עניים בנתונים

socstats

 

דמיינו ספורט אמריקאי בלי סטטיסטיקות. דמיינו ספורט אמריקאי מודרני בלי סטטיסטיקות מתקדמות. דמיינו את חווית אהדת הספורט האמריקאי בלי חשיפה לסטטיסטיקות.

עכשיו דמיינו מה זה להיות אוהב כדורגל בלי להיות חשוף כמעט לססטיסטיקות.

אין צורך לדמיין.

בגדול, אני ממש לא מחובבי הסטטיסטיקה. לא מעניין אותי בכל רגע נתון כמה שערים שחקן כבש או בישל. גם לא כמה סלים קלע או אסיסטים מסר. במובן מסוים אפילו יש לי אנטגוניזם כלפי עכברי ססטיסטיקה.

אבל יש בי אנטגוניזים גדול בהרבה כלפי חוויית המעקב הדלה שכופה עלינו הכדורגל. או האנשים שאמורים לתווך את הכדורגל להמונים. בגדול, חוץ מכמויות שערים ובישולים (ולעתים גם החזקת כדור קבוצתית או עבירות)- אנחנו לא מקבלים כמעט דבר.

זה הופך את הצפיה בכדורגל לפחות מעניינת ומהנה. וזה גם הופך את המעקב הכללי אחר המשחק- ואת השיח שסובב לו- לפחות מעמיקים.

להלן סטטיסטיקות שהייתי רוצה להיות חשוף להם:

1. בזמן משחק הייתי רוצה לראות בכל כמה דקות מאזן מסירות קבוצתי. הייתי רוצה לראות אחוזי הצלחה במסירה. הייתי רוצה לראות פילוח מסירות ואחוזי הצלחה במסירה פר שחקן.

2. בזמן משחק הייתי רוצה לראות מאזן מרחק ריצה (למעשה, תנועה) קבוצתי- כאשר ניתן לקבל מרחק תנועה של כל שחקן.

3. כאשר קבוצה זוכה לקרן הייתי רוצה לדעת מייד מה אחוז הכיבוש שלה כתוצאה מקרנות במהלך העונה. הייתי גם רוצה לדעת כמה קרנות פר משחק קבוצה משיגה.

4. אותו כנ"ל לגבי כדורים חופשיים- כאשר הפילוח פחות או יותר צריך להיות כך: 16-20 מ', 21-25 מ', 26-30 מ', 31-35 מ', 36-40 מ'.

5. "אסיסט הוקי"- המסירה לבישול. הייתי רוצה שכל שחקן יימדד גם בסטטיסטיקה החשובה הזו- וכמובן לקבל את האינפורמציה הזו בזמן משחק.

*

מיתאמים. קוניונקטורות.

מאוד הייתי רוצה לדעת מה המיתאם בין הסטטיסטיקות השונות לבין הצלחה. כלומר, בכמה אחוזים מהמשחקים הקבוצה שמחזיקה יותר בכדור מנצחת? בכמה אחוזים מהמשחקים הקבוצה שמשלימה יותר מסירות מנצחת? בכמה אחוזים מהמשחקים הקבוצה שתיקלה בהצלחה/חטפה יותר כדורים ניצחה? כמה פעמים ב-X השנים האחרונות הקבוצה שכבשה הכי הרבה שערים גם זכתה באליפות? כמה פעמים הקבוצה שספגה הכי פחות שערים זכתה באליפות?

יש עוד אינספור מיתאמים- שהתפקיד של כולם הוא לנסות ולעזור לנו להבין מה מרכיב הצלחה.

ככלל, אני מעוניין ביותר סטטיסטיקות כדי לנסות להבין את המשחק טוב יותר. ברור שלא מעט מהסטטיסטיקות, שאיננו חשופים להן כמעט בכלל, יכולות להפריך לא מעט סיסמאות ודעות קדומות. הן לא רק מחכימות. הן גם כיף.

