואה אנשים שדעתם על הנושא עצמו דומה לשלך גם חושבים את זה

אסף the kop 11 בינואר 2015

לך תעניק לעצמך מדליה

אילן 10 בינואר 2015

מניח שהכתבת פרופיל מהניויורקר
http://www.newyorker.com/magazine/2014/12/22/land-possible

דמוסתנס 10 בינואר 2015

כרגיל אתה משתמש בביטוי 'טמבל נגרר' בכדי לבסס עליונות… גיבור מקלדת כבר אמרנו.

מי אתה שתגיד לי כלומניק? אתה יודע שלחמתי ביחידה קרבית מובחרת? שלחמתי בלבנון? שלחמתי בעזה? שהקזתי דם בשביל המדינה הזאת? אתה יודע מה עשיתי בשביל המדינה???

אני מוכן להתנצל בפניך על טענתי שאתה גזען, פשוט טענה על השאלות הללו.

האם כל בני האדם שווים מלידה?

האם לערבים וליהודים מגיעות אותם זכויות במדינת ישראל?

האם לאוכלוסיה הגאה מגיעות זכויות מלאות?

האם כל אדם, באשר הוא אדם, נולד עם זכויות מולדות, ולכל בני האדם ישנם זכיויות בסיסיות שוות?

האם אי פעם העלית טיעון אשר מפלה אדם אך ורק בשל גזעו או אמונתו?

האם אתה גזען? תיווכח בעצמך

אביאל 10 בינואר 2015

דמוסתנס – אני אענה בשביל אסף – כן, כן, כן, כן, לא ולא – אתה קצת מנותק מהדיון, כל דבר שאסף כותב זוכה לקיתונות, מזכיר בהחלט את הקונפרמיות של התקשורת הישראלית כלפי כל דבר ימני-חרדי-מתנחל ומוכיח את זה גם בקרב קהל משכיל ומערבי כביכול כמו פה בדה באזר.

wazza 10 בינואר 2015

התחלתי לכתוב תגובה אבל אז נזכרתי שהייתי רק בעזה ולא בלבנון אז מחקתי אותה,
תגידו מה עובר עליכם?

אסף THE KOP 10 בינואר 2015

הנה התשובות נודניק.

האם כל בני האדם שווים מלידה? בודאי.

האם לערבים וליהודים מגיעות אותם זכויות במדינת ישראל? בודאי.

האם לאוכלוסיה הגאה מגיעות זכויות מלאות? בודאי.

האם כל אדם, באשר הוא אדם, נולד עם זכויות מולדות, ולכל בני האדם ישנם זכיויות בסיסיות שוות? בודאי.

האם אי פעם העלית טיעון אשר מפלה אדם אך ורק בשל גזעו או אמונתו? שאלה טריקית.

האם אתה גזען? תיווכח בעצמך

יצאת חומוס.

גלן 10 בינואר 2015

אביאל, כאמור מציע לך לקרוא את ברק. עשה קצת יותר לביטחון מחלק מהדוברים המהוללים פה. בתחומים מסויימים של אקדמיה אתה בודאי שוגה. מהוקינג עד לחרם של הסטודנטים בקליפורניה. בתחום שלי שהוא דווקא לא אנטי ישראלי בפוטנציה ,זה בודאי כבר כך בארופא. מהלאנסט, דרך קשיים בקבלה לגורנלים ואוליעד הגבלות שתפי"ם עם מי שיש לו אחיזה בשטחים.

איך ברק קרא לזה, tipping point שלאחריו המדרון. לשם, מי שמסרב להתקרבן מבין , אנחנו בסכנה להגיע וכן , כמו שברק כתב, ככה בהתקרבנות, דיברו האינטיליגנטים שבאינטלגנטים ביוהנסבורג ו קייפטאון של פעם. אני גם מסכים עם ברק בדבר נוסף וזה שביבי מבין את זה.

D! פה 10 בינואר 2015

אביאל כבר ענה לך
ברק ישב בלי בעיה עם ביבי מספיק זמן כדי שמה שהוא אומר היום יהיה.. ובכן… מה שאדון ברק אומר. מי מכר לו ככה פתאום כלכך הרבה עמודים בהארץ? ועוד כמה בשבוע הבא?

גלן 10 בינואר 2015

עכשיו ראיתי את התגובה של אביאל. העיצוב החדש מטעה ואין לי מושג מתי הגיב.

