שמח בנופלו

250px-Louis-van-gaal2-CN

 

בקיץ האחרון במהלך חופשה באירופה פגשתי בחורה הולנדית. היא סיפרה לי שבארצה כבר שנים רבות, אולי עשורים, מדברים על יחסי השנאה בין יוהן קרויף ללואי ואן חאל. היא אמרה שכל הולנד לכודה בתוך השנאה הזאת, כאילו בין שני טיטאנים או בני פלוגתא אגדיים. היא גם אמרה שמרבית ההולנדים לגמרי בצד של קרויף. ברור שהם גם מחשיבים אותו לגדול בהרבה. היא אמרה לי שואן חאל לא נתפס בהולנד כהולנדי. יש בו משהו לא נחמד. מניאקי. עריצותי.

את כל הדברים האלה היא אמרה, וזה לא שהיא איזו חולת כדורגל (למרות שאביה המנוח היה אוהד שרוף של פיינורד).

אבל היא אמרה את הדברים כאחת שמספרת פולקלור הולנדי שמוכר לכל. קרויף נגד ואן חאל- כל ילד מכיר.

ואן חאל לא ממש היה שחקן ובגיל די צעיר כבר נהנה עם אייאקס בהצלחה כבירה. לדעתי הוא קיבל המון קרדיט בזמן שבקבוצה שאימן היה המון כשרונות על. כיוון שאני מאמין שכשרונות כאלה מתפתחים בגילאים הרבה יותר צעירים אני פחות נותן קרדיט לואן חאל על "פיתוח" אייאקס הגדולה של שנתיים באמצע שנות ה-90, למרות שכמובן מגיע לו אשראי רב על ההצלחה והסגנון.

אבל לדעתי באותו שלב משום מה תויג ואן חאל כגאון כדורגל. משל היה קרויף.

וזה לדעתי פשע.

כי איך אפשר באמת להשוות בין השניים הללו. הרי קרויף שינה את המשחק כשחקן וכמאמן.

בהמשך הקריירה זכה ואן חאל בתוצאות מעורבות. הוא לא הצליח בברצלונה ופוטר. במשך לא מעט שנים הוא היה מחוץ למרכז התמונה. אחרי זה הצליח למדי בבאיירן, אך בהמשך פחות ואז פוטר. זכה באליפות נפלאה עם אלקמאר הקטנה בהולנד (העובדה שנאלץ לעבוד בקבוצה כמו אלקמאר ממחישה עד כמה התדרדר מעמדו). פעמיים אימן בנבחרת הולנד (את זה אני לא מבין. לא יודע מדוע להחזיר מישהו לקנדנציה שניה בנבחרת, זה תמיד מריח לי מקשרים מאוד טובים במסדרונות הכוח..). בכל מקרה, ואן חאל הצליח עם הולנד בקדנציה השניה והגיע לחצי גמר מונדיאל, למרות שהנבחרת שיחקה הרבה פחות טוב מכפי שסברו רבים. לדעתי זו הייתה נבחרת של אריאן רובן אחד סופרסטאר והרבה שחקנים אפורים שגם לא הציגו יכולת גדולה בלא מעט משחקים. אבל כולם זוכרים את ה5-1 נגד ספרד במחזור הראשון. ואת העובדה שהולנד העפילה לחצי גמר, כאילו ארבע שנים קודם לכן לא העפילה לגמר עצמו בתצוגת כדורגל לא משכנעת על פני המונדיאל בדרום אפריקה.

אבל ואן חאל סיים את המונדיאל האחרון כסוג של גיבור, הנה- מעמד הגאון חזר. הפילוסוף שוב בשיא כוחו. ועוד בעשור השביעי לחייו.

מה טבעי שמנצ'סטר יונייטד תיעזר בשירותיו.

אז זהו, גם אני לא ממש יכולתי להתנגד לכזה- בכל זאת ואן חאל- אבל לא אהבתי שיונייטד הביאה אותו. אני לא חושב שהוא הליהוק הנכון. לא בגילו, לא בחוסר ניסיונו בכדורגל האנגלי, לא עם האגו העצום שיש לו, לא עם כל גניבות הדעת בנוגע לשיטות המשחק. פשוט לא.