וחשוב לי להבהיר עוד דבר: אנחנו סובלים מהיעדר סטטיסטיקות ו-Saber-metrics מעניינים לא רק בישראל, אלא בכל עולם הכדורגל.

מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך - רינת ורדי
המנהיגות של ג'יימס

47 Comments

איציק 26 בינואר 2015

מה שאתה כותב זה משהו כמו, לא מתעניין במשחק, היופי של הביצועים לא מעניין, תנו לי את הפרטים הקטנים והלא חשובים; סטטיסטיקה חשובה למאמנים, סטטיסטיקה מעניינת לפני המשחק ואחריו; סטטיסטיקה קצת מעניינת בזמן המשחק. אבל בספורט מה שמעניין זה מה שרואים ומה שמרגישים. מה שאתה אומר לי זה בו נלך למוזאיון ואן גוך ונראה את כל התמונות בזום, את טביעות האצבעות של ואן גוך על התמונה, איך שהוא כמעט פיסל את התמונות. זה מעניין, רק בסופו של דבר צריך לקחת צעד אחורה ולראות את כל התמונה. זה כמו לומר שאתה הולך לאופרה ומבקש לדעת כמה זמן שר כל זמר… את מי זה מעניין, צריך לשמוע את השירה. אתה רוצה, קרא את הליברטו לפני. אם תתחיל לספור אקורדים לבי בי קינג, עוד תחשוב שהוא מוזיקאי עלוב, כי לפעמים יש לו רק שני אקורדים, זו הסטטיסטיקה שלו. אם לפי זה אתה מודד את האיכות, אתה בבעיה. אם כל מה שאתה רוצה זו סטטיסטיקה במשחק כדורגל/כדורסל/כדורעף… אין לך זמן להנות מהמשחק. תן ליצירה לדבר בעד עצמה.

Amir A 26 בינואר 2015

"צריך לשמוע את השירה". לפעמים צריך גם להבין, לא רק לשמוע.

איציק 26 בינואר 2015

ודאי, אך האם היתה רוצה שידחפו לך "סטטיסטיקה" כל זמן האופרה? להבין, קרא את הליברטו לפני; להבין, קרא על הרקע ההיסטורי, אופן כתיבת המיזיקה לפני. למה בזמן האופרה? עוד מעט, לפי בורוביץ', אם הזמר זייף, תופיע על המסך סטטיסטיקה, במערכה הראשונה הזמר זייף 3 פעמים; הכינור הראשון נכנס שמינית לפני הזמן; התפאורה הוחלפה באופן מושלם. נו באמת, זה מה שאתה מצפה לקבל תוך כדי?

Amir A 26 בינואר 2015

מצד שני, כשאני הולך עם אישתי למוזיאונים וזוכה להרצאות שלמות בנוגע לכל תמונה (ככה זה כשאתה נשוי לדוקטור לתולדות האמנות), כל הראיה שלי משתנה. יש משהו מיוחד כשאתה לומד על יצירה תוך כדי התבוננות.

איציק 26 בינואר 2015

אכן, אך אז אתה הולך כדי לשמוע את ההרצאה, וזה כייף. כמה הולכים לכדורגל לשמוע הרצאה (כלומר בשביל הסטטיסטיקה)???

Amir A 26 בינואר 2015

אחד זה בטוח (-:

איציק 26 בינואר 2015

;)

אלון 26 בינואר 2015

אמיר, הול אוף פיים זה לא נחשב מוזיאון.

יואב בורוביץ׳ 26 בינואר 2015

איציק- מאוד לא מסכים עם מה שכתבת בתגובה הראשונה. חשיפה ליותר ססטיסטיקות לא אמורה לפגום בהנאה מיופי המשחק. לדעתי הפרטים הללו חשובים ומעניינים. הם מעצימים את חוויות הצפיה והשיח.

גור אילני 26 בינואר 2015

הדוגמאות שנתת לסטטיסטיקה שהיית רוצה לראות הן טובות, אבל צריך להבין שיש פה גם מחיר, שהאמריקאים משלמים אותו מדי רגע בצפייה במשחקים – זיהום המסך בהמון אינפורמציה לא אסתטית, לא רלוונטית, מעייפת, שמעודדת את הצד הטרחני של אהבת המשחק.