טעון לגיטימי בהחלט של שניכם (עם כי ממליץ לקרוא ולא לבוא בדעה קדומה) אבל אני לא קונה אותו, או יותר מדוייק, גם אם נסתרות דרכי ברק (וזה לא הכי יפתיע) יש שם לטעמי מבט מפוכך מהסוג שמשניא אותו גם על השמאל וגם הימין. למה? כי בתור מישהו שנמצא כעת בשתי אוניברסיטאות (אחת מאד שמאלנית והשנייה דווקא לא) אני רואה את האנרגיה של האנטי באוניברסיטאות באמריקה והעייפות היחסית היהודית שאי אפשר להסתיר. ישראל הפכה לנושא שבמקרה הכי טוב רצוי לא לדבר עליו. פעם זה היה הטופיק הכי חם ומושא גאווה וזה לא לפני המון זמן. אלו כמו שברק אמר הם לא הרוב אבל הם אלו שהופכים לסמנטות פאוור עוד כמה שנים. הדיונים שכלם עושים פה כמה מצב הפלסטינאים טוב בהשוואה לרוב העולם הערבי (ואין בכך ספק) הם באמת שיח לא אסרטיבי בעולם שלא מנסה ולא יתחיל פתאום לנסות להבין.

וכאמור כמו ברק , אני חושב גם שביבי מבין את זה. מאחר ואין לו בייס לעשות מעשה הוא מעדיף פסיביות. אני באמת לא רואה איזה טוב יצוץ מזה.

D! פה 10 בינואר 2015

כן, העיצוב בעייתי (האממ… האממ.. רמז רמז.. האמ.. האמ…)
אני לא מתחיל אפילו לחשוב שאני יכול לבוא לקרוא את ברק בלי דעה קדומה. מצטער. אבל ללא קשר אלי, כשזה מגיע לפוליטיקה, וברק פוליטקאי ממולח ביותר עם קשרים ענפים ועמוקים, צריך לנסות לקרוא אותו בתוך סבך האינטרסים. ולצערי אצל רוב הפולטיקאים שלנו אלו האישיים עומדים במקרה הטוב בשורה אחת עם אלו הלאומיים.

גיל – זה נורא יפה שהוא מסביר.

גיל 10 בינואר 2015

אתה יכול להסכים או לא להסברים שלו זה עניין אחר, אבל יש הסבר בדיוק לשאלה הזו.

D! פה 11 בינואר 2015

גיל, עם סל של כבוד
לכל דבר יש הסבר, השאלה היא מה הוא מחזיק. כמה הוא נכון ומה הוא שווה.

אבל אנחנו לא נלך פה סחור סחור סביב זה. וכבר אמרתי שאני לא יכול לבוא בידיים ריקות לשמוע את מה שיש לו לומר.

גיל 10 בינואר 2015

הוא דווקא מסביר בכתבה למה ישב כל כך הרבה זמן עם ביבי ואיך ההכרה שביבי לא יעשה כלום חילחלה אליו לאט.

אביאל 10 בינואר 2015

גלן – ברור לי שלא הכל בהיר ונקי, אבל ביננו מה החלופה ? זו בדיוק המטרה של הפלסטינים, להשחיר את פנינו בעולם, הם הגיעו למסקנה הזו כאשר הם הגיעו להבנה שאין להם כוח פיזי להעיף אותנו מפה.

יותר מזה, מההבנה שלי, בנקודות הקרטיות במישור האקדמי, אצל מקבלי ההחלטות ואצל האנשים שהכוח בידיהם אנחנו יכולים להיות רגועים. בברקלי לא אהבו את ישראל גם לפני 67, כי תמיד אדם לבן באמצע המדבר מזכיר להם סיוטים קולונילסטיים, נאלץ להתמודד עם זה.

למרות הדברים שאני כותב זה לא אומר שאין לי ביקורת, בטח ובטח בתור אחד שבחר בנתניהו יש לי המון ביקורת, רק העניין הוא שזה לא באמת סוף העולם ודווקא מאיך שהתודעה הציבורית בנויה (בעיקר בגלל האופן בו התקשורת הופכת כל זבוב טורדני לדינוזאור) אנחנו נפגעים – כי אם דינוזאור מגיע אליך אז או שאתה משלים עם המציאות, הופך לפסיבי ומקווה שהוא יפסח עליך או שאתה מתנהג בפניקה, בדיוק שתי צורות ההתנהגות הלא בריאות, בטח למדינה ולמדיניות. לכן יש לפתור את הדברים האלה בשלבים, לאט לאט, אגב הוכיחו כבר לפני 40 שנים שקפיצות גדולות במדיניות מביאות לתוצאות גרועות ועדיף כמעט תמיד לפעול בצעדים קטנים, אבל צעדים קטנים לא מתקבלים אצלנו במדינה (ורואים את זה היטב כאן אצל המגיבים) ולכן אנחנו תקועים.