ואן חאל קיבל תקציב בלתי מוגבל מאז הצטרף ליונייטד. הקבוצה מעולם לא הוציאה כל כך הרבה על רכש (לא בודק כמה בדיוק אבל לדעתי משהו כמו 150-200 מיליון ליש"ט, איזה סכום פסיכי- לא משנה כמה הוא בדיוק).

ומה שיונייטד של ואן חאל עושה עם כל הכוכבים האלה, וכל הרכש הנוצץ, וכל זה שהיא פאקינג מאן יונייטד הכביררה, זה פחות או יותר להסריח את המגרש במשך כל העונה. ו-ואן חאל כל הזמן משנה הרכבים, מערכים, שחקנים, כמות בלמים, לא נותן לשום דבר לרוץ, ולא מקבל עונה באמת טובה כמעט מאף שחקן.

אני לא חסיד גדול של האשמת מאמנים- כפי שאני לא אוהב לתת להם קרדיט מנופח על הצלחות

אבל אני כן חושב שמרבית המאמנים היו משיגים הרבה יותר מיונייטד העונה מלואי ואן חאל.

ועוד משהו על הבחורה מהולנד. היא אמרה לי בסיום המונדיאל שכמות הביקורות על המאמן הלאומי בהולנד היו מטורפות. אינספור דיונים בטלוויזיה וברדיו. אינספור כתבות. רצחו את האיש. בארץ לא ממש שמענו על זה. ובינתיים גם קראנו בכל מקום, כולל כאן בדה באזר, עד כמה להביא את ואן חאל לאולד טראפורד זו הברקה ושיחוק או לכל הפחות, צעד מאוד הגיוני ומושכל.

אז זהו, כנראה שלא.

אולי ואן חאל יקבל עוד קרדיט ויזכה לעוד זמן ויצליח להוציא מיונייטד כדורגל הרבה יותר טוב ומצליח בעונה הבאה. הוא בכל זאת מאמן לא רע (:

אבל בינתיים, כאשר הוא כושל- ביג טיים- אני שמח בנופלו.

עם או בלי דמארי
סיכום מיאש של משחק נוסף באצטדיון על שם מזהם העיר

27 Comments

גילעד 10 במרץ 2015

בורוביץ', רק דבר אחד. בכל שחקן כדורגל הולנדי ובוודאי שגם במאמנים חבוי משהו מניאקי ועריצותי. הם תמיד בטוחים שהם יודעים כיצד יש לשחק והם נבונים יותר מכולם. הסיפורים לא נגמרים, אבל דוגמאות כמו ואן באסטן (שלא תמצא שחקן אחד שלו שאהב אותו) וסיידורף (שארגן פוטש עם דווידס ביורו 96) הן הראשונות שקופצות לראש.

אריאל גרייזס 10 במרץ 2015

מה עם רייקארד? תמיד נראה לי טיפוס נחמד

יואב בורוביץ׳ 10 במרץ 2015

אוהב את רייקארד

משה 10 במרץ 2015

אפילו כשהוא ירק על פלר לא היו לי טענות אליו, גרמניה של אותם שנים הוציאה גם ממני את הרע ביותר.

עובר אורח 10 במרץ 2015

דווקא הטענות על רייקארד בתור מאמן היו שהוא אדיש מדיי…

צור שפי 10 במרץ 2015

בהמשך להערה הראשונה תיקון אחד קטנוני – צורת הרבים של בר פלוגתא איננה ברי פלוגתא אלא בני פלוגתא. ולגופו של הטקסט, לי נראה שההשוואה בין קרויף ולו״ח איננה מחזיקה מים. הראשון היה כוכב על שהנחיל סגנון, קו ופילוסופיית משחק מסויימים ומאוד מובהקים למועדון אחד אבל מעולם לא רשם השגים כמאמן מחוץ לאותו מועדון. הייתי מגדיר אותו כפילוסוף של כדורגל. השני הוא מאמן שניתן בדוחק לשייכו לשורה הראשונה של מאמני הצמרת אבל הוא לא יבלוט שם. הוא לא פילוסוף אלא בעל מלאכה. אומן (ו בשורוק) ולא אומן (ו בחולם). אם בכלל להיכנס להשוואות הייתי מעמיד מול קרויף את בקנבאואר.

יואב בורוביץ׳ 10 במרץ 2015

תוקן. תודה

בני תבורי 10 במרץ 2015

אבל לא הבנתי למה אתה שמח.

יואב בורוביץ׳ 10 במרץ 2015

למה?
כי אני שונא יונייטד. ואני לא אוהב את ואן חאל ואת כל גניבות הדעת שלו- ואת הפרסונה שלו- כל השנים.

אריאל גרייזס 10 במרץ 2015

אני רק רוצה לציין שכבר במונדיאל חתכתי את ואן חאל וטענתי שהוא לא גאון, אלא טכנוקרט של המשחק. מאמן שהוא פריק קונטרול, שרואה שחקנים כמו כלי שחמט שצריך להציב על המגרש ולהזיז מפה לשם, ולא שחקנים עם תכונות שונות ויכולות שונות.
ואחרי שאמרתי את זה, אני לא אוהב את הזלזול במה שהוא עשה באייאקס ההיא או בברצלונה בתקופה הראשונה. מה שכן, בשנים האחרונות הוא באמת לא מספיק טוב. ההצלחה עם הולנד לטעמי היתה די מקרית – חוץ מה-5-1 על ספרד, הולנד היתה בינונית למדי במונדיאל, ניצחה בדקה ה-90 בקושי את מקסיקו ואז הוציאה תיקו מאופס עם קוסטה ריקה, בברצלונה בפעם השניה הוא היה כישלון חרוץ (כבר אמרתי שהתקופה ההיא מזכירה לי את מה שקורה עכשיו ביונייטד) ובבאיירן – טוב, בבאיירן קשה להיכשל, ועדיין הוא הצליח גם את זה לעשות.

ניק 10 במרץ 2015

מן הסתם שקרויף יהיה פופלארי פי מאה מואן חל. מדובר בשחקן הכי גדול בהיסטוריה ההולנדית, ובכל מקרה תמיד לשחקן יהיה יתרון על מאמן מבחינת אהדה! הרי עם ארגנטינה הייתה זוכה במונדיאל משהוא היה שם את המאמן שלהם מעל מסי או מרדונה ברמת הפופלריות?
ואגב קרויף, אתה מוזמן לשאול את אוהדי ברצלונה מה הם חושבים על הפה הגדול שלו.

לגבי ואן חל, זה נראה כאילו לדעתך יונייטד הביאה אותו בגלל המונדיאל הטוב שהיה לו, וזה לא נכון כי הוא חתם כבר לפני.

יונייטד נראית נורא השנה, על זה אין וויכוח. אם זאת אני לא רואה מצב שמפטרים אותו (וכנראה שבתור אוהד גם הייתי מעדיף שישאר), אז בוא נדבר עונה הבאה ונראה מה יצא ממנו

כץ 10 במרץ 2015

כל הטור שלך מבוסס על השוואה בין ואן חאל לקרויף. זה כמו להשוות בין אלי אוחנה לגוטמן. הראשון נחשב לכוכב אהוב שלעד יזכרו לו את שנותיו הגדולות בתור שחקן למרות שקריירת האימון שלו היא פשוט בושה וחרפה לכל מי שמאמין שאימון כדורגל זה מקצוע ולא חלטורה והשני הוא מאמן שיטתי, קשוח, ומאמין בעבודה קשה. יתרה מכך, הטור שלך הוא בעצם שמחה לאיד וחוכמה בדיעבד שחיכתה לתוצאה הנכונה בשביל להתפרץ.

מעניין מה יקרה והאם תודה בטעותך כאשר הוא יצליח בעונה הבאה או יהפוך את יונייטד לאימפריה שתדבר חזק בכדורגל העולמי בעשור הקרוב איתו או בלעדיו.

ערן (המקורי) 10 במרץ 2015

קרויף זה אוחנה? קריירת האימון של קרויף היתה בושה וחרפה?
חידשת לי, אני חייב לאמר

כץ 10 במרץ 2015

ההשוואה שעשיתי הייתה לגבי חסד הנעורים הנצחי שזוכים לו שחקנים עבר ענקיים, חסד , אהבה והערכה ששום מאמן לא יקבל לעולם, אולי חוץ מפרגוסון.

דרך אגב, קריירת האימון של קרויף בבארסה הייתה מדהימה אבל מאז עברו הרבה שנים והוא לא הצליח לשחזר את הישגיו הכבירים בשלל התפקידים שכיהן בהם במועדונים השונים. הפעמים הבודדות ששומעים לגביו בעשור האחרון, זה בדרך כלל אחרי איזושהי ביקורת פרובקיטיבית לגבי בארסה ושיטת המשחק שלה.

כסיפוביץ 10 במרץ 2015

האיש הקים את הגאלאקטיקוס הקטאלוני
שוכחים איזה הרכב שיחק תחתיו בתקופת הזוהר

אריאל גרייזס 10 במרץ 2015

דרך אגב, המאמן ההולנדי הטוב ביותר היום הוא אף אחד מהשניים שהזכרת

אחד 10 במרץ 2015

מה שאני הכי זוכר מואן חאל זה שהעיפו אותו בבעיטה מבאיירן, משום שהוא העמיד את הקבוצה בסכנה ממשית של אי העפלה לליגת האלופות, בעונה של הגמר הביתי(בדיעבד אולי היה עדיף להם להשאיר אותו ולחסוך מעצמם את הטראומה…).
כלומר הוא לא הצליח אפילו להבטיח מקום שלישי בליגה הגרמנית, כשעמד לרשותו אותו שלד שחקנים של היום.
אגב, הוא גם אחד משני מאמנים בלבד שהצליחו לאבד יתרון של ניצחון חוץ בליגת האלופות.

ק. 10 במרץ 2015

קומאן?
אגב, גם היסטורית כנראה זה מיכלס…

תומאס נוימן 11 במרץ 2015

לא כנראה. בטוח.

כסיפוביץ 10 במרץ 2015

ת'שמע הפוסט הזה מרגיז קצת.
א. ההולנדית הזו שפגשת היא לא פרמטר לכל הולנד. אז אמרה הבחורה. סו וואט…
ב. ההולנדים עצמם ברובם ידועים כאנשים קצת חמוצים [ההיסטוריה סביבי חדר ההלבשה של הנבחרת מדברת בעד עצמה]

הכישלון של ואן חאל לא והעובדה שאתה שונא אותו כרגיל גורמת לך לרשום מהבטן ולא מתוך ידיעה או השכלה.
וזה עוד כי בחורה אמרה….

הכישלון שם הוא מערכתי וזה כולל את ראיין גיגס המהולל וכל צוות האימון שם.
הכישלון הוא מערכתי [ואני עדין חושב שזו תקופת מעבר ליונייטד. האיש צריך להישאר שם עוד 3 שנים לפחות]
ואן חאל מאמן אדיר. בתחום הנבחרות ובתחום הקבוצות.
הוא אדם בעייתי, זה ידוע, אבל השמחה לאיד כאן לא ברורה ומאיזו סיבה?

כי אתה מעדיף את קרוייף השחצן ?

אסף THE KOP 10 במרץ 2015

אתם מפספסים את המחדל האמיתי בפוסט.

בורביץ פוגש הולנדית על החוף ובמקום למנף את האירוע הוא מדבר איתה על פאקינג לואי ואן-חאל ובניון ההולנדי !!

מה נסגר איתך בורביץ ?

גילעד 10 במרץ 2015

פעם ראשונה שאני מסכים איתך :)

trailblazer 10 במרץ 2015

דווקא פיק-אפ ליין מעניין

יואב בורוביץ׳ 10 במרץ 2015

הסר דאגה, לא רק דיברנו על לואי ואן חאל

תומאס נוימן 11 במרץ 2015

נכון, דיברתם גם על קרויף…

יואב בורוביץ׳ 11 במרץ 2015

בדיוק

סניור 10 במרץ 2015

ממש שליימה ואברם

Comments closed