משחק של לבנים

kami

זו חוויה נדירה למדי לראות שחקן כמו פרנק קמינסקי. 2.13 שזז כמו כספית. יודע לשחק לואו פוסט וגם לקלוע מכל מרחק. ולא פחות טוב מזה- שם כדור על הריצפה וחודר לסל. חבילה מלאה של שחקן התקפה. קמינסקי אמש הוליך את מכללת וויסקונסין שנה שניה רציפות לפיינל-פור והוא מועמד בכיר לזכות בתואר שחקן העונה במכללות. ולמרות כל אלה, הוא צפוי להיבחר באזור ה-20 בדראפט- כך לפי ההערכות האחרונות.

קמינסקי, שהרהיב אמש עם 29 נק' מול אריזונה החזקה באליט 8, ייבחר בערך עשרים כי הוא לבן. הוא רזה מדי, לא שרירי מספיק, לא חזק מספיק, ולמרות שהוא קופץ דווקא גבוה טוענים שהרגליים שלו קצת איטיות לפאוור פורוורד- שלא לדבר על הגוף שאינו בדיוק מתאים ל-4. לקמינסקי גובה של 4-5 ולמרות שברמת הקולג' גם יש לו תכונות של 4 ו-5 ואפילו של 3, נראה לי שבמקצוענים מסתכלים עליו וחוץ מלראות טאלנט מאוד גדול- לא יודעים באיזה תפקיד ישחק ועל איזה תפקיד ישמור.

ליד קמינסקי בוויסקונסין יש עוד פורוורד מגוון ביותר ולבן- וגם הוא צפוי להיבחר קצת אחריו בדראפט. אמש סם דקר הפגיז 27 נק'.

בחמישייה של וויסקונסין יש עוד שני לבנים (ג'וש גאסר וברונסון קוניג הגארדים). ארבעה לבנים בחמישייה לוקחים את הקבוצה שלהם לפיינל פור שני ברציפות!

גם במדי גונזגה, שתתמודד היום נגד דיוק על ההעפלה לפיינל פור, מככבים שלושה לבנים בחמישייה (ווילצ'ר, פאנגוס וקרנובסקי) ועוד אחד מהספסל (סאבוניס). גם במדי נוטר-דיים שכמעט עשתה הלילה סנסציה והדיחה את קנטאקי- לבסוף הפסידה 68- 66- משחקים לא מעט לבנים.

*

אני מנסה להבין מדוע הרמות הגבוהות של המכללות מלאות בלבנים, מרביתם אמריקאים, בעוד ב-NBA כמות הלבנים שמככבת קטנה ביותר ובעיקר אם מדברים על אמריקאים (קווין לאב הוא הכוכב האמריקאי הלבן הגדול של העשור האחרון, ואנחנו יודעים מי זה לאב- שחקן די מאכזב העונה בקליוולנד, כזה שנחשב לקצת רכרוכי וכוחו כמעט אך ורק בקליעה למרות שבמינסוטה גם היה ריבאונדר מצטיין, ומי שלא שיחק עד היום במשחק פלייאוף בודד למרות שהוא בליגה כבר שמונה שנים).

ראשית, אני חושב שהאתלטיות שמייחדת רבים מן השחקנים השחורים פחות מתוגמלת במכללות, היכן שממעטים לשרוק עוד פחות מאשר ב-NBA והיכן שרבים בהגנה פשוט מפציצים או לחילופין עושים דאבל ולפעמים גם טריפל-טים על שחקנים כוכבים, ולכן האתלט השחור פחות בא לידי ביטוי. אפילו מייקל ג'ורדן לא הצליח להיות מגה-סטאר התקפי במכללות.

שנית, רבים מכוכבי העל בקרב השחקנים השחורים בדור האחרון פשוט לא שיחקו במכללות. זה התחיל עם קווין גארנט ב-1995 ונמשך עם קובי בראיינט, לברון ג'יימס, דווייט הווארד, טוני פארקר (שהגיע ישירות מצרפת) ויש עוד רבים, שהיו טובים מדי כדי לקפוץ מהתיכונים היישר למקצוענים לפני שהחוק שמחייב לפחות שנה אחת במכללות נכנס לתוקף לפני שמונה שנים. מאז, כמעט כל הטאלנטים הגדולים ביותר שיחקו במכללות שנה אחת בלבד, כאשר רבים מהם עוד לא ממש מספיקים להיות שם דבר במכללות ולמרות זאת הם נבחרים בצמרת הדראפט, כמו אנדרו וויגינס לפני פחות משנה, או קיירי אירווינג שלוש שנים לפניו שהיה פצוע לפחות חצי עונה בשנתו היחידה בדיוק ולמרות זאת נבחרת ראשון בדראפט, והפך לסופרסטאר ב-NBA. גם ג'ון וול ובראדלי ביל מוושינגטון הם סיפורים די דומים, ויש עוד רבים-רבים של סטארים שחורים שהגיעו למקצוענים לאחר שנת מכללות יחידה. אגב, חלק מהם (אנתוני דייויס, כרמלו אנת'וני וקווין דוראנט), הצליחו לבצע בה אימפקט מטורף. אם תחפשו לבן שהלך די גבוה בדראפט לאחר שנת מכללות בודדת, שוב תיוותרו כמעט אך ורק עם קווין לאב, שנבחר חמישי ב-2008. פועל יוצא: ללבנים יש את הזמן להתבשל בקולג'ים ולהפוך בסופו של דבר לשחקנים מובילים ולכוכבים- קמינסקי הוא סיניור (שחקן בשנתו הרביעית והאחרונה) – בעוד כמעט כל השחורים המוכשרים יוצאים משם הרבה יותר מדי מוקדם.

עוד תופעה שכדאי לתת עליה את הדעת היא שלא מעט שחורים, חלקם מוכשרים מאוד, נאלצים לשחק שנתיים בקומיוניטי קולג' בגלל ציוני תיכון נמוכים. חלקם אפילו קופצים ממכללות המשנה הזניחות והלא מתוקשרות שלהם היישר למקצוענים- דבר שלא קורה עם כדורסלנים לבנים.

עוד תופעה חשובה: במרבית אימפריות המכללות אף פעם לא אימן מאמן שחור, ואותו כנ"ל לגבי אתלטיק דיירקטור או נשיא האוניברסיטה, כך שההגמוניה של מקבלי ההחלטות נותרה לבנה- מה שוודאי אינו פוגע במעמדו של הכדורסלן הלבן במוסד. דבר נוסף וחשוב יותר:  מאמנים הם פעמים רבות "מוסדות" בכדורסל המכללות. הם  נשארים במוסד  ובקבוצה שנים רבות, לעתים עשורים. יש להם שליטה גדולה למדי על המתרחש בפרקט. הם גם מאוד שולטים במשחק ההתקפה, ולכן לא פעם נפגעות היכולות האינדיבידואליות של השחקנים השחורים למען שליטת המאמן או למען הכדורסל הקבוצתי. ב-NBA הסגנון האישי בא לידי ביטוי הרבה יותר, גם אם זה בתוך מארג קבוצתי אדיר כמו של סן אנטוניו, שלא יכלה להצליח בלי היכולות האישיות של פארקר, דאנקן, קוואי לנארד וג'ינובילי. עוד משהו בנוגע ל-NBA ולמאמנים- בשתי הקבוצות המיתיות בתולדות הליגה בוסטון סלטיקס ולוס אנג'לס לייקרס כבר היו שלושה ושני מאמנים שחורים בהתאמה. זה לא המצב במכללות. רחוק מכך.

*

שלא יובן לא נכון: הכדורסלנים הלבנים שמקבלים זמן משחק ב-NCAA זוכים בו ביושר רב. אני באמת לא חושב שיש איזו אפליה מבנית מתוכננת, רחוק מכך. ועדיין, יש סיבות רבות לכך שפלא כמו פרנק קמינסקי יכול עדיין להתקיים בקולג'ים. אבל זה לא אומר שאני לא בעדו, ובעד סם דקר חיוור הגוף ובכלל בעד החבורה הלבנה של המאמן הנפלא בו רייאן בפיינל פור נגד קנטאקי, שהיא אגב לגמרי שחורה. בכל מקרה, המשחק הזה צפוי להיות מרתק. בינתיים, המאזן של הוויילקאטס מושלם (38- 0).

לך על כל הקופה, גוטמן
ליגת שוקי ההון - כולם אומרים

30 Comments

אלעד 29 במרץ 2015

המשחק המקצועני מתגמל הרבה יותר יכולות אישיות מקבוצתיות. אפשר לראות את זה גם על שחקנים שהיו טובים במכללות, אבל התפוצצו לגמרי ב-נ.ב.א., לדוגמא ראסל ווסטברוק. גם שחקו כמו ניקולה מירוטיץ' מעולם לא שם באירופה (שם המשחק קרוב יותר לזה שבמכללות) מספרים כמו שהוא שם ב-נ.ב.א. יש כמה הסברים, וכולם נכונים – 8 דקות נוספות במשחק ושעון התקפה קצר יותר, תורמים לניפוח הססטיסטיקות. משחק עם שחקנים יותר מוכשרים עוזר בריווח ונותן יותר במה ליכולות אישיות, ועוד…
אבל גורם אחד שכמעט ולא מדברים עליו הוא לדעתי הסיבה העיקרית שאינדיבידואלים מצליחים יותר ב-נ.ב.א. – גודל המגרש. המגרש במקצוענים רחב יותר וכך יש יותר מקום ומרחב לשחקנים אתלטיים ואינדיבידואלים להתעלות.

אריאל גרייזס 29 במרץ 2015

מה מה? מאיפה הבאת את זה? גודל המגרש במקצוענים ובמכללות הוא בדיוק אותו דבר. כן יש הבדל במיקום של קשת השלוש, אם כי גם זה נסגר בשנים האחרונות וההבדל כבר לא כזה גדול

אלעד 29 במרץ 2015

למיטב זכרוני יש הבדל בין הגדלים. אם במכללות משחקים על אותו גודל, אני מקבל את הטעות, אבל באירופה אני די בטוח שהמגרש יותר קטן. אגב, גם זה שקשת השלוש נמתחת יותר החוצה מרווח יותר את שטח המשחק.

אריאל גרייזס 29 במרץ 2015

בפיבא המגרש באמת קטן יותר. לא בהרבה, אמנם.

יואב בורוביץ' 29 במרץ 2015

באורך ההבדל הוא 65 ס"מ, אולי לא כל כך משמעותי. אבל ברוחב הוא 25 ס"מ, והרבע מטר הזה עושה הבדל גדול בריווח.

Yavor 29 במרץ 2015

לא כזה ביג דיל. סך הכל 12.5 ס"מ מכל צד.

יואב בורוביץ' 29 במרץ 2015

גודל מגרש, לפי הידוע לי, זהה- וחבל מאוד שזה גם לא הגודל בפיב"א, היכן שהמגרש קטן מדי וזה מקשה על שחקנים ובעיקר על הריווח. בעניין שעון הזריקות, נקודה נכונדה מאוד אלעד- אין ספק כי שעון ה-35 שניות במכללות מקל מאוד על שחקנים פחות אתלטים, שיש ברשותם הרבה יותר זמן לרקוח פעולה התקפית או אפילו אישית. ב-NBA הפעולה צריכה לקרות הרבה יותר מהר- ואז לשחקן האתלט שידוע ליצור לעצמו חדירה או זריקה קל יותר.

גיל 29 במרץ 2015

עומדים לקצר קצת את השעון כי הסקור מאוד נמוך בזמן האחרון.

יואב בורוביץ' 29 במרץ 2015

נהדר, אין סיבה שיהיה יותר מ-28

גל ד 29 במרץ 2015

שנה רביעית שלו בקולג', מה לא ברור פה? הדבר היחיד שרלוונטי זו העובדה ששחקנים טובים באמת הולכים למקצוענים אחרי שנה אחת בקולג'. כל השאר פתפותי ביצים.

אריאל גרייזס 29 במרץ 2015

שני המועמדים ל-MVP ב-NBA השנה – אחד שיחק שלוש שנים בקולג' והשני שנתיים. אבל למה להתבלבל?

יואב בורוביץ' 29 במרץ 2015

ומנגד- שישה MVP – ארבעה לברון, קובי ודירק- לשחקנים בלי משחק קולג' בודד.

אריאל גרייזס 29 במרץ 2015

הנקודה היא שאין איזה הגדרה ברורה לאיך להפוך לשחקן טוב. עובדה שיש שחקנים שהיו שלוש שנים בקולג ועדיין יצאו שחקנים טובים וגם יש קוואמי בראון שבא ישר מהתיכון לבחירה הראשונה והיה כישלון. ברור שהוואן אנד דאן רוקן את הקולג'ים מכשרון יחסית. אבל גם בתקופה שבה לא היו כמעט שחקנים שהלכו ישר מהתיכונים, עדיין שחקנים לבנים התבלטו בקולגים.

אריאל גרייזס 29 במרץ 2015

ודרך אגב, בחרת את אלו שמתאימים לך. מה עם דאנקן, שאקיל, וויד, דוראנט?

אלעד 29 במרץ 2015

לדעתי אם נעשה רשימה של שחקנים שמשחקים "כדורסל נכון", נראה שם נוכחות גבוהה לכאלו שהיו בין 2-4 שנים בקולג' או באירופה – בכלל זה כל ס"א ספרס (למעט פארקר) וכל אטלנטה, ועוד שחקנים (כמו למרקוס אלדרידג', למשל).

יואב בורוביץ' 29 במרץ 2015

בכוונה בחרתי MVP שלא שיחקו בקולג'ים (לעומת הטענה שלך על שני המתמודדים השנה, שכן שיחקו). בגדול, מרבית העילויים של ה-20 שנים האחרונות לא שיחקו בקולג' כלל או שיחקו שנה בודדת.

גיל 29 במרץ 2015

לברון היה עילוי ודירק שיחק באירופה ולקובי גם לקח שנים להתפתח למה שהוא. צריך לחייב שחקנים לפחות לשנתיים במכללות. רוב הוואן אנד דאן מגיעים לא מוכנים לליגה והרבה מהם שיכלו להיות הרבה יותר משמעותיים פשוט נאבדים בה.

גורביץ' 29 במרץ 2015

יכול להיות שעילוי כמו לברון היה מפתח את הקילר אינסטיקט שהיה כל כך חסר לו כבר בקולג'ים, כמו שמייקל / לארי / מייקל עשו, במקום לחכות 9 שנים בנ.ב.א ואליפות אחת עם דווין ווויד שהראה לו איך עושים את זה כמו שצריך.

גיל 29 במרץ 2015

זה בהחלט נכון. אני תמיד טענתי ששחקנים, גם הכי גדולים סבלו מזה שלא הלכו לקולג'. קובי היה יוצא לנבא בשל הרבה יותר ואז אולי לא היה רב עם שאק כל הזמן וגראנט לא היה כזה לוזר עד שהגיע לבוסטון.

יוסי מהאבטיחים 29 במרץ 2015

או שכן או שלא. מה תגיד על שחקנים שכן הלכו לקולג' אבל לא כזה שמתאים שחקנים לשיטה שלו אלא דוקא משריש את מעמד הכוכב?
סירקיוז וכרמלו לדוגמא.

גיל 30 במרץ 2015

ברור שיש הרבה שהלכו לקולג' והוא לא תרם להם הרבה. למעשה, זה מה שקורה היום. כששחקנים יודעים שהם רק לשנה אחת אז אין מוטיבציה ללמוד ולהתפתח. פעם שחקנים גם היו יושבים בכלל שנה במכללות בלי לשחק. היום זה נראה מגוחך אבל מצד שני שנה אחת זה הפתרון הגרוע ביותר. לדעתי צריך לחייב שחקנים לפחות לשנתיים.

גיל 29 במרץ 2015

למרות שאני מסכים עם התיזה שלך בכללותה הבעייה שלך ושל אחרים היא שהם משווים את המשחק במכללות למקצוענים. מדובר בשני משחקים שונים שלא בהכרח מנבאים אחד את השני. כריסטיאן לייטנר, אולי גדול שחקני המכללות אי פעם היה בינוני מינוס במקצוענים. גם הרמה במכללות ברובה מביכה. שחקנים מכדררים בלי סוף על קשת השלוש וזורקים זריקות יאוש או חודרים עם הראש בקיר. אין הרבה משחק קבוצתי. בגלל זה קנטקי כל כך מרשימה כי היא הרבה יותר מבנויה על כוכב אחד. אם כי איזה שחקן זה טאונס שברור שיהיה טוב יותר מקמינסקי במקצוענים.

אלון 29 במרץ 2015

אתה בונה תאוריות לפי משחק אחד. סם דקר לא פחות אתלטי מאף שחקן שחור בגובה שלו. הוא שחקן שבמקצוענים יהיה הרבה יותר טוב מבמכללות ואני גם בטוח שאחרי הטורניר הוא יבחר בלוטרי.
מאמני מכללות מגייסים את השחקנים הכי טובים שהם יכולים בלי קשר לצבע עור שלהם. בוויסקונסין יש בעיקר לבנים כי הם מגייסים שחקנים מקומיים והאוכלוסייה שם לבנה. אם הם היו יכולים לגייס את אוקפור וטאונס הם היו הולכים על זה. תקרא פרשנים אמריקאים ותגלה שכל חמשת הלבנים של וויסקונסין יגיעו לנבא. הם שנתיים בפיינל פור בעיקר כי הם מאוד מוכשרים.

אלון 29 במרץ 2015

לגבי שחקנים שיוצאים אחרי שנה. הם מחולקים לשלוש קבוצות. מוכשרים מאוד שמוכנים לנבא, כאלה שצריכים כסף וכאלה בלי ברירה.
אם סטף קארין היה יוצא אחרי שנה אז אולי היום הוא היה משחק באשדוד.

No ONE 29 במרץ 2015

הסיבה העיקרית ש-שחורים יוצאים אחרי שנה ולבנים לא היא כסף.
לשחורים אין בדרך כלל כסף אבל יש ילדים,משפחה וקרובים להאכיל
ל-לבנים יש הורים שמשלמים את הכסף

No ONE 29 במרץ 2015

דרך אגב מי החליט שבקולג' משחקים נכון?
בקולג' משחקים מגעיל מגעיל מגעיל
רוב הקבוצות חוסמות את האמצע למנוע חדירה ונותנים לקבוצה השניה להפציץ משלוש,אז רואים קבוצות מתמסרות 30 שניות וזורקיןם שלשה
ממש כדורסל טהור ונכון
לדעתי אין כזה דבר כדורסל נכון , יש כדורסל מנצח
כדורסל מנצח יכול להיות הספרס,יכול להיות המשולש של פיל ג'קסון ,יכול להיות היכולת האישית של ווסטברוק וגם יכול להיות הגועל נפש של וירג'יניה
לארי בראון "הגדול" שיחק את הכדורסל הכי מגעיל בעולם עם אלן אייברסון , לא צריך להיות מאמן HOF כדי לאמר לשחקנים זוזו הצידה ותנו לאייברסון את הכדור,וגם זה עבד לתקופה מסוימת

אלעד 29 במרץ 2015

כתבתי "כדורסל נכון" במרחאות ולא סצם. בסופו של דבר מה שקובע זה התוצאה הסופית.
פעם לימדו בקולג'ים יסודות יותר טובים של כדורסל. יסודות שמן הסתם לא נרכשו על ידי תיכוניסט פריק-אוף-נייצ'ר ששיחק מול שחקנים שהם חצי ממנו בגובה ואז קפץ ישר למקצוענים. אתה מסתכל על דאנקן (4 שנים בוויק-פורסט) ואתה מבין.
בסופו של יום כשרמה גבוהה נפגשת עם "כדורסל נכון" זו החוויה היפה ביותר לחובב כדורסל.

אלעדוס 29 במרץ 2015

רק לי נמאס מהתייחסויות של בורוביץ' לצבע עור? פוסט שלישי שאני זוכר בנושא הזה…די.

ערן (המקורי) 29 במרץ 2015

גם מבחינתי, הנושא גורם כל פעם מחדש אי נוחות גדולה.
אם כי, במקרה זה, הדיון נראה על פניו רלוונטי לאור הדמוגרפיה של הכדורסל המקצועני בארצות הברית.
בשתי הפעמים הקודמות שעלה כאן נושא הצבע (דובר אז על כדורגל) לדעתי התאוריה היתה מופרכת לחלוטין.

Comments closed