גלן 10 בינואר 2015

אביאל קודם כל כיף לדון איתך. אני לא חושב שההפך מצעדים קטנים אבל זה לא לעשות כלום. אני גם חושב שאתה מבין שלמכור סימטריה ישראל פלסטינים זה פשוט לא אפשרי. אשף הסברה הכי טוב לא יצליח. אני לא בברקלי (מישיגן באותו לבל שמאלני אגב) אבל גם קשור לאוניברסיטה בטקסס. מה שאתה אומר לא נכון פשוט כי יש מה להשוות. לפני עשר שנים מגננה לא הייתה אופציה. אני לא רואה היון כלום חוץ ממגננה ו יותר מזה , היהודים הצעירים, המסות הגדולות ברובם פשוט נסוגים. לא מנתח אפילו למה למרות שנראה לי שהם מעדיפים פשוט פעילות עם פחות סטרס ואולי התודעה ה פוליטית פחות חזקה מקודם.

אביאל 10 בינואר 2015

גלן – ההנאה הדדית. שמע לקחת שני מקרים ולהשליך על זה זה בעייתי, אני לא יודע, כמו שאמרתי – ברור שיש בעיה, אבל שוב זה לא בעיה קריטית באמת – אתה רוצה שנדבר תכלס, אז כל סטודנט ממוצע בארה״ב שואף בממוצע ללכת לעבוד בסופו של דבר בחברות המובילות, הרבה מאוד מהן נמצאות בניהול או בבעלות יהודית – הרי תסתכל על הפיננסים – כולם רוצים גולדמן-זאקס, כולם רוצים בלקרוק, כולם רוצים קרנות גידור – לספר לך על היהודים שם ? רבים רוצים גוגל, רבים רוצים פייסבוק – לא צריך לספר על היהודים – ושוב החברות הגדולות בעולם הטכנולוגי באות לישראל, בונות מרכזי פיתוח וקונות חברות במילארדי דולרים בשנה, האם הן שמחזיקות באנליסטים ובאנשי ניהול הסיכונים הטובים ביותר בעולם היו זורקות מילארדים בהימור על מדינה עם עתיד בעייתי ? לא חושב.
אגב, אנשים שוכחים את עניין הגז הטבעי והמשמעות הגיאו-פוליטית שלו, אנשים גם לא לוקחים בחשבון שירדן למשל מקבלת ערובות כנגד דעא״ש מישראל וארה״ב, שהמפרציות וסעודיה תומכות בנו בצורה חזקה מאוד מתחת לשולחן בגלל איראן – מספיק היה לראות את תגובות מדינות ערב בצוק איתן, למעט קטאר שום מדינה לא פצתה את פיה בנוגע לחמאס – עניין היסטורי ויותר מזה שינוי היסטורי בלתי נתפס בעולם הערבי שתמיד היה מאוחד סביב הסוגיה הפלסטינית, תראה מה סיסי עושה ברפיח.
אמר כבר בן גוריון שהיהודים בארה״ב הם תעודת הביטוח שלנו ואנחנו תעודת הביטוח שלהם ובינתיים זה מתפקד בעולם עוין כבר שישים שנה – עולם אגב שכבר מזמן לא מסתכל רק על הצד הישראלי אלא גם על הצד האיסלמי הקיצוני במשוואה, כמו שאמרתי מספיק היה לראות את היחס מבריטניה, קנדה ואוסטרליה ביחס לעבר – אני מניח שנראה את שינוי דעת הקהל באירופה עם התגברות הטרור שם, מעניין יהיה לראות את הסקרים הקרובים בצרפת, בעיקר אצל הבת של לה פן.
יבואו ויגידו לטענה שלך – שאף אשף תקשורת לא יכול להתמודד כאשר טנק עומד מול ילד, אז למה לטרוח בכלל ? בוא נרים את הידיים וניתן את המדינה לפלסטינים.

נדב 11 בינואר 2015

היי אביאל,
לפי איך שאתה מדבר ויודע אני מניח שלמדת מזרחנות.
אם אני צודק אשמח אם תיצור קשר בכתובת המייל nadavzimels@gmail.com

אלכס 11 בינואר 2015

אגב גלן, אני לומד בבייקר קולג' במישיגן(המכללה התעסוקתית הגדולה באמריקה, מה שבארה"ב נקרא CAREER COLLEGE) ומתגורר שם יותר משלוש שנים, ואני יכול לומר לך בבטחה שמרבית הסטודנטים לא יודעים דבר וחצי על הסכסוך וזה גם לא מעניין אותם, וכל המקומיים שדיברתי איתם הם פרו-ישראלים מובהקים בין אם הם נוצרים מאמינים או לא ממש, ולהבנתי המצב דומה ברוב ה-MIDWEST, שהוא אמריקה האמיתית, לא ליצני הקולג' במערב או הליברלים בניו-יורק, כך שהמצב לא רע כל כך (:
זה נכון אגב שמכללת מישיגן (מה שנקרא UNIVERSITY OF MICHIGAN באן-ארבור) היא מעוז שמאלני הזוי מובהק והיתה כך עוד מסוף שנות ה-60 וה- WEATHER UNDERGROUND וכיוצא בזה, אבל למרות זאת אין זה מרמז על כלל תושבי מישיגן כלל וכעיקר.
אגב, אני משתדל להיות שגריר של ישראל בכל הזדמנות שניתנת לי.