במשחקי וידאו קוראים לכם stats whores, אנשים שימכרו את היופי של המשחק, ליבת ההנאה, עבור עוד נתון סטטיסטי.

ויש לזה גם מישור פרקטי. אם מאמן מכניס קשר הגנתי במצב תיקו כי הוא לא רוצה להפסיד בבית בפעם הראשונה מאז תחילת כהונתו (מוריניו), הוא מוכר את המשחק, או את האפשרות לנצח בו, בעבור נתון סטטיסטי.

איציק 26 בינואר 2015

נסכים שלא להסכים. מבחינתי עודף אינפורמציה יכולה להרוס, ומידע חשוב שגיא כהן ייתן לך גם אם לא תרצה עם תוספת המון פאתוס ושטויות נילוות.

ניב 26 בינואר 2015

איציק הטיעון של הנאה מהיצירה יכול להיות בקלות טיעון של בריאתנים..

איציק 26 בינואר 2015

לא מבין איך קישרת אותי לזה, אבל אני רחוק מהם מרחק השואף לאינסוף…

ניב 26 בינואר 2015

ברור לי..

באבא ימים 26 בינואר 2015

אני אסביר איך – הטענה היא שברגע שאתה בא עם כל ההסברים האבולוציוניים ומרדד את זה לברירה טבעית ומוטציות נפגמת היכולת שלך להתפעל מיופיו של הטבע. אני לא מקבל את הטענה הזו כמו שאני לא מקבל את הטענה שלך לפיה הסטטיסטיקה תפגע ביופי המשחק.

איציק 27 בינואר 2015

אני לא טענתי את זה. אני טענתי שסטטסיטיקה טוב להביא לפני המשחק ולאחריו. טענתי שסטטיסטיקה יכולה להיות חשובה למאמן. כל מה שאמרתי הוא שבזמן משחק, להעביס אותנו בסטטיסטיקות זה מפריע. פה ושם אפשר אם זה מבהיר נקודה מסוימת, אך יש פרשנות הרבה יותר מעניינת מאשר אוסף סטטיסטיקות שחלקן לא רלוונטיות וחלקן איזוטריות.

אוהד 26 בינואר 2015

לגבי בי בי קינג: זה בדיוק מה שהוא טוען.
הוא רוצה לדעת כמה הסטטיסטיקה באמת משפיעה על התוצאה הסופית.
כמה אקורדים ממוצעים צריכים להיות בשיר ע"מ שהוא יחשב יפה?
האם יותר אקורדים זה יותר יפה?
למרות שיש לו רק 2 אקורדים עדיין השיר יפה?

איציק 26 בינואר 2015

זונ בדיוק הנקודה… מספר האקורדים לא קובע את איכות היצירה, אולי את הסיבוכיות שלה.

אוהד 26 בינואר 2015

ואחוז החזקה בכדור קובע את איכות המשחק? גם לא.

איציק 26 בינואר 2015

ממש לא תמיד… למשל באר-שבע לפעמים מחזיקה הרבה פחות בכדור אבל המתפרצות שלה מביאות להרבה מצבים מסוכנים, והיריבה מתמזמזת עם הכדור בלי להוציא מזה כלום. ברצלונה מלכת ההחזקה בכדור, לעומתה ריאל מדריד מחזיקה הרבה פחות. האם תוכל לומר חד משמעית שברצלונה טובה מריאל מדריד.
זה נכון לא רק בכדורגל. בכדורסל יש קבוצות שמשחק על רוב ה-24 שניות ואחרות זורקות אחרי 10-12 שניות. האם זה אומר משהו על איכות הקבוצות?

אוהד 26 בינואר 2015

בדיוק.
ולכן בורוביץ' רוצה יותר סטטיסטיקות על מנת לראות באמת את ההשפעה.

לדוגמא: תמיד יש את הסיפור שקבוצה שומרת אזורית בכדורים חפשיים אז כאשר יש גול אז תמיד מאשימים את ההגנה האזורית.
אף אחד עוד לא הראה סטטיסטית האם באמת קבוצה ששומרת אזורית סופגת יותר בכדורים חפשיים מאשר קבוצה ששומרת אישית.

אבל כששומרים אישית מאוד קל להאשים את השחקן שלא שמר טוב, אבל באיזורית לפרשן אין דרך לדעת איזה שחקן היה צריך לכסות את האיזור ולכן הוא פשוט מאשים את ההגנה האיזורית עצמה.

כסיפוביץ 26 בינואר 2015

מצטער
כדורגל זה לא פוטבול ולא כדורסל.
הנתונים האלו לא מראים כלום בכדורגל בגלל שזה משחק הכדור הכי לא צפוי. אתה יכול להוליך בסטטיסטיקה כל המשחק , ואז בדקה הכל יתהפך בשתי בעיטות רנדומליות לשער.
את אף אחד בכדורגל לעולם לא עניינה הסטטיסטיקה של מאראדונה ביחס בעיטות לשער לעומת גולים, או כמה ז'וניניו בעט עונשין לעומת גולים.

איציק 26 בינואר 2015

אוהד,
אספר סיפור שנתמך משני מקורות בילתי תלוים ולכן יש סיכוי שהינו אמיתי.
כששיחקתי בנבחרת הכדורסל של הבסיס היו איתנו בנבחרת גם טייסים. הם סיפרו שכאשר המטוסים מגיעים מארה"ב ארצה, דבר ראשון שעושים זה מחליפים את כל התצוגה של המטוס. הוא סיפר שהאמריקאים חולים על נתונים ואי אפשר לעקוב אחרי כולם, ולכן דבר ראשון שעושים בארץ זה לנקות את התצוגה ולהשאיר רק את מה שרלוונטי.
לאחר מספר שנים פגשתי איש תעשייה אוירית שעבד על המטוסים שמגיעים מארה"ב וסיפר לי את אותו הדבר. הוא לא הבין איך בכלל ניתן להסתדר עם העומס הזה של הנתונים על כל פיפס וזיז.
אני לא בא לומר מה נכון יותר (למרות שבא לי לומר מה נכון יותר), אך זה כנראה הבדל במנטליות בין ארה"ב לכאן. הם חולים על כל נתון קטן כגדול. חשוב להם שכל נתון, לא רלוונטי ככל שיהיה, שיהיה זמין. אני מאד לא מתחבר לזה, יותר מידי עצים…

Oded 26 בינואר 2015

יואב – לא ידעתי שאתה יכול לכתוב טורים שאני אסכים איתם, מדהים!
וברצינות – למרות שכדורגל אינו משחק סטטיסטי במובן שיש מעט שערים ולכן הרבה פעמים המנצחת היא מקרית אותי זה היה מאד מעניין.
לדעתי ההשוואה להוקי נכונה מאד כי גם שם יד יחסית מעט שערים.

ניב 26 בינואר 2015

מסכים לגמרי בנוגע לצורך בעוד סטטיסטיקות בזמן משחק,
לפחות יש לנו את אתר נבדל, מכביבול של יובל קליין וכדומה.

גיל 26 בינואר 2015

יואב, אני מסכים איתך אבל אלו סטטיסטיקות הרבה פחות אינטואטיביות מאשר אסיסטים, ריבואנדים וכו' שקשה לאסוף בזמן אמיתי. גם בניגוד לליגות בארה"ב שם יש מערכת אחת שממונה על איסוף המידע, כאן יש לך אינסוף ליגות ומשחקים וקשה ליצור מערכת אחידה. בלי קביעת סטנדרטים אחידים וגוף מרכזי שעושה את זה לא נראה לי שזה יקרה בקרוב.

גיסנו 26 בינואר 2015

לך להרצאה של אורי קופר ותדע איזה סטטיסטיקות משוגעות אוסף מי שזה באמת רלוונטי לו.
הדברים האלה קיימים. פשוט בניגוד לספורט האמריקאי – שלפעמים נדמה לי ש 90% מההנאה שבו זה "בוא ננתח סטטיסטיקות עד מוות במשך רבע שעה, כדי לחשוב על מה אולי יכול לקרות במהלך של 10 שניות, וככה נמרח משחק של שעה נטו על 5 ויהיה זמן לפרסומות!" – כדורגל הוא משחק הרבה יותר זורם. יש מקום לאולי עוד קצת סטטיסטיקות בזמן משחק, אולי קצת יותר אחרי המשחק (ובליגת האלופות יש כבר המון סטטיסטיקות רשמיות על מרחקי ריצה ונתוני מסירות וכו' לכל שחקן). אבל בגדול רוב הנתונים ישעממו, ומי שצריך אותם באמת גם ישיג אותם כי הם קיימים.

ואם אתה שואל אותי זה מה שגם קצת מגחיך את הספורט האמריקאי. לדעת על שחקן נ.ב.א למשל ש"הוא מעולם לא מסר אסיסט בפרק הזמן שבין 3:28 ל 3:22 לסיום הרבע השני במשחק החוץ השלישי מתוך רצף של חמישה" זה כבר נהיה מגעיל.

ROKO 26 בינואר 2015

הרבה זמן חיכיתי שמישהו יכתוב משהו כזה.
אחטא בניסיון לפרש את כוונת הכותב – אין הכוונה שהסטטיסטיקה תבוא על חשבון כל דבר אחר שהוא יפה אסטתי וראוי להערכה בכדורגל. ברור ששום סטטיסטיקה שבעולם לא יכולה להחליף צ'יפ של מסי מעל השוער או דריבל אבל כמה שהמשחק הזה גדול – וכדורגל הוא משחק גדול מבחינת היקף אהדה ופופולאריות עולמית – וכמה שחסר עליו מידע. בוודאי ובוודאי לעומת פוטבול ובייסבול (ובעצם כל משחק אחר שמשוחק ביבשת הגדולה).
הערה חצי קשורה: תמיד הטריד אותי איך יכול להיות שאין משחקי פנטזי פוטבול (של כדורגל אבל) – טובים ומוצלחים כמו שיש ב NFL. אני מניח שחלק מהקוראים פה משחקים/עוקבים אחרי פנטזי פוטבול של פוטבול. הסטטיסטיקה והמספרים הופכים את חווית הפנטזי למשהו אחר לגמרי. בכדורגל מה יש? שחקן הבקיע גול, שחקן בישל גול, שוער לא קיבל גול. זה בערך המספרים היחידים שיש מאחורי המשחק.
מתישהו יבוא איזה מאמן גאון על ויכניס אלמנטים של מאניבול לכדורגל. מת שזה יקרה כבר.

no propaganda 26 בינואר 2015

בפנטזי של המונדיאל היו המון סטטיסטיקות שנתנו ניקוד. בזה של ליגת האלופות עדייין יש מעט יחסית.

ניק 26 בינואר 2015

האמת שאי אפשר לדעת, אולי יש מאמנים שכן עושים בזה שימוש פשוט לא מגלים לאף אחד כדי שלא יעתיקו מהם…

לגבי הפנטזי – האמת שיש שיפור בנושא, כשבליגת האלופות הכניסו גם אלמנטים כמו עצירות (לשוערים), מס' תיקולים ומס' מסירות.

כסיפוביץ 26 בינואר 2015

כהרגלי בקודש אני מרגיש בדיוק הפוך.
האמריקאיות ליצור דרמה ומציצה של אירוע ספורט חוויתי היא מעייפת מתישה ומתאימה לאמריקאים.
בגלל זה עובד רק שם ולא כאן

בכדורגל המשחק בסוף בנוי על ויטואוזיות ויכולות טכניות אישיות שעולות מעל המשחק. לחוויות האלו לא צריכים שום סטטיסטיקה. רק משקפיים.

מסי יכול ללכת 89 דקות ובחצי דקה להראות משהו שאין עוד איש בייקום שעושה זאת. זה קסם הכדורגל ובגלל זה הוא לא עובד בארה"ב.
לא צריך שום סטטיסטיקה שתאדיר את שמו בעיתון. יש מסך.

Amir A 26 בינואר 2015

אהה… ובגלל זה בישראל צריך רק מאמן מקומי. מאמן זר לא מבין את המנטליות…

כסיפוביץ 26 בינואר 2015

לא הבנתי…:-(

Amir A 26 בינואר 2015

זו תגובה לטענה שלך "האמריקאיות ליצור דרמה ומציצה של אירוע ספורט חוויתי היא מעייפת מתישה ומתאימה לאמריקאים.
בגלל זה עובד רק שם ולא כאן". (-:

כסיפוביץ 26 בינואר 2015

הרגת אותי..אני הולך לחשוב על זה..:-)

גיסנו 26 בינואר 2015

אני באמת לא מבין מה זה קשור…

wazza 26 בינואר 2015

בורוביץ׳ אני כותב את זה לך אבל זה מיועד גם לקורא שגיא כהן, מה שיפה בכדורגל. זה שהוא משחק פשוט ולא צריך כל מיני פילוסופיות וסטטיסטיקות כדי לנתח ולהבין אותו

ניק 26 בינואר 2015

שגיא כהן לא משתמש בסטטיסטיקות אלא בפנטזיות\אגדות שהוא ממציא בעצמו.. זה לא אותו דבר..

wazza 26 בינואר 2015

אתה צודק, התכוונתי לתחכום יתר ופלספנות שהוא מייחס לכדורגל

איציק 26 בינואר 2015

יש כאלו שעושים בידיוק את זה עם הסטטיסטיקה…

ק. 26 בינואר 2015

הסטטיסטיקות המורכבות האלה קיימות, אבל כשיהיו זמינות יותר תוך כדי שידור (במינון המתאים) או בניתוחים והסיכומים שאחריי, באמת יכולות להוסיף לפרשנות השורה התחתונה השטחית מידע כמו מס' תאקלים, מס' מסירות למצב של גול, מסירות עומק וכו'…
כמובן – ל א (!) על חשבון מראה עיניים, אלא כדי להעמיק את ההבנה.
היום שרואים תקציר או קוראים סיכום משחק, אי אפשר להבין את מה שבאמת הלך ואיך היו השחקנים שלא מעורבים ישירות בגולים.

ד 26 בינואר 2015

אותי מעניין לדעת את אחוזי ההצלחה של דני אלבס לייצר מסירה, הרמה או משהו חיובי בהתקפות בצד שלו..

ק. 26 בינואר 2015

בימים מאד מאד טובים רשום לו על הגב

משה אהרון 26 בינואר 2015

יואב,
סיסמא אחת, שתי מילים: Sky Sports

עזי 26 בינואר 2015

שלושת הדברים הראשונים קיימים כיום בזמן אמת בכל טורניר או ליגה משמעותית. הרביעי מיותר. יש בשנים האחרנות ים סטטיסטיקות בכדורגל, הבעיה – אולי זו לא בעיה – שאת האוהד הממוצע זה פשוט לא מעניין

כסיפוביץ 26 בינואר 2015

בדיוק.
כאן הדיון מול טענות הכותב.
למה העובדה, שאת אוהד הכדורגל הממוצע סטטיסטיקות לא מעניינות, זו בעיה?

Bondi Runner 27 בינואר 2015

מבחינתי כצופה, כמה שפחות בלבול מח בזמן השידור. אני מחכה ליום שאפשר יהיה לקבל שידור "נקי" ללא שדרים שיסבירו לי מה אני ראיתי (עם או בלי סטטיסטיקה). מצד שני מי שרוצה לקבל נתונים, דעות ומה לא שיקבל. בינתיים חבל, שכופים עלי עודף מלל, שלי כצופה די הורס את חווית הצפייה.

Comments closed