כדורגל ים המלח

1280px-Dead_sea_newspaper2

כמי שטוען שנים רבות כי הכדורגל הישראלי בשפל חסר תקדים אני כמובן לא מופתע מתבוסות שהנבחרת חוטפת. ואף על פי כן, אני מופתע.

בכל זאת, וויילס. נבחרת שלא עשתה שום דבר בכדורגל שנות דור. מדינה של שלושה מיליון תושבים. קבוצות בקושי יש שם. הרבה שחקנים בליגה שניה.

ואנחנו- ישראל! ניצחנו את בוסניה 3- 0! אפילו גברנו על אנדורה וקפריסין!!

שכחנו שניצחנו את קפריסין במשחק גרוע. שכחנו שכמעט במשך מחצית לא הופענו מול אנדורה. שכחנו מי ומה אנחנו, מדינה עם תרבות כדורגל אפס.

כי יש לרבים מדי אינטרס שנשכח. בעיקר כמעט לכל מי שעוסקים בתקשורת הכדורגל והספורט, ולאוהדים רבים מדי שהם פשוט בורים.

כמובן שגם אצלנו תמיד יש את ההתלהבות, מכל הישג נקודתי, כאילו זה הופך אותנו לענקים. והאמת- יש לנו אפילו מעט מאוד הישגים נקודתיים, מה שבאופן פרדוקסלי רק מנפח את ההתלהבות לאחר שאחד כזה כבר מושג (ע"ע בוסניה).

בכל מקרה, אסור להיסחף- גם לא לשלילה. ישראל יכולה ביום נתון לנצח נבחרות בינוניות מינוס או אפילו בינוניות. זה קורה מעט מדי. אבל זה יכול לקרות. זה עדיין לא אומר שהכדורגל שלנו לא בשפל חסר תקדים. אני לא זוכר נקודה שבה היו לנו פחות כדורגלנים כוכבים. אני בכוונה לא כותב איכותיים. כי כאן כל אחד זה איכותי (בעבור הציבור). אני כותב- כוכבים. אין בנבחרת הזאת ברקוביץ', ואין בה רביבו, ואין בה ראובן עטר, ואפילו אין בה חלוץ ברמת אלון מזרחי (אפילו דמארי אינו שם מבחינת הסקורריות), רוני רוזנטל או זאהי ארמלי. ואם נלך מוקדם יותר, כמובן שאין בנבחרת הזו שחקנים ברמת סיני, מלמיליאן ואוחנה. ואני גם לא יודע אם יש בה כדורגלנים ברמת גדעון דמתי ואהוד בן טובים. ואם נלך מוקדם יותר, כמובן שאין בה שפיגלר, שפיגל, שום, שייע פייגנבוים, שייע גלזר, יענקלה חודורוב, גדעון טיש, דוד פרימו ואמציה לבקוביץ'.

אין לה.

וגם אז, בימים עברו, זה לא שנבחרת ישראל גרמה למישהו לפחד בעולם. אבל פעם, אפילו בעידן החובבנות, היה משהו שאין היום. היה טאלנט. הייתה טכניקה. והיו ילדים בהמוניהם שמשחקים ברחובות. וזה בזמן שבמדינה היו הרבה פחות תושבים מאשר היום.

מה יש היום?

ניהול כדורגל ברמה הארצית שהוא חרפה. תקשורת כדורגל שהיא חרפה וגנבת דעת. וזהו, בעצם. וכל זה נכון גם אם ביום שלישי ננצח את בלגיה ׁ(וזה לא יקרה, אבל לכו תדעו- אולי יהיה כאן איזה תיקו ואז כולם שוב יפצחו במחול האופוריה). בכל מקרה, ביורו לא נהיה.

וגם אם היינו מעפילים בדרך פלא- אין לנו מה למכור שם למעט כדורגל שלילי.

ולמרות כל אלה ובלי שום קשר, אלי גוטמן עלה היום עם הרכב על הפנים. וגם עם ההרכב הזה, הוא הוציא ממנו אפס אחוז כי הוא גם גרם לשחקנים שלו להיות מפוחדים ולא יוזמים.

תובנות של חומוס
הנבחרת של גוטמן - רן יצחקי

27 Comments

אלון 28 במרץ 2015

בעיקרון מסכים. רק שלפני 6 שמים בעידן קשטן היה יותר גרוע. היה אווט בניון וטל בן חיים. מסביב שיחקו שמות כמו עמית בן שושן מיכאל זנדברג ובן שהר בן 18..
היום על הנייר היה ציר זהבי רפאלוב נאתכו וחמד/דמארי שהוא מהיותר מוכשרים שלנו בשנים האחרונות.
אבל ההצבה של ייני בקישור במדום מגן ואי הכללה בהרכב של רמי גרשון וביטון הרגה אותנו.
ובכללי משחק מזעזע.

יואב בורוביץ׳ 28 במרץ 2015

אלון, יכול להיות שלפני שש שנים היה טיפה פחות גרוע. אבל בגדול, מאז שנות ה-90 הכדורגל כאן הוא חרפה מתמשכת- וגם לפני כן הוא לא היה סיבה גדולה לגאווה. אבל לפחות יכולת לראות שחקני כדורגל מוכשרים. כיום, אין מזה כמעט. כמה רפאלוב כיכב כאן? כמה נאתכו כיכב כאן? כמה נאתכו כיכב בנבחרת? כמה ורמוט וזהבי כיכבו בנבחרת? כמה עונות טובות היו לוומרוט ושכטר בליגה? איזה בוני משחק יש לנו? איזה דריבליסטים יש לנו? איזה שחקני אגף יש לנו? איזה מגנים ובלמים יש לנו? איזה שוערים? כמה חלוצים תותחים באמת ויציבים יש לנו- וזו עוד העמדה שבה אנחנו הכי "חזקים"

אלון 28 במרץ 2015

שוב. אני מסכים איתך. אבל בכל זאת אתה צריך לשחק עם הכלים הכי חזקים שלך וגוטמן כשל בזה בגדול. מוותר על שחקן הרכב בליגה הראשונה בספרד שחקן הרכב בסלטיק ושחקן הרכב בליגה הבלגית בשביל חלוץ פצוע. שירן ייני ובלם שבליגה הישראלית עושה צלא טעויות
סיכוי גדול שגם ככה היינו מפסידים. אבל זה צעק לשמיים.

תומאס נוימן 29 במרץ 2015

כדאי שתבדוק כמה משחקים טובים היו לברקוביץ', לרביבו, עטר, נמני ודומיהם בנבחרת (משחקים רשמיים). אתה תופתע לגלות שהם לא שונים ברמתם מהחבורה שיש היום. הנבחרת של שנות ה-90 לא השיגה כלום, וגם לא הציגה יכולת טובה או יפה לעיניים (למעט הבלחות בודדות). מה שהיה, הוא שיהיה. זו רמתנו הממוצעת מאז ומתמיד. לא צריך לחגוג יותר מידי או לבכות יותר מידי.

אגב – מיתוס מונדיאל 70 – נבחרת הישגית, חזקה מאוד מנטאלית – אבל רוב המשחקים שלה היו קשים מאוד לצפייה (כן, למרות הפנומנים שפיגלר ושפיגל).

והעלייה ההיסטורית למונדיאל היתה לאחר שעברנו את אוסטרליה וניו-זילנד בלבד (את ניו-זילנד אירחנו פעמיים בר"ג. נגד אוסטרליה עשינו 1:0 בבית ו – 1:1 בחוץ). לא היה צורך אחר כך לשחק בהצלבה נגד נבחרת אירופאית או דרום אמריקאית (כמו נבחרת אוחנה-רוזלנטל של 1989). ככה שאין יותר מידי מה להתרפק גם על הדור ההוא (למרות שבראייה כוללת, הכוללת גם את אולימפיאדת 1968, זו הנבחרת הטובה ביותר בהיסטוריה שלנו).

חז 28 במרץ 2015

מצד שני, רק לפני כמה שעות ביקשת שנשחק עם מגן שמאלי (שגם לא עושה הגנה, אבל ניחא) באגף ימין. עם שחקן קישור שלא רואה דקות רציניות כבר תקופה ארוכה, עם מאור בוזגלו שמעולם לא שיחק טוב בנבחרת ובכללי משחק חרא כבר תקופה (להוציא המשחק האחרון). בטענות שלך לגבי השלושה היללת את כולם. אבל פתאום אין שחקנים בארץ…
לא ראיתי שבצ'כיה או סלובקיה יש איזה ניהול כדורגל מופתי. התקשורת ברוב המקומות באירופה לא פחות גרועה משלנו.

אין לי דבר אישי נגדך, אבל אני חושב שאתה הראש של כל האוהדים "הבורים" שהזכרת בפוסט שלך. בטח בכדורגל. אה כן, גם מלך של פרובוקציה.

יואב בורוביץ׳ 28 במרץ 2015

חז- אני משוכנע שטוואטחה היה עושה היום עבודה טובה מדגני (שלא עשה הגנה או התקפה) וגם יותר טובה מבן הרוש. גם כתבתי שדסה יכול היה לשחק כמגן ימני, וגם הוא היה עושה עבודה טובה מדגני. בעניין בוזגלו- הוא יכול היה להוסיף קצת טכניקה, זריזות, מסירות טובות (בעיקר מהאגף) בצד ימין. לדעתי הוא היה חסר מאוד היום (למרות שברור ששחקן אחד, או שניים או שלושה, לא היו עושים הבדל משמעותי- כי הנבחרת הייתה כל כך חלשה). בעניין צ'כיה או סלובקיה, אני לא יודע איך מנהלים שם כדורגל אבל ברור שהן מדינות עם תרבות ספורט נעלה לזו של ישראל, ואני כמעט משוכנע שהם מתייחסים שם לספורט אחרת, בהיבט החינוך הגופני והדרישות מספורטאים-כדורגלנים בזמן הפיתוח שלהם. ובעניין התקשורת- אני חושב שהיא אשמה גדולה כיוון שהיא חוטאת בשני דברים עיקריים: היא כמעט אף פעם לא מציגה תמונת ראי של כמה הכדורגל כאן התדרדר וכמה הוא חלש, והיא כמובן לא חוקרת את הסיבות לכך. לכן היא גונבת את דעת ההמונים ומרחיקה כל אפשרות לתיקון.

יואב דובינסקי 28 במרץ 2015

אני די בהלם. לא יודע אם קרה פעם שישראל הובסה ככה בבית במשחק רשמי ע"י נבחרת שמדורגת מתחתיה. הזכיר לי את ההתפרקות בתבוסה לדנמרק ובתבוסה של הצעירה לאיטליה ביורו הצעירות, שכללו גם כרטיסים אדומים לא מחוייבים (הייתי בשניהם), אבל אז היה מדובר בנבחרות איכותיות בדרג גבוה משלנו. אני עדיין חושב שנסיים במקום השלישי.

ערן (המקורי) 28 במרץ 2015

עדיין מוזר לי שנבחרת אשר רוב שחקניה בליגה האנגלית הבכירה ומתמודדים בה מדי שבוע עם אגוארו ודומיו; נבחרת אשר הוציאה תיקו בבלגיה; אשר יש לה בהרכב את בייל וראמזי – אינה פייבוריטית מול ישראל.

Bad Boy 28 במרץ 2015

בורו, אתה לא שונה מתקשורת הספורט עליה אתה מלין "תקשורת כדורגל שהיא חרפה וגנבת דעת"
רק לשלילה.. כפי שציינת "בכל מקרה, אסור להיסחף- גם לא לשלילה"..
זה הדבר היחיד שאני מסכים עליו בכל הפוסט הזה.
בסה"כ מדובר בעניין מאוד פשוט – נבחרת ישראל היא נבחרת בינונית וכזו היתה גם במשחקים אותם היא ניצחה
פשוט אחרי ניצחונות הכל קל יותר ויש אופוריה וכו..
זו עדיין נבחרת מוכשרת מהמון נבחרות שהיו כאן בעבר אבל אין לה מה למכור בצד ההגנתי ובאופן כללי כמו כל נבחרת אחרת יכולה לתפוס
פשוט משחק חרא וזה מה שקרה היום. כה פשוט..
וכן ההרכב שעלה היום לא היה מספיק טוב אבל זו חוכמה בדיעבד..

יואב בורוביץ׳ 28 במרץ 2015

נבחרת ישראל אינה בינונית. נבחרת שאף פעם לא מעפילה לטורניר גדול היא במקרה הטוב בינונית ומטה, שלא לומר חלשה. נבחרת שמתבססת בעיקר על הליגה הישראלית לא יכולה להיקרא בינונית.

המכבייה 28 במרץ 2015

נו באמת. הלכת עד סיני ואורי. אתה הוזה. זה היה חרא אז וזה חרא היום. ראיתי את גידי וראיתי אם את ויקי. ואת שלום שוורץ. ואת קיש.
ובאופן כללי, אני רואה כדורגל ישראלי על בסיס שבועי וחושב שאתה מהאחרונים שיכולים להביע דעה. כי אתה פשוט לא יודע. לא רואה. סתם נגד הבעד ובעד הנגד.
ואני לא חלק מהתקשורת הזאבה. אתה דווקא כן.
אז על מה העצבים שלך? כן, ילדים משחקים בקונסולות יותר מאשר ברחוב. אני אבא, אני יודע את זה.
אז את הטיעון הזה אתה ממשיך לטחון חמש שנים?
וואלה. מאד מרשים נ

יואב בורוביץ׳ 28 במרץ 2015

נתתי לך הרבה מאוד טיעונים וסיבות. ואם אתה חושב שסיני ואורי היו פחות טובים משחקני הנבחרת של היום אתה לא מבין בכדורגל- סורי.

המכבייה 28 במרץ 2015

לא טענתי שפחות. אתה בוודאי לא האינדיקציה בשבילי. ראיתי אותם מספיק שעות. הם גם לא היו יותר ברמה כזאת שעשתה הבדל. ראיתי את סיני הגדול נותן לאוחנה לבעוט פנדל כי הוא רעד. וראיתי את שלום ורוני לא עושים יותר מידי.
וראיתי את ויקי מרשים באולימפיאדת מונטריאול. ולא לחינם הוא עשה שנים יפות בצרפת ללא סוכנים וללא אינטרנט.
אני בספק אם יש משהו שאתה יכול ללמד אותי על הכדורגל הישראלי ובכלל על כדורגל.
אתה הפסקת שם. בשנים האלה. גם לאהוד את מכבי ולהתעניין.
אני לא.
דש ממאטה. בכל זאת שבוע קשה.
ותמשיך לטחון את עניין אובדן כדורגל הרחוב כתופעה יחודית עלק.
זה קורה בכל מקום.
אני ממש לא בטוח שאתה אוהב את המשחק. זכותך אבל זה ממש טימטומת. ממש.

יואב בורוביץ׳ 29 במרץ 2015

לטיעון ה"לא אוהב את המשחק" אני לא רוצה בכלל להגיב- כי זה בלתי אפשרי בלי להשתמש במילים לא יפות.
בעניין ויקי פרץ- אני מסכים, היה חלוץ נפלא. גם כבש שער במשחק הראשון שראיתי מעודי (מכבי מנצחת את שמשון 3- 2 באצטדיון וינטר).
בעניין סיני שפחד לבעוט פנדל, אין בכך לומר דבר על היכולת הכבירה של הקשר. גם לכתוב "ראיתי את שלום ורוני" לא עושים יותר מדי זה קצת מפגר.
אני לא בא ללמד אותך דבר על כדורגל. תודה על הד"ש ממאטה, אני ממשיך לטעון שהוא לא שווה משהו שקרוב ל-37 מיליון ליש"ט. ואובדן כדורגל הרחוב ודאי שאינו קורה רק בישראל, אבל במדינה כזו, שבחיים לא היו בה אקדמיות והמערכות לא יודעות לבנות שחקנים טכנים ואיכותיים, לאובדן כדורגל הרחוב יש השפעה דרמטית במיוחד.

המכבייה 29 במרץ 2015

האובדן בברזיל לכדורגל רחוב-דרמטי יותר. תראה, הם מגדלים רק בלמים עכשיו.
לא טענתי לטובת תג המחיר של מאטה. רק לתוצאה.
ויקי היה מהטופ 3 פה שאני ראיתי. גם אוחנה.
סיני ואורי היו נהדרים. לתקופתם. גם אז זה לא הספיק. לכן זה לא מפגר.
ואם תחזור לראות כדורגל ישראלי, נוכל לקיים דיון.
מבחינתי זה כמו לקיים איתך דיון על המורשת והתמורות ביצירה של דייויד בואי. אתה לא פרטנר לא לזה ולא לזה.
יום טוב.

יואב בורוביץ׳ 29 במרץ 2015

אני רואה מספיק כדורגל ישראלי. אם היה טוב יותר- הייתי רואה אפילו יותר. בעניין התמורות בקריירה של בואי ודאי שאיני יכול לנהל דיון. אף פעם לא הייתי מעריץ גדול (למרות שדווקא מהמקום הזה, של לא להיות מעריץ גדול, אני חושב שהוא אמן כביר. פשוט בחיים לא ממש התחברתי אליו, כך שלא רכשתי דיסקים או משהו כזה. אבל הוא ענק- רק לא ענק מהסוג שאני הכי אוהב).

יואב בורוביץ׳ 29 במרץ 2015

סיני ואורי לא עשו יותר מדי בנבחרת, אבל בליגה הם נתנו כאן במשך יותר מעשור כדורגל שאף שחקן בדור האחרון לא נתן.

יואב בורוביץ׳ 29 במרץ 2015

ואגב, אני ממש לא בטוח שגם בברזיל, ובכלל בדרום אמריקה, הפסיקו לשחק כדורגל רחוב.

רון 29 במרץ 2015

סליחה שאני מתערב, אך השליליות בה אתה משתמש כנגד בורוביץ אינה במקום, והיא הבעיה עצמה. הביקורת שלך על בורוביץ באה רק לחזק את האגו שלך, מר עולם, שראה את אוחנה וסיני בפעולה (וואו!) , ותכלס, אתה יוצא ממש דביל בביקורות שלך. קצת חיוביות והערכה לבורוביץ ובכלל תעזור לעם שלנו בדרך למעלה,ולא למאטה

המכבייה 29 במרץ 2015

אהה?!?
פספסתי פה איזה ציניות נסתרת? כי לא הבנתי אותך.
ראיתי גם את קינו ורונאלדו בפעולה. חשוב לראות את האנשים עליהם אתה מתדיין וקצת להבין את מה שאתה רואה. וכן, אם אתה אוהב את זה אז זה מעולה.
תתערב כאוות נפשך. אין לי שום עניין בלעזור לעם שלי או לכל אחד אחר. מ ז י ז.

המכבייה 29 במרץ 2015

בורוביץ,
מה שזהבי עושה פה בשנתיים וחצי(כולל הפועל), אורי(שתמיד נחנק במאני טיים) וסיני לא יכולים לחלום בכלל.
גולים, השפעה, מאני טיים. לא באותו איזור חיוג. אתה פשוט נוסטלגי מידי ובור מידי לכדורגל של היום. מה שזהבי ניצח רק בדקות האחרונות-זה לא בר השוואה. גם לא איל וחיים. אוחנה כן שם אגב.
בואי זה שם גנרי. יכולתי לכתוב-הביטלס, פינק פלויד או ישו ושרשרת מריה.
בטח שיש כדורגל רחוב בעולם. גם ליד הבית שלי יש בית ספר שמשחקים בו ילדים שוקקים בכל שעות היום מעבר לפעילות הבית ספר. אז מה ברזיל מייצרת מזה? בלמים.
או אוסקרים.
אז מה בדיוק הרלוונטיות של הטיעון שלך? כאחד שקצת מעורה בגילאים צעירים, המועדונים הגדולים מנסים להגיע גם אליהם. לא שונה מהותית מבעבר.
מה שכן, הילדים שלנו היום קצת יותר מפונקים אבל אני בטוח שזאת טענה שהושמעה גם בדור של הורי וגם בדור של הסבים והסבתות שלנו.

משה 29 במרץ 2015

גלזר ? לבקוביץ׳ ?
שחקנים בנבחרת שנהגה לקבל 5 או 6 שערים כל משחק וניצלה מתבוסות רק בזכות חודורוב ? חבל שאתה מערב נוסטלגיה עם כדורגל, אין שום קבלות לשמות האלה חוץ מסיפורי גבורה.
את הנבחרות של אורי וסיני אני ראיתי, גועל נפש, הם לא הצליחו לעבור את האוסטרלים שבקושי ידעו אז באיזה ענף ספורט עסקינן.
נוסטלגיה זה נחמד בשביל הצבע אבל באמת שהמצב לא השתנה, מאז ומעולם הנבחרת שלנו היתה זוועה, אל תמכור לדור הצעיר סחורה משומשת במצב רע.

יואח האדום 29 במרץ 2015

פלוס מיליון !!!
ואגב , סיני הגדול , אליל נעוריי , האיש שהביא במו רגליו ( אשקרה במו רגליו ) 3 אליפויןת להפועל ןעוד אחת לבני יהודה , הכדורגלן שהחשבתי ( בתמימותי ) שני רק למרדונה יצא לאפיזודה קצרה לבלגיה וחזר עם הזנב מקופל בין הרגליים – ללמדך פרופורציה מהי.

דביר ר 29 במרץ 2015

הנבחרת שלנו אולי בינונית וגם וויילס, מדינה קטנה עם נבחרת לא הכי זוהרת אבל לפעמים מספיקים לך 3 קאנונים כדוגמת בייל אלן וראמזי כדי להתעלות על הבינוניות. הנבחרת התאפיינה במשחק הגנה חלש בעיקר של טיבי ובן הרוש, השופט גם יכל לוותר לטיבי על האדום….אני לא רואה את וויילס מאבדת כדורים מטופשים כאלה שמובילים לגולים ולאדומים. היה חסר גם את נאתכו באמצע, הא בעצם הוא שיחק…

שגיא 29 במרץ 2015

כן אה? איזה יפים היו אותם ימים עם אורי ומשה, תקווה ורוני, חיים ואייל… אני ממש זוכר איך היינו קורעים את הצורה לכל הנבחרות שהיו מגיעות לכאן. כמה טורנירים גדולים. כמה משחקים ענקים. תצוגות כדורגל מדהימות היו אז.

פורד פרפקט 29 במרץ 2015

שנבקש לחזור לאסיה? אוקיאניה?

רוני 30 במרץ 2015

ההפסד היה של גומן ורק שלו.
קבוצה שלמה לא עומדת נכון על המגרש מול יריב שלמד אותנו וידע בדיוק איפה לסגור.
לא מבין מה גוטמן עשה בחצי שנה האחרונה מלבד לטייל בעולם

Comments closed