גלן 11 בינואר 2015

קודם כל כבוד. אבל אתה מפספס את הנקודה שניסיתי להסביר. מיעוט סטודנטים בכלל מתעניין במשהו מעבר לחיים שלו. אבל אלו שמתעניינים, ,הם אלו שהולכים ומנהיגים, אלו שמכוונים לוושינגטון. ושם ורק שם באמריקה אתה בבעייה. ואת זה אהוד ברק בצדק ציין.
מישיגן אכן בלבל של ברקלי ואכן זה כפי שציינתי זה פחות מדאיג או משנה (למרות שגם שם הקול הפרו ישראלי פחות חזק מבעבר).

אלכס 11 בינואר 2015

לא הבנתי גלן, הגבת אלי או לאביאל?

גלן 10 בינואר 2015

ואני מסכים שאנחנו לא צריכים להגיע להחלטות מתוך איומי ארמגדון.

אבל להדחיק ולהתכנס בודאי שאינו עוזר.

תומר ש 11 בינואר 2015

אביאל, תענוג לקרוא אותך כאן. כל הכבוד.

תומר ש 11 בינואר 2015

כמו כן, אם אתה כותב במקום נוסף בנושאים האלו הייתי שמח לקבל כתובת. אם לא הייתי מציע לך ברצינות לפתוח בלוג.

אביאל 11 בינואר 2015

תומר – תודה רבה, כותב אך ורק בתגובות בדה באזר :)

asaf 11 בינואר 2015

יואב אני חושב שיחסיי ישראל-פלסטינאים כרגע לא מחוץ לתוכנית המשחק אלא בהקפאה מסוימת מבחינת אובמה ונציגיו בעיקר בשל מצב הביניים בישראל עד לאחר הבחירות אז יתבהר יותר לאן זה הולך בהתאם להשקפות עולמו של מי שיוביל את מדינתנו הקטנה ובנוסף גם מתחברת לקירור היחסים הכללי (כלפי חוץ כי כלפי פנים שנינו יודעים מי מתקצב חלק נכבד מתעשיית הביטחון שלנו ובתמורה מקבל צד שפוי באופן יחסי בתוך הכאוס של המזה"ת)
בין המדינות בהתאם ליחסי ביבי-אובמה….לא אתפלא עם יחזור לסדר היום המדיני של אובמה לאחר מכן כי לפחות במסרים שהעביר לאורך הקדנציה שלו נראה שהציב לעצמו יעד להגיע להישג בתחום זה .

אהד 11 בינואר 2015

מדברים פה על חרמות אירופאיות ואקדמיות ועל השאלה מה אנחנו צריכים לעשות. מתעלמים פה מפקטור אחד – הסרבן המרכזי הוא הצד הפלסטיני. ז"א שגם אם מחר אנחנו רוצים לשנות את דעת הקהל באירופה, כל מה שנוכל לעשות זה לבקש מאבו מאזן להיכנס איתנו שוב למו"מ. כשזה ייכשל (ככה"נ בגלל הפלסטינים), העולם ממילא יאשים אותנו שוב.

דבר נוסף – דיברו פה על תהליכים ארוכי טווח בדעת הקהל האמריקנית (ההנהגה העתידית) וחשש מהמדרון ביחסים (הרעועים ממילא) עם אירופה. עד לפני שנתיים לא ידענו מה זה דעאש. לא חלמנו לפני כמה שנים על החורף הערבי ועל המהפכה הצבאית של אלסיסי. לא דמיינו שסוריה של בשאר אלאסד תתפרק כך או שחזבאללה יהיה שקוע עד הצוואר במלחמה בחלב ובדמשק. בסופ"ש הרים שוב האסלאם הקיצוני את ראשו באירופה ונדמה שיצר סוג של שינוי שם.
כל מה שאני רוצה לומר הוא שאין צורך להיחפז ולנקוט בצעדים חסרי אחריות בגלל משהו שאולי ואולי לא יתרחש בעוד חמש עשרה/עשרים שנה.

אגב, זה לא אומר שאי אפשר לנסות לנהל מו"מ עם הפלסטינים. רק לא צריך לעשות את זה מנקודת מוצא של פאניקה.

אביאל 11 בינואר 2015

בדיוק.

Comments